Φωτογραφίες που τραβήξαμε

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
IMG_20230818_151329.jpg
2.jpg
3.jpg
 

Nascentes morimur

Διάσημο μέλος

Η Nascentes morimur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν λόγια πραγματικά.Το χω ζήσει και ελπίζω να μη ξαναζήσω τετοιες καταστάσεις.
Θυμός και Θλίψη μόνο για όσα συμβαίνουν στην Ελλάδα. :(
22..jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,617 μηνύματα.
Κάπου στη Θεσσαλονίκη
IMG_20211219_172517.jpg
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

SOx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο SOx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
IMG_20230819_182658.jpg
IMG_20230818_161320.jpg


Στα Λοφότεν!
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.

"Ο Νάγκελ Χάρμπορ, πλοίαρχος σε φορτηγά καράβια,
αφού τον κόσμο γύρισεν ολόκληρο, μια μέρα
κουράστηκε κι απόμεινε πιλότος στο Κολόμπο.
Μα πάντα συλλογιζόταν τη μακρινή του χώρα
και τα νησιά που `ναι γεμάτα θρύλους, τα Λοφούτεν.
Όμως μια μέρα επέθανε στην πιλοτίνα μέσα
ξάφνου σαν ξεπροβόδισεν το Steamer Tank « Fjord Folden »
όπου έφευγε καπνίζοντας για τα νησιά Λοφούτεν..."
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Αφού ξεκίνησαν οι μακρινοί προορισμοί
Κούβα

IMG_20230814_071028.jpg

Αβάνα

IMG_20230813_114802.jpg

Βινιάλες

IMG_20230816_065025.jpg

Τρινιδάδ

IMG_20230815_120359.jpg

Γκουαμά

IMG_20230817_185442.jpg

Βαραδέρο
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Αφού ξεκίνησαν οι μακρινοί προορισμοί
Κούβα

View attachment 120935
Αβάνα

View attachment 120939
Βινιάλες

View attachment 120936
Τρινιδάδ

View attachment 120937
Γκουαμά

View attachment 120938
Βαραδέρο
Πόσες μέρες έκατσες; Πάντως πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.
Και εγώ θέλω να πάω Κούβα κάποια μέρα και να γυρίσω όσο μπορώ τη χώρα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Πόσες μέρες έκατσες; Πάντως πολύ ωραίες οι φωτογραφίες.
Και εγώ θέλω να πάω Κούβα κάποια μέρα και να γυρίσω όσο μπορώ τη χώρα.
Καλημέρα! 10 μέρες ήταν το ταξίδι.
Δεν είμαι σίγουρη πως θα έχεις πολλά να δεις με το να γυρίσεις όλη την χώρα και κυρίως δεν ξέρω πως θα την γυρίσεις μιας και οι υποδομές δεν είναι το δυνατό τους σημείο :P
WOW
Αυτό και αν είναι παράδεισος στη γη!!
Ας με άφηνε κάποιος σε αυτή τη κούνια για ώρες.... Πραγματικά φανταστικό τοπίο.
Η συγκεκριμένη παραλία (που βρισκόταν από την μεριά του Ατλαντικού) ήταν πράγματι φανταστική. Βέβαια μέσα στην θάλασσα έβραζες και μακαρόνια με αυτές τις θερμοκρασίες :laugh:
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Καλημέρα! 10 μέρες ήταν το ταξίδι.
Δεν είμαι σίγουρη πως θα έχεις πολλά να δεις με το να γυρίσεις όλη την χώρα και κυρίως δεν ξέρω πως θα την γυρίσεις μιας και οι υποδομές δεν είναι το δυνατό τους σημείο :P
Καλημέρα,ναι ξέρω για τις υποδομές, ότι έχει θέμα με βενζίνη και τρόφιμα κτλ. Εντάξει δεν θα μπορούσα να γυρίσω όλη τη χώρα αλλά σε βασικά σημεία άντε και λίγο πιο έξω από τα συνηθισμένα να δω κάτι διαφορετικό. Απλώς το να νοικιάσω αμάξι εκεί είναι πανάκριβα οπότε Viazul ή shared taxi θα μετακινούμαι αν πάω ποτέ Κούβα.
 

Δροσουλίτης

Δραστήριο μέλος

Ο Δροσουλίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 436 μηνύματα.
Καλημέρα,ναι ξέρω για τις υποδομές, ότι έχει θέμα με βενζίνη και τρόφιμα κτλ. Εντάξει δεν θα μπορούσα να γυρίσω όλη τη χώρα αλλά σε βασικά σημεία άντε και λίγο πιο έξω από τα συνηθισμένα να δω κάτι διαφορετικό. Απλώς το να νοικιάσω αμάξι εκεί είναι πανάκριβα οπότε Viazul ή shared taxi θα μετακινούμαι αν πάω ποτέ Κούβα.
Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο θα χρειαστείς γύρω στα 100 ευρώ τη μέρα και η βενζίνη είναι φθηνότερη από την Ελλάδα. Απλά θα χρειαστεί να έχεις χάρτες για να μετακινηθείς γιατί το ίντερνετ είναι θέμα στην Κούβα, οπότε δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google maps με roaming, τουλάχιστο με τους ελληνικούς παρόχους. Αν είσαστε 4 άτομα, μια καλή λύση - με ένα σχετικό ρίσκο φυσικά- είναι να κάνεις συμφωνία με έναν οδηγό ταξί για να αναλάβει συνολικά τις μετακινήσεις σας με προσυμφωνημένους προορισμούς ανά μέρα.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,790 μηνύματα.
Καλημέρα,ναι ξέρω για τις υποδομές, ότι έχει θέμα με βενζίνη και τρόφιμα κτλ. Εντάξει δεν θα μπορούσα να γυρίσω όλη τη χώρα αλλά σε βασικά σημεία άντε και λίγο πιο έξω από τα συνηθισμένα να δω κάτι διαφορετικό. Απλώς το να νοικιάσω αμάξι εκεί είναι πανάκριβα οπότε Viazul ή shared taxi θα μετακινούμαι αν πάω ποτέ Κούβα.
Δεν έχουν απλά θέμα με την βενζίνη και τα τρόφιμα. Αυτά είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτα καθώς όλα προορίζονται για τους τουρίστες και οι Κουβανοί είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας (όπως όταν πάμε εμείς σε Ελληνικά νησιά το καλοκαίρι αλλά βάλε πολλή εξαθλίωση παραπάνω).
Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, το ίντερνετ είναι επίσης είδος υπό εξαφάνιση στην Κούβα εκτός κι αν μένεις σε κάποιο πολυτελές ξενοδοχείο (όπου θα έχεις non stop πρόσβαση) ή σε κάποιο απλώς καλό ξενοδοχείο (όπου θα στο δίνουν με το στανιό και θα πρέπει να ζητάς να σου ανανεώσουν την πρόσβαση ανά μερικές ώρες). Μπορείς επίσης να αγοράζεις την πρόσβαση στα μαγαζιά που θα επισκέπτεσαι (ήταν 1 ευρώ/ ώρα αν και προσωπικά δεν το χρησιμοποιούσα εκτός των ξενοδοχείων μας).
Συνεπώς, το να κάνεις ταξίδια οδικώς θα είναι ανέφικτο εκτός κι αν βρεις τοπικό ξεναγό που θα σε αναλάβει για όσες μέρες μείνεις εκεί και θα σε πηγαίνει όπου έχετε συμφωνήσει.
Μεταξύ μας, το να πας πολύ βαθιά μέσα στην Κούβα δεν θα σε ωφελήσει κάπου πέρα από το να δεις την αδιανόητη φτώχια και τις ελλείψεις στις οποίες ζουν αλλά και τις ταξικές διαφορές (βλέπε άστεγους να ζητάνε σαμπουάν και παρακεταμόλη σε κάθε δεύτερο στενό ενώ εσύ βολτάρεις με ρούμι και πούρο because "that's Cuba") - αυτό το βλέπεις ήδη στην Αβάνα.
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,828 μηνύματα.
Για να νοικιάσεις αυτοκίνητο θα χρειαστείς γύρω στα 100 ευρώ τη μέρα και η βενζίνη είναι φθηνότερη από την Ελλάδα. Απλά θα χρειαστεί να έχεις χάρτες για να μετακινηθείς γιατί το ίντερνετ είναι θέμα στην Κούβα, οπότε δε θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις το google maps με roaming, τουλάχιστο με τους ελληνικούς παρόχους. Αν είσαστε 4 άτομα, μια καλή λύση - με ένα σχετικό ρίσκο φυσικά- είναι να κάνεις συμφωνία με έναν οδηγό ταξί για να αναλάβει συνολικά τις μετακινήσεις σας με προσυμφωνημένους προορισμούς ανά μέρα.
Δεν έχουν απλά θέμα με την βενζίνη και τα τρόφιμα. Αυτά είναι κυριολεκτικά ανύπαρκτα καθώς όλα προορίζονται για τους τουρίστες και οι Κουβανοί είναι πολίτες δεύτερης κατηγορίας (όπως όταν πάμε εμείς σε Ελληνικά νησιά το καλοκαίρι αλλά βάλε πολλή εξαθλίωση παραπάνω).
Όπως σου έγραψαν και παραπάνω, το ίντερνετ είναι επίσης είδος υπό εξαφάνιση στην Κούβα εκτός κι αν μένεις σε κάποιο πολυτελές ξενοδοχείο (όπου θα έχεις non stop πρόσβαση) ή σε κάποιο απλώς καλό ξενοδοχείο (όπου θα στο δίνουν με το στανιό και θα πρέπει να ζητάς να σου ανανεώσουν την πρόσβαση ανά μερικές ώρες). Μπορείς επίσης να αγοράζεις την πρόσβαση στα μαγαζιά που θα επισκέπτεσαι (ήταν 1 ευρώ/ ώρα αν και προσωπικά δεν το χρησιμοποιούσα εκτός των ξενοδοχείων μας).
Συνεπώς, το να κάνεις ταξίδια οδικώς θα είναι ανέφικτο εκτός κι αν βρεις τοπικό ξεναγό που θα σε αναλάβει για όσες μέρες μείνεις εκεί και θα σε πηγαίνει όπου έχετε συμφωνήσει.
Μεταξύ μας, το να πας πολύ βαθιά μέσα στην Κούβα δεν θα σε ωφελήσει κάπου πέρα από το να δεις την αδιανόητη φτώχια και τις ελλείψεις στις οποίες ζουν αλλά και τις ταξικές διαφορές (βλέπε άστεγους να ζητάνε σαμπουάν και παρακεταμόλη σε κάθε δεύτερο στενό ενώ εσύ βολτάρεις με ρούμι και πούρο because "that's Cuba") - αυτό το βλέπεις ήδη στην Αβάνα.
Ναι ευχαριστώ για τα info, τα γνωρίζω ήδη. Είμαι μέλος σε ταξιδιωτικό φόρουμ και είναι ένας μέλος που μένει Κούβα αρκετούς μήνες το χρόνο και μας ενημερώνει για όλα αυτά. Όπως πότε υπάρχει διαθεσιμότητα βενζίνης, τι ισοτιμία έχει, και ότι έχουν ανάγκη από φάρμακα και προμήθειες και προτείνει σε αρκετούς ταξιδιώτες να φέρνουν φάρμακα για να τα δώσουν στους ντόπιους.
Τώρα για το ίντερνετ το μέλος μου είπε ότι τώρα αν πάρεις κουβανέζικη SIM θα έχεις ίντερνετ σε αρκετές πόλεις και σε μερικά σπίτια από Airbnb έχουν WiFi αλλά επί πληρωμής.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top