Χρηματιστήριο - μετοχές, αναλύσεις, προβλέψεις

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Ναι, αυτό για μένα είναι τζόγος, γι'αυτό δεν το κάνω ούτε το προτείνω. Νομίζω μεγάλη σημασία έχει ότι δεν είναι δικά σου λεφτά. Όταν επενδύσεις 100 πράγματικά ευρώ θα δεις ότι "φεύγουν" πολύ πιο δύσκολα από 10.000 εικονικά.
Αυτο που παρεθεσε ο ακικος ξερετε αν ειναι αμεσα αναληψιμο?
Αν υπαρχουν δεσμευτικοι οροι ή οροι που "κοβουν" το οποιο κερδος πχ φορολογηση?
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Αυτο που παρεθεσε ο ακικος ξερετε αν ειναι αμεσα αναληψιμο?
Αν υπαρχουν δεσμευτικοι οροι ή οροι που "κοβουν" το οποιο κερδος πχ φορολογηση?
Νομίζω απλά στέλνεις μήνυμα ότι θέλεις να πουληθούν οι μετοχές σου, το σύστημα βρίσκει αυτόματα αγοραστή στην συγκεκριμένη τιμή, και παίρνεις τα λεφτά σου. Δεν ξέρω αν η αγορά γίνεται άμεσα. Δηλαδή, δεν ξέρω αν υπάρχει κίνδυνος να μην βρεις αγοραστή, όπως γινόταν παλιότερα τις εποχές που δεν υπήρχαν υπολογιστές και internet.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Αυτα μπορεις να τα κάνεις αμεσως αναληψη?
Αν υπαρχουν καποιοι οροι δεσμευτικοι ας πούμε
Δεν ξέρω αλλά έχει κουμπί ανάληψη. Όταν το πατήσω πάει στο λογαριασμό στη revolut και μετά τα χρησιμοποιεις όπως θες.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Νομίζω απλά στέλνεις μήνυμα ότι θέλεις να πουληθούν οι μετοχές σου, το σύστημα βρίσκει αυτόματα αγοραστή στην συγκεκριμένη τιμή, και παίρνεις τα λεφτά σου. Δεν ξέρω αν η αγορά γίνεται άμεσα. Δηλαδή, δεν ξέρω αν υπάρχει κίνδυνος να μην βρεις αγοραστή, όπως γινόταν παλιότερα τις εποχές που δεν υπήρχαν υπολογιστές και internet.
Ή να χασεις ενα μερος των χρηματων σου πχ να πωληθουν σε τιμη άλλη που δε σε συμφερει.
Καλο ειναι απλα θα προτιμουσα κατι σε αμοιβαια κεφαλαια.
Οι μετοχες ενέχουν ρισκο και πρεπει να είσαι παρα μα παρα πολυ διαβασμενος το που θα επενδυσεις και σε ποια πλατφορμα καταλαβατε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω αλλά έχει κουμπί ανάληψη. Όταν το πατήσω πάει στο λογαριασμό στη revolut και μετά τα χρησιμοποιεις όπως θες.
Α εντάξει 👍ευχαριστω.
Δεν το πολυεμπιστευομαι να μαι ειλικρινης επειδη εχω διαβασει γνωμες για trading κλπ καποιες πλατφορμες ειναι καθαρα για να σου τα τρωνε εμφανιζουν μαλιστα το μειουμενο/αυξανομενο με δικους τους ορους.
Καλα αναλογα την πλατφόρμα.
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Ή να χασεις ενα μερος των χρηματων σου πχ να πωληθουν σε τιμη άλλη που δε σε συμφερει.
Αυτά γίνονταν παλιότερα, όταν έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο κάποιο χρηματιστή για να ολοκληρώσει την αγορά. Μερικοί μάλιστα περίμεναν να αυξηθεί λίγο ακόμα η τιμή και τσέπωναν τη διαφορά. Έλεγες εσύ "πούλα στην χ τιμή" και αυτοί πουλούσαν στην χ+0.5, για παράδειγμα.
Δεν ξέρω πόσο συμβαίνουν αυτά σήμερα με τα αυτοματοποιημένα συστήματα. Προβλήματα σίγουρα θα υπάρχουν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ναι, αυτό για μένα είναι τζόγος, γι'αυτό δεν το κάνω ούτε το προτείνω. Νομίζω μεγάλη σημασία έχει ότι δεν είναι δικά σου λεφτά. Όταν επενδύσεις 100 πράγματικά ευρώ θα δεις ότι "φεύγουν" πολύ πιο δύσκολα από 10.000 εικονικά.
πολυ πιο ευκολα εννοεις αχαχαχα.
Αλλα δεν ειναι τζογος ,απλα εγω δεν ηξερα τι εκανα και πως δουλευουν οι δικτες κλπ κουτουρου αγορα-πωληση εκανα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Ταπεινά προτείνω να μείνεις μακριά από αγοραπωλησία μετοχών, όπως αυτό που φαίνεται να κάνει ο akikos. Το day-trading θέλει πολύ ψάξιμο και βγάζεις κέρδος από τις μικρές αυξομειώσεις των τιμών των μετοχών.
Προτίμησε κάποιο επενδυτικό κεφάλαιο με standard απόδοση και τη δυνατότητα να ρευστοποιήσεις την επένδυση σου οποιαδήποτε στιγμή. Οι μερισματικές μετοχές είναι επίσης καλή επιλογή.
Είμαι ακριβώς της ίδιας άποψης. Απο το 2001 εχω να αγγιξω μετοχή.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αυτά γίνονταν παλιότερα, όταν έπρεπε να πάρεις τηλέφωνο κάποιο χρηματιστή για να ολοκληρώσει την αγορά. Μερικοί μάλιστα περίμεναν να αυξηθεί λίγο ακόμα η τιμή και τσέπωναν τη διαφορά. Έλεγες εσύ "πούλα στην χ τιμή" και αυτοί πουλούσαν στην χ+0.5, για παράδειγμα.
Δεν ξέρω πόσο συμβαίνουν αυτά σήμερα με τα αυτοματοποιημένα συστήματα. Προβλήματα σίγουρα θα υπάρχουν.
Ναι το ξερω, εννοω η καθε πλατφόρμα σίγουρα θα εχει τους ορους της, ας πουμε καπου είχα δει οτι σου κρατανε ενα μερος ως safe και καλα δικο τους.
Γιαυτο πρεπει να ψαχνεις τους ορους.
Γιατι μετα σου βγαζουν τον ταδε ορο του υπο όρου ο οποιος φυσικα ευνοει τη συγκεκριμενη πλατφορμα κι εσυ μενεις μετεωρος.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Παιδιά όποιος είχε πάρει μετοχή της Apple πέρσυ, είχε κέρδος φέτος 66%. Δεν μιλάμε μια άγνωστη εταιρεία, ούτε κάτι που κάποιος δεν μπορούσε να προβλέψει. Με την ανακοίνωση του Μ1 επεξεργαστή τον Ιούλιο περίμενα ότι από το καλοκαίρι η Apple θα έχει επιτυχία φέτος. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να πάρω μετοχή τότε.

Σημειώνω αν είχες πάρει μετοχή πριν 5 χρόνια θα είχες κέρδος 500%.

Βέβαια όπως μπορείς να τα κερδίσεις έτσι μπορείς να τα χάσεις γι' αυτό βάζεις ένα μικρό ποσό του εισοδήματος σου κάθε μήνα. Εταιρείες σαν την Αpple, την Disney, την Microsoft και την Amazon και να πέσουν οι μετοχές τους περιμένεις να ανακάμψουν.

Προσωπικά σκέφτομαι για airbnb καθώς η μετοχή λόγω του covid ειναι πολύ χαμηλά.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Παιδιά όποιος είχε πάρει μετοχή της Apple πέρσυ, είχε κέρδος φέτος 66%. Δεν μιλάμε μια άγνωστη εταιρεία, ούτε κάτι που κάποιος δεν μπορούσε να προβλέψει. Με την ανακοίνωση του Μ1 επεξεργαστή τον Ιούλιο περίμενα ότι το καλοκαίρι η Apple θα έχει επιτυχία φέτος. Δυστυχώς δεν σκέφτηκα να πάρω μετοχή τότε.

Σημειώνω αν είχες πάρει μετοχή πριν 5 χρόνια θα είχες κέρδος 500%.

Βέβαια όπως μπορείς να τα κερδίσεις έτσι μπορείς να τα χάσεις γι' αυτό δεν βάζεις ένα μικρό ποσό του εισοδήματος σου κάθε μήνα. Εταιρείες σαν την Αpple, την Disney, την Microsoft και την Amazon και να πέσουν οι μετοχές τους περιμένεις να ανακάμψουν.

Προσωπικά σκέφτομαι για airbnb καθώς η μετοχή λόγω του covid ειναι πολύ χαμηλά.
Καλα ναι εχεις δικιο και το μπιτκοιν αν ειχε παρει καποιος οταν πρωτοβγηκε τωρα δεν θα το ψαχναμε καθολου.
Αλλο οι εταιριες και οι μετοχες τους.
Σιγουρα καποιες ανεβαίνουν κατεβαινουν.
Η καθε πλατφορμα ακριβως επειδη ειναι το μεσο πιστευω θα χει κρατησει για τον εαυτο της ενα safe τοτε δεν θα υπηρχε κερδος και για αυτες και αρα λογος υπαρξης τους αμα ηταν να κερδιζαμε μονο εμεις.
Εχουν βαλει καποιους ορους self protective πχ δεν μπορεις να κανεις ολοκληρη αναληψη ειδα εγω σε καποιες και καποιες αλλες εχουν αλλους ορους.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εχουν προμηθεια καλα το θυμομουν εκτος απο Revolut
 

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Η καθε πλατφορμα ακριβως επειδη ειναι το μεσο πιστευω θα χει κρατησει για τον εαυτο της ενα safe τοτε δεν θα υπηρχε κερδος και για αυτες και αρα λογος υπαρξης τους αμα ηταν να κερδιζαμε μονο εμεις.
Το συνηθισμένο είναι να κρατούν μια μικρή παροχή για κάθε αγοραπωλησία που κάνεις. Αυτή η προμήθεια υπάρχει εδώ και χρόνια, από τις εποχές των χρηματιστών. Άλλες πλατφόρμες θέλουν συνδρομή ή αγορά για να τις χρησιμοποιήσεις. Έτσι βγάζουν λεφτά περισσότερο, δεν είναι απάτη. Οι πιο γνωστές είναι σίγουρα safe. Κάτι άλλες μπορεί να κάνουν απάτη... Bitconnect φάση.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Ακόμα και το bitcoin αν έπαιρνες πριν 1 χρόνο τώρα θα ειχες διπλασιάσει τα λεφτά σου. Βεβαια αν έπαιρνες όταν εγινε viral έχανες τα μισά σου χρήματα :p
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πολύ καλό θέμα και ήθελα καιρό να φτιάξω και εγώ ένα παρόμοιο! Προσωπικά επενδύω με robinhood που έχει μηδενικά fees (μένω ΗΠΑ), οπότε δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με ευρωπαϊκά apps.

Παρόλα αυτά θα ήθελα να κάνω μια κριτική στο portfolio του @akikos και κυρίως για τις 2 φαρμακευτικές.

Astrazeneca (AZN): Revenue περίπου 25B, ιστορικό profit margin κάτω από 10% και Free cash flow περίπου 1.5Β. Κόστος δόσης εμβολίου περίπου 4$, ας πούμε ότι θέλει δύο δόσεις, 8$. Αν εμβολιάσει 200Μ κόσμο (αισιόδοξο γιατί έχουμε άλλα 3 εμβόλια και ήδη το ιστορικό της δεν είναι καλό λόγω προβλημάτων στην δημοσίευση των αποτελεσμάτων), πάμε στα 1.6Β. To profit margin της θα 'ναι σίγουρα χαμηλότερο από το ιστορικό, σου βάζω max 7-8%, δηλαδή 130Μ στο free cashflow της. FCF ιστορικό έχει 1.1B. Και να προσθέσεις 0.1Β, τίποτα δε θα αλλάξει... Και σκέψου ότι και τόσα εμβόλια είναι εντελώς αισιόδοξο σενάριο και πολύ μελλοντικό. Άξιζε μόνο στην εξής περίπτωση, buy the rumor, sell the news. Είναι τεράστια εταιρεία, η μετοχή της θα αλλάξει ελάχιστα. Τα ίδια νούμερα θα δεις και σε JNJ (με 80Β+ revenue), αλλά λίγο πιο αισιόδοξα γιατί έχει το πλεονέκτημα με "καλύτερο" εμβόλιο.

Ένας πολύ καλός τρόπος επένδυσης μειώνοντας το ρίσκο αισθητά είναι τα ETF και τα index funds. Έχουν συνήθως πολύ χαμηλά fees (τα οποία χάνονται σταδιακά χρόνο με το χρόνο, δεν είναι μονομιάς), κάτω από 0.2%. Είναι πολύ diversified και έχουν themes, πχ S&P 500, NASDAQ, Cybersecurity, Energy, κ.ά. Είναι πολύ βολικά γιατί δε χρειάζεται να κάθεσαι συνέχεια και να κοιτάς τα καταστατικά κάθε εταιρείας που έχεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Πολύ καλό θέμα και ήθελα καιρό να φτιάξω και εγώ ένα παρόμοιο! Προσωπικά επενδύω με robinhood που έχει μηδενικά fees (μένω ΗΠΑ), οπότε δεν ξέρω καθόλου τι παίζει με ευρωπαϊκά apps.

Παρόλα αυτά θα ήθελα να κάνω μια κριτική στο portfolio του @akikos και κυρίως για τις 2 φαρμακευτικές.

Astrazeneca (AZN): Revenue περίπου 25B, ιστορικό profit margin κάτω από 10% και Free cash flow περίπου 1.5Β. Κόστος δόσης εμβολίου περίπου 4$, ας πούμε ότι θέλει δύο δόσεις, 8$. Αν εμβολιάσει 200Μ κόσμο (αισιόδοξο γιατί έχουμε άλλα 3 εμβόλια και ήδη το ιστορικό της δεν είναι καλό λόγω προβλημάτων στην δημοσίευση των αποτελεσμάτων), πάμε στα 1.6Β. To profit margin της θα 'ναι σίγουρα χαμηλότερο από το ιστορικό, σου βάζω max 7-8%, δηλαδή 130Μ στο free cashflow της. FCF ιστορικό έχει 1.1B. Και να προσθέσεις 0.1Β, τίποτα δε θα αλλάξει... Και σκέψου ότι και τόσα εμβόλια είναι εντελώς αισιόδοξο σενάριο και πολύ μελλοντικό. Άξιζε μόνο στην εξής περίπτωση, buy the rumor, sell the news. Είναι τεράστια εταιρεία, η μετοχή της θα αλλάξει ελάχιστα. Τα ίδια νούμερα θα δεις και σε JNJ (με 80Β+ revenue), αλλά λίγο πιο αισιόδοξα γιατί έχει το πλεονέκτημα με "καλύτερο" εμβόλιο.

Ένας πολύ καλός τρόπος επένδυσης μειώνοντας το ρίσκο αισθητά είναι τα ETF και τα index funds. Έχουν συνήθως πολύ χαμηλά fees (τα οποία χάνονται σταδιακά χρόνο με το χρόνο, δεν είναι μονομιάς), κάτω από 0.2%. Είναι πολύ diversified και έχουν themes, πχ S&P 500, NASDAQ, Cybersecurity, Energy, κ.ά. Είναι πολύ βολικά γιατί δε χρειάζεται να κάθεσαι συνέχεια και να κοιτάς τα καταστατικά κάθε εταιρείας που έχεις...
Σε αντιθεση με αυτο που εχει στο μυαλο του ο περισσοτερος κοσμος, καμια απο τις φαρμακευτικες που αναπτυσσει τα Covid εμβολια δεν περιμενει να βγαλει ιδιαιτερα μεγαλα κερδη απο αυτα, καθως τα margins οπως εγραψες ειναι χαμηλα. Εχουν αλλα προιοντα με πολυ μεγαλυτερα margins και ασυγκριτα μεγαλυτερη συνεισφορα στα συνολικα λειτουργικα κερδη. Εταιριες οπως Pfizer, AZ, Moderna περισσοτερα εχουν να κερδισουν απο τη φημη που αποκτουν λογω του εμβολιου, ειδικα αν ο μαζικος εμβολιασμος εχει μεγαλη επιτυχια.
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Σε αντιθεση με αυτο που εχει στο μυαλο του ο περισσοτερος κοσμος, καμια απο τις φαρμακευτικες που αναπτυσσει τα Covid εμβολια δεν περιμενει να βγαλει ιδιαιτερα μεγαλα κερδη απο αυτα, καθως τα margins οπως εγραψες ειναι χαμηλα. Εχουν αλλα προιοντα με πολυ μεγαλυτερα margins και ασυγκριτα μεγαλυτερη συνεισφορα στα συνολικα λειτουργικα κερδη. Εταιριες οπως Pfizer, AZ, Moderna περισσοτερα εχουν να κερδισουν απο τη φημη που αποκτουν λογω του εμβολιου, ειδικα αν ο μαζικος εμβολιασμος εχει μεγαλη επιτυχια.
Συμφωνώ απόλυτα, με εξαίρεση τη moderna όμως, λόγω του μεγέθους της. Δεν λέω ότι δικαιολογείται η αύξηση που είχε ως τώρα, πάλι overvalued είναι, αλλά τουλάχιστον είναι πιο hot γενικότερα ως προς το μέλλον και λόγω του modRNA, μιας και γενικά το biotech θεωρείται το "μέλλον". Προφανώς παίζει και το market cap της τεράστιο ρόλο, σηκώνει πολύ ακόμα για να αρχίσει να θεωρείται large cap και να πιάνει plateau. Πάλι όμως μυρίζομαι buy the rumor sell the news, οπως είπες.

Αυτό που πάντως είναι σημαντικό να καταλάβει ο κόσμος είναι ότι δεν λέει κανείς ότι δε μπορείς να βγάλεις λεφτά από αυτές τις μετοχές. Κανείς δεν το απαγορεύει. Κατά πάσα πιθανότητα όμως ήταν καθαρό speculation και τζόγος... Edit: Και επίσης, κανείς δε λέει ότι είναι κακές μετοχές να κρατήσεις για πάντα. Οι λόγοι είναι που διαφέρουν.

PS. Την biogen (BIIB) έχω βάλει στο μάτι τελευταία όσον αφορά biotech.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Σε αντιθεση με αυτο που εχει στο μυαλο του ο περισσοτερος κοσμος, καμια απο τις φαρμακευτικες που αναπτυσσει τα Covid εμβολια δεν περιμενει να βγαλει ιδιαιτερα μεγαλα κερδη απο αυτα, καθως τα margins οπως εγραψες ειναι χαμηλα. Εχουν αλλα προιοντα με πολυ μεγαλυτερα margins και ασυγκριτα μεγαλυτερη συνεισφορα στα συνολικα λειτουργικα κερδη. Εταιριες οπως Pfizer, AZ, Moderna περισσοτερα εχουν να κερδισουν απο τη φημη που αποκτουν λογω του εμβολιου, ειδικα αν ο μαζικος εμβολιασμος εχει μεγαλη επιτυχια.
Mε το εμβόλιο αποκτούν φήμη και κύρος που προσελκύει παραπάνω επενδυτές.
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Επενδύεις σε αυτό που κατανοείς.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
"Οι μεμονωμένες μετοχές είναι τζόγος, εκτός κ αν έχεις εσωτερικές πληροφορίες, το οποίο ειναι έγκλημα."

Λιγότερο τζόγος τα etfs/αμοιβαία αλλά και συνήθως με μικρότερες αποδόσεις.

MSCI World => +3%
Global Clean Energy => +~20%

Τζόγος σε:
Κρύπτο => +80%
Maxeon solar => +12.5% (δεν είχα λεφτά να μπω τον Νοεμβρίο που ήθελα :( )
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top