Φιλικές σχέσεις με τους/τις πρώην;

Θα σας ενοχλούσε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 93)
  • Ναι, θα είχα πρόβλημα

    Ψήφοι: 44 47.3%
  • Όχι, κανένα πρόβλημα

    Ψήφοι: 35 37.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 14 15.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είμαι στην καλύτερη φάση της ζωής μου. Εκτός από επίπεδο έχεις φαίνεται και έμμονες ιδέες.
Too late, το κακό έχει apparently ήδη γίνει και λυπάμαι πραγματικά όποια κοπέλα υποστεί τα απομεινάρια του για όσο καιρό σου πάρει εσένα να καταλάβεις ότι ο κόσμος δεν είναι τόσο μαύρος όσο νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Γενικά απαντώτας γιατί θα αστράψει και θα βροντήξει αν ανοίξω το στόμα μου επι του θέματος θα έλεγα ότι είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς απο πρώην σου να μείνετε φίλοι.. Άσε που δηλώνει άνθρωπο που κάνει επιφανειακές σχέσεις.. Έχω κάνει πάρα πολλές σχέσεις και όποτε δώ κάποια πρώην μου ψιλοσκιρτάω, γιατί όποτε και αν συνέβη, όσα χρόνια πίσω και αν πηγαίνει, έχω νιώσει κάποια πράγματα για αυτόν τον άνθρωπο.. Απλώς κάποιοι άνθρωποι κάνουν σχέσεις για να κάνουν σχέσεις οπότε το να το γυρίσουμε απο το ερωτικό στο φιλικό είναι ένα τσιγάρο δρόμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Γενικά απαντώτας γιατί θα αστράψει και θα βροντήξει αν ανοίξω το στόμα μου επι του θέματος θα έλεγα ότι είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς απο πρώην σου να μείνετε φίλοι.. Άσε που δηλώνει άνθρωπο που κάνει επιφανειακές σχέσεις.. Έχω κάνει πάρα πολλές σχέσεις και όποτε δώ κάποια πρώην μου ψιλοσκιρτάω, γιατί όποτε και αν συνέβη, όσα χρόνια πίσω και αν πηγαίνει, έχω νιώσει κάποια πράγματα για αυτόν τον άνθρωπο.. Απλώς κάποιοι άνθρωποι κάνουν σχέσεις για να κάνουν σχέσεις οπότε το να το γυρίσουμε απο το ερωτικό στο φιλικό είναι ένα τσιγάρο δρόμος...

τελείως επιφάνεια πράγματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γενικά απαντώτας γιατί θα αστράψει και θα βροντήξει αν ανοίξω το στόμα μου επι του θέματος θα έλεγα ότι είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς απο πρώην σου να μείνετε φίλοι.. Άσε που δηλώνει άνθρωπο που κάνει επιφανειακές σχέσεις.. Έχω κάνει πάρα πολλές σχέσεις και όποτε δώ κάποια πρώην μου ψιλοσκιρτάω, γιατί όποτε και αν συνέβη, όσα χρόνια πίσω και αν πηγαίνει, έχω νιώσει κάποια πράγματα για αυτόν τον άνθρωπο.. Απλώς κάποιοι άνθρωποι κάνουν σχέσεις για να κάνουν σχέσεις οπότε το να το γυρίσουμε απο το ερωτικό στο φιλικό είναι ένα τσιγάρο δρόμος...
Αυτό που μου φαίνεται εμένα επιφάνεια, αδυναμία χαρακτήρων και ανωριμότητα, είναι να χωρίζεις με κάποιον όταν ακόμα υπάρχει τέτοιο σκίρτημα. Επιπροσθέτως, επιφανειακές μου φαίνονται οι σχέσεις που δίνουν περιθώρια ...σκιρτήματος στο θέαμα του/της πρώην. Όταν πραγματικά είσαι ερωτευμένος και ευτυχισμένος σε μια σχέση, κανένας πρώην δεν μπορεί να σε κάνει να ...σκιρτήσεις.
Τέλος, ακόμη κι αν υπάρχει τέτοιο σκίρτημα, αν και οι δύο δεν θέλουν να χαθεί η φίλια τους (αν υπήρχε κατά τη διάρκεια της σχέσης, αν δεν υπήρχε δεν πρόκειται να δημιουργηθεί μετά), θα το καταπολεμήσουν ή θα μάθουν να το αγνοούν, όπως ο John Nash τις παραισθήσεις του.

Dr Strangelove αγόρι μου το ξέρω ότι η αλήθεια τσούζει, αλλά αντί να κοιτάς να στραφείς εναντίον μου με παιδικούς τρόπους (τύπου "αχ μπράβο, καλά της τα πες!"), κοίτα καλύτερα τον εαυτό σου και πώς θα αποφύγεις να με επιβεβαιώσεις. Περισσότερο καλό θα σου κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γενικά απαντώτας γιατί θα αστράψει και θα βροντήξει αν ανοίξω το στόμα μου επι του θέματος θα έλεγα ότι είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς απο πρώην σου να μείνετε φίλοι.. Άσε που δηλώνει άνθρωπο που κάνει επιφανειακές σχέσεις.. Έχω κάνει πάρα πολλές σχέσεις και όποτε δώ κάποια πρώην μου ψιλοσκιρτάω, γιατί όποτε και αν συνέβη, όσα χρόνια πίσω και αν πηγαίνει, έχω νιώσει κάποια πράγματα για αυτόν τον άνθρωπο.. Απλώς κάποιοι άνθρωποι κάνουν σχέσεις για να κάνουν σχέσεις οπότε το να το γυρίσουμε απο το ερωτικό στο φιλικό είναι ένα τσιγάρο δρόμος...
:confused:
Δηλαδή σου φαίνεται πιο νορμάλ να χωρίσετε σε ήπιους τόνους και να μη μιλάτε επειδή...είχατε σχέση;!
Λες και η σχέση είναι συνώνυμο του φόνου ξέρω 'γω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Γενικά απαντώτας γιατί θα αστράψει και θα βροντήξει αν ανοίξω το στόμα μου επι του θέματος θα έλεγα ότι είναι πολύ εγωιστικό να ζητάς απο πρώην σου να μείνετε φίλοι.. Άσε που δηλώνει άνθρωπο που κάνει επιφανειακές σχέσεις.. .

7 χρονια σχεση, χωρις τα γνωστα που εχουν πολλοι, να τα χαλαμε καθε χρονο και να τα ξαναβρισκουμε μετα. Χωρις (απο την πλευρα μου τουλαχιστον, και απο την δικη της θελω να το πιστευω :P) απιστιες, οne night stand και τετοια. Μετα τον χωρισμο, παραμειναμε αμεσα φιλοι. Εχει παραπανω απο εναν χρονο τωρα. Αυτη εχει σχεση, το ιδιο και εγω. Την αγαπαω απιστευτα σαν ανθρωπο, αλλα το να τα ξαναφτιαξουμε δεν το σκεφτομαι καν.

Ποσο επιφανειακες σχεσεις κανω τελικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
7 χρονια σχεση, χωρις τα γνωστα που εχουν πολλοι, να τα χαλαμε καθε χρονο και να τα ξαναβρισκουμε μετα. Χωρις (απο την πλευρα μου τουλαχιστον, και απο την δικη της θελω να το πιστευω :P) απιστιες, οne night stand και τετοια. Μετα τον χωρισμο, παραμειναμε αμεσα φιλοι. Εχει παραπανω απο εναν χρονο τωρα. Αυτη εχει σχεση, το ιδιο και εγω. Την αγαπαω απιστευτα σαν ανθρωπο, αλλα το να τα ξαναφτιαξουμε δεν το σκεφτομαι καν.

Ποσο επιφανειακες σχεσεις κανω τελικα...
Ακριβώς ίδια περίπτωση αλλά 5 χρόνια αντί 7. Είμαστε 2 οι επιφανειακοί φαίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εννοείται πως κάποιος που θα είναι μαζί μου θα πρέπει να δεχτεί την ιδέα ότι θα επικοινωνώ με τον πρώην και θα διατηρούμε μια κάποια σχέση. (Αν και ο άντρας μου μένει μακριά και δυστυχώς για το παιδί, δεν έχει πολλές επαφές μαζί μας).(Βέβαια ο σύντροφός μου, θα πρέπει πριν από αυτό να έχει δεχτεί και αγαπήσει και το παιδί μου!
ΚΑΝΕΝΑ ΘΑΡΡΑΛΕΟ ΞΕΡΕΤΕ? :worry: )

ναι :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
7 χρονια σχεση, χωρις τα γνωστα που εχουν πολλοι, να τα χαλαμε καθε χρονο και να τα ξαναβρισκουμε μετα. Χωρις (απο την πλευρα μου τουλαχιστον, και απο την δικη της θελω να το πιστευω :P) απιστιες, οne night stand και τετοια. Μετα τον χωρισμο, παραμειναμε αμεσα φιλοι. Εχει παραπανω απο εναν χρονο τωρα. Αυτη εχει σχεση, το ιδιο και εγω. Την αγαπαω απιστευτα σαν ανθρωπο, αλλα το να τα ξαναφτιαξουμε δεν το σκεφτομαι καν.

Ποσο επιφανειακες σχεσεις κανω τελικα...

Ακριβώς ίδια περίπτωση αλλά 5 χρόνια αντί 7. Είμαστε 2 οι επιφανειακοί φαίνεται...

Ο έρωτας δημιουργεί εμπόδιο στο να μείνουν φίλοι 2 άνθρωποι μετά απο μία σχέση ενώ η αγάπη ή η αδιαφορία ανοίγουν τον δρόμο διάπλατα. Θεωρώ δεδομένο ότι και στις 2 περιπτώσεις που αναφέρθηκαν δεν υπήρξε έρωτας άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι δεν αναφέρθηκε πουθενά σε κανενός τα post η συγκεκριμένη λέξη. Αντίθετα η λέξη αγάπη που αναφέρθηκε ενισχύει την άποψη μου. Θεωρώ επιφανειακή μια σχέση που δεν έχει το στοιχείο του έρωτα και με τη συνήθεια έρχεται η αγάπη σαν να αγαπάμε τα αδελφάκια μας. Ναι προφανώς σε αυτήν την περίπτωση μπορείτε οι πρώην να μείνετε φίλοι και είναι πανεύκολο. Όταν έστω ένα απο τα 2 μέλη της σχέσης ήταν ερωτευμένο με το άλλο κοροιδεύετε τους εαυτούς σας νομίζοντας πως θα είστε φίλοι μετά τον χωρισμό. Αν απο την άλλη δεν υπήρχε έρωτας τότε πολύ απλά τα φτιάξανε 2 φιλαράκια περάσανε καλά κάνοντας το κάτι παραπάνω απο 2 φιλαράκια και χωρίσανε και μείνανε 2 καλά φιλαράκια. Η τελευταία φράση αντικατοπτρίζει μια καθαρή επιφανειακή σχέση..

Απο τα παρακάτω καταλαβαίνει πολύ εύκολα κανείς ότι ουδέποτε υπήρξε έρωτας:
7 χρονια σχεση, χωρις τα γνωστα που εχουν πολλοι, να τα χαλαμε καθε χρονο και να τα ξαναβρισκουμε μετα..

Όταν 2 άνθρωποι είναι ερωτευμένοι δεν γίνεται να είναι όλα μέλη γάλα και να είναι 7 χρόνια σερί χωρίς να μαλώνουν να χωρίζουν να τα ξαναβρίσκουν κτλ.. Απλά κάτι δεν πάει καλά με μια τέτοια σχέση.. Για την ακρίβεια δεν την θεωρώ ερωτική σχέση αλλά φιλική..

Αυτά.. Δεν θα επανέλθω στο συγκεκριμένω θέμα γιατί βαριέμαι να γράφω γνωρίζοντας ότι συνομιλώ με άτομα που βρίσκονται σε τελείως διαφορετικό κόσμο απο τον δικό μου. Απλά δεν έχει νόημα..Δεν το λέω προσβλητικά φυσικά.. Και γενικότερα όσα είπα δεν κατάλαβα για πιο λόγο τα πήρατε προσωπικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μπορώ να μιλήσω για τη σχέση του Insominiac, αλλά στη δική μου περίπτωση, και υπήρξε έρωτας και ήταν και πολύ δυνατός μάλιστα. Από όλες τις σχέσεις που είχα, ίσως αυτή πλησίασε περισσότερο το ιδανικό.
Έχει πλάκα που ο,τι είναι έξω από τη δική σας πραγματικότητα, όχι μόνο δε μπορείτε να το δεχτείτε, αλλά πάτε να το μειώσετε κιόλας. Ναι Speedy, προφανώς βρισκόμαστε σε διαφορετικό κόσμο. Και απ'όσα βλέπω, νομίζω ότι μπορώ να πω με ασφάλεια ότι ο δικός μου είναι μακράν πιο όμορφος.

(Ακους εκεί δεν υπάρχει έρωτας αν 2 άνθρωποι είναι μαζί 7 χρόνια χωρίς να χωρίζουν και να τα ξαναβρίσκουν :rofl: Μα τι στο καλό, με έφηβες είναι οι εμπειρίες σου; Άνθρωποι με στοιχειώδη ωριμότητα δεν χωρίζουν στην πρώτη αφορμή. Το είδα κι αυτό, να βαφτίζεται η ανωριμότητα έρωτας και όποιος έχει στοιχειωδώς τα μυαλά του στο κεφάλι του και δεν λέει ότι του έρθει πάνω στα νεύρα του απλά δεν είναι ερωτευμένος!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ο έρωτας δημιουργεί εμπόδιο στο να μείνουν φίλοι 2 άνθρωποι μετά απο μία σχέση ενώ η αγάπη ή η αδιαφορία ανοίγουν τον δρόμο διάπλατα. Θεωρώ δεδομένο ότι και στις 2 περιπτώσεις που αναφέρθηκαν δεν υπήρξε έρωτας άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι δεν αναφέρθηκε πουθενά σε κανενός τα post η συγκεκριμένη λέξη. Αντίθετα η λέξη αγάπη που αναφέρθηκε ενισχύει την άποψη μου. Θεωρώ επιφανειακή μια σχέση που δεν έχει το στοιχείο του έρωτα και με τη συνήθεια έρχεται η αγάπη σαν να αγαπάμε τα αδελφάκια μας. Ναι προφανώς σε αυτήν την περίπτωση μπορείτε οι πρώην να μείνετε φίλοι και είναι πανεύκολο. Όταν έστω ένα απο τα 2 μέλη της σχέσης ήταν ερωτευμένο με το άλλο κοροιδεύετε τους εαυτούς σας νομίζοντας πως θα είστε φίλοι μετά τον χωρισμό. Αν απο την άλλη δεν υπήρχε έρωτας τότε πολύ απλά τα φτιάξανε 2 φιλαράκια περάσανε καλά κάνοντας το κάτι παραπάνω απο 2 φιλαράκια και χωρίσανε και μείνανε 2 καλά φιλαράκια. Η τελευταία φράση αντικατοπτρίζει μια καθαρή επιφανειακή σχέση..

Απο τα παρακάτω καταλαβαίνει πολύ εύκολα κανείς ότι ουδέποτε υπήρξε έρωτας:
7 χρονια σχεση, χωρις τα γνωστα που εχουν πολλοι, να τα χαλαμε καθε χρονο και να τα ξαναβρισκουμε μετα..

Όταν 2 άνθρωποι είναι ερωτευμένοι δεν γίνεται να είναι όλα μέλη γάλα και να είναι 7 χρόνια σερί χωρίς να μαλώνουν να χωρίζουν να τα ξαναβρίσκουν κτλ.. Απλά κάτι δεν πάει καλά με μια τέτοια σχέση.. Για την ακρίβεια δεν την θεωρώ ερωτική σχέση αλλά φιλική..

Αυτά.. Δεν θα επανέλθω στο συγκεκριμένω θέμα γιατί βαριέμαι να γράφω γνωρίζοντας ότι συνομιλώ με άτομα που βρίσκονται σε τελείως διαφορετικό κόσμο απο τον δικό μου. Απλά δεν έχει νόημα..Δεν το λέω προσβλητικά φυσικά.. Και γενικότερα όσα είπα δεν κατάλαβα για πιο λόγο τα πήρατε προσωπικά..

Πιστευεις οτι καθεται καποιος σε μια σχεση 7 χρονων χωρις να υπαρχει ερωτας;
Καλα, οσο για το οτι δεν γινεται να μην χωριζουν και να μαλωνουν...Προφανως και μαλωναμε. Αλλα ωριμοι, ενηλικοι ανθρωποι, δεν παιρνουν αποφασεις εν ψυχρω, και γνωριζουν τι θελουν στη ζωη τους. Αν δεν αντεχουν κατι, χωριζουν, και δεν τα ξαναβρισκουν αν αυτο το γεγονος δεν αλλαξει. Ειδικα αν ειναι δε ερωτευμενοι, δεν μπορουν να ειναι χωρισμενοι ο ενας με τον αλλον για εναν καβγα...:whistle:

Υ.Γ: Btw πως γινεται να τα φτιαξαμε δυο φιλαρακια οταν δεν την ηξερα την κοπελα, και επειδη μου αρεσε πολυ πηγα μπροστα σε ολο το μαγαζι και της την επεσα, δεν ξερω. Προφανως την συμπαθησα πολυ και την ηθελα για φιλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
αναλογα τις περιπτωσεις .. αλλα τις πιο πολλες φορες δεν μπορεις να εχεις σχεση φιλικη με πρωην ....
δυσκολα σπορ .. για δυνατους χαρακτηρες... εγω παντως με πρωην ποτε ..δεν γινεται ...
καταρχην παντα λεω της πρωην μου το καγκελο .
πως να εχω φιλιες .. με πρωην . ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απ' ότι έχω καταλάβει οι άνδρες δε θέλουν να κρατάνε επαφές, γιατί;
Είμαστε τόσο χαζές οι γυναίκες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 333 μηνύματα.
Απ' ότι έχω καταλάβει οι άνδρες δε θέλουν να κρατάνε επαφές, γιατί;
Είμαστε τόσο χαζές οι γυναίκες;

oχι κουκλα μου δεν ειστε χαζες ....
απλα εμεις δεν μπορουμε να βλεπουμε τις πρωην μας (με αλλους )
ειναι ενα εξαιρετικα ευαισθητο θεμα για τους ανδρες .. και πιστεψε με ...
μακαρι το αγορι σου η το μελλοντικο σου αγορι να μην εχει σχεσεις με την πρωην του ...
θα ειναι ενα καλο σημαδι .... θα σημαινει οτι ειναι νορμαλ ( σχετικο αυτο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
oχι κουκλα μου δεν ειστε χαζες ....
απλα εμεις δεν μπορουμε να βλεπουμε τις πρωην μας (με αλλους )
ειναι ενα εξαιρετικα ευαισθητο θεμα για τους ανδρες .. και πιστεψε με ...
μακαρι το αγορι σου η το μελλοντικο σου αγορι να μην εχει σχεσεις με την πρωην του ...
θα ειναι ενα καλο σημαδι .... θα σημαινει οτι ειναι νορμαλ ( σχετικο αυτο )
Μα γιατί να μην τις δείτε με άλλον;
Λέμε για ήπιους χωρισμούς...λογικά δε θες το καλό της;
Δε θες να τη δεις χαρούμενη;
Θα πρέπει να κλειστεί σε κανένα μουσείο;

Sorry, άλλος φταίει άλλος την πληρώνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Απ' ότι έχω καταλάβει οι άνδρες δε θέλουν να κρατάνε επαφές, γιατί;
Είμαστε τόσο χαζές οι γυναίκες;

Δεν είναι θέμα χαζομάρας, αλλά ζήτημα αν έχεις την όρεξη να βλέπεις ή να μιλάς με έναν άνθρωπο που για κάποιο σοβαρό λόγο αποστασιοποιήθηκες από αυτόν. Προφανώς για να χωρίσατε υπήρξε κάτι σε αυτόν που δεν σου ταίριαζε. :worry:

Κοινώς για ποιον λόγο να έχεις ακόμα επαφές μαζί του; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Γιατί σου αρέσει η παρέα/φιλία του και γιατί τον εκτιμάς ως άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Γιατί σου αρέσει η παρέα/φιλία του και γιατί τον εκτιμάς ως άνθρωπο.

Αν αυτό ισχύει, ναι!

Αλλά αναφέρθηκα σε περιπτώσεις που κάτι πήγε όντως στραβά και έχεις χωρίσει γιατί κάτι πάνω στον άλλον δεν σου ταιριάζει... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Είναι πολύ εγωιστικό να θες να κρατήσεις επαφή με έναν πρώην, επειδή το κάνεις γιατί εσύ θέλεις, έχεις την ανάγκη της φιλίας του ξεχνώντας τα δικά του θέλω... Το κάνεις για εσένα, χωρίς να ξέρεις αν ο άλλος έχει περάσει στην φιλική πλευρά.... Θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό να θες να κρατήσεις επαφή με έναν άνθρωπο που ερωτεύθηκες, αγάπησες, νοιάστηκες και αυτή η αγάπη και το "νοιάξιμο" άλλαξε μορφή δε αλλά παραμένει, άλλωστε ο σύντροφός μας είναι και φίλος μας σε μια σχέση... Πιστεύω ότι η φιλική σχέση θα έρθει αβίαστα και φυσιολογικά αν ισχύει και για τις δύο μεριές το ίδιο... Αν ισχύει μονόπλευρα, πιστεύω καλύτερα και για τους δύο να μην υπάρχει επαφή γιατί ο ένας κρατάει την επαφή με την ελπίδα μήπως και αν αλλάξει κάτι και αναθερμανθεί η σχέση... Οπότε άθελά σου τον/την κρατάς πίσω....

Έχω κρατήσει επαφή με ένα μόνο πρώην... η φιλική σχέση δεν ήρθε εύκολα.... Χωρίσαμε για ηλίθιους λόγους ( τι σου κάνουν τα νιάτα; :P) και κανένας δεν έκανε ποτέ ξανά το μεγάλο βήμα για επανασύνδεση.... Μέναμε μόνο στα πειράγματα, τα φλερτ και ως εκεί... Για εμένα προσωπικά (για τον άλλον δεν ξέρω) ήταν πολύ δύσκολο να κρατήσω τις ισορροπίες... Να μην ζηλέψω αν άκουγα για άλλη (όπως θα έκανε μια φίλη), να μην αισθανθώ ανακούφιση όταν αυτή η άλλη έφευγε από την ζωή του και ήταν απλά ακόμα μία (ενώ εγώ ήμουν η σταθερή αξία, φιλική δε, αλλά από κάπου έπρεπε να πιαστώ η καημένη:P) ... Γι' αυτόν επίσης ήταν δύσκολο να μην προσπαθήσει να δείξει ανώτερος του κάθε άλλου στη ζωή μου και να μην με επηρεάσει...

Τα χρόνια όμως πέρασαν, η αναμονή για το μήπως αλλάξει τίποτα ξεθώριασε, η αγάπη και το νοιάξιμο παρέμεινε ίδιο.... Σιγά σιγά έγινε φιλία...Τώρα και οι δύο αρραβωνιαστήκαμε με κάτι μέρες διαφορά και θα ανεβούμε τα σκαλιά της εκκλησίας με άλλου σημαντικούς ανθρώπους...
Δεν μετανιώνω για την "άσχημη" περίοδο που είχαμε και λατρεύω την φιλία μας... Τον αγαπώ και ξέρω ότι με αγαπά και όσο μπορούμε (μιας και οι υποχρεώσεις μας έχουν αυξηθεί) είμαστε ο ένας δίπλα στον άλλον, για να τον μαλώνω που στα 30 και ώρες ώρες κάνει σαν παιδάκι και να με μαλώνει που ώρες ώρες ώρες κάνω σαν γεροντοκόρη :P

The end :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εμένα συνήθως οι σχέσεις μου τελειώνουν άσχημα. Αλλά κι όταν δεν τελειώνουν άσχημα και υποτίθεται χωρίζουμε φιλικά, παρόλο που έχω για λίγο καιρό κρατήσει επαφές, μετά από κάποιο διάστημα απλώς δεν έχει νόημα. Δεν μπορώ να δω φιλικά κάποιον που έχω δει ερωτικά - ναι, μπορώ να του μιλάω ίσως, να μαθαίνω τα νέα του, αλλά μετά από μερικά χρόνια απλώς δεν έχει σημασία τι κάνει στην καθημερινότητά του, αφού δεν θέλω να την μοιραστώ μαζί του πια. Εύχομαι φυσικά πάντα να είναι καλά κι αν προκύψει κάτι σοβαρό και μου ζητήσει βοήθεια, φυσικά και θα τρέξω, αλλά μπαίνει πια στην κατηγορία εκείνων των γνωστών, που δεν είναι μεν "απλοί" γνωστοί, αλλά δεν μιλάμε και συχνά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top