Φιλία μετά από σχέση: Εφικτό;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι δυο σύντροφοι μπορούν μετά από χωρισμό να είναι φίλοι? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
γιεπ. αν και συνήθως πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα. βέβαια εξαρτάται από τον άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Nop, αν η σχέση ήταν θυελλώδης και όχι μια ανώριμη σχέση της πλάκας δεν μπορούν να είναι φίλοι κατά τη γνώμη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο μετά από έρωτα να μείνουν φίλοι. Αν μιλάμε για μια σχέση που δεν σήμαινε πολλά και για τουσ δύο, ναι, είναι εύκολο.Ακόμα και φιλικά να χωρίσεις με τον άλλο, αν κάποτε ήσουν ερωτευμένος, πως μπορείς να τον βλέπεις με άλλο, να ακούς για αυτόν, να συζητάς για τις νέες σχέσεις του?? Αν πάλι απλά εννούμε να βγαίνουν κανά- δυο φορές κάθε τρίμηνο, αυτό δεν είναι φιλία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

YoMaNaTiOn

Δραστήριο μέλος

Ο YoMaNaTiOn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 487 μηνύματα.
Αν μπορούν να είναι τόσο κοντά (φιλία) χωρίς να έχουν σχέση... Εξαρτάται από το άτομο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

openopen

Νεοφερμένος

Ο openopen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Αποκλείεται να μπορεί να υπάρξει φιλιά μετά από σχέση! Δεν είναι δυνατόν… και κυρίως για τους άντρες , που έχουνε πιο έντονα ερωτικά ένστικτα .
  Δεν είναι δυνατόν για παράδειγμα  εκεί που είχαμε μια σχέση κάποιο χρονικό διάστημα και κάναμε έρωτα κτλ κτλ και ξέρουμε κάθε σημείο του σώματος της γυναικάς να βγούμε μετά για καφέ μαζί της και να μην σκεφτούμε ερωτικά και να μην μας έρθουνε μνήμες για το πώς περνούσαμε κτλ. Βέβαια αυτό αλλάζει και με βάση τον χαρακτήρα και τα πιστεύω του κάθε ανθρώπου , τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω και έτσι κάνω. Από προηγούμενες σχέσεις δεν έχω καν επικοινωνία, με τις περισσότερες ακόμα και στο δρόμο να τις δω ούτε γεια δεν θα πω γιατί δεν έχει νόημα πλέον, και μόνο με πολύ λίγες άμα τις δω στο δρόμο θα μιλήσω και πάλι ένα απλό και πολύ τυπικό γεια θα πω…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Όπως ειπώθηκε αν δεν ήταν σχέση "της πλάκας" δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγω πιστεύω οτι εξαρτάται απο τον τρόπο χωρισμού. Αν ένας απο τους 2 ήταν ακόμα ερωτευμένος τότε ειναι πιο δύσκολο, αν και όχι ανέφικτο.
Επίσης εξαρτάται απο το πόσο καλοι φίλοι ήταν κατα τη διάρκεια της σχέσης. Αν η σχέση ήταν σκέτο σεξ και οι μόνες συζητήσεις ήταν του στυλ:
-Μωρακι μου σε αγαπω
-Κι εγω αγαπούλα μου
-Θα μ'αγαπας παντα καρδουλα μου?
-Φυσικα αγαπουλίνι μου
-κλπ
τότε σαν φίλοι ΤΙ θα συζητάνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nv

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 904 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Michelle :
Αν η σχέση ήταν σκέτο σεξ και οι μόνες συζητήσεις ήταν του στυλ:
-Μωρακι μου σε αγαπω
-Κι εγω αγαπούλα μου
-Θα μ'αγαπας παντα καρδουλα μου?
-Φυσικα αγαπουλίνι μου
-κλπ
τότε σαν φίλοι ΤΙ θα συζητάνε?

Χι-χι :hehe: ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κain

Νεοφερμένος

Ο Κain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εαν απλως  "τα εχουνε" μπορει να μεινουν φιλοι...
Κι παλι εξαρταται απο πολλα πραγματα...Δυσκολα δηλαδη αλλα μπορει.
Μετα απο σχεση, κατα την γνωμη μου, αδυνατον...
Και για να μην ειμαι απολυτος αφηνω ενα 0,00001% να γινει το αντιθετο.
Α[π προσωπικες εμπειριες ομως...οσο και να θελουν και οι δυο ακομα....τσου! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
emufear, μόνο θυελλώδεις σχέσεις και ανώριμες σχέσεις της πλάκας (και του μοναστηρακίου, άσχετο :hehe:) πιστεύεις ότι υπάρχουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bunny217

Διακεκριμένο μέλος

Η Ποιός Ξέρει??? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας. Έχει γράψει 7,025 μηνύματα.
Φιλία μετά απο σχέση απο προσωπική εμπειρία μπορεί να υπάρξει αν δεν ήταν η σχέση και τόσο σημαντικη,
Αν ήταν σημαντική για κάποιον μια σχέση είναι δύσκολο εως αδύνατον να υπάρξει φιλία μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis

Νεοφερμένος

Ο Panagiotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πραγματική φιλία μετα απο σοβαρή σχέση. Επιδή προσωπικά είχα μια εμπειρία ... καλύτερα μακριά και αγαπημένοι... ειχαμε μια σχεση οκ ενταξει για καποιο λογο χωρισαμε, κραταμε τα καλά μαθαινουμε απο τα ασχημα και συνεχίζουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianakin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gianakin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Εγω με την πρωην μου εχουμε κρατησει μια σχεση αρκετη ωστε να μην εχουμε αμηχανια οταν μιλαμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ναι!Μπορεί και παρα μπορεί φτάνει να το θέλουν και οι δύο. Πάντως για εμένα ήταν η πιο σημαντική και μακροχρόνια σχέση που είχα....Και είναι για εμένα τώρα πλέον ο καλύτερος μου φίλος. :thumbsup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Οι απόψεις είναι 50-50 και η δική μου..κι αυτή δεν είναι ξεκαθαρισμένη..
Θα ήθελα να υπήρχε φιλία μετά από σχέση, δε μπορώ να ξεκόβω τελείως από τον άνθρωπο που είχα δίπλα μου για χρόνια, ακόμα κι ας πονάω, ακόμα κι ας περιοριζόμαστε μόνο στα τυπικά.:(
Η μόνη σχέση μου που κατέληξε σε φιλία μετά το τέλος της, είναι αυτή που ήταν λιγότερο σοβαρή από τις άλλες, δε ξέρω αν λέει κάτι αυτό.!
anyway, τραγικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Στην θεωρια πιστευω πως ειναι οντως τραγικο να ξεκοβεις τελειως με εναν ανθρωπο που ησασταν καιρο μαζι, που κανατε ενα σωρο πραγματα και ολα αυτα..
Στην πραξη ποτε δε μου κατσε να γινω φιλη με 'σοβαρο' πρωην.
Μου φαινεται τελειωωως στη σφαιρα της φαντασιας να μαθαινω για τις νεες κοπελες του πρωην μου και σαν φιλη να πρεπει να το παιξω χαρουμενη αφου ειναι ερωτευμενος..μακαρι να μου βγει καποια στιγμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina :
Στην πραξη ποτε δε μου κατσε να γινω φιλη με 'σοβαρο' πρωην.
Μου φαινεται τελειωωως στη σφαιρα της φαντασιας να μαθαινω για τις νεες κοπελες του πρωην μου και σαν φιλη να πρεπει να το παιξω χαρουμενη αφου ειναι ερωτευμενος..μακαρι να μου βγει καποια στιγμη!

Όταν θα έχει φύγει ο έρωτας, θα έχεις συμβιβαστεί ότι δεν είστε ζευγάρι και τον αγαπάς σαν άνθρωπο τότε ναι θα χαίρεσαι όταν θα είναι πραγματικά χαρούμενος και ευτυχισμένος! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από katerina :
Στην θεωρια πιστευω πως ειναι οντως τραγικο να ξεκοβεις τελειως με εναν ανθρωπο που ησασταν καιρο μαζι, που κανατε ενα σωρο πραγματα και ολα αυτα..
Είναι :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iris_Didini

Νεοφερμένος

Η Iris_Didini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πόρτα που έκλεισε, δεν ξανανοίγει (κατά κανένα τρόπο) :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top