Φιλοσοφία του Θανάτου...

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Survivor bias. Αν κοιτάξεις ολόκληρο το σύμπαν θα δεις ότι δεν υπάρχει κανένας σχεδιασμός στην ολοτητα του και παντού επικρατεί απλά το χάος. Είναι απλά ένα σύστημα με κάποιες αρχικές συνθήκες και κάποιους νόμους που διέπουν την συμπεριφορά του. Μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις κάτι αντίστοιχο πολύ μικρότερης κλίμακας φυσικά σε έναν υπολογιστή και θα παρατηρήσεις στο τέλος πολλές ενδείξεις σχεδιασμού, οι οποίες όμως δεν είναι τίποτα παραπάνω από κάποια patterns τα οποία εμφανίζονται πιθανόκρατικά λόγο των νόμων. Είμαστε μια πάρα πολύ σπάνια εξαίρεση σε αυτό το σύστημα και όχι ο κανόνας.
Η ζωή στο σύμπαν είναι απλά ένα bug. Μια εξαιρετικά σπάνια περίπτωση όπου κάποιες μεταβλητές συμπεσανε σε συγκεκριμένες τιμές και δημιούργησαν ένα αποτέλεσμα. Εμείς απλά ως όντα έχουμε τόσο περιορισμένη πραγματικά αντίληψη του σύμπαντος, που είναι λογικό να πιστεύουμε όλα όσα λες.
Όλος μας ο κόσμος είναι ένα σπίτι, και ένα μικρό μέρος γύρω από αυτό, το οποίο είναι γεμάτο συμπαντικ;eς εξαιρέσεις.

Αν εξαιρέσουμε τις συνθήκες κάτω απο τις οποίες τυχαία γεγονότα και ακαταλήπτως ανεξήγητα φαινόμενα συμπαρασύρουν τις νευρικές απολήξεις ενός ενδελεχώς εμπνευσμένα εγκεφαλικού συστήματος το οποίο δεν είναι δυνατό να σκαναριστεί σε όλες τις εκφάνσεις του και όλα αυτά μαζί προσδίδουν μία ύπαρξη όμοια της να μην έχει εμφανιστεί και ούτε υπάρχουν δείγματα σε όλο το στερέωμα (αμέτρητους γαλαξίες), παρά μόνο υποθετικά μπορούμε να τοποθετηθούμε και όσες εικασίες και αυτές μόνο κατα προσέγγιση είναι το ορθότερο να πούμε γιατι μόνο με τις παραστάσεις των αισθητηρίων οργάνων μας αντιλαμβανόμαστε όλα αυτά, τότε για να μη μακρυγορώ και άλλο και δεν θα μου έφτανε δεν ξέρω και εγώ πόσος χρόνος να γράφω και όλα αυτά σε μία και μοναδική ατέρμονη πρόταση, θα συνοψίσω λακωνικώς και θα πω :

Τόλη, << Οσα δε φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια)...

Οι αισθήσεις μας, είναι γενικά αποδεκτό οτι το αντιληπτικό φάσμα που μας δίδουν, είναι περιορισμένο σχετικά με την πραγματικότητα.
Εξετάζοντας τους οφθαλμούς μας απο τη μια και τους πνευματικούς απο την άλλη, διαπιστώνουμε πως υπάρχει τεράστια διαφορά. Η διάνοιξη των πνευματικών οφθαλμών μας είναι το ζητούμενο και ο τρόπος που θα καταφέρουμε να γίνει αυτό. Τότε μόνο θα μπορούμε να κάνουμε μάθημα ο ένας στον άλλο.

Ομολογώντας την τυφλότητα μου,
με κάθε εκτίμηση
Μάξιμος
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Άσε τον χριστιανισμό και τις θρησκείες στην άκρη.

Εσύ και εγώ είμαστε 2 εξαιρετικά περίπλοκες βιολογικά οντότητες προϊόντα ενός εξαιρετικά ιδανικού πλανήτη που με κάποιο τρόπο μπορούμε να αναπαράγουμε συνείδηση και συναισθήματα.
Κατασκευάσαμε επίσης περίπλοκες κατασκευές που δεν θα μπορούσαν να υπάρξουν τυχαία από μόνες τους, και μιλάμε από απόσταση.

Πώς μπορεί από το χάος του big bang να δημιουργηθεί με τυχαίες διεργασίες κάτι τόσο περίπλοκο όσο η ζωή, αυτή να εκφράσει συνείδηση και αυτή η συνείδηση με την σειρά της να δημιουργεί?

Νομίζω ότι το φαινόμενο άνθρωπος και ότι δημιουργούμε, έχουμε συναισθήματα, και συνείδηση είναι η μεγαλύτερη ένδειξη αλήθειας της θεωρίας του ευφυούς σχεδιασμού.

Καθ εικόνα και ομοίωση
Συμφωνω και συμφωνω και σε αυτο 👍😊
Δεν με τρομάζει ο θάνατος. Νοιώθω έτοιμος ανά πάσα ώρα και στιγμή να βρεθώ ενώπιον του μέγα αρχιτέκτονα του σύμπαντος,
Και στην ένδοξη συντροφιά των εν Χριστώ αδελφών του παρελθόντος.
Ουτε κι εμενα με τρομαζει ο θανατος. Και αυριο αν ερθει θα ξερω οτι εφυγα γεματη, ευχαριστημενη κι ευγνωμων για ολα οσα εζησα.
Για ολα οσα ηρθαν και δεν τα περιμενα για άλλα που ημουν λιγη ή παραπανω, για ολα μικρα/μεγαλα.
Γιατι εζησα και νιωθω καλα με μενα και με τον εαυτο μου.

Γιατι ισχυει η φραση ακριβως:
ΤΕΡΕΖΑ / ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΦΡΕΝΤΥ - Πολιτεία

"Αν με ρωτούσε κάποτε ο Θεός τι έκανα κάτω στη γη, θα του απαντούσα: Τόλμησα . "
Τολμησα να πω το τραγουδι μου. Να κανω τα βηματα μου. Να βρω το δρομο μου. Να πονεσω να αγαπησω και να κλαψω να γελασω και να κανω ονειρα.
Για ολους οσους συναντησα. Για ολους οσους εφυγαν.
Ναι δεν φοβαμαι. Γιατι ξερω οτι με καποιον τροπο παλι θα ξαναβρεθω με οσους εχασα.
Γιατι αξιζε ρε γαμωτο το ταξιδι και μακαρι να μην τελειωσει για κανεναν νωρις.
Γιατι η ζωη ειναι συναρπαστικη και καθε μερα μας αλλαζει. Καθε μερα μπορουμε να κανουμε πολλα.
Και γιατι ξερω να βαδιζω ως μαχητρια μεχρι τελους, οτι ειναι να ερθει θα μαι ετοιμη. Θα ειμαι ηδη εδω να παλεψω. Μεχρι τελους.

Ευχαριστω 💖
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ αυτό-αναιρείσαι γιατί μιλάς για ένα χαοτικό σύστημα αταξίας που όμως λειτουργεί με τάξη και νόμους.. Αυτούς τους νόμους, τους οποίους ο Θεός θέτει ως προϋπόθεση για την λειτουργιά του σύμπαντος και της ζωή ο άνθρωπος ανακαλύπτει μέσω έρευνας και πειραμάτων και παρατήρησης.
Η λέξη τάξη αναφέρεται σε γνωστά πρότυπα(patterns) που αναγνωρίζει ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Όταν μπαίνεις μέσα σε ένα δωμάτιο και το κρεβάτι είναι στρωμένο, αναγνωρίζεις ένα συγκεκριμένο πρότυπο, (σεντόνι πάνω στο κρεβάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο κτλ).

Η λέξη χάος αναφέρεται σε μια κατάσταση στην οποία δεν μπορείς να διακρίνεις κάποιο πρότυπο. Όταν το δωμάτιο έχει πεταμένα πράγματα στο πάτωμα, άστροτο κρεβάτι, κ.ο.κ. δεν βλέπεις κάποιο γνώριμο πρότυπο.

Εάν κοιτάξεις όλες τις πιθανές εκδοχές του πως μπορεί να είναι στημένο ένα δωμάτιο όταν μπαίνεις, θα δεις ότι τις συντριπτικά περισσότερες θα τις κατατάξεις στην λέξη χάος.

Τόσο ένα δωμάτιο που βρίσκεται σε μια κατάσταση τάξης, όσο και ένα δωμάτιο που βρίσκεται σε μια κατάσταση χάους φτάσανε σε αυτή την κατάσταση μέσο κάποιων μηχανισμών που διέπουν το σύμπαν. Το γιατί λειτουργούν έτσι αυτοί οι μηχανισμοί και όχι αλλιώς, δεν το γνωρίζουμε.

Το να λες πως αυτούς τους μηχανισμούς τους έθεσε κάποιος που ονομάζεις Θεός είναι μια υποθετική εκδοχή, και αντίστοιχα υπάρχουν και πολλές άλλες εκδοχές.

Χωρίς να υποτιμώ την όποια άποψη, θεωρώ πως η ζωή στο σύμπαν είναι κάτι πολύ ανώτερο και καθόλου απλό.
Συμφωνώ φυσικά στο ότι η αντίληψη μας είναι πολύ περιορισμένη όπως και η γνώση μας για βασικά πράγματα. Ας πούμε (αν δεν κάνω λάθος), ποια μόρια ήταν η αρχή, πρωτεΐνες ή dna ή πότε εμφανίστηκε το dna στη γη? Απορρίπτω πάντως το τυχαίο σε όλη αυτή την ποικιλομορφία, την σύνθεση και την πολυπλοκότητα και πιστεύω στην εσκεμμένη Θεϊκή επέμβαση για την εξέλιξη και την ολοκλήρωση ( ή την τελείωση σχετικά με το θέμα του θανάτου, από όπου ξεκίνησε η συζήτηση.)

Το να απορρίπτεις μία εκδοχή και να πιστεύεις σε μια άλλη λέγεται προτίμηση, και δεν έχει καμία σχέση με την αλήθεια. Προτιμάς να πιστεύεις στο Θεό γιατί αυτό έχει κάποια πρακτικά οφέλη για εσένα, αλλιώς δεν θα το έκανες. Το τι προτιμάς να πιστεύεις δεν έχει καμία σχέση πάντως με το πως είναι δομημένο το σύμπαν και πως λειτουργεί. Το γεγονός πως παρατηρούμε κάποια τάξη στην γύρω πραγματικότητα μας δεν είναι απόδειξη ύπαρξης ενός Θεού, ούτε καν ένδειξη. Είναι απλά απόδειξη πως ο εγκέφαλος μας έχει την ικανότητα να αποθηκεύει και να αναγνωρίζει συγκεκριμένα πρότυπα που αφορούν μια κατάσταση του σύμπαντος εάν εκτεθεί πολλές φορές σε αυτή.
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδώ αυτό-αναιρείσαι γιατί μιλάς για ένα χαοτικό σύστημα αταξίας που όμως λειτουργεί με τάξη και νόμους.. Αυτούς τους νόμους, τους οποίους ο Θεός θέτει ως προϋπόθεση για την λειτουργιά του σύμπαντος και της ζωή ο άνθρωπος ανακαλύπτει μέσω έρευνας και πειραμάτων και παρατήρησης.
carl sagan cosmos GIF
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η λέξη τάξη αναφέρεται σε γνωστά πρότυπα(patterns) που αναγνωρίζει ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Όταν μπαίνεις μέσα σε ένα δωμάτιο και το κρεβάτι είναι στρωμένο, αναγνωρίζεις ένα συγκεκριμένο πρότυπο, (σεντόνι πάνω στο κρεβάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο κτλ).

Η λέξη χάος αναφέρεται σε μια κατάσταση στην οποία δεν μπορείς να διακρίνεις κάποιο πρότυπο. Όταν το δωμάτιο έχει πεταμένα πράγματα στο πάτωμα, άστροτο κρεβάτι, κ.ο.κ. δεν βλέπεις κάποιο γνώριμο πρότυπο.

Εάν κοιτάξεις όλες τις πιθανές εκδοχές του πως μπορεί να είναι στημένο ένα δωμάτιο όταν μπαίνεις, θα δεις ότι τις συντριπτικά περισσότερες θα τις κατατάξεις στην λέξη χάος.

Τόσο ένα δωμάτιο που βρίσκεται σε μια κατάσταση τάξης, όσο και ένα δωμάτιο που βρίσκεται σε μια κατάσταση χάους φτάσανε σε αυτή την κατάσταση μέσο κάποιων μηχανισμών που διέπουν το σύμπαν. Το γιατί λειτουργούν έτσι αυτοί οι μηχανισμοί και όχι αλλιώς, δεν το γνωρίζουμε.

Το να λες πως αυτούς τους μηχανισμούς τους έθεσε κάποιος που ονομάζεις Θεός είναι μια υποθετική εκδοχή, και αντίστοιχα υπάρχουν και πολλές άλλες εκδοχές.



Το να απορρίπτεις μία εκδοχή και να πιστεύεις σε μια άλλη λέγεται προτίμηση, και δεν έχει καμία σχέση με την αλήθεια. Προτιμάς να πιστεύεις στο Θεό γιατί αυτό έχει κάποια πρακτικά οφέλη για εσένα, αλλιώς δεν θα το έκανες. Το τι προτιμάς να πιστεύεις δεν έχει καμία σχέση πάντως με το πως είναι δομημένο το σύμπαν και πως λειτουργεί. Το γεγονός πως παρατηρούμε κάποια τάξη στην γύρω πραγματικότητα μας δεν είναι απόδειξη ύπαρξης ενός Θεού, ούτε καν ένδειξη. Είναι απλά απόδειξη πως ο εγκέφαλος μας έχει την ικανότητα να αποθηκεύει και να αναγνωρίζει συγκεκριμένα πρότυπα που αφορούν μια κατάσταση του σύμπαντος εάν εκτεθεί πολλές φορές σε αυτή.
Τόλη, αν μας διδάσκεις, οφείλεις να εξηγήσεις τί μας διδάσκεις, για ποιον λόγο το κάνεις και σε τί σε βοηθά αυτό.

Γιατι φαίνεται οτι δεν είναι απλή ανταλλαγή απόψεων.
Εσύ, παρακάμπτεις κάποιες θέσεις και μονοπωλείς.
Δεν γίνεται έτσι διάλογος. Ιδιαίτερα σε θέματα που μας ξεπερνούν, δεν μπορούμε να είμαστε τόσο κάθετοι στην γνώμη μας.
Οπως και στις δημιουργίες του ανθρώπου. Μπορεί να έφτιαξε ο άνθρωπος κβαντικούς υπολογιστές, αλλά αυτοί είναι εργαλεία για να προχωρήσει την εξερεύνηση ακόμα ποιο πέρα, σε κάτι που υπήρχε, υπάρχει και δεν νομίζω πως ο άνθρωπος θα καταφέρει κάποια στιγμή να δημιουργήσει αντίτυπο.
Κακέκτυπα βλέπουμε, αντίτυπο όμως είναι κάτι που θα τον ξεπερνά και θα έρχεται κάποια στιγμή να ονομάζει (π.χ. σωματίδιο του Θεού) ή κάτι άλλο.
Φανερά όμως πέραν των ορίων του.
 

Nick234

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nick234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 804 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου όσο και να μιλάμε για την ύπαρξη του θεού και της μεταθανάτιας ζωής δυστυχως κανένας μας δεν θα μπορέσει να τα αποδείξει.

Το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να λέμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια.

Όσον αφορα εμένα πιστεύω ότι ο άνθρωπος πάντα θα βρίσκει τον τρόπο του για να ξεχασει την υπάρξει του θανάτου. Ότι μια μερα υπάρχει και την επόμενη δεν υπάρχει. Ότι όσα ξέρει θα αλλάξουν, το σπίτι του η οικογένεια του, ο τόπος του, η χώρα του και γενικά ο κόσμος.

Ο σκοπός του ανθρώπου δεν είναι να ζήσει αιωνια σε μια άλλη ζωή αλλά η μετάδοση της πληροφοριας. Η μετάδοση της πληροφορίας στα παιδιά μας είναι ο μοναδικός τροπος αντιμετώπισης του θανάτου. Όχι άμεσα αλλά έμμεσα.

Μεχρι και αυτή την στιγμή μεταφέρεται η πληροφορία από την μια γενιά στην άλλη... Όποτε το να μιλάμε αν υπάρχει θεος η μεταθανάτια ζωή είναι απλός χάσιμο χρόνου...

Όλα περιτριγυρίζονται στη σοφια
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για κάποιον λόγο έχετε την θρησκεία σαν καταφύγιο όπου με το που δεν ξέρετε για το πώς λειτουργεί κάτι και η επιστήμη έχει ένα μελανό σημείο (yet) το αποδίδετε στον θεό.
Εγώ αυτό βλέπω, γιατί δεν είδα κανέναν σας να αμφισβητεί την Νευτώνεια μηχανική και να πιστεύει πως με την προσευχή θα θεραπευτεί ένα επιλύσιμο πρόβλημα ιατρικής φύσεως.
Καταφεύγετε στην προσευχή συνήθως όταν κάτι είναι ανίατο επειδή ως άνθρωποι νιώθουμε helpless και δεν το αντέχουμε.
Όμως οταν η επιστήμη προχωρήσει και δώσει λύσεις και σε προβλήματα που δεν γνωρίζουμε σήμερα θα το δεχτείτε και θα προχωρήσετε στο να αποδίδετε στον θεό τα επόμενα ανεξερεύνητα.
Σας σέβομαι απόλυτα και εσάς και την πίστη σας και σας το λέω ειλικρινά.
Όμως μην πάτε να μπλέξετε την επιστήμη με τον θεό επειδή δεν θεωρώ πως κανένα λογικό για εσάς επιχείρημα είναι ικανό να καταρρίψει το μόνο πράγμα στο οποίο ο άνθρωπος οφείλει την εξέλιξη του, την προσαρμοστικότητα του στο περιβάλλον και συνεπώς το dominance στον πλανήτη γή.
Δεν τιμά εσάς και είναι πολύ άδικο για την επιστήμη την ίδια.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Η λέξη τάξη αναφέρεται σε γνωστά πρότυπα(patterns) που αναγνωρίζει ο ανθρώπινος εγκέφαλος. Όταν μπαίνεις μέσα σε ένα δωμάτιο και το κρεβάτι είναι στρωμένο, αναγνωρίζεις ένα συγκεκριμένο πρότυπο, (σεντόνι πάνω στο κρεβάτι με ένα συγκεκριμένο τρόπο κτλ).

Η λέξη χάος αναφέρεται σε μια κατάσταση στην οποία δεν μπορείς να διακρίνεις κάποιο πρότυπο. Όταν το δωμάτιο έχει πεταμένα πράγματα στο πάτωμα, άστροτο κρεβάτι, κ.ο.κ. δεν βλέπεις κάποιο γνώριμο πρότυπο.

Εάν κοιτάξεις όλες τις πιθανές εκδοχές του πως μπορεί να είναι στημένο ένα δωμάτιο όταν μπαίνεις, θα δεις ότι τις συντριπτικά περισσότερες θα τις κατατάξεις στην λέξη χάος.

Τόσο ένα δωμάτιο που βρίσκεται σε μια κατάσταση τάξης, όσο και ένα δωμάτιο που βρίσκεται σε μια κατάσταση χάους φτάσανε σε αυτή την κατάσταση μέσο κάποιων μηχανισμών που διέπουν το σύμπαν. Το γιατί λειτουργούν έτσι αυτοί οι μηχανισμοί και όχι αλλιώς, δεν το γνωρίζουμε.

Το να λες πως αυτούς τους μηχανισμούς τους έθεσε κάποιος που ονομάζεις Θεός είναι μια υποθετική εκδοχή, και αντίστοιχα υπάρχουν και πολλές άλλες εκδοχές.
το στρωμένο κρεβάτι είναι αποτέλεσμα ευφυούς σχεδιασμού ή τυχαίων διαδικασιών?
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
ποια μόρια ήταν η αρχή, πρωτεΐνες ή dna ή πότε εμφανίστηκε το dna στη γη? Απορρίπτω πάντως το τυχαίο σε όλη αυτή την ποικιλομορφία, την σύνθεση και την πολυπλοκότητα και πιστεύω στην εσκεμμένη Θεϊκή επέμβαση για την εξέλιξη και την ολοκλήρωση ( ή την τελείωση σχετικά με το θέμα του θανάτου, από όπου ξεκίνησε η συζήτηση.)
RNA λένε ( κόσμος του RNA)

Μέχρι τη συνείδηση βέβαια είναι μακρύς δρόμος από το πρώτο κύτταρο αλλά για όλα υπάρχουν υποθέσεις πως δημιουργήθηκαν όλα αυτά .

Εγώ πιστεύω ότι είναι επιλογή σου να πιστεύεις ότι αυτά τα σχεδίασε κάποιος ή όχι , αλλά δεν είναι απαραίτητο ότι κάποιος τα σχεδίασε ντε και καλά .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το στρωμένο κρεβάτι είναι αποτέλεσμα ευφυούς σχεδιασμού ή τυχαίων διαδικασιών?
Το στρωμένο κρεβάτι είναι αποτέλεσμα κάποιας ανθρώπινης ενέργειας και γι αυτό είναι και ένα pattern το οποίο αναγνωρίζει ο ανθρώπινος εγκέφαλος και το κατατάσσει loosely speaking στα πρότυπα της "τάξης". Στην φύση όμως δεν υπάρχουν στρωμένα κρεβάτια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τόλη, αν μας διδάσκεις, οφείλεις να εξηγήσεις τί μας διδάσκεις, για ποιον λόγο το κάνεις και σε τί σε βοηθά αυτό.

Γιατι φαίνεται οτι δεν είναι απλή ανταλλαγή απόψεων.
Εσύ, παρακάμπτεις κάποιες θέσεις και μονοπωλείς.
Δεν γίνεται έτσι διάλογος. Ιδιαίτερα σε θέματα που μας ξεπερνούν, δεν μπορούμε να είμαστε τόσο κάθετοι στην γνώμη μας.
Οπως και στις δημιουργίες του ανθρώπου. Μπορεί να έφτιαξε ο άνθρωπος κβαντικούς υπολογιστές, αλλά αυτοί είναι εργαλεία για να προχωρήσει την εξερεύνηση ακόμα ποιο πέρα, σε κάτι που υπήρχε, υπάρχει και δεν νομίζω πως ο άνθρωπος θα καταφέρει κάποια στιγμή να δημιουργήσει αντίτυπο.
Κακέκτυπα βλέπουμε, αντίτυπο όμως είναι κάτι που θα τον ξεπερνά και θα έρχεται κάποια στιγμή να ονομάζει (π.χ. σωματίδιο του Θεού) ή κάτι άλλο.
Φανερά όμως πέραν των ορίων του.

Δεν υπάρχει κάτι πιο κάθετο από την πίστη σε κάποια θρησκεία, οπότε μην λες εμένα κάθετο, διότι κατέχεις τα πρωτεία.

Μπορείς να καταλάβεις πάρα πολύ καλά το λόγο ύπαρξης της πίστης αν κάνεις την πολύ απλή ερώτηση στον εαυτό σου, "Γιατί νιώθω την ανάγκη να πιστέψω στο Θεό και να ακολουθήσω τον χριστιανισμό κατ επέκταση;" απάντησε μας αυτό με ειλικρίνεια και μετά ίσως κάνουμε κουβέντα, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα.

hint: Η απάντηση δεν είναι "επειδή ο Θεός έφτιαξε το σύμπαν"
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Είμαστε μια πάρα πολύ σπάνια εξαίρεση σε αυτό το σύστημα και όχι ο κανόνας.

Εμείς δεν ξέρω αν είμαστε και εξαίρεση γιατί υποτίθεται η αταξία αυξάνεται στο σύμπαν γενικά όχι στα υποσυστήματα του.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
RNA λένε ( κόσμος του RNA)
Κάποιοι λένε όπως λες, RNA.
Και γιατί να μην είναι όπως πριν αρκετά χρόνια έλεγαν κάποιοι DNA.
Είναι φανερή η αστάθεια αυτών που λένε κάποιοι της επιστημονικής κοινότητας.
Δεν υπάρχει κάτι πιο κάθετο από την πίστη σε κάποια θρησκεία, οπότε μην λες εμένα κάθετο, διότι κατέχεις τα πρωτεία.
Τόλη, αν μας διδάσκεις, οφείλεις να εξηγήσεις τί μας διδάσκεις, για ποιον λόγο το κάνεις και σε τί σε βοηθά αυτό.

Γιατι φαίνεται οτι δεν είναι απλή ανταλλαγή απόψεων.
Εσύ, παρακάμπτεις κάποιες θέσεις και μονοπωλείς.
Στην ποιο πάνω επανάληψη μου, θα προσθέσω και μια ερώτηση ακόμα.

Ποιες είναι οι φιλοσοφικές σου τοποθετήσεις, με βάση τις οποίες επιτίθεσαι;
Γιατι δεν γίνεται μόλις βρεθείς σε ερώτηση, να προβάλεις απόψεις σου δίχως να μπεις στον κόπο να απαντήσεις επαρκώς.
Και αυτές οι απόψεις σου να είναι θολές.
Μόνο ο χαρακτηρισμός της θρησκείας του Χριστιανισμού και οτι έχω τα πρωτεία γιατι είμαι κάθετος.

Απίστευτος διάλογος και χάσιμο χρόνου.
Μπορείς να καταλάβεις πάρα πολύ καλά το λόγο ύπαρξης της πίστης αν κάνεις την πολύ απλή ερώτηση στον εαυτό σου, "Γιατί νιώθω την ανάγκη να πιστέψω στο Θεό και να ακολουθήσω τον χριστιανισμό κατ επέκταση;"

απάντησε μας αυτό με ειλικρίνεια και μετά ίσως κάνουμε κουβέντα, αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα.

hint: Η απάντηση δεν είναι "επειδή ο Θεός έφτιαξε το σύμπαν"
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάποιοι λένε όπως λες, RNA.
Και γιατί να μην είναι όπως πριν αρκετά χρόνια έλεγαν κάποιοι DNA.
Είναι φανερή η αστάθεια αυτών που λένε κάποιοι της επιστημονικής κοινότητας.

Τόλη, αν μας διδάσκεις, οφείλεις να εξηγήσεις τί μας διδάσκεις, για ποιον λόγο το κάνεις και σε τί σε βοηθά αυτό.

Γιατι φαίνεται οτι δεν είναι απλή ανταλλαγή απόψεων.
Εσύ, παρακάμπτεις κάποιες θέσεις και μονοπωλείς.
Στην ποιο πάνω επανάληψη μου, θα προσθέσω και μια ερώτηση ακόμα.

Ποιες είναι οι φιλοσοφικές σου τοποθετήσεις, με βάση τις οποίες επιτίθεσαι;
Γιατι δεν γίνεται μόλις βρεθείς σε ερώτηση, να προβάλεις απόψεις σου δίχως να μπεις στον κόπο να απαντήσεις επαρκώς.
Και αυτές οι απόψεις σου να είναι θολές.
Μόνο ο χαρακτηρισμός της θρησκείας του Χριστιανισμού και οτι έχω τα πρωτεία γιατι είμαι κάθετος.

Απίστευτος διάλογος και χάσιμο χρόνου.
Το εξήγησα στην αρχή τι λέω. Όποιος θέλει να φτάσει στο επίπεδο του Χριστού δεν πρόκειται να το καταφέρει αυτό διαβάζοντας γραφές και κάνοντας προσευχές. Οι γραφές και οι προσευχές απευθύνονται στον μέσο άνθρωπο, στη μάζα, δεν γίνεσαι θρύλος ακολουθώντας οδηγίες. Αλλά anyway, ο σκοπος του μέσου χριστιανού δεν ήταν ποτέ να ομοιάσει στον Χριστό. Δεν θα μπορούσε άλλωστε, δεν είναι εφικτό για τον καθένα. Γι αυτό και ο μέσος χριστιανός διαβάζει τις γραφές.

Το ίδιο ισχύει και για τον Βούδα. Δεν φτάνεις στο επίπεδο του διαβάζοντας τις ευγενείς αλήθειες.

Αν λειτουργούσε έτσι θα είχαμε γεμίσει Βουδες και Χριστους τόσες χιλιετίες.

Την φιλοσοφική μου τοποθέτηση θα την καταλάβεις αν απαντήσεις στην ερώτηση που σου έκανα.

ΥΓ. Αν δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί ο Βούδας ήταν ίδιο στο επίπεδο αφοσίωσης με τον Χριστό, είναι επειδή δεν μπορείς να βγεις έξω από το κουτάκι της πίστης σου, δεν φταίω εγώ γι αυτό.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμείς δεν ξέρω αν είμαστε και εξαίρεση γιατί υποτίθεται η αταξία αυξάνεται στο σύμπαν γενικά όχι στα υποσυστήματα του.

Δε καταλαβαίνω τι θες να πεις εδώ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποιοι λένε όπως λες, RNA.
Και γιατί να μην είναι όπως πριν αρκετά χρόνια έλεγαν κάποιοι DNA.
Είναι φανερή η αστάθεια αυτών που λένε κάποιοι της επιστημονικής κοινότητας.

Η επιστημονική κοινότητα δεν διαθέτει την πολυτέλεια της σταθερότητας διότι οι υποθέσεις της πρέπει να αποδεικνυονται και να παραμένουν αποδεδειγμένες σε βάθος χρόνου και υπό το φως νέων στοιχείων.

Η σταθερότητα των απόψεων είναι προνόμιο της θρησκείας η οποία δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα, διότι βασίζεται στην αποδοχή ανεφ αποδείξεων (πίστη)
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Το στρωμένο κρεβάτι είναι αποτέλεσμα κάποιας ανθρώπινης ενέργειας και γι αυτό είναι και ένα pattern το οποίο αναγνωρίζει ο ανθρώπινος εγκέφαλος και το κατατάσσει loosely speaking στα πρότυπα της "τάξης". Στην φύση όμως δεν υπάρχουν στρωμένα κρεβάτια.
"
Εφόσον όμως στην φύση δεν υπάρχουν στρωμένα κρεβάτια το αναγνωρίζεις ως αποτέλεσμα τάξης. Και έτσι είναι αφού ένας ευφυής νους το δημιούργησε.
Άρα το κρεβάτι είναι αποτέλεσμα ευφυούς σχεδίασης

Επομένως με την σειρά
Σύμπαν-πλανητης-ζωη-ανθρωπος-κρεβάτι

Λες ότι όλα τα εξαιρετικά περίπλοκα και σπάνια στάδια έγιναν τυχαία..bugs, εκτός από το κρεβάτι όπου ένα τυχαίο προϊόν χάους (άνθρωπος) δημιούργησε μέσω ευφυούς σχεδιασμού ένα στρωμένο κρεβάτι.

Μέσω επαγωγικής λογικής δεν μπορούμε να υποθέσουμε ευφυής δημιουργία και για τα προηγούμενα στάδια?
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μέσω επαγωγικής λογικής δεν μπορούμε να υποθέσουμε ευφυής δημιουργία και για τα προηγούμενα στάδια?
Όχι.

Εφόσον όμως στην φύση δεν υπάρχουν στρωμένα κρεβάτια το αναγνωρίζεις ως αποτέλεσμα τάξης. Και έτσι είναι αφού ένας ευφυής νους το δημιούργησε.
Άρα το κρεβάτι είναι αποτέλεσμα ευφυούς σχεδίασης

Επομένως με την σειρά
Σύμπαν-πλανητης-ζωη-ανθρωπος-κρεβάτι

Λες ότι όλα τα εξαιρετικά περίπλοκα και σπάνια στάδια έγιναν τυχαία..bugs, εκτός από το κρεβάτι όπου ένα τυχαίο προϊόν χάους (άνθρωπος) δημιούργησε μέσω ευφυούς σχεδιασμού ένα στρωμένο κρεβάτι.

Καταλαβαίνεις πως το να στρώσεις ένα κρεβάτι είναι πολύ πιο πολύπλοκο πράγμα από το να δημιουργήσεις ένα αστέρι έτσι? Για να δημιουργήσεις ένα αστέρι το μόνο που χρειάζεσαι είναι βαρύτητα και ύλη. Αν υπάρξει αρκετή συσσωρευμένη ύλη θα υπάρξει ένα άστρο. Για να δημιουργήσεις ένα κρεβάτι χρειάζεσαι ένα άστρο, χρειάζεσαι έναν πλανήτη σε συγκεκριμένη απόσταση από το άστρο, χρειάζεται ο πλανήτης να έχει όλες τις συνθήκες να υποστηρίξει ζωή, χρειάζεται να δημιουργηθεί ζωή, χρειάζεται να περάσουν πολλά εκατομμύρια χρόνια εξέλιξης ώστε να δημιουργηθεί ένας οργανισμός που να έχει ευφυΐα ικανή να δημιουργήσει ένα κρεβάτι, και μετά πρέπει αυτός ο οργανισμός να εφεύρει το κρεβάτι και να το φτιάξει.

Το φαινόμενο αυτό είναι τόσο εξαιρετικά σπάνιο, που είναι πρακτικά εντελώς αδύνατο να συμβεί χωρίς ευφυή σχεδιασμό. Για την ακρίβεια, το να κόψεις ξύλο, να το λουστράρεις, να καλλιεργήσεις φυτά για να φτιάξεις ύφασμα κ.ο.κ. έχει τόσο μα τόσο εξαιρετικά σπάνιο που είναι αδύνατον να συμβεί χωρίς τον ευφυή σχεδιασμό.

Η ζωή αντίθετα δεν είναι, διότι γνωρίζουμε πως ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε μια μέρα από το τίποτα, αλλά είναι αποτέλεσμα εκατομμυρίων χρόνων εξέλιξης, και απόγονος μονοκύτταρων πάρα πολύ απλών οργανισμών.

Η επαγωγή σου λοιπόν είναι λανθασμένη.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εφόσον όμως στην φύση δεν υπάρχουν στρωμένα κρεβάτια το αναγνωρίζεις ως αποτέλεσμα τάξης. Και έτσι είναι αφού ένας ευφυής νους το δημιούργησε.
Άρα το κρεβάτι είναι αποτέλεσμα ευφυούς σχεδίασης

Επομένως με την σειρά
Σύμπαν-πλανητης-ζωη-ανθρωπος-κρεβάτι

Λες ότι όλα τα εξαιρετικά περίπλοκα και σπάνια στάδια έγιναν τυχαία..bugs, εκτός από το κρεβάτι όπου ένα τυχαίο προϊόν χάους (άνθρωπος) δημιούργησε μέσω ευφυούς σχεδιασμού ένα στρωμένο κρεβάτι.

Μέσω επαγωγικής λογικής δεν μπορούμε να υποθέσουμε ευφυής δημιουργία και για τα προηγούμενα στάδια?
Εννοειται μπορουμε να υποθεσουμε ευφυη δημιουργια και μαλιστα απο μονο παραδειγμα τον ανθρωπινο οργανισμο ολο αυτο το συστημα των οργανων κλπ και ο εγκεφαλος .
Δειτε ενα αποσπασμα :
Ο εγκέφαλος δεν είναι απλά ένα όργανο. Το 2013, η αγγλική ορολογία του εγκεφάλου (BRAIN) έγινε το ακρωνύμιο για μια φιλόδοξη έναρξη νέας έρευνας: «Έρευνα για τον εγκέφαλο μέσω εξελιγμένων καινοτόμων νευροτεχνολογιών» (Brain Research Advancing Innovative Neurotechnologies, https:// www.braininitiative.nih.gov/), που χρηματοδοτήθηκε από τα Εθνικά Ινστιτούτα Υγείας (ΝΙΗ). Το BRAIN και μια σχετική πρωτοβουλία, το χρηματοδοτούμενο από την ΝΙΗ σχέδιο Human Connectome (www.humanconnectomeproject.org), είναι μεγάλης κλίμακας ερευνητικά προγράμματα, των οποίων ο στόχος είναι η χαρτογράφηση της λειτουργικής και δομικής οργάνωσης του ανθρώπινου εγκεφάλου στην υγεία και σε διάφορες νόσους. Αν καταλάβουμε καλύτερα πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος, οι πιθανότητες θεραπείας εγκεφαλικών νόσων θα γίνουν απεριόριστες. Οι ερευνητές έχουν ήδη εμφυτεύσιμα ηλεκτρόδια που μπορούν να μειώσουν τη βαριά κατάθλιψη και ακόμα και να επιτρέψουν σε παράλυτα άτομα να ελέγξουν εξωτερικά αντικείμενα. Γιατί λοιπόν ασύρματες συσκευές να μην μπορούν να αποκαθιστούν την απώλεια μνήμης ή να εξαλείφουν τις άσχημες αναμνήσεις στο σύνδρομο μετατραυματικού άγχους; Αυτά τα σχέδια είναι χρόνια μπροστά στο μέλλον, αλλά καθώς οι επιστήμονες δουλεύουν πάνω σε αυτά, μαθαίνουμε όλο και περισσότερα για τα πολύπλοκα κυκλώματα του εγκεφάλου, καθώς και για τη λειτουργία τους.Περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, ο εγκέφαλος είναι αυτό που μας κάνει ανθρώπους. Όλα αποδεικνύουν ότι τα εγκεφαλικά ημισφαίρια είναι το τμήμα του εγκεφάλου που επιτρέπει την λογική και τη γνώση. (Το κεντρικό νευρικό σύστημα - Vasiliadis Medical Books)
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
Εννοειται μπορουμε να υποθεσουμε ευφυη δημιουργια και μαλιστα απο μονο παραδειγμα τον ανθρωπινο οργανισμο ολο αυτο το συστημα των οργανων κλπ και ο εγκεφαλος .
Δειτε ενα αποσπασμα :
Ο εγκέφαλος δεν είναι απλά ένα όργανο. Το 2013, η αγγλική ορολογία του εγκεφάλου (BRAIN) έγινε το ακρωνύμιο για μια φιλόδοξη έναρξη νέας έρευνας: «Έρευνα για τον εγκέφαλο μέσω εξελιγμένων καινοτόμων νευροτεχνολογιών» (Brain Research Advancing Innovative Neurotechnologies, https:// www.braininitiative.nih.gov/), που χρηματοδοτήθηκε από τα Εθνικά Ινστιτούτα Υγείας (ΝΙΗ). Το BRAIN και μια σχετική πρωτοβουλία, το χρηματοδοτούμενο από την ΝΙΗ σχέδιο Human Connectome (www.humanconnectomeproject.org), είναι μεγάλης κλίμακας ερευνητικά προγράμματα, των οποίων ο στόχος είναι η χαρτογράφηση της λειτουργικής και δομικής οργάνωσης του ανθρώπινου εγκεφάλου στην υγεία και σε διάφορες νόσους. Αν καταλάβουμε καλύτερα πώς λειτουργεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος, οι πιθανότητες θεραπείας εγκεφαλικών νόσων θα γίνουν απεριόριστες. Οι ερευνητές έχουν ήδη εμφυτεύσιμα ηλεκτρόδια που μπορούν να μειώσουν τη βαριά κατάθλιψη και ακόμα και να επιτρέψουν σε παράλυτα άτομα να ελέγξουν εξωτερικά αντικείμενα. Γιατί λοιπόν ασύρματες συσκευές να μην μπορούν να αποκαθιστούν την απώλεια μνήμης ή να εξαλείφουν τις άσχημες αναμνήσεις στο σύνδρομο μετατραυματικού άγχους; Αυτά τα σχέδια είναι χρόνια μπροστά στο μέλλον, αλλά καθώς οι επιστήμονες δουλεύουν πάνω σε αυτά, μαθαίνουμε όλο και περισσότερα για τα πολύπλοκα κυκλώματα του εγκεφάλου, καθώς και για τη λειτουργία τους.Περισσότερο από οτιδήποτε άλλο, ο εγκέφαλος είναι αυτό που μας κάνει ανθρώπους. Όλα αποδεικνύουν ότι τα εγκεφαλικά ημισφαίρια είναι το τμήμα του εγκεφάλου που επιτρέπει την λογική και τη γνώση. (Το κεντρικό νευρικό σύστημα - Vasiliadis Medical Books)
Βέβαια μπορούμε να σκεφτούμε ότι κάποιος που θα σχεδίαζε, θα σχεδίαζε κάτι πολύπλοκο( συνείδηση) με κάτι απλό, γιατί ο εγκέφαλος να είναι τόσο πολύπλοκος ή γενικά ο άνθρωπος ή και τα φυτά γιατί να είναι τόσο πολύπλοκα αν σχεδιάστηκαν από την αρχή με ένα σκοπό.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Βέβαια μπορούμε να σκεφτούμε ότι κάποιος που θα σχεδίαζε, θα σχεδίαζε κάτι πολύπλοκο( συνείδηση) με κάτι απλό, γιατί ο εγκέφαλος να είναι τόσο πολύπλοκος ή γενικά ο άνθρωπος ή και τα φυτά γιατί να είναι τόσο πολύπλοκα αν σχεδιάστηκαν από την αρχή με ένα σκοπό.
Ακριβως ή καποια ειδη να μην εχουν καν και αλλα να εχουν αυτη την πολυπολοκοτητα αν θες?
Και βλεπουμε αυτη τη διαφοροποιηση αν θες.Εναν προορισμο.
Δεν ανεπτυξε φιλοσοφια ο πιθηκος,αλλα ο ανθρωπος.
Και τα επιτευγματα ολα αυτα της επιστημης,της τεχνολογιας,τα παντα ολα,ενω τα ζωα ειδαμε μεινανε σε αυτη την ιδια φαση της αναπαραγωγης και της επιβιωσης.
Ο ανθρωπος τα ξεπερασε ολα.Στην προοδο ναι.Αλλα εμπεριεχει και την καταστροφη ενταξει,πολεμοι,περιβαλλον κλπ
Αλλα για βαλε μας συγκριτικα με αλλα ειδη που εμφανιστηκαν μαζι με τον ανθρωπο αν θες,πως εξελιχθηκαν εκεινα και πως εμεις.Οι διαφορες τεραστιες.Μονο τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθει.
Ακομα και αν δεν μας εφτιαξε Θεος ή καποιος αλλος εξωγηινος πολιτισμος μας εστειλε στη γη να συνεχισουμε τη ζωη (γιατι υπαρχει και αυτη η θεωρια) ε ηταν οντως απιστευτο δημιουργημα ο ανθρωπος.
Η ανθρωπινη ιστορια στο συνολο της.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,022 μηνύματα.
.Μονο τυχαιο δεν μπορει να θεωρηθει.

Ε το ανάποδο είπα εγώ

Ότι αν τα σχεδίαζε κάποιος γιατί να μην τα κάνει πιο απλά ;

Πχ να έχω ένα είδους αγγείου γιατί πρέπει να έχω και φλέβες και αρτηρίες ας πούμε ;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ε το ανάποδο είπα εγώ

Ότι αν τα σχεδίαζε κάποιος γιατί να μην τα κάνει πιο απλά ;

Πχ να έχω ένα είδους αγγείου γιατί πρέπει να έχω και φλέβες και αρτηρίες ας πούμε ;
μηπως εδω κολλαει το "Πάντα εν σοφία εποίησεν"?
Κι οτι υπαρχει ενας απωτερος σκοπος και προορισμος του ανθρωπου να ανακαλυψει αυτη τη "σοφία"?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top