Φεμινισμός και μίσος προς τους άνδρες

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
δεν είπα οτι οι γυναίκες έιναι άγιες.. είπα οτι οι άντρες τις βλέπουν ετσι. δηλαδη πιο εξιδανικευμένα και προστατευτικά, και για αυτο φαίνεται πιο έκφυλο μια γυναίκα που κάνει παρτούζα σε σχέση με έναν άντρα

Να και ενα απο τα λιγα θεματα που συμφωνω με την μεταμοντερνιστικη προσσεγιση(αν και με διαφορετικες μεθοδους). Προβλημα του, οποιου βλεπει τις γυναικες ως αγιο καθαροαιμο ον που διαφθειρεται αν παρεβρεθει σε σεξουαλικη δραστηριοτητα. Αυτο αποτελει αποτελει παραισθησεις - και αν το πιστευεις ξεκινα αποτοξινωση - και οδηγει σε πληθωρα αρνητικων πραγματων. Αλλωστε γεννηθηκε ολοκληρο industry πανω στα πικραμενα εγω των ανδρων που καταλαβαν πως οι γυναικες δεν ειναι πριγκηπισσες της DIsney(δλδ ειναι ατελεις, δλδ ανθρωποι), η ανδροσφαιρα(manosphere).


'Οσον αφορα τα θεματα περι κοπλιμεντων και υποχρεωτικης ευγενειας φανταζομαι εχουν και οι 2 πλευρες δικιο, αλλα μια ερωτηση που δεν κανει κανενας αντρας ειναι η εξης: Πως θα ενιωθα αν ημουν γυναικα και συναντουσα αυτη τη συμπεριφορα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Όσον αφορά τον τίτλο που δόθηκε, ας μην ταυτίζουμε τον φεμινισμό με το μίσος προς τους άντρες. Καμία σοβαρή γυναίκα δεν θέλει να δει την καταπίεσή τους. Δεν είναι όλοι οι άντρες γουρούνια, δεν είναι όλοι οι άντρες βιαστές, δεν χτυπάνε όλοι οι άντρες τις γυναίκες τους.
Έχουμε φτάσει σε μια εποχή που η πρόοδος είναι ήδη μεγάλη σε κοινωνικά θέματα (αν και προχωράει με πατητό). Κάνουμε τις ίδιες δουλειές, φοράμε τα ίδια ρούχα, έχουμε τις ίδιες ανάγκες για περίθαλψη και εκπαίδευση (με μικρές εξαιρέσεις στην κάθε περίπτωση).

Διαφορετικά γεννητικά όργανα έχουμε δεν είμαστε από άλλο πλανήτη.
Αντιμετωπίζουν οι γυναίκες καλύτερη μεταχείριση σε μερικές περιπτώσεις? (πχ όπως είπες πιο πάνω σύνταξη πατέρα και διάφορα επιδόματα)
Ναι
Θα έπρεπε να συμβαίνει?
Όχι

Έτσι το βλέπω εγώ, αν μπορώ να κάνω την δουλειά σου το ίδιο καλά με εσένα χωρίς να χρειαστεί να γίνω dana linn bailey ή να γυρίζω σπίτι κάθε μέρα και να κάνω βουτιά στα mesulid θα το κάνω, και θέλω να παίρνω τα ίδια λεφτά με εσένα (ούτε παραπάνω ούτε λιγότερα).
Αν κάνουμε μαζί σεξ ή θα λένε μπράβο και στους δύο ή θα αντιμετωπίζουν χλευαστικά και τους δύο (το πρώτο μου φαίνεται πολύ καλύτερο)

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αύριο μεθαύριο θα φέρεις με το καλό στον κόσμο ένα παιδί (ή όσα τέλος πάντων θες) γιατί το κορίτσι σου και το αγόρι σου να έχουν διαφορετική μεταχείριση.

Για το θέμα γραφείων που είπες. Φίλη μου μπήκε ΣΤΥΑ (αδερφή του πρόσφατου στρατιωτικού πατέρα, ναι το έχουν οικογενειακό) δεν ξέρω λοιπόν σε ποια σχολή πας και λες "εγώ θέλω γραφείο" πάντως εκεί που είναι αυτή ο στρατός σου λέει που έχει έλλειψη και σε τι θα σε εκπαιδεύσει να κάνεις. Κάτι με προγραμματισμό ήθελε, δεν της έκατσε είχαν πολλούς τέτοιος, με ηλεκτρολογικά θα ασχοληθεί.
Την ίδια γυμναστική κάνει 2 φορές τη μέρα με τα αγόρια (άσχετα που στην αρχή έδωσε άλλα αθλήματα) και τώρα μας πατάει όλους κάτω κορίτσια και αγόρια (και έναν που μπήκε τεφαα). Το θέμα είναι η προσπάθεια που καταλάβεις και το πόσο γουστάρεις αυτό που κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έτσι το βλέπω εγώ, αν μπορώ να κάνω την δουλειά σου το ίδιο καλά με εσένα χωρίς να χρειαστεί να γίνω dana linn bailey ή να γυρίζω σπίτι κάθε μέρα και να κάνω βουτιά στα mesulid θα το κάνω, και θέλω να παίρνω τα ίδια λεφτά με εσένα (ούτε παραπάνω ούτε λιγότερα).
Αν κάνουμε μαζί σεξ ή θα λένε μπράβο και στους δύο ή θα αντιμετωπίζουν χλευαστικά και τους δύο (το πρώτο μου φαίνεται πολύ καλύτερο).

Συμφωνώ απόλυτα. Αν μπορείς να κάνεις την δουλειά μου το ίδιο καλά με έμενα πρέπει να έχεις κάθε δικαίωμα να την κάνεις. Το πρόβλημά μου έγκειται στο όταν δεν μπορείς να την κάνεις το ίδιο καλά με εμένα και καταφεύγεις στο κράτος, είτε για σου δώσει την δουλειά δια της βίας, είτε για να σου δώσει την διαφορά μισθού. Προφανώς οι γυναίκες πρέπει να έχουν το δικαίωμα να εργάζονται όπου και όποτε θέλουν, αλλά όχι να προμοτάρονται δια νόμου και φορολογίας σε βάρος τον αντρών σε ορισμένες θέσεις δημιουργώντας έτσι τεχνητά πλεονεκτήματα ή τεχνητή ισότητα, καθώς αυτό είναι προς ζημίαν όλων.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αύριο μεθαύριο θα φέρεις με το καλό στον κόσμο ένα παιδί (ή όσα τέλος πάντων θες) γιατί το κορίτσι σου και το αγόρι σου να έχουν διαφορετική μεταχείριση.

Θα έχουν την ίδια μεταχείριση, διότι θέτω στις γυναίκες τα ίδια στάνταρ με τους άντρες (αυτό σημαίνει ισότητα). Ο λόγος που πολλές γυναίκες αποτυγχάνουν σε αυτά τα στάνταρ είναι γιατί δεν τα θέτουν οι ίδιες στον εαυτό τους.

Για το θέμα γραφείων που είπες. Φίλη μου μπήκε ΣΤΥΑ (αδερφή του πρόσφατου στρατιωτικού πατέρα, ναι το έχουν οικογενειακό) δεν ξέρω λοιπόν σε ποια σχολή πας και λες "εγώ θέλω γραφείο" πάντως εκεί που είναι αυτή ο στρατός σου λέει που έχει έλλειψη και σε τι θα σε εκπαιδεύσει να κάνεις. Κάτι με προγραμματισμό ήθελε, δεν της έκατσε είχαν πολλούς τέτοιος, με ηλεκτρολογικά θα ασχοληθεί.
Την ίδια γυμναστική κάνει 2 φορές τη μέρα με τα αγόρια (άσχετα που στην αρχή έδωσε άλλα αθλήματα) και τώρα μας πατάει όλους κάτω κορίτσια και αγόρια (και έναν που μπήκε τεφαα). Το θέμα είναι η προσπάθεια που καταλάβεις και το πόσο γουστάρεις αυτό που κάνεις.

Η στελέχωση γραφείων από γυναίκες δεν γίνεται επίσημα από το στρατό, αλλά σε βάση μονάδας. Έχω πάει στρατό και τα έχω δει με τα μάτια μου σε πολλά διαφορετικά στρατόπεδα. Το θέμα δεν είναι πόσο προσπαθεί μια γυναίκα στο στρατό ή αν βάζει κάτω αγύμναστα αγόρια και κορίτσια (λολ) αλλά αν μπορεί να παράγει το ίδιο αποτέλεσμα με έναν άντρα που θα ήταν σε αυτήν την θέση και όπως είπα και πιο πάνω την κρίσιμη στιγμή στο πεδίο της μάχης η σωματική αδυναμία της γυναίκας σε σχέση με τον άντρα μπορεί να κάνει την διαφορά ανάμεσα στη ζωή και το θάνατο. Αυτός είναι και ο λόγος που οι γυναίκες ακόμη και μέσα στο στρατό δεν στέλνονται στο μέτωπο αλλά σε μονάδες υποστήριξης πράγμα που αποτελεί από μόνο του ευνοϊκή μεταχείριση.

Ένα καλό μέτρο θα ήταν να κρίνονται οι γυναίκες με τα ίδια σωματικά και αθλητικά κριτήρια που κρίνονται οι άντρες. Θα φεύγαν έτσι οι αδύναμες από το στράτευμα ενώ θα μέναν όσες μπορούσαν να κάνουν τα ίδια με τους άντρες. Αυτό είναι ισότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εμένα αυτό που μου την δίνει στον φεμινισμό στις μέρες μας είναι ότι αντί να κοιτάμε την ισότητα, ο φεμινισμός χωρίζει σε στρατόπεδα τα δυο φύλα, κάνει τις γυναίκες να αισθάνονται ως θύματα της κοινωνίας και τους άντρες ως υπεύθυνοι για αυτό. Και εκτός από αυτό, προσπαθεί να δώσει πλεονεκτήματα στις γυναίκες, αναφέρθηκε ο Ξεχασμένος σε μερικά από αυτά. Καταλήγουμε λοιπόν με τις diehard φεμινίστριες που νομίζουν ότι είναι θύματα ενώ δεν είναι, και μάλιστα γίνονται επιθετικές προς τους άντρες μόνο και μόνο επειδή είναι άντρες. Δηλαδή ξεφεύγουμε από την προσωπικότητα του κάθε ανθρώπου ξεχωριστά, και γινόμαστε ρατσιστές φύλων!!! Έλεος δηλαδή. Αυτό είναι ακριβώς το ανάποδο από τον αρχικό στόχο του φεμινισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Padme

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xanax party αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 357 μηνύματα.
Και ξανά λέω, είναι τελείως διαφορετική η ισότητα από την ευνοϊκή μεταχείριση. Το ξεκαθάρισα αυτό και στην αρχή.
Johnny απλά συζητάμε το θέμα, και καλώ ή κακώς κάποια πράγματα τα λες μόνο από δω. Δεν θα μαζέψω τους άντρες φίλους μου για καφέ "σήμερα θα μιλήσουμε για το πως η πατριαρχία επηρεάζει εμένα και τις υπόλοιπες γυναίκες"
Εννοείται ότι και εγώ και εσύ και ο ξεχασμένος και όποιος άλλος εδώ μέσα είναι "αλλιώς" in real life. Τουλάχιστον φαντάζομαι δεν μαζεύεται τους φίλους σας για να παραθέσετε τις απόψεις σας στο θέμα του φεμινισμού.

Το θεωρείς επίθεση? (ειλικρινή απάντηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και ξανά λέω, είναι τελείως διαφορετική η ισότητα από την ευνοϊκή μεταχείριση. Το ξεκαθάρισα αυτό και στην αρχή.

Δεν μπορεί να υπάρξει ισότητα όταν υπάρχει ευνοϊκή μεταχείριση εξ ορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και ξανά λέω, είναι τελείως διαφορετική η ισότητα από την ευνοϊκή μεταχείριση. Το ξεκαθάρισα αυτό και στην αρχή.
Johnny απλά συζητάμε το θέμα, και καλώ ή κακώς κάποια πράγματα τα λες μόνο από δω. Δεν θα μαζέψω τους άντρες φίλους μου για καφέ "σήμερα θα μιλήσουμε για το πως η πατριαρχία επηρεάζει εμένα και τις υπόλοιπες γυναίκες"
Εννοείται ότι και εγώ και εσύ και ο ξεχασμένος και όποιος άλλος εδώ μέσα είναι "αλλιώς" in real life. Τουλάχιστον φαντάζομαι δεν μαζεύεται τους φίλους σας για να παραθέσετε τις απόψεις σας στο θέμα του φεμινισμού.

Το θεωρείς επίθεση? (ειλικρινή απάντηση)

Δεν κατάλαβα την ερώτηση σου, επίθεση που; Δεν έλαβα τίποτα ως επίθεση :P

Θα απαντήσω πιο μετά σε μηνύματα γιατί πρέπει να πάω σχολή τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Μια παρένθεση χωρίς να κουοτάρω γιατί δεν θυμάμαι πού ειπώθηκε, γυναίκες που κάνουν τον διαχωρισμό των φύλων, θυματοποιούν το ένα και κατηγορούν το άλλο χωρίς ενδιάμεσες γκρίζες ζώνες, νομίζω είναι άλλο κίνημα, το hyperfeminism. Ιδεολογία τους νομίζω δεν είναι η εξίσωση των φύλων αλλά η εξύψωση του γυναικείου και μόνο (κάτι σαν πλήρης αντιστροφή των στερεοτυπικών ρόλων). Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Αυτά τα θυμάμαι από μια περσινή συζήτηση με μια φίλη μου που το είχε ψάξει πολύ.

Σε άλλα νέα έχω και γω να γράψω σεντόνι αλλά έχω Ιατροδικαστική... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnwnymosMeOnoma

Νεοφερμένος

Ο AnwnymosMeOnoma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Μια παρένθεση χωρίς να κουοτάρω γιατί δεν θυμάμαι πού ειπώθηκε, γυναίκες που κάνουν τον διαχωρισμό των φύλων, θυματοποιούν το ένα και κατηγορούν το άλλο χωρίς ενδιάμεσες γκρίζες ζώνες, νομίζω είναι άλλο κίνημα, το hyperfeminism. Ιδεολογία τους νομίζω δεν είναι η εξίσωση των φύλων αλλά η εξύψωση του γυναικείου και μόνο (κάτι σαν πλήρης αντιστροφή των στερεοτυπικών ρόλων). Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Αυτά τα θυμάμαι από μια περσινή συζήτηση με μια φίλη μου που το είχε ψάξει πολύ.

Σε άλλα νέα έχω και γω να γράψω σεντόνι αλλά έχω Ιατροδικαστική... :P

Γι αυτο και ο φεμονισμος εχεις χασει το νοημα του πλεον, επειδη ξεφυτρωσαν πολλα παρακλαδια φεμινισμου, που το μονο που κανουν ειναι να δηλητηριαζουν τις σχεσεις των 2 φυλων με αυτα που πρεσβευουν. Οσο υπαρχει ο φεμινισμος που ανεφερες πιο πανω, τοσο οι αντρες δεν προκειται να στηριξουν ποτέ τους τον φεμινισμό, διοτι αυτη η ιδεολογια θα τρεφει παντα το μισος των αντρων, εναντι στις γυναικες. Ντεφακτο. Ο φεμινισμος παντως καταστρεφει τις σχεσεις των 2 φυλων, αυτο εκλαμβανω απ τον περιγυρο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Οσο για τον ρατσισμό στον εργασιακό χώρο που δεν θυμάμαι ποιά το ανέφερε εδώ περά στο topic κάποιες το χρηματοδοτείται αυτό π.χ ενα πολύ απλό παράδειγμα που μου ήρθε τωρα είναι τα zara ( φαντάζομαι ολες οι γυναίκες του φόρουμ το έχετε ακουστά ως κατάστημα ρούχων) είναι μια πολυεθνική εταιρεία η οποία έχει χρόνια καταγγελθεί ότι εκφοβίζει και συμπεριφέρετε άσχημα σε γυναίκες και άντρες αλλάκυρίως σε γυναίκες.Αν ρωτήσω όμως εδώ περά ποιές αγοράζουν απο εκεί κατά 99% ενα μεγάλο ποσοστό θα πει ναι οπότε δίνοντας χρήματα εκεί δίνεται αυτόματα συγκατάθεση σε αυτά που συμβαίνουν εκεί.



Το παραδειγμα είναι κάτι που μου ήρθε τώρα και δεν το χρησιμοποιώ για να επιτεθώ στην συγκεκριμένη εταιρεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Για να μην γράψω τζάμπα το κατεβατό, μπορείς να μου πεις αν τρολλάρεις πριν κράξω;
Επειδή αν ήταν τρολ, θα το παραδεχόταν οπωσδήποτε.
Μα τι στ... :confused:
Σε άλλα νέα έχω και γω να γράψω σεντόνι αλλά έχω Ιατροδικαστική... :P
Αα. Οκ. Τώρα εξηγούνται όλα. :P
Σε άλλα νέα
Αυτό είναι μετάφραση του αγγλικού "in other news";
Επειδή, ας πούμε, βγάζει καταπληκτικό νόημα στα ελληνικά;
:P

Τέλος πάντων.
Σε άλλα νέα, έχετε σκεφτεί ποτέ μήπως όλα τα μέλη εδώ στο στέκι προσπαθούμε να τρολάρουμε ο ένας τον άλλο και απλά ενίοτε τυγχάνει να μιλάμε σοβαρά; :P


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Επειδή αν ήταν τρολ, θα το παραδεχόταν οπωσδήποτε.
Μα τι στ... :confused:

Αα. Οκ. Τώρα εξηγούνται όλα. :P

Αυτό είναι μετάφραση του αγγλικού "in other news";
Επειδή, ας πούμε, βγάζει καταπληκτικό νόημα στα ελληνικά;
:P

Τέλος πάντων.
Σε άλλα νέα, έχετε σκεφτεί ποτέ μήπως όλα τα μέλη εδώ στο στέκι προσπαθούμε να τρολάρουμε ο ένας τον άλλο και απλά ενίοτε τυγχάνει να μιλάμε σοβαρά; :P



Ειρωνικό ήταν το ποστ, προφανώς δεν περίμενα σοβαρή απάντηση. :P
Γενικά μου φταίει η εξεταστική και η ζέστη, έγραψα και σε άλλο θέμα ότι τρωγόμουν μέρες να κράξω και μου δόθηκε η ευκαιρία, αλλά μάλλον δεν το διάβασες. Θα σου είχε λυθεί η απορία προ πολλού και δεν θα έκανες καν το quote με την διαπίστωση. :P Και δεν έχω μπει δυναμικά ακόμα σ' αυτό το θέμα.

Σε άλλα νέα, λες με 11.000+ ποστ και 6+ χρόνια στο φόρουμ, να πιστεύω ότι όλοι, ό.τι και να γράφετε, δεν τρολλάρετε ποτέ; 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

me.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο me. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 307 μηνύματα.
Τάσεις κυριαρχίας υπάρχουν και στα δύο φύλα.
Όσον αφορά στην ισχύ αυτών των τάσεων οι γυναίκες είναι μάλλον... ισότιμες με τους άντρες.
Όσο δε για τα αποτελέσματα των τάσεων αυτών:
στην Ανατολή -θέλει κι ερώτημα;- οι γυναίκες τραβάνε των παθών τους τον τάραχο, στη Δύση έχουν γίνει βήματα μπρος αλλά φαίνεται και πάλι πόσο δύσκολο είναι να νικάμε τον κακό εαυτό (μας).

Για να υπάρξει μία κουλτούρα όπου το ένα φύλο δεν θα αδικεί και δεν θα καταπιέζει το άλλο, θέλει ακόμα πολλή δουλειά.
Κυρίως επειδή η κουλτούρα αυτή θα πρέπει να είναι μαζική - τι να σου κάνει αν είναι των ολίγων;
Και αν τρολλάρουμε εμείς που είμαστε απίστευτα υπέροχοι, μοναδικοί και πρωτοπόροι, φανταστείτε τι γίνεται στις πλατιές μάζες των μετρίων και των λούμπεν (πιφ) όπου τα στερεότυπα και οι προκαταλήψεις κάνουν πάρτι και,γενικώς, η μαλακία πάει σύννεφο.
Πρέπει δηλαδή να ανέβει το επίπεδο των μαζών; Ναι.
Βράστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Στο ΠΝ για αρκετα χρονια οι γυναικες δεν εμπαιναν καν σε πλοια. Εκει να δειτε ισοτητα. Εμενα παλι που φαινεται οτι οσοι ζητανε ισοτητα συνηθως τη θελουν μονο στα δικαιωματα και οχι στις υποχρεωσεις. Καλα υπαρχουν κι αυτες που κανουν το σουτιεν τους σφεντονα και θελουν να δουλευουν μονο αυτες, να εχουν τον αντρα να τους μεγαλωνει τα παιδια και να κατουρανε ορθιες (και να βγαλουν πουλι).

Καταπιεσμενες ηταν οι γυναικες που παντρευονταν με το ζορι, που δεν τις αφηναν να πανε σχολειο/πανεπιστημιο, που δεν τις αφηναν να δουλευουν, που δεν μπορουσαν να παρουν διαζυγιο, που δεν μπορουσαν να ψηφιζουν κ.ο.κ. Δεν ειναι καταπιεση να φας πορτα απο δουλεια επειδη θα λειπεις για να κανεις παιδι. Ουτε ειναι καταπιεση να εχεις καποιον μαλακα να σε υπηρετει. Αν ειναι δυνατον. Οποια το λεει αυτο τουλαχιστον να παραδεχτει οτι απλα θελει αντιστροφη ρολων και να μη μας τα πρηζει με την ισοτητα.

Οταν ο πατερας θα εχει τις ιδιες ευκαιριες να παρει το παιδι με τη μητερα τοτε θα μιλησουμε ξανα για ισοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Στο ΠΝ για αρκετα χρονια οι γυναικες δεν εμπαιναν καν σε πλοια. Εκει να δειτε ισοτητα. Εμενα παλι που φαινεται οτι οσοι ζητανε ισοτητα συνηθως τη θελουν μονο στα δικαιωματα και οχι στις υποχρεωσεις. Καλα υπαρχουν κι αυτες που κανουν το σουτιεν τους σφεντονα και θελουν να δουλευουν μονο αυτες, να εχουν τον αντρα να τους μεγαλωνει τα παιδια και να κατουρανε ορθιες (και να βγαλουν πουλι).

Καταπιεσμενες ηταν οι γυναικες που παντρευονταν με το ζορι, που δεν τις αφηναν να πανε σχολειο/πανεπιστημιο, που δεν τις αφηναν να δουλευουν, που δεν μπορουσαν να παρουν διαζυγιο, που δεν μπορουσαν να ψηφιζουν κ.ο.κ. Δεν ειναι καταπιεση να φας πορτα απο δουλεια επειδη θα λειπεις για να κανεις παιδι. Ουτε ειναι καταπιεση να εχεις καποιον μαλακα να σε υπηρετει. Αν ειναι δυνατον. Οποια το λεει αυτο τουλαχιστον να παραδεχτει οτι απλα θελει αντιστροφη ρολων και να μη μας τα πρηζει με την ισοτητα.

Οταν ο πατερας θα εχει τις ιδιες ευκαιριες να παρει το παιδι με τη μητερα τοτε θα μιλησουμε ξανα για ισοτητα.


Το ΠΝ έτσι κι αλλιώς πρώτη φορά που πήρε γυναίκες στις σχολές ήταν το 2002 και οι πρώτες που μπήκαν σε πλοίο ήταν μόλις το 2006 ούτε 10 χρόνια δεν έχει δηλαδή.Τώρα πίεση εργασιακή θα ισχύει στα εργασιακά δικαιώματα όσο και να υπάρχουν νόμοι που το περιορίζουν αυτό.Να φροντίσουν λοιπόν οι γυναίκες να προσαρμοστούν και όχι να περιμένουν απο το "καλό" κράτος να τραβήξει το αυτάκι των "κακών" εργοδοτών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Πάνω στο άλλο χέρι**, ισότητα δε σημαίνει ίδια αντιμετώπιση των δύο φύλων. Υπάρχουν εγγενείς διαφορές σε αυτά (όχι μόνο το τι υπάρχει ανάμεσα στα πόδια τους) και για να επιτευθχεί ισότητα, πρέπει να τις λάβουμε υπόψη. Και αυτό ισχύει και για τα δύο φύλα.


**Ερινύς, αν έχεις απορία, πες μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
Nα σου πω την αληθεια, εψαχνα για κατι εντελως ασχετο, αλλα πως επεσα σ αυτο το θεμα, ουτε εγω καταλαβα.



Κανε οτι θες, εχω συγκεκριμενες αντιφεμινιστικες αποψεις. και δεν τρολλάρω, μιλαω σοβαρα. Ειμαι υπερ στο να ρωτηθουν και οι ανδρες σε ενα παγκοσμιο δημοψηφισμα και αν δεν συμφωνουν με τον φεμινισμο, αυτοματως να καταργηθει.
Τα πολλα λογια ειναι περιττα.Κανενας δεν θα σε ρωτησει διοτι δεν ειναι δικη σου δουλεια.Η ισοτητα στα 2 φυλα ειναι αυτονοητη.Η ανθρωποτητα εχει 2 φυλα,την γυναικα και τον ανδρα.Ανηκουν στο ανθρωπινο ειδος.Και ειναι δεδομενο οτι ειναι ισοτιμα.Αν δεν σου αρεσει,γυρνα στην σπηλια σου,αλλα εσυ δεν εχεις κανενα δικαιωμα ,οπως και οι ομοιοι σου να ερωτηθητε και να καθορισετε απολυτως τιποτα.Ειδαλλως να ερωτηθουν και οι νορμαλ ανθρωποι αν θελουν να εχουν αναμεσα τους νεαντερνταλ.
end of story.
ΥΓ.Ο φεμινισμος δεν σημαινει μισος στους ανδρες.Σημαινει αγωνας για ισοτιμη μεταχειριση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Τραπεζικός υπάλληλος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Η ισοτητα στα 2 φυλα ειναι αυτονοητη.Η ανθρωποτητα εχει 2 φυλα,την γυναικα και τον ανδρα.Ανηκουν στο ανθρωπινο ειδος.Και ειναι δεδομενο οτι ειναι ισοτιμα.
Αν κάτι μας έχει δείξει η ιστορία και η εναλλαγή από τη μητριαρχία στην πατριαρχία, είναι πως η ισότητα των δύο φύλων, κάθε άλλο παρά αυτονόητη είναι. Και αυτό είναι κάτι που πρέπει να γίνει κατανοητό, ακριβώς επειδή αν στοχεύουμε στην ισότητα, πρέπει να ξέρουμε ότι αυτή καθορίζεται κοινωνικά και μπορεί να αλλάξει μόνο μέσω της διεκδίκησης αυτής της αλλαγής σε κοινωνικό επίπεδο. Δεν είναι κάτι που μπορεί να έρθει αυθόρμητα ως αυτονόητη, δίκαιη ή οτιδήποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
ΥΓ.Ο φεμινισμος δεν σημαινει μισος στους ανδρες.Σημαινει αγωνας για ισοτιμη μεταχειριση.

Ακριβώς, ισότιμη. Να μην έχει κάποιο φύλο πλεονεκτήματα έναντι του άλλου σε τίποτα. Ούτε εργασιακά, ούτε κοινωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top