Χρηματιστήριο - μετοχές, αναλύσεις, προβλέψεις

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει θέμα για χρηματιστήριο. Συζητάμε για πλατφόρμες που παίζουμε, μετοχές που αξίζει να επενδύσουμε, εκτιμήσεις προβλέψεις.

Εμένα η revolut δε με δέχθηκε λόγω φθαρμένης ταυτότητας. Αν ξέρετε κάποια άλλη πλατφόρμα πείτε μου. Παρόλα παιζω με τη Revolut του @fockos

30 ευρώ. 10 στην Αpple και 2 σε φαρμευτικές που βγάζουν anticovid εμβόλια (είδα την @Nelliel να έχει πάρει J&j).

IMG_4076.PNG


Το καλό είναι ότι βγάζει κέρδος. Το κακό είναι ότι αν διάλεγα Netflix θα ειχα αυξήσει το χαρτοφυλακειο μου κατά 15%.


 
Τελευταία επεξεργασία:

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Μπορείς να "επενδύσεις" στο χρηματιστήριο με εικονικά χρήματα αλλά πραγματικές τιμές. Κάνε λογαριασμό στο investopedia simulator. Σήμερα ανέβηκε το πρώτο βίντεο συνεργασίας μεταξύ Mikeius και Chris Tsounis. Ο τελευταίος έχει πολλά αξιόλογα βίντεο στο κανάλι του.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Μπορείς να "επενδύσεις" στο χρηματιστήριο με εικονικά χρήματα αλλά πραγματικές τιμές. Κάνε λογαριασμό στο investopedia simulator. Σήμερα ανέβηκε το πρώτο βίντεο συνεργασίας μεταξύ Mikeius και Chris Tsounis. Ο τελευταίος έχει πολλά αξιόλογα βίντεο στο κανάλι του.
Δεν ξέρω. Δεν βρίσκω το λόγο για εικονικά χρήματα. Καλύτερα μικροποσά για να μάθεις.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει θέμα για χρηματιστήριο. Συζητάμε για πλατφόρμες που παίζουμε, μετοχές που αξίζει να επενδύσουμε, εκτιμήσεις προβλέψεις.

Εμένα η revolut δε με δέχθηκε λόγω φθαρμένης ταυτότητας. Αν ξέρετε κάποια άλλη πλατφόρμα πείτε μου. Παρόλα παιζω με τη Revolut του @fockos

30 ευρώ. 10 στην Αpple και 2 σε φαρμευτικές που βγάζουν anticovid εμβόλια (είδα την @Nelliel να έχει πάρει J&j).

View attachment 74885

Το καλό είναι ότι βγάζει κέρδος. Το κακό είναι ότι αν διάλεγα Netflix θα ειχα αυξήσει το χαρτοφυλακειο μου κατά 15%.


Ποτε το ξεκινησες ?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
Θαυμάσιο θέμα. Subbed.

Οχι η πρώτη μου προτίμηση, ούτε καν προτίμηση στις επενδύσεις, μακριά κι αγαπημένοι, ....αλλά με τρώει το χεράκι να χωσω κανα χιλιάρικο soon. Το που θα δουμε.

Μπράβο ακίκο για το θέμα. Έπρεπε.
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ξεκίνησα στην Vanguard πριν από μισό χρόνο, που δυστυχώς δεν προσφέρεται στην Ελλάδα, όπως οι περισσότερες πλατφόρμες. Για όποιον είναι σε χώρα που είναι διαθέσιμη, προτείνω 100% να την κοιτάξει - έχει επιλογές για πολλά γούστα. Fidelity είναι επίσης πολύ καλή και παρόμοια επιλογή αλλά επίσης δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Για Ελλάδα η μόνη επιλογή σε κάτι κοντινό νομίζω είναι το degiro, αν και έχω ακούσει έχει λίστα αναμονης για να ανοίξεις λογαριασμό και ίσως δεν είναι τόσο εύχρηστο.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
πολυ safety επιλογές έκανες Ακικος
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Στην phizer επρεπε να βαλεις που πουλανε τωρα
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Στην revolut αν σου κάνει την ταυτοποίηση ειναι πολύ εύκολα τα πράγματα. Με ενα κουμπάκι αγοράζεις και έχει αντίστοιχο για να πουλήσεις. Η βλακεία ειναι οτι κάνει μετατροπή από ευρώ σε δολλαριο και χάνεις από το συνάλλαγμα.

Στην phizer επρεπε να βαλεις που πουλανε τωρα
Μαν με τους νεκρούς στην Νορβηγία καλά κάνουν και πουλάνε. Περιμένω να πάει μπροστά ο ανταγωνισμός.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Στην revolut αν σου κάνει την ταυτοποίηση ειναι πολύ εύκολα τα πράγματα.


Μαν με τους νεκρούς στην Νορβηγία καλά κάνουν και πουλάνε. Αυτό περίμενα να πάρουν μπροστά ο ανταγωνισμός.
Τελικα ξερεις τι κανεις ? Πριν καποιο καιρο ειχα μπει στην investopedia και λεγανε στο φορουμ διαφορα οτι αν η μετοχη πεσει χ*1.5% τοτε κανουν εξοδο κλπ
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Θαυμάσιο θέμα. Subbed.

Οχι η πρώτη μου προτίμηση, ούτε καν προτίμηση στις επενδύσεις, μακριά κι αγαπημένοι, ....αλλά με τρώει το χεράκι να χωσω κανα χιλιάρικο soon. Το που θα δουμε.

Μπράβο ακίκο για το θέμα. Έπρεπε.
Ταπεινά προτείνω να μείνεις μακριά από αγοραπωλησία μετοχών, όπως αυτό που φαίνεται να κάνει ο akikos. Το day-trading θέλει πολύ ψάξιμο και βγάζεις κέρδος από τις μικρές αυξομειώσεις των τιμών των μετοχών.
Προτίμησε κάποιο επενδυτικό κεφάλαιο με standard απόδοση και τη δυνατότητα να ρευστοποιήσεις την επένδυση σου οποιαδήποτε στιγμή. Οι μερισματικές μετοχές είναι επίσης καλή επιλογή.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τελικα ξερεις τι κανεις ? Πριν καποιο καιρο ειχα μπει στην investopedia και λεγανε στο φορουμ διαφορα οτι αν η μετοχη πεσει χ*1.5% τοτε κανουν εξοδο κλπ
Θα το δω στη πράξη δεν ξέρω. Γι αυτό παίζω μικρά ποσά να δω τι γίνεται.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Ταπεινά προτείνω να μείνεις μακριά από αγοραπωλησία μετοχών, όπως αυτό που φαίνεται να κάνει ο akikos. Το day-trading θέλει πολύ ψάξιμο και βγάζεις κέρδος από τις μικρές αυξομειώσεις των τιμών των μετοχών.
Προτίμησε κάποιο επενδυτικό κεφάλαιο με standard απόδοση και τη δυνατότητα να ρευστοποιήσεις την επένδυση σου οποιαδήποτε στιγμή. Οι μερισματικές μετοχές είναι επίσης καλή επιλογή.
Εγω ξεκινησα με εικονικα χρηματα ....δεν ηξερα τι εκανα ,πρεπει να διαβασεις βιβλια , να ξερεις απο οικονομικα .Γενικα οπως ειπα σοτν ακικο σε κατι φορουμ εβλεπα οτι πριν μπουν σε μετοχες μπαινουν με πλανο ,ποσο θα αγορασουν ,σε ποιο δικτη φευγουν ,ποτε θα μπαινουν κλπ Τρελα πραγματα !
Μια safe επιλογη που δεν θα σε κανε millionaire in to p2p (https://p2plending.gr/mintos-platform/)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας μας πει και η @Nelliel τι εμπειρια εχει απο επενδυσεις και γενικα αν παει με καποιο πλανο
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα με εικονικα χρηματα ....δεν ηξερα τι εκανα ,πρεπει να διαβασεις βιβλια , να ξερεις απο οικονομικα .Γενικα οπως ειπα σοτν ακικο σε κατι φορουμ εβλεπα οτι πριν μπουν σε μετοχες μπαινουν με πλανο ,ποσο θα αγορασουν ,σε ποιο δικτη φευγουν ,ποτε θα μπαινουν κλπ Τρελα πραγματα !
Μια safe επιλογη που δεν θα σε κανε millionaire in to p2p (https://p2plending.gr/mintos-platform/)
Είναι ανάλογα τι θέλεις να κάνεις και πώς θέλεις να το κάνεις.
Καλό βίντεο:
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παρατήρησα ότι δεν υπάρχει θέμα για χρηματιστήριο. Συζητάμε για πλατφόρμες που παίζουμε, μετοχές που αξίζει να επενδύσουμε, εκτιμήσεις προβλέψεις.

Εμένα η revolut δε με δέχθηκε λόγω φθαρμένης ταυτότητας. Αν ξέρετε κάποια άλλη πλατφόρμα πείτε μου. Παρόλα παιζω με τη Revolut του @fockos

30 ευρώ. 10 στην Αpple και 2 σε φαρμευτικές που βγάζουν anticovid εμβόλια (είδα την @Nelliel να έχει πάρει J&j).

View attachment 74885

Το καλό είναι ότι βγάζει κέρδος. Το κακό είναι ότι αν διάλεγα Netflix θα ειχα αυξήσει το χαρτοφυλακειο μου κατά 15%.


Αυτα μπορεις να τα κάνεις αμεσως αναληψη?
Αν υπαρχουν καποιοι οροι δεσμευτικοι ας πούμε
 

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ταπεινά προτείνω να μείνεις μακριά από αγοραπωλησία μετοχών, όπως αυτό που φαίνεται να κάνει ο akikos. Το day-trading θέλει πολύ ψάξιμο και βγάζεις κέρδος από τις μικρές αυξομειώσεις των τιμών των μετοχών.
Προτίμησε κάποιο επενδυτικό κεφάλαιο με standard απόδοση και τη δυνατότητα να ρευστοποιήσεις την επένδυση σου οποιαδήποτε στιγμή. Οι μερισματικές μετοχές είναι επίσης καλή επιλογή.

Trading με αυτοτελεις μετοχές θέλει πολλή έρευνα και διάβασμα καθώς το ρίσκο είναι μεγάλο. Index tracking funds και ETFs είναι σχετικά ασφαλείς επιλογές και ιδανικές για κάποιον καινούριο στο χώρο που θέλει να επενδύει σταθερά και χρονικά, καθώς πρόκειται για πολύ μεγάλα και ποικίλλα portfolios που δεν χρειάζεται να παρακολουθείς τόσο συχνά καθώς είναι είτε passive η χειρίζονται από fund managers.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Είναι ανάλογα τι θέλεις να κάνεις και πώς θέλεις να το κάνεις.
Καλό βίντεο:
Παντως μια μερα απο 40.000 πηγα στα 1000 δολαρια περιπου .....εμενα αφραγκος αν ηταν πραγματικα .Και μετα απο 2 μερες απο 1000 εφτασα απ το πουθενα με χρηματα 83.000 :rofl:
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Παντως μια μερα απο 40.000 πηγα στα 1000 δολαρια περιπου .....εμενα αφραγκος αν ηταν πραγματικα .Και μετα απο 2 μερες απο 1000 εφτασα απ το πουθενα με χρηματα 83.000 :rofl:
Ναι, αυτό για μένα είναι τζόγος, γι'αυτό δεν το κάνω ούτε το προτείνω. Νομίζω μεγάλη σημασία έχει ότι δεν είναι δικά σου λεφτά. Όταν επενδύσεις 100 πράγματικά ευρώ θα δεις ότι "φεύγουν" πολύ πιο δύσκολα από 10.000 εικονικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top