Φύγε συ έλα συ

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Είναι δύσκολο να κατανοήσουμε λοιπόν, πώς και γιατί υπάρχουν άνθρωποι διαφορετικοί από εμάς, όσο είναι απλοϊκά παρηγορητικό το να πιστεύουμε ότι η μόνη δυνατή προσέγγιση στα πράγματα είναι η δική μας...

Με παρεξήγησες φίλτατε...?
Σαφώς και αναγνωρίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που αντιμετωπίζουν τη ζωή εντελώς διαφορετικά από εμένα όσο και αν δεν κατανοώ πλήρως τον τρόπο με τον οποίο βλέπουν τα πράγματα...
Όσο για την προσέγγιση, το παρηγορητικό είναι να έχει κανείς μία, να ξέρει πως έχει ένα τρόπο να ξεκινήσει να διαχειρίζεται τις καταστάσεις κι ας αναγκαστεί να αναθεωρήσει ενδεχομένως κάποια στιγμή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
αληθινή ιστορία
πως την διηγήθηκε η κοπέλα
η νεαρά κοπέλα ερωτευτηκε και αγάπησε με πάθος ενα νεαρό, περάσαν μαζι υπέροχα επτά χρόνια, άλλωστε ήταν η πρώτη της αγάπη, ο μοναδικός έρωτας, ο πρώτος που έκανε έρωτα, ήταν τα πάντα αυτός....αποφασιζουν να πιάσουν σπίτι για να προχωρήσουν μαζί στη ζωή...γαμος παιδια γατιά κουνέλια:P:P όπως λεει και ο λαός χαριτολογώντας....πέντε μήνες μετα την συγκατοίκηση έρχεται ο χωρισμός...

η νεαρα που λέτε, εκλαψε χτυπήθηκε πόνεσε, ανακάλυψε ότι αυτός είχε αλλη γκόμενα που σε ολίγον διάστημα την "σπίτωσε" οπως έλεγε η ίδια, στο δικό τους σπίτι....

κι όμως δεν θέλησε να σκεφτεί τι είχε συμβεί, ήθελε διακαώς το μυαλό της να απασχοληθεί με ενα νέο έρωτα και τον ανακαλυψε σε ενα μικρότερο της μετα απο δυο μήνες που είχε χωρίσει....οι συμβουλές των "ώριμων" φιλενάδων της "δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου" "δες που έχεις κάνει λάθος κι εσύ" "ανασύνταξε τις δυνάμεις σου" πέσαν στο κενό....προτίμησε να ακούει κοριτσάκια που έλεγαν ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να είναι ο έρωτας της ζωής σου αυτός ο μικρός, μπορεί και να παντρευτειτε......τις δίναν σαν χαπάκι αυτό που ήθελε να ακούσει
άλλωστε η ίδια είχε την ανάγκη να αισθανθεί επιθυμητή.....

ο νεαρός φυσικά δεν ήθελε σοβαρότητες και δεσμούς ήθελε κάτι χαλαρό καποιων μηνών......αυτή κρεμασμένη σε ενα τηλέφωνο έπαιρνε 40 φορές...ο νεαρός δεν άντεξε την πίεση και την έκανε
η ιστορία με μικρότερους (έρωτες του καλοκαιριού) ή με άτομα της ίδιας ηλικιας με τη νεαρά, που όμως η δουλειά τους, το περιβάλλον τους και οι οικονομικές συνθήκες δεν ευνοούσαν για μακρόπνοοα σχέδια συνεχίστηκε για μερικά χρόνια

γενικότερα για επτα συναπτά χρόνια η νεαρά πήγαινε από το κακό στο χειρότερο κι αυτό γιατί δεν κοιτούσε τον άνθρωπο που είχε απέναντι της αλλά την ανάγκη της να είναι ερωτευμένη και συντόμως παντρεμένη...... η ίδια έλεγε δεν μπορεί δεν γίνεται αυτό να είναι όλοι οι άντρες που διαλέγω σκάρτοι θα κλειστώ σε μοναστήρι...γιατί κανείς δεν με θέλει..... κι ενώ το έλεγε αυτό σε 2 μήνες τσουπ να τηνε με νέο έρωτα.....

καποιοι ανθρωποι δεν θα πω ευτυχώς ή δυστυχώς δεν μπορούν να μένουν μόνοι τους, δεν μπορούν να είναι αυτόφωτοι, δεν μπορούν να νιώσουν χαρα ικανοποιηση διασκέδαση αν δεν έχουν ένα ταίρι δίπλα τους.....προτιμούν να έχουν ένα κακό ταίρι παρά να μην έχουν καθόλου ταίρι.....

αυτοί οι άνθρωποι ειδικά το διάστημα που δεν έχουν ταίρι ζηλεύουν υπερβολικά αυτούς που έχουν εκμεταλλεύονται στο έπαρκο φιλες και φίλους....... και θυμούνται παλιούς φίλους μόνο και μόνο για να τους παρηγορήσουν και να κολλήσουν σαν στρείδι μπας και μέσα στη παρέα των φίλων ανακαλύψουν το νέο έρωτα....

η αλήθεια τελικά είναι κάπου στη μέση η νεαρά με τον πρώτο της έρωτα είχε τελικά προβλήματα όλα αυτά τα επτά χρόνια αλλά ή ίδια και ο σύντροφος της δεν ήθελαν να τα συζητήσουν, κι άλλες φορές αυτός είχε γκόμενες, αλλά αυτή το δεχόταν.......
οι υπόλοιποι νεαροι που βρήκε μετά για να κάνει σχέσεις πραματι δεν πληρούσαν τις προυποθέσεις για κάτι πιο ουσιαστικό. γιατί είτε ήταν στην αρχή της καριέρας τους, είτε ήθελαν να περάσουν απλά καλά, είτε η δουλειά τους είχε συνεχείς μετακινήσεις.....

και γενικά ή ίδια δεν απολάμβανε τον άνθρωπο που είχε δίπλα της απλά ήθελε να είναι ερωτευμένη με κάποιον, οπότε απροσωποποιούσε τον καθένα που είχε δίπλα της......

τώρα, δεν ξέρω αν έχει πια βάλει μυαλό κι αν έχει συνέλθει.....

αν και συνήθως πρώτα φευγει η ψυχή και μετά το χουι.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alexxandra

Νεοφερμένος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Αμαννννννν,τώρα το είδα...του θεματοθέτη λοιπόν:D
σορρυ:D:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα έχω κάνει και τα δύο. Και να χωρίσω από μεγάλη (όχι τόσο χρονικά, όσο συναισθηματικά) σχέση και να πάω αμέσως στην επόμενη και να μείνω και δύο χρόνια μόνη μου πριν βρεθεί ο επόμενος.
Κανένα από τα δύο δεν το επέλεξα επί τούτου, απλώς έτυχε. Θυμάμαι όμως πως όταν πήγα από την μία σχέση στην άλλη αμέσως, στην αρχή ένιωθα πολύ περίεργα - είχα μεν τον ενθουσιασμό του νέου έρωτα, αλλά είχα παράλληλα κι ένα μεγάλο ποσοστό θλίψης που έπρεπε και να διαχειριστώ και να κρύβω επιμελώς από τον νέο, μη το καταλάβει και ξενερώσει. Το αποτέλεσμα ήταν βέβαια ήταν να κάνω την μεγαλύτερη χρονικά (αν και όχι και συναισθηματικά) σχέση της ζωής μου με τον νέο (λόγω συναισθηματικής ανασφάλειας και νεαρού ηλικίας :P). Το αστειο είναι πως είχα διαλέξει ένα τύπο που φαινόταν "ελεύθερο πουλί", ύστερα από λίγο όμως "κόλλησε" μαζί μου και ένιωσε όσα δεν είχε νιώσει ποτέ πριν και είμαι σίγουρη πως γι' αυτό φταίει το ότι δεν με ένιωσε ποτέ πραγματικά δική του.

Δεν θα το ξανάκανα εύκολα, απλώς δεν το αποκλείω, διότι ως γνωστόν όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια, ο Θεός γελάει! :D Kαι σίγουρα δεν με θεωρώ άκαρδη, σκληρή ή οτιδήποτε άλλο. Ο άλλος γνώριζε πολύ καλά που έμπλεκε, ήμουν πάντα απόλυτα ειλικρινής. Απλώς πλέον νομίζω είμαι πιο ώριμη συναισθηματικά (και αδυνατώ να σκεφτώ πως θα χωρίσω από την τωρινή σχέση μου :redface: :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
'Εχω την εντύπωση ότι ο έρωτας δεν είναι συναίσθημα που το νοιώθεις πολλές φορές στη ζωή σου, πόσο μάλλον συνεχόμενα, κλείνοντας κι ανοίγοντας διακόπτες, ειδικά από μια προχωρημένη ηλικία και μετά που οι ενθουσιασμοί γίνονται όλο και πιο σπάνιοι. Να γουστάρεις έναν άνθρωπο αμέσως μόλις χωρίσεις έναν άλλον το καταλαβαίνω, αυτό θα πει όμως να τον έχεις ερωτευθεί κιόλας όπως τον προηγούμενο ; Δεν νομίζω ότι μπήκαν όλοι αυτοί που κάνουν τις συνεχόμενες σχέσεις στο ίδιο ορμητικό ποτάμι δεύτερη φορά, μάλλον πέρασαν στους παραπόταμους ή δεν είχαν μπει ποτέ στο ορμητικό ποτάμι του έρωτα που ενώ είναι συναρπαστικό κουράζει όσο να'ναι από την άποψη ότι τα δίνεις όλα, γι'αυτό τους ήταν τόσο εύκολη η "διάδοχη κατάσταση". Οι έρωτες σπανίζουν όπως και οι αληθινές φιλίες. Μια κυρία μου είπε πρόσφατα "έχω μια πενταετή σχέση με κάποιον αλλά δεν τον ερωτεύθηκα ποτέ". 'Επειτα την ρώτησα "και πότε ερωτευθήκατε την τελευταία φορά ; Το θυμάστε ; " Μου απάντησε "μόνο τον προ-προηγούμενο". Την καταλαβαίνω και την παραδέχομαι για την ειλικρίνεια και την αυτογνωσία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ντόκτορα συμφωνώ απόλυτα....

Το θέμα είναι για εμένα ότι κάτι ένιωσα...οκ δεν ήταν έρωτας...αλλά ήταν ενθουσιασμός; 'Ηταν κάτι νέο;
'Ηταν έλξη; Χημεία; Πάντως κάτι ήταν...και πολλές φορές ήταν κι όλα αυτά μαζί :)

Δεν ήταν κάτι κενό γιατί δεν μπορώ τα κενά... Θέλω κάτι να νιώθω...κάτι έντονο...κι ας μην είναι έρωτας...
Άλλωστε το έχω δηλώσει....
Δεν ερωτεύομαι εύκολα...δεν μπορώ...μου είναι δύσκολο... Θεωρώ ότι δεν το βρίσκεις εύκολα και γι' αυτό αξίζει απίστευτα όταν πραγματικά το νιώσεις...
Και όταν το νιώσεις καταλαβαίνεις τι αξία έχει...πόσο μπορεί να σε τρελάνει, να σε αλλάξει, να σε μεταμορφώσει...

Οπότε, τώρα που το σκέφτομαι...καλύτερα που δεν μου συμβαίνει συχνά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
δεν έχω πρόβλημα, ναι αμα βρω κάποιον να γουστάρω μετά από χωρισμό θα το προχωρήσω το πράμα, από τη στιγμή π χώρισα με τον προηγούμενο υπήρχε λόγος, άρα τα πράματα είναι ξεκάθαρα, δεν τον θέλω πια, τα πισωγυρίσματα δεν είναι καλά......εντάξει, μπορεί αυτό να συμβαίνει επειδή απλά δεν έχω ερωτευτεί μέχρι τώρα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
'Ενας φίλος μου μόλις έμαθα ότι χώρισε και δημιούργησε σχεδόν μετά από δυο εβδομάδες μια καινούρια σχέση.
Τι είναι δύο εβδομάδες, ντόκτορα;

  • 2 εβδομάδες
  • 14 ημέρες
  • 336 ώρες
  • 20,160 λεπτά
  • 1,209,600 δευτερόλεπτα
  • 1,209,600,000,000,000 νανοδευτερόλεπτα
Το "1,209,600,000,000,000" δεν είναι ένα "αρκετά μεγάλο" νούμερο για να σε πείσει ότι δύο εβδομάδες είναι ένα "αρκετά μεγάλο" χρονικό διάστημα; :D



Let's get serious, τι 2 μέρες, τι 2 εβδομάδες, τι 2 μήνες, τι 2 χρόνια. Άλλος ανασυντάσσεται μόνος του και σε 2 μερούλες. Άλλος μπορεί να θέλει κάνα χρόνο. Άλλος πάλι ποτέ.

Δεν μπορείς να κρίνεις μία σχέση για το τι θα κάνει ο άλλος μετά το τέλος της.
Αν ο άλλος πάει την επόμενη μέρα και τα φτιάξει με άλλον εμένα δε μου λέει τίποτα για το τι ένοιωθε το κάθε άτομο μέσα στη σχέση.


Θέλετε να ορίσουμε μία δική μας ηθική;
Ας πούμε λοιπόν ότι .... "Κατά την ηθική του e-steki, κάποιος αγάπησε και ερωτεύτηκε αν μετά το χωρισμό μείνει μόνος του για... 3 μήνες".
Ε, τι λέτε; Δεν είναι ένα "καλό" χρονικό διάστημα;

3 μήνες είναι περίπου 90 μέρες. Μέχρι τις 90 ημέρες λοιπόν κατά το νέο μοντέλο που μόλις ορίσαμε μένω άπραγος, κάτι σαν να τιμάω τη μνήμη του νεκρού στρατιώτη. Την 91η μέρα πάω και τα φτιάχνω με τη Μαίρη (τυχαίο το όνομα).

Έστω ένα άλλο μοντέλο ηθικής : την 1η μέρα είμαι άπραγος, την 2η μέρα τα φτιάχνω με την Μαίρη. See any difference?
Και τις δύο φορές, μετά τα μεσάνυχτα γυρίζει ένα διακοπτάκι και "μπορώ κατά την ηθική μας να τα φτιάξω με την οποιαδήποτε".

Αν το 2 με το 91 φαίνονται να 'χουν διαφορά, αν κάνουμε μια μετατροπή βλέπουμε ότι το πρώτο είναι 0.005 χρόνια, το άλλο είναι 0.249 χρόνια. Big deal!



Κοινώς δεν υπάρχει αποδεκτός χρόνος. Νέα σχέση μπορείς να κάνεις και σε 1,209,600,000,000,000 νανοδευτερόλεπτα... πάρα πολύς μεγάλος χρόνος αν το δει κανείς από μια μικροσκοπική μεριά. Επίσης είναι 0.003 δεκαετίες, πάρα πολύς μικρός χρόνος αν το δείτε από μία μακροσκοπική μεριά.

Το απόφθεγμα της ημέρας:

  • Ο χρόνος είναι σχετικός και η ζωή είναι μικρή (σώπα ρε μεγάλε!).
  • Το πότε θα 'ρθει η επόμενη αγάπη, δεν ακυρώνει την προηγούμενη. Ένας χρόνος είναι ένας χρόνος. Ένας μήνας είναι ένας μήνας. Μία ημέρα, είναι μία ημέρα. Ένα νανοδευτερόλεπτο είναι ένα νανοδευτερόλεπτο. 1+1=1+1.
  • Βγείτε, ενθουσιαστείτε, ερωτευτείτε είναι τόσο υπέροχο.
  • Οι παλιές αγάπες πάνε στον παράδεισο, ακριβώς για να δώσουν τη θέση τους στις επόμενες.
  • Και μη νοιαστείτε τι θα πει ο κόσμος, κάντε σχέση και την επόμενη μέρα αν νοιώθετε καλά.
Πάνω απ' όλα να τα 'χουμε καλά με τον εαυτό μας. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top