Χρηματιστήριο - μετοχές, αναλύσεις, προβλέψεις

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Μάγκες ωραία τα bitcoin σαν τεχνολογία και το ψηφιακό χρήμα του μέλλοντος κάποτε έτσι θα είναι το χρήμα πλήρως άυλο-ψηφιοποιημένο κι αυτό που λέω θα συμβεί τα επόμενα ξέρω γω 10-20 χρόνια το πολύ.Αλλά με συγχωρείτε το bitcoin,το ethereum και γενικά ολα τα σοβαρά κρυπτονομίσματα (όχι κάτι dogecoin κάτι τέτοιες απάτες) έχουν καταλήξει να είναι τσίχλα στο στόμα του κάθε Elon Musk,Bill Gates,Charles Munger,Soros κτλ οι οποίοι με μια δημοσίευση στο twitter ή ενα άρθρο τους σε κάποια μεγάλη εφημερίδα τοποθετούν την τιμή του εκάστοτε νομίσματος στην κατεύθυνση που αυτοί επιθυμούν.Δεν υπάρχει σημείο support δεν υπάρχει τίποτα απο αυτά και εννοείται οτι η τιμή του bitcoin και του εκάστοτε bitcoin ακριβώς επειδή δουλεύει με πολλαπλασιαστεί μια μείωση στην ποσότητα του χρήματος απο τις κεντρικές τράπεζες θα επιφέρει καταστροφή στην τιμη του.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Μάγκες ωραία τα bitcoin σαν τεχνολογία και το ψηφιακό χρήμα του μέλλοντος κάποτε έτσι θα είναι το χρήμα πλήρως άυλο-ψηφιοποιημένο κι αυτό που λέω θα συμβεί τα επόμενα ξέρω γω 10-20 χρόνια το πολύ.Αλλά με συγχωρείτε το bitcoin,το ethereum και γενικά ολα τα σοβαρά κρυπτονομίσματα (όχι κάτι dogecoin κάτι τέτοιες απάτες) έχουν καταλήξει να είναι τσίχλα στο στόμα του κάθε Elon Musk,Bill Gates,Charles Munger,Soros κτλ οι οποίοι με μια δημοσίευση στο twitter ή ενα άρθρο τους σε κάποια μεγάλη εφημερίδα τοποθετούν την τιμή του εκάστοτε νομίσματος στην κατεύθυνση που αυτοί επιθυμούν.Δεν υπάρχει σημείο support δεν υπάρχει τίποτα απο αυτά και εννοείται οτι η τιμή του bitcoin και του εκάστοτε bitcoin ακριβώς επειδή δουλεύει με πολλαπλασιαστεί μια μείωση στην ποσότητα του χρήματος απο τις κεντρικές τράπεζες θα επιφέρει καταστροφή στην τιμη του.
Σε αντίθεση με τις μετοχές δλδ που δεν επηρεάζονται απο tweets του Musk κτλ;
Π.χ Signal?
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Σε αντίθεση με τις μετοχές δλδ που δεν επηρεάζονται απο tweets του Musk κτλ;
Π.χ Signal?
Το χρηματιστήριο μόνο μετοχές είναι; Φυσικά και η μετοχή μπορεί να αποτελέσει το παιχνιδάκι μιας ομάδας fund manager/επενδυτών/τραπεζιτών/δισεκατομμυριούχων με ότι αυτό συνεπάγεται για τον μικροεπενδυτή.Απο εκεί και πέρα επειδή εγώ είμαι άνθρωπος που θεωρώ οτι πρέπει να παίρνεις λελογισμένα ρίσκα αν κάνω ποτέ μου κάποια χρηματιστηριακή κίνηση δεν θα είναι κάτι περισσότερο απο ενα etf/αμοιβαίο κεφάλαιο χρυσού.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Έχει επενδύσει κανείς σε ETF ?
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
1621433542895.png


Θα γινει μεγαλο μπουμ ....χωστε χρηματα :jumpy:
ισως και οχι ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Καλησπέρα, ασχολείσαι με μπιτκοιν; Πως θα μπορουσα να κανω τα πρωτα βηματα;
Δεν ασχολούμαι με bitcoin .Dogecoin έχω .....γενικά αποφεύγω τα κρυπτο (καινούργιος είμαι ) .


Πρέπει να ανοίξεις πρώτα λογοριασμο σε έναν broker (revolut ,degiro ,trade212 κλπ) .Εγώ χρησιμοποιώ uphold διοτι τα χρήματα από διαφημίσεις τα βάζω καπάκι εκεί ....
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Φανταζομαι ξερετε οτι η επενδυση σε μετοχες σαν περιουσιακο στοιχειο καθεαυτο ειναι εντελως τζογος. Πχ με εξαιρεση τους market setters (τυπου Goldman, μεγαλα hedge funds κτλ) ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες επενδυτες αποδοση χειροτερη απο την τελειως τυχαια επιλογη μετοχων
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φανταζομαι ξερετε οτι η επενδυση σε μετοχες σαν περιουσιακο στοιχειο καθεαυτο ειναι εντελως τζογος. Πχ με εξαιρεση τους market setters (τυπου Goldman, μεγαλα hedge funds κτλ) ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες επενδυτες αποδοση χειροτερη απο την τελειως τυχαια επιλογη μετοχων
Μπορείς απλά να αγοράζεις για τα dividends
 

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Μπορείς απλά να αγοράζεις για τα dividends
Εξου και ειπα σαν περιουσιακο στοιχειο. Πιθανων να κανω λαθος στη μεταφραση της ορολογιας, αλλα αυτο που εννοω ειναι το asset class. Οταν αγοραζεις μετοχες για να βγαλεις χρηματα οχι απο την παραγωγη αξιας της υποκειμενης επιχειρησης που αγοραζεις αλλα απο την διακυμανση της τιμης της μετοχης καθεαυτης.

Αυτο που λες ειναι πρακτικα αυτο που λεει και ο buffet και βεβαια η βαση ΤΟΥ βιβλιου σχετικα με τις επενδυσεις το the inteligent investor
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξου και ειπα σαν περιουσιακο στοιχειο. Πιθανων να κανω λαθος στη μεταφραση της ορολογιας, αλλα αυτο που εννοω ειναι το asset class. Οταν αγοραζεις μετοχες για να βγαλεις χρηματα οχι απο την παραγωγη αξιας της υποκειμενης επιχειρησης που αγοραζεις αλλα απο την διακυμανση της τιμης της μετοχης καθεαυτης.

Αυτο που λες ειναι πρακτικα αυτο που λεει και ο buffet και βεβαια η βαση ΤΟΥ βιβλιου σχετικα με τις επενδυσεις το the inteligent investor
Αναφέρεσαι στο speculating. Asset θεωρείται οτιδήποτε παράγει παθητικό εισόδημα. Τουλάχιστο έτσι έχω δει να χρησιμοποιείται ο όρος. Τις μετοχές που αγοράζονται για speculation δεν τις λες και asset, όπως δεν λες τον χρυσό ή τα bitcoins, καθώς μπορεί η αξία να ανεβαίνει αλλά δεν είναι ένα μέσο που παράγει αξία, όπως πχ μια επιχείρηση. Και ναι, έχεις δίκιο. Είναι τζόγος.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.
Εγώ αναφέρομαι στα crypto. Ίσως πρέπει να δημιουργηθεί ξεχωριστό thread. Μου κανει εντυπωση που δεν υπαρχει καν εδω στο esteki
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Φανταζομαι ξερετε οτι η επενδυση σε μετοχες σαν περιουσιακο στοιχειο καθεαυτο ειναι εντελως τζογος. Πχ με εξαιρεση τους market setters (τυπου Goldman, μεγαλα hedge funds κτλ) ΟΛΟΙ οι επαγγελματιες επενδυτες αποδοση χειροτερη απο την τελειως τυχαια επιλογη μετοχων
Τα ETF ειναι πολυ καλα !
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,477 μηνύματα.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αναφέρεσαι στο speculating. Asset θεωρείται οτιδήποτε παράγει παθητικό εισόδημα. Τουλάχιστο έτσι έχω δει να χρησιμοποιείται ο όρος. Τις μετοχές που αγοράζονται για speculation δεν τις λες και asset, όπως δεν λες τον χρυσό ή τα bitcoins, καθώς μπορεί η αξία να ανεβαίνει αλλά δεν είναι ένα μέσο που παράγει αξία, όπως πχ μια επιχείρηση. Και ναι, έχεις δίκιο. Είναι τζόγος.
Asset ειναι οτιδηποτε εχει, η μπορει να παραγει αξια. Asset class ειναι οποιοδηποτε ομαδα απο επενδυτικα σχηματα τα οποια εχουν παρομοια η αναλογα χαρακτηριστικα. Οι μετοχες παλιοτερα ΔΕΝ ηταν καθεαυτες asset class το παθητικο στοιχειο στο οποιο αναφερονταν (δηλαδη η εταιρια στην οποια μετειχες) ηταν το asset class, αλλα τωρα (οταν λεω τωρα εννοω εδω και δεκαετιες) η μετοχη καθεαυτη παραγει χρημα μεσω της αλλαγης της τιμης της.

Ενας τροπος να εκμεταλευεσαι οικονομικα μια μετοχη ειναι η σπεκουλα αλλα υπαρχουν πολλοι πολλοι ακομα.

Eχουμε κανενα οικονομολογο εδω? Εγω ειμαι χομπιστας και πολυ πιθανων να χρησημοποιω λαθος ορολογιες.

Παντως αν θες να γελασεις ψαξε στο γκουγκλ "monkeys outperform professional investors"
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
IMG_4453.PNG
Ως τώρα έχω 0.76 δολάριο κέρδος. ΑstraZeneca την τσίμπησα όταν ήταν χαμηλά και πήρα και J&J. Αpple είναι θέμα χρόνου να ανέβει και amazon σταθερή αξία.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,805 μηνύματα.
Ως τώρα έχω 0.76 δολάριο κέρδος. ΑstraZeneca την τσίμπησα όταν ήταν χαμηλά και πήρα και J&J. Αpple είναι θέμα χρόνου να ανέβει και amazon σταθερή αξία.
Το κακό με τα fractional shares είναι ότι θα πρέπει να διανύσουν διπλό ποσοστό για να βγεις σε κέρδος εσύ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top