Φιλοσοφικές συζητήσεις

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάμε λίγο ποιο βαθειά.
Και διανοίχτηκαν οι οφθαλμοί των.

Αρα μας λέει οτι ήταν κλειστά τα μάτια τους;

Εχετε ζήσει παρόμοια κατάσταση εσείς;
Ναι, όταν έμαθα κάποιες σημαντικες αληθειες για την ζωή.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Έτσι σου φαίνεται , άμα δεν πούμε ο Νίτσε, ο Πλάτωνας, ο Καντ όλα δείχνουν χαζομάρες, άμα πούμε όλοι θα ενδιαφερθούν .
Να πούμε για τις πατάτες του Καποδίστρια και μόλις τσιμπήσουν, σοβαρεύουμε το θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και διατηρώντας την ευελιξία μας, ας κάνω μια πάσα να δω πόσο καλός πασαδόρος είμαι.

Σήμερα διαπίστωσα οτι οι απλοί άνθρωποι σκέφτονται και απλά και σοφά.
Ενας χωρικός, έξυπνος και εξυπνότατος θαρρώ, κατάβρεχε την μάσκα του με οινόπνευμα και την φορούσε εισπνέοντας.
Και θυμήθηκα αυτό που είπα για το τσίπουρο.
Αυτός έχει αναγάγει σε επιστημονικά τεκμηριωμένη την κίνηση του.

Λέω ένα μεγάλο RESPECT στον κύριο χωρικό, που φοράει γυαλιά σε πολλούς.

Ως αποτέλεσμα βλέπω την κατακόρυφη πτώση των κρουσμάτων.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

EvanescenceQ
Εσύ καλή μου, γιατί έσκασες στο γέλιο?
Κάνει καλό στην υγεία, λιγότερο όμως απο το οινόπνευμα.
Είναι η δεύτερη περίπτωση που έπεσε στην δική μου αντίληψη.
Οπότε η διαπίστωση μου περι πτώσης των κρουσμάτων, ενέχει και μελλοντικώς, στατιστική επαλήθευση.

Εγώ θα την εφαρμόσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να πούμε για τις πατάτες του Καποδίστρια και μόλις τσιμπήσουν, σοβαρεύουμε το θέμα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και διατηρώντας την ευελιξία μας, ας κάνω μια πάσα να δω πόσο καλός πασαδόρος είμαι.

Ενας χωρικός, έξυπνος και εξυπνότατος θαρρώ, κατάβρεχε την μάσκα του με οινόπνευμα και την φορούσε εισπνέοντας.
Θα μπορούσε βέβαια να τη κατάβρεχει εισπνεοντας επειδή ήταν αλκοολικοτατος, πράγμα που μας οδηγεί στο συμπερασμα πως ο καθείς βλέπει αυτό που θέλει να δει.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Θα μπορούσε βέβαια να τη καταβρέχει εισπνέοντας επειδή ήταν αλκοολικός, πράγμα που μας οδηγεί στο συμπέρασμα πως ο καθείς βλέπει αυτό που θέλει να δει.
Αλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας.
Αν ρωτήσουμε τον λαγό και την κουκουβάγια, θα πουν οτι βλέπουν.
Αυτή είναι η διαφορά.
Ο νοών, κατατάσει εαυτόν στην ορθή κατηγορία.
Ο λανθάνων, απλά λανθάνει.
Ως συνήθως.
Ποιος μπορεί να τον διορθώσει???
Ουδείς.

Πάντως, στην πρώτη επαφή με την ενημέρωση μας, είχαν πει οι ειδικοί οτι 65% αλκοόλ, καταστρέφει τον κορονοϊό.

Το οινόπνευμα έχει αρκετά περισότερο αλκοόλ.

Με απλά μαθηματικά, κατατάσεις εαυτόν στους βλέποντες ή τους αόματους.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας.
Αν ρωτήσουμε τον λαγό και την κουκουβάγια, θα πουν οτι βλέπουν.
Αυτή είναι η διαφορά.
Ο νοών, κατατάσει εαυτόν στην ορθή κατηγορία.
Ο λανθάνων, απλά λανθάνει.
Ως συνήθως.
Ποιος μπορεί να τον διορθώσει???
Ουδείς.

Πάντως, στην πρώτη επαφή με την ενημέρωση μας, είχαν πει οι ειδικοί οτι 65% αλκοόλ, καταστρέφει τον κορονοϊό.

Το οινόπνευμα έχει αρκετά περισότερο αλκοόλ.

Με απλά μαθηματικά, κατατάσεις εαυτόν στους βλέποντες ή τους αόματους.
Δεν μπορω να μη ρωτησω,εσυ δηλαδη που αυτοκατασσεσαι?
Γιατι οταν γραφεις αυτο εδω
Σήμερα διαπίστωσα οτι οι απλοί άνθρωποι σκέφτονται και απλά και σοφά.
Ενας χωρικός, έξυπνος και εξυπνότατος θαρρώ, κατάβρεχε την μάσκα του με οινόπνευμα και την φορούσε εισπνέοντας.
Και θυμήθηκα αυτό που είπα για το τσίπουρο.
Αυτός έχει αναγάγει σε επιστημονικά τεκμηριωμένη την κίνηση του.

Λέω ένα μεγάλο RESPECT στον κύριο χωρικό, που φοράει γυαλιά σε πολλούς.

Ως αποτέλεσμα βλέπω την κατακόρυφη πτώση των κρουσμάτων.
Αναρωτιεμαι ποιαν αληθεια ενστερνιζεσαι,του απλου χωρικου ή τη δικη σου?
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Δεν μπορω να μη ρωτησω,εσυ δηλαδη που αυτοκατατάσεσαι?
Γιατι οταν γραφεις αυτο εδω

Αναρωτιεμαι ποιαν αληθεια ενστερνιζεσαι,του απλου χωρικου ή τη δικη σου?
Εγώ γεννήθηκα σε χωριό και μπορώ να σου πω την γεύση που έχει το χώμα.

Και εμπνέομαι απο τον <<ηλίθιο ή γελοίο, του Ντοστογιέφσκυ>>.

Θα πρέπει να είμαι και λίγο ή πολύ, ότι καταλαβαίνει κανείς, για να γράφω τέτοια πράγματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κυριως στους γελωτοποιους.
Δεν ένοιωθα την ανάγκη να απαντήσω.
Ομως, νομίζεις εαυτόν εξυπνότατο και επειδή εσύ στις ερωτήσες μου απαντούσες ρωτώντας, παίρνω την σκυτάλη απο εσένα να σε ρωτήσω.

Ποιες είναι οι γνώσες σου για το ανώτερο αναπνευστικό σύστημα του ανθρώπου και πώς θεωρείς οτι εισέρχονται οι ιοί στο σώμα μας μέσα απο αυτό;

Επίσης ποια είναι η διαφορά στα διάφορα εισπνεόμενα που μας δίνουν οι Γιατροί και στο Οινόπνευμα.
Δεν ρωτάω για άλλα ποιο ισχυρά ακόμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ γεννήθηκα σε χωριό και μπορώ να σου πω την γεύση που έχει το χώμα.

Και εμπνέομαι απο τον <<ηλίθιο ή γελοίο, του Ντοστογιέφσκυ>>.

Θα πρέπει να είμαι και λίγο ή πολύ, ότι καταλαβαίνει κανείς, για να γράφω τέτοια πράγματα.
Κι εγω εχω λιγο χωριο και θαλασσα μεσα μου.Αυτο δε σημαινει οτι δε συμμεριζομαι αν θελεις τη ζωη και την κουλτουρα αυτων των ανθρωπων.
Ομως σε θεματα σοβαρα σαν αυτο που περιεγραψες ας μην γελοιοποιουμε το ολο θεμα οτι και καλα ο συγκεκριμενος χωρικος βρηκε τη λυση σε ολα,αυτη ειναι η αντιθεση μου.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κι εγω εχω λιγο χωριο και θαλασσα μεσα μου.Αυτο δε σημαινει οτι δε συμμεριζομαι αν θελεις τη ζωη και την κουλτουρα αυτων των ανθρωπων.
Ομως σε θεματα σοβαρα σαν αυτο που περιεγραψες ας μην γελοιοποιουμε το ολο θεμα οτι και καλα ο συγκεκριμενος χωρικος βρηκε τη λυση σε ολα,αυτη ειναι η αντιθεση μου.
Οταν σε ενημερώνω οτι έχω την γεύση απο το χώμα, είναι επειδή το δοκίμασα.
Οταν δίνω μια τέτοια πληροφορία, σχετικά με την χρήση του οινοπνεύματος και εισπράττω τα ποιο πάνω, νοιώθω κάπως.
Γιατι δεν πιστεύω οτι αν κολλήσεις τον Ιό, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τρυπήσεις το μπράτσο σου με το εμβόλιο. Δεν αρνούμαι το εμβόλιο εδώ.
Απλά μέχρι να φτάσω στο εμβόλιο, είναι και άλλα που μπορώ να σκεφτώ.
Γιατί να μην είμαι σκεπτόμενο άτομο και να είμαι φοβικός σε ότι μου συμβαίνει;

Και μη μου λες για κουλτούρες ανθρώπων.
Αυτοί που ζουν σε κάποιο χωριό, χωρίζονται και αυτοί σε σκεπτόμενους και μη.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Οταν σε ενημερώνω οτι έχω την γεύση απο το χώμα, είναι επειδή το δοκίμασα.
Οταν δίνω μια τέτοια πληροφορία, σχετικά με την χρήση του οινοπνεύματος και εισπράττω τα ποιο πάνω, νοιώθω κάπως.
Γιατι δεν πιστεύω οτι αν κολλήσεις τον Ιό, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τρυπήσεις το μπράτσο σου με το εμβόλιο. Δεν αρνούμαι το εμβόλιο εδώ.
Απλά μέχρι να φτάσω στο εμβόλιο, είναι και άλλα που μπορώ να σκεφτώ.
Γιατί να μην είμαι σκεπτόμενο άτομο και να είμαι φοβικός σε ότι μου συμβαίνει;

Και μη μου λες για κουλτούρες ανθρώπων.
Αυτοί που ζουν σε κάποιο χωριό, χωρίζονται και αυτοί σε σκεπτόμενους και μη.
Σιγουρα,δεν αντιλεγω και φυσικα μπορεις να κανεις οτι θες οπως επισης να σκεφτεσαι και να λες οτι θες.
Μη μου παρουσιαζεις τον χωρικο οτι με αυτο που εκανε ειναι αυθεντια,αυτο λεω,εκει διαφωνω.
Αλλο να το αναφερεις ως πραξη συγκεκριμενη και αλλο να την επικροτεις ως κατι που ειναι σωτηρία.
Υπαρχει διαφορά αυτο προσπαθω να σου πω.
Ειναι αλλο πραγμα να αναφερεις ενα περιστατικο αυτο και μονο,και εχει εντελως αλλη χροια οταν το συγκεκριμενο περιστατικο το αναγαγεις σε αυθεντια.
Εκει ειναι το λαθος σου,εκει αντιταχθηκα.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
,,, συγκεκριμενο περιστατικο το αναγαγεις σε αυθεντια.
Εκει ειναι το λαθος σου,εκει αντιταχθηκα.
Δεν αναγάγω τίποτα σε αυθεντία.
Και αυτό που είπα είναι πραγματικό γεγονός.
Το είπα μόνο και μόνο ως αμυντικό μηχανισμό σε όλη αυτή την ιστορία.
Μέχρι εδώ, περισσότερο δεν πρόκειται να προχωρήσω την συζήτηση.
Το οτι γράφουμε και απαντάμε, απο μόνο του είναι ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δεν αναγάγω τίποτα σε αυθεντία.
Και αυτό που είπα είναι πραγματικό γεγονός.
Το είπα μόνο και μόνο ως αμυντικό μηχανισμό σε όλη αυτή την ιστορία.
Μέχρι εδώ, περισσότερο δεν πρόκειται να προχωρήσω την συζήτηση.
Το οτι γράφουμε και απαντάμε, απο μόνο του είναι ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας.
ξερεις τι δε μου αρεσει,ξεκινας να μας κανεις ερωτησεις και καλα να ανοιξουμε φιλοσοφικο διαλογο οπως την πορεια προς Εμμαους,σου απανταμε και απαντας με ερωτησεις,κοβεται η ολη συζητηση και δεν συνεχιζεις καν και μετα διατυπωνεις κατι εκφρασεις να μιλησουμε για Καποδιστρια λες και εσυ κατεχεις την υψηλη διανοηση και ολοι οι υπολοιποι ειμαστε γ διαλογης.
Σου απανταμε που διαφωνουμε,δεν καταλαβαινεις και λες οτι ειναι " ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας."
Εμεις ή εσυ @Μάξιμος ?
Εσυ δεν κανεις καν διαλογο,αυτοπροβολη κανεις και απαξιωση των συνομιλητων σου,το οποιο ειναι ανωτερη μορφη εικοινωνιας.
Μπραβο σου! Χειροκροτω !
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
ξερεις τι δε μου αρεσει,ξεκινας να μας κανεις ερωτησεις και καλα να ανοιξουμε φιλοσοφικο διαλογο οπως την πορεια προς Εμμαους,σου απανταμε και απαντας με ερωτησεις,κοβεται η ολη συζητηση και δεν συνεχιζεις καν και μετα διατυπωνεις κατι εκφρασεις να μιλησουμε για Καποδιστρια λες και εσυ κατεχεις την υψηλη διανοηση και ολοι οι υπολοιποι ειμαστε γ διαλογης.
Σου απανταμε που διαφωνουμε,δεν καταλαβαινεις και λες οτι ειναι " ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας."
Εμεις ή εσυ @Μάξιμος ?
Εσυ δεν κανεις καν διαλογο,αυτοπροβολη κανεις και απαξιωση των συνομιλητων σου,το οποιο ειναι ανωτερη μορφη εικοινωνιας.
Μπραβο σου! Χειροκροτω !
Μπράβο μόνο στα γαϊδούρια όταν βγαίνουν απο την λάσπη, λένε στο χωριό μου.

Αν δεν καταλαβαίνεις οτι δεν θεωρώ πως είμαι εγώ απο τη μια και εσάς τοποθετώ στην άλλη μεριά, άρα τις αμφιβολίες μου εκφράζω εδώ και τίποτ' άλλο.

Οσο για την προς Εμαούς πορεία, ήθελα να πω οτι μου έχει προκαλέσει μεγάλη εντύπωση η διάνοιξη των πνευματικών οφθαλμών των μαθητών και αυτό ήθελα να τονίσω. Γι'αυτό και τρεις φορές επανήλθα στο συγκεκριμένο.
Γιατι στο επίπεδο της συζήτησης μας, φτάνει η αναφορά και μόνο στην πορεία προς Εμαούς.
Ομως, έχω δηλώσει οτι δεν είμαι Θεολόγος και αυτός είναι σοβαρότατος λόγος.
Πώς να συνεχίσω; δίνοντας δικές μου σκέψεις;
Ποιος είμαι εγώ;
Οποιαδήποτε εμβάθυνση σε αυτό το θέμα θέλει κάτι περισσότερο απο τις δικές μου σκέψεις. Οχι πως δεν έχω.
Μήπως θεωρείς οτι έχω βαθύτερες γνώσεις περι Χριστιανισμού;
Η απάντηση μου είναι Οχι! Δεν έχω.
Δεν σημαίνει όμως και οτι δεν ψάχνω ή οτι δεν αποδέχομαι την θρησκεία μου.
Την αποδέχομαι σε όση έκταση δύναμαι να φτάσω.
Ποιο πάνω, εκ των πραγμάτων αδυνατώ.

Και αν πειράζω κανέναν λίγο ανορθόδοξα ή και παράξενα, δε φταίω εγώ το αρβανίτικο κεφάλι μου τα φταίει.
Αυτό που είναι να το πει, το λέει μια και καλή. Κατακούτελα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Μπράβο μόνο στα γαϊδούρια όταν βγαίνουν απο την λάσπη, λένε στο χωριό μου.

Αν δεν καταλαβαίνεις οτι δεν θεωρώ πως είμαι εγώ απο τη μια και εσάς τοποθετώ στην άλλη μεριά, άρα τις αμφιβολίες μου εκφράζω εδώ και τίποτ' άλλο.

Οσο για την προς Εμαούς πορεία, ήθελα να πω οτι μου έχει προκαλέσει μεγάλη εντύπωση η διάνοιξη των πνευματικών οφθαλμών των μαθητών και αυτό ήθελα να τονίσω. Γι'αυτό και τρεις φορές επανήλθα στο συγκεκριμένο.
Γιατι στο επίπεδο της συζήτησης μας, φτάνει η αναφορά και μόνο στην πορεία προς Εμαούς.
Ομως, έχω δηλώσει οτι δεν είμαι Θεολόγος και αυτός είναι σοβαρότατος λόγος.
Πώς να συνεχίσω; δίνοντας δικές μου σκέψεις;
Ποιος είμαι εγώ;
Οποιαδήποτε εμβάθυνση σε αυτό το θέμα θέλει κάτι περισσότερο απο τις δικές μου σκέψεις. Οχι πως δεν έχω.
Μήπως θεωρείς οτι έχω βαθύτερες γνώσεις περι Χριστιανισμού;
Η απάντηση μου είναι Οχι! Δεν έχω.
Δεν σημαίνει όμως και οτι δεν ψάχνω ή οτι δεν αποδέχομαι την θρησκεία μου.
Την αποδέχομαι σε όση έκταση δύναμαι να φτάσω.
Ποιο πάνω, εκ των πραγμάτων αδυνατώ.

Και αν πειράζω κανέναν λίγο ανορθόδοξα ή και παράξενα, δε φταίω εγώ το αρβανίτικο κεφάλι μου τα φταίει.
Αυτό που είναι να το πει, το λέει μια και καλή. Κατακούτελα.
Δεν ειπαμε να εισαι καπως,αλιμονο,ο καθενας οπως θελει ειναι,οτι θελει κανει λεει.
Αλλα οταν βαζεις διαλογο ε συνεχισε τον κι εσυ,μας αφηνεις στα κρυα του λουτρου καθε φορα να αναρωτιομαστε τι θελει να πει ο ποιητης.
Δεν εχω κατι μαζι σου,δεν θελω να αλλαξεις κατι,μεινε οπως σου αρεσει,μεινε οπως θελεις,αλλα αμα ξεκινας διαλογο ε συνεχισε τον κι ας διαφωνουμε,κατι θα βγει απο ολο αυτο.
Ειναι σα να ξεκινας τη μουσικη να παιζει στο ραδιο και ξαφνικα το τραβας απο την πριζα.
Δεν παρεξηγηθηκα απο τα οσα απαντησες καμια σχεση.
Ουτε θιχτηκα ουτε τιποτα αλλο.
Αλλα ξεκινας διαλογο και τον αφηνεις ουτε στη μεση δεν φτανουμε καν.
Και μετα μας πετας μια σποντα
"Το οτι γράφουμε και απαντάμε, απο μόνο του είναι ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας."
Να μαθαίνεις να κάνεις διάλογο,αυτο.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κυριως στους γελωτοποιους.
Τι μου θύμισες τώρα.
Προσπάθησα κάποτε να ρίξω τα μπαλάκια και χτύπησα μια κότα.
Επειδή το ένα ήταν ποτισμένο με αλκοόλ, αλκοολίστηκε η κότα.
Και άντε να πιάσω δουλειά στο τσίρκο μετά.
Γίνεται;
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν αναγάγω τίποτα σε αυθεντία.
Και αυτό που είπα είναι πραγματικό γεγονός.
Το είπα μόνο και μόνο ως αμυντικό μηχανισμό σε όλη αυτή την ιστορία.
Μέχρι εδώ, περισσότερο δεν πρόκειται να προχωρήσω την συζήτηση.
Το οτι γράφουμε και απαντάμε, απο μόνο του είναι ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας.
To αμυντικό πάει σε εμένα; γιατί εσύ είπες ότι λέμε χαζομάρες και σου απάντησα, το δικό μου ήταν άμυνα. Το φόρουμ είναι για κουβεντούλα και ''χαζομάρες'' αν θέλεις , το ποιος είναι έξυπνος στη ζωή του πρακτικά δεν το ξέρουμε.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Και μετα μας πετας μια σποντα
"Το οτι γράφουμε και απαντάμε, απο μόνο του είναι ελλιπέστατη μορφή επικοινωνίας."
Να μαθαίνεις να κάνεις διάλογο,αυτο.
Να προβώ σε επεξήγηση της ελλιπούς επικοινωνίας.
Είναι σύνηθες εδώ, να απαντά κάποιος επιλέγοντας απο 15 σειρές μόνο αυτό που του έχει προκαλέσει εντύπωση ή ενδιαφέρον.
Μα αυτός που έχει γράψει τις άλλες 14 και κάπου εκεί τοποθετούσε, πάντα με το δικό του σκεπτικό αυτό που θεωρούσε κεντρικό νόημα; πώς μπορούμε να μη το χαρακτηρίσουμε ελλιπή επικοινωνία;
Επίσης, δεν είναι δυνατό να συζητάμε όλη την ημέρα εδώ. Εχουμε και άλλα πράγματα να κάνουμε.
Οταν έγραψα για τον Καποδίστρια, είχα φορτωθεί ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα.
Πώς το άντεξα, ένας Θεός το ξέρει.
To αμυντικό πάει σε εμένα; γιατί εσύ είπες ότι λέμε χαζομάρες και σου απάντησα, το δικό μου ήταν άμυνα. Το φόρουμ είναι για κουβεντούλα και ''χαζομάρες'' αν θέλεις , το ποιος είναι έξυπνος στη ζωή του πρακτικά δεν το ξέρουμε.
Καλή μου Αύρα, συμφωνώ με την στάση σου. Είτε αμυντική, είτε λες κάτι "χαζούλικο" όπως λες, είτε οτιδήποτε, δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους διαφωνούντες.
Και για να δώσω τον ορισμό της διαφωνίας.
Διαφωνώ για να συμφωνήσω.
Αρα, είναι δικαίωμα όλων όσων διαφωνούν, να διαφωνούν.
Μόνο διαφωνώντας προχωρά η συζήτηση.
Δεν παίζουμε μπουνιές, ούτε βρίζουμε, ούτε προσβάλουμε κάποιον.
Και αν γίνει, είναι άθελα μας, γιατι κάτι μας ξέφυγε στην "ελλιπή επικοινωνία μας".
Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Αραπάδες και μαρούλια, βάσανα που' χει η αγάπη...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top