Φιλοσοφικές συζητήσεις

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Τι γουάτ γουάτ. Εχει δίκιο. Εσύ χαλάς το προφίλ σου λέγοντας τα μύρια όσα, περι Μακιαβελισμού κ.λ.π. και όχι μόνο. Ενώ μας τα λες φάτσα κάρτα, απορείς κιόλας. Η τυρβάζεις περι πολλών ή ενός. Του για εσένα ορθού. Τότε ανεβαίνεις. Γενικώς και ειδικώς.

Γι αυτό και διαμορφώθηκε από τον χριστιανισμό η ηθική στην οποία η πορνη κάνει κάτι κακό, καθώς ουσιαστικά αποτελεί απειλή κατα κάποιο τρόπο για την παντρεμένη.
Μην πιάνεις τόσο φανερά επιφανειακά τον Χριστιανισμό, αφού τον αγνοείς.


Θα προσπαθήσω να δώσω έναν δικό μου ορισμό της πόρνης, γιατι εγώ έθεσα την πόρνη ως αφορμή στην παρούσα συζήτηση και βλέπω να τραβά μακρύ δρόμο. Η συζήτηση.
Πόρνη είναι αυτή που δουλικώς παραχωρεί τον ναό της, που είναι το σώμα της.
Περι αυτής της πόρνης ο λόγος.
Και για ακόμα μια φορά, δεν βλέπω να μπήκε κάποιος στον κόπο να δει την ιστορία που κρύβεται πίσω απο την συγκεκριμένη πόρνη. Γιατι τότε θα βλέπαμε την κατάσταση που ήρθε και πήρε τηλέφωνο τον Π. Μήτσιο και για 20 λεπτά έκλεγε ασταμάτητα. Ο λόγος με μια κουβέντα είναι η επίγνωση.
Κατα τα άλλα, συζητάμε.
Αν δεν πιάσουμε το σημείο, ως μίτο της Αριάδνης, πώς θα βγάλουμε ένα συμπέρασμα; αφού άλλο λέει ο ένας, άλλο ο άλλος και στο τέλος βγαίνει ένας κουβεντοφραπές.

Και πάνω που απενεργοποίησα τον λογαριασμό μου, μου το χαλάσατε.
Καλώς σας ξαναβρήκα λοιπόν.
Δεν είναι οτι πειράζει, αλλά, για να καθήσω και να απαντήσω σε όσα έχετε γράψει, θα λαλήσω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@Μαξιμος γιατι δεν ειναι ηθικα αποδεκτη η πορνη?
Γιατι γύρω μας υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα. Ο γενικος κανόνας, είτε το παραδεχόμαστε είτε όχι, είναι τουλάχιστον σκεπτικισμός βαθύς απέναντι στην πόρνη, αλλά δεν είναι αυτό το σημείο που θέτω προς συζήτηση.
Μάλλον με επιβεβαιώνεις με αυτά που λες, γιατι λέω ακριβώς οτι κανείς δεν ενδιαφέρεται για την ιστορία της.
Και δεν είδα μέχρι εδώ να μιλά κανείς για την ιστορία της.

Και ειναι οι πελατες της?
Θυμησου οτι πρωτα ριχνουμε κατηγοριες φταινε οι πορνες το ενα το αλλο,ενω πρωτα εκεινους που πρεπει να κατηγορησουμε ειναι οσοι συνεχιζουν αν θες να υπαρχει το συγκεκριμενο επαγγελμα,ειναι οι πελατες τους λοιπον και οχι οι πορνες.
Αυτους να ενοχοποιησουμε περι ηθικης.
Δεν ενοχοποιώ κανέναν. Και πρώτα την πόρνη της ιστορίας μας, γιατι άκουσα την ιστορία της.
Η πόρνη που είχε τη δύναμη να σταθεί μπροστά στο Χριστό, και χωρίς ένα λόγο, αλλά με μυρο και τα ακόμη πιο πολύτιμα δάκρυα μετανοίας Της, επιβεβαιωσε για μιαν άλλη φορά πως αυτοί που εμείς θεωρούμε χαμένους και καταδικασμένους, οι πόρνες κι οι τελώνες, μας δείχνουν τον δρόμο της Σωτηρίας, που είναι η απαλλαγή της ψυχής απ το βάρος των ενοχών…
Δεν είναι καθόλου εύκολο και ασφαλές να αρχίσουμε την ανάλυση. Θα έλεγα να αρκεστούμε στην ιστορία της.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Εγώ από τον παπά κατάλαβα να λέει τα ίδια , συρθείτε σαν σκουλήκια , γεμίστε ενοχές , ο Θεός σας αγαπάει και θα σας συγχωρέσει επειδή είστε πόρνες και ομοφυλόφιλοι .
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ από τον παπά κατάλαβα να λέει τα ίδια , συρθείτε σαν σκουλήκια , γεμίστε ενοχές , ο Θεός σας αγαπάει και θα σας συγχωρέσει επειδή είστε πόρνες και ομοφυλόφιλοι .
Συμφωνω με @Aura λες και δεν υπαρχει αλλος δρομος που να οδηγεί στην πνευματική ελευθερια ξερω γω
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι γουάτ γουάτ. Εχει δίκιο. Εσύ χαλάς το προφίλ σου λέγοντας τα μύρια όσα, περι Μακιαβελισμού κ.λ.π. και όχι μόνο. Ενώ μας τα λες φάτσα κάρτα, απορείς κιόλας. Η τυρβάζεις περι πολλών ή ενός. Του για εσένα ορθού. Τότε ανεβαίνεις. Γενικώς και ειδικώς.

Προτιμώ να χαλάω το προφίλ μου και να συζητάω τα θέματα που μου φαίνονται ενδιαφέροντα και αξιοπερίεργα, παρά να παρίστανω πως είμαι κάποιος που δεν είμαι για να ανέβω στα μάτια των διαδικτυακων μου φίλων. Τη ρώτησα γιατί όντως δεν είχα καταλάβει τι εννοούσε. Τώρα οκ, ας σχηματίσει ο καθείς ότι άποψη θέλει για μένα.

Μην πιάνεις τόσο φανερά επιφανειακά τον Χριστιανισμό, αφού τον αγνοείς.


Θα προσπαθήσω να δώσω έναν δικό μου ορισμό της πόρνης, γιατι εγώ έθεσα την πόρνη ως αφορμή στην παρούσα συζήτηση και βλέπω να τραβά μακρύ δρόμο. Η συζήτηση.
Πόρνη είναι αυτή που δουλικώς παραχωρεί τον ναό της, που είναι το σώμα της.
Περι αυτής της πόρνης ο λόγος.
Και για ακόμα μια φορά, δεν βλέπω να μπήκε κάποιος στον κόπο να δει την ιστορία που κρύβεται πίσω απο την συγκεκριμένη πόρνη. Γιατι τότε θα βλέπαμε την κατάσταση που ήρθε και πήρε τηλέφωνο τον Π. Μήτσιο και για 20 λεπτά έκλεγε ασταμάτητα. Ο λόγος με μια κουβέντα είναι η επίγνωση.
Κατα τα άλλα, συζητάμε.
Αν δεν πιάσουμε το σημείο, ως μίτο της Αριάδνης, πώς θα βγάλουμε ένα συμπέρασμα; αφού άλλο λέει ο ένας, άλλο ο άλλος και στο τέλος βγαίνει ένας κουβεντοφραπές.

Την είδα την κουβέντα. Τι ήθελες ακριβώς να σχολιάσω από την ιστορία της; Οτι μάζευε λεφτά για τις εγχείρησεις του γιου της και ένιωθε αμαρτωλή για αυτό; Που θέλεις να καταλήξεις; Υπάρχουν πάρα πολλών ειδών πορνες. Άλλες το κάνουν γιατί χρειάζονται επειγόντως τα λεφτά όπως στο παράδειγμα σου, άλλες το κάνουν γιατί έχουν ψυχολογικά, άλλες γιατι τις εκβιάζουν διαφορά κυκλώματα, άλλες το κάνουν για το εύκολο χρήμα και μερικές το κάνουν και απλά γιατι τους αρέσει.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Τώρα οκ, ας σχηματίσει ο καθείς ότι άποψη θέλει για μένα.
Καλά πλάκα κάναμε οκ. Έτσι και αλλιώς η ζωή μας δεν φαίνεται , το μόνο που φαίνεται είναι πως μιλάμε στους συνομιλητές μας .
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά πλάκα κάναμε οκ. Έτσι και αλλιώς η ζωή μας δεν φαίνεται , το μόνο που φαίνεται είναι πως μιλάμε στους συνομιλητές μας .
Το ξέρω ότι έκανες πλάκα Αυρα. Στον Μαξιμο απαντούσα που μάλλον κατάλαβε αλλά.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και λέω τώρα θα ψαρώσει δεν θα ψαρώσει ..
Δεν πειράζει άλλη φορά :devil:
Αυρα όταν εγώ έπιανα περισσότερα ψάρια από τον παππού μου εσύ βυζαινες ακόμη. :kissing:Παραδωσου τώρα που είναι νωρίς.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προτιμώ να χαλάω το προφίλ μου και να συζητάω τα θέματα που μου φαίνονται ενδιαφέροντα και αξιοπερίεργα, παρά να παρίστανω πως είμαι κάποιος που δεν είμαι για να ανέβω στα μάτια των διαδικτυακων μου φίλων. Τη ρώτησα γιατί όντως δεν είχα καταλάβει τι εννοούσε. Τώρα οκ, ας σχηματίσει ο καθείς ότι άποψη θέλει για μένα.
Πάντως εγώ εδώ, για να είμαι ειλικρινής, δεν διαφωνώ. Να την ρωτάς. Ομως, όσο για το καλός, η γνώμη μου εδώ, είναι οτι η λέξη καλός είναι ετικέτα. Η πραγματικότητα διαφέρει. Εγώ μαζί σου είμαι. Τι να κάνω, να σου πω για την Αυρα: Αφου φαίνεται ξεκάθαρα οτι υπάρχει χημεία. Σου το έχω ξαναπεί...
Την είδα την κουβέντα. Τι ήθελες ακριβώς να σχολιάσω από την ιστορία της;
Οτι μάζευε λεφτά για τις εγχείρησεις του γιου της και ένιωθε αμαρτωλή για αυτό; Που θέλεις να καταλήξεις; Υπάρχουν πάρα πολλών ειδών πορνες. Άλλες το κάνουν γιατί χρειάζονται επειγόντως τα λεφτά όπως στο παράδειγμα σου, άλλες το κάνουν γιατί έχουν ψυχολογικά, άλλες γιατι τις εκβιάζουν διαφορά κυκλώματα, άλλες το κάνουν για το εύκολο χρήμα και μερικές το κάνουν και απλά γιατι τους αρέσει.
Πολλά έγραψες. Θα γράψω ποιο λίγα.
Μονολεκτικά η λέξη που θέλω να γράψω είναι η <<κάθαρση>> που φαίνεται στην επαφή της με την εικόνα του Π. Μήτσιου στην τηλεόραση, μετά απο άλλη μία κουραστική ημέρα. Ας την ονομάσω έτσι.
Μετά απο αυτή την επαφή, όλα είναι διαφορετικά για την ίδια (την πόρνη). Εχει κερδίσει την συμπάθεια μου. Και η λέξη συμπάθεια, δεν αποδίδει ακριβώς αυτά που μου προκάλεσε.
Σταματώ γιατι θα μου πεις οτι έγραψα περισσότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυρα όταν εγώ έπιανα περισσότερα ψάρια από τον παππού μου εσύ βυζαινες ακόμη. :kissing:Παραδωσου τώρα που είναι νωρίς.
Γιαυτό τα βρακιά σου είναι γεμάτα. Τάβρεξες και βάρυναν...
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως εγώ εδώ, για να είμαι ειλικρινής, δεν διαφωνώ. Να την ρωτάς. Ομως, όσο για το καλός, η γνώμη μου εδώ, είναι οτι η λέξη καλός είναι ετικέτα. Η πραγματικότητα διαφέρει. Εγώ μαζί σου είμαι. Τι να κάνω, να σου πω για την Αυρα: Αφου φαίνεται ξεκάθαρα οτι υπάρχει χημεία. Σου το έχω ξαναπεί...

Ναι Μάξιμε, χημικό έχει τελειώσει η Αυρα.
Πολλά έγραψες. Θα γράψω ποιο λίγα.
Μονολεκτικά η λέξη που θέλω να γράψω είναι η <<κάθαρση>> που φαίνεται στην επαφή της με την εικόνα του Π. Μήτσιου στην τηλεόραση, μετά απο άλλη μία κουραστική ημέρα. Ας την ονομάσω έτσι.
Μετά απο αυτή την επαφή, όλα είναι διαφορετικά για την ίδια (την πόρνη). Εχει κερδίσει την συμπάθεια μου. Και η λέξη συμπάθεια, δεν αποδίδει ακριβώς αυτά που μου προκάλεσε.
Σταματώ γιατι θα μου πεις οτι έγραψα περισσότερα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Για σκέψου τώρα, πότε έχει ανάγκη κάνεις την κάθαρση; Όταν αισθάνεται ακάθαρτος. Και πότε αισθάνεται ακάθαρτος;
Γιαυτό τα βρακιά σου είναι γεμάτα. Τάβρεξες και βάρυναν...
Αν δε βρέξεις κωλο δε πιάνεις ψάρι. Το έχω εμπαιδωσει καλά το μάθημα.

ΥΓ. Δε θέλω απενεργοποιησεις και τέτοια χαζά συνελθε. Είσαι ο μόνος 62 που γράφει εδώ. Σε έχω ανάγκη.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι Μάξιμε, χημικό έχει τελειώσει η Αυρα.

Για σκέψου τώρα, πότε έχει ανάγκη κάνεις την κάθαρση; Όταν αισθάνεται ακάθαρτος. Και πότε αισθάνεται ακάθαρτος;

Αν δε βρέξεις κωλο δε πιάνεις ψάρι. Το έχω εμπαιδωσει καλά το μάθημα.

ΥΓ. Δε θέλω απενεργοποιησεις και τέτοια χαζά συνελθε. Είσαι ο μόνος 62 που γράφει εδώ. Σε έχω ανάγκη.
Το εχετε παραξηλωσει @Μάξιμος και @hack3r σας παρακολουθω ολον τον καιρο, προσπαθουμε να κανουμε μια α συζητηση, ο πρώτος επιλεγει καποια χωρία και επειτα καταληγει σε κατι που δεν αναπτυξαμε οι υπολοιποι και ο δευτερος κανει αναλυση της κατακτησης ως εννοιας και των χαρακτηριστικων της ορίων.
@Aura εσυ είσαι η φωνη της λογικης προσπαθεις να βγαλεις ενα μειζον συμπέρασμα 😊👍
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το εχετε παραξηλωσει @Μάξιμος και @hack3r σας παρακολουθω ολον τον καιρο, προσπαθουμε να κανουμε μια α συζητηση, ο πρώτος επιλεγει καποια χωρία και επειτα καταληγει σε κατι που δεν αναπτυξαμε οι υπολοιποι και ο δευτερος κανει αναλυση της κατακτησης ως εννοιας και των χαρακτηριστικων της ορίων.

Το ότι μας παρακολουθείς δεν σημαίνει ότι μας πιάνεις κιόλας αγαπητή μου. :P
@Aura εσυ είσαι η φωνη της λογικης προσπαθεις να βγαλεις ενα μειζον συμπέρασμα 😊👍

Η Αυρα το μόνο συμπέρασμα που πρέπει να βγάλει είναι αν θα παραδώσει την πόλη τώρα ή αν θα με αναγκάσει να σπάσω τις πόρτες. I take no prisoners.:dwarf:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το ότι μας παρακολουθείς δεν σημαίνει ότι μας πιάνεις κιόλας αγαπητή μου. :P


Η Αυρα το μόνο συμπέρασμα που πρέπει να βγάλει είναι αν θα παραδώσει την πόλη τώρα ή αν θα με αναγκάσει να σπάσω τις πόρτες. I take no prisoners.:dwarf:
Άλλο βλεπω εγω @hack3r
Κολλημένος, κολλημένος, κολλημένος
Και οτι τρέχεις σαν κυνηγημένος😂😂😂
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εγώ τον @Μάξιμος δεν τον πολυπιάνω πάντως ..
Εχεις απολυτο δικιο! 😂👍γραψαμε ενα κατεβατο να αναλυουμε το κοινωνικο προβλημα της πορνης οτι δεν το προκαλει μονον αυτη, και αυτος αρκέστηκε στο βίντεο του παπα ο οποιος επρεπε να βγει παρακαλω και στον Αρναούτογλου 😂😂😂
Πες μας βρε ανθρωπε την αποψη σου επιτελους!.
Και του εβαλα και το παράδειγμα της Μαγδαληνης @Aura δηλαδη τι άλλο? 😂😂😂😂
Κι αυτος σαν τον @hack3r Κολλημένος, κολλημένος, κολλημένος 😂😂😂😂
save me now😂😂😂😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δε πειράζει. Άλλα ματιά έχει ο λαγός και άλλα η κουκουβάγια άλλωστε.
@hack3r Κάθε φορά που σε ξεχνάω
Πεταγεσαι μπροστα μου😂😂😂
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@hack3r Βλέπεις, γι'αυτό κι η αγάπη σου τόση πολλή έχει βιάση:
καθένας αγαπά διπλά ό,τι γοργά θα χάσει.
(William Shakespeare, Τα σονέτα)
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top