Χονδροφοβία - Fat Shaming

camil

Δραστήριο μέλος

Η camil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Στο τάνγκο. Καταλαβαίνεις αν κόλλας με τον άλλον, σαν σώματα όχι σαν χαρακτήρες.
Μου έχει τύχει στη δουλειά να έρχεται κοντά μου ένας πάρα πολύ ωραίος άνδρας και να μη νιώθω ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα. Μέχρι που σκέφτηκα γιατί, μήπως είμαι ανώμαλη :laugh:;
Μπορεί κοντά να λειτουργεί και το ένστικτο καλύτερα.
Δεν πιστεύω ότι θα ερωτευομουν κάποιον που θα τον έβρισκα άσχημο αλλά... πότε μη λες ποτέ.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Η παχυσαρκία δεν είναι μόνο τι βλέπει το μάτι. Δείχνει και στοιχεία εσωτερικού κόσμου, δλδ ενός ατόμου που ενδεχομένως δεν προσέχει τον εαυτό του ή έχει προβλήματα αυτοσυγκράτησης και πειθαρχίας (αν πάρουμε ως δεδομένο ότι δε παράγοντες υγείας).
Πάντως εγώ ξέρω πολλά άτομα παχύσαρκα τα οποία έχουν πιο υγιεινές συνήθειες από εμένα. Γυμνάζονται συχνά, τρώνε σωστά κλπ. Απ'όσο γνωρίζω η παχυσαρκία είναι απλά ένα risk factor όπου αν ένα άτομο δεν έχει διαβήτη, αυξημένα τριγλυκερίδια και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει μπορεί να είναι μια χαρά και υγιέστατο. Αυτό που ξαφνικά όλοι νοιάζονται για "την υγεία" ενός ατόμου, όλως τυχαίως παχύσαρκο και το παίζουν ειδικοί γιατί "το νοιάζονται" πραγματικά με εξοργίζει. Ο λογαριασμός της irislydia στο Instagram η οποία είναι μία θεαρα μ έχει κάνει εμένα νά συνειδητοποιήσω πολλά πράγματα γιατί κι εγώ στο παρελθόν υποστήριζα αυτά που υποστηρίζεις εσύ και έχω υπάρξει χοντροφοβικη και με τον καιρό κατάλαβα πόσο προβληματικό είναι αυτό.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν μπορώ να ξέρω εαν θέλω να με πλησιάσει ή όχι. Εαν είναι μίζερος και φέρνει αρνητική ενέργεια προφανώς όχι. Αλλά εαν το ξέραμε εκ των προτέρων δεν θα υπήρχαν καν κοινωνικά ζητήματα του στυλ να βρεις φίλους και παρέες, να βρεις σύντροφο κτλπ. Όλα θα ήταν γνωστά και όλοι θα έμπλεκαν με αυτούς που ήθελαν.
Μήπως τώρα ακριβώς θίγεις το μεγαλύτερο πρόβλημα όλου αυτού?

Φυσικά υπάρχει πίεση της κοινωνίας μας ώστε να προχωράμε ακόμα και σε προσεγγίσεις ανθρώπων που ίσως έχουν μια αρνητική αύρα στην αρχή.

Βλέπεις για την κοινωνίας οποίος έχει ένα δυο φίλους θεωρείτε αντικοινωνικος και όχι απλά επιλεκτικός ή στην χειρότερη δεν έχει τον βγάζουν προβληματικό...

Έχουμε φτάσει να αξιολογούμε έναν άνθρωπο ανάλογα με τον αριθμό των followers του και τις καρδούλες που εισπράττει ακόμα και μέσα σε ένα εικονικό κόσμο :upside:...

Όσο περισσότερους έχει τοσο πιο κοινωνικός αγαπητός θεωρείται ;)
Σε μεγάλες ηλικίες ναι, δεν ξέρω πως σκέφτεται κάποιος και πως το βλέπει το πράγμα. Όταν φτάσω θα το συζητήσουμε :hehe:.
Εχμμμ ναι ξέχασα ότι βρίσκομαι στο δημοτικό ακόμα εδώ μέσα μαζί σας, καλά που έχω εσένα καρδούλα μου να μου το θυμίζεις :bleh::bleh:
. Αρκετές φορές θα αντιληφθώ απο την αύρα του και την γλώσσα του σώματος του οτι θέλει να μιλήσει αλλά ντρέπεται και έτσι θα προσπαθήσω εγώ να πω κάτι. Απλά μου έχει τύχει αυτό που λες με κοπέλες.
Ακριβώς!
Έχεις το πρώτο θετικό ερέθισμα, άλλωστε είναι κάτι που το κάνω και εγώ πλεον ..

Παλιά είχα το ταμπού ξέρεις είσαι γυναίκα δεν μπορείς να προσγεγιζεις κάποιον και όλα αυτά τα σχετικά..

Ολο αυτο βασίζεται και λιγάκι στην απενεχοποιηση ,στην καταρρίψει των στερεοτυπων που έχουν περάσει στα νέα παιδιά..
Κυρίως στα κορίτσια..

Μεγαλο λάθος αν σκεφτείς ότι ισως χάσεις μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που ακριβώς η διαστακτικοτητα του είναι το στοιχείο που θα σε οδηγήσει στην ανακάλυψη ακόμα περισσότερων θετικών πραγμάτων..

Βλέπεις σήμερα τα κορίτσια αν δουν ένα διστακτικό αγόρι θα το κακοχατακτηρισουν .
Άσχετα αν μετά έρχονται ταυτόχρονα και παραπονιουνται για τις χυδαιότητες και το ώμο πέσιμο αυτών που θεωρούν νορμαλ 😉
Να φαίνονται φουλ ψυχρές και ανέκφραστες like ξεκάθαρα σε επίπεδο σνομπαρίας, μέχρι να τους μιλήσεις και ξαφνικά να μην βάζουν ακόμα και γλώσσα μέσα στο τέλος :laugh:. Για αυτό δεν ξέρω εαν αυτόματα μια φαινομενικά σνομπ συμπεριφορά σημαίνει απαραίτητα οτι ο άλλος πράγματι είναι κακοπροαίρετος απέναντι σου.
Πονεμένη κατάσταση μοιράζομαι εδώ :lol::lol:
Βρήκε έδαφος και άνοιξε το κουτάκι της Πανδώρα νομίζω ;)
Ναι, απο οτι καταλαβαίνω εσύ μιλάς για τις χτυπητές περιπτώσεις. Οκει , το δέχομαι υπάρχουν και αυτά.
Ε ναι ,άλλωστε δεν ξέρω κάποιον που να πηγαίνει έτσι χύμα να προσεγγίζει ανθρώπους..
Εκτός και αν μόλις γνώρισα ένα :P

Όμορφη μέρα να έχουμε :give_rose:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,239 μηνύματα.
Μήπως τώρα ακριβώς θίγεις το μεγαλύτερο πρόβλημα όλου αυτού?
Φυσικά υπάρχει πίεση της κοινωνίας μας ώστε να προχωράμε ακόμα και σε προσεγγίσεις ανθρώπων που ίσως έχουν μια αρνητική αύρα στην αρχή.Βλέπεις για την κοινωνίας οποίος έχει ένα δυο φίλους θεωρείτε αντικοινωνικος και όχι απλά επιλεκτικός ή στην χειρότερη δεν έχει τον βγάζουν προβληματικό...

Έχουμε φτάσει να αξιολογούμε έναν άνθρωπο ανάλογα με τον αριθμό των followers του και τις καρδούλες που εισπράττει ακόμα και μέσα σε ένα εικονικό κόσμο :upside:...Όσο περισσότερους έχει τοσο πιο κοινωνικός αγαπητός θεωρείται ;)
Δεν νομίζω οτι θα ασχοληθεί κανείς σοβαρά με το πόσους φίλους έχεις. Ούτως η άλλως ομολογώ οτι είναι και κάπως αδύνατο ο μέσος άνθρωπος στις μέρες μας να έχεις πολλούς φίλους λόγω υποχρεώσεων και περιορισμένου χρόνου. Εκτός εαν είναι η δουλειά του π.χ. οι δημόσιες σχέσεις. Τώρα το κομματάκι με τους followers δεν το λογαριάζω ως πραγματικοί φίλοι προφανώς και το βρίσκω αρρωστημένο το γεγονός οτι κάποιοι κάνουν τα πάντα όλα για να αυξήσουν αυτό το νούμερο.

Το ιντερνετ είναι ένα τρομερό εργαλείο με πάρα πολλά οφέλη, ωστόσο έχει γίνει ο σκοπός παρά το μέσο. Και αυτό είναι κακό, γιατί η δουλειά του είναι να συνδέσει τον κόσμο και να διευκολύνει την επικοινωνία, όχι να την αντικαταστήσει. Η ζωή πρέπει να υφίσταται κυρίως εκτός οθόνης.

Σε κάθε περίπτωση όμως συμφωνώ απόλυτα οτι ο αριθμός των followers έχει γίνει ένα μέτρο του πόσο ενδιαφέρον άτομο είσαι. Και στην ουσία αυτό συσχετίζεται με το εαν ποστάρεις φώτο απο την καθημερινότητα σου,που πας,που βγαίνεις,πως είναι οι διακοπές σου, η δουλειά σου κτλπ. Το οποίο είναι κάπως ανόητο γιατί στην ουσία μαρκετάρεις τον εαυτό σου, το οποίο είναι ιδιαίτερα άβολο για κάποιους ανθρώπους. Δεν σημαίνει όμως το οτι δεν έχεις έντονη δραστηριότητα στα σοσιαλ οτι δεν είσαι ενδιαφέρον άτομο.
Ακριβώς!
Έχεις το πρώτο θετικό ερέθισμα, άλλωστε είναι κάτι που το κάνω και εγώ πλεον ..
Παλιά είχα το ταμπού ξέρεις είσαι γυναίκα δεν μπορείς να προσγεγιζεις κάποιον και όλα αυτά τα σχετικά..
Ολο αυτο βασίζεται και λιγάκι στην απενεχοποιηση ,στην καταρρίψει των στερεοτυπων που έχουν περάσει στα νέα παιδιά..
Κυρίως στα κορίτσια..
Δυστυχώς ναι,είναι πολύ λιγότερο πιθανό να εμπλακούν οι ίδιες πρώτες.
Μεγαλο λάθος αν σκεφτείς ότι ισως χάσεις μια καλή ευκαιρία να γνωρίσεις έναν άνθρωπο που ακριβώς η διαστακτικοτητα του είναι το στοιχείο που θα σε οδηγήσει στην ανακάλυψη ακόμα περισσότερων θετικών πραγμάτων..
Ναι σίγουρα. Οκει κάποιες φορές δεν θα σου βγει σε καλό,με την έννοια οτι ο άλλος είναι σκάρτος. Αλλά έστω 2-3 διαμαντάκια να πετύχεις στην όλη διαδικασία το κάνει να αξίζει τον κόπο γιατί μπορεί να διατηρήσεις μακροχρόνιες φιλίες που διαφορετικά δεν θα της είχες.
Βλέπεις σήμερα τα κορίτσια αν δουν ένα διστακτικό αγόρι θα το κακοχατακτηρισουν .
Άσχετα αν μετά έρχονται ταυτόχρονα και παραπονιουνται για τις χυδαιότητες και το ώμο πέσιμο αυτών που θεωρούν νορμαλ 😉

Πονεμένη κατάσταση μοιράζομαι εδώ :lol::lol:
Βρήκε έδαφος και άνοιξε το κουτάκι της Πανδώρα νομίζω ;)
Πιστεύω οτι είναι turn off για αρκετές κοπέλες το να ντρέπεται ο άλλος. Σου λέει εαν φοβάται να μου μιλήσει ή να με προσεγγίσει, φαντάσου και σε άλλα πως θα είναι. Και συνήθως μας τραβάει την προσοχή κάποιος με ίδια ή ακόμα και περισσότερη αυτοπεποίθηση και σιγουριά απο εμάς. Βέβαια τίποτα δεν είναι απόλυτο, υπάρχουν και κοπέλες που όντως ελκύονται απο αυτή την ντροπαλότητα.
Όμορφη μέρα να έχουμε :give_rose:
Καλημέρα btw, έστω και εαν είναι για άλλη μέρα(μας έχει φάει η εξεταστική :hehe: ).
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα btw, έστω και εαν είναι για άλλη μέρα(μας έχει φάει η εξεταστική :hehe: ).
Καλημερα καλη επιτυχια και το κυριοτερο καλο κουραγιο με τις θερμοκρασιες αυτες που εχουμε και εσεις διαβαζετε :)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,049 μηνύματα.
Η Χριστίνα Βίδου δήλωσε οτι κάποια στιγμή στη ζωή της "κυριολεκτικά έγινα παχύσαρκη ώστε να μην με πλησιάσει κανείς".

Θα μπορούσες απλά να λες στον κόσμο οτι δε θες να σε πλησιάσει κανείς, δε χρειαζόταν να χοντρύνεις για να γίνεις αποκρουστική.

Από την άλλη, και τώρα που είσαι αδύνατη, με αυτές τις απόψεις που κουβαλάς, αποκρουστική είσαι. Και μας το παίζει και ευαισθητούλα το ξόανο. :sick:

 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Νοσηλευτής/ρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,782 μηνύματα.
Η Χριστίνα Βίδου δήλωσε οτι κάποια στιγμή στη ζωή της "κυριολεκτικά έγινα παχύσαρκη ώστε να μην με πλησιάσει κανείς".

Θα μπορούσες απλά να λες στον κόσμο οτι δε θες να σε πλησιάσει κανείς, δε χρειαζόταν να χοντρύνεις για να γίνεις αποκρουστική.

Από την άλλη, και τώρα που είσαι αδύνατη, με αυτές τις απόψεις που κουβαλάς, αποκρουστική είσαι. Και μας το παίζει και ευαισθητούλα το ξόανο. :sick:

Πολλά ψυχολογικά η τύπισσα και πραγματικά λυπάμαι που δηλώνει έτσι άνετα ότι στην ουσία τα άτομα που έχουν παραπάνω κιλά είναι αποκρουστικα..

αφήστε τους ανθρώπους να έχουν τις καμπύλες που επιθυμούν, εφόσον έχουν μια υγιή ζωή, έλεος πια.
 
Top