Φταίνε πάντα οι γονείς;

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι φροντίζεις το αγαπάς.
Άλλο φροντίζω κατι και απλά το αγαπάω και άλλο φροντίζω κατι και είμαι διατεθημενος να θυσιάσω τα πάντα για να είναι εκείνο καλά ..

Και ένα αδέσποτο στο δρόμο το φροντίζεις..
 

snowy

Νεοφερμένος

Η snowy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Τι γνώμη έχετε για τους ανθρώπους που μετά από πολλές προσπάθειες δεν καταφέρνουν να κάνουν παιδί και προχωρούν στην υιοθεσία ?

Σε αυτή την περίπτωση πως αξιολογείται αυτούς τους ανθρώπους που έχουν μεγαλείο ψυχής(προσωπική άποψη αυτό ) να προσφέρουν αυτή την αγάπη σε ένα ξένο παιδί εφόσον θεωρείται ορισμένοι ότι είναι αδύνατον κάποιος να αγαπήσει ένα άλλο παιδί εκτός από αυτό που έχει τα δικά του γονίδια ?
Η υιοθεσία είναι πολλές φορές εγωιστική, διότι οι περισσότεροι γονείς σκέφτονται το δικό τους καλό όταν υιοθετούν (να γεμίσουν ένα "κενό") και δεν σκέφτονται καθόλου το καλό του παιδιού, ή θέλουν να θεωρούνται σωτήρες. Πολλοί είναι οι γονείς που δεν υιοθετούν μεγαλύτερα παιδιά γιατί "δεν θα νιώθουν πραγματικά δικά τους" ή επειδή "δεν έχει νόημα καθώς έχουν ήδη ωριμάσει". Ας αναφέρουμε και τα "προβληματικά" παιδιά, αυτά που έχουν διάφορα ψυχολογικά προβλήματα (λογικό, καθώς οι εγκαταστάσεις για ορφανά παιδιά είναι για θλίψη) που δεν τα δέχονται οι μέλλοντες γονείς.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με την ηθική που έχουμε οι περισσότεροι είναι ''καλύτερο'' να κάνεις παιδιά .
Με την ίδια ηθική βέβαια αυτός που δεν κάνει οικογένεια για να πάει στους γιατρούς χωρίς σύνορα ξέρω γω είναι και αυτός κάτι καλύτερο από τους άλλους.
🤔🤔🤔🤔
Οσες φορές και να το διάβασα δεν μπορώ να καταλάβω το point
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,717 μηνύματα.
Στην υιοθεσία θέλει από πριν να γράψεις στο όνομα του παιδιού περιουσιακό στοιχείο. Εγώ περιουσιακό στοιχείο θα έγραφα στον οποιονδήποτε μόνο μετά θάνατον όπως και οι πρόγονοι μου.

Εκτός αυτού γενικά δεν θα υιοθετούσα παιδί ποτέ στη ζωή μου για πολλούς λόγους όποιο και αν είναι το αβέβαιο μέλλον μου.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Άλλο φροντίζω κατι και απλά το αγαπάω και άλλο φροντίζω κατι και είμαι διατεθημενος να θυσιάσω τα πάντα για να είναι εκείνο καλά ..

Και ένα αδέσποτο στο δρόμο το φροντίζεις..
Φροντίζεις σε συνεχή βάση , όχι μια φορά .

Και τι θέλεις να πεις ; εσύ το είπες , αλλιώς δεν μπορείς να αγαπήσεις το υιοθετημένο παιδί .
 

Guest 890013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τώρα αν κάποιος δεν είναι διατεθειμένος να κάνει αυτήν την μικρή θυσία για το νεογέννητο παιδί του, δεν ξέρω τι να σου πω.
Ας κάνει ο,τι νομίζει!
Εγώ είμαι διατεθειμένη να θυσιάσω πολύ περισσότερα για το παιδί που εύχομαι κάποια στιγμή στο μέλλον, να φέρω στον κόσμο!
Ήθελες πολυ να πεις τι θες να κανεις εσυ μου φαινεται γιατι ουδεμία σχεση εχουν οσα λες με αυτο που ανέφερα.
Το point μου ειναι πως αν χρειαστει να κανεις τετοιες θυσιες μαλλον λαθος ξεκινησες επειδη ήδη δεν υπηρχε η οικονομικη ανεση.
Καθως η ζωη συνεχιζεται και μετα τον θηλασμο, και αν για καποιο λογο ενας απο τους δυο μεινει χωρις δουλεια και η επομενη συνθηκη ειναι «τρωω ψωμι και ελια» καταλαβαινεις πως δεν γινεται ετσι να μεγαλωσεις ενα παιδι.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Για την ποιότητα πολλών Ελλήνων ως άνθρωποι και το πως αυτοί διαμορφώνουν το κράτος καθημερινά, μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχουν οι γονείς της μεταπολίτευσης!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ήθελες πολυ να πεις τι θες να κανεις εσυ μου φαινεται γιατι ουδεμία σχεση εχουν οσα λες με αυτο που ανέφερα.
Το point μου ειναι πως αν χρειαστει να κανεις τετοιες θυσιες μαλλον λαθος ξεκινησες επειδη ήδη δεν υπηρχε η οικονομικη ανεση.
Καθως η ζωη συνεχιζεται και μετα τον θηλασμο, και αν για καποιο λογο ενας απο τους δυο μεινει χωρις δουλεια και η επομενη συνθηκη ειναι «τρωω ψωμι και ελια» καταλαβαινεις πως δεν γινεται ετσι να μεγαλωσεις ενα παιδι.

΄Ηθελες πολύ να πεις τι κατάλαβες εσύ μου φαίνεται γιατί ουδεμία σχέση έχουν όσα λες με αυτό που ανέφερα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φροντίζεις σε συνεχή βάση , όχι μια φορά .

Και τι θέλεις να πεις ; εσύ το είπες , αλλιώς δεν μπορείς να αγαπήσεις το υιοθετημένο παιδί .
Καλημέρα !

Αχ βρε Αυρα μου νομίζω παίζουμε με τις λέξεις γιατί κάπου σε χάνω δεν μπορώ να καταλάβω τον ειρμό σου 😉

Για να καταλάβω εσύ δηλαδή θεωρείς πάλι το θέμα υιοθεσία καθαρά εγωιστικό ?
Μόνο το εγώ τους ικανοποιείται προσφέροντας κάτι τέτοιο σε έναν άλλον άνθρωπο που στην τελική του είναι παντελώς άγνωστος ?
Ο όρος προσφορά ,συμπόνοιας ,πλήρη ενσυναίσθηση (εδώ ο όρος είναι ταυτόσημος) πως μπορεί να συμβαδίζει με τον εγωισμό ?

Είπαμε ποιο πάνω τι σημαίνει εγωισμός και δεν χωρά καμία αλλη σημασία ,άσχετα που θέλουμε εμείς να τον καταξουμε γιατί έτσι ορίζει η προσωπική μας ιδεολογία .
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Καλημέρα !

Αχ βρε Αυρα μου νομίζω παίζουμε με τις λέξεις γιατί κάπου σε χάνω δεν μπορώ να καταλάβω τον ειρμό σου 😉

Για να καταλάβω εσύ δηλαδή θεωρείς πάλι το θέμα υιοθεσία καθαρά εγωιστικό ?
Μόνο το εγώ τους ικανοποιείται προσφέροντας κάτι τέτοιο σε έναν άλλον άνθρωπο που στην τελική του είναι παντελώς άγνωστος ?
Ο όρος προσφορά ,συμπόνοιας ,πλήρη ενσυναίσθηση (εδώ ο όρος είναι ταυτόσημος) πως μπορεί να συμβαδίζει με τον εγωισμό ?

Είπαμε ποιο πάνω τι σημαίνει εγωισμός και δεν χωρά καμία αλλη σημασία ,άσχετα που θέλουμε εμείς να τον καταξουμε γιατί έτσι ορίζει η προσωπική μας ιδεολογία .

Το ίδιο λέμε στην ουσία, απλά εσύ το βλέπεις με το φίλτρο της ηθικής, εγώ προσπαθώ και με φίλτρο και χωρίς.
Στην υιοθεσία κάνω την οικογένεια που πάντα ήθελα ( εγωιστικό κίνητρο) και επωφελείται και το παιδί που αποκτά μια οικογένεια( ''αλτρουισμός''). Με το φίλτρο της ηθικής λοιπόν είναι κάτι ανώτερο.

Χωρίς φίλτρο μπορεί να είναι το ίδιο και να ισοπεδώνονται όλα. Πες ότι εσύ μπορεί να κάνεις παιδιά αλλά υιοθετείς από την καλή σου την καρδιά , από μια άποψη αυτό δεν έχει καμία αξία γιατί το κάνεις για δική σου ευχαρίστηση. Είτε δηλαδή κάνεις δικό σου παιδί , είτε υιοθετήσεις ένα σε μεγάλο ηλικία που ειπώθηκε ως κάτι ενάρετο , το κάνεις για να νιώθεις εσύ καλά.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αλτρουισμός στον κόσμο. Ας μη ζούμε με αυταπάτες.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ίδιο λέμε στην ουσία, απλά εσύ το βλέπεις με το φίλτρο της ηθικής, εγώ προσπαθώ και με φίλτρο και χωρίς.
Στην υιοθεσία κάνω την οικογένεια που πάντα ήθελα ( εγωιστικό κίνητρο) και επωφελείται και το παιδί που αποκτά μια οικογένεια( ''αλτρουισμός''). Με το φίλτρο της ηθικής λοιπόν είναι κάτι ανώτερο.

Χωρίς φίλτρο μπορεί να είναι το ίδιο και να ισοπεδώνονται όλα. Πες ότι εσύ μπορεί να κάνεις παιδιά αλλά υιοθετείς από την καλή σου την καρδιά , από μια άποψη αυτό δεν έχει καμία αξία γιατί το κάνεις για δική σου ευχαρίστηση. Είτε δηλαδή κάνεις δικό σου παιδί , είτε υιοθετήσεις ένα σε μεγάλο ηλικία που ειπώθηκε ως κάτι ενάρετο , το κάνεις για να νιώθεις εσύ καλά.
Για ποιο φίλτρο μιλάς ?
Αυτό που κάποιους ίσως τους ενοχλεί η καλοσύνη ή η προσφορά και το έχουν αναγάγει σε όλο αυτό που αναφέρεις ότι το αντιλαμβάνεσαι εσύ ?

Ύστερα πως μπορείς να μιλάς για αλτρουισμό από την στιγμή που αυτό γίνεται μόνο για να υπερασπιστείς τα συμφέροντα των άλλων ανθρώπων ..
Ποια λοιπόν είναι τα δεδομένα συμφέροντα των άλλων που σε κάνει να το εντάσεις εκει ?

Ποια ηθική υποχρέωση προς τους άλλους μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να φέρεται αλτρουιστικα ως προς το θέμα του παιδιού?

Καταλαβαίνω πως το λες αλλά δεν μπορώ να δώσω λογική βάση στα αίτια που σε οδηγούν σε όλο αυτό γιατί πολύ απλά μιλάμε για ανθρώπινη ζωή και όχι για άλλες πράξεις που μπορείς να τις εντάξεις σε αυτό το φάσμα 😉
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,937 μηνύματα.
Για ποιο φίλτρο μιλάς ?
Αυτό που κάποιους ίσως τους ενοχλεί η καλοσύνη ή η προσφορά και το έχουν αναγάγει σε όλο αυτό που αναφέρεις ότι το αντιλαμβάνεσαι εσύ ?

Ύστερα πως μπορείς να μιλάς για αλτρουισμό από την στιγμή που αυτό γίνεται μόνο για να υπερασπιστείς τα συμφέροντα των άλλων ανθρώπων ..
Ποια λοιπόν είναι τα δεδομένα συμφέροντα των άλλων που σε κάνει να το εντάσεις εκει ?

Ποια ηθική υποχρέωση προς τους άλλους μπορεί να κάνει έναν άνθρωπο να φέρεται αλτρουιστικα ως προς το θέμα του παιδιού?

Καταλαβαίνω πως το λες αλλά δεν μπορώ να δώσω λογική βάση στα αίτια που σε οδηγούν σε όλο αυτό γιατί πολύ απλά μιλάμε για ανθρώπινη ζωή και όχι για άλλες πράξεις που μπορείς να τις εντάξεις σε αυτό το φάσμα 😉

αυτό που λένε οι παραπάνω, είναι ότι τελικά και ο αλτρουισμός τον εγωισμό μας θρέφει. είναι ένα αμφίδρομο σύστημα. κάνουμε καλό, μας επιστρέφει καλό. :girl_angel:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ πάλι λέω ότι το περίσσιο χαλάει το ίσιο και με την υπερανάλυση χάνεται η ουσία!
Χρειάζεται να ξέρουμε πού να σταματάμε!

Παίρνει ένα ζευγάρι την ομολογουμένως δύσκολη αποφαση να υιοθετήσει ένα παιδί.
΄Εγινε το ζευγάρι ευτυχισμένο; ΄Εγινε!
΄Εγινε το παιδί ευτυχισμένο; ΄Εγινε!
Είτε το κάνουν για να καλύψουν μια δική τους ανάγκη είτε το κάνουν εντελώς αλτρουιστικά, το παιδί ωφελείται!
΄Ολοι λοιπόν ζουν καλά κι εμείς καλύτερα!
Τι ψάχνετε τον ψύλλο στ΄άχυρα;
Το αποτέλεσμα μετράει!
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,937 μηνύματα.
Εγώ πάλι λέω ότι το περίσσιο χαλάει το ίσιο και με την υπερανάλυση χάνεται η ουσία!
Χρειάζεται να ξέρουμε πού να σταματάμε!

Παίρνει ένα ζευγάρι την ομολογουμένως δύσκολη αποφαση να υιοθετήσει ένα παιδί.
΄Εγινε το ζευγάρι ευτυχισμένο; ΄Εγινε!
΄Εγινε το παιδί ευτυχισμένο; ΄Εγινε!
Είτε το κάνουν για να καλύψουν μια δική τους ανάγκη είτε το κάνουν εντελώς αλτρουιστικά, το παιδί επωφελείται!
΄Ολοι λοιπόν ζουν καλά κι εμείς καλύτερα!
Τι ψάχνετε τον ψύλλο στ΄άχυρα;
Το αποτέλεσμα μετράει!

είναι τόσο απλή η ευτυχία τελικά; :book:
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αυτό που λένε οι παραπάνω, είναι ότι τελικά και ο αλτρουισμός τον εγωισμό μας θρέφει. είναι ένα αμφίδρομο σύστημα. κάνουμε καλό, μας επιστρέφει καλό. :girl_angel:
Αλλού είναι το point όλου αυτού Νάσο τελικά και όχι αν κάποιος κάνει παιδί ή υιοθετεί παιδί και γιατί το κάνει 😉
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,937 μηνύματα.
Αλλού είναι το point όλου αυτού Νάσο τελικά και όχι αν κάποιος κάνει παιδί ή υιοθετεί παιδί και γιατί το κάνει 😉

πού είναι το point; να διαφωνείτε για να διαφωνείτε; :popcorn:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτήν την απορία Νάσο, θα την λύσεις μόνος σου!

μόνος μου θα μείνω τελικά ε; έρμος... :cray:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top