Φέρνουν τα λεφτά την ευτυχία;

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στα λόγια μου έρχεσαι. Ουδέποτε είπα ότι είσαι χαρούμενος με αυτά τα ποσά απλά είπα ότι αν τα δεις ρεαλιστικά στην Ελλάδα του 2022 σαν ανειδίκευτος ειδικά ( γιατί οι περισσότεροι/ες εδώ μέσα σε τέτοιες δουλειές θα καταλήξουμε δυστυχώς ) το να παίρνεις 800 ευρώ είναι μια ονείρωξη και τίποτα παραπάνω.

Εξαρτάται πάντα τι εννοούμε χαρούμενος. Από άποψη υλισμού ναι τα 800 ευρώ δεν είναι καθόλου καλά γιατί αν έχεις στόχος πολυτέλειες και σπατάλες τα 800 δεν κάνουν τίποτα. Για κάποιους όμως η χαρά δεν είναι η ύλη και τα 800 που θα τους καλύπτουν τα έξοδα διαβίωσης είναι μια χαρά. Σίγουρα όμως όλοι θα προτιμούσαν και να αποταμιεύουν και τίποτα μόνο που και αυτό είναι όνειρο δυστυχώς, εδώ και πολλά χρόνια δουλεύεις για να ζεις σκέτο.
Με 800ε δεν μπορείς να είσαι ευτυχής. Εκτός αν τα παρατήσεις και με 0εζεις με μοναχούς στα όρη της Ινδίας.

Αν θες να ζεις σε σημερινή κοινωνία, πρέπει να είσαι ευκατάστατος για να είσαι ευτυχής. Ευτυχία δε σημαίνει porche 911 turbo S, αλλά ικανότητα να έχεις αξιοπρεπές αμάξι και λεφτά για βενζίνη, ασφάλεια, service(και parking αν χρειάζεται). Αντίστοιχα, πρέπει να έχεις αξιοπρεπές σπίτι σε καλή γειτονιά.
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όταν φθάσει κάποιος να παίρνει 2.500€, μετά από ένα διάστημα δεν θα του προκαλούν καμία εντύπωση, θα έχει συνηθίσει να ζει με ένα τέτοιο ποσό σε μηνιαία βάση καθώς θα έχει διαμορφώσει τον τρόπο ζωής του βάσει αυτού του ποσού. Θα έρθει και θα πει, θέλω 3.500€ για να είμαι ακόμα πιο άνετος, πιο ευτυχισμένος κλπ.
Το ίδιο ισχύει και με τα αμάξια, τα ακίνητα, τις μάρκες ρούχων κλπ. Όταν ένας ανθρωπος φοράει μάρκες τύπου Zara, HM, Berska etc., τα Lacoste, TH, GANT, Diesel etc. φαντάζουν πλούτος, όταν φθάσει να φοράει τις συγκεκριμένες μάρκες στοχεύει στις ακριβότερες Gucci, Armani, Burberry, Dior etc. και όταν αποκτήσει και αυτές στοχεύει στις ακόμα πιο ακριβές.
Το ίδιο ισχύει και με τα αμάξια. Οδηγείς ένα Yaris, θέλεις Audi, BMW. Αποκτάς κάποιο από αυτά και θέλεις μετά PORSCE, Maserati, Range Rover etc.
Το ίδιο ισχύει ακριβώς για όλα τα πράγματα. Ολο ζητάμε την άνοδο οικονομική 🙂

Εννοείται υπάρχουν εξαιρέσεις ανθρώπων.

Αν μου έδιναν πιο πολλά χρήματα δεν θα έλεγα όχι. Μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι αυτά που παίρνω τώρα, έτσι όπως έχω διαμορφώσει τον τρόπο ζωής μου, δεν προλαβαίνω να τα ξοδέψω. Σίγουρα χρειαζόμαστε χρήματα αλλά δεν είναι αρκετά για να είμαστε ευτυχισμένοι. Από μόνα τους είναι άχρηστα, αν δεν τα αξιοποιείς όπως εσυ θες.

Θα οδηγήσεις την Lambo, 1,2,5,100 φορές μετά θα την συνηθίσεις. Δεν θα προκαλεί καμία αίσθηση.
Παλικαρά μου αυτό δεν ισχύει, σίγουρα θα συνηθίσεις τα 2,500, όπως και τα 25,000. 'Ομως, σκεφτόμενος να γυρίσεις πίσω, θα καταλάβεις αμέσως τι θα χάνεις και θα νιώθεις καλά. :smoke:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,937 μηνύματα.
Με 800ε δεν μπορείς να είσαι ευτυχής. Εκτός αν τα παρατήσεις και με 0εζεις με μοναχούς στα όρη της Ινδίας.

Αν θες να ζεις σε σημερινή κοινωνία, πρέπει να είσαι ευκατάστατος για να είσαι ευτυχής. Ευτυχία δε σημαίνει porche 911 turbo S, αλλά ικανότητα να έχεις αξιοπρεπές αμάξι και λεφτά για βενζίνη, ασφάλεια, service(και parking αν χρειάζεται). Αντίστοιχα, πρέπει να έχεις αξιοπρεπές σπίτι σε καλή γειτονιά.
Εγώ είμαι πλεμπαίος χδ, το έχω αποδεχτεί. Και Ξηροκρήνη μεριά με όλη την αλλοδαπή και ημεδαπή πλεμπα μένω άνετα και αντί για αυτοκίνητο ζω και με ΟΑΣΘ. Ευκατάστατος δεν θα είμαι ποτέ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Εγώ είμαι πλεμπαίος χδ, το έχω αποδεχτεί. Και Ξηροκρήνη μεριά με όλη την αλλοδαπή και ημεδαπή πλεμπα μένω άνετα και αντί για αυτοκίνητο ζω και με ΟΑΣΘ. Ευκατάστατος δεν θα είμαι ποτέ.
Γιατί τόσο απαισιόδοξος?? Εγώ σου λέω ότι δεν θα ζεις με 800 αλλά με πάνω από 1.200 ευρώ άνετα. Μπορείς να διεκδικήσεις ένα μισθό γύρω στα 1.400 και 1.500 ώστε να ζεις με άνεση.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Γιατί τόσο απαισιόδοξος?? Εγώ σου λέω ότι δεν θα ζεις με 800 αλλά με πάνω από 1.200 ευρώ άνετα. Μπορείς να διεκδικήσεις ένα μισθό γύρω στα 1.400 και 1.500 ώστε να ζεις με άνεση.
Απαντάς με ένα ναι ή όχι .Έχεις δουλέψει ποτέ ?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτό που κολλάει?? Έστω και να μην έχω δουλέψει ποτέ πάλι θα έλεγα στον Γιάννη να φτάσει όσο πιο ψηλά μπορεί.
Γιατί αν ψάχνεις στην αγορά εργασίας θα δεις που ακριβώς είναι οι μισθοί για κάθε δουλειά ,συνθήκες εργασίας κλπ

Στο νοσοκομείο που είμαι ,όλα φαίνονται τόσα ωραία κλπ που από μέσα από συζητήσεις κατάλαβα ότι τους χρωστάνε κάποιους μισθούς

Επίσης ,στην κουβεντουλα έγραψα κάτι θα μια δουλειά .Σήμερα γιολαρα και μιλούσα για στο τηλ για θέσεις εργασίας .Για να κάνω αίτηση εκεί που ήθελα ,μίλησα με 3 μαγαζιά για να τσεκαρω τι μισθό έχουν τα συγκεκριμένα πόστα έτσι ώστε αυτός ο ένας που θα κάνω αίτηση να μην με πιάσει για κορόιδο

Επίσης ,με το να αναζητάς εργασία και να ψάχνεσαι εξελίσσεσαι στο να καταλαβαίνεις ότι αυτό που σου παζαρευουν είναι λιγότερα σε σχέση με αυτά που θα έπρεπε να πάρεις . παράδειγμα που πολλοί την πατάνε με τα παιχνίδια τους

Επιχείρηση Α: 950€ με 6 ρεπό / μήνα
Επιχείρηση Β: 1178€ με 1 ρεπό /μήνα
Επιχείρηση Γ: 800€ με 3 ρεπό και οι Κυριακές διπλος μισθός


Οπότε όταν βγαίνεις έξω ,ξέρεις στο περίπου που χτυπάνε οι τιμές .Για οδηγός λεωφορείου ξέρω ότι ξεκινάνε οι νέοι με 700€ και οι πιο παλιοί με πολυετή εμπειρία αγγίζουν τα 1500€
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η ευτυχία δεν εξαγοράζεται οπότε με αυτή την έννοια όχι, τα λεφτά δε φέρνουν την ευτυχία. Φέρνουν όμως μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων και επιλογών, αλλά και μια πιο άνετη καθημερινότητα. Θες να πας σ' ένα μέρος κι απλώς βρίσκεις χρόνο και πας. Θες να φας γαρίδες και τρως γαρίδες. Θες να πάρεις ταξί γιατί σε χτύπησε το παπούτσι και παίρνεις ταξί. Επιλέγεις ένα σπίτι στο οποίο νιώθεις άνετα και όμορφα για να μείνεις, κι όχι αυτό που απλώς μπορείς να πληρώνεις κάθε μήνα χωρίς να φλερτάρεις με την έξωση. Θες να πας σ' ένα ιδιωτικό ιατρείο επειδή το δημόσιο νοσοκομείο είναι υποστελεχωμένο και με τεράστια λίστα αναμονής και πας. Λεφτά δε σημαίνουν μόνο επώνυμα ρούχα και άσκοπη διασκέδαση, μέχρι ένα σημείο έχουν νόημα.

Τα πολλά λεφτά όμως μπορεί να φέρουν τη δυστυχία. Γεννιέσαι σε μια οικογένεια που σου παρέχονται ήδη απλόχερα τα πάντα και δεν αισθάνεσαι ιδιαίτερο κίνητρο να δουλέψεις, στερείσαι τη χαρά του να βάζεις στόχους και να τους πετυχαίνεις. Ακόμη κι όταν είσαι αποδοτικός κι εργατικός, πάντα μέσα σου υποβόσκει το κόμπλεξ ότι "δεν έκανα και κάτι σπουδαίο, έτοιμα τα βρήκα". Συγκρίνεσαι με τους αυτοδημιούργητους γονείς/παππούδες σου. Αρχίζεις να αποκτάς πλασματικές ανάγκες και ιδιοτροπίες. Νομίζεις ότι αν δώσεις 100€ πουρμπουαρ στον σερβιτόρο, είναι υποχρεωμένος να δεχτεί όλα τα βίτσια σου. Αρχίζεις να απομακρύνεσαι απ' το κοινωνικό σύνολο γιατί δεν έχετε τις ίδιες ανησυχίες, ο κόσμος δε σε αποδέχεται εύκολα. Ή από την άλλη, μπορεί να σε πλησιάζουν για να σ' εκμεταλλευτούν. Είσαι στη μειοψηφία, και η μειοψηφία φέρνει μοναξιά.


Τα χρήματα γενικώς είναι ένα όπλο και ανάλογα με τα χέρια στα οποία πέφτουν, μπορεί να είναι ευλογία ή καταστροφή. Δεν έχουν από μόνα τους θετικό ή αρνητικό πρόσημο.
 

camil

Πολύ δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 800 μηνύματα.
Όχι. Σήμερα που "ζω με δανικά" έχω πολύ περισσότερους λόγους να χαμογελάω από τις εποχές που είχα πολύ περισσότερα λεφτά αλλά και πολύ περισσότερη θλίψη.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,156 μηνύματα.
Τα λεφτά φέρνουν ασφάλεια, υγεία ανά περιπτώσεις και πρόσκαιρες ευδαιμονίες. Η ευτυχία είναι μια ψυχολογική κατάσταση την οποία φέρνει μόνο το μυαλό. Αν αποφασίσει κάποιος οτι είναι ευτυχισμένος ή οτι επιτρέπει στον εαυτό του να είναι ευτυχισμένος παρ' όλες τις αντιξοότητες της ζωής, θα είναι.
Πολλά δε θέλει ο άνθρωπος

να ‘ν’ ήμερος να ‘ναι άκακος

λίγο φαΐ λίγο κρασί


Χριστούγεννα κι Ανάσταση
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Εγώ είμαι πλεμπαίος χδ, το έχω αποδεχτεί. Και Ξηροκρήνη μεριά με όλη την αλλοδαπή και ημεδαπή πλεμπα μένω άνετα και αντί για αυτοκίνητο ζω και με ΟΑΣΘ. Ευκατάστατος δεν θα είμαι ποτέ.
για αυτο γιατι εισαι τοσο σιγουρος; δεν πρεπει να προσπαθεις για μια καλυτερη ζωη;
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
παντως το οτι ολοι λενε οτι τα λεφτα δεν εχουν σημασια η δεν φερνουν την ευτυχια και εν τελει κανεις δεν σου προσφερει τιποτα χωρις να τον πληρωσεις και κανεις δεν σου δινει λεφτα που να κοπανιεσαι κατω , ειναι αποριας αξιο
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή από την άλλη, μπορεί να σε πλησιάζουν για να σ' εκμεταλλευτούν. Είσαι στη μειοψηφία, και η μειοψηφία φέρνει μοναξιά.
Πολύ καλά τα λέει η Αγάπη. Νομίζω πως ωρίμασε η ώρα για να μιλήσουμε επιτέλους για την καταφρονημένη, αδικημένη, περιθωριοποιημένη και -πάνω από όλα- στιγματισμένη κοινωνική ομάδα των πλουσίων.
Θα προτείνω εδώ και κάποιους τίτλους για σχετικά άρθρα, τα οποία θα μπορούσαν -ιδανικά- να δημοσιευτούν σε σοβαρότατα και εγκυρότατα sites, όπως η athens voice ή το vice:

  • Άεργοι χομπίστες: Κοσμοπολίτες ή ερημίτες;
  • Μια ζωή στη σύγκριση: Ο Ανδρέας μας μιλάει για τα βάσανα που πέρασε να συγκρίνεται μία ζωή με την αυτοδημιούργητη γιαγιά του.
  • >2.500 ευρώ το μήνα μισθός: Η πύλη για τον κοινωνική περιθωριοποίηση
  • «Η μοναξιά του Τσιτσιπά...» Γιατί δεν τον καταλαβαίνουν οι λούμπεν καράβλαχοι;

Όταν βρω χρόνο θα γράψω κι άλλους.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Πριν 5 χρόνια εργένης που ζούσα Αθήνα με 1300 την έβγαζα πολύ άνετα,
Νοίκι 350, κάθε σκ έξω, αμάξι, αγορές, κάθε καλοκαίρι διακοπές, ποτέ δεν υπολόγισα έσοδα έξοδα, και κάθε μήνα περισευαν.

Εντάξει δεν είχα iphone είχα xiomi
Και παραπάνω να έβγαζα δεν θα άλλαζα τίποτα σε αυτά που ξόδευα.

Το lifestyle του καθενός έχει διαφορετικές ανάγκες. Το δικό μου καλύπτονταν με 1000€ άλλος θέλει παραπάνω. Το όριο είναι υποκειμενικό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί τόσο απαισιόδοξος?? Εγώ σου λέω ότι δεν θα ζεις με 800 αλλά με πάνω από 1.200 ευρώ άνετα. Μπορείς να διεκδικήσεις ένα μισθό γύρω στα 1.400 και 1.500 ώστε να ζεις με άνεση.
Ανετα που ?
Αναλογα την πολη που μενεις και τις υποχρεωσεις που εχεις ..

Επειτα το σπιτι που θα ζει κάποιος παιζει πολυ σημαντικο ρολο και φυσικα δεν μιλαω για ανακτορα ..
Μιλαω για ενα σπιτι που να σου προσφερει μια αλφα ποιοτητα ζωης και δυστηχως στην Αθηνα αυτα τα σπιτια κατω απο 500 ευρω δυσκολα βρίσκονται ...
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Πολύ καλά τα λέει η Αγάπη. Νομίζω πως ωρίμασε η ώρα για να μιλήσουμε επιτέλους για την καταφρονημένη, αδικημένη, περιθωριοποιημένη και -πάνω από όλα- στιγματισμένη κοινωνική ομάδα των πλουσίων.
Θα προτείνω εδώ και κάποιους τίτλους για σχετικά άρθρα, τα οποία θα μπορούσαν -ιδανικά- να δημοσιευτούν σε σοβαρότατα και εγκυρότατα sites, όπως η athens voice ή το vice:

  • Άεργοι χομπίστες: Κοσμοπολίτες ή ερημίτες;
  • Μια ζωή στη σύγκριση: Ο Ανδρέας μας μιλάει για τα βάσανα που πέρασε να συγκρίνεται μία ζωή με την αυτοδημιούργητη γιαγιά του.
  • >2.500 ευρώ το μήνα μισθός: Η πύλη για τον κοινωνική περιθωριοποίηση
  • «Η μοναξιά του Τσιτσιπά...» Γιατί δεν τον καταλαβαίνουν οι λούμπεν καράβλαχοι;

Όταν βρω χρόνο θα γράψω κι άλλους.

Γουελ, δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία, είναι σαν να είσαι πάρα πάρα πολύ εμφανίσιμος ή πάρα πάρα πολύ ευφυής. Προφανώς δεν είναι μειονέκτημα, όμως υπάρχει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που σε αντιμετωπίζει κομπλεξικά και είναι μια επιπλέον δυσκολία στο να συνάψεις ουσιαστικές σχέσεις.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γουελ, δεν καταλαβαίνω προς τι η ειρωνεία, είναι σαν να είσαι πάρα πάρα πολύ εμφανίσιμος ή πάρα πάρα πολύ ευφυής. Προφανώς δεν είναι μειονέκτημα, όμως υπάρχει μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων που σε αντιμετωπίζει κομπλεξικά και είναι μια επιπλέον δυσκολία στο να συνάψεις ουσιαστικές σχέσεις.
Καμία ειρωνεία, Αγάπη, άλλωστε γνωρίζεις πιστεύω πόσο σε εκτιμώ. Απλώς απομόνωσα μια φράση σου για να κάνω το «κομμάτι» μου. Χιούμορ ήταν. Τώρα, πετυχημένο ή ατυχές δεν ξέρω, σίγουρα όμως χιούμορ. Παρόλα αυτά, ενώ συνειδητοποιώ πλήρως το τι λες και κυρίως, το πνεύμα του μηνύματός σου, το γεγονός ότι προέρχομαι από μία οικογένεια της εργατικής τάξης πάππου προς πάππου, με κάνει να «τσινάω» ενστικτωδώς σε τέτοιες δηλώσεις.
Ενδεχομένως αυτό να προέρχεται από την κομπλεξική αντιμετώπιση που αναφέρεις ότι έχουν πολλοί πτωχοί τοις χρήμασιν. Κάτι που σίγουρα υπάρχει, ειδικά από μικροαστούς που τους έχουν πείσει ότι η κοινωνική τους ανέλιξη, οι καλύτερες οικιακές συσκευές, το καλύτερο αμάξι, το πιο ακριβό κινητό θα τους κάνει ευτυχισμένους. Κι αυτό τους κάνει να καταριούνται τους έχοντες (να βγάζουν δηλ. κόμπλεξ) και να βλέπουν ανταγωνιστικά όλους τους γύρω τους, λες και το να τους «καβαλήσουν», να τους ρουφιανέψουν στη δουλειά και το να φανούν καλύτεροι θα τους κάνει ευτυχείς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλά τα λέει η Αγάπη. Νομίζω πως ωρίμασε η ώρα για να μιλήσουμε επιτέλους για την καταφρονημένη, αδικημένη, περιθωριοποιημένη και -πάνω από όλα- στιγματισμένη κοινωνική ομάδα των πλουσίων.
Θα προτείνω εδώ και κάποιους τίτλους για σχετικά άρθρα, τα οποία θα μπορούσαν -ιδανικά- να δημοσιευτούν σε σοβαρότατα και εγκυρότατα sites, όπως η athens voice ή το vice:

  • Άεργοι χομπίστες: Κοσμοπολίτες ή ερημίτες;
  • Μια ζωή στη σύγκριση: Ο Ανδρέας μας μιλάει για τα βάσανα που πέρασε να συγκρίνεται μία ζωή με την αυτοδημιούργητη γιαγιά του.
  • >2.500 ευρώ το μήνα μισθός: Η πύλη για τον κοινωνική περιθωριοποίηση
  • «Η μοναξιά του Τσιτσιπά...» Γιατί δεν τον καταλαβαίνουν οι λούμπεν καράβλαχοι;

Όταν βρω χρόνο θα γράψω κι άλλους.
Πέραν της πλακας όλο αυτό κρυβει και μια δόση αλήθειας...

Μην ξεχνάμε πως το χρήμα πολλών τους έφτασα σε πολύ άσχημες καταστάσεις..

Τρανταχτό παράδειγμα η Ωνάση...
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,915 μηνύματα.
Τα λεφτά φέρνουν μόνο δυστυχία.
Όσα περισσότερα έρχονται, τόσα περισσότερα φεύγουν. Κανόνας.
Σε κάνουν πιο εγωιστή για να τα αποκτήσεις.
Σε κάνουν πιο εξαρτημένο να μην τα χάσεις.
Στο κυνήγι για λεφτά παραμελείς την υγεία σου. Είτε γιατί αγχώνεσαι του θανατά, ή γιατί οδηγείς την πορσάρα με 250+ και σε "κλαίει" ο τζάμπομπαμπάς σου.
Ευκολότατα θα καταστρέψουν τη σχέση σου.
Θα αγοράζεις παιχνίδια στο παιδί σου αλλά αυτό θα θέλει αγάπη και χρόνο που δεν θα έχεις να δώσεις.
Θα απομονωθείς απ' τους φίλους σου.
Θα ξεχάσεις παντελώς τι σημαίνει έρωτας, αυτό το αγνό συναίσθημα που τελικά το ζεις ελάχιστες φορές στη ζωή σου.

Αντίθετα αν δεν έχεις πολλά λεφτά, συμβαίνουν συνήθως τα εξής.
Αναγκάζεσαι να ζεις πιο ορθολογικά.
Ανακαλύπτεις διασκεδάσεις που κοστίζουν λιγότερο και είναι ασύγκριτα ποιοτικότερες.
Επενδύεις στην ψυχαγωγία. Μία βόλτα, ένα βιβλίο, ένα παρτάκι με φίλους στην παραλία.
Γνωρίζεσαι με περισσότερος ανθρώπους αφού όλοι πια βράζουμε στο ίδιο καζάνι.
Προσέχεις τον εαυτό σου και την υγεία σου αφού έχεις μεγαλύτερο κίνητρο να ζεις καλύτερα.
Γίνεσαι πιο πολυμήχανος και δημιουργικός.
Απολαμβάνεις περισσότερο και καλύτερο σεξ. Τσάμπα είναι, δώρο απ' τη φύση για όλους.

Αν δεν φοβάσαι τα λεφτά, είτε τα έχεις ή όχι, τότε ζεις πραγματικά ελεύθερα.
Αξιοποιείς ένα ταλέντο σου και γίνεσαι πολίτης του κόσμου. :cool:

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top