Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Μεγάλη ένταση στο Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας από την αιμοδοσία μελών της Χρυσής Αυγής

Συγκέντρωση διαμαρτυρίας μελών αντιρατσιστικών οργανώσεων πραγματοποιήθηκε το Σάββατο έξω από το Γενικό Νοσοκομείο Λάρισας με αφορμή αιμοδοσία μελών της Χρυσής Αυγής, που σε ανακοίνωση τους καλούσαν να δώσουν αίμα «Έλληνες για Έλληνες».

Στο σημείο υπήρχαν ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις, η παρουσία των οποίων περιόρισε τις αντιδράσεις και την ένταση σε λεκτικό επίπεδο, αφού οι διαμαρτυρόμενοι δεν ήρθαν σε επαφή με τα μέλη της ΧΑ που προσήλθαν προκειμένου να δώσουν αίμα. Πάντως από το πρωί στο χώρο του νοσοκομείου επικράτησε μεγάλη ένταση.

Έτσι η αντιπαράθεση περιορίστηκε σε ανταλλαγή υβριστικών συνθημάτων. Οι τόνοι ανέβηκαν, όταν έκανε την εμφάνιση του ο βουλευτής Μαγνησίας της Χρυσής Αυγής Π. Ηλιόπουλος καθώς από την μεριά των διαμαρτυρομένων εκσφενδονίστηκαν κυπελάκια με καφέ και νερά.

Με την ολοκλήρωση της αιμοδοσίας και υπό αστυνομικό κλοιό αποχώρησαν τα μέλη της Χρυσής Αυγής και εν συνεχεία και οι διαμαρτυρόμενοι.

Από την πλευρά του ο διοικητής της 5ης ΥΠΕ Λάζαρος Μακρής, δήλωσε ότι το αίμα που έδωσαν τα μέλη της Χρυσής Αυγής θα διατεθεί όπου κρίνει απαραίτητο το Νοσοκομείο χωρίς προϋποθέσεις και περιορισμούς.

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

απορία :confused:
ο Θεμιστοκλής ,πουχου,ήταν πατριώτης?

Διάλεξες αμφιλεγόμενη προσωπικότητα, σκόπιμα μπορώ να πω. Θα σου δώσω ένα σαφέστερο παράδειγμα πατριώτη, τον προκάτοχό του, Μιλτιάδη ή τον πολιτικό αντίπαλο του Θεμιστοκλή, τον Αριστείδη τον Δίκαιο (έτσι επονομάστηκε). Και γενικώς, τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά. Καταρχάς η λέξη Πατρίς είναι αρχαία, ενώ και η αγάπη προς την Πατρίδα εγκωμιάζεται συχνότατα στα Ομηρικά Έπη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
. Καταρχάς η λέξη Πατρίς είναι αρχαία, ενώ και η αγάπη προς την Πατρίδα εγκωμιάζεται συχνότατα στα Ομηρικά Έπη.



Δε βρίσκω νόημα στο να συνεχίσουμε να παραθέτουμε ονόματα.
Νεογέννητε( ; ),
Η λέξη πατρίς είναι αρχαία,ο πατριωτισμός όχι.
Αν δεν κάνω λάθος είναι γαλλικό αντιδάνειο,όρος που εμφανίστηκε κατά τη γαλλική επανάσταση.
Συγχέεις λοιπόν τη "φιλοπατρία" με το "πατριωτισμό",όρος ,για εμένα, συνώνυμος του χουλιγκανισμού.


Τέλοσπάντων,και οι δύο αυτές έννοιες λειτουργούν αποπροσανατολιστικά,ο "εχθρός" δε βρίσκεται "έξω".:)
ββ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.


Συγχέεις λοιπόν τη "φιλοπατρία" με το "πατριωτισμό",όρος ,για εμένα, συνώνυμος του χουλιγκανισμού.

Ο απλός άνθρωπος που σκοτώθηκε πολεμώντας του Ιταλούς,
δεν ήταν απλά "φιλόπατρις".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Ο απλός άνθρωπος που σκοτώθηκε πολεμώντας του Ιταλούς,
δεν ήταν απλά "φιλόπατρις".

Ήταν τι δηλαδή;
Το ίδιο ισχύει και για το Γερμανό στρατιώτη που σκοτώθηκε σε ανάλογες μάχες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.


πς: σκοτεινός ιεροφάντης.
πς02: καμία σχέση ναζισμός και χρυσή αυγή. λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
κοίτα κάτι πράγματα...
υπάρχει στο κοινοβούλιο μια "κομματική" παράταξη
από βολεψάκηδες,
απο χωριατοτραμπούκους,
από φασισταριά...


αρκετά όμως με τη ΝΔ. θα πιάσουμε τη χα αργότερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Έστειλα το 7χρονο ανιψάκι μου για μάθημα στο σχολείο της Χρυσής Αυγής. Μου λέει "καλά ήταν".
Τον θέλουν οι Χρυσαυγίτες να τους κάνει μάθημα και αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
το hip hop ειναι ιδεολογια που βασιζεται στην αντιδραση στην εξουσια και τα οργανα της,αστυνομια κλπ..εσεις τι σχεση εχετε μ αυτη;θα τριζουν τα κοκκαλακια του 2pac μου θελετε και ραπ,αντε κανενα συμβουλιο με τους μπατσους,σ αυτα ειστε μανουλες.ξερετε εσεις,ρουφιανεματα,μαζι σε πορειες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Έστειλα το 7χρονο ανιψάκι μου για μάθημα στο σχολείο της Χρυσής Αυγής. Μου λέει "καλά ήταν".
Τον θέλουν οι Χρυσαυγίτες να τους κάνει μάθημα και αύριο.
ειδικα να τους κανει μαθηματα εκφρασης εκθεσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ρε φασιστοειδη γαμω τη φαρα σας,το hip hop ειναι ιδεολογια που βασιζεται στην αντιδραση στην εξουσια και τα οργανα της,αστυνομια κλπ..εσεις τι σχεση εχετε μ αυτη;θα τριζουν τα κοκκαλακια του 2pac μου θελετε και ραπ,αντε κανενα συμβουλιο με τους μπατσους,σ αυτα ειστε μανουλες.ξερετε εσεις,ρουφιανεματα,μαζι σε πορειες..
Ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει το λεξιλόγιο ενός νεαρού, που θέλει να μας πείσει οτι αποτελεί ίσως και πρότυπο, για την δημοκρατικότητα του, για την ισορροπημένη του σκέψη και, και, και, και... ενδεχομένως, την ακεραιότητα του ως χαρακτήρα.

Δεν με ενδιαφέρει η Χ.Α. ούτε και οι χρυσαυγήτες. Εξ' άλλου, έχω δηλώσει σε παλαιότερη τοποθέτηση μου, οτι μάλλον το σύστημα θα τους χρησιμοποιήσει σε προβοκατόρικες επιθέσεις εναντίον ευρύτερων μαζών, προκειμένου να καταστείλει ενέργειες ή ακόμα και για να τραβήξει την προσοχή μας. Δηλαδή, η Χ.Α. σήμερα, δεν είναι σε θέση να αποτελεί κίνδυνο για το σύστημα, οπότε και απολαμβάνει την ελευθερία του ως κόμμα.
Θα έλεγα οτι του επιτρέπουν να υπάρχει.
Ετσι απλά!!!


Απο αυτό που βιώνουμε σήμερα ως κρίση, θέλω να πω, οτι οφείλουμε να διδαχθούμε και με βρισιές δεν διδάσκεται κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Ιδιαίτερη εντύπωση μου κάνει το λεξιλόγιο ενός νεαρού, που θέλει να μας πείσει οτι αποτελεί ίσως και πρότυπο, για την δημοκρατικότητα του, για την ισορροπημένη του σκέψη και, και, και, και... ενδεχομένως, την ακεραιότητα του ως χαρακτήρα.

Δεν με ενδιαφέρει η Χ.Α. ούτε και οι χρυσαυγήτες. Εξ' άλλου, έχω δηλώσει σε παλαιότερη τοποθέτηση μου, οτι μάλλον το σύστημα θα τους χρησιμοποιήσει σε προβοκατόρικες επιθέσεις εναντίον ευρύτερων μαζών, προκειμένου να καταστείλει ενέργειες ή ακόμα και για να τραβήξει την προσοχή μας. Δηλαδή, η Χ.Α. σήμερα, δεν είναι σε θέση να αποτελεί κίνδυνο για το σύστημα, οπότε και απολαμβάνει την ελευθερία του ως κόμμα.
Θα έλεγα οτι του επιτρέπουν να υπάρχει.
Ετσι απλά!!!


Απο αυτό που βιώνουμε σήμερα ως κρίση, θέλω να πω, οτι οφείλουμε να διδαχθούμε και με βρισιές δεν διδάσκεται κανείς.
Οποιαδήποτε μορφή φασισμού αποτελεί φόβητρο για τη κοινωνία.Όσο για το αν η Χ.Α δεν αποτελεί φόβητρο,μια βόλτα από διάφορα σχολεία της Ελλάδας θα σας πείσει.Μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε χρυσαυγίτης στα σχολεία και αν υπήρχαν ήταν μετρημένοι στα δάχτυλα.Σήμερα δυστυχώς το φαινόμενο αυτό έχει γίνει μόδα και φοβάμαι τι διαστάσεις μπορεί να πάρει.Δε μπορώ να κρίνω γενικότερα,αλλά η Χ.Α έχει καταφέρει να κερδίσει πολλούς νέους λόγω της προπαγάνδας της και αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο.Και επειδή ανέφερες την κρίση,σου θυμίζω πως τα μεγαλύτερα φασιστικά καθεστώτα ξεκινήσανε μέσα από μεγάλες οικονομικές δυσκολίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top