Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Πάντως βλέποντας τις συλλήψεις και τις προσαγωγές ένιωσα κάτι σαν deja vu! Από τότε, με τη 17 Νοέμβρη.............

Ναι, βέβαια αυτοί εδώ είναι πολύ μεγαλύτερα νούμερα :P



btw, τι επικ φειλ ροχάλα είναι αυτή; :P
Διακρίνω επίσης έναν εκνευρισμό "παλιολινάτσες, γαμώ τα σπίτια σας". Τι έγινε Ηλία, που είναι το χθεσινό το ηρωικό "δε μας φοβίζει τίποτα, ζήτω η Ελλάδα"? :P
Σπάει σιγά σιγά ο τσαμπουκάς; :)
https://www.newsbomb.gr/images/news/2013/09/29/porisma-6.jpg
https://www.newsbomb.gr/images/news/2013/09/29/porisma-7.jpg

-Δυστυχώς (όμως) ο τόπος κατοικείται (πλέον) από α(υτο)νόητους ("ιδιώτες". κατά τους αρχαίους Πλάτωνα κι Αριστοτέλη!)...
-Δυστυχώς (όμως) είναι αργά!
=Δυστυχώς (όμως), δεν υπάρχουν τάρταρα, για τον ...χρυσαυγητισμό! Εξάλλου, ο τόπος τούτος, μη νομίζεις, πως διαφέρει πια από τα τάρταρα!:(:(:(

α ρε Νωεύς, πόσο δίκιο έχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Άλλο ένα θέμα που δεν πουλάει!;)
Εδώ έχουμε Golden Eggs ποιος ασχολείται με τα χουλιγκάνια...


τι να πουλήσει ρε φίλε, είδα τσιμαίους, πρεπεντέρηδες, τρέμηδες, αλαφούζο, μπόμπολα, βαρδινογιάννη,
δένδια, σύριζα, κκε, δημαρ, βενιζέλο, με μια φωνή και ανατρίχιασα, ωχ, τι μας ετοιμάζουν ακόμη.

ο μιχαλολιάκος φυλακή και ο παπανδρέου βρυξέλες,
ελλάς το μεγαλείο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
αχαχαχαχ αναθεμα ρε, ολοι σας που σας επιασε η καψα του μνημονιου ,αν εχετε κατεβει σε καμια συγκεντρωση ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
αχαχαχαχ αναθεμα ρε, ολοι σας που σας επιασε η καψα του μνημονιου ,αν εχετε κατεβει σε καμια συγκεντρωση ποτε
Ναι έχω κατέβει και συνεχίζω να κατεβαίνω.
Γουστάρω τόσο πολύ να παθαίνω λοιμώξεις στο αναπνευστικό από τα δακρυγόνα..για αυτό πάω, μη φανταστείς ότι και καλά διαδηλώνω, οι ουσίες με παρασέρνουν.

Πριν τσουβαλιάσεις σκέψου λίγο,δεν βολευόμαστε όλοι στον καναπέ μας, προσβάλεις αρκετούς με αυτό που είπες τώρα, γιατί όσο μερικοί αράζουν (φαντάζομαι συμπεριλαμβανομένου και εσένα για να πετάς μπιχτή τόσο άνετα) στη βολεψιά τους μπροστά στη tv βλέποντας τις εξελίξεις, κάποιοι είναι εκεί και τις ζούνε.
Ξέρεις, αυτό που παρακαλουθείς από τη τηλεόραση δεν είναι ψεύτικο, είναι αληθινοί άνθρωποι που όντως διαδηλώνουν.

Να πω και για τα επεισόδια που γίνονται; Απλά ένα ευχαριστώ στους προβοκάτορες που μου άλλαξαν ντεκορ στο μαγαζί μου μπροστά στα μάτια μου την ώρα που διαδήλωνα, σκέφτομαι να τους καλέσω και στο σπίτι για μερικές αλλαγές.
ΔΕΝ ξέρεις τι κάνει ο καθένας, οπότε ΜΗΝ αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, συμμετέχω τα τελευταία 8 χρόνια σε πορείες, συγκεντρώσεις, διαδηλώσεις και πίστεψε με ο αριθμός αυτών που συμμετέχουν αυξάνεται, οπότε η καραμέλα σας έληξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anwnymos

Δραστήριο μέλος

Ο anwnymos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 424 μηνύματα.
wtf ουτε καταλαβες τι ειπα
με γεια σου με χαρα σου που διαδηλωνεις , και εγω μαζι σου
αυτο που θελω να πω ειναι οτι σας πειραξε που δειχνουν τα καναλια τους ναζι και γαβγιζετε για το μνημονιο ενω ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ουτε καν εχουν κατεβει σε καποιο αντιμνημονιακο συλλαλητηριο , σε γενικη απεργια κ.ο.κ. και τωρα τους επιασε δηθεν η καψα και πως με αυτην την σταση σας και συμπεριφορα δεν κανετε τιποτα αλλο απο το να υποβαθμιζετε το θεμα των ναζι το οποιο ομως ειναι μειζονος σημασιας ειτε σας αρεσει ειτε οχι
αυτη η δηθεν απαθεια σας ειναι που μου προκαλει αηδια
τωρα τα αλλα για προβοκατσιες που λες αλλα νταλλα και του πουλιου το γαλα λες και κατηγορησα εγω τους διαδηλωτες ποτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ναι έχω κατέβει και συνεχίζω να κατεβαίνω.
Γουστάρω τόσο πολύ να παθαίνω λοιμώξεις στο αναπνευστικό από τα δακρυγόνα..για αυτό πάω, μη φανταστείς ότι και καλά διαδηλώνω, οι ουσίες με παρασέρνουν.

Πριν τσουβαλιάσεις σκέψου λίγο,δεν βολευόμαστε όλοι στον καναπέ μας, προσβάλεις αρκετούς με αυτό που είπες τώρα, γιατί όσο μερικοί αράζουν (φαντάζομαι συμπεριλαμβανομένου και εσένα για να πετάς μπιχτή τόσο άνετα) στη βολεψιά τους μπροστά στη tv βλέποντας τις εξελίξεις, κάποιοι είναι εκεί και τις ζούνε.
Ξέρεις, αυτό που παρακαλουθείς από τη τηλεόραση δεν είναι ψεύτικο, είναι αληθινοί άνθρωποι που όντως διαδηλώνουν.

Να πω και για τα επεισόδια που γίνονται; Απλά ένα ευχαριστώ στους προβοκάτορες που μου άλλαξαν ντεκορ στο μαγαζί μου μπροστά στα μάτια μου την ώρα που διαδήλωνα, σκέφτομαι να τους καλέσω και στο σπίτι για μερικές αλλαγές.
ΔΕΝ ξέρεις τι κάνει ο καθένας, οπότε ΜΗΝ αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο, συμμετέχω τα τελευταία 8 χρόνια σε πορείες, συγκεντρώσεις, διαδηλώσεις και πίστεψε με ο αριθμός αυτών που συμμετέχουν αυξάνεται, οπότε η καραμέλα σας έληξε.

Μην αρπάζεσαι δίχως λόγο.
Έχει δίκιο ο anwnymos. Δεν είναι λίγοι αυτοί που ποτέ δεν έχουν πάει σε μία διαδήλωση, και που πάντα ειρωνεύονται διαδηλώσεις και διαδηλωτές. Έτσι είναι η φύση τους : αντιδραστικοί. Τώρα επειδή θέλουν κάτι να πουν σε όσους χαίρονται για την κατάληξη της χ.α., λένε : "α! η χ.α σας έφταιξε; φάτε τα μνημόνια στη μάπα τώρα". Μερικοί το λένε έτσι για να πουν κάτι, και φυσικά μερικοί το λένε επειδή είναι χρυσαυγίτες. Είναι το μοναδικό "επειχήρημα" που έχουν πλέον να προβάλουν.

Τα ίδια πράγματα μπορεί να λέγονται από εντελώς διαφορετικούς ανθρώπους και με εντελώς διαφορετικά κίνητρα, επομένως ο κάθε αντίλογος (όπως το μήνυμα του anwnymos από πάνω) δεν αφορά όλους

Μια δικτυακή κοινότητα είναι εδώ, δε γνωριζόμαστε από κοντά για να ξέρουμε τι είναι ο καθένας, συνεπώς.... cool :P, μην παίρνετε τοις μετρητοίς το καθετί εδώ μέσα.

Αλίμονο αν σ αυτό το thread τσακωνόμαστε μεταξύ μας άνθρωποι που και τη χ.α. αυγή αντιπαθούμε, και δεν είμαστε βολεμένοι άνθρωποι του συστήματος και σε διαδηλώσεις πάμε :P
Και για ποιο λόγο να τσακωθούμε κιόλας; Επειδή μερικοί εκδηλώνουμε λίγο πιο έντονα την ικανοποίησή μας που διαλύεται αυτή η εγκληματική οργάνωση;

Από αύριο μαζί θα είμαστε στις πορείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Annabelle

Νεοφερμένος

Η Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
wtf ουτε καταλαβες τι ειπα
με γεια σου με χαρα σου που διαδηλωνεις , και εγω μαζι σου
αυτο που θελω να πω ειναι οτι σας πειραξε που δειχνουν τα καναλια τους ναζι και γαβγιζετε για το μνημονιο ενω ειμαι σιγουρος οτι πολλοι ουτε καν εχουν κατεβει σε καποιο αντιμνημονιακο συλλαλητηριο , σε γενικη απεργια κ.ο.κ. και τωρα τους επιασε δηθεν η καψα και πως με αυτην την σταση σας και συμπεριφορα δεν κανετε τιποτα αλλο απο το να υποβαθμιζετε το θεμα των ναζι το οποιο ομως ειναι μειζονος σημασιας ειτε σας αρεσει ειτε οχι
αυτη η δηθεν απαθεια σας ειναι που μου προκαλει αηδια
τωρα τα αλλα για προβοκατσιες που λες αλλα νταλλα και του πουλιου το γαλα λες και κατηγορησα εγω τους διαδηλωτες ποτε
Να με συμπαθάς, ήμουν στα άτομα που διαμαρτυρήθηκα έντονα για τα παρατράγουδα των χρυσών αυγών και το πήρα προσωπικά, οπότε θεώρησα ότι ΠΡΈΠΕΙ και να απαντήσω, προσβλήθηκα.
Όπως επίσης σου απάντησα πως ο αριθμός των διαδηλωτών αυξάνεται, οπότε και η καραμέλα έληξε.
Προς θεού κανένας από τους δυο μας δεν είπε ότι φταίνει οι διαδηλωτές, το ανέφερα για να σου δείξω ότι έχω επαφή με τις διαδηλώσεις και για να σου αποδείξω πως δεν με έπιασε ξαφνικά η κάψα για το μνημόνιο.
Και εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τι εννοείς όταν μιλάς για απάθεια,είναι τόσο περίεργο που πολλοί από εμάς ζητάμε η δικαιοσύνη να έχει άμεση ανταπόκριση και στους υπόλοιπους (εδώ κολλάει και το μνημόνιο που ε,ε,ερχεται!) και όχι μόνο στα φασιστόμουτρα;

Μην αρπάζεσαι δίχως λόγο.
Έχει δίκιο ο anwnymos. Δεν είναι λίγοι αυτοί που ποτέ δεν έχουν πάει σε μία διαδήλωση, και που πάντα ειρωνεύονται διαδηλώσεις και διαδηλωτές. Έτσι είναι η φύση τους : αντιδραστικοί. Τώρα επειδή θέλουν κάτι να πουν σε όσους χαίρονται για την κατάληξη της χ.α., λένε : "α! η χ.α σας έφταιξε; φάτε τα μνημόνια στη μάπα τώρα". Μερικοί το λένε έτσι για να πουν κάτι, και φυσικά μερικοί το λένε επειδή είναι χρυσαυγίτες. Είναι το μοναδικό "επειχήρημα" που έχουν πλέον να προβάλουν.

Τα ίδια πράγματα μπορεί να λέγονται από εντελώς διαφορετικούς ανθρώπους και με εντελώς διαφορετικά κίνητρα, επομένως ο κάθε αντίλογος (όπως το μήνυμα του anwnymos από πάνω) δεν αφορά όλους

Μια δικτυακή κοινότητα είναι εδώ, δε γνωριζόμαστε από κοντά για να ξέρουμε τι είναι ο καθένας, συνεπώς.... cool :P, μην παίρνετε τοις μετρητοίς το καθετί εδώ μέσα.

Αλίμονο αν σ αυτό το thread τσακωνόμαστε μεταξύ μας άνθρωποι που και τη χ.α. αυγή αντιπαθούμε, και δεν είμαστε βολεμένοι άνθρωποι του συστήματος και σε διαδηλώσεις πάμε :P
Και για ποιο λόγο να τσακωθούμε κιόλας; Επειδή μερικοί εκδηλώνουμε λίγο πιο έντονα την ικανοποίησή μας που διαλύεται αυτή η εγκληματική οργάνωση;

Από αύριο μαζί θα είμαστε στις πορείες.
Και εγώ είχα μια αντίδραση για τις εξελήξεις των τελευταίων 24ωρων τι πάει να πει; Με κατατάζει κατευθείαν σε αυτούς; Δηλαδή αν δεν είμαι στην μια πλευρά αυτό με στέλνει αυτόματα στην άλλη;
Έντονη η αντίδραση μου να το δεχτώ, αλλά όταν βλέπω γενικούρες σε τόσο συγκεκριμένες καταστάσεις γιατί μια λέξη με έτσουξε το "ΌΛΟΙ", η υπομονή μου τελειώνει (και για να το ελαφρύνω λίγο...Ελληνίδα είμαι, τι περιμένεις;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Και εγώ είχα μια αντίδραση για τις εξελήξεις των τελευταίων 24ωρων τι πάει να πει; Με κατατάζει κατευθείαν σε αυτούς; Δηλαδή αν δεν είμαι στην μια πλευρά αυτό με στέλνει αυτόματα στην άλλη;

Όχι.
Ειδικά για εσένα, φάνηκε εξ αρχής από αυτά που έγραφες ότι η αντίδρασή σου μάλλον (λέω μάλλον γιατί πίσω από μια οθόνη δε ξέρουμε τι είναι ο καθένας) δεν έχει κανένα κακοπροαίρετο κίνητρο.
Γι αυτό και δε σου απάντησα τίποτα σε αυτό το μήνυμα -> https://www.e-steki.gr/showpost.php?p=3935703&postcount=2835 επειδή επι της ουσίας δε διαφωνώ σε κάτι από αυτά που μου απάντησες





Και αφού θέλω να πιστεύω ότι λύσαμε τις όποιες παρεξηγήσεις :P, ας επανέλθουμε στο θέμα....

"Πατρίδα, τιμή, χρυσή αυγή" δήλωσε περήφανα ο Χρήστος Παππάς εξερχόμενος των δικαστηρίων.



Το "αίμα" που πήγε ρε Χρήστο; :mad:
Κοτζάμ υπαρχηγός και ντρέπεσαι να πεις το πραγματικό σύνθημα της συμμορίας σου;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Τελείωσε η πορεία :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πάντως μετά τα χθεσινά και προχθεσινά συμβάντα παραμένει άγνωστο( ; ) ή έστω περίεργο γιατί, αφού τα περισσότερα για τα οποία κατηγορούνται οι συλληφθέντες ήταν γνωστά από καιρό, υπήρξε τόση μεγάλη καθυστέρηση στο να γίνουν οι εν λόγω συλλήψεις.

Επίσης πέρα από την εξάρθρωση της ΧΑ, θα ασχοληθούν επιτέλους οι κυβερνώντες με την αποσαφήνιση των αιτιών και κυρίως την επίλυση των προβλημάτων, που έστρεψαν όλους αυτούς τους ψηφοφόρους στο να ψηφίσουν το συγκεκριμένο κόμμα; Γιατί φαντάζομαι ότι τόσοι πολλοί να ταυτίστηκαν ξαφνικά μαζί τους ιδεολογικά αποκλείεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Iδεολογικά όχι, αλλά πολλούς που είχαν απηυδήσει με το σάπιο πολιτικό σύστημα, τους "τράβηξε" ο τσαμπουκάς και ο ωμός τρόπος που τα έψελναν οι χρυσαυγίτες στη βουλή στους παλαιοκομματικούς, χωρίς βέβαια να ξέρουν οτι από πίσω κρυβόταν ένα τέρας έτοιμο να ξεσπάσει.
Δηλ. φρόντισε η χ.α. να "χαϊδέψει" τα αυτιά του κοσμάκη, κάνοντάς τον να πιστέψει οτι ήταν με το μέρος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Με πρόφαση την αντιμετώπιση της Χρυσής Αυγής η κυβέρνηση προσπαθεί να περάσει αντιδημοκρατικά νομοσχέδια που πριν δεν ήταν δυνατόν να περάσουν χωρίς να αντιδράσει κανένας. Ακούω ότι θα απαγορεύσει την διενέργεια εκλογών με τη μαζική παραίτηση βουλευτών και τη διακοπή της κρατικής χρηματοδότησης σε κόμματα που τα μέλη του διώκονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Τωρα που καναν εφοδους σε σπιτια πολιτικων, δεν ειναι ωραια ευκαιρια να κανουν κανα ντου και στο σπιτι του Βενιζελου και του Παπακωσταντινου να βρουν εκεινο το σιντακι (που ξεχασε ή εχασε); ε αφου δεν το βρισκουν αυτοί, μηπως η αστυνομια το βρει...λεω εγω τωρα...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ελεύθεροι Κασιδιάρης, Mίχος, Παναγιώταρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν αθωώθηκαν, κρίθηκε ότι δεν ήταν ύποπτοι φυγής. Η μη προφυλάκιση δεν συνιστά αθώωση, όπως και η σύλληψη δε συνιστά καταδίκη.

Είδωμεν.

Αύριο απολογείται ο Μιχαλολιάκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν αθωώθηκαν, κρίθηκε ότι δεν ήταν ύποπτοι φυγής. Η μη προφυλάκιση δεν συνιστά αθώωση, όπως και η σύλληψη δε συνιστά καταδίκη.

Είδωμεν.

Αύριο απολογείται ο Μιχαλολιάκος.
Κακά τα ψέματα. H κυβέρνηση ρίσκαρε και έχασε... Η είκονα των ΜΜΕ με τα στοχευμένα ρεπορτάζ κατά της χρυσής αυγής τελικώς θα την ωφελήσει.

To ουσιαστικό είναι ότι η χρυσή αυγή δεν δικάζεται ως εγκληματική οργάνωση συνολικά αλλά ως άτομα μεμονομένα. Η Χρυσή αυγή υπάρχει και θα συνεχίσει να κατεβαίνει στις εκλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν αθωώθηκαν, κρίθηκε ότι δεν ήταν ύποπτοι φυγής. Η μη προφυλάκιση δεν συνιστά αθώωση, όπως και η σύλληψη δε συνιστά καταδίκη.

Είδωμεν.

Αύριο απολογείται ο Μιχαλολιάκος.
Το βασικό κατηγορητήριό τους ήταν ως διοικητικά στελέχη εγκληματικής οργάνωσης και γι'αυτό ενεργοποιήθηκε κατά το προβληθέντα τρόπο η διαδικασία του αυτοφώρου. Για τα μεμονωμένα αδικήματα θα δικαστούν μέχρι να οριστεί δικάσιμος που με τις εφέσεις θα αργήσει αρκετά.
Κακά τα ψέματα. H κυβέρνηση ρίσκαρε και έχασε... Η είκονα των ΜΜΕ με τα στοχευμένα ρεπορτάζ κατά της χρυσής αυγής τελικώς θα την ωφελήσει.

To ουσιαστικό είναι ότι η χρυσή αυγή δεν δικάζεται ως εγκληματική οργάνωση συνολικά αλλά ως άτομα μεμονομένα. Η Χρυσή αυγή υπάρχει και θα συνεχίσει να κατεβαίνει στις εκλογές.
Το τι έχουμε διαβάσει από τους δημοσιογράφους δεν περιγράφεται. Αν δεν γνωρίζουν το συγκεκριμένο τομέα της επιστήμης, ας αφήσουν τους ειδικούς να τοποθετούνται. Αυτή θα ήταν η πρέπουσα στάση από μία τηλεόραση που ενδιαφέρεται για την πληροφόρηση κι όχι τη παρα-πληροφόρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το βασικό κατηγορητήριό τους ήταν ως διοικητικά στελέχη εγκληματικής οργάνωσης και γι'αυτό ενεργοποιήθηκε κατά το προβληθέντα τρόπο η διαδικασία του αυτοφώρου. Για τα μεμονωμένα αδικήματα θα δικαστούν μέχρι να οριστεί δικάσιμος που με τις εφέσεις θα αργήσει αρκετά.
...

Δεν είμαι νομικός, αλλά έχω την αίσθηση ότι είσαι πιο σχετική με το χώρο.
Ωστόσο, όσα διαβάζω από νομικούς, δεν αποκλείουν την καταδίκη για εγκληματική οργάνωση:
Εντελώς εξαιρετικά προβλέπεται στο νόμο ότι στους κατηγορούμενους για συμμετοχή σε εγκληματική οργάνωση, προσωρινή κράτηση μπορεί να επιβληθεί και όταν κρίνεται από τον ανακριτή και τον εισαγγελέα ότι αν αφεθούν ελεύθεροι είναι πολύ πιθανό να διαπράξουν και άλλα εγκλήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Δεν είμαι νομικός, αλλά έχω την αίσθηση ότι είσαι πιο σχετική με το χώρο.
Ωστόσο, όσα διαβάζω από νομικούς, δεν αποκλείουν την καταδίκη για εγκληματική οργάνωση:
Εδώ τι είπαν και γιατί ένας δεν αφέθηκε ελεύθερος.

Είχα παρακολουθήσει το Δημητρακόπουλο στον ΑΝΤ1 (που είχε προβλέψει την εξέλιξη), αλλά ο δημοσιογράφος διακόπτοντάς τον προτίμησε να πλέξει το εγκώμιο της "δημοκρατικής" κυβέρνησης. Αυτό είπε σήμερα. Αν ήταν ισχυρό το κατηγορητήριο θα προφυλακίζονταν σήμερα κιόλας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top