Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παραδoξος ειμαι μολις 2 χρονια μεγαλυτερος απο εσενα.

αλλα ενταξει ημουν σε ευκολη σχολη και τελειωσα στα 4μιση χρονια.

και ναι ειμαι τοσο σνομπ.
εχεις το γνωθι σ'αυτον βλεπω..
χαιρομαι.. :)

μονο 2 χρονια μεγαλυτερος μου?και σε νομιζα για κανα 40αρη,,και επαιρνα πιο σοβαρα αυτα που ελεγες ως προιοντα πειρας..
τωρα ξερω..:hmm:

ποια σχολη εβγαλες?
(εγω ειμαι πχ τει πατρων υπολογιστες και οικονομικα)


ξερεις τι ειναι αυτο? Λεγεται pale blue dot ψαξε το στο γκουγκλ.

θα σου δωσει απαντηση στο αν ειναι ο αγγελος (και εσυ και εγω) ασημαντες ποταποτητες.

εγω απλα το ξερω, εσυ νομιζεις οτι ο κοσμος γυριζει γυρω σου επειδη ετσι σε εμαθε η μαμα που το εμαθε απο την τηλεοραση.
τι ξερεις?οτι γυριζει γυρω απο εσενα?

γιατι αν παραδεχεσαι σοβαρα οτι εισαι σνομπ,τοτε δεν ταιριαζει με την ταπεινοτητα που πρεπει να εχουμε ως απειροελαχιστες ποσοτητες μπροστα στο συμπαν..

να σε δω να λες το "Εν οιδα ότι ουδέν Οίδα" και να πηδηχτω απο το παραθυρο..:confused:

η κουκιδα που εδειξε το voyager πρεπει να μας κανει ταπεινους..και να καταλαβαινουμε ποσο λιγα ξερουμε..ως επιστημονες ή κατι αλλο..



μαλλον εσυ δεν καταλαβες το νοημα της κουκιδας φιλε..

semfer αν ηθελες αν μας ελεγες εσυ ποια σχολη εχεις βγαλει ή βγαζεις,,ως επιστημονας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
semfer:

αστο μην το παλευεις ως γνωστον "you can overwhelm the knowledgable with idiocy, sadly you cant overwhelm the idiots with knowledge"

Wade's knowledge is indeed overwhelming :lol: :lol: :lol:

Εχετε φοβερα sources, τοσο αξιοπιστα που κανουν τα κοκκαλα του Αινσταιν να τριζουν απο χαρα (κριμα που δεν υπαρχει emoticon φασκελωματος, να μοιρασω μερικα απλοχερα). Ελπιζω ομως that nuketards will eventually die thru natural selection.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
παραδoξος ειμαι μολις 2 χρονια μεγαλυτερος απο εσενα.

αλλα ενταξει ημουν σε ευκολη σχολη και τελειωσα στα 4μιση χρονια.

και ναι ειμαι τοσο σνομπ.



ε αυτο ειπε ο ανθρωπος οτι δεν εχεις ιδεα οποτε λες βλακειες:P

αν ειχες ιδεα απο πυρηνικη φυσικη θα ηξερες οτι το τσερνομπιλ με το TMI και την φουκουσιμα οπως και οι RBMK με τους mark I BWR αντιδραστηρες εχουν τοση σχεση οσο εχει ενα αεροπλανο με ενα αεροστατο. Hell και τα δυο πετανε αρα ειναι ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.

Κοιτα η δεξου το λογο μου, η αν θελεις μπορω να σου εξηγησω γιατι δεν εχουν καμια σχεση (αν και το εκανα ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ποστ) με εξαιρετικη αναλυτικοτητα.





ξερεις τι ειναι αυτο? Λεγεται pale blue dot ψαξε το στο γκουγκλ.

θα σου δωσει απαντηση στο αν ειναι ο αγγελος (και εσυ και εγω) ασημαντες ποταποτητες.

εγω απλα το ξερω, εσυ νομιζεις οτι ο κοσμος γυριζει γυρω σου επειδη ετσι σε εμαθε η μαμα που το εμαθε απο την τηλεοραση.

you are a unique precious snowflake!

just like everyone else...
χα χα χα χα χα χα χα!!! :hehe::hehe::hehe::hehe:
Η τεχνική της διαστρέβλωσης αγαπητέ, που πολύ καλά catέχεις,εκτός από προσόν των κακών συνομιλητών, αυτό ακριβώς στοχεύει... στο να βγάζει με εξαιρετική ευκολία ακόμα και τον Αϊνστάιν βραδύστροφο....
Go on....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,919 μηνύματα.
epote? Άμα κάνεις μπανάκι σε θάλασσα με 3.355 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο τα ποσοστά συγκέντρωσης του ραδιενεργού ιωδίου-131...τι θα πάθεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γι αυτο μην πας για διακοπες στην Ιαπωνια φετος.
Γενικα, κι αν υπαρχει καποιος ειδικος να μου απαντησει, γινεται να μολυνθει ολος ο «απεραντος» ωκεανος και η ατμοσφαιρα απο ραδιενεργα υλικα τεσσαρων αντιδραστηρων; Ειναι τοσο τεραστιες οι ποσοτητες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,593 μηνύματα.
epote? Άμα κάνεις μπανάκι σε θάλασσα με 3.355 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο τα ποσοστά συγκέντρωσης του ραδιενεργού ιωδίου-131...τι θα πάθεις; :hmm:
Δεν κανουμε μια δοκιμη;;:hehe::hehe::hehe:

Γι αυτο μην πας για διακοπες στην Ιαπωνια φετος.
Γενικα, κι αν υπαρχει καποιος ειδικος να μου απαντησει, γινεται να μολυνθει ολος ο «απεραντος» ωκεανος και η ατμοσφαιρα απο ραδιενεργα υλικα τεσσαρων αντιδραστηρων; Ειναι τοσο τεραστιες οι ποσοτητες;
Χωρις να ειμαι ειδικος,(κοινη λογικη θελει εξαλλου)τι σημασια εχει αν μολυνθει ολοκληρος ο ωκεανος;Τα ψαρια...δεν μενουν στο ενα μετρο απο τη φουκουσιμα,κυκλοφορουν σε τεραστιες αποστασεις.Που σημαινει οτι ,ακομα και αν εχει απαγορευτει το ψαρεμα σε εκεινην την περιοχη..εννοειται πως αυτο δεν ειναι τιποτα.Εγω σιγουρα παντως,κατευψυγμενα ειρηνικου..δεν θα αγοραζω πλεον..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Χωρις να ειμαι ειδικος,(κοινη λογικη θελει εξαλλου)τι σημασια εχει αν μολυνθει ολοκληρος ο ωκεανος;Τα ψαρια...δεν μενουν στο ενα μετρο απο τη φουκουσιμα,κυκλοφορουν σε τεραστιες αποστασεις.Που σημαινει οτι ,ακομα και αν εχει απαγορευτει το ψαρεμα σε εκεινην την περιοχη..εννοειται πως αυτο δεν ειναι τιποτα.Εγω σιγουρα παντως,κατευψυγμενα ειρηνικου..δεν θα αγοραζω πλεον..:hmm:
Και παλι, μπορει να προσβληθουν ολα τα ψαρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
epote? Άμα κάνεις μπανάκι σε θάλασσα με 3.355 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο τα ποσοστά συγκέντρωσης του ραδιενεργού ιωδίου-131...τι θα πάθεις;

αν πιστευεις στη δυναμη της ραδιενεργειας..
θα γινεις Hulk


αν οχι.. απλα θα λιωσεις..

:hehe::hehe::hehe::hehe:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
epote? Άμα κάνεις μπανάκι σε θάλασσα με 3.355 φορές πάνω από το επιτρεπτό όριο τα ποσοστά συγκέντρωσης του ραδιενεργού ιωδίου-131...τι θα πάθεις;

Για να ακουσω λοιπων εξυπνακιδες, αυτο το 3.355 φορες σε τι μοναδα μετρησης ειναι? Και αφου μου πειτε σε τι μοναδα μετρησης ειναι πειτε μου τι αποτελεσματα εχει αυτη η μοναδα μετρησης στον ανθρωπινο οργανισμο.

Πολυ αμφιβαλω οτι κανενας σας ξερει αλλα λεμε τωρα.

Εχει πλακα παντως:P

Aγγελε:

Οχι ρε μαν, εγω δεν τελειωσα καμια τετοια δυσκολη σχολη σαν την δικια σου, 'συ σε 'μπιστιμονας ναουμ, εγω ενας γυμναστης ειμαι.

Α ρε συ λυσε μου μια απορεια αν μπορεις, λογικα μετα απο 8 χρονια σε ενα τει θα πρεπει να ξερεις, πως ειναι η διαφορικη μορφη του νομου του γκαους για τον ηλεκτρομαγνητισμο ρε γμτ? Θελω να πω, θυμαμαι την ολοκληροτικη ως το επιφανιακο ολοκληρομα της πυκνοτητας εκροης του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου που ισουτε με το συνησταμενο ελευθερο ηλεκτρικο πεδιο, αλλα τη διαφορικη μορφη την ξεχναω ρε γαμωτο, μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα σε αυτο το συμβολακι με το αναποδο δελτα, τι ειναι αυτο? Μπορεις να μου το εξηγησεις?

Πλιιιιιιιζ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Γι αυτο μην πας για διακοπες στην Ιαπωνια φετος.
Γενικα, κι αν υπαρχει καποιος ειδικος να μου απαντησει, γινεται να μολυνθει ολος ο «απεραντος» ωκεανος και η ατμοσφαιρα απο ραδιενεργα υλικα τεσσαρων αντιδραστηρων; Ειναι τοσο τεραστιες οι ποσοτητες;

Το οτι εχει βρεθει ραδιενεργο ιωδιο στο γαλα στο Seattle δεν μπορεις να το αγνοησεις. Σε αλλες περιοχες στην δυτικη ακτη εχει βρεθει στα φυκια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν δεν μπορείτε να το διαβάσετε, δείτε εδώ: https://4.mshcdn.com/wp-content/uploads/2011/03/radiation-xkcd.png

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,593 μηνύματα.
Τη μεγαλύτερη αύξηση στις συγκεντρώσεις ραδιενεργού ιωδίου μέτρησαν την Τετάρτη οι αρχές της Ιαπωνίας στη θάλασσα γύρω από το πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα Νταϊίτσι. Οι μετρήσεις έδειξαν ότι τα επίπεδα ραδιενεργού ιωδίου ήταν 4.385 φορές πάνω από τα επιτρεπτά όρια. Έκλυση καπνού και από το δεύτερο πυρηνικό εργοστάσιο, το Φουκουσίμα Νταϊνί,.....

Η Διεθνής Υπηρεσία Ατομικής Ενέργειας πρότεινε την επέκταση της ζώνης εκκένωσης, που βρίσκεται στα 20 χλμ., καθώς ραδιενέργεια εντοπίστηκε σε χωριό που βρίσκεται σε απόσταση 40 χλμ. από το πυρηνικό εργοστάσιο.

Η Υπηρεσία Πυρηνικής Ασφάλειας της Ιαπωνίας ανέφερε ότι θα εξετάσει την πρόταση, αλλά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Γιουκίο Εντάνο δήλωσε ότι «δεν πιστεύω ότι συντρέχει άμεση ανάγκη για κάτι τέτοιο».

«Η ΙΑΕΑ μας ενημέρωσε ότι τα επίπεδα ραδιενέργειας στο έδαφος ξεπερνούν τα προβλεπόμενα από την ίδια όρια και μας ζήτησε να παρακολουθούμε στενά την κατάσταση με βάση αυτές τις πληροφορίες» δήλωσε ο Γιουκίο Εντάνο.

Τα σταθερά υψηλά επίπεδα ραδιενεργής ουσίας που ανιχνεύονται στο νερό της θάλασσας έξω από το ιαπωνικό πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα Νταϊίτσι (Φουκουσίμα 1), που έχει υποστεί ζημιές από τον ισχυρό σεισμό και το τσουνάμι της 11ης Μαρτίου, μπορεί να σημαίνουν ότι διαρρέει συνεχώς ραδιενέργεια, ανακοίνωσε η ιαπωνική Υπηρεσία Πυρηνικής και Βιομηχανικής Ασφάλειας.

«Αυτή είναι μία πιθανότητα» δήλωσε ο αναπληρωτής διευθυντής της υπηρεσίας Χιντεχίκο Νισιγιάμα. Πρόσθεσε, δε, ότι οι μηχανικοί δεν γνωρίζουν από πού προέρχεται η διαρροή -δηλαδή από έναν ή περισσότερους αντιδραστήρες.

Η μέτρηση των επιπέδων ραδιενεργού ιωδίου-131 την Τετάρτη ήταν 3.355 φορές υψηλότερη από τα επιτρεπτά όρια. Μέσα σε ένα 24ωρο, δηλαδή, αυξήθηκε κατά περίπου 1.000 φορές, γεγονός που επιτείνει τις υποψίες για γενικευμένη πλέον διαρροή ραδιενέργειας από τους κατεστραμμένους αντιδραστήρες.
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,919 μηνύματα.
Για να ακουσω λοιπων εξυπνακιδες, αυτο το 3.355 φορες σε τι μοναδα μετρησης ειναι? Και αφου μου πειτε σε τι μοναδα μετρησης ειναι πειτε μου τι αποτελεσματα εχει αυτη η μοναδα μετρησης στον ανθρωπινο οργανισμο.

Στη "οποιαδήποτε" μονάδα μέτρησης που ορίζεται σε σχέση με τα επιτρεπτά όρια τιμών της στον ανθρώπινο οργανισμό.

Όταν σου λέει π.χ. το επιτρεπτό όριο είναι Α, σημαίνει ότι αν "φας" Α δεν κινδυνεύεις. Αν φας Β, τότε πάλι δεν κινδυνεύεις αφού υπάρχει στα όρια και ένα "διάστημα εμπιστοσύνης". Αν φας Γ, κάτι ψηλά, αν φας Δ, λίγο παραπάνω απ' το κάτι ψηλά...

Αν φας 3355*Α τότε....κινδυνεύεις...???. Νομίζω ότι ο θυροειδής σου αργά ή γρήγορα θα σκάσει σαν μπαλόνι! :P

Isiliel: Ωραίο το πινακάκι σου. Άντε όμως να πεις στα κορίτσια να μην κάνουνε τα "ραδιενεργά" αεροπορικά ταξίδια! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Α ρε συ λυσε μου μια απορεια αν μπορεις, λογικα μετα απο 8 χρονια σε ενα τει θα πρεπει να ξερεις, πως ειναι η διαφορικη μορφη του νομου του γκαους για τον ηλεκτρομαγνητισμο ρε γμτ? Θελω να πω, θυμαμαι την ολοκληροτικη ως το επιφανιακο ολοκληρομα της πυκνοτητας εκροης του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου που ισουτε με το συνησταμενο ελευθερο ηλεκτρικο πεδιο, αλλα τη διαφορικη μορφη την ξεχναω ρε γαμωτο, μαλλον κατι δεν εχω καταλαβει καλα σε αυτο το συμβολακι με το αναποδο δελτα, τι ειναι αυτο? Μπορεις να μου το εξηγησεις?
δεν κανω ηλεκτρομαγνητισμο στα τει..


2ον,,το οτι λες απλα συχνα πραγματα με οσο πολυπλοκο τροπο γινεται για να ψαρωνεις τους αλλους δεν σε κανει εξυπνο..

ο πραγματικα εξυπνος ανθρωπος ειτε εχει πτυχια ειτε οχι ειναι αυτος που μπορει να πει και τη θεωρια του συμπαντος με απλα πρακτικα λογια για να την καταλαβει ενας απλος ανθρωπος..

μου ερχονται και πολλα αλλα λογια να πω κυριε πυρηνικε γυμναστά ....αλλα τα κραταω μεσα μου..

γιατι αν τα αφησω θα μυρισει λιγο ασχημα το φορουμ..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Παρακαλώ η συζήτηση επί προσωπικού να μεταφερθεί σε PMs. Δεν αφορά ούτε το θέμα, ούτε τους συνομιλητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δικαιο εχεις..

Βοήθεια από τη Γαλλία ζητούν στη Φουκουσίμα

«Βρήκαμε νερό συγκεντρωμένο σε πηγάδια επιθεώρησης ενός υπόγειου αυλακιού που καταλήγει εκτός του κτιρίου, με επίπεδο ραδιενέργειας άνω των 1.000 μιλισιβέρτ την ώρα», δήλωσε. Ο ίδιος πρόσθεσε πως μολυσμένο νερό βρέθηκε επίσης στο εξωτερικό των κτιρίων των αντιδραστήρων 1 και 3, αλλά με πολύ χαμηλότερα επίπεδα ραδιενέργειας.

βασικα θα παει και ο Σαρκοζυ και γαλλοι υπευθυνοι στην ιαπωνια..

βασικα εχουμε ηττα των "τελειων" Ιαπωνων ,,και νικη των Γαλλων..στα πυρηνικα θεματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
βασικα θα παει και ο Σαρκοζυ και γαλλοι υπευθυνοι στην ιαπωνια..
βασικα εχουμε ηττα των "τελειων" Ιαπωνων ,,και νικη των Γαλλων..στα πυρηνικα θεματα..
Βασικά "έχουμε" την τέλεια ευκαιρία για να αναδειχτούν οι Γάλλοι...
Αν πάνε και "σώσουν την κατάσταση" (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό στην πράξη-σχωρνάτε ασχολήθηκα με θέματα σχετικά με τη φυσική πολλά χρόνια αλλά η πυρηνική φυσική και οι εφαρμογές της δεν αποτέλεσαν ποτέ ακαδημαϊκό μου ενδιαφέρον ή χόμπυ), τότε γίνονται οι "ήρωες της ημέρας" που ΄σωσαν την ανθρωπότητα από τον "πυρηνικό όλεθρο".
Αν πάλι τα κάνουν σκ*τ* (ή τελως πάντων, για να είμαι κόσμια, δεν καταφέρουν να αντιστρέψουν την κατάσταση) τότε... "κάναμε ότι μπορούσαμε αλλά το πρόβλημα ήταν ήδη εκτός ελέγχουν όταν μας φώναξαν".

Επικοινωνιακά οι Ιάπωνες ηττήθηκαν κατά κράτος πράγματι.
Ελπίζω να μην ηττηθεί κατά κράτος και ο ιαπωνικός λάος/η ανθρωπότητα από ολέθρια λάθη ανθρώπων*....

[*ελπίζω να μην χρειαστεί να δώσω εξηγήσεις σε κανέναν για το τι εννοώ "λάθη ανθρώπων" αλλά να είναι αρκετά προφανές από μόνο του...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,593 μηνύματα.
Επίπεδα ραδιενέργειας χιλιάδες φορές πάνω από το κανονικό εντοπίζονται στις μετρήσεις στον υδροφόρο ορίζοντα μέσα στο εργοστάσιο της Φουκουσίμα· αυξημένα τα ποσοστά και στο κρέας ζώων κοντά σε αυτό, περισσότερη τεχνική βοήθεια από το εξωτερικό φτάνει στην Ιαπωνία.

Όπως ανακοίνωσε η εταιρεία Tepco που κατέχει το πυρηνικό εργοστάσιο Φουκουσίμα Νταΐτσι, βρέθηκαν ποσοστά ιωδίου-131 10.000 φορές πάνω από το κανονικό στον υδροφόρο ορίζοντα και σε βάθος 15 μέτρων κοντά στο κτίριο 1.

Οι τεράστιες ποσότητες του ραδιενεργού νερού που λιμνάζουν σε διάφορα σημεία των κατεστραμμένων αντιδραστήρων είναι ένα από τα σοβαρότερα προβλήματα που πρέπει να επιλύσουν οι μηχανικοί στη Φουκουσίμα.

Είναι βέβαιο ότι αν δεν βρεθεί τρόπος να περιοριστεί θα διαρρεύσει προς τη θάλασσα (όπου ήδη έχει εντοπιστεί ραδιενέργεια) ή τα υπόγεια ύδατα της ευρύτερης περιοχής, προκαλώντας ακόμα μεγαλύτερη καταστροφή.

Τέλος, η Tepco ανακοίνωσε ότι συγκεντρώση ραδιενεργού καισίου βρέθηκαν στο κρέας των βοοειδών στην ευρύτερη περιοχή του εργοστασίου.

Εν τω μεταξύ, η Ιαπωνία ζητά σε όλο και μεγαλύτερο βαθμό βοήθεια από το εξωτερικό, αντίθετα με τις πρώτες ημέρες μετά την καταστροφή.

Στη χώρα έχουν μεταβεί ή προετοιμάζονται να το κάνουν Γάλλοι και Αμερικανοί ειδικοί ενώ την Πέμπτη έφτασε και ο πρόεδρος της Γαλλίας, Νικόλα Σαρκοζί, σε ένδειξη αλληλεγγύης.

Πέρα από τους Γάλλους ειδικούς (η γαλλική Areva πουλούσε τα καύσιμα για το εργοστάσιο) στην Ιαπωνία έχει μεταφερθεί αμερικανικό ρομπότ το οποίο είναι σε θέση να κινηθεί σε χώρους με υψηλή ραδιενέργεια χωρίς να κινδυνεύσουν οι εργαζόμενοι.

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Στη "οποιαδήποτε" μονάδα μέτρησης που ορίζεται σε σχέση με τα επιτρεπτά όρια τιμών της στον ανθρώπινο οργανισμό.

Όταν σου λέει π.χ. το επιτρεπτό όριο είναι Α, σημαίνει ότι αν "φας" Α δεν κινδυνεύεις. Αν φας Β, τότε πάλι δεν κινδυνεύεις αφού υπάρχει στα όρια και ένα "διάστημα εμπιστοσύνης". Αν φας Γ, κάτι ψηλά, αν φας Δ, λίγο παραπάνω απ' το κάτι ψηλά...

Στην "οποιαδηποτε" μοναδα μετρησης? λολ...ε αυτο δεν ελεγα οτι δεν ξερεις την τυφλα σου. Τι το παλευεις ρε αδερφε, αφου δεν ξερεις και δεν αξιωνεσαι να ανοιξεις μια γουικιπιντια να διαβασεις δυο πραγματα.

Το 131Ι μεσα στο νερο ειναι σχετικα ακινδηνο εκτος αν το πιεις, αυτο γιατι το 131Ι ακτινοβολει σε β, ως εκ τουτου το νερο κοβει την οποια ακτινοβολια του. Ακριβως για αυτο το λογο ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις σταθμισμενη ισοποση αποροφηση δοσης ακτινοβολιας οπως το σιεβερτ. Το 3000κατι που εβγαλαν εκει ηταν σε μπεκερελ. Αλλη μοναδα μετρησης. Δεν μεταφραζετε 1-1 σε δοση για τον ανθρωπινο οργανισμο. το να φας ψαρι απο εκει μολυσμενο επισης δυσκολο μιας και το 131Ι εχει ημιζωη 7 μερες.

δεν κανω ηλεκτρομαγνητισμο στα τει..

Ναι το ξερω, αλλα, εισαι ηλεκτρολογος, και εισαι στο ογδοο ετος, δεν εκατσες το κωλο σου να μαθεις το θεωρητικο υποβαθρο της επιστημης σου. Τι διαολο κανεις ολη μερα? Δεν βαριεσαι να μην κανεις τιποτα ρε αδερφε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top