Φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία;

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
Χμμμ Let's see. Tα βασικά πρ
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, αλλά η έλλειψή τους φέρνει την δυστυχία.

Διαφωνώ, δεν ισχύει απαραίτητα.

Φυσικά και αν είχα πολλά λεφτά θα έκανα του κόσμου τα ταξίδια, και για μεγάλο χρονικό διάστημα θα ήμουν ευτυχισμένος.....αν και μετά θα με έπιαναν τα ψυχολογικά περί γκόμενας, αλλά θα το έλυνα το θέμα.

Από την άλλη όταν λέμε για έλλειψη, εξαρτάται σε ποιο βαθμό.Γιατί και με λίγα λεφτά κάποιος μπορεί να περνάει αρκετά καλά.Δεν εννοούμε στο σήμειο φυσικά να μην έχει να φάει και να καλύψει βιοτικές ανάγκες,
 

ilovenature

Νεοφερμένος

Ο ilovenature αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Τι πιστεύετε; Φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία;
Πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο για την ευτυχια ενος ατομου. Ωστοσο, δεν ειναι το μοναδικο πραγμα οπου θα καθορισει το εαν θα ειναι κανεις ευτυχισμενος ή δυστυχισμενος.

Οταν καποιος δεν εχει χρηματα για να παρει ενα λεωφορειο να παει μια βολτα σε εναν μερος οπο του αρεσει (για αμαξι δεν το συζηταμε καν. Δεν του φτανουν με τιποτα τα λεφτα), δεν εχει χρηματα να παει σε μια καφετερια/εστιατοριο, δεν εχει χρηματα να αγορασει κατι που επιθυμει, δεν εχει χρηματα να παει ταξιδια/διακοπες κλπ κλπ τοτε ειναι πανδυσκολο (εαν οχι αδυνατο), να μεινει εντελως ανεπηρεαστος απο ολα αυτα τα προβληματα. Με λιγα λογια, εαν καποιος ζει με εναν βασικο μισθο, οπου δεν του φτανει ουτε για ζητω, τοτε πολυ δυσκολα θα ειναι ευτυχισμενος.

Βεβαια, υπαρχουν ανθρωποι οπου εχουν εξασφαλισμενα ολα οσα ειπα και πριν (και ακομα περισσοτερα), αλλα δεν ειναι ευτυχισμενοι, λογω του οτι εχουν λαθος mindset. Τα θελουν ολα δικα τους στην ζωη, τους φταει το παραμικρο, δεν εκτιμουνε το γεγονος οτι ειναι τυχεροι, ειναι αχαριστοι και πιστευουν οτι τα χρηματα οπου διαθετουν ειναι λιγα κλπ κλπ, και ετσι αδυνατουν να βρυν την ευτυχια, παρολο που εχουν αρκετα χρηματα.
Οποτε θα ελεγα οτι το χρημα απο μονο του, δεν φερνει την ευτυχια. Πρεπει να εχει κανεις χρημα, αλλα πρεπει να εχει και το σωστο mindset. Πανε πακετο αυτα τα 2.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Οταν καποιος δεν εχει χρηματα για να παρει ενα λεωφορειο να παει μια βολτα σε εναν μερος οπο του αρεσει (για αμαξι δεν το συζηταμε καν. Δεν του φτανουν με τιποτα τα λεφτα), δεν εχει χρηματα να παει σε μια καφετερια/εστιατοριο, δεν εχει χρηματα να αγορασει κατι που επιθυμει, δεν εχει χρηματα να παει ταξιδια/διακοπες κλπ κλπ τοτε ειναι πανδυσκολο (εαν οχι αδυνατο), να μεινει εντελως ανεπηρεαστος απο ολα αυτα τα προβληματα. Με λιγα λογια, εαν καποιος ζει με εναν βασικο μισθο, οπου δεν του φτανει ουτε για ζητω, τοτε πολυ δυσκολα θα ειναι ευτυχισμενος.

Εάν έχεις δουλειά και έναν βασικό μισθό φυσικά και μπορείς να πάς σε καφετέρια και φυσικά μπορείς να αγοράσεις κάτι που επιθυμείς όπως πχ ένα βιβλίο.

Η κατάσταση που αναφέρεις είναι τραγική και σε αυτήν βρίσκονται όσοι δεν έχουν καθόλου δουλειά ούτε κάν αποταμιεύσεις ή κάποιον να τους στηρίζει και ζούν από το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης σε συνθήκες ακραίας φτώχειας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilovenature

Νεοφερμένος

Ο ilovenature αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εάν έχεις δουλειά και έναν βασικό μισθό φυσικά και μπορείς να πάς σε καφετέρια και φυσικά μπορείς να αγοράσεις κάτι που επιθυμείς.

Η κατάσταση που αναφέρεις είναι τραγική και σε αυτήν βρίσκονται όσοι δεν έχουν καθόλου δουλειά και ζούν από το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύεις και το στεγαστικό επίδομα
Ο βασικος μισθος, ειναι γυρω στα 600 ευρω. Με 600 ευρω, δεν ειναι ευκολο να πηγαινεις σε καφετεριες (εκτος αν πηγαινες παρα πολυ σπανια) και να αγοραζες περριτα (εντος πολλων εισαγωγικων) πραγματα, μιας και 600 ευρω, δεν σου φτανουν ουτε για τα μηνιαια εξοδα του σουπερ μαρκετ, της ΔΕΗ, της υδρευσης, του τηλεφωνου και του ιντερνετ κλπ κλπ. (εαν πληρωνεις και ενοικιο σπιτιου, τοτε ουτε για να αστειο δεν φτανουν για καφετεριες και προιοντα οπου θελεις να αγορασεις)

Δυστυχως, σε αυτην την τραγικη κατασταση, δεν ειναι μοναχα οσοι περιγραφεις, αλλα και οσοι εχουν εναν βασικο μισθο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ο βασικος μισθος, ειναι φυρω στα 600 ευρω. Με 600 ευρω, δεν ειναι ευκολο να πηγαινεις σε καφετεριες (εκτος αν πηγαινες παρα πολυ σπανια) και να αγοραζες περριτα (εντος πολλων εισαγωγικων) πραγματα, μιας και 600 ευρω, δεν σου φτανουν ουτε για τα μηνιαια εξοδα του σουπερ μαρκετ, της ΔΕΗ, της υδρευσης, του τηλεφωνου και του ιντερνετ κλπ κλπ. (εαν πληρωνεις και ενοικιο σπιτιου, τοτε ουτε για να αστειο δεν φτανουν για καφετεριες και προιοντα οπου θελεις να αγορασεις)

Δυστυχως, σε αυτην την τραγικη κατασταση, δεν ειναι μοναχα οσοι περιγραφεις, αλλα και οσοι εχουν εναν βασικο μισθο.

Με 600 € εγώ θα περνάω γαμάτα.Βέβαια δεν έχω παιδιά να μεγαλώνω.

Καλά internet πληρώνω μόνο 15 € το μήνα.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Είναι πως ορίζει κανεις το γαματα. Γιατί τα 600€ αντικείμενα είναι γαμησετα όλα.
 

ilovenature

Νεοφερμένος

Ο ilovenature αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Με 600 € εγώ θα περνάω γαμάτα.Βέβαια δεν έχω παιδιά να μεγαλώνω.
Μακαρι να κανω λαθος, και μακαρι να εισαι ευτυχισμενος με αυτα. :)
Απλως, πιστευω οτι δεν κανω λαθος και οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν θα ειναι καθολου ευχαριστημενοι με αυτον τον βασικο μισθο.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Απλως, πιστευω οτι δεν κανω λαθος και οτι οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν θα ειναι καθολου ευχαριστημενοι με αυτον τον βασικο μισθο.

Δεν έχεις άδικο,ειδικά αν έχεις γυναίκα και παιδιά να ζήσεις ή και να πληρώσεις ενοίκιο είναι πολύ λίγα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αναλογα σε τι κατασταση εισαι. Φερνουν την ευτυχια οταν τα χρειαζεσαι.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Χμμμ Let's see. Tα βασικά πρ

πρ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαφωνώ, δεν ισχύει απαραίτητα.

Φυσικά και αν είχα πολλά λεφτά θα έκανα του κόσμου τα ταξίδια, και για μεγάλο χρονικό διάστημα θα ήμουν ευτυχισμένος.....αν και μετά θα με έπιαναν τα ψυχολογικά περί γκόμενας, αλλά θα το έλυνα το θέμα.

Από την άλλη όταν λέμε για έλλειψη, εξαρτάται σε ποιο βαθμό.Γιατί και με λίγα λεφτά κάποιος μπορεί να περνάει αρκετά καλά.Δεν εννοούμε στο σήμειο φυσικά να μην έχει να φάει και να καλύψει βιοτικές ανάγκες,

Αυτό που λέω είναι οτι δεν πρέπει να αναζητάς την πολυτέλεια. Δεν πρέπει να θέτεις ως στόχο την πολυτέλεια.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Διαφωνώ, δεν ισχύει απαραίτητα.

Φυσικά και αν είχα πολλά λεφτά θα έκανα του κόσμου τα ταξίδια, και για μεγάλο χρονικό διάστημα θα ήμουν ευτυχισμένος.....αν και μετά θα με έπιαναν τα ψυχολογικά περί γκόμενας, αλλά θα το έλυνα το θέμα.

Από την άλλη όταν λέμε για έλλειψη, εξαρτάται σε ποιο βαθμό.Γιατί και με λίγα λεφτά κάποιος μπορεί να περνάει αρκετά καλά.Δεν εννοούμε στο σήμειο φυσικά να μην έχει να φάει και να καλύψει βιοτικές ανάγκες,
Εμένα με εκφράζει πάντως, είτε είχα 500 ευρώ στο πορτοφόλι μου είτε 50000 το ίδιο θα ήταν για την ευτυχία μου. Αλλά αν είχα 5 ευρώ θα άρχιζε να μου κοστίζει γιατί δεν θα μου έφταναν .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα με εκφράζει πάντως, είτε είχα 500 ευρώ στο πορτοφόλι μου είτε 50000 το ίδιο θα ήταν για την ευτυχία μου. Αλλά αν είχα 5 ευρώ θα άρχιζε να μου κοστίζει γιατί δεν θα μου έφταναν .
Είναι σχετικό,υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν αυτό το ποσό για να κάνουν μια επέμβαση.
Οπότε πάει και λίγο με το τι βιώνουμε τώρα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
αρχείο λήψης.jpeg


Φημες λένε προσπαθεί να ξεφορτωθεί τα λεφτά του για να βρει την ευτυχία του :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Είναι σχετικό,υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν αυτό το ποσό για να κάνουν μια επέμβαση.
Οπότε πάει και λίγο με το τι βιώνουμε τώρα.
Ναι είναι σχετικά και ψιλοτυχαία είπα τα ποσά
Αλλά μένει η λογική , είτε έχω x είτε ψ πάνω από ένα συγκεκριμένο ποσό που καλύπτω τα βασικά , είναι το ίδιο.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα με εκφράζει πάντως, είτε είχα 500 ευρώ στο πορτοφόλι μου είτε 50000 το ίδιο θα ήταν για την ευτυχία μου. Αλλά αν είχα 5 ευρώ θα άρχιζε να μου κοστίζει γιατί δεν θα μου έφταναν .

Δε θα ήταν το ίδιο, διότι με τα 500 βγάζεις ένα μήνα. Τα 50000 από την άλλη σου εξασφαλίζουν 100 μήνες ζωής. Και αυτό είναι και το όλο νόημα του να έχεις χρήματα. Σου αφαιρεί το άγχος του τι θα γίνει για να βρω χρήματα αύριο, και τι θα γίνει αν τύχει κανένα απρόοπτο. Και όσο περνάνε τα χρόνια και μεγαλώνεις αυτό το άγχος γίνεται εντονότερο.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα με εκφράζει πάντως, είτε είχα 500 ευρώ στο πορτοφόλι μου είτε 50000 το ίδιο θα ήταν για την ευτυχία μου. Αλλά αν είχα 5 ευρώ θα άρχιζε να μου κοστίζει γιατί δεν θα μου έφταναν .
Σε καθε περιπτωση κατι κανεις παρα πολυ λαθος. Ουσιαστικα λες πως αν ειχα πολυ περισσοτερα χρηματα και δε νοιαζομουν ολη την ωρα γι αυτα, δε θα ξερα τι να κανω και θα ημουν παλι πολυ δυστυχισμενη.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δε θα ήταν το ίδιο, διότι με τα 500 βγάζεις ένα μήνα. Τα 50000 από την άλλη σου εξασφαλίζουν 100 μήνες ζωής. Και αυτό είναι και το όλο νόημα του να έχεις χρήματα. Σου αφαιρεί το άγχος του τι θα γίνει για να βρω χρήματα αύριο, και τι θα γίνει αν τύχει κανένα απρόοπτο. Και όσο περνάνε τα χρόνια και μεγαλώνεις αυτό το άγχος γίνεται εντονότερο.

Εγώ είπα για τη λογική της ευτυχίας ότι μετά από ένα ποσό δεν σου κάνει αίσθηση . Δλδ άμα παίρνεις εσύ 10 χιλιάρικα το μήνα ή 15 τόση φοβερή διαφορά θα δεις στην ευτυχία σου ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σε καθε περιπτωση κατι κανεις παρα πολυ λαθος. Ουσιαστικα λες πως αν ειχα πολυ περισσοτερα χρηματα και δε νοιαζομουν ολη την ωρα γι αυτα, δε θα ξερα τι να κανω και θα ημουν παλι πολυ δυστυχισμενη.
Ε αφού δεν λύνονται όλα τα προβλήματα με τα λεφτά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ είπα για τη λογική της ευτυχίας ότι μετά από ένα ποσό δεν σου κάνει αίσθηση . Δλδ άμα παίρνεις εσύ 10 χιλιάρικα το μήνα ή 15 τόση φοβερή διαφορά θα δεις στην ευτυχία σου ;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ε αφού δεν λύνονται όλα τα προβλήματα με τα λεφτά
Χωρις λεφτα δε μπορεις να εισαι ανετη και ευτυχης. Ολα τα "προβληματα" σου μπορεις να τα λυσεις μονο σπαταλωντας χρονο και ενεργεια, τα οποια τα χρηματα στα προσφερουν το αν θα τα αξιοποιησεις ετσι ειναι δικια σου επιλογη. Μου φαινεται πως φοβασαι τι θα εκανες αν ειχες λεφτα και απλα κανεις coping με τη σκεψη πως δε θα σου λυναν τα προβληματα μονομιας.
 

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,488 μηνύματα.
Φερνουν άνεση... Δεν ξέρω για ευτυχία... Σίγουρα όμως σου προσφέρουν μια ηρεμία... Αν βγαίνουν τίμια, έτσι?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία, αλλά η έλλειψή τους φέρνει την δυστυχία.

Πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο για την ευτυχια ενος ατομου. Ωστοσο, δεν ειναι το μοναδικο πραγμα οπου θα καθορισει το εαν θα ειναι κανεις ευτυχισμενος ή δυστυχισμενος.

Οταν καποιος δεν εχει χρηματα για να παρει ενα λεωφορειο να παει μια βολτα σε εναν μερος οπο του αρεσει (για αμαξι δεν το συζηταμε καν. Δεν του φτανουν με τιποτα τα λεφτα), δεν εχει χρηματα να παει σε μια καφετερια/εστιατοριο, δεν εχει χρηματα να αγορασει κατι που επιθυμει, δεν εχει χρηματα να παει ταξιδια/διακοπες κλπ κλπ τοτε ειναι πανδυσκολο (εαν οχι αδυνατο), να μεινει εντελως ανεπηρεαστος απο ολα αυτα τα προβληματα. Με λιγα λογια, εαν καποιος ζει με εναν βασικο μισθο, οπου δεν του φτανει ουτε για ζητω, τοτε πολυ δυσκολα θα ειναι ευτυχισμενος.

Βεβαια, υπαρχουν ανθρωποι οπου εχουν εξασφαλισμενα ολα οσα ειπα και πριν (και ακομα περισσοτερα), αλλα δεν ειναι ευτυχισμενοι, λογω του οτι εχουν λαθος mindset. Τα θελουν ολα δικα τους στην ζωη, τους φταει το παραμικρο, δεν εκτιμουνε το γεγονος οτι ειναι τυχεροι, ειναι αχαριστοι και πιστευουν οτι τα χρηματα οπου διαθετουν ειναι λιγα κλπ κλπ, και ετσι αδυνατουν να βρυν την ευτυχια, παρολο που εχουν αρκετα χρηματα.
Οποτε θα ελεγα οτι το χρημα απο μονο του, δεν φερνει την ευτυχια. Πρεπει να εχει κανεις χρημα, αλλα πρεπει να εχει και το σωστο mindset. Πανε πακετο αυτα τα 2.
Η να πάει το παιδι του άμεσα σε ιδιώτη γιατρό η να του αγοράσει βασικά πράγματα
Δε μιλάμε για βόλτες..

Ένα παραδειφμα. Το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας Β δε γραφεται.. Κ ο παιδίατρος συνέστησε να το κάνουμε.. Το κάθε παιδι 315 ευρω!
Αυτά.
Τροφές πάνες γιατροί

Δε μιλάω για ρουχα και παπουτσια και παιχνιδια που από αυτά βρίσκεις κ μεταχείρισμενα που λέει ο λογος

Ενοίκια η ΕΝΦΙΑ, δεκο, τρόφιμα κι ένα σωρό έξοδα να σου φευγει το κεφάλι. Αμα δεν έχεις γι αυτά πως επιβιώνεις πως είσαι ευτυχισμένος και ήσυχος..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top