Φάκελος φάντασμα που θα αντιστοιχεί σε άλλο δίσκο

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο laptop μου έχω δύο δίσκους, έναν SSD και έναν HDD. Προφανώς ο SSD είναι πιο μικρός από τον HDD. Οκ, έχω μετακινήσει όλα τα Documents, %appdata% και σαφώς προσέχω κάθε πρόγραμμα να το εγκαθιστώ στον κατάλληλο δίσκο.

Έλα όμως που κάποια προγράμματα, λέγε με adobe, θέλουν ντε και καλά να γίνουν εγκατάσταση στον C:. Μπορεί να έκανα και εγώ πατάτα που πήρα 40άρι SSD αλλά εγώ το θέλω μόνο για το λειτουργικό (το pagefile που να το έχω; ). Αφού έψαξα και μελέτησα κατέληξα στα Junctions ή αλλιώς στην εντολή mklink.

Το θέμα είναι σκάλωσα και δεν κατάλαβα πως χρησιμοποιείται στην πράξη, το συντακτικό κομμάτι είναι εύκολο. Αντιγράφω τα δυο (x64 & x86) στο δεύτερο δίσκο και κάνω το mklink; Αν ναι, τότε πως θα σβήσω τα αρχεία από τον C:\ μετά το mklink αφού όταν θα μπαίνω στο φάκελο θα με πετάει στο D:\.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πρέπει να το έχουνε κοπιάρει από το ln (link) του linux. :bleh:

Αν είναι όντως αυτό, κάνει το εξής: δημιουργεί ένα symbolic link. Πχ:
C:\Programs -> D:\Programs

Αυτό σου προσφέρει ένα abstraction σε επίπεδο εφαρμογής. Δηλαδή, αν κάποια εφαρμογή θέλει να πάει να εγκαταστήσει στο C:\Programs\Adobe, αυτό θα είναι έγκυρο, θα "καταλάβει" ότι πάει να εγκαταστήσει στον C και θα προχωρήσει. Ωστόσο, σε επίπεδο λειτουργικού, αυτό το πράγμα θα αποθηκευτεί στο D:\Programs\Adobe.

Με ένα συμβολικό φάκελο βλέπεις τα δεδομένα σου ... δύο φορές. Δηλαδή τα βλέπεις ολόκληρα και στο C:\Programs και στο D:\Programs, αλλά ο χώρος που καταλαμβάνεται είναι μόνο στο D:\Programs. Δες το σαν μία εικονική επέκταση του C:\.

Αν πας να σβήσεις το C:\Programs ( κι όχι το C:\Programs\ ) θα σβηστεί απλώς το συμβολικό link, αλλά το D:\Programs θα μείνει στη θέση του.

Ελπίζω να μην σου ανέλυα άλλο μηχανισμό. :P
Τουλάχιστον έτσι δουλεύει στο linux, υποθέτω η φιλοσοφία είναι η ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οκ. Όμως έχω πρακτικό πρόβλημα. Ανοίγω το administrator. Αντιγράφω ότι έχει ο φάκελος ProgramFiles, στον D. Ανοίγω τον cmd και κάνω το link. Μετά πως σβήνω τον φάκελο τα data που είχα στον C αφού πλέον ο φάκελος αυτός θα οδηγεί στον D:\;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οκ. Όμως έχω πρακτικό πρόβλημα. Ανοίγω το administrator. Αντιγράφω ότι έχει ο φάκελος ProgramFiles, στον D. Ανοίγω τον cmd και κάνω το link. Μετά πως σβήνω τον φάκελο τα data που είχα στον C αφού πλέον ο φάκελος αυτός θα οδηγεί στον D:\;
Εμ, υποθέτω ότι πρέπει να κάνεις κάτι σαν αυτό: (ψευδοεντολές)
Code:
copy C:\Program_Files D:\Program_Files --recursive
rename C:\Program_Files C:\Program_Files_backup
mklink C:\Program_Files D:\Program_Files
remove C:\Program_Files_backup --recursive
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
προσοχή το junction είναι άλλο πράγμα απο το symbolic link που δημιουργείς με το mklink (το junction είναι σαν το hardlink στο unix)
https://www.tuxera.com/community/ntfs-3g-advanced/junction-points-and-symbolic-links/
https://stackoverflow.com/questions/...tween-ntfs-junction-points-and-symbolic-links
οπότε έχεις 2 μεθόδους να δοκιμάσεις. Απ ότι διάβασα πρέπει να παίξει και με τις δύο. Κάνε δοκιμή με δύο test dirs και εγκατέστησε κάτι άσχετο εκεί για δοκιμή.

Επίσης να ξέρεις οτι αν δεν παίξει τίποτα απ ολα αυτά μπορείς να κάνεις mount ενα partition σε directory στο C.
https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc753321.aspx
https://www.sevenforums.com/tutorials/11253-mount-drives-partitions-folder.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Μετά από κάμποση μελέτη, διαπίστωσα ότι δεν είναι εφικτό αυτό που θέλω και αυτό επειδή και δεν μπορώ να δημιουργήσω mklink (ή έστω junction) για φάκελο που υπάρχει και δεν μπορώ να διαγράψω τον Program Files (δοκίμασα και από Safe Mode with CMD).

Σκέφτηκα να φτιάξω ένα live cd (δλδ usb) των Windows και να το κάνω από εκεί. Καλή η ιδέα μου; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
(το pagefile που να το έχω; )

To Pagefile βάλ'το στον HDD. Έχεις σταματήσει και το system restore στον SSD, σωστά;

Μετά από κάμποση μελέτη, διαπίστωσα ότι δεν είναι εφικτό αυτό που θέλω και αυτό επειδή και δεν μπορώ να δημιουργήσω mklink (ή έστω junction) για φάκελο που υπάρχει και δεν μπορώ να διαγράψω τον Program Files (δοκίμασα και από Safe Mode with CMD).

Σκέφτηκα να φτιάξω ένα live cd (δλδ usb) των Windows και να το κάνω από εκεί. Καλή η ιδέα μου; :redface:

Καλη ιδέα για το live cd, δοκίμασε το. Για την διαγραφή του Program Files μπορείς να δοκιμάσεις και αυτό. Ισως καταφέρει κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosmag

Νεοφερμένος

Ο kosmag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
με το live cd μπορείς να το κάνεις, όπως επίσης και σε cmd από το cd εγκατάστασης των windows. Ακολούθησε τις οδηγίες:
1. Boot with the Win7 Install DVD, choose language, currency and keyboard, and hit Next.
2. At the screen with the "Install Now" choose "Repair your computer"
3. You will be asked if you want to "Repair and Restart" by the System Recovery options, choose "No".
4. Then Make sure that Windows 7 is listed as one of the installed OS's available for recovery, and that it's selected and then press next. You will be given a list of recovery tools.
5. Choose "Command Prompt".

Εγώ το έχω κάνει στο δικό μου laptop, απλά αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Ενώ όλα λειτουργούν κανονικά, όταν το αρχείο στον κανονικό φάκελο περιέχει στο filename τον χαρακτήρα "ς" (τελικό σίγμα) τότε δε μπορώ να τα το επεξεργαστώ από τον φάκελο φάντασμα.
Έχει κανείς καμία ιδέα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top