Χρηματιστήριο - μετοχές, αναλύσεις, προβλέψεις

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Για gme είναι όντος αργά αλλά δεν νομίζω ότι θα σκάσει τόσο γρήγορα,έχουν ρίξει πολλά χρήματα for the cause πολλοί λεφταδες που δεν τους νοιάζει νά χάσουν, και έχει hypαριστει το θέμα.
Ίσως κρατήσει καμία βδομάδα πριν σκάσει

Σημασία δεν έχει να βγούνε λεφτά, αλλά να χτυπηθούν ανελέητα τα hedge funds, αυτοί χάνουν δισεκατομύρια.

Θα αγόραζα amc η nokia μόνο και μόνο για την απόλαυση της συμμετοχής αλλά όλες οι πλατφόρμες είναι μόνο για Αμερική. Από Ελλάδα υπάρχει τρόπος?

Να είμαστε έτοιμοι για την επόμενη φορά
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
AMC που ειναι χαμηλα τωρα
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για gme είναι όντος αργά αλλά δεν νομίζω ότι θα σκάσει τόσο γρήγορα,έχουν ρίξει πολλά χρήματα for the cause πολλοί λεφταδες που δεν τους νοιάζει νά χάσουν, και έχει hypαριστει το θέμα.
Ίσως κρατήσει καμία βδομάδα πριν σκάσει

Σημασία δεν έχει να βγούνε λεφτά, αλλά να χτυπηθούν ανελέητα τα hedge funds, αυτοί χάνουν δισεκατομύρια.

Θα αγόραζα amc η nokia μόνο και μόνο για την απόλαυση της συμμετοχής αλλά όλες οι πλατφόρμες είναι μόνο για Αμερική. Από Ελλάδα υπάρχει τρόπος?

Να είμαστε έτοιμοι για την επόμενη φορά
revolut σκεφτομαι εγω οπως εχει κανιε ο ακικος .Αλλα υπαρχει αυτο για ευρωπη (https://www.degiro.gr/)

Τωρα βλεπω και αυτο εδω https://www.etoro.com/
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Η πιο απλή είναι η Revolut, αλλά έχει μικρή γκάμα εταιρειών (π.χ νοκια δεν υπάρχει).
Degiro/etoro/IB είναι γενικά οι καλύτερες πλατφορμες, αν κ νομίζω μονο η degiro δεν έβαλε ορια στην gme.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Η πιο απλή είναι η Revolut, αλλά έχει μικρή γκάμα εταιρειών (π.χ νοκια δεν υπάρχει).
Degiro/etoro/IB είναι γενικά οι καλύτερες πλατφορμες, αν κ νομίζω μονο η degiro δεν έβαλε ορια στην gme.
εγω επειδη δεν ξερω πολλα ,η revolut μου ειναι πιο ευκολοι sell/buy ενω τα αλλα μεσα εχουν κατι περιεργες αναλυσεις που τα φοβαμαι κυριολεκτικα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,259 μηνύματα.
3 κλαδοι ειναι ασφαλης για εμενα.
1)Τεχνολογια
2)Φαρμακοβιομηχανιες
3)Εταιρειες τροφιμων.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Crypto.... είναι βέβαιο ότι προς το ηλεκτρονικό χρήμα οδεύουμε
2 ερωτήματα:

1) Ποιο απ'όλα τα altcoins αξίζει περισσότερο (από άποψη returns) και με ποια κριτήρια;
2) Πώς λύνεται το πρόβλημα του volatility (μιλάμε για νόμισμα, το volatility παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο) και του μέγιστου αριθμού bitcoin που θα δημιουργήσει τρομερό πληθωρισμό (αν και υπάρχουν coins που δεν έχουν όριο);

Άμα δεν μπορείς να τα απαντήσεις, μιλάμε για speculation. Και δεν το λέω επιθετικά, με "αγάπη" το λέω.

--------------------------------------
Βλέπω ότι έχει γίνει "χαμός" με GME και ότι έγινε "επανάσταση" κλπ κλπ. Για μια ακόμη φορά, οι retail investors θα βγουν χαμένοι και όχι γιατί υποτίθεται ότι τα hedge funds θα μας πιουν το αίμα (αλήθεια, πόσοι ξέρατε τον όρο "hedge funds" πριν γίνει αυτό με GME ; ), αλλά γιατί αχνοφαινεται πάλι ο προβατισμός του tech bubble και η ημιμάθεια. Αγοράζουμε απλά και κοιτάμε την τιμή της μετοχής, και περιμένουμε το 10χ. Κανείς δεν θα κάτσει να μάθει δηλαδή πραγματικά πώς δουλεύει το χρηματιστήριο... Αλήθεια, αναρωτήθηκε κανείς γιατί σόρταραν οι πάντες την GME...;

Επίσης διακρίνω ένα hate για τις διάφορες πλατφόρμες. Όχι, κατά πάσα πιθανότητα ο λόγος που σταμάτησε το trading των συγκεκριμένων μετοχών δεν είναι γιατί έχαναν τα hedge funds, αλλά για λόγους liquidity και πολύ high volume. Οποιος έχει δουλέψει robinhood καταλαβαίνει τι λέω... κάθε φορά σε high volume υπάρχει πρόβλημα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1) Ποιο απ'όλα τα altcoins αξίζει περισσότερο (από άποψη returns) και με ποια κριτήρια;
2) Πώς λύνεται το πρόβλημα του volatility (μιλάμε για νόμισμα, το volatility παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο) και του μέγιστου αριθμού bitcoin που θα δημιουργήσει τρομερό πληθωρισμό (αν και υπάρχουν coins που δεν έχουν όριο);

Άμα δεν μπορείς να τα απαντήσεις, μιλάμε για speculation. Και δεν το λέω επιθετικά, με "αγάπη" το λέω.
Δεν μπορω να στο απαντησω γιατι δεν ειμαι τελειος στο fundamental technical analysis,ουτε πρακτικα επενδυω(τωρα αρχιζω και διαβαζω).
Εμμ αλλα για bitcoin και Etherum ειναι σιγουρο οτι θα εκτιναχθουν αφου ολοι αρχιζουν και ζητανε αυτα τα coins για συναλλαγμα .Καθως σκεφτηκα οτι εφοσον προχωραμε ετσι με την πανδημια ,προς great reset και για παγκοσμιοποιηση που μιλησαν στο νταβος θα πρεπει να υπαρχει ενα κοινο νομισμα διαφορετικο απο αυτα που εχουμε....ετσι εγω πονταρω σε bitcoin ή Etherum


Επισης εχω αρχισει και μαζευω BAT γιατι νομιζω δεν θα εχουμε καλο τελειωμο με big techs οποτε πιστευω το BAT θα αυξηθη μελλοντικα εφοσον τωρα παιρνει μπρος και χρησιμοποιειτε απο εκατομμυρια χρηστες του διαδικτυου

https://www.reddit.com/r/wallstreetbets/comments/lammkd εντιτ =Η GME παιρνει την κατω βολτα παντως

 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Βλέπω ότι έχει γίνει "χαμός" με GME και ότι έγινε "επανάσταση" κλπ κλπ. Για μια ακόμη φορά, οι retail investors θα βγουν χαμένοι και όχι γιατί υποτίθεται ότι τα hedge funds θα μας πιουν το αίμα (αλήθεια, πόσοι ξέρατε τον όρο "hedge funds" πριν γίνει αυτό με GME ; ),
αλλά γιατί αχνοφαινεται πάλι ο προβατισμός του tech bubble και η ημιμάθεια. Αγοράζουμε απλά και κοιτάμε την τιμή της μετοχής, και περιμένουμε το 10χ. Κανείς δεν θα κάτσει να μάθει δηλαδή πραγματικά πώς δουλεύει το χρηματιστήριο... Αλήθεια, αναρωτήθηκε κανείς γιατί σόρταραν οι πάντες την GME...;
Δεν νομίζω ότι κανένας redditor από όσους έβαλαν αρχικά στην gme είχαν σκοπό το κέρδος. Ο στόχος ήταν να χτυπηθούν όσοι σόρταραν στην gamestop και το πέτυχαν αφού μόνο η melvin έχασε 3,5δις και είναι πρώτη είδηση στα αμερικάνικα οικονομικά μέσα.

το ότι η gamestop είναι καταδικασμένη το ξέρουν όλοι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Είχαν σορτάρει στην gamestop? :laugh:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Tα Crypto τα φοβάμαι. Δεν ελέγχονται κεντρικά και συνεπώς τα κράτη και οι κυβερνήσεις είναι θέμα χρόνου να τα πολεμήσουν. Σίγουρα έχουν την δύναμη να το κάνουν.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
ε
Δεν νομίζω ότι κανένας redditor από όσους έβαλαν αρχικά στην gme είχαν σκοπό το κέρδος.
εγω αν ημουν σε αυτην την ομαδα και συζητουσαν αυτο το οποιο θα εκαναν ,εγω ανετα θα εβαζα 200-300 ευρω με σκοπο το κερδος και οχι την καταστροφη των wall street (που ξερεις παντα εχουν κολπα να στο γυρισουν το παιχνιδι)....κατα την γνωμη μου και που εχασαν θα ξανανεβουν πολυ γρηγορα στο παιχνιδι των μετοχων αφου ξερουν τις τεχνικες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Tα Crypto τα φοβάμαι. Δεν ελέγχονται κεντρικά και συνεπώς τα κράτη και οι κυβερνήσεις είναι θέμα χρόνου να τα πολεμήσουν. Σίγουρα έχουν την δύναμη να το κάνουν.
Με τις μετοχες που ειχες αγορασει εβγαλες καποιο κερδος ? πως παει ?
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Λοιπόν για πρώτη φορά, εντελώς τυχαία, ασχολήθηκα με το χρηματιστήριο πριν από 2 βδομάδες μέσω της Revolut που απλοποιεί πολύ τον τρόπο. Έπεσα, χωρίς όμως να το ξέρω τότε, στην περίοδο του γενικού χαμού που ακόμα δεν έχει κοπάσει, για όσους παρακολουθούν αμερικανικό χρηματιστήριο, με τις μετοχές της Gamestop και της AMC. Επένδυσα σε Palantir, μετά σε AMC, την οποία αγόρασα τυχαία για να δω να εκτοξεύεται η αξία της κατά 250%, και σε Gamestop αλλά προς το τέλος και κέρδισα μόνο 15%. Έτσι το αρχικό κεφάλαιο των $370 αβγάτισε κατά $300 περίπου σε μια βδομάδα, οπότε τα πούλησα όλα και βγήκα!

Συμπεράσματα:
  • Είχα την τύχη του πρωτάρη. Όμως η Revolut απλοποιεί τη διαδικασία για κάποιον νέο.
  • Άλλη μία απλή εφαρμογή είναι η Trading 212 που έχει το πλεονέκτημα ότι έχει κι άλλα χρηματιστήρια, εκτός από το αμερικάνικο, και άλλα προϊόντα (πχ αμοιβαία κεφάλαια) αλλά αυτή τη στιγμή δεν δέχεται εγγραφές. Μόλις ανοίξουν ξανά οι εγγραφές θα τη δοκιμάσω
  • Προφανώς αν ξαναεπενδύσω, δεν έχω την πολυτέλεια να το πράξω με μεγάλα ποσά, γιατί δε μπορώ να ρισκάρω να τα χάσω.
  • Επειδή θέλω να ξέρω τι κάνω, γράφτηκα σε ένα διαδικτυακό σεμινάριο που εξηγεί με απλούς, και όχι τεχνικούς όρους, διάφορα για το χρηματιστήριο. Ελπίζω να έχω την όρεξη να το παρακολουθήσω επειδή είναι και 22 ώρες βίντεο με ασκήσεις κλπ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
1612429797014.png
 

betonieras

Νεοφερμένος

Ο betonieras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Οι μετοχές είναι απλά τζόγος με γραβάτα. Και η ιστορία με την GME και τα όποια κέρδη από crypto νομίσματα απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κάποιοι που γουστάρουν τον τζόγο απλά πάνε στο οπατζίδικο της γειτονιάς τους ή οι πιο ψαγμένοι μπαίνουν σε κάποιο από τα χιλιαδες online καζίνο ή άντε τα λιγότερα νόμιμα καζίνο (πάνω από δεκα νόμιμα καζίνο και στοιχηματικές βλέπω έχει να διαλέξεις για όλα τα γούστα) και δεν ντρέπονται να το πουν ότι είναι τζογαδόροι, κάποιοι πιο ελεγκάντ δηλώνουν "επενδυτές" ;)
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Οι μετοχές είναι απλά τζόγος με γραβάτα. Και η ιστορία με την GME και τα όποια κέρδη από crypto νομίσματα απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κάποιοι που γουστάρουν τον τζόγο απλά πάνε στο οπατζίδικο της γειτονιάς τους ή οι πιο ψαγμένοι μπαίνουν σε κάποιο από τα χιλιαδες online καζίνο ή άντε τα λιγότερα νόμιμα καζίνο (πάνω από δεκα νόμιμα καζίνο και στοιχηματικές βλέπω έχει να διαλέξεις για όλα τα γούστα) και δεν ντρέπονται να το πουν ότι είναι τζογαδόροι, κάποιοι πιο ελεγκάντ δηλώνουν "επενδυτές" ;)
O επενδυτής κάνει αναλύσεις πριν παίξει
Ο τζογαδόρος στο ΟΠΑΠ βαζει αριθμούς τζόκερ με βάση την ημερομηνία γέννησης του
 

ik47

Νεοφερμένος

Ο ik47 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Οι μετοχές είναι απλά τζόγος με γραβάτα. Και η ιστορία με την GME και τα όποια κέρδη από crypto νομίσματα απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Κάποιοι που γουστάρουν τον τζόγο απλά πάνε στο οπατζίδικο της γειτονιάς τους ή οι πιο ψαγμένοι μπαίνουν σε κάποιο από τα χιλιαδες online καζίνο ή άντε τα λιγότερα νόμιμα καζίνο (πάνω από δεκα νόμιμα καζίνο και στοιχηματικές βλέπω έχει να διαλέξεις για όλα τα γούστα) και δεν ντρέπονται να το πουν ότι είναι τζογαδόροι, κάποιοι πιο ελεγκάντ δηλώνουν "επενδυτές" ;)
Έχεις ασχοληθεί έστω και λίγο με το χρηματιστήριο;
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,484 μηνύματα.
Τι λέτε για το τωρινό dip του Bitcoin και του Ethereum μετά από τα tweets του Elon?
Σκέφτεστε να αγοράσετε ή πιστεύετε θα πέσουν κι άλλο?
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top