• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Χαμηλή φερριτίνη - υψηλός αιματοκρίτης

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πήγα σε διατροφολόγο σήμερα με τις
γενικές εξετάσεις αίματος όπου είχα χαμηλό αιματοκρίτη και μου είπε να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας . Δεν είναι ανθυγιεινό τόσο πολύ ? Το είχα περιορίσει στις1- 2 την εβδομάδα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,785 μηνύματα.
Πήγα σε διατροφολόγο σήμερα με τις
γενικές εξετάσεις αίματος όπου είχα χαμηλό αιματοκρίτη και μου είπε να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας . Δεν είναι ανθυγιεινό τόσο πολύ ? Το είχα περιορίσει στις1- 2 την εβδομάδα
Ασε τον διατροφολογο.Πηγαινε σε παθολογο καλυτερα.Μπορει να φταιει κατι αλλο.Ναι..ειναι πολυ για ενηλικα.Εγω με μια φορα τη βδομαδα και χοιρινο,οχι μοσχαρι και πολυ μικρη μεριδα ειμαι μια χαρα.Οποτε σε παθολογο πηγαινε για περισσοτερες εξετασεις μηπως φταιει κατι αλλο.ΟΧΙ ομως διατροφολογο.Για διαιτα ειναι αυτοι.Κια αν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Δεν είναι ανθυγιεινό τόσο πολύ ?
Καθόλου

Ανάλογα το κρέας ,αλλά ελπίζω να τρως κρέατα χωρίς λιπαρά και γενικά τροφές που θα σου ανεβάσουν τον αιματοκρίτη .Γενικά στις κοπέλες έχετε χαμηλό αιματοκρίτη λόγω περιόδου

Ο διατροφολόγος θα το πάει μέσο διατροφής .Ενώ ,ο παθολόγος αν δεν είναι καλός ,θα σου δώσει καπάκι χαπι για να σε ξεπεταξει.Αμα πήγαινε έτσι ,κανονικά θα πρέπει να πας σε αιματολογο και όχι παθολόγο.

 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
ελπίζω να τρως κρέατα χωρίς λιπαρά και γενικά τροφές που θα σου ανεβάσουν τον αιματοκρίτη
Μοσχάρι κ κοτόπουλο.

Ο διατροφολόγος θα το πάει μέσο διατροφής .Ενώ ,ο παθολόγος αν δεν είναι καλός ,θα σου δώσει καπάκι χαπι για να σε ξεπεταξει.Αμα πήγαινε έτσι
Μα εννοείται ο ίδιος ο γιατρός με έστειλε σε διαιτολόγο γιατί δεν έχω κ τόσο χαμηλό για να πάρω συμπλήρωμα. Προφανώς δεν είναι "αδυνατιστες" ... Είναι ειδικοί διατροφής ... Όχι μόνο όταν κάποιος θέλει να χάσει κιλά αλλά και για προβλήματα υγείας .... Για αυτό ακριβώς υπάρχουν κ στα νοσοκομεία.


Απλά προβληματίστηκα γτ το κρέας κατηγορείται για πολλές ασθένειες γενικά
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγα σε διατροφολόγο σήμερα με τις
γενικές εξετάσεις αίματος όπου είχα χαμηλό αιματοκρίτη και μου είπε να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας . Δεν είναι ανθυγιεινό τόσο πολύ ? Το είχα περιορίσει στις1- 2 την εβδομάδα
Ποιός σου τις έγραψε τις γενικές εξετάσεις, για να τις κάνεις ; Στο γιατρό που σου τις έγραψε, θα πας να τις δείξεις. Σε κάθε περίπτωση, σε παθολόγο πρέπει να πας. Εφόσον ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός. Αυτός είναι αρμόδιος...

Και αφού βεβαιωθείς ότι όλα είναι οκ, πας σε διατροφολόγο ύστερα...

Οκ. Είδα μετά τί έγραψες, παραπάνω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ο διατροφολόγος θα το πάει μέσο διατροφής .Ενώ ,ο παθολόγος αν δεν είναι καλός ,θα σου δώσει καπάκι χαπι για να σε ξεπεταξει.Αμα πήγαινε έτσι ,κανονικά θα πρέπει να πας σε αιματολογο και όχι παθολόγο.
Δηλαδή εμείς που πηγαίναμε τα παιδιά μας σε παιδίατρο και, εν συνεχεία, σε παθολόγο, καθώς μεγάλωναν...λάθος κάναμε ; :)

Και από πότε...οι παθολόγοι ξεπετάνε ; Θα πας, στο ιατρείο του, δηλαδή, και θα...σε ξεπετάξει ; Δε λέγονται, ελαφρά τη καρδία, κάτι τέτοια...

Σε αιματολόγο πάω τη μάνα μου που είναι μεγάλη γυναίκα και πρέπει να ελέγχει πηκτικότητα αίματος κ.λπ...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Τί το ανθυγιεινό έχει το 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας; (νομίζω περιλαμβάνεις και το κοτόπουλο; )

Για ένα κοριτσάκι 18-19 ετών;

Γιατί τρέχεις σε γιατρούς σε αυτή την ηλικία γενικότερα;
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Τι εννοείς ? Είχα χαμηλό αιματοκρίτη κ Πήγα στο γιατρό που το περίεργο?
Όχι εντάξει, ότι θες κάνε, απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο. Εγώ στα 18 το τελευταίο πράγμα που σκεφτόμουν ήταν η υγεία μου. Βασικά στα 18 δε γυρνούσα καν σπίτι αλλά ας μη βγω άλλο οφ. : P
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Όχι εντάξει, ότι θες κάνε, απλά μου φάνηκε λίγο περίεργο. Εγώ στα 18 το τελευταίο πράγμα που σκεφτόμουν ήταν η υγεία μου. Βασικά στα 18 δε γυρνούσα καν σπίτι αλλά ας μη βγω άλλο οφ. : P
Και που νοιάζομαστε για την υγεία μας περίεργο είναι ?
Τι να πω ...
Οκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ότι εσύ δεν νοιάστηκες δε σημαίνει ότι αυτό είναι το σωστό , επίσης δεν ξέρεις αν έχω κι άλλο θέμα υγείας που επηρεάζει άμεσα την





την καθημερινότητα μου κ πρέπει να προσέχω.

Οκ μέχρι τα 30 δεν ξανά πάω σε γιατρό αφήνω στην τύχη την υγεία μου θα ξενυχτάω κάθε βράδυ ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Ειλικρινά ψδεν το έχω ξανά ακούσει αυτό το πράγμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,689 μηνύματα.
Και που νοιάζομαστε για την υγεία μας περίεργο είναι ?
Τι να πω ...
Οκ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ότι εσύ δεν νοιάστηκες δε σημαίνει ότι αυτό είναι το σωστό , επίσης δεν ξέρεις αν έχω κι άλλο θέμα υγείας που επηρεάζει άμεσα την





την καθημερινότητα μου κ πρέπει να προσέχω.

Οκ μέχρι τα 30 δεν ξανά πάω σε γιατρό αφήνω στην τύχη την υγεία μου θα ξενυχτάω κάθε βράδυ ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Ειλικρινά ψδεν το έχω ξανά ακούσει αυτό το πράγμα.
Καλά κανείς και κοιτάς την υγεία σου μην ακούς το αντίθετο. Την υγεία μας την κοιτάμε από την πρώτη μέρα της ζωής μας μέχρι και την τελευταία καθώς χωρίς υγεία δεν υπάρχει ζωή.

Όσο αφορά το θέμα σου προτείνω να κανείς άλλη μια φορά τις εξετάσεις καθώς μπορεί να είναι λάθος του μικροβιολογικού εργαστηρίου που τις έκανες, συμβαίνει αρκετές φορές. Αν πάλι έχεις πρόβλημα να ακολουθήσεις τις συμβουλές του γιατρού σου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,845 μηνύματα.
Απλά προβληματίστηκα γτ το κρέας κατηγορείται για πολλές ασθένειες γενικά
Μην προβληματίζεσαι ,γενικά στην εποχή μας επίσημα είμαστε μεταλλαγμένοι με αυτά που τρώμε ,τρώτε κανονικά .....θα καθόμουν να αναλύσω αλλά δεν είναι της παρούσης
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ποιός σου τις έγραψε τις γενικές εξετάσεις, για να τις κάνεις ; Στο γιατρό που σου τις έγραψε, θα πας να τις δείξεις. Σε κάθε περίπτωση, σε παθολόγο πρέπει να πας. Εφόσον ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός. Αυτός είναι αρμόδιος...

Και αφού βεβαιωθείς ότι όλα είναι οκ, πας σε διατροφολόγο ύστερα...

Οκ. Είδα μετά τί έγραψες, παραπάνω...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δηλαδή εμείς που πηγαίναμε τα παιδιά μας σε παιδίατρο και, εν συνεχεία, σε παθολόγο, καθώς μεγάλωναν...λάθος κάναμε ; :)

Και από πότε...οι παθολόγοι ξεπετάνε ; Θα πας, στο ιατρείο του, δηλαδή, και θα...σε ξεπετάξει ; Δε λέγονται, ελαφρά τη καρδία, κάτι τέτοια...

Σε αιματολόγο πάω τη μάνα μου που είναι μεγάλη γυναίκα και πρέπει να ελέγχει πηκτικότητα αίματος κ.λπ...

Εξωτερικό, περιπτώσεις σαν της ιον αντιμετωπίζονται από οικογενειακούς νοσηλευτές (ποιος είναι ειδικός τελικά ο παθολόγος ,ο διατροφολόγος ,ο αιματολογος ή ο οικογενειακός νοσηλευτής; )

ΥΓ: Αλήθεια έχω χάσει την μπάλα με την δικαιολογία ειδικός σε αυτό φόρουμ :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Πήγα σε διατροφολόγο σήμερα με τις
γενικές εξετάσεις αίματος όπου είχα χαμηλό αιματοκρίτη και μου είπε να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας . Δεν είναι ανθυγιεινό τόσο πολύ ? Το είχα περιορίσει στις1- 2 την εβδομάδα
Αν επιτρεπεται ποσο αιματοκρίτης εχεις;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@epan Τα μαλλια σου πεφτουν με την εννοια της αλωπεκιας ?

View attachment 103295View attachment 103296
οχι καμια σχεση! δεν ειναι ετσι ....σιγουρα καποια ελλειψη εχω και το πιο πιθανο να ευθυνεται η χαμηλη φερριτινη!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
επίσης δεν ξέρεις αν έχω κι άλλο θέμα υγείας που επηρεάζει άμεσα την καθημερινότητα μου κ πρέπει να προσέχω.
Αυτό ρωτούσα βασικά, τί είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις τον αιματοκρίτη. Αλλά εσύ αποφασίζεις αν θα πεις ή όχι. Μην στραβωνεις βρε συ..
 

Guest 709611

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξωτερικό, περιπτώσεις σαν της ιον αντιμετωπίζονται από οικογενειακούς νοσηλευτές (ποιος είναι ειδικός τελικά ο παθολόγος ,ο διατροφολόγος ,ο αιματολογος ή ο οικογενειακός νοσηλευτής; )

ΥΓ: Αλήθεια έχω χάσει την μπάλα με την δικαιολογία ειδικός σε αυτό φόρουμ :P
Kι εγώ αρχίζω και...χάνω την μπάλα. Είναι πολύ απλό αυτό που (σου) λέω. Στην Ελλάδα ζω...

Κατ΄ αρχήν, δεν ξέρω τί εννοείς λέγοντας περιπτώσεις σαν της Ίον. Είναι μια συνηθισμένη περίπτωση χαμηλού αιματοκρίτη. Συνήθως, γενική αίματος "γράφει" - και - ο παθολόγος (σε λίγο πιο μικρή ηλικία ο παιδίατρος...). Κι εδώ έρχομαι και σου λέω...ότι εφόσον τις "γράφει" και μπορεί, εν συνεχεία, να κάνει διάγνωση...προς τί ο αιματολόγος ; Για ποιό λόγο ; Απλές γενικές εξετάσεις αίματος είναι...

Οκ. Και ο καρδιολόγος μπορεί να κάνει διάγνωση.. Ας πάει σε καρδιολόγο...να μπει κι άλλος στο παιχνίδι...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πήγα σε διατροφολόγο σήμερα με τις
γενικές εξετάσεις αίματος όπου είχα χαμηλό αιματοκρίτη και μου είπε να τρώω 3-4 φορές την εβδομάδα κρέας . Δεν είναι ανθυγιεινό τόσο πολύ ? Το είχα περιορίσει στις1- 2 την εβδομάδα
Φυσικα και θα τρως εισαι πανω στην αναπτυξη .

Οταν λεει κρεας δεν εννοει σαβουρα ..

Κρεας ειναι το κοτοπουλο το μοσχαρι, απαραιτητα 2 φορες την εβδομαδα και αντε και μια φορα και χοιρινο ...επειτα πρεπει να τρως πολυ πρασινο ,σπανακι ,αρακα ..
οσπρια που εχουν απιστευτο σιδερο (φακες με ρυζι )
Ψαρακι κυριως σαρεδελιτσα και αφροψαρα που εχουν ολα εκεινα που θα βοηθησουν στην σωστη αποροφηση του σιδηρου ..

Βαλτα κατω ολα αυτα και δες οτι αυτοματα βγαινει το εβδομαδιαιο διατροφικο σου προγραμμα σου ..

Αν εσυ τρως ας που φακες με τυρι πως θα γινει η σωστη απορρόφηση σιδηρου αφου ειναι απαγορευτικος συνδιασμος ?

Σωστα εκανες και πηγες σε διατροφολογο γιατι αυτος ξερει να σου βγαλει προγραμμα με σωστους συνδιασμους για να πετυχεις μεγιστη αποροφηση ..
Επειτα να ξερεις οτι εμεις οι γυβαικες με περιοδο οταν εχουμε χαμηλο αιματοκριτη ΠΑΝΤΑ τις ημερες που εχουμε λαμβανουμε παραλληλα και σιδηρο ..
Σαν συντηρηση για να μην πεφτει ποτε ο αιματοκριτης μας ..

Ειναι πρωτοκολο πλεον αυτο και ρωτα οποιον γιατρο θες να στο επιβεβαιωση ...

Κρεας θα τρως οσες φορες σου ειπε ..Μου το ελεγε και η παιδιατρος μας για τα παιδια μου και μετεπειτα το λεει και η παθολογος μας ;)
Τα εβλεπα και σε εμνα οταν ημουν και μεσα στον αθλητισμο ...ο οργανισμος καταπονειται θελει μυικη μαζα και πολλα αλλα που μονο το σωστο κρεας τα προσφερει ..



Ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και μην ακους ποτε καποιο αλλον περα απο τους ειδικους ..
ιδιες μερες εσυ ας πουμε εχεις περιοδο με μια αλλη γυναικα ?
Ιδιες καθημερινες απαιτησεις εχεις ?

οποτε πως προτεινουμε πραγματα και αναιρουμε ειδικους ?

παρε εναν που δεν τρωει καθολου κρεας καντου εξετασεις και παρε και ενα αλλον που τρωει σωστο κρεας και μετα ας καθησουμε να δουμε τιμες και οτιδηποτε αλλο ;)
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Ενταξει ο αιματοκρίτης ανεβαίνει εύκολα.....η φεριτίνη ειναι το θεμα πως θα ανεβει!
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενταξει ο αιματοκρίτης ανεβαίνει εύκολα.....η φεριτίνη ειναι το θεμα πως θα ανεβει!
Πως ανεβαινει ευκολα ?:hmm:

εγω ειδα και επαθα να τον ανεβασω μετα το χειρουργειο μου γιατι πολυ απλα και οι αποθηκες μου ηταν σχεδον αδειες απ οτι μου ελεγε και ο γιατρος ..

ασε που χαμηλες αποθηκες και χαμηλος αιματοκριτης επαιξαν και αυτος ρολο στις ολες ψυχολογικες μου μεταπτωσεις και φυσικα και στο θεμα πονος και αντιληψη αυτου ;)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,283 μηνύματα.
Εγώ νομίζω οτι το ίντερνετ σε αυτό το θέμα έχει δημιουργήσει προβλήματα γιατί πλέον δεν εμπιστευόμαστε τους γιατρούς. Παλιά έλεγε κάτι ο γιατρός, ήταν για μας νόμος. Τώρα θα μπούμε στο ίντερνετ, θα βρούμε 400 άρθρα υπέρ και κατά αυτού που είπε ο γιατρός, θα μπούμε στο φέισμπουκ να το συζητήσουμε με άλλους άσχετους όπως εμείς, θα μας πει ο καθένας την εμπειρία του και συμπέρασμα γιοκ.

Της είπε τώρα να τρώει κρέας και άρχισε να ρωτάει αν ισχύει αυτό, ο καθένας της λέει τη γνώμη του και τελικά άκρη δε βγαίνει.

Εδώ δεν έχουν κι οι γιατροί ίδιες απόψεις, δέκα γιατροί έντεκα απόψεις λέει η παροιμία, τώρα προσθέσαμε το google και το facebook...
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτό ρωτούσα βασικά, τί είναι αυτό που σε κάνει να ψάχνεις τον αιματοκρίτη. Αλλά εσύ αποφασίζεις αν θα πεις ή όχι. Μην στραβωνεις βρε συ..
Δεν το έψαξα ξαφνικά , γενικές αίματος έκανα και βγήκε χαμηλό .
 

epan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο epan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Πως ανεβαινει ευκολα ?:hmm:

εγω ειδα και επαθα να τον ανεβασω μετα το χειρουργειο μου γιατι πολυ απλα και οι αποθηκες μου ηταν σχεδον αδειες απ οτι μου ελεγε και ο γιατρος ..

ασε που χαμηλες αποθηκες και χαμηλος αιματοκριτης επαιξαν και αυτος ρολο στις ολες ψυχολογικες μου μεταπτωσεις και φυσικα και στο θεμα πονος και αντιληψη αυτου ;)
Εμενα μου ανεβηκε ευκολα ! Βεβαια δεν ειχα κανει χειρουργειο. Και εμενα οι φερριτίνη (οι αποθηκες δηλαδη) ηταν σχεδον αδειες επίσης ! Μην πω και τελειως αδειες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top