[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

dtg

Νεοφερμένος

Ο dtg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
- Πολλοί δεν ξεχνούν, απλώς η καθημερινότητα στρέφει τα ενδιαφέροντά μας σε άλλα θέματα: εφορία, ασφάλιση κλπ
- Ναι ο καπιταλισμός πέτυχε -οι πολίτες σε χώρες πιο αναπτυγμένες από εμάς ζούνε σε παράδεισο: ασφάλιση, παιδεία, εργασία ... αλλά μόνο για τα 2/3 των πολιτών τους. Το άλλο 1/3 τι έγινε; το έφαγε η μαρμάγκα; Και μετά την πρόσφατη κρίση είδαμε που πήγαν όλα αυτά που κτέκτησαν οι δυτικές χώρες. -όχι δεν είμαι οπαδός του πρώην ανατολικου μπλοκ, μην παρεξηγείτε.
- Πάντως η λύση δεν είναι να σπάζουν τα αυτοκίνητα και τα καταστήματα πολιτών, οι οποίοι εντέλει θα στραφούν ενάντια σε τέτοιες πρακτικές. Άυτό άλλωστε είναι και η επιθημία του συστήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
και ο εχθρός ποιός είναι? σίγουρα όχι η στυνομία πάντως. ο καπιταλισμός?
εγώ δέν θεωρώ οτι ο καπιταλισμός απέτυχε τόσο οικτρά.
τα τελαιυτέα χρόνια στις χώρες που υπάρχει καπιταλισμός το γενικό επίπεδο ζωής έχει ανέβει κατα πολύ.
πώς ζούναν οι παπούδες μας και πώς ζούμε εμείς τώρα.
δέν είμαστε τέλεια, αλλα έχουμε νοσοκομία, ασφάλιση, υποδομές, πράγματα που παλιώτερα ήταν ανύπαρκτα.

Ο καπιταλισμός δεν υπάρχει σε μία και μόνη μορφή, ούτε αυτή που βιώνουμε σήμερα είναι η καλύτερή του. Όσο υπήρχε το αντίπαλο ιδεολογικό δέος, ο λεγόμενος Εφαρμοσμένος Κομμουνισμός (που μόνο τέτοιος δεν ήταν φυσικά) και προκειμένου αυτός να μην αποκτήσει το ιδεολογικό πλεονέκτημα, ο καπιταλισμός ήξερε να μοιράζει ορθότερα την υπεραξία που παρήγαγαν οι εργαζόμενοι, οι κοινωνικές δαπάνες ήταν περισσότερες, τα ασφαλιστικά συστήματα ευρωστότερα, τα εργασιακά δικαιώματα περισσότερα, οι μισθοί καλύτερα προσαρμοσμένοι στο κόστος ζωής. Μην βλέπετε ως παράδειγμα μόνο την Ελλάδα. Εδώ μόλις για περίπου 15 χρόνια προλάβαμε να δούμε κάποιες καλές μέρες, από την πτώση της Χούντας, μέχρι την πτώση του κομμουνιστικού μπλοκ. Στην Ευρώπη γνώρισαν πολύ πιο "ανθρώπινο" καπιταλισμό για αρκετές δεκαετίες. Ωστόσο, μόλις κατέρρευσε η Ε.Σ.Σ.Δ και δεν υπήρχε πλέον άλλο μαγαζί να πάει ο πελάτης, τα μάζεψαν όλα πίσω, κοινωνικές παροχές, εργασιακά δικαιώματα, αυξήσεις μισθών, συντάξεις.

Εάν δεν βρούμε εμείς το επόμενο αντίπαλο ιδεολογικό δέος για αυτό το σύστημα που εξελίσσεται πλέον ανεξέλεγτο και χωρίς μέτρο, θα φτάσουμε στο είδος του καπιταλισμού που βίωναν οι βιομηχανικοί εργάτες κατά την πρώτη βιομηχανική επανάσταση στην Ευρώπη, ή στα ορυχεία της Κίνας σήμερα, εάν με αντιλαμβάνεσαι. Ο κομμουνισμός απέτυχε και μετά από αυτόν τι; Ήταν και αυτοί οι βάρβαροι μια κάποια λύσις στην τελική.

σωστο...η μια ακροτητα φερνει την αλλη..οταν ολοι εχουν τους αστυνομικους εξαρχης κακοχαρακτηρισμενους και μπατσους...ετσι θα θα γινουν και αυτοι τελικα...προκαταληψη απο τη μια?προκαταληψη και απο την αλλη..
οτι δινεις παίρνεις...
:hmm:

Εγώ πάλι νομίζω πως οι αστυνομικοί έβγαλαν κακό όνομα (Μπάτσοι) λόγω της συμπεριφοράς τους και όχι το αντίστροφο, όπως υπονοείς εσύ, δηλαδή ότι ήταν εξ αρχής σωστοί και τίμιοι κι εγίναν μπάτσοι από αγανάκτηση, επειδή εμείς οι κακοπροαίρετοι τους χαλάσαμε την κοσμιοτάτη διαγωγή τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εγώ πάλι νομίζω πως οι αστυνομικοί έβγαλαν κακό όνομα (Μπάτσοι) λόγω της συμπεριφοράς τους και όχι το αντίστροφο, όπως υπονοείς εσύ, δηλαδή ότι ήταν εξ αρχής σωστοί και τίμιοι κι εγίναν μπάτσοι από αγανάκτηση, επειδή εμείς οι κακοπροαίρετοι τους χαλάσαμε την κοσμιοτάτη διαγωγή τους...
απο τη χουντα και μετα υπαρχει προκαταληψη εναντιον των αστυνομικων..βλεπω παιδια νεους..που δεν εχουν δει αστυνομικο στη ζωη του..να λεει για μπατσους,,και να μιλαει με μισος..

φαυλος κυκλος..ειναι..και οποιος δεν το βλεπει απλως βλεπει τη μιση αληθεια..


παντως προσωπικα δεν εχω καμια προκαταλειψη με τους αστυνομικους..ισως επειδη δεν ειχα ποτε αντιμετωπισει καποιον,,ουτε ερθει σε συγκρουση..δεν ειχα απλα ποτε κανενα προβλημα με αυτους τους ανθρωπους....

και ελπιζω και στο μελλον να μην εχω..

αλλα απορω..πως ολα αυτα τα παιδια καταφερνουν και ερχονται σε συγκρουση με τους αστυνομικους..εγω σαν νεος..οπου και να παω δεν προκειται -αν δω αστυνομικο που ειναι και σπανιο;) -να με ενοχλησει στα καλα καθουμενα..
ουτε καν θα ασχοληθει μαζι μου..(τοσα χρονια στην ελλαδα που ζω..ο μονος αστυνομικος που μου εκανε ελεγχο στο δρομο ρωτωντας μου στοιχεια..ηταν στον Καναδα Μοντρεαλ,,που πηγαν για 10 μερες:P

δηλαδη ενα παιδι που απλα κανει βολτες με τους φιλους του..παιζει ή παει για καφε..δεν προκειται να εχει προβλημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
άλλαξε τίποτα στην καθημερινότητά μας?,
Πήγαν λίγο πιό κάτω τα sprider στην ερμού.:P
Επισης οτι γινανε πολλες συνελευσεις γειτονιας κυριως στην Αθηνα με πολυ καλες τοπικες δρασεις..

Να δυο προχειρα που μου ερχονται..
Και οι μπάτσοι πήραν κονδύλι και αγόρασαν νέα περιπτεράκια (αυτά που τα βάζουν έξω από τα τμήματα) με κλιματισμό, αλεξίσφαιρα και ψαρωτικά τζάμια-καθρέπτες.
Στο όνομα της ασφάλειας (και της ευκαιρίας της μίζας).
παντως και εγω νεος ειμαι αλλα δεν ηθελα να σπασω κανενα μαγαζι..ποτε δεν κατεστρεψα περιουσια ξενη...ισως γιατι ειχα μια οικογενεια πισω μου ,και οχι αδιαφορια οπως τα εγκεφαλικα αδεσποτα κουκουλοφορακια..
Αν ο μικρός που σκοτώθηκε ήταν ο αδελφός του θα σου έλεγα τι θα ήθελες να σπάσεις και να καταστρέψεις.

Για αρχη μπορουμε να μην απανταμε "Τι; Μπατσος θα πας να γινεις; Πας καλα; !!!!!" σε οπιο παιδακι μας λεει οτι θελει να γινει αστυνομικος, αλλα "Μπραβο! Εχουμε αναγκη απο σωστους αστυνομικους"

Αν δεν αλλαξουμε νοοτροπια πρωτα εμεις, δεν μπορουμε να ζηταμε απο τους αλλους να το κανουν...
Απάντηση:
Mα πως να γινει σωστος αστυνομικος,οταν μεσα στη σχολη του κανουνε το μυαλο κιμα απο την προπαγανδα? Ειναι πολυ σπανια να βγεις απο εκει και να μην κανεις καταχρηση της εξουσιας..




Αν το σύστημα είναι σκάρτο, μη τρέφεις φρούδες ελπίδες Κρόνε.
Ο κώλος βγάζει σκ@τ@, ποτέ το αντίστροφο.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν ο μικρός που σκοτώθηκε ήταν ο αδελφός του θα σου έλεγα τι θα ήθελες να σπάσεις και να καταστρέψεις.

και ολα αυτα τα κουκουλοφορακια εχουν αδερφο που σκοτωθηκε απο τους μπατσους γουρουνια δολοφονους?ελεος με την υποκρισια..

Ο κώλος βγάζει σκ@τ@, ποτέ το αντίστροφο.

αυτο ισχυει ΚΑΙ για τους αναρχικους και το συναφι τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δηλαδή ο μπάτσος που πουλάει προστασία, πλακώνει στο ξύλο για πλάκα αλλοδαπούς και πόρνες (ειδικά τις πόρνες μερικοί μπάτσοι τις έχουν πολύ για σκλαβάκια) και το παίζει τσάμπα μάγκας παντού λειτουργεί έτσι επειδή τα άλλα παιδάκια δεν τον έπαιζαν μικρό και εκδικείται τις προκαταλήψεις των συμμαθητών του που τον κορόιδευαν επειδή ήθελε να γίνει αστυνομικός; Μην τρελαθούμε

Ο μπάτσος που τα κάνει όλα αυτά σίγουρα δεν τα κάνει από κόμπλεξ κατωτερότητας αλλά επειδή το σύστημα όπως είναι δομημένο του δίνει την δυνατότητα να πράξει έτσι αφού δεν τον περιορίζει (λόγω της ελλιπούς εκπαίδευσης τους και της ανυπαρξίας ελεγκτικών μηχανισμών).

Ναι μεν η ο τροπος που ειναι δομιμενο το συτιμα του δινει αυτην την δυνατοτιτα (δεν νομιζω κιολας πως ειπα πουθενα οτι το συστιμα ειναι τελιο, ισα-ισα πιστευω πως θελει παρα πολλα φτιαξιματα!).
Γιατι ομως δεν ειναι ολοι οι αστυνομικοι μπατσοι; Εσυ αν ειχες ξαφνικα την δυνατοτα να πραξεις ετσι θα το εκανες; Δεν φταιει καθαρα το συστιμα... Φταιει ο ιδιος ο μπατσος! Φταιει διπλα το συστιμα, που του επετρεψε να γινει αρχικα αστυνομικος και στην συνεχια μπατσος, αλλα δεν φταιει μονο αυτο... Φταινε τα κομπλεξ που εχει φορτωθει, ειτε απο χιλια δυο αλλα πραγματα, ειτε απο τους χαρακτιρισμους, την αντιμετωπιση και το βλεμα του καθενος απο εμας.
Και για το ποσοστο στο οπιο φταιει το συστιμα, μην ξεχναμε οτι το συστιμα ειμαστε εμεις!


Και στην τελικη, για την πλυση εγκεφαλου που λετε οτι γινεται στις σχολες... Δεν ξερω τι γινετε στα ΑΕΙ της αστυνομιας. Ξερω ομως οτι οι περισσοτεροι απο τους "αστυνομικους" που κανουν περιπολιες και που ερχομαστε εμεις σε επαφη μαζι τους ειναι ειδικοι φρουροι. Και ξερω επισεις οτι οι ειδικοι φρουροι δεν εχουν βγαλει ΑΕΙ της αστυνομιας, αλλα μια εξαμηνη σχολη, κοινη με την σχολη οπου φοιτουν οι Δημοτικοι αστυνομοι.
Και μαλιστα τυχενει να εχω ξαδερφο δημοτικο αστυνομο, ο οπιος κατα την διαρκεια τις φοιτισης του εκει ειχε συνφοιτιτες μελοντικους (τοτε... πλεον νυν) ειδικους φρουρους.... Πολοι λοιπον απο αυτους τους τυπους, απο την πρωτη μερα ρωταγαν "Οπλα ποτε θα παρουμε;". Αλλοι ανοιγανε το στομα τους μονο για να βγαλουν τα χιλιαδες κομπλεξ που ειναι φορτομενοι και την στρατοκ@υλοσινη τους.... Μην μου πειτε οτι γινανε ετσι απο την προπαγανδα και την πλυση εγκεφαλου της σχολης, γιατι δεν υπαρχει τετιο θεμα εκει μεσα. Και αν μη τι αλλο, ο ξαδερφος μου γυρισε ιδιος και απαραλαχτος!




Εγώ πάλι νομίζω πως οι αστυνομικοί έβγαλαν κακό όνομα (Μπάτσοι) λόγω της συμπεριφοράς τους και όχι το αντίστροφο, όπως υπονοείς εσύ, δηλαδή ότι ήταν εξ αρχής σωστοί και τίμιοι κι εγίναν μπάτσοι από αγανάκτηση, επειδή εμείς οι κακοπροαίρετοι τους χαλάσαμε την κοσμιοτάτη διαγωγή τους...


Δεν ξερω απο που ξεκινισε ολο το κακο... Το πιθανοτερο φυσικα να ειναι οτι οντως το κακο ξεκινισε μεσα απο την ιδια την αστυνομια. Αλλα αυτο δεν σημενει οτι πρεπει να την στησουμε στον τοιχο και να την βγαλουμε αχριστη... για εμενα τουλαχιστων αυτο σημενει οτι πρεπει να βρουμε τι φταιει, για να το φτιαξουμε, προκειμενου να εχουμε μια υγιει αστυνομια.
Και αυτο που πιστευω ειναι οτι μετα απο τον μεταξα και μετα την Χουντα, ειναι λογικο να ειχανε μαζευτει σε αυτες τις θεσεις ανθρωποι ακρεων αντιληψεων. Εκει ομως ειναι που κρινετε η ανωτεροτιτα του συστιματος που καθιερωσε ο λαος, απο αυτο που επεβαλαν καπιοι, και ο λαος αντεδρασε. Δεν θα επρεπε να αποκατασταθει και η αστυνομια, και χιλια δυο αλλα, και οχι μονο 300 θεσεις σε ενα κτιριο, που τελικα τιποτα δεν κανει;...
Αντ' αυτου, του κρατισαμε αχτι για οτι περασε ο καθενας απο την αστυνομια, πριν απο 35 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και αυτο που πιστευω ειναι οτι μετα απο τον μεταξα και μετα την Χουντα, ειναι λογικο να ειχανε μαζευτει σε αυτες τις θεσεις ανθρωποι ακρεων αντιληψεων. Εκει ομως ειναι που κρινετε η ανωτεροτιτα του συστιματος που καθιερωσε ο λαος, απο αυτο που επεβαλαν καπιοι, και ο λαος αντεδρασε. Δεν θα επρεπε να αποκατασταθει και η αστυνομια, και χιλια δυο αλλα, και οχι μονο 300 θεσεις σε ενα κτιριο, που τελικα τιποτα δεν κανει;...
Αντ' αυτου, του κρατισαμε αχτι για οτι περασε ο καθενας απο την αστυνομια, πριν απο 35 χρονια.

το αντιθετο..μετα τη Χουντα..υπηρχε μαζι με την ανοδο και την ιδεολογικη κυριαρχια της αριστερας και την εμφανιση των αναρχοκαταστροφεων και τρομοκρατων..μια εξαρχης καχυποψια εναντια στην αστυνομια και το στρατο..κομπλεξ και φοβιες του ελληνικου λαου..καιγομαι στο χυλο φυσαω και το γιαουρτι που λεμε...

τωρα νομιζω με το τελος της μεταπολιτευσης ,νομιζω οτι λογικευεται ο λαος και φευγουν οι φοβιες αυτες...οτι οι μεν αριστεροι πχ ειναι καλοι οι αλλοι οι δεξιοι ή οι αστυνομικοι πχ κακοι κλπ...παντου υπαρχουν καλοι και κακοι και πρεπει να προσπαθουμε να αυξανουμε το καλο και να μειωνουμε το κακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
το αντιθετο..μετα τη Χουντα..υπηρχε μαζι με την ανοδο και την ιδεολογικη κυριαρχια της αριστερας και την εμφανιση των αναρχοκαταστροφεων και τρομοκρατων..μια εξαρχης καχυποψια εναντια στην αστυνομια και το στρατο..κομπλεξ και φοβιες του ελληνικου λαου..καιγομαι στο χυλο φυσαω και το γιαουρτι που λεμε...
Iδεολογικη κυριαρχια της αριστερας? Μηπως ζουμε σε διαφορετικη χωρα?:hmm:

Τα επομενα χρονια απο τη Χουντα ειχαμε δολοφονιες διαδηλωτων απο την αστυνομια..Για ποια καχυποψια και κομπλεξ μιλας?

τωρα νομιζω με το τελος της μεταπολιτευσης ,νομιζω οτι λογικευεται ο λαος και φευγουν οι φοβιες αυτες...οτι οι μεν αριστεροι πχ ειναι καλοι οι αλλοι οι δεξιοι ή οι αστυνομικοι πχ κακοι κλπ...παντου υπαρχουν καλοι και κακοι και πρεπει να προσπαθουμε να αυξανουμε το καλο και να μειωνουμε το κακο...
Συμφωνω οτι παντου υπαρχουν καλοι και κακοι..Στην αστυνομια ομως το ποσοστο των κακων αστυνομικων ειναι συντριπτικα μεγαλυτερο..Και αυτο οφειλεται κατα τη γνωμη μου σε 2 λογους..Ο ενας ειναι οτι πολλοι που μπαινουν στην αστυνομια ειναι φανατισμενοι απο την αρχη και γουσταρουν να κανουν καταχρηση της εξουσιας..Απο την αλλη πολλοι μπαινουν λογω επαγγελματικης αποκαταστασης..Αλλοι απο αυτους φανατιζονται μεσα και αλλοι γινονται καλοι αστυνομικοι..Ο δευτερος λογος ειναι οτι για τον κακο μπατσο δεν υπαρχει ποτε καμια συνεπεια,οτι και αν κανει..Οσο δεν υπαρχει ελεγχος και τιμωρια,τοσο θα ανθιζουν τα μεμωνομενα περιστατικα..

Παντως στο στρατο και στην αστυνομια ειναι πολυ της μοδας ακροδεξιες και ρατσιστικες ιδεες..Διαφωνεις?

δηλαδη ενα παιδι που απλα κανει βολτες με τους φιλους του..παιζει ή παει για καφε..δεν προκειται να εχει προβλημα..

Γενικα ενας ανθρωπος που απλα κανει βολτες,παει στη δουλεια του και γενικα δεν ενοχλει το συστημα δεν εχει προβλημα..Εκτος βεβαια αν ειναι τυχερος οπως ο Κυπριος ή ο φοιτητης με τα κοκκινα σταρακια..

Αλλα ειπαμε αυτα ειναι μεμονωμενα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γενικα ενας ανθρωπος που απλα κανει βολτες,παει στη δουλεια του και γενικα δεν ενοχλει το συστημα δεν εχει προβλημα.
καιο Αλεξης..με μανα με χρυσοχοειο.και πατερα διευθυντη υποκαταστηματος τραπεζας:eek: ηθελε να πολεμησει το συστημα? :whistle:εγω που σου μιλω ζω με 1000 ευρω το μηνα μαζι με την οικογενεια μου...απλα το παιδι εψαχνε μια οικογενεια και ενα λογο υπαρξης και το βρηκε στους αναρχικους κυκλους που τα σπανε για να γουσταρουνε...


θες να πολεμησεις το συστημα?πηγαινε στην εκαλη και σπασε ολες τις βιλες και τις τζιπουρες των μεγαλο καναλαρχων,μεγαλοπολιτικων,και μεγαλοεπιχειρηματιων....αλλα εχει κανενα απο εκει να τα παιδακια τα κοτσια?που να τα βρει..αν το κανουν αυτο θα βρεθουν κρεμασμενα την αλλη μερα..δεν τολμουν να μπλεξουν μετα πραγματικα μεγαλα συμφεροντα..


γιαυτο και την πληρωνει ο απλος καταστηματαρχης που προσπαθει να βγαλει το μεροκαματο στο κεντρο της αθηνας ..η πλουτοκρατια και τα μεγαλα κεφαλια ειναι προς βορεια προαστια..τολμανε να κανουν εκει ανταρτικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
δεν ειδα εργαζομενο κοσμο να ριχνει τις μολοτωφ και να σπαει με λοστους φορωντας κουκουλες ...στρατευμενα τσογλανια ειδα..
Αυτό πάλι που το κατάλαβες? Περίμενες να τους δεις με κουστούμι? Τι διαφορά έχουν τα εργαζόμενα 17χρονα με τα άλλα?

"Οι νέοι με τα πρησμένα μάτια που τους έλεγαν αλήτες..." για να παραφράσω λίγο τον Οδυσσέα Ελύτη (κι όχι Αλήτη).
+1
Αλλα αμα σε δουν μια, δυο, τρεις με στραβο ματι, καπου στρεαβωνει και το δικο σου....

Στην τελικη, η κοινωνια διαμωρφωνει και την αστυνομια...
Αυτό ισχύει για όλους μας ακόμα και για τους μπαχαλάκηδες...........

Ωραία, έχεις δει ένα δύο τέτοια παραδείγματα, αυτό γιατί πρέπει ντετερμινιστικά να ανάγεται σε σιδερένιο νόμο;

Δεν είναι ένα δύο, άλλωστε και στον "αναρχικό" χώρο υπάρχουν αρκετά άτομα φούλ προκατειλλημένα με οποιονδήποτε δεν ανήκει στον χώρο τους που φέρονται επίσης φασιστικά.
απο τη χουντα και μετα υπαρχει προκαταληψη εναντιον των αστυνομικων..βλεπω παιδια νεους..που δεν εχουν δει αστυνομικο στη ζωη του..να λεει για μπατσους,,και να μιλαει με μισος..

φαυλος κυκλος..ειναι..και οποιος δεν το βλεπει απλως βλεπει τη μιση αληθεια..


παντως προσωπικα δεν εχω καμια προκαταλειψη με τους αστυνομικους..ισως επειδη δεν ειχα ποτε αντιμετωπισει καποιον,,ουτε ερθει σε συγκρουση..δεν ειχα απλα ποτε κανενα προβλημα με αυτους τους ανθρωπους....

και ελπιζω και στο μελλον να μην εχω..

αλλα απορω..πως ολα αυτα τα παιδια καταφερνουν και ερχονται σε συγκρουση με τους αστυνομικους..εγω σαν νεος..οπου και να παω δεν προκειται -αν δω αστυνομικο που ειναι και σπανιο;) -να με ενοχλησει στα καλα καθουμενα..
ουτε καν θα ασχοληθει μαζι μου..(τοσα χρονια στην ελλαδα που ζω..ο μονος αστυνομικος που μου εκανε ελεγχο στο δρομο ρωτωντας μου στοιχεια..ηταν στον Καναδα Μοντρεαλ,,που πηγαν για 10 μερες:P

δηλαδη ενα παιδι που απλα κανει βολτες με τους φιλους του..παιζει ή παει για καφε..δεν προκειται να εχει προβλημα..
Συγγνώμη Άγγελε αλλά δεν είναι έτσι... το αν δεν κάνεις τίποτα είναι πολύ σχετικό... νομίζεις ότι η εμφάνιση και το στυλ δεν παίζει ρόλο? το αν έχεις μηχανάκι? το αν κυκλοφορείς σε συγκεκριμένες περιοχές?
Δεν ξέρω πόσο έχουν αλλάξει τα πράγματα αλλά όταν ήμουνα φοιτήτρια δεν με δείρανε, δεν με μπουζουριάσανε αλλά μου ψάξανε την τσάντα, και μου μιλήσανε/ φερθήκανε αρκετές φορές σαν να ήμουν τσογλάνι χωρίς να έχω δώσει κανένα δικαίωμα. Και σαν μεγάλη δεν βελτιώθηκε η εικόνα μου για την ευγένεια τους (που βγαίνει βόλτα μόνο σε αυτούς που το παίζουνε κάποιοι και τους φοβούνται) ούτε για την αποτελεσματικότητα τους (όταν κλέψαν τους γονείς μου ή όταν μάθαινα για την μίζα για προστασία που πέρνανε). Ο δε τρόπος που είδα να φέρονται σε μεγάλες γυναίκες μετανάστριες, σε συμπεριφορά/ εμφάνιση κυρίες, που βγάζαν διαβατήριο πριν από μένα με έκανε να ντραπώ που ήμουνα μπροστά (τα 25χρονα!)
Ο αλητάμπουρας στο μετρό που κατεβάζει παπάδες δεν εκπροσωπεί κανέναν, ο ενστολος όμως εκπροσωπεί το σώμα που υπηρετεί και έχω άλλες απαιτήσεις.
Και μαλιστα τυχενει να εχω ξαδερφο δημοτικο αστυνομο, ο οπιος κατα την διαρκεια τις φοιτισης του εκει ειχε συνφοιτιτες μελοντικους (τοτε... πλεον νυν) ειδικους φρουρους.... Πολοι λοιπον απο αυτους τους τυπους, απο την πρωτη μερα ρωταγαν "Οπλα ποτε θα παρουμε;". Αλλοι ανοιγανε το στομα τους μονο για να βγαλουν τα χιλιαδες κομπλεξ που ειναι φορτομενοι και την στρατοκ@υλοσινη τους.... Μην μου πειτε οτι γινανε ετσι απο την προπαγανδα και την πλυση εγκεφαλου της σχολης, γιατι δεν υπαρχει τετιο θεμα εκει μεσα. Και αν μη τι αλλο, ο ξαδερφος μου γυρισε ιδιος και απαραλαχτος!

Δεν ξερω απο που ξεκινισε ολο το κακο... Το πιθανοτερο φυσικα να ειναι οτι οντως το κακο ξεκινισε μεσα απο την ιδια την αστυνομια. Αλλα αυτο δεν σημενει οτι πρεπει να την στησουμε στον τοιχο και να την βγαλουμε αχριστη... για εμενα τουλαχιστων αυτο σημενει οτι πρεπει να βρουμε τι φταιει, για να το φτιαξουμε, προκειμενου να εχουμε μια υγιει αστυνομια.
Και αυτο που πιστευω ειναι οτι μετα απο τον μεταξα και μετα την Χουντα, ειναι λογικο να ειχανε μαζευτει σε αυτες τις θεσεις ανθρωποι ακρεων αντιληψεων. Εκει ομως ειναι που κρινετε η ανωτεροτιτα του συστιματος που καθιερωσε ο λαος, απο αυτο που επεβαλαν καπιοι, και ο λαος αντεδρασε. Δεν θα επρεπε να αποκατασταθει και η αστυνομια, και χιλια δυο αλλα, και οχι μονο 300 θεσεις σε ενα κτιριο, που τελικα τιποτα δεν κανει;...
Αντ' αυτου, του κρατισαμε αχτι για οτι περασε ο καθενας απο την αστυνομια, πριν απο 35 χρονια.
Δεν λέμε ότι δεν παίζει ρόλο και η στόφα αλλά στα 18 που θα μπεις στη σχολή ακόμα διαμορφώνεσαι. Όταν πρέπει να κάνεις αγώνα για να παραμείνεις σωστός ενώ επαινείται ο τσαμπουκάς και ο ρατσισμός τι νομίζεις ότι θα προκύψει?
Το '80 υπήρχαν ακόμα άτομα που κάνανε παραμεθόριο στο στρατό λόγω οικογενειακών φρονημάτων. Πόσο εύκολα νομίζεις ότι αλλάζουν οι νοοτροπίες? Ειδικά αν νομίζεις πως ο τρόπος σου είναι σωστός κι ότι έτσι καθαρίζεις τον τόπο από τους "αντιφρονούντες".
το αντιθετο..μετα τη Χουντα..υπηρχε μαζι με την ανοδο και την ιδεολογικη κυριαρχια της αριστερας και την εμφανιση των αναρχοκαταστροφεων και τρομοκρατων..μια εξαρχης καχυποψια εναντια στην αστυνομια και το στρατο..κομπλεξ και φοβιες του ελληνικου λαου..καιγομαι στο χυλο φυσαω και το γιαουρτι που λεμε......
Μετά την Χούντα.... άλλαξε ο κόσμος στην αστυνομία και στο στρατό? Εκτός από μερικούς κραχτότατους βασανιστές όλοι οι άλλοι παραμείνανε στις θέσεις τους. Με τι κριτήρια είχαν μπει όλοι αυτοί στην αστυνομία? Ήταν απ'όλες τις πολιτικές αποχρώσεις ;)? Τώρα μόλις βγήκαν στην σύνταξη αυτοί που μπήκαν το '74! Και θέλεις να μην υπήρχε καχυποψία? Πας καλά? Μέχρι την προηγούμενη μέρα τους μπουζουριάζανε και επειδή έγινε η μεταπολίτευση οι ίδιοι άνθρωποι αναβαπτίστηκαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
lugar ανακυκυλωνεις και εσυ τις ιδιες προκαταληψεις κατα των αστυνομικων...αρνουμενη να δεις την αλλη πλευρα...
αναμενομενο ειναι βεβαια...αυτο ειναι αυτο που προβαλλεται απο ολα τα μεσα..ο κακος μπατσος που αν του πεταξεις πετρα γινεσαι ηρωας...τα παιδακια που δεν εχει πηξει το μυαλο το βλεπουν ετσι..και δεν ειναι εργαζομενα τα περισσοτερα παιδακια -πλουσιοπαιδα καποιες φορες..ολα τα 16-17αρια μας βγηκαν και εργαζομενα που διαμαρτυρονται για τα εργατικα δικαιωματα.:whistle:..αν ηταν δεν θα τολμουσαν να σπασουν τη βιτρινα ή την περιουσια του αλλου του απλου μαγαζατορα.. γιατι θα την σεβονταν και θα ηξεραν με τι κοπο βγαινει..


και επαναλαμβανω αν επαναστατουν πραγματικα ολα αυτα τα κουκουλοφορια...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ?ερωτω....εκει ειναι ολη η σαπιλα της "πλουτοκρατιας"και του σημερινου κατεστημενου...μηπως γιατι εκει ειναι τα σπιτια των γονιων πολλων απο αυτων?..-οπως του αλεξη πχ?-και τους λενε πηγαινετε παιξτε και σπαστε το κεντρο,εκτονωθειτε..συνηθισμενοι ειναι εκει..αλλα μην τολμησετε και σπαστε τιποτα εδω πανω γιατι θα σας κοψω τα ποδαρια?
στην επαρχια τα πλακωσαν στο ξυλο τα καλοπαιδα οταν πηγαν να σπασουν μαγαζια...γιατι δεν ειναι μοιρολατρες ραγιαδες σαν τους Αθηναιους...νομισανε τα τσογλανια οτι ειναι ολη η Ελλαδα σαν το κεντρο της Αθηνας..:devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
και επαναλαμβανω αν επαναστατουν πραγματικα ολα αυτα τα κουκουλοφορια...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΝΑ ΣΠΑΣΟΥΝ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΕΙΑ?ερωτω....εκει ειναι ολη η σαπιλα της "πλουτοκρατιας"και του σημερινου κατεστημενου...

Γιατί εκεί θα τους σκότωναν (και) οι σεκιουριτάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί εκεί θα τους σκότωναν (και) οι σεκιουριτάδες.
αρα δεν ειναι τοσο θαρραλεοι επαναστατες:whistle:?πανε στα ευκολα με τα γνωστα παιχνιδια με τα Ματ?τοτε να σταματησουνε την παραμυθα περι επαναστασης κατα του κατεστημενου-αφου δεν εχουν τα κοτσια-και ας παραδεχτουν οτι απλα ξεσπουν την βιαιοτητα τους και τα σπανε σαν απλοι χουλιγκαν..και αρρωστα μυαλα που θελουν ψυχιατρο..


επανασταση σημαινει να τρως και σφαιρες...μαχη και πολεμος πραγματικος με το κατεστημενο με ολα τα μεσα...ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
επανασταση σημαινει να τρως και σφαιρες...μαχη και πολεμος πραγματικος με το κατεστημενο με ολα τα μεσα...ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ..

Συνέβη και αυτό κάποια νύχτα του Αγίου Νικολάου.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Συνέβη και αυτό κάποια νύχτα του Αγίου Νικολάου.
ποτε? και ξαναρωτωκαι θελω καποιον να μου απαντησει..γιατι δεν χτυπουν τα πλουσια κατεστημενα βορεια προαστια και χτυπουν τους μαγαζατορες του κεντρου..?στα βορεια προαστια βρισκονται και βιλαρες και οι τζιπαρες των πλουτοκρατων και πολλων εκμεταλλευτων του ελληνικου λαου..ε borat?γιτι δεν χτυπανε και δεν τα κανουν κολαση κει?

αν το κανανε θα ελεγα πραγματικα -μπραβο τους..πραγματικα παλευουν το κατεστημενο..αλλα τωρα..

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=32&artId=246568&dt=14/12/2008

Το προφίλ των «κουκουλοφόρων» ορισμένες φορές αποτελεί ένα ακόμη πρόβλημα για την Αστυνομία, όπως σημειώνεται στην έκθεση. Στις αντιεξουσιαστικές ομάδες αναφέρεται ότι «συμμετέχουν γόνοι πλουσίων οικογενειών αλλά και παιδιά δικαστών,κρατικών παραγόντων, πολιτικών προσώπων και άλλων». Σε πρόσφατη επίθεση αντιεξουσιαστών δύο από αυτούς έχασαν τα κινητά τους τηλέφωνα. Τα μάζεψαν από τον δρόμο οι αστυνομικοί. Η άρση του απορρήτου των κλήσεων έδειξε ότι ανήκαν σε γιους ανώτατων δικαστικών. Αυτή είναι η μία πλευρά. Στην έκθεση επισημαίνεται επίσης η συμμετοχή στις επιθέσεις ομάδων αντιεξουσιαστών και πολλών αλλοδαπών, περιστασιακά και αρκετών ανηλίκων μαθητών.

τωρα θα πειτε βεβαια.οτι η κακια μπατσο αστυνομια λεει ψεμματα οτι ειναι πλουσιο παιδα..αλλα τι να κανουμε..τα γεγονοτα ..τα γεγονοτα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Βρε Άγγελε. Όλες οι διαμαρτυρίες στην τελική για σένα γίνονται από τους κουκουλοφόρους; Βρες ποιος τα σπάει πρώτα. Εκτός από πλουσιόπαιδα είναι και προβοκάτορες που τα σπάνε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ποινικοποιείς τόσο πολύ την αντίδραση εναντίον των διεφθαρμένων εκτελεστικών οργάνων του κράτους και θεωρείς ότι μόνο η βία είναι έκφραση αντίδρασης;

Στο κέντρο τα σπάνε γιατί είναι κοντά όλα τα κρατικά κτίσματα (υπουργεία βουλή κτλ) και γίνεται επειδή ο κόσμος διαδηλώνει. Δηλαδή αν θέλουν να διαδηλώσουν εναντίον της αστυνομίας και της κυβέρνησης θα πάνε στο πούντα μπιτς;

Και κάτι άλλο, επίθεση στα προάστια σημαίνει ότι δεν υπάρχει αστυνομία, κράτος και τον έλεγχο τον έχουν οι διάφορες ομάδες. Δυστυχώς είσαι πολύ αθώος για να καταλάβεις ότι το που θα μείνουν οι πλούσιοι είναι αποτέλεσμα δικιάς τους αυτοπροστασίας και συνέπεια της θέσης την οποία έχουν και είναι σχεδόν αδύνατο να τους ενοχλήσουν. Νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο ότι υπάρχουν αόρατα σύνορα μέσα στις πόλεις και καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό το κοινωνικό σου στάτους. Νομίζεις ότι ο εφοπλιστής πληρώνει τόσα χρήματα για να είναι έρμαιο το σπίτι του σε κάθε κατακαημένο που θέλει να του παραπονεθεί; :confused:

Στο λέω ειλικρινά. Υποστηρίζω την αντίδραση του Δεκεμβρίου και λέω ότι αρκετοί κουκουλοφόροι πρέπει να πάνε φυλακή. Αυτοί που ζητούσαν αίμα στο αίμα πρέπει να πάνε φυλακή και όχι το 16χρονο που ήταν πάνω στο θυμό τους και στο φούντωμα. Ας τους πιάσουν, γιατί δεν τους πιάνουν; Νομίζεις ότι δεν γνωρίζουν φάτσες, ονόματα κτλ κτλ; Εγώ νομίζω ότι οι αστυνομία ξέρει ή είναι σε θέση να μάθει αν το θελήσει, και τι μάρκα προφυλακτικό χρησιμοποιούν. Αλλά πολλούς τους βολεύει η κατάσταση έτσι όπως έχει.

Υ.Γ. Χωρίς κανένα ίχνος συναισθηματικής φόρτισης από τα γεγονότα του Δεκεμβρίου (πέρασαν τόσοι μήνες άλλωστε, το πράγμα ξεχάστηκε) πάψτε επιτέλους να αναμασάτε αυτή την ανοησία με τα σπασίματα. Πυροβόλησαν ένα παιδάκι και για 2 μήνες αυτό που τους ένοιαζε τους περισσότερους βολεμένους ήταν αν έσπασαν τις βιτρίνες. Οι βιτρίνες στην τελική αποζημιώνονται Άγγελε μην ανησυχείς οι "κακομοίρηδες" θα τα πάρουν τα λεφτάκια τους πίσω. Αν δείχναμε την ίδια ενεργητικότητα και ενδιαφέρον για την ζωή του μικρού όπως δείχνουμε και για τις βιτρίνες κανένας μπάτσος δεν θα σήκωνε το όπλο έτσι για πλάκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και κάτι άλλο, επίθεση στα προάστια σημαίνει ότι δεν υπάρχει αστυνομία, κράτος και τον έλεγχο τον έχουν οι διάφορες ομάδες. Δυστυχώς είσαι πολύ αθώος για να καταλάβεις ότι το που θα μείνουν οι πλούσιοι είναι αποτέλεσμα δικιάς τους αυτοπροστασίας και συνέπεια της θέσης την οποία έχουν και είναι σχεδόν αδύνατο να τους ενοχλήσουν. Νόμιζα ότι ήταν αυτονόητο ότι υπάρχουν αόρατα σύνορα μέσα στις πόλεις και καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό το κοινωνικό σου στάτους. Νομίζεις ότι ο εφοπλιστής πληρώνει τόσα χρήματα για να είναι έρμαιο το σπίτι του σε κάθε κατακαημένο που θέλει να του παραπονεθεί;
παραδεχεσαι δηλαδη οτι δεν μπορει κανεις να επαναστατησει κατα του πλουσιου κατεστημενου?(οπου βλεπτει βεβαια..)εχεις παραιτηθει?τι ηττοπαθης επανασταση ειναι αυτη?


Αν δείχναμε την ίδια ενεργητικότητα και ενδιαφέρον για την ζωή του μικρού
ξερεις ποσοι νεαροι κυριως σκοτωνονται συνεχεια στους δρομους?αυτοι εχουν μικροτερη αξια ζωης?ποσοι νεοι πεθανουν τωρα στην ελλαδα και κανεις δεν δινει δεκαρα ,ουτε απλοι πολιτες ,ουτε τα "ευαισθητα "ΜΜΕ που μας τα επρηξαν με τον Αλεξη..η Ζωη ενος νεου ανθρωπου δεν εχει δυστυχως τοση σημασια οση δοθηκε εκεινες τις μερες..σκληρο ,αλλα η πραγματικοτητα αυτο δειχνει..

Α,και δεν απαντησες στο οτι οι ερευνες δειχνουν μεγαλο ποσοστο των αναρχακίων οτι ειναι πλουσιοπαιδα...σε ποιους αντιστεκονται αυτα?στα μαγαζια απο οπου αγοραζουν τα ακριβα τους ρουχα και παπουτσια?ή κατα του πλουσιου μπαμπα τους που τους δεινει το παχυ χαρτζιλικι?ή μηπως ειναι εργαζομενα που διεκδικουν διαμαρτυρομενα καλυτερες συνθηκες εργασιας?



Βρε Άγγελε. Όλες οι διαμαρτυρίες στην τελική για σένα γίνονται από τους κουκουλοφόρους; Βρες ποιος τα σπάει πρώτα. Εκτός από πλουσιόπαιδα είναι και προβοκάτορες που τα σπάνε δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να ποινικοποιείς τόσο πολύ την αντίδραση εναντίον των διεφθαρμένων εκτελεστικών οργάνων του κράτους και θεωρείς ότι μόνο η βία είναι έκφραση αντίδρασης;
Οκ..καταλαβα..τα γυριζεις...:whistle:παει εσπασε η φανταχτερη επαναστατικη βιτρινα των κουκουλοφορων..που πηγαν σχεδον οχι να σπασουν καποιιες βιτρινες απλα αλλα να ριξουν μια κυβερνση και να καταστρεψουν την δανειοδοτηση της απο το εξωτερικο οπως και τον τουρισμο της...τρομαξαν ολοι οι ευρωπαιοι και κατασυκοφαντηθηκε ολη Ελλαδα ..μην πω οτι κολλησαν και εκει εκει αρχισαν φασαριες...δεν ειναι απλο"μερικες βιτρινες"κινδυνεψε μια ολοκληρη χωρα απο αυτα τα "αθωα"κατα εσε σπασιματα" και επαιξαν την πολιτικη τους πολλοι παραγοντες ανθρωποι.....τα απειρα απλα συναισθηματικα παιδια γινονται οργανο των διαφορων κομματικων και μη παραγοντων..μετα τον Δεκεμβρη πολλα αλλαξαν..

ξερεις οτι κανα δις κοστισαν οι ζημιες των "παιδιων"?να βαλουν τους γονεις τους να τα πληρωσουν!ετσι επρεπε να γινει..να χρεωθουν αυτα τα λεφτα ως δανειο πανω τους να πληρωνουν μια ζωη!να δουνε ποσο αξιζει το καθε τζαμι που σπανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
ξερεις ποσοι νεαροι κυριως σκοτωνονται συνεχεια στους δρομους?αυτοι εχουν μικροτερη αξια ζωης?ποσοι νεοι πεθανουν τωρα στην ελλαδα και κανεις δεν δινει δεκαρα ,ουτε απλοι πολιτες ,ουτε τα "ευαισθητα "ΜΜΕ που μας τα επρηξαν με τον Αλεξη..η Ζωη ενος νεου ανθρωπου δεν εχει δυστυχως τοση σημασια οση δοθηκε εκεινες τις μερες..σκληρο ,αλλα η πραγματικοτητα αυτο δειχνει..
Καλα τωρα μας κανεις πλακα,ετσι? Τι σχεση εχει ενας θανατος ενος παιδιου στο δρομο απο ατυχημα με τη δολοφονια ενος απιδιου απο ενα κρατικο υπαλληλο??Πραγματικα δεν μπορει να γινει συζητηση αν δεν μπορεις να καταλαβεις αυτη τη διαφορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ενα ανηλικο κοριτσι και ενα αγορι παλι εσπασαν περιπολικο και πεταξαν μολοτωφ στον Αστακο..οταν λεμε οτι γινεται μοδα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Αν απαντουσες κιολας στα διαφορα ποστ θα ηταν καλυτερο για την συζητηση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top