Φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία;

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Βλεπουμε οτι αλλαζοντας την οπτικη γωνια αλλαζουμε και τη θεση μας.Καποιος που το επαγγελμα του ειναι μισθοφορος το βλεπει ως κατι νορμαλ,ενω καποιος απεξω θα αναρωτηθει αξιζει να υπαρχουν πολεμοι?
Δεν αξιζει αλλα ελα που συνεχιζουν και γινονται.Συμφεροντα βλεπεις κυριαρχια κλπ
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αν μείνεις νηστικός θα πεθάνεις.
Τάση για τρολίτσες Τόλη;

Ψάχνοντας λίγο, είδα οτι η αυτοφαγία ερμηνεύει άριστα τις διαδικασίες λειτουργίας του ανθρώπου και μου άρεσε.
Ηξερα οτι οι αρχαίοι Ελληνες την Πέμπτη και κάθε Πέμτη της εβδομάδος ασκούσαν πλήρη ασιτία.
Γνωρίζουμε επίσης, οτι η Χριστιανική παράδοση, θέλει ο Χριστιανός να ασκείται στην καθορισμένη νηστεία καθ' όλη την διάρκεια του χρόνου.
Βλέπουμε επίσης, να διορθώνονται οι δείκτες των αιματολογικών εξετάσεων του ανθρώπου.
Αυτά, τα ποιο πάνω μπορούμε να τα δούμε καθαρά, όμως υπάρχουν και άλλα που δεν είναι και τόσο ευδιάκριτα, όπως η λέπτυνση της συνείδησης, της σκέψης και άλλων που δεν είναι του παρόντος.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χώρισε ο Bill από την Melinda. Τα λεφτά φέρνουν την ευτυχία αλλά τα δισεκατομμύρια δεν είναι ικανά να την κρατήσουν. Βέβαια δεν θα έχουν δυσκολία να βρουν σύντροφο.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λίγο άστοχο το ερώτημα του θεματοθέτη, μιας και η ευτυχία δεν είναι η ίδια για όλους. Αλλά μιας και ο @luke έγραψε κάτι για "αέναη αναζήτηση της γνώσης"... Ας το δούμε λίγο αυτό...

Πως αποκτιέται η γνώση; Μάλλον μέσω διαβάσματος και εμπειριών. Για το πρώτο θες βιβλία, σοβαρά βιβλία, τα οποία είναι ακριβά και πολλά από αυτά δεν βρίσκονται σε δανειστικές βιβλιοθήκες ή μέσω free downloading. Οπότε θες χρήματα για αυτό.

Για το δεύτερο, τις εμπειρίες δηλαδή, ο καλύτερος τρόπος να τις αποκτήσεις είναι μέσω των ταξιδιών. Όσο πιο πολλά και διαφορετικά ταξίδια, τόσο πιο πολλές, διαφορετικές εμπειρίες, που διαμορφώνουν μια πιο σφαιρική γνώση για άλλες κουλτούρες, πολιτισμούς κλπ. Οπότε, θες χρήματα κι εδώ.

Όμως αυτή είναι μόνο μια από τις πάρα πολλές μορφές ευτυχίας. Εν ολίγοις, τα χρήματα είναι ένα από τα μέσα για την απόκτηση της ευτυχίας, μιας και στον κόσμο που ζούμε είναι απαραίτητα. Δυστυχία φέρνουν μόνο όταν μετατρέπονται από μέσο για την απόκτηση της ευτυχίας σε αυτοσκοπό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, λάθος και το ότι σε έναν ιδεαλιστή τα χρήματα δεν φέρνουν την ευτυχία. Ας πάρουμε για παράδειγμα δύο ανθρώπους. Ο πρώτος έχει σαν στόχο να φτιάξει καταφύγιο για αδέσποτα ζώα και ο δεύτερος απλά να βοηθάει τους μη έχοντες. Αμφότεροι ιδεαλιστές.

Σαφώς και μπορούν να κάνουν τους στόχους τους πραγματικότητα με λίγα χρήματα, κάτι που θα πάρει πολύ χρόνο, κόπο, θυσίες και ενέργεια. Θα είναι ευτυχισμένοι; Ναι, θα είναι.

Αν, όμως, από την άλλη μεριά, τους κάτσει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό από κάποια κληρονομιά π.χ., ή αν προέρχονται από εύπορες οικογένειες, πόσο πιο εύκολο θα γίνει το έργο τους και πόσο περισσότερο και με καλύτερο τρόπο θα μπορούν να βοηθάνε τα αδέσποτα ή τους ανθρώπους;

Για τους παραπάνω, λοιπόν, το χρήμα δεν είναι ευτυχία, αλλά αποτελεί σαφέστατα ένα πολύ χρήσιμο μέσο για την απόκτηση της ευτυχίας τους.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανεση...μπορεί να νιώθεις πιο άνετα να βγαίνεις να τρως πίτσες και σουβλάκια κάθε μέρα να πίνεις τα ποτάκια σου όμως όλα αυτά θα σε κάνουν να ζήσεις 20 χρόνια λιγότερο. Ενω αν ξέρεις οτι τα φρούτα και τα λαχανικά είναι υγεία θα προτιμήσεις αυτά. Μπορεί να νιώθεις πιο άνετα αν έχεις μια πισίνα όμως αυτός που περνάει με ένα αγαπημένο του πρόσωπο στο τζακούζι περνάει πολύ καλύτερα. Δύο απλά παραδείγματα. Βασικά όλη η διασκέδαση που σου χρειάζεται είναι διαθέσιμη με 15 ευρώ. Το Internet. Προς το παρόν.

Τώρα το είδα αυτό. Δηλαδή ρε συ Λουκ, μας κάνεις διάλεξη περί πραγματικής ευτυχίας μακριά από υλικά αγαθά, αέναη αναζήτηση της γνώσης και ιδεαλισμό και καπάκι μας παρουσιάζεις ως ευτυχία το τζακουζι με έναν φίλο και το λιώσιμο στο ίντερνετ;

Κλαίω, κορυφαίο τρολ!
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,657 μηνύματα.
Τα χρήματα σαφώς δεν φέρνουν την ευτυχία,
μα σε βοηθούν να αντέξεις καλύτερα την, όποια, δυστυχία. :)
Για παράδειγμα, είναι προτιμότερο να αναλογίζεσαι τη λύπη σου μέσα σε μια RR, παρά με κρεμαμένο από τη χειρολαβή χέρι σε ΜΜΜ. :P
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Τώρα το είδα αυτό. Δηλαδή ρε συ Λουκ, μας κάνεις διάλεξη περί πραγματικής ευτυχίας μακριά από υλικά αγαθά, αέναη αναζήτηση της γνώσης και ιδεαλισμό και καπάκι μας παρουσιάζεις ως ευτυχία το τζακουζι με έναν φίλο και το λιώσιμο στο ίντερνετ;

Κλαίω, κορυφαίο τρολ!

Κατά βάση δε μίλησα για υλικά αγαθά. Τα αντικείμενα σου έχουν ένα νόημα, έχουν μια ιστορία, λένε κάτι για 'σένα, μια ομορφιά, μια χρήση. Τα 50ευρα δεν έχουν αυτό για να τα συσσωρεύεις. Σε παγιδεύουν μάλιστα. Ψυχολογικά. Καραδοκεί και η σκιά της απληστίας.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Luke, γιατι δεν δορίζεις τα χρήματά σου σε κάποιον οργανισμό που φροντίζει παιδιά που πεινάνε ή αδέσπωτα που αντικειμενικά θα προσφέρεις χαρά κι εσύ θα νιώσεις χαρούμενος επειδή προσέφερες;
Με αυτον τον τρόπο δεν θα φοβάσαι για την σκιά της απληστίας και θα μπορέσεις να αφοσιωθείς στην αιώνια γνώση.
Θα δώσεις και το παράδειγμα στους υπολοιπους απληστους.
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Luke, γιατι δεν δορίζεις τα χρήματά σου σε κάποιον οργανισμό που φροντίζει παιδιά που πεινάνε ή αδέσπωτα που αντικειμενικά θα προσφέρεις χαρά κι εσύ θα νιώσεις χαρούμενος επειδή προσέφερες;
Με αυτον τον τρόπο δεν θα φοβάσαι για την σκιά της απληστίας και θα μπορέσεις να αφοσιωθείς στην αιώνια γνώση.
Θα δώσεις και το παράδειγμα στους υπολοιπους απληστους.

Πρέπει οπωσδήποτε να σου απαντήσω αν έχω πολλά λεφτά ή όχι; Είναι πολλά αυτά που δεν καταλαβαίνεις. Ακόμα και για τα χρήματα.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει οπωσδήποτε να σου απαντήσω αν έχω πολλά λεφτά ή όχι; Είναι πολλά αυτά που δεν καταλαβαίνεις. Ακόμα και για τα χρήματα.
Για να μου απαντήσεις σε αυτό πρέπει να υπάρχει και η αντίστοιχη ερώτηση και δεν σε ρώτησα αυτό.
The force is strong with you.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρέπει οπωσδήποτε να σου απαντήσω αν έχω πολλά λεφτά ή όχι; Είναι πολλά αυτά που δεν καταλαβαίνεις. Ακόμα και για τα χρήματα.
Σε φαντάζομαι καθισμένο στο μπαλκόνι της βίλας σου κάπου στα Β. προάστια ή στα αντίστοιχα δικά μας στη Θεσσαλονίκη, να έχεις θέα την πισίνα και παραδίπλα το «τζακούζι για αγαπημένα πρόσωπα», να βλέπεις αυτά που γράφουμε οι υπόλοιποι πληβείοι, να μειδιάς και να είσαι σε φάση: «καθίστε να σας γράψω δυο πράγματα για την ευτυχία και τα χρήματα»...
Για κάποιο λόγο μου βγάζει αυτό το vibe το παραπάνω μήνυμα σου :laugh:
Με διάθεση χιούμορ όλα αυτά, έτσι; Μην παρεξηγηθείς :)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Υπάρχουν στην ελλάδα αρκετοί που είτε δεν πληρώνονται από τον βασικό μισθό,είτε δεν ζούν αποκλειστικά από αυτόν είτε λόγω του ότι δεν έχουν συναίσθηση του κινδύνου,ξοδεύουν αλόγιστα.

Βλέπω πολλούς να δίνουν αβέρτα χρήματα αγοράζοντας PS5 και videogames αξίας 70-80 € Day One !
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Screenshot_20210507-213520.png
 

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Σε φαντάζομαι καθισμένο στο μπαλκόνι της βίλας σου κάπου στα Β. προάστια ή στα αντίστοιχα δικά μας στη Θεσσαλονίκη, να έχεις θέα την πισίνα και παραδίπλα το «τζακούζι για αγαπημένα πρόσωπα», να βλέπεις αυτά που γράφουμε οι υπόλοιποι πληβείοι, να μειδιάς και να είσαι σε φάση: «καθίστε να σας γράψω δυο πράγματα για την ευτυχία και τα χρήματα»...
Για κάποιο λόγο μου βγάζει αυτό το vibe το παραπάνω μήνυμα σου :laugh:
Με διάθεση χιούμορ όλα αυτά, έτσι; Μην παρεξηγηθείς :)

Αν αποκτούσα πολλά λεφτά θα τα έριχνα όντως στο σπίτι μου και σε συσκευές που παρέχουν άνεση.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Ariana2018

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ariana2018 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Να επανελθω, χωρίς να πολυθυμαμαι τι είχα γράψει παντως εμένα τα λεφτά μου φέρνουν ευτυχία, δεν ξέρω για εσάς
...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,467 μηνύματα.
Να επανελθω, χωρίς να πολυθυμαμαι τι είχα γράψει παντως εμένα τα λεφτά μου φέρνουν ευτυχία, δεν ξέρω για εσάς
...
Χαιρόμασθε πολύ που επανήλθατε γλυκειά μανούλα.

Και δια ημάς τα χρήματα φέρνουσι την ευτυχία. Δεν το είχαμε συνειδητοποιήσει αμέσως, αλλά πλέον με βεβαιότητα καταλήγομεν εις μιαν ενιαία διακονική και αποστολικήν αλήθειαν οτι το μάνιον μεηκς δε γουόρλντιον γκόου ράουντ εν ράουντ εν ράουντ. AOYA!

Ερρωσθε και ευδαιμονείτε. Γλυκειά Κυριακή να έχετε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,222 μηνύματα.
Well, την φέρνουν. Δεν αναφέρομαι τόσο στις υλικές απολαύσεις όσο και στις πνευματικές. Άλλως τε εδώ μέσα όλοι γνωρίζουν ότι είμαι τέρμα ενάντια στον υλισμό και στις πλασματικές ανάγκες. Όμως στην εποχή που ζούμε ακόμα και η πνευματική καλλιέργεια, την οποία θερμά υποστηρίζω και θεωρώ την μόνη αληθινή ικανοποίηση σε αυτό το κόσμο, θέλει λεφτά. Συνεπώς ναι, το χρήμα φέρνει ευτυχία. Η ερώτηση θεωρώ θα ήταν πιο σωστή αν διατυπώνονταν ως εξής: φέρνουν την ευτυχία οι υλικές απολαύσεις ή όχι; Γιατί εμμέσως αυτό λέμε με την ερώτηση του χρήματος. Μόνον που ξεχνάμε ότι το χρήμα σχεδόν είναι απαραίτητο για τα πάντα σήμερα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα χρήματα σίγουρα δεν φέρνουν την ευτυχία αλλά φεύγοντας την παιρνουν μαζί τους και αυτό πλέον αποδεικνύεται έμπρακτα στις μέρες μας όσο υπεράνω και αν θέλουν να το παίζουν ορισμένοι εφόσον ένας από τους σημαντικότερο λόγους που διαλύονται σχέσεις ακόμα και οικογένειες ειναι οικονομικοί ;)

Πλέον αν δεν έχεις χρήματα ούτε ευτυχισμένος μπορείς να είσαι εφόσον το βασικότερο αγαθό αυτής ,η υγεία, σου παρέχεται μόνο αν τα έχεις δυστυχώς!
Οπότε για ποια ευτυχία μιλάμε μη έχοντας την υγεία σου ή την ευχερια να φροντίζεις για αυτη ?😉
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top