Ψηφιακή βιβλιοθήκη και e-book Reader

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όταν τα χρησιμοποιείς για δουλειά μια χαρά βολεύουν τα e-books.Πολλές φορές έχει τύχει να διαβάσω αποσπάσματα για να με βοηθήσουν σε αυτό που θέλω να φτιάξω.
Τώρα αν θα το διάβαζα όλο εξαρτάται από το βιβλίο.Έχω διαβάσει 5-6 ολόκληρα αλλά ήταν καθαρά για θέματα τα οποία ήθελα πολύ να μάθω.
Η μαγεία του χαρτιού δεν αντικαθίσταται με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελπιδα

Νεοφερμένος

Η ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
δεν εχω δοκιμασει να διαβασω ενα e-book, αν και μετα απο διαφορες συζητησεις με ανθρωπους που το εχουν κανει, κατεληξα στο συμπερασμα οτι ενα καλο βιβλιο δεν αντικαθισταται απο τον υπολογιστη...
τελοσπαντων, γνωριζετε απο που βρισκουμε τετοια βιβλια; (μιλαω για ελληνικα e-book)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Έχω διαβάσει e-book, 2-3 ολόκληρα (Μυθιστορήματα) και 2-3 κατά 40-60% που αφορούσαν Δίκτυα και PHP.

Υ.γ.: Ο Apple Ι δεν είναι ο πρώτος υπολογιστής αλλά ο Πρώτος υπολογιστής που είχε σαν Target Group έναν απλό άνθρωπο.

Ο Apple I στην ουσία το έφτιαξε ο Wozniak, o Steve Job φαινόταν από τότε ότι θα γίνει CEO :P
Ναι, έχεις δίκιο… first personal computer(Apple 1) επρεπε να γράφω…:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Μπορεί το χαρτί να δίνει άλλη αίσθηση κατά το διάβασμα αλλά τα e-books διαδίδονται πιο εύκολα (και στη προκειμένη περίπτωση, τα έργα της εν λόγου βιβλιοθήκης). :)
Μερικοί πάντως εκτυπώνουν τα e-books και τα διαβάζουν.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κάποιος που μπορώ να βρω e-book readers στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι. Από όσο ξέρω όμως η amazon το στέλνει ελλάδα. Βέβαια δεν υπάρχουν ακόμη Ελληνικά βιβλία για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Το είχα ψάξει και εγώ και κατέληξα στο ότι εντός Ελλάδος δε θα βρεις κάτι και οι συσκευές που μπορείς να αγοράσεις από το εξωτερικό είναι ακριβές. Κάποιοι προτείνουν τη λύση του PSP ή του Iphone για e-book reader κι εγώ σκέφτομαι κάποιο netbook (δεν ξέρω κατά πόσο η οθόνη των 10 ιντσών επαρκεί) ή φθηνό laptop.

Κι εδώ θα βρείτε ελληνικά e-book: https://e-vivlia.blogspot.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
iPhone ή PSP είμαι πολύ κατά. Πολύ μικρή οθόνη, επίσης θα μπορείς να διαβάζεις μόνο pdf και είμαι σίγουρος ότι κάποια pdf ίσως να μην εμφανίζονται σωστά.

Για netbook, καλή ιδέα αν μάλλον θα είναι άβολα λόγο του πληκτρολογίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacrimosa

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το βιβλίο δεν το διαβάζεις απλά.... το αγγίζεις, το μυρίζεις, το νιώθεις, γίνεσαι ένα με αυτό... για αυτό τα πραγματικά βιβλία με πραγματική γνώση και όχι πληροφορία προτιμώ να τα διαβάζω ως βιβλία και όχι ως e-books....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Αν και η μεγαλύτερη ανακάλυψη της ανθρωπότητας είναι η γραφή (όχι η....αγία, μη παρεξηγηθώ) με την έννοια πως τίποτε
δεν μπορεί να μετεξελιχθεί αν δεν υπάρχει κάποια "βάση" και η βάση μέσα σε εισαγωγικά η όχι, λειτουργει πάντα σαν υπόβαθρο
στήριξης, έτσι η τεχνολογία προχωράει ακόμη και σε "βαρος"της ιδιας (της γραφής) και σε κάποια χρόνια από τώρα τα βιβλία
με την σημερινή τους μορφή θα τα βλέπει κάποιος μόνο στα μουσεία!
Δεν είναι δα μικρό πράγμα να έχεις την....εθνική βιβλιοθήκη της ελλάδας δε στικάκι!!!!
Προσωπικά, βρίσκω πολύ βολικά τα εγχειρίδια οδηγιών σε μορφή pdf και φαντάζομαι ότι το ίδιο θα συνέβαινε αν διάβαζα και
κάποιο λογοτεχνικό βιβλίο!
Όταν οι ολογραφικές "οθόνες" κυκλοφορήσουν στο εμπόριο, πάντα θα υπάρχουν κάποιοι να....αναπολούν τις lcd-tft που κοσμούσαν
τα γραφεία τους!
Για τις scart ούτε λόγος πια....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
^^Πάντως αυτό δεν είναι απόλυτο. Υποθέτω πως υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι σαν και μένα που κουράζονται να διαβάζουν μεγάλα κείμενα στον υπολογιστή (δεν έχω δοκιμάσει με ebook reader). :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Η μυρωδια του βιβλίο δεν μετριέται με τίποτα.
Δεν πιστέυω να χαθούνε ποτέ τα βιβλία.
Δεν μου αρέσει το διαβασμα στο Pc.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δν διαφωνω οτι η αισθηση ενος πραγματικου βιβλιου ειναι μοναδικη αλλα ενα ψηφιακο βιβλιο ειναι ευκολοτερο να διαδοθει κι απαιτει απο ελαχιστα εως μηδεν εξοδα για να αποκτηθει. Καποιος λοιπον που δν ειναι σε θεση να αγοραζει συχνα βιβλια, τα ψηφιακα ειναι μια πολυ καλη λυση. Κι εγω κουραζομαι με τα e-books αλλα δυστυχως καποια απο αυτα ειναι πολυ δυσκολο να τα βρω εδω και δν συμφερει να τα παραγγειλω απο εξωτερικο :/
Οσο γι αυτο που λες σοφια, οτι δν θα χαθουν τα βιβλια, μη βαζεις και το χερι σου στη φωτια. Με το ρυθμο που παρηκμαζει η κοινωνια μας δν το θεωρω καθολου απιθανο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Αναρωτιόμουν αν έχει πάρει κανείς netbook που να το χρησιμοποιεί σαν e-book reader :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sunrise

Δραστήριο μέλος

Η Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Αναρωτιόμουν αν έχει πάρει κανείς netbook που να το χρησιμοποιεί σαν e-book reader :hmm:

E δεν νομίζω να βόλευε κάτι τέτοιο...Ίσα ίσα που οι περισσότεροι όπως βλέπεις δε βολεύονται στο pc στο netbook θα βολευτούν;;;:redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
E δεν νομίζω να βόλευε κάτι τέτοιο...Ίσα ίσα που οι περισσότεροι όπως βλέπεις δε βολεύονται στο pc στο netbook θα βολευτούν;;;:redface::redface::redface:

Δεν έχω ακόμη καταλήξει στο τι ακριβώς με εμποδίζει να συγκεντρωθώ στον υπολογιστή. Είναι η οθόνη που με κουράζει, τα ερεθίσματα που μ'αποσπούν ή η όρθια στάση (διαβάζω αποκλειστικά οριζοντίως); Αν το τελευταίο παίζει πράγματι τόσο μεγάλο ρόλο όσο υποψιάζομαι το ζήτημα θα μπορούσε να λυθεί με ένα netbook (ή laptop) μιας και θα ήταν δύσκολο να προμηθευτώ έναν e-book reader. Γι'αυτό αναρωτιέμαι αν το έχει δοκιμάσει κανείς :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Δεν έχω ακόμη καταλήξει στο τι ακριβώς με εμποδίζει να συγκεντρωθώ στον υπολογιστή. Είναι η οθόνη που με κουράζει, τα ερεθίσματα που μ'αποσπούν ή η όρθια στάση (διαβάζω αποκλειστικά οριζοντίως); Αν το τελευταίο παίζει πράγματι τόσο μεγάλο ρόλο όσο υποψιάζομαι το ζήτημα θα μπορούσε να λυθεί με ένα netbook (ή laptop) μιας και θα ήταν δύσκολο να προμηθευτώ έναν e-book reader. Γι'αυτό αναρωτιέμαι αν το έχει δοκιμάσει κανείς :D

Νομιζω οτι ειναι το κυριως το πρωτο, μαζι ομως με το τριτο σε συναρτηση και με το οτι πρεπει να εχεις και το χερι καθε τρεις και λιγο στο ποντικι για να αλλαζεις σελιδα.

Εγω το σκεφτομουν πολυ σοβαρα να αγορασω ενα e-book reader (και συγκεκριμενα το Sony reader 700) αλλα δεν κυκλοφορει Ελλαδα (ουτε καν Αγγλια. Εκει υπαρχει το προηγουμενο μοντελο) :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι φαν των ηλεκτρονικών βιβλίων εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
Μπορείς να διαβάζεις βιβλία πλέον και με τα σύγχρονα κινητά τα οποία έχουν πολύ μεγάλες οθόνες.

Τώρα οι περισσότεροι βλέπετε αρνητικά το θέμα μια και έχετε συνηθίσει τα παραδοσιακά βιβλία, αντίθετα κάποιος που είναι από πολύ μικρός στην πληροφορική δεν θα έχει αυτό το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Περιμένω πως και πως να βγει εδώ στην Ελλάδα κάποιο e-book reader σε κάλη τιμή και με δυνατότητα ιντερνετ...
Μα γιατί αργεί τόσο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Περιμένω πως και πως να βγει εδώ στην Ελλάδα κάποιο e-book reader σε κάλη τιμή και με δυνατότητα ιντερνετ...
Μα γιατί αργεί τόσο???

Ebook reader υπαρχουν κ στην Ελλαδα. Με δυνατοτητα ιντερνετ ουτως ή αλλως παγκοσμιως υπαρχουν μονο ακριβα μοντελα (Kindle 2, Sony reader PRS-2121, ...) κ αυτα παντα εχουν 3G και οχι WiFi.

Σε καλη τιμη στην Ελλαδα γενικα να μην περιμενεις να ερθει κατι. Στις ΗΠΑ παντως αν εχεις κονε κυκλοφορησε προσφατα το φτηνο μοντελο της Sony, που ειναι σχετικα καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top