Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και νομίζεις ότι οι ΧΑτες θα δώσουν ιδιαίτερη σημασία στο αν είσαι Ρώσος ή Πακιστανός; Τους αρκεί που δε θα είσαι Έλληνας.

Μα οι Ρώσοι δεν έρχονται στην Ελλάδα, όσοι νομίζετε ότι είναι Ρώσοι είναι Έλληνες οι οποίοι ήταν μετανάστες στην ΕΣΣΔ ή Πόντιοι.

Οι Αφγανοί είναι Αφγανοί και εδώ δεν είναι ο τόπος τους. Αν χαίρεστε όταν η Ελλάδα γίνεται μελιτζανοσαλάτα τι να πω. Δεν σημαίνει ότι είμαι ρατσιστής το γεγονός ότι κατανοώ ότι πρέπει να σταματήσει η λαθραία μετακίνηση ανθρώπων σε μια χώρα που δεν μπορεί να ταΐσει ούτε τους νόμιμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μα οι Ρώσοι δεν έρχονται στην Ελλάδα, όσοι νομίζετε ότι είναι Ρώσοι είναι Έλληνες οι οποίοι ήταν μετανάστες στην ΕΣΣΔ ή Πόντιοι.

Οι Αφγανοί είναι Αφγανοί και εδώ δεν είναι ο τόπος τους. Αν χαίρεστε όταν η Ελλάδα γίνεται μελιτζανοσαλάτα τι να πω. Δεν σημαίνει ότι είμαι ρατσιστής το γεγονός ότι κατανοώ ότι πρέπει να σταματήσει η λαθραία μετακίνηση ανθρώπων σε μια χώρα που δεν μπορεί να ταΐσει ούτε τους νόμιμους.
Πάνω μου μένουν κάποιοι γνήσιοι Ρώσοι που ήρθαν μετά το '91, να φωνάξω την ΧΑ να τους διώξουμε;

Αγαπητέ, εσύ δεν είσαι ούτε κατά διάνοια κομμουνιστής. Ο κομμουνισμός μεταξύ άλλων προϋποθέτει το να μην χωρίζεις τους ανθρώπους με βάση τη φυλή και το έθνος. Στην ΕΣΣΔ που τόσες φορές έχεις στηρίξει (όπως και εγώ, βέβαια, αλλά εγώ ξέρω και τι στηρίζω), όλοι ήταν καλοδεχούμενοι, είτε ήταν Έλληνες, είτε Πακιστανοί, είτε Μαύροι, είτε Εβραίοι.
Εσύ ουσιαστικά είσαι εθνικοσοσιαλιστής. Χίτλερ κι έτσ'. «Καλώς» στηρίζεις επομένως αυτό το φασιστικό μόρφωμα της ΧΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αγαπητέ, εσύ δεν είσαι ούτε κατά διάνοια κομμουνιστής. Ο κομμουνισμός μεταξύ άλλων προϋποθέτει το να μην χωρίζεις τους ανθρώπους με βάση τη φυλή και το έθνος. Στην ΕΣΣΔ που τόσες φορές έχεις στηρίξει (όπως και εγώ, βέβαια, αλλά εγώ ξέρω και τι στηρίζω), όλοι ήταν καλοδεχούμενοι, είτε ήταν Έλληνες, είτε Πακιστανοί, είτε Μαύροι, είτε Εβραίοι.
Εσύ ουσιαστικά είσαι εθνικοσοσιαλιστής. Χίτλερ κι έτσ'. «Καλώς» στηρίζεις επομένως αυτό το φασιστικό μόρφωμα της ΧΑ.

Το ξέρω. Το ότι στηρίζω την ΕΣΣΔ έχει να κάνει με τον τρόπο που έμεναν εκεί οι άνθρωποι, με την οικονομική της πολιτική. Ωστόσο τώρα διανύουμε μια πολύ διαφορετική περίοδο, μια περίοδο φτώχειας και οικονομικής κρίσης όπου δεν μπορεί να εφαρμοστεί το παραπάνω.

Όμως εδώ να ξεκαθαρίσω κάτι. Δεν θεωρώ κανέναν άνθρωπο κατώτερο μου. Απλώς κατανοώ την ανάγκη ο καθένας να ζει στο μέρος που ανήκει για να μην διαταράσσεται η ισορροπία.

Μην είσαι τόσο σίγουρος για τον διαχωρισμό. Πολλοί Έλληνες έφαγαν στην μάπα τους εξορία στην ΕΣΣΔ, στα άκρα (πχ οι δικοί μου ζούσαν Καζαχστάν). Αυτό βέβαια δεν τους εμπόδιζε από το να ζήσουν μια κανονική ζωή, όπως θα ζούσαν μέσα στη Ρωσία, αλλά η εξορία είναι εξορία και το να έχεις "εξοριστεί" όσο να ναι σε επηρεάζει. Εκεί λοιπόν στο μέρος που τους πήγαν, δημιουργήθηκε μια συνοικία όπου έμεναν κυρίως Έλληνες και Κορεάτες.

Δεν στηρίζω ΧΑ. Δεν το κάνω κυρίως λόγω των πολιτικών της (μόνο ο Κασιδιάρης μου φαίνεται μορφωμένος), των οπαδών της (πολλοί ανεγκέφαλοι που πάνε και χτυπούν/μαχαιρώνουν ανθρώπους) και κυρίως των τεχνικών της. Δεν μου αρέσει το μέρος από όπου παίρνει χρηματοδοτήσεις και δεν ξέρουμε ποια συμφέροντα μπορεί να κρύβονται από πίσω.

Στην εκλογές ψήφισα ΕΠΑΜ αν θες να ξέρεις. Ο Καζάκης, παρόλο που είναι κομμουνιστής, παραδέχτηκε την ανάγκη να πάνε κάπου αλλού αυτοί οι άνθρωποι. Βλέπει την κατάσταση της χώρας. Η Ελλάδα δεν είναι ΕΣΣΔ. Δεν τους αντέχει.

ΚΚΕ δεν θα ψήφιζα με τίποτα, και δεν καταλαβαίνω γιατί υποστηρίζετε αυτό το σάπιο κόμμα όπως κατάντησε και δεν πάτε στον Καζάκη.

Οπότε δεν ξέρεις αν είμαι κομμουνιστής ή "κομμουνιστής". Γενικά δεν μου αρέσουν οι ταμπέλες. Το ΚΚΕ από την μια, η ΧΑ από την άλλη, αγαπούν τις ταμπέλες και φανατίζουν τους οπαδούς τους. Εγώ κοιτώ την μέση λύση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κοίτα όμως μιλούσαμε για κάτι συγκεκριμένο και άλλαξες το θέμα. Αν θες να μιλήσεις μαζί μου για να μου πας κόντρα ή οτιδήποτε στείλε pm.

Δεν θυμάμαι να είπα καμιά βλακεία. Το Καζαχστάν συνοριακά είναι άκρο. Κοίτα τον χάρτη της ΕΣΣΔ. Μόνο σε αυτό μου απάντησες :confused:

πες ακομα μια φορα ποσο οριακα βρισκεται το καζακσταν στην σοβιετικη ενωση κι εγω θα κανω 5 τουμπες.το υποσχομαι.

https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχείο:Kazakhstan_(orthographic_projection).svg

δεν εχω τιοτα μαζι σου,μονο με αυτα που λες.οταν λες πως οι χρυσαυγιτες παντρευονται ρωσιδες και ουκρανιδες που ειναι ομως και μισες ελληνιδες γιατι ρωσοι και ουκρανοι δεν υπαρχουν στην ελλαδα παρα μονο ελληνες που ζουσαν εκει,ε ειναι αστειο.

ελπιζω να το καταλαβαινεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Που είναι το παράξενο? Καταρχάς πολλοί από αυτούς που αναφέρεις είναι ήδη Έλληνες απλά ζούσαν εκεί. Κατά δεύτερον δεν είναι Πακιστανοί ούτε Αφγανοί.


Δεν μιλισα για Ελληνες, μιλισα για Ρωσιδες/Βουλγαρες/Ρουμανες κλπ...!
Δεν ξερω που ειδες αυτους τους Ελληνες που απλα ζουσαν εκει, εγω προσωπικα δεν γνωριζω κανεναν, εγω ομως μιλαω για τους ανθρωπους που καταγονται απο αυτες της χωρες, που μιλανε μονο εκεινη την γλωσσα, που τα χαρτια τους λενε πως ειναι Ρωσοι/βουλγαροι/ουκρανοι κλπ και εχουν ερθει στην Ελλαδα και πασχιζουν για να παρουν αδεια παραμονης. Δεν ειναι μονο οι Αφγανοι και οι Πακιστανοι, απλα αυτοι λογο χρωματος φαινονται πιο ευκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
o γενικος υπευθυνος για το σχεδιο της "τελικης λυσης" (pun) λεγοταν Χαϊνριχ Χιμμλερ. Γκουγκλ τον, δεν θα βγεις χαμενη.

υγ. Για να πουμε και του στραβου το δικιο, τα πρωτα στρατοπεδα συγκεντρωσης έγιναν για τους κομμουνιστες εντος των συνορων.
Αργοτερα, στην δεκαετια του 30, χρειαστηκε να επεκταθουν οι υπηρεσιες φιλοξενιας και σε αλλους ανεπιθυμητους :P
Το γκουγκλ ειναι φιλος μας, ψαξε πχ για "himmler orders concentration camps"
και ψαξε στα αποτελεσματα. Η απο την αλλη ψαξε "himmler stole my teddy bear", και αυτο παραγει συγκλονιστικα αποτελεσματα.



υγ2. Ισως αντιθετα θα επρεπε να αντιμετωπισουμε το θεμα ολιστικά.
γκουγκλ "nazi eugenics".
To eugenics δημιουργηθηκε προς τιμην των αρχαιων αθηναιων, που ηταν οι πρωτοι που διδαξαν στον κοσμο τι παθαινεις αμα αρχιζεις και πιστευεις πως το αιμα σου ειναι κοκκινοτερο απο των αλλων. :P Σημερα το μεταφραζουμε στα ελληνικα ως ευγονικη και το χαιρομαστε.


υγ3.

και κατι ακομα για τα χρυσαυγα και τις σακουλες απο τα καρφουρ.
Και η μαφια του Ιταλικου Νοτου, φασιστακια μου, μοιραζει τροφιμα και προστασια σε υποβαθμισμενες γειτονιες.
Λετε να το κανει με απωτερο σκοπο να θρεψει τους φτωχους;
Οχι φασιστακια μου. Στρατολογεί. Μαζευει μελλοντικα θυματα.

Αυτο βεβαια δεν εχει καμμια σχεση με την ΧΑ.
Η χα μοιραζει τα μακαρονια 365 για να βοηθησει τον ελληνα που δοκιμαζεται απο την κριση.
Ουτε υστεροβουλια εχει, ουτε κοιταει να μαζεψει μελανοχίτωνες, ουτε κοιτα τα ψηφουλακια.
Όλα για τον Ελληνα. Χάηλ.

Dude,δε χρειαζόταν αυτή η επειδιξιομανία σου.Μην προσπαθείς να μου δείξεις οτι ξέρεις κάτι παραπάνω.
τζάμπα κόπος .Τα ξέρω αυτά που λες.Εγώ ρώτησα τί υποστηρίζει η Χ.Α. σε αυτό το θέμα.
Και μη μου απευθύνεσαι σαν να είμαι φασίστρια.Μια ερώτηση έκανα.Απο αυτό κατάλαβες οτι είμαι υπέρ της Χ.Α. ;


Τελικά μερικοί δεν μπορούν να κάνουν έναν εποικοδομητικό διάλογο.Αμέσως να στάξει η χολή τους.
γιεπ η φάτσα μου είναι,τί το περίεργο;δεν άντεξες,και αυτό σχολίασες ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μην ξεχνάς πως ο πυρήνας της ΧΑ είναι η νεολαία...

Πως αλήθεια να ξεχάσει κανείς το μεγαλύτερο πρόβλημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εγώ ξέρω πως όταν πήγα φαντάρος έδωσα όρκο να υπερασπιστώ το δημοκρατικό πολίτευμα από όποιον το επιβουλεύεται. Εδώ κάποιος θα πει, ποιος είναι περισσότερο "φασίστας"; Αυτός που το δηλώνει ανοικτά; ή αυτός που δηλώνει δημοκράτης αλλά απαγορεύει την ελευθερία της πολιτικής έκφρασης; Εκεί πρέπει να βάζουμε την λογική μας να δουλεύει. Το να σκοτώνεις κόσμο, να δέρνεις, και να πιστεύεις (ενώ έχει αποδειχτεί επιστημονικά το αντίθετο) πως η φυλή σου είναι ανώτερη από τις άλλες και να προσπαθείς να εξολοθρεύσεις οτιδήποτε διαφορετικό από σένα, δεν είναι πολιτική έκφραση. Είναι ψυχική διαταραχή. Δεν είναι πολίτευμα αυτό το πράγμα. Από την άλλη πρέπει να παραδεχτούμε πως τέτοια κόμματα στην Ελλάδα ανέβηκαν σταθερά λόγω προβλήματος με τους μετανάστες. Είναι αλήθεια και δεν έχει να κάνει με ρατσισμό. Είναι πολλοί. Και αυτό σε συνδυασμό με την φτώχια και την αποξένωση γεννά την βία και η βία γεννά τον ρατσισμό από μεριάς των ντόπιων που όλο και θα γιγαντώνεται αν δεν λυθεί το θέμα. Στην περίπτωση της δικής μας κοινωνίας δεν έχουμε να κάνουμε με ένα ιδεολογικό κίνημα, αλλά με έναν αχταρμά αποπροσανατολισμένων ανθρώπων που στον θυμό τους βρήκαν λύση στις πολιτικές ακραιότητες λόγω έλλειψης παιδείας. Πιστεύω πως θα πρέπει τέτοιου είδους κόμματα να τεθούν εκτός νόμου, εφόσον ιδεολογικά δεν αποδέχονται ούτε την διαδικασία στην οποία συμμετέχουν (αδιαμαρτύρητα φυσικά αφού τα φράγκα ρέουν ) και κανονικά δεν θα έπρεπε να τους πειράξει καν αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φυσικά και μαζεύτηκαν όλοι οι ακαλλιέργητοι στο παρόν θέμα! Αφού αφορά τους ακαλλιέργητους συνεχιστές του Γ' Ράιχ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Φυσικά και μαζεύτηκαν όλοι οι ακαλλιέργητοι στο παρόν θέμα! Αφού αφορά τους ακαλλιέργητους συνεχιστές του Γ' Ράιχ...


δεν έχεις άδικο.Δε γουστάρω απλά συζητήσεις οπου το επίπεδο πάει στο μειον άπειρο.
Ήρθα εδώ για να μου απαντήσουν οι εκπρόσωποι της συγκεκριμένης ιδεολογίας(που προφανώς κάποιος θα υπάρχει,δε μπορεί)
και πετάγονται οι αριστεροι .

και πού 'σαι ρεμπεσκέ,δε θέλω να μαλώσω μαζί σου.Πώς το λένε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Φυσικά και μαζεύτηκαν όλοι οι ακαλλιέργητοι στο παρόν θέμα! Αφού αφορά τους ακαλλιέργητους συνεχιστές του Γ' Ράιχ...

Αν παρατηρήσεις καλύτερα, όχι, δεν μαζεύτηκαν συνεχιστές του Γ΄ Ράιχ, το αντίθετο, διάβασε όλα τα σχόλια και θα καταλάβεις. ;)

δεν έχεις άδικο.Δε γουστάρω απλά συζητήσεις οπου το επίπεδο πάει στο μειον άπειρο.
Ήρθα εδώ για να μου απαντήσουν οι εκπρόσωποι της συγκεκριμένης ιδεολογίας(που προφανώς κάποιος θα υπάρχει,δε μπορεί)
και πετάγονται οι αριστεροι .

και πού 'σαι ρεμπεσκέ,δε θέλω να μαλώσω μαζί σου.Πώς το λένε ;

Δεν είδα ποιο ακριβώς ήταν το ερώτημα σου αν και έψαξα τα προηγούμενα ποστ,
από την απάντηση που σου έδωσε όμως ο Rempeskes μάλλον ρώτησες για τα τρόφιμα που μοίρασαν.
Αυτά που σου είπε ο Rempeskes είναι σωστά, στρατολογεί το κόσμο,αυτή είναι η τακτική τους,
το θέμα της Χ.Α ήταν να μπει στη βουλή, από κει και πέρα θα βρει τρόπους να κάνει τα κόλπα της,
και μη κοιτάς μόνο τα τρόφιμα, δες το συλλογικά, προστασία σε πολίτες και ιδιαίτερα μεγάλης ηλικίας
σε υποβαθμισμένες γειτονιές, προστασία σε μαγαζιά, πάρε δώσε με την αστυνομία.
κράτα την ουσία της απάντησης του Rempeskes και όχι το τρολλάρισμα του, μην πέφτεις στη παγίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Δεν είδα ποιο ακριβώς ήταν το ερώτημα σου αν και έψαξα τα προηγούμενα ποστ,
από την απάντηση που σου έδωσε όμως ο Rempeskes μάλλον ρώτησες για τα τρόφιμα που μοίρασαν.
Αυτά που σου είπε ο Rempeskes είναι σωστά, στρατολογεί το κόσμο,αυτή είναι η τακτική τους,
το θέμα της Χ.Α ήταν να μπει στη βουλή, από κει και πέρα θα βρει τρόπους να κάνει τα κόλπα της,
και μη κοιτάς μόνο τα τρόφιμα, δες το συλλογικά, προστασία σε πολίτες και ιδιαίτερα μεγάλης ηλικίας
σε υποβαθμισμένες γειτονιές, προστασία σε μαγαζιά, πάρε δώσε με την αστυνομία.
κράτα την ουσία της απάντησης του Rempeskes και όχι το τρολλάρισμα του, μην πέφτεις στη παγίδα.

ααα όχι άλλο ρώτησα,τελείως άσχετο , κάτι για άτομα με ειδικές ανάγκες και με ψυχολιγικά προβλήματα ..δηλαδή πώς οι χρυσαυγίτες αντιμετωπίζουν τέτοιους ανθρώπους.Αυτό με τα τρόφιμα που έγραψε ο Ρεμπ πήγαινε για κάποιον άλλον, γιατί εγώ δεν ανέφερα τίποτα απολύτως για αυτό το περιστατικό.Καλά τα λέει,αλλά ρε μαν μερικοί τρολλάρουν χωρίς να είναι αντιληπτό(ίσως επειδή είμαι κανα 2μηνο μόνο εδώ χαχα )
δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο . Και ούτε θέλω να προσβάλουμε ο ένας τον άλλον.Εντ οφ στόρι φίλες και φίλοι .:D

αυτό με την τακτική τους που λες ( και που είπε και ο ρεμπεσκές) ναι εδώ θα συμφωνήσω:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
ααα όχι άλλο ρώτησα,τελείως άσχετο , κάτι για άτομα με ειδικές ανάγκες και με ψυχολιγικά προβλήματα ..δηλαδή πώς οι χρυσαυγίτες αντιμετωπίζουν τέτοιους ανθρώπους.Αυτό με τα τρόφιμα που έγραψε ο Ρεμπ πήγαινε για κάποιον άλλον, γιατί εγώ δεν ανέφερα τίποτα απολύτως για αυτό το περιστατικό.Καλά τα λέει,αλλά ρε μαν μερικοί τρολλάρουν χωρίς να είναι αντιληπτό(ίσως επειδή είμαι κανα 2μηνο μόνο εδώ χαχα )
δεν έχω κάτι με τον άνθρωπο . Και ούτε θέλω να προσβάλουμε ο ένας τον άλλον.Εντ οφ στόρι φίλες και φίλοι .:D

αυτό με την τακτική τους που λες ( και που είπε και ο ρεμπεσκές) ναι εδώ θα συμφωνήσω:worry:

Α, συγνώμη τότε κατάλαβα λάθος :redface:
Για τις ομάδες ανθρώπων που αναφέρεις δε νομίζω να έχουν κάνει κάποια σχετική δήλωση,
έχουν προτείνει κάποια σχέδια όμως, για τους χρήστες ουσιών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ότι σας πλασάρει η τηλεόραση αυτά παπαγαλίζεται.
Πάω στοίχημα, πως δεν έχετε κάτσει ποτέ μα ποτέ να ενημερωθείτε σχετικά με την Χ.Α.
Και όχι δεν είμαι φασίστρια, ούτε ψηφοφόρος της, απλά κλείνω που και που την τηλεόραση και ψάχνω 5 πράγματα από μόνη μου.
Ναι σε κάποιες καταστάσεις είναι ακραίες οι απόψεις της, αλλά όσο βλέπω τέτοια γεγονότα να εξελίσσονται εν έτη 2012 απορώ, για πια δημοκρατία και δήθεν πολιτισμό μιλάμε; γίνονται όλα αυτά και βγάζουμε το σκασμό, αλλά κατά τα άλλα μας τσούζουν τα δήθεν φασισταριά και ο κάθε χρυσαυγίτης.

Την σαπίλα που θέλουν μερικοί την εξαπλώνεται παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ναι σε κάποιες καταστάσεις είναι ακραίες οι απόψεις της, αλλά, λαλα, τραλαλα...


σε μια συναυλία
πιάσε εκει τον Αγγελάκα και πες του.
"Νικολα, η ΧΑ εχει ακραιες αποψεις, ΑΛΛΑ:..."

και κατσε κοψε αντιδρασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
σε μια συναυλία
πιάσε εκει τον Αγγελάκα και πες του.
"Νικολα, η ΧΑ εχει ακραιες αποψεις, ΑΛΛΑ:..."

και κατσε κοψε αντιδρασεις.

Εκτός από ταλέντο στο τρολλάρισμα, έχεις και στο να διαστρεβλώνεις τα λόγια του άλλου!
Πολυτάλαντο αγόρι, αχ.
Διάβασε όλο το ποστ και μη κρατάς αυτά που σε συμφέρουν.
Ναι προτιμώ έμπορους ναρκωτικών στη κρεμάλα και να κλείσουν τα σύνορα, παρά να βλέπω τέτοιες καταστάσεις, περιμένοντας πότε θα έρθει και η δική μου σειρά.
Δεν σου λέω ότι υποστηρίζω τη Χ.Α ίσα-ίσα, έξυπνο παιδί είσαι και θα καταλάβεις τι εννοώ και πως.
Όσο γίνονται τέτοια πράγματα τόσο χώρο θα βρίσκει η Χ.Α να ναρκοθετεί τους Έλληνες πολίτες.
Αν κοιτάξουν να τα περιορίσουν και σε κάποιο παράλληλο σύμπαν, να τα αποτρέψουν οριστικά να δεις τι καλά
που θα παλιώσει η Χ.Α και θα εξαφανιστεί από το προσκήνιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Ἐγὼ πάντως δὲν μπορῶ νὰ καταλάβω γιατί νὰ συνεχίζεται μιὰ ἀτέρμονη συζήτηση μὲ μαρξιστὲς ἢ ἀναρχικούς. Ἀνάμεσα στὶς ἀξίες τὶς ὁποῖες πρεσβεύουν, σίγουρα δὲ βρίσκεται αὐτὴ τοῦ ἔθνους. Ἄρα δὲν τοὺς ἐνοχλεῖ ποὺ ἡ Ἑλλάδα γέμισε λαθρομετανάστες κάθε λογῆς. Ἴσα-ἴσα οἱ ἀντιφᾶδες χαίρονται καὶ δηλώνουν εὐθαρσῶς ὅτι προτιμοῦν τοὺς Πακιστανοὺς καὶ ἀποστρέφονται ὅσους θεωροῦν ὅτι οἱ Ἕλληνες εἴμαστε ἑνιαῖο ἔθνος μὲ συνέχεια.

Ἄλλωστε, γιὰ νὰ ποῦμε τὰ πράγματα μὲ τὸ ὄνομά τους, ἐδῶ δὲ γίνεται προσπάθεια νὰ πείσῃ κανένας κάποιον οὔτε ἐξετάζεται ὀρθολογικὰ ἡ στάση τοῦ καθενὸς ἀπέναντι στὴ Χ.Α. Ἐδῶ προσπαθεῖ ὁ καθένας νὰ ταπώσῃ τὸν ἄλλον ὥστε νὰ δείξῃ ὅτι ἐπιβλήθηκε. Καὶ μπορεῖ μέχρι πρότινος οἱ ἀκροαριστεροὶ νὰ λογίζονταν οἱ νταῆδες τῆς ὑπόθεσης, ἀλλὰ θὰ πρέπῃ σιγὰ-σιγὰ νὰ συμβιβασθοῦν στὴν ἰδέα ὅτι ὑπάρχουν καὶ πιὸ νταῆδες ἀπὸ αὐτοὺς καὶ νὰ τὸ συνηθίσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Tι πρόβλημα έχετε μωρέ με τη Χρυσή Αυγή;Αφήστε τους να κάνουν το έργο που αυτοί θεωρούν σωστό.Ο Ελληνικός λαός θα αποφασίσει ποιοι θα τον κυβερνήσουν,τι νόημα έχει να προσπαθείτε να την πείτε εδώ μέσα οι μεν στους δε;Για να τους ψήφισε ο Ελληνικός λαός,προφανώς τους εμπιστεύτηκε.Επίσης όταν απαγορεύουμε τη συμμετοχή ενός κινήματος στις εκλογές,αυτόματα γινόμαστε φασίστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΙΠΠΟΠΟΤΑΜΟΣ

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πέτρος Κωστόπουλος : Τώρα αναρωτιούνται για τη Χρυσή Αυγή…

Μου αρέσει που το πολιτικό σύστημα κάθεται και σκέφτεται για να ανακαλύψει τις αιτίες της ανόδου της Χρυσής Αυγής. Την έκαναν όλοι μαζί. Άκουγα χθες το βράδυ στην εκπομπή του Αντώνη Σρόιτερ ότι μαλακία θες, από παντού. Ειδικά μου άρεσε ο αλλού νυχτωμένος, ο εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ Σκουρλέτης και η Αριστερά που προσπαθούν να ερμηνεύσουν ένα εντελώς νέο φαινόμενο με εργαλεία-σκέψεις όπως αυτά που είχε ο Αβραάμ Λίνκολν όταν μίλαγε για τους μαύρους της Αμερικής. Είναι απλό: ο κόσμος έχει φρικάρει με τις εκατοντάδες χιλιάδες, αν όχι εκατομμύρια λαθρομεταναστών, που έχουν μετατρέψει την Αθήνα, αλλά και άλλες πόλεις όπως η Πάτρα, σε κατεχόμενες περιοχές. Όλα έχουν ένα όριο και η ανοχή το δικό της.

Δεν λέω φτωχοί άνθρωποι, απελπισμένοι, ένα ποσοστό (μικρό) κυνηγημένοι, έχουν βρει την Ελλάδα ξέφραγο αμπέλι, αναζητώντας ένα καλύτερο αύριο. Και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ, τα τελευταία 10 χρόνια, κοίταζαν το φαινόμενο και δεν το ακουμπούσαν. Η δε Αριστερά τους πίεζε όσο μπορούσε με πατροπαράδοτα αντιρατσιστικά και ουμανιστικά φλασάκια παλαιάς κοπής. Όμως το φαινόμενο αυτό δεν έχει να κάνει πχ. με την έλευση χιλίων Παλαιστινίων όταν τους εξολόθρευαν οι Ισραηλινοί. Καμία σχέση. Εδώ μιλάμε για την είσοδο ανθρώπων που ξεπερνούν σε πληθυσμό τα Σκόπια. Χάρηκα όταν άκουσα χθες τον Λοβέρδο να παραδέχεται ότι ο μόνος που είχε δει τι θα γίνει πριν από 6-7 χρόνια ήταν ο Καρατζαφέρης. Σου αρέσει να συμφωνείς με τον Καρατζαφέρη; Δεν σου αρέσει, αλλά θες, δεν θες είναι ο πρώτος που είχε πει ότι θα γίνουμε μπουρδέλο. Όλοι το περνάγανε στο ντούκου, με αποτέλεσμα να μαζευτούν σήμερα 1,5 εκατομμύριο μετανάστες. Άντε, να είναι ένα εκατομμύριο, στην καλύτερη.

Τον τελευταίο καιρό, παρά τα μέτρα, αυξάνεται η προσέλευση. Μάθανε ότι… αυτονόμαστε και πλάκωσε όλος ο πλανήτης. Εννοείται ότι η Ευρώπη δεν τους παίρνει ούτε με σφαίρες και τους παρατάει στην ανοχύρωτη περιοχή, που είναι η Ελλάδα. Η Ελλάδα δεν έχει να ταΐσει τους δικούς της πια. Δουλειές δεν υπάρχουν ούτε με δίκαννα – όσοι είναι οι παράνομοι μετανάστες, άλλοι τόσοι είναι οι άνεργοι Έλληνες. Είμαστε μια πολύ μικρή κοινωνία και πολύ παλιά, για να μπορέσουμε να αντέξουμε εύκολα ακόμα και τη μίξη πολιτισμών. Η Αμερική χτίστηκε στις άλλες κουλτούρες, γιατί ακριβώς έψαχνε την ανάπτυξη και τα φτηνά εργατικά χέρια. Τους ήπιαν το αίμα με το καλαμάκι, που θα έλεγε και παλιά το ΚΚΕ, αλλά στο τέλος τους ενσωμάτωσαν. Όταν τελείωσε η ανάπτυξη, σηκώθηκε το τοίχος.

Δεν μπορεί η Αθήνα να είναι πια πόλη υπό κατάληψη. Τέλος. Η πείνα και η δυστυχία γενούν παρανομία. Δεν χρειάζεται να είσαι εγκληματικό στοιχείο για να κλέψεις ή να ληστέψεις. Γίνεσαι, άμα πεινάς πολύ. Η Χρυσή Αυγή πόνταρε σε αυτή ακριβώς την έλλειψη πολιτικής από όλα εν συνόλω τα κόμματα – πλην Καρατζαφέρη όπως είπα. Άρχισε να συνοδεύει γιαγιάδες στα ATM και τις συντάξεις, άρχισε να βγάζει μιλίτσιες, δηλαδή παράνομες αστυνομικές δυνάμεις για να φυλάει τις περιοχές και να αδειάζει διαμερίσματα από ανεπιθύμητους που δεν πλήρωναν. Σιγά σιγά, για όλο αυτό το μεγάλο φάσμα ανθρώπων που υπέφεραν σε προσωπική βάση, έγιναν διέξοδος. Τι πιο απλό από το να τους ψηφίσουν στο τέλος. Εδώ είμαστε τόσο μαλάκες που από ότι άκουγα χθες από το Λοβέρδο κατεβαίνουν από Σκόπια, Βουλγαρίες και Αλβανίες για τσάμπα εξετάσεις στα ελληνικά νοσοκομεία (τα πληρώνει ποιος; Κανένας…) και μετά επιστρέφουν σπίτι τους. Έλεος… Αυτό δεν είναι χώρα, αυτό είναι το φαρ γουέστ στο 19ο αιώνα.

Για να πω την αλήθεια και εγώ ήμουν υπέρ τις ελαστικής αντιμετώπισης, της ανθρωπιστικής, αλλά αλλού έβοσκα. Δεν είχα καταλάβει μέχρι πριν από κανένα χρόνο το μέγεθος του προβλήματος, ότι όπως πηγαίναμε θα καταλήγαμε να είμαστε χώρα υπό διάλυση. Και με την πρωτεύουσα υπό κατάληψη. Δεν ξέρω πως, δεν ξέρω τι, ήρθε η ώρα να τελειώνουμε με αυτή την ιστορία. Εννοείται ότι πρέπει να κινηθούμε στα όρια του ανθρωπισμού, αλλά και στα όρια της μη ανοχής. Θυμάμαι το 1981 ο Βαγγέλης Γιαννόπουλος είχε καταγγείλει τη Δεξιά που έπαιρνε με γερανούς τα παράνομα σταθμευμένα αυτοκίνητα και είπε ότι οι Έλληνες έχουν συνείδηση και δεν χρειάζονται αστυνομικά μέτρα. Σε μια εβδομάδα τα αυτοκίνητα που πάρκαραν στον Εθνικό Κήπο ήταν περισσότερα από τις πάπιες! Έτσι οι γερανοί επέστρεψαν. Η αποτροπή είναι ο καλύτερος τρόπος. Τώρα το πώς θα την κάνουν, ας αποφασίσουν οι ίδιοι.

ΥΓ.: Πολύ μου άρεσε η πρόταση του ΣΥΡΙΖΑ να τους πάνε σε ξενοδοχεία. Δεν ξέρω αν πρέπει να συνοδεύεται με φουλ πανσιόν και με περιηγήσεις σε Σούνιο και Ακρόπολη. Έτσι και αλλιώς το 50% των τουριστών που είχαν κλείσει να έρθουν στην Ελλάδα το ακύρωσαν ή το μπλόκαραν εξαιτίας της αναμπουμπούλας που δημιουργήθηκε μετά τις εκλογές. Και όχι μόνο…


www.pkool.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Σιγά μην τον ακούσουν και αναθεωρήσουν οι αναρχοκομμουνιστές...το πολύ-πολύ να ζητήσουν και all inclusive and full pansion.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top