Φιλοσοφικές συζητήσεις

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μα άγνοια σημαίνει δεν ξέρω τίποτα , δεν θα οδηγηθώ σε κανένα συμπέρασμα και δεν θα έχω άποψη, ημιμάθεια σημαίνει ξέρω τα μισά και μέσω αυτών έχω άποψη.
Η μιση αληθεια που ξερω,ας πουμε,μπορει να ειναι και η λαθος αληθεια,και αρα καταληγω στην αμαθεια.
Το μισο δεν ειναι ολοκληρο,ειναι ημιτελες.Χρειαζεται και κατι ακομα για να ολοκληρωθει.
Και οσο η μιση μου αληθεια παραμενει μιση,παραμενει ανολοκληρωτη τοσο αδυνατω να φτασω στην απολυτη,ολοκληρωμενη αντικειμενικη αληθεια.
Θα ειμαι ακομα μακρια.
Δεν θα οδηγηθω στο αποτελεσμα της γνωσης.
Ειναι αυτο που λεει "η αποσταση ηταν ενα ισως".Και αυτο δεν το μαθαμε ποτέ.
Γιατι?
Γιατι μειναμε με τη μιση αληθεια μας ως μονη γνωση,αρα στο μηδεν,στην ανυπαρξια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Από που να το πιάσεις και που να το αφήσεις αυτό το θέμα;
κανε μια προσπαθεια :thumbup: μπορεις

Πιάσε το ΠΡΕΠΕΙ από το ιώτα και γδάρε το ίσαμε το πι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι, η ημιμάθεια θα μπορούσε να χαρακτηρίστει ως η κατοχή ενός μέρος μόνο της αλήθειας όπως είπες. Υπό αυτόν τον ορισμό η ημιμάθεια θα μπορούσε να αποτελεί τον προθάλαμο είτε για την γνώση είτε για την άγνοια, ανάλογα με τα επίπεδα συνειδητοτητας του ημιμαθους. Κάποιος δηλαδή που κατανοεί ότι δεν κατέχει όλη την αλήθεια θα συνεχισει να την ψάχνει και θα κατευθυνθεί προς την γνώση, ενώ κάποιος που δεν το αντιλαμβάνεται αυτό θα θεωρεί την ημιμάθεια του γνώση και θα παραμείνει εκεί πράγμα που ίσως αποβεί χειρότερο της άγνοιας, αφού πολλές φορές το να ξέρεις μισή την αλήθεια είναι χειρότερο από το να μην ξέρεις τίποτα.

Η αλήθεια δεν υποκειμενική, είναι αντικειμενική. Απλά πολλές φορές δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε στο ποια αλήθεια ψάχνουμε να βρούμε και έτσι, εν απουσία ξεκάθαρου στόχου, ο καθένας πέτα τα βελάκια του εκεί που νομίζει ο ίδιος ότι πρέπει να τα πετάξει και έτσι καταλήγουμε με ένα σύνολο απόψεων και καμία αντικειμενική αλήθεια.

Στην περίπτωση των γκομενικων του Valder ποτέ δεν ειδα να έχουμε ορίσει το τι ακριβώς ψάχνουμε να βρούμε στην κουβέντα. Την αλήθεια του γιατι χωρισανε; Του γιατί δεν του μιλά; Του γιατι ειναι χάλια;

Τελικά δεν με βαθμολόγησες όμως.
Σου βαζω εγω ενα λιαν επιεικως 8 :D
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πρέπει :P
Ακριβως.Και αρα απο που ξεκιναμε?
Εφοσον δεν υπαρχει πρεπει,τι υπαρχει?

:ok::ok::ok::read::read::read:
:kill:
μετά το διάβασμα έχει η εφαρμογή...
σας αγαπαμε @Μάξιμος και σας θελουμε στην παρεα μας :D :hello:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
Ακριβως.Και αρα απο που ξεκιναμε?
Εφοσον δεν υπαρχει πρεπει,τι υπαρχει?
Μα δεν το εννοούσα έτσι όπως το κατάλαβες χαχα. Δεν το είπα καν στα σοβαρά.

Αφού μέχρι και αυτό το παίρνετε στα σοβαρά τότε ας το πάρω και εγώ. Το πρέπει υπάρχει όπως υπάρχουν και οι υποχρεώσεις με τα δικαιώματα. Το πρέπει και το θέλω πάνε μαζί και για να λειτουργεί το ένα πρέπει να υπάρχει και το άλλο. That's my point of view.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μα δεν το εννοούσα έτσι όπως το κατάλαβες χαχα. Δεν το είπα καν στα σοβαρά.

Αφού μέχρι και αυτό το παίρνετε στα σοβαρά τότε ας το πάρω και εγώ. Το πρέπει υπάρχει όπως υπάρχουν και οι υποχρεώσεις με τα δικαιώματα. Το πρέπει και το θέλω πάνε μαζί και για να λειτουργεί το ένα πρέπει να υπάρχει και το άλλο. That's my point of view.
ωραια.Πες μας την αποψη σου για αυτο που ηταν και το παραπανω θεμα,η γνωση/ημιμαθεια και η αντικειμενικη αληθεια.Τι πιστευεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

γιατί?
για να λέμε χαζομάρες; :bleh: :bleh: :bleh:
λεμε και ουσιωδη.Τοποθετηστε ενα θεμα να ξεκινησουμε λοιπον.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,841 μηνύματα.
ωραια.Πες μας την αποψη σου για αυτο που ηταν και το παραπανω θεμα,η γνωση/ημιμαθεια και η αντικειμενικη αληθεια.Τι πιστευεις.
Για την ημιμάθεια νομίζω ταιριάζει η απόλυτα γνωστή σε όλους φράση " η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια ". Καλύτερα να μη γνωρίζεις τίποτα παρά να νομίζεις ότι ξέρεις κάτι ενώ στην ουσία ξέρεις τα μισά.

Σε όλο αυτό μπαίνει και η φράση του Επίκτητου του φιλόσοφου από την Φρυγία
Είναι αδύνατον να μάθει κάποιος αυτά που έχει την εντύπωση ότι τα ξέρει.

Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει μία αντικειμενική αλήθεια. Εδώ είμαι περισσότερο με τους σοφιστές που λέγανε αλήθεια δεν υπάρχει και αν υπάρχει δεν έχει καμία σημασία.
Ενδιαφέρον εδώ έχει και η Νιτσεϊκή άποψη ότι η αλήθεια δεν υπάρχει ούτε μπορεί να βρεθεί αλλά μπορεί να δημιουργηθεί.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
λεμε και ουσιωδη.Τοποθετηστε ενα θεμα να ξεκινησουμε λοιπον.
Τί ήταν αυτό που κατα την πορεία <<προς Εμαούς, ο Κλέοπας και ο άλλος μαθητής δεν μπορούσαν να αντιληφθούν οτι περπατούσαν με τον Χριστό τον δάσκαλο τους>>. Μετά που έκανε την κλάση των άρτων κατα τον τρόπο που συνήθιζε ο Ιησούς, διανοίχθησαν οι οφθαλμοί των.
Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας, έστω και αν δεν θέλετε να αρχίσει το θέμα.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Τί ήταν αυτό που κατα την πορεία <<προς Εμαούς, ο Κλέοπας και ο άλλος μαθητής δεν μπορούσαν να αντιληφθούν οτι περπατούσαν με τον Χριστό τον δάσκαλο τους>>. Μετά που έκανε την κλάση των άρτων κατα τον τρόπο που συνήθιζε ο Ιησούς, διανοίχθησαν οι οφθαλμοί των.
Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας, έστω και αν δεν θέλετε να αρχίσει το θέμα.
Πορεια προς Εμμαους λοιπον.
Μηπως επειδη εχασαν τις ελπιδες τους που ειχαν εναποθεσει με την Ανασταση?Πιστευαν οτι θα σωσει το Ισραηλ,και οτι αφου περασαν τρεις μερες αφοτου πεθανε,και δεν εχει γινει κατι,εχασαν και τις οποιες ελπιδες τους.
Γιαυτο και οταν περπατησαν μαζι με το Χριστο στην πορεια προς Εμμαους,δεν τον αντιληφθηκαν,γιατι ο Χριστος ηταν συνεχεια διπλα τους,απλα η τετραγωνικη λογικη τους δεν τους αφηνε να τον δουν και τον καταλαβαν μονο Εν τή κλάσει τού άρτου ακριβως γιατι ο Χριστος ειναι άρτος κλώμενος καί αίμα εκχυνόμενον.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τί ήταν αυτό που κατα την πορεία <<προς Εμαούς, ο Κλέοπας και ο άλλος μαθητής δεν μπορούσαν να αντιληφθούν οτι περπατούσαν με τον Χριστό τον δάσκαλο τους>>. Μετά που έκανε την κλάση των άρτων κατα τον τρόπο που συνήθιζε ο Ιησούς, διανοίχθησαν οι οφθαλμοί των.
Μπορείτε να πείτε την γνώμη σας, έστω και αν δεν θέλετε να αρχίσει το θέμα.

Δεν τον καταλάβανε γιατι δεν καταλάβανε τα λόγια του ποτέ. Δεν καταλάβανε ποτέ την ουσία τους.

Τον καταλάβανε μετά μόνο από τις γνώριμες κινήσεις του, της κοπής του άρτου. Όπως ένας σκύλος γνωρίζει τον αφέντη του όταν δει τις γνώριμες κινήσεις του, αλλά δεν κατάλαβαινει ποτέ τον σκοπό των πράξεων του αφέντη του.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν τον καταλάβανε γιατι δεν καταλάβανε τα λόγια του ποτέ. Δεν καταλάβανε ποτέ την ουσία τους.

Τον καταλάβανε μετά μόνο από τις γνώριμες κινήσεις του, της κοπής του άρτου. Όπως ένας σκύλος γνωρίζει τον αφέντη του όταν δει τις γνώριμες κινήσεις του, αλλά δεν καταλαβαίνει ποτέ τον σκοπό των πράξεων του αφέντη του.
Πάμε λίγο ποιο βαθειά.
Και διανοίχτηκαν οι οφθαλμοί των.

Αρα μας λέει οτι ήταν κλειστά τα μάτια τους;

Εχετε ζήσει παρόμοια κατάσταση εσείς;
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top