Χιονοστιβάδα καταγγελιών για την «Κιβωτό του Κόσμου»

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.

Πέφτω από τα σύννεφα. :king:
Τα θρησκα θα πεσουν σιγουρα.Κια ο Ακικος μαλλον.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Απο την παραπανω πηγη.

Μάλιστα ενώ αρχικά, έβγαινε στα κανάλια και κατηγορούσε τον πατέρα Αντώνιο στη συνέχεια άλλαξε γραμμή και προέβαινε σε θερμές δηλώσεις υπέρ του κατηγορούμενου ιερέα. Ο Ελλάδιος Σ. μαζί με τον μαστροπό «Ταχίρ» και έναν άλλο Έλληνα, κατηγορούνται για μαστροπεία και αρπαγή ανηλίκου.

Τραβούσε βίντεο

Ο σκοτεινός ρόλος του Ελλάδιου Σ., όπως αναφέρεται στη δικογραφία, είναι ο εξής: «Ο “Ταχίρ” και ο Ελλάδιος Σ. κατόπιν σχετικών ερωτήσεων παραδέχθηκαν ότι κατά το χρονικό διάστημα από 23:00 της 19ης Μαρτίου έως 05:30 της 20ης Μαρτίου, βρίσκονταν στο ξενοδοχείο (αναφέρεται το όνομα του ξενοδοχείου) το οποίο βρίσκεται επί της οδού (αναφέρεται η οδός) στο Μεταξουργείο από κοινό με την ανήλικη και έναν ακόμη φίλο τους ονόματι “Ρουσλάν” αγνώστων λοιπών στοιχείων, ηλικίας περίπου 22 ή 23 ετών με αριθμό τηλεφώνου (αναφέρεται ο αριθμός). Ο “Ταχίρ” και ο Ελλάδιος Σ. ανέφεραν ότι ο Ρουσλάν προέβη σε συνουσία με την ανήλικη ενώ οι ίδιοι παρακολουθούσαν τραβώντας βίντεο».
Διοτι βεβαια μαλλον του εδωκαν ενα ωραιο παραδακι και ΑΛΛΑΞΕ αυτα που ελεγε στην αρχη και ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ ΠΛΕΟΝ ΤΟΝ ΚΟΥΡΑΔΟΠΑΠΑ.

Νιαουυυυυυυυυυυυυυυυυυυ;;;;;;;;;;;;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Εγω δεν πιστεψα κανεναν τετοιον..με μπερδευεις.
Τα γραπτά μένουν.


Εσυ ελεγες οτι ο πααντωνης ειναι αθωος.
Όλοι είναι αθώοι μέχρι την τελική απόφαση του δικαστηρίου. Κατά τη γνώμη μου θα είναι αθωωτική αλλά κανείς δεν θα ασχοληθεί.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Τα γραπτά μένουν.



Όλοι είναι αθώοι μέχρι την τελική απόφαση του δικαστηρίου. Κατά τη γνώμη μου θα είναι αθωωτική αλλά κανείς δεν θα ασχοληθεί.
Ναι τα γραπτα μενουν..αυτα εχουν ειπωθει ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΥΤΟΣ ΑΡΧΙΚΑ ΕΛΕΓΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΤΑ ΠΛΕΡΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕ.Ειπες κατι;
Αυτο λεω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
AAA έκανα λάθος. Ακόμα τον πιστεύεις...
Μα εσυ τον πιστευεις..στην 2η εκδοχη.,κατι που ξεκαθαρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.Οταν αρχικα τον κατηγορει,κατι που ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ και μετα ξαφνικα αλλαζει ,και μετα μαθαινεις οτι ειναι ενας παρανομοσ καθηκαρος του κερατα ποια ειναι η λογικη σκεψη; Οτι αρχικα τα ειπε οπως τα βιωσε και μετα ΠΗΡΕ ΤΟ ΖΕΣΤΟ ΠΑΡΑΔΑΚΙ.
Εγω δεν χρειαζετραι να πιστεψω αυτον..πιστευω ολου τους υπολοιπουσ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΙΩΚΟΥΝ,ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΑΓΛΑΡΩΜΕΝΟ ... ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΑ.
Μαθε λιγο να σκεφτεσαι.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Μα εσυ τον πιστευεις..στην 2η εκδοχη.,κατι που ξεκαθαρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.
https://www.e-steki.gr/threads/%CE%A7%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%C2%AB%CE%9A%CE%B9%CE%B2%CF%89%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9A%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85%C2%BB.205971/page-9#post-4880543

Τον είπα αναξιόπιστο μετά την ομολογία του. Παρόλα αυτά η δεύτερη εκδοχή μου φαίνεται πιο λογική. Δημοσιογράφοι ψάχνανε αποκλειστικότητες και βγήκε ο τυπάς ευκαιρία να βγάλει λεφτά έναντι αμοιβής. Του έδωσε κάποια αλλά μετά ήθελε και άλλα. Δεν του τα έδωσαν και πήγε να χτυπήσει τον Ευαγγελάτο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
https://www.e-steki.gr/threads/%CE%A7%CE%B9%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B2%CE%AC%CE%B4%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CF%8E%CE%BD-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%C2%AB%CE%9A%CE%B9%CE%B2%CF%89%CF%84%CF%8C-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%9A%CF%8C%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%85%C2%BB.205971/page-9#post-4880543

Τον είπα αναξιόπιστο μετά την ομολογία του. Παρόλα αυτά η δεύτερη εκδοχή μου φαίνεται πιο λογική. Δημοσιογράφοι ψάχνανε αποκλειστικότητες και βγήκε ο τυπάς ευκαιρία να βγάλει λεφτά έναντι αμοιβής. Του έδωσε κάποια αλλά μετά ήθελε και άλλα. Δεν του τα έδωσαν και πήγε να χτυπήσει τον Ευαγγελάτο.
Γενικα εσυ ψηφιζεις τον τραγοπαπα..γελαει και το παρδαλο κατσικι/
Ε...βαριεμαι να σου εξηγω τα αυτονοητα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κιβωτός του Κόσμου: Κακουργηματική δίωξη για ασέλγεια κατά συρροή στον πατέρα Αντώνιο (protothema.gr)

Κατηγορίες για πλημμελήματα και σε επτά πρώην συνεργάτες του - Αντίστροφη μέτρηση για την απολογία του ιερέα σε ανακριτή - Έρχεται δίκη εξπρές για τα πλημμελήματα.

Την αντιστροφή μέτρηση για την έναρξη της ανακριτικής έρευνας και την κλήση του σε απολογία από ανακριτή, σηματοδοτεί η κακουργηματική ποινική δίωξη που ασκήθηκε σήμερα στον πατέρα Αντώνιο και πρώην συνεργάτες του για την υπόθεση των σεξουαλικών και σωματικών κακοποιήσεων παιδιών και εφήβων, τροφίμων της Κιβωτού του Κόσμου.

Ειδικότερα, από την Εισαγγελία ασκήθηκε ποινική δίωξη σε βάρος του ιδρυτή της ΜΚΟ για κατάχρηση ανηλίκων σε ασέλγεια κατά συρροή και κατ’ εξακολούθηση (κακούργημα) καθώς και για ηθική αυτουργία σε πλήθος άλλων πλημμεληματικών πράξεων που αποδόθηκαν με τη δίωξη σε πρώην συνεργάτες του.

Ενδεικτικά είναι, ωστόσο, τα όσα αναφέρει σε κατάθεσή του στις αρχές ο 19χρονος, καταγγέλλοντας τον πατέρα Αντώνιο για σεξουαλική κακοποίησή του. Στην κατάθεσή του, την οποία είχε αποκαλύψει το «Θέμα», ο 19χρονος περιέγραφε μεταξύ άλλων: «Σε κάθε ευκαιρία, με χάιδευε στην πλάτη και έβαζε το χέρι του μέσα από το εσώρουχο μου στον ποπό μου. Δηλαδή μπορεί να το έκανε στο ασανσέρ, στο διάδρομο ή στο αμάξι, όταν έβγαινε έξω ο οδηγός του. Όταν τα έκανε αυτά, δεν μου έλεγε κάτι, ούτε άλλαζε το ύφος του. Είχα φτάσει σε σημείο, να φοβάμαι να σκύβω κοντά του, να περνάω δίπλα του και να μιλάω, γιατί θα γυρνούσε σε σημείο που τον συνέφερε αυτόν. Μια φορά του είπα ότι, με πονάει η μέση και με έτριψε λίγο και ξαφνικά μου κατέβασε όλο το παντελόνι. Από κάποιο σημείο μετά, να πω εδώ ότι, όχι μόνο με χούφτωνε, όταν έβαζε το χέρι μέσα στο εσώρουχο μου, αλλά έβαζε τα δάχτυλα του στον π…. μου (…). Μια μέρα ενώ ξύπνησα είχα το κεφάλι μου στο μπούτι του πάτερ και τραβήχτηκα αμέσως. Ένα άλλο πρωινό, εκεί που κοιμόμουν, κατάλαβα ότι, ο πάτερ έτριβε το γεννητικό του όργανο στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου πάνω από τα ρούχα του. …».

1680882093144.png
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Eλα Αλεκο; Που ειναι που υποστηρικτες σου τωρα;
Χωρις στοιχεια λετε να τον διωκουν για συστηματικη ασελγεια; Ενταξει δεν πιανουμε τα οικονομικα ακομα.

ΑΗΔΙΑ και χαιρομαι που δεν το κουκουλωσαν.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
ΑΗΔΙΑ και χαιρομαι που δεν το κουκουλωσαν.
Θα το κουκουλώσουν όταν πατώσει η υπουργός στις εκλογές, αλλά δεν έχει σημασία. Η ΜΚΟ καταστράφηκε και δουλειά δεκαετιών πετάχτηκε στα σκουπίδια.

Τουλάχιστον το Χαμόγελο του παιδιού έχει ισχυρές γνωριμίες και αυτοπροστατεύθηκε. Το πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος δεν δορίζει πλέον και την τρύπα που θα δημιουργηθεί αργά η γρήγορα θα την καλύψει το κράτος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Βιάζεσαι. Εγώ είπα ότι δεν έχουμε προφυλάκιση και στο δικαστήριο θα έχουμε αθώωση.

Όλες οι ΜΚΟ και κρατικοί και εκκλησιαστικοί οργανισμοί τέτοιους μεγέθους θα βρουν οικονομικές ατασθαλίες. Το να πηγαίνείς στοχευμένα μόνο σε μια υπάρχει θέμα.

Με όλη αυτή την ιστορία οι δωρεές προς όλες τις ΜΚΟ έχει μειωθεί. Συνεπώς αυτοί που θα χάσουν είναι τα παιδιά και αυτοί που εξαρτιόνται από αυτές τις ΜΚΟ.

Προφυλάκιση δεν είχαμε. Με τα στοιχεία που τους έδωσαν έπρεπε να μην πάει σε δίκη καθόλου. Στο δικαστήριο θα αθωωθεί αλλά θα το καθυστερήσουν όσο πάει.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Ετσι σιγα σιγα να μπαινουν τα πραγματα στη θεση τους.
ΑΡΚΕΤΑ πια με τους Παπασάτυρους...:sick:

Το εδώλιο του Μεικτού Ορκωτού Δικαστηρίου «δείχνει» ο Εισαγγελέας Πρωτοδικών Δημήτρης Νομικός στον πατέρα Αντώνιο για τα αδικήματα της κατάχρησης ανηλίκου με παθόντα που δεν είχε συμπληρώσει τα 14 έτη, αλλά και με παθόντα που είχε συμπληρώσει τα 14 έτη.


Της Άννας Κανδύλη

Ο εισαγγελικός λειτουργός στην πρόταση του προς το Συμβούλιο Πλημμελειοδικών Αθηνών που θα έχει και τον τελευταίο λόγο για τη παραπομπή ή μη του ιδρυτή της «Κιβωτού του κόσμου» σε δίκη, καταλήγει πως υπάρχουν επαρκείς ενδείξεις αληθείας των όσων έχουν καταγγείλει οι δύο ανήλικοι, φιλοξενούμενοι σε δομές της Κιβωτού του Κόσμου.


«Ο κατηγορούμενος εκμεταλλευόμενος την κυρίαρχη θέση που είχε στην εν γένει λειτουργία και τις δραστηριότητες της Κιβωτού, την εμπιστοσύνη που επεδείκνυαν σε αυτόν τα παιδιά αλλά και το ιερατικού του σχήμα, ενεργώντας με ένα κοινό μοτίβο εγκληματικής συμπεριφοράς και με ένα πανομοιότυπο τρόπο προσέγγισης των ανηλίκων, προέβη με ενότητα δολοφονίας σε γενετήσιες πράξεις σε βάρος των 2 ανηλίκων».

Τις παραπάνω καταγγελίες αρνείται ο πατέρας Αντώνιος υποστηρίζοντας πως πρόκειται «περί μιας μεθοδευόμενης κατασκευής γεγονότων», ιδίως από τον πρώτο εγκαλούντα, ενήλικα σήμερα, ο οποίος έπεισε και τον 15χρονο που φιλοξενείται ακόμη σε δομή της « Κιβωτού» να προβεί στις ίδιες καταγγελίες.

Όπως σημειώνει όμως ο εισαγγελέα «οι ισχυρισμοί του κατηγορουμένου δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτοί, καθώς υπάρχει πληθώρα διασταυρούμενων και πολλάκις επαληθευμένων μαρτυρικικών καταθέσεων ανθρώπων που εργάζονταν ή φιλοξενούνταν στην κιβωτό ή είχαν έρθει σε προσωπική επικοινωνία με τους παθόντες κι οι οποίοι άπαντες επιβεβαιώνουν τις καταγγελίες».

Ο εισαγγελικός λειτουργός προτείνει επίσης προς το δικαστικό συμβούλιο να διατηρηθούν οι περιοριστικοί όροι που είχαν επιβληθεί στον πατέρα Αντώνιο μετά την απολογία του, της απαγόρευσης εξόδου από τη χώρα, της εμφάνισης μια φορά το μήνα σε Αστυνομικό Τμήμα της περιοχής του και της εγγυοδοσίας, μέχρι τη διεξαγωγή της Δίκης του στο Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο.
 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Aπο το τελος στημενο.Οταν σε απειλουν ...αναθεωρεις.Απλα πραγματακια.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.



Από την αρχή στημένο. Αλλά που να καταλάβουν μερικά πρόβατα.
Είναι πολλά τα λεφτά δυστηχως και όλα γι αυτο γίνονται!

Ποιος θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι απο αυτη την πίτα...

Απλά με αφορμή αυτό το γεγονός ελαβεν χώρα πάλι η εμπάθεια μερικών για την πίστη!
Καμία σχέση βέβαια το ένα με το άλλο!!
 

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,930 μηνύματα.
«Ο πάτερ ποτέ δεν με έχει πειράξει και μου έχει φερθεί σαν πατέρας και θέλω να ζητήσω ένα τεράστιο συγνώμη για όλο αυτό το κακό που δημιούργησα χωρίς να το θέλω γιατί και εγώ σαν χαζός άκουσα και έπεσα σε παγίδα του… διότι μου έταξε ότι θα πάρω λεφτά και θα πάω στη μαμά μου και θα κάνω ό,τι γουστάρω και πάλι χίλια συγνώμη, πάτερ Αντώνιε», αναφέρει ο 16χρονος.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,784 μηνύματα.
Πλαστουλες..πλαστουλες...

Υποστηρίζει ότι οι επιστολές του γιου της και της ίδιας που ήρθαν στο φως της δημοσιότητας σήμερα, είναι πλαστές και προαναγγέλλει ότι θα προσφύγει στη Δικαιοσύνη​

Ανατροπή στην... ανατροπή έρχεται στην υπόθεση της Κιβωτού του Κόσμου και ειδικότερα του ιδρυτή της, πατέρα Αντωνίου, λίγες μέρες μετά την εισαγγελική πρόταση για παραπομπή του σε δίκη για σεξουαλικές κακοποιήσεις δύο ανήλικων τροφίμων, καθώς ο ένας από αυτούς φέρεται να έκανε στροφή 180 μοιρών και να επιχειρεί να πάρει πίσω τα πάντα.
Ειδικότερα, από το πρωί της Τρίτης 14 Νοεμβρίου όλα τα μέσα ενημέρωσης μετέδωσαν την είδηση, ότι ο 16χρονος που κατήγγειλε τον πατέρα Αντώνιο, αναιρεί όλα όσα είχε καταθέσει στις Αρχές και πλέον κάνει λόγο για ψέματα, που όπως φέρεται να αναφέρει, τον έπεισε να πει ένα άτομο, που γράφει με το μικρό του όνομα, για να βλάψει τον δημιουργό της οργάνωσης. «Ίσα-ίσα ο πάτερ ποτέ δεν με έχει πειράξει και μου έχει φερθεί σαν πατέρας μου και θέλω να ζητήσω ένα τεράστιο συγνώμη και με κάποιον τρόπο θέλω αυτό να πάει στα χέρια του», φέρεται να αναφέρει ο 16χρονος.
Ζητάει από τον πατέρα Αντώνιο 1.000 συγγνώμη, όπως γράφει χαρακτηριστικά, γιατί δελεάστηκε. όπως αναφέρει. από τα χρήματα που του έταξαν. «Εγώ σαν χαζός άκουσα και έπεσα σε παγίδα του γ*****. διότι μου έταξε. ότι θα πάρω λεφτά και θα πάω στην μαμά μου και θα κάνω ότι γουστάρω και πάλι χίλια συγνώμη πάτερ Αντώνιε» αναφέρεται χαρακτηριστικά στην επιστολή που παρουσιάστηκε ότι έστειλε ο ανήλικος.
Πριν από σχεδόν έναν χρόνο, ο ίδιος περιέγραφε με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες σκηνικά φρίκης σε δομές της Κιβωτού και η μητέρα του ξεσπούσε. «Εγώ καταλαβαίνω όταν δεν πάει καλά, αλλά με παρουσία κάποιου ατόμου δεν μπορούμε να μιλήσουμε και άνετα, όταν λέει το παιδί "πάρε με μαμά, πάρε με από εδώ και πήγαινε με σπίτι, θέλω να φύγω"», είχε πει η μητέρα του 16χρονου. Σήμερα η ίδια γυναίκα φέρεται να τονίζει με δική της επιστολή, ότι έχει πειστεί για την αθωότητα του πατέρα Αντωνίου και δε θέλει να τιμωρηθεί ένας αθώος.
«Σε μία επίσκεψη που πήγα να δω τον γιο μου, μου εμπιστεύτηκε πως ουδέποτε άπλωσε χέρι ο πατέρας Αντώνιος και όλα αυτά για βιασμούς ήταν ψέματα», φέρεται να δηλώνει τώρα η μητέρα του 16χρονου. Ο νεαρός καλείται και πάλι να αποδείξει τα λεγόμενά του, να αποκαλύψει την ταυτότητα του ατόμου, που όπως υποστηρίζει, τώρα τον δελέασε με χρήματα και να βρει απαντήσεις για όλα αυτά που τώρα λέει ότι σκηνοθέτησε, για να συκοφαντήσει έναν αθώο. «Μου είπε ότι του έταξαν χρήματα κι εγώ είμαι υποχρεωμένη να τα αναφέρω όλα αυτά, γιατί δεν θέλω να την πληρώσουνε αθώοι άνθρωποι», φέρεται να αναφέρει η μητέρα του 16χρονου.
Η πρώτη καταγγελία σε βάρος του πατέρα Αντωνίου είχε γίνει από έναν 19χρονο. «Επειδή τον ξέρω τον πατέρα Αντώνιο, είμαι σίγουρος ότι κάνει τα ίδια και σε αυτό το 15χρονο παιδί. Τον Αύγουστο που μας πέρασε, μιλώντας τηλεφωνικά με την (…), η οποία εργάζεται στη δομή του Βόλου, μου είπε ότι ο πατέρας Αντώνιος κλείνεται με τις ώρες στο δωμάτιο με ένα παιδί, ο οποίος τώρα είναι στην πρώτη γυμνασίου», είχε αναφέρει στην κατάθεσή του ο 19χρονος.
Λίγες μέρες μετά, την σκυτάλη πήρε ο 16χρονος σήμερα, που πλέον φέρεται αρνείται τα πάντα. «Δεν μπορεί να το εκφράσει αυτό, γιατί υπάρχει κάποιος μπροστά. Αλλά για λίγο που μίλησα με το παιδί, μου είπε ότι δεν θέλει να μείνει άλλο πια εκεί. Έχει δει πολλά πράγματα, έχει ακούσει πολλά πράγματα, γνωρίζει πολλά πράγματα, αλλά δεν θέλει να μιλήσει παραπάνω», λέει η μητέρα του 16χρονου.
Επιστολή στο thenewspaper.gr έστειλε και μία 19χρονη πρώην τρόφιμος της Κιβωτού, που υποστηρίζει, ότι δέχθηκε πιέσεις από τη νέα διοίκηση της οργάνωσης να καταθέσει σε βάρος του πατέρα Αντωνίου κι όταν αρνήθηκε άρχισαν να την πολεμούν. «Οι όροι συνεργασίας ήταν οι εξής: Να απομακρυνθώ από τα στελέχη της παλιάς διοίκησης και να δείξω στους υπόλοιπους, ότι υποστηρίζω τις απόψεις των παιδιών που κατέθεσαν κατά του πατρός», αναφέρει.
Όλα αυτά την ώρα που ο πατέρας Αντώνιος κάνει λόγο για σκευωρία σε βάρος του, όπως έχει αναφέρει και μέσω των δικηγόρων του θα αποκαλυφθεί πλήρως κατά τη διάρκεια της δίκης του. Υπενθυμίζεται πως ο πατέρας Αντώνιος και η πρεσβυτέρα θα κληθούν να δώσουν εξηγήσεις και για τα οικονομικά της οργάνωσης μετά τις διαπιστώσεις από τους ελέγχους που έγιναν.
Ωστόσο, σύμφωνα με την εκπομπή Live News, που επικοινώνησε με την μητέρα του 16χρονου, η ίδια διέψευσε, ότι εκείνη ή το παιδί τις ανασκεύασαν. Μεταξύ άλλων ανέφερε, ότι πρόκειται για πλαστογραφία και πως θα κινηθεί νομικά. «Είναι ψευδή όλα αυτά που έχουν βγει και θα κινηθώ νομικά από εκεί και πέρα. Δεν μπορούν με οποιονδήποτε τρόπο να με απειλούν σωματικά και ψυχολογικά. Δεν υπάρχει (η επιστολή), είναι πλαστή. Είμαστε σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση» είπε στο MEGA.

 

paskmak

Διάσημο μέλος

Ο paskmak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,512 μηνύματα.
Είναι πολλά τα λεφτά δυστηχως και όλα γι αυτο γίνονται!

Ποιος θα πάρει το μεγαλύτερο κομμάτι απο αυτη την πίτα...

Απλά με αφορμή αυτό το γεγονός ελαβεν χώρα πάλι η εμπάθεια μερικών για την πίστη!
Καμία σχέση βέβαια το ένα με το άλλο!!



Βρήκαν έναν ανθρώπο να βοηθάει γνήσια, πέρα από οργανώσεις, εκκλησίες και αλλά διεφθαρμένα σωματεία, και πέσαν να τον κατασπαράξουν ζωντανό.



Αυτά παθαίνεις (δυστυχώς) αν δεν είσαι δικτυωμένος και μπλεγμένος στο κατεστημένο και στην αλητεία του συστήματος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top