[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μα δεν είπα ότι ο "ενδεχόμενος δόλος" σημαίνει ευθεία βολή. Θα στο εξηγήσω όμως αφού κανεις ότι δεν το κατάλαβες.
Δεν κάνω πως δεν καταλαβαίνω, αυτά που ειπώθηκαν εδώ μέσα, αυτά γνωρίζω κι εγώ. Ωστόσο, δεν είναι σωστό να παριστάνω τον ειδικό επί παντός επιστητού, ιδιαίτερα όταν στο στέκι υπάρχουν ειδικότεροι εμού για να μας διευκρινίσουν έναν όρο της νομικής επιστήμης. Μακάρι να ήξερα στη ζωή μου να κάνω τον κουτό, θα είχα πάει μπροστά έως σήμερα...

αμα σε απειλουσε να σε σκοτωσει με πιστολι ή σου πεταγε μια μολοτωφ και σε εκανε φλαμπε?δεν πρεπει να δικαστει αναλογως.?με μια παραπανω χαλαροτητα βεβαια,οταν μιλαμε για ανηλικο..τα προβλεπει ο νομος αυτα.

ομως ενας ανηλικος μια χαρα μπορει να σκοτωσει..
Δεν υπάρχει κανένα στοιχείο επ' αυτού. Ούτε πιστόλι είχε το παιδί, ούτε μολότωφ πέταξε. Απορώ γιατί αναπαράγεις αυτές τις αστήρικτες κατηγορίες. Εμένα προσωπικά, εάν με πυροβολούσαν, έστω προς εκφοβισμό, κάθε φορά που στην εφηβεία και μετεφηβεία μου έκανα μια μαλακία, τώρα θα μιλούσα με τον άγιο Χαράλαμπο στο φόρουμ του ουρανού κι όχι μαζί σου. Σιγά μην βγάλετε τώρα το παιδάκι και λήσταρχο Νταβέλη...

και επαναλαμβάνω πώς ναι δεν είμαι ούτε έξυπνη ούτε προσπαθω να την παραστήσω, δεν πέρασα απο πανεπηστήμια ούτε κάν απο έξω, αποφητη τεχνικού λυκείου είμαι, άρα επετρεψε μου χαζές ερωτήσεις:)

Δεν είσαι έξυπνη; Για σένα, τη γνωστή Μάνια μιλάμε τώρα δηλαδής; :rofl:

Εδώ αποδεικνύεις ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε καμμία περίπτωση. Όσοι νομίζουν πως είναι έξυπνοι, δεν είναι απαραίτητα έξυπνοι, αυτό νομίζω πως είναι γνωστό σε όλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
εγω καταλαβαινω οτι απλα ηταν ενα ακομη 15-16 αρικο που κατεβηκε να σπασει και πεταξει στους μπατσους καμια πετρα οπως και τοσα αλλα..

Aλήθεια, είναι πολλά τα παιδιά 15-16 ετών που σπάνε;
Γιατί σε όσες πορείες έχω πάει -και είναι πολλές (από την επίσκεψη Κλίντον έχω αναμνήσεις)- θυμάμαι να βλέπω αποκλειστικά και μόνο κόσμο 25+ ετών να σπάει, και κόσμο 25+ ετών να δέρνει.
Ναι οκ, είναι και παιδιά γυμνασίου στις πορείες αλλά αυτά με τη πρώτη ταραχή φεύγουν.
Και εγώ κλομπιά στη πλάτη μου 7 μέρες πριν από 30άρη έφαγα (καλή του ώρα όπου και να είναι :P).



Συγνώμη για το χαμηλό μου επίπεδο,αλλα αυτό ήρθε στο μυαλό μου όταν καίγανε μαγαζιά, έχεις δίκιο νοιάζομαι για ένα πανί, εσύ που δεν νοιάζεσε όμως για ένα βρομωπανο που κάνουν βουντού οι αντιεξουσιαστές ποιά ήταν η πρώτη σου σκεψη όταν κάψαν τα μαγαζιά; εσύ που δεν νοιάζεσε για την σημαία τι ήρθε στο μυαλό σου πρώτα απο όλα; και επαναλαμβάνω πώς ναι δεν είμαι ούτε έξυπνη ούτε προσπαθω να την παραστήσω, δεν πέρασα απο πανεπηστήμια ούτε κάν απο έξω, αποφητη τεχνικού λυκείου είμαι, άρα επετρεψε μου χαζές ερωτήσεις:)

Μάνια μου η ερώτηση σου δεν είναι καθόλου χαζή, είναι μάλλον λογική, οπότε ας προσπαθήσω να σου απαντήσω απλά.
Πέρυσι το Δεκέμβρη, οι (ενεργοί και με πολιτικές και κοινωνικές αναζητήσεις) πολίτες χωρίστηκαν σε 2
κατηγορίες, σε αυτούς που λυπήθηκαν για το γεγονός θεωρώντας το σαν μια άτυχη στιγμή και παρ'όλα αυτά έμειναν σπίτι τους παρακολουθώντας τα γεγονότα από τα μέσα μαζικής ενημέρωσης (ΧΑ!) σχηματίζοντας ο κάθε ένας της δική του γνώμη για το συμβάν και για τις επεκτάσεις του στους τομείς της κοινωνίας και της πολιτικής ζωής και σε αυτούς που μέσα από τη δολοφονία αυτή είδαν το ποτήρι της ανοχής τους να ξεχειλίζει και προχώρησαν σε πορείες που έγιναν φασαρίες που αργότερα έγιναν καταστροφές και μετά έγιναν αδικίες και συλλήψεις. Η δεύτερη λοπόν κατηγορία ατομων Μάνια (αγάπη μου :redface:) είναι κόσμος που δεν ενδιαφέρεται για την υλιστική σημασία της σημαίας ή για την υλική φθορά περιουσιών. Αυτά εν ολίγοις.

Βέβαια όλα αυτά είναι απλουστευμένα οπότε μη ξεκινήσετε πάλι τα "δεν είναι έτσι" και τα "για κάτσε ρε Μπορ!" και άλλα βαρύγδουπα.



Εκτός ερωτήματος Μάνιας τώρα:
Και εν τέλει, ήμαρτον με αυτή τη μ@λ@κί@ την αξία της σημαίας, κάψαμε το πανί και κάτι τρέχει στα αμπέλια μας και μας γ@μεί τον κράσο.
Πάτε καλά ρε; Δε σας απασχολεί καθόλου που κάποιος με το εν λόγω εθνόσημο στο μπράτσο του πυροβολεί στεγνά ένα παιδί;:confused:
Το καμμένο πανί σας νοιάζει;

Ώρες ώρες αναρωτιέμαι και χαίρομαι για εσάς με αυτή τη συμβολολατρεία,και εξηγούμαι, το σύμβολο της πατρίδας όταν καίγεται σας πονάει, σας πονάει επειδή θεσπίσαμε σύμβολο για τη πατρίδα, πάλι καλά να λέμε που θεσπίσαμε μόνο για αυτό, πάλι καλά που δε θεσπίσαμε σύμβολο για την ισότητα, την αξιοκρατεία, την ελευθερία, την ισότητα, έννοιες που τις πηδ@με πατόκορφα χρόνια τώρα, αλλά ως φαίνεται δε μας απασχολούν και τόσο.:confused:

Για τη δικαιοσύνη βρήκαμε και βάλαμε τη μανδάμ με τη ζυγαριά στο χέρι, αλλά αυτή δε τη πηδ@με διότι κάνει καλά τη δουλειά της, απελευθερώνοντας πρεζέμπορους, νταβατζήδες, φονιάδες, απαταιώνες με μπίζνες εκατομυρίων και άλλες σχετικές ομάδες καλών ευπατρίδων. Φαίνεται η μανδάμ με τη ζυγαριά στο χέρι όταν ζυγιάζει στραβά είναι κάπως ντεκ@υλ3 για εμάς και κάνουμε τα στραβά τα μάτια.:confused:

Αυτά, αντίο.:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
ηθο-ποιός για τη σημαία

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αξιόλογος ηθοποιός ο μακαρίτης Βασίλης Διαμαντόπουλος αλλά οι αριστερές ιδεοληψίες της δεκαετίας του '60 και του ΄70 δε νομίζω ότι μπορούν στο σήμερα να δώσουν απαντήσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Μπράβο ρε Νινινάου. Μπράβο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Αξιόλογος ηθοποιός ο μακαρίτης Βασίλης Διαμαντόπουλος αλλά οι αριστερές ιδεοληψίες της δεκαετίας του '60 και του ΄70 δε νομίζω ότι μπορούν στο σήμερα να δώσουν απαντήσεις...
Μπορούν αν αναλογιστείς πως η σαπίλα από τότε είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια σαπίλα του σήμερα.
Μόνο το νόμισμα άλλαξε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Αγαπητέ Γιάννη, κάποια πράγματα ερμηνεύονται εύκολα αν δεις τον ιστορικό περίγυρο. Για τους αριστερούς και κυρίως όσους έζησαν την εμφυλιοπολεμική περίοδο και μετά, η Ελληνική σημαία δεν είναι και το πλέον αγαπητό σύμβολο διότι όταν αυτοί πολεμούσαν μαζί με τους σκοπιανούς και τους βούλγαρους με σημαία το σφυροδρέπανο για μια «σοβιετική ένωση βαλκανίων», αυτοί οι οποίοι τους νίκησαν, έφεραν με τιμή και καμάρι την Ελληνική σημαία. Εφ' όσον λοιπόν η Ελληνική σημαία τους θυμίζει την ήττα που υπέστησαν, γι' αυτούς είναι απλώς ένα πανί. Σε αυτήν την κατηγορία εντάσσεται ο (αξιόλογος κατά τ'άλλα) ηθοποιός Βασίλης Διαμαντόπουλος.

Όσον αφορά σε αυτούς που καίνε τώρα τη σημαία, είναι απολύτως φυσιολογικό όταν έχουν μεγαλώσει με ένα εκπαιδευτικό σύστημα κληρονομιά της «σοσιαλιστικής» δεκαετίας του '80 το οποίο θεωρεί λίγο πολύ ως κόμπλεξ την έννοια του πατριωτισμού, να μη δίνουν διάρα για τη σημαία, όχι επειδή μισούν ενσυνειδήτως ό,τι το Ελληνικό, αλλά επειδή απλούστατα δεν έμαθαν ποτέ τί πραγματικά συμβολίζει αυτό το κομμάτι «πανί» (sic)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Όσον αφορά σε αυτούς που καίνε τώρα τη σημαία, είναι απολύτως φυσιολογικό όταν έχουν μεγαλώσει με ένα εκπαιδευτικό σύστημα κληρονομιά της «σοσιαλιστικής» δεκαετίας του '80 το οποίο θεωρεί λίγο πολύ ως κόμπλεξ την έννοια του πατριωτισμού, να μη δίνουν διάρα για τη σημαία, όχι επειδή μισούν ενσυνειδήτως ό,τι το Ελληνικό, αλλά επειδή απλούστατα δεν έμαθαν ποτέ τί πραγματικά συμβολίζει αυτό το κομμάτι «πανί» (sic)

Kοίτα να δεις όμως που σχεδόν έχουμε την ίδια ηλικία, άρα περάσαμε λογικά από το ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα και όμως έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις.:confused:

Και ακόμη ιστορικά να το δεις, το πανί έχει πολλούς συμβολισμούς, τη δικτατορία Ιωάννου Μεταξά
αλλά και τη πυρπολήτρια αγωνίστρια Λασκαρίνα Μπουμπουλίνα.

Είναι λοιπόν τουλάχιστον χαζό να αρνείσαι τις απόψεις ενός αριστερού φέροντα απόψεις εικοσαετίας και να υποστηρίζεις στον αντίποδα συμβολισμούς μιας σημαίας ηλικίας 10πλάσιας που έχει αλλάξει εκατοντάδες σημασίες και έννοιες.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Να σε ενημερώσω Γιάννη ότι οι διεθνιστικές θεωρίες στην Ελλάδα άρχισαν να διαδίδονται με την ίδρυση των πρώτων αριστερών κομμάτων. Μέχρι τότε δεν υπήρχε Έλληνας είτε ήταν δεξιός είτε κεντρώος ο οποίος να μιλάει με τη γλώσσα με την οποία μίλησε η αριστερά για το θέμα της πατρίδας. Πρώτο και χαρακτηριστικό παράδειγμα η εκστρατεία στη Μικρά Ασία όπου οι αριστεροι μοίραζαν φυλλάδια στους στρατιώτες να μην πολεμουν τα «αδέρφια τους τους Τούρκους». Ήταν τότε που η νεοιδρυθείσα Σοβιετική Ένωση έκανε ανοίγματα προς τον Κεμάλ. Και φυσικά δε θα μπορούσαν οι εν Ελλάδι αριστεροί να μην συνταχθούν με τα κελεύσματα της Μόσχας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Προσωπικά πάντα με διαπερνούν ρίγη συγκινήσεως όταν βλέπω να κόπτονται για τη σημαία μας, το ιερό σύμβολο της πολυαγαπημένης πατρίδας μας, οι ίδιοι άνθρωποι που έχουν φροντίσει με χίλιους τρόπους να κυλήσουν την πατρίδα αυτή στο βούρκο.

Να χαρώ εγώ κάτι πατριώτες που είναι μέχρι το λαιμό μέσα στη μίζα και την κονόμα οι μισοί και οι άλλοι μισοί διατεθειμένοι να ξεπουλήσουν τα πάντα για μια θεσούλα στο δημόσιο εξαλείφοντας κάθε έννοια αξιοκρατιας... αλλα κατά τα αλλα αν φύγει ένας πόντος από το πανί της σημαίας παθαίνουν αναφυλακτικό σοκ τα χρυσά μου!

Αφήστε το πανί βρε μοσχάρια και κάντε κάτι για αυτό που συμβολίζει το πανί! Αλλα το να γκαρίζει κανείς είναι εύκολο, το να στρώσει τον κώλο κάτω και να κάνει μιση τίμια δουλειά ζορίζει λιγουλάκι όσο νά'ναι!

Και όσο για την ένδοξη ιστορία που υποτίθεται ότι συμβολίζει η σημαία, το μονο που έχω να πω είναι ότι ο καλύτερος τρόπος να τιμήσουμε τους προγόνους μας είναι να γίνουμε αντάξιοι τους. Και αυτό θα γίνει με πράξεις και διαρκή προσπάθεια και όχι με το να πιπιλάμε σαν καραμέλα τα δικά τους κατορθώματα (από τα οποια η δικη μας στάση ζωής απέχει κατά κανόνα όσο η μέρα με τη νύχτα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Να σε ενημερώσω Γιάννη ότι οι διεθνιστικές θεωρίες στην Ελλάδα άρχισαν να διαδίδονται με την ίδρυση των πρώτων αριστερών κομμάτων. Μέχρι τότε δεν υπήρχε Έλληνας είτε ήταν δεξιός είτε κεντρώος ο οποίος να μιλάει με τη γλώσσα με την οποία μίλησε η αριστερά για το θέμα της πατρίδας. Πρώτο και χαρακτηριστικό παράδειγμα η εκστρατεία στη Μικρά Ασία όπου οι αριστεροι μοίραζαν φυλλάδια στους στρατιώτες να μην πολεμουν τα «αδέρφια τους τους Τούρκους». Ήταν τότε που η νεοιδρυθείσα Σοβιετική Ένωση έκανε ανοίγματα προς τον Κεμάλ. Και φυσικά δε θα μπορούσαν οι εν Ελλάδι αριστεροί να μην συνταχθούν με τα κελεύσματα της Μόσχας...

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αλλά μάλλον δε μου λέει απολύτως τίποτε.
Θέλεις να μου πεις πως κακώς βρέθηκαν άνθρωποι να μιλήσουν αληθινά για τις ατασθαλίες της πατρίδας και της κυβέρνησης και πως για αυτό φταίει η αριστερά;:worry:
Υπήρχαν άνθρωποι που ζητούσαν να μη γίνει πόλεμος και εθνικιστικά φονικά; Απαράδεκτον!

Αφήστε το πανί βρε μοσχάρια και κάντε κάτι για αυτό που συμβολίζει το πανί! Αλλα το να γκαρίζει κανείς είναι εύκολο, το να στρώσει τον κώλο κάτω και να κάνει μιση τίμια δουλειά ζορίζει λιγουλάκι όσο νά'ναι!

Το πανί μανδάμ είναι κάτι σα την εκκλησία, έχει σίγουρα και καλά λεφτά και κάθε φορά που κάτι στραβώνει μαζεύει όλους τους "πιστούς" γύρω του.



Ο ΘΕΟΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Μάλιστα... Τόλμησε κανείς να μιλήσει για πατριωτισμό και να καυτηριάσει τα άσχημα της Αριστεράς; Βάλ'του μια Χρυσή Αυγή και βγάλ' τον από το παιχνίδι. Είναι παλιά λύση και μάλιστα δοκιμασμένη. Αλλά μπορώ να σε δικαιολογήσω εν μέρει... Φαίνεται ότι νιώθεις βολικά να αντιπαρατίθεσαι με άτομα επιπέδου Χρυσής Αυγής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δε σας απασχολεί καθόλου που κάποιος με το εν λόγω εθνόσημο στο μπράτσο του
και καις το εθνοσημο?σε κλωτσαει το γαιδουρι και συ χτυπας το σαμαρι?


το αριστερο παραμυθι αρχιζει να ξεφτιζει...η αριστερη μεταπολιτευτικη κυριαρχια της αριστερας ειναι κοντα στο τελος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
To βίντεο που παρέθεσα έχει:

  1. Να κάνει με το ποστ της Ίδριλ και το σχόλιο μου σε αυτό και
  2. Να κάνει με άτομα εθισμένα στη σημαία και
οπότε πολύ κακώς εκνευρίζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Να κάνει με άτομα εθισμένα στη σημαία

δεν νιωθω και σπουδαια υπερηφανεια οταν βλεπω τη σημαια..το εχω συνηθισει ισως..δεν ειμαι εθισμενος,,αλλα ουτε τη μισω ομως..και δεν καταλαβαινω καθολου το καψιμο απλο..ειναι απλα κομπλεξ και θυμος..Χουλιγκανισμος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Μα δεν καυτηριάζεις τα άσχημα της αριστεράς. Ένα γεγονός που σε επηρεάζει άμεσα και αποτελεί μεγάλο πρόβλημα το αφορίζεις εντάσσοντας το στα ζητήματα που αφορούν μόνο την αριστερά. Λίγοι μίλησαν για τον Γρηγορόπουλο σαν αναρχικό από την πλευρά της αριστεράς. Αυτός ο τίτλος του δόθηκε κυρίως από τους απανταχού συντηρητικούς και φασίστες. Αλίμονο αν η δολοφονία ενός παιδιού από αστυνομικό πρέπει να θεωρείται σαν ακόμη ένα περιστατικό του κοινού ποινικού δικαίου ή εφαλτήριο για αντιπολίτευση από μια μερίδα κομμάτων. Τοo good to be true...

Τσάκωσε και ένα άρθρο από τη φυλλάδα του Τριανταφυλλόπουλου, πολλοί θα μπορούσαν να το είχαν γράψει, ειδικά από λάτρεις των σημαιών με την σβάστιγκα χωρών που δεν είναι ναζιστικές

«ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΟΥΣΑΝ ΒΑΘΥΤΑΤΑ.

Ήθελε να τα πιάσει από το μακρύ λιγδιάρικο μαλλί τους, να τα σέρνει στην άσφαλτο μέχρι την κλούβα, να τους βάλει χειροπέδες, να τα δει κλεισμένα στο κρατητήριο. Είχε βαρεθεί τις οδηγίες των ανωτέρων του για ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση.
«Κοίτα μη γίνει καμιά στραβή» του έλεγαν πριν βγει για περιπολία, γνωρίζοντας πόσο τα ʽπαιρνε με τους κατσαπλιάδες. Να σου πετάνε πέτρες μια χούφτα μαλακισμένα βορείων προαστίων που παριστάνουν τους επαναστάτες και εσύ να κάνεις πως δεν…καταλαβαίνεις. Στα κανάλια τους λένε αναρχικούς, αντιεξουσιαστές και κουραφέξαλα. Βαρεμένα βουτυρόπαιδα που δεν ξέρουν τι θα πει δουλειά και ανάγκη, όπως ο ίδιος στην ηλικία τους, όταν δούλευε στο επιπλοποιείο και στα χωράφια του πατέρα του για να βοηθήσει την οικογένεια. Κακομαθημένα μειράκια που μεγάλωσαν μέσα στις ανέσεις και στα χάδια της μαμάς και του μπαμπά, όχι σε ένα δυάρι με δυο αδελφές νοητικά καθυστερημένες όπως ο ίδιος, που έβλεπε ροζιασμένα τα χέρια της μάνας του από τη δουλειά στη φάμπρικα. Αργόσχολα πρεζάκια που κυκλοφορούν με λαδωμένα ρούχα, άθλιοι βρομιάρηδες που έχουν ρέψει από τα ξενύχτια και το πρωί κοιμούνται για να στρώσουν μαγουλάκι. Παιδιά που δεν πρόκειται ποτέ να γίνουν άντρες, όπως ο ίδιος όταν διάλεξε μόνος του να κάνει στρατιωτική θητεία στους καταδρομείς και τους αλεξιπτωτιστές. Βολεμένοι μαμάκηδες με στρωμένο το μέλλον τους και χωρίς την αγωνία της επιβίωσης, που τον έστειλε στη σχολή αστυφυλάκων για να έχει ένα σίγουρο μεροκάματο. Ξύλο που θέλουν…

Η αλήθεια είναι πως του άρεσε αυτή η δουλειά. Από μικρό παιδί γούσταρε τις στολές. Μπορούσε κι αυτός να αποκτήσει δύναμη και εξουσία, αν κατάφερνε να τη φορέσει.
Ήταν η μοναδική δουλειά που συνδύαζε τη ασφάλεια του Δημοσίου με τον τσαμπουκά του φύλακα της τάξης. Για έναν παιδαρά όπως ο ίδιος, καλογυμνασμένο και έτοιμο να πιαστεί στα χέρια με τον εχθρό, τον παράνομο ή τον αλήτη, ήταν η τέλεια λύση.

Έτσι νόμιζε μέχρι το βράδυ της 6ης Δεκεμβρίου 2008, όταν ο Επαμεινώνδας Κορκονέας από τη μεσσηνιακή Μάνη, στα 37του χρόνια, πέρασε απέναντι. Η σφαίρα από το υπηρεσιακό του περίστροφο έστειλε στην άλλη ζωή τον 15χρονο Αλέξη Γρηγορόπουλο στον πεζόδρομο της οδού Ταβέλλα στα Εξάρχεια. Την ώρα που πυροβολούσε δεν φανταζόταν όσα θα ακλουθούσαν
Απαίδευτος, μεγαλωμένος με το τρίτπυχο «πατρίς-θρησκεία-οικογένεια», μισαλλόδοξος, νταής, και φανατισμένος. Γιος μαραγκού, με μητέρα εργάτρια και ρίζες στο Σταυροπήγιο Μεσσηνίας, γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Καλαμάτα, φτωχικά και αυστηρά. Έκανε και αυτός τρία παιδιά με συμπατριώτισσα από τη Στούπα Μεσσηνίας και τα μεγάλωνε με τις ίδιες αρχές και αξίες.

Στις 12 Δεκεμβρίου έχει γενέθλια, τα χειρότερα της ζωής του. Έρχεται η δίκη του και ξέρει πως θα δυσκολευθεί να πείσει ότι δεν έφταιγε. Ο ίδιος ξέρει ότι είναι αθώος. Ο Γρηγορόπουλος πήγε στον τάφο από εξοστρακισμό σφαίρας. Τον έβρισε, τον προκάλεσε, τον ερέθισε και τώρα του ζητούν τα ρέστα. Τι γύρευε βραδιάτικα στα Εξάρχεια το νιάνιαρο; Γιατί πέταγε πέτρες αντί να διαβάζει τα μαθήματά του; Πού έμαθε να φτιάχνει μολότοφ; Αυτός φταίει που του ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι, που φοβήθηκε όταν μια παρέα τριάντα σκατόπαιδων πήγε να τους την πέσει;
Ο Νώντας υπηρετούσε στο Αστυνομικό Τμήμα Εξαρχείων από το 2000, ένα χρόνο μετά την ένταξή του στο Σώμα Εδικών Φρουρών. Δεν το θεωρούσε δυσμενή μετάθεση όπως οι περισσότεροι. Του άρεσε το κυνήγι με τους κουκουλοφόρους στα στενά της περιοχής, γιατί έριχνε ξώφαλτσες γκλομπιές και το φχαριστιόταν. Γούσταρε πολύ όταν άκουγε συναδέλφους του να τον φωνάζουν Ράμπο, γιατί καταλάβαινε ότι τον θαυμάζουν για τα μπράτσα του και τη λεβεντιά του. Λίγοι ήταν σαν αυτόν. Ατρόμητοι. Για την επιτυχή καταδίωξη ενόπλου που δεν σταμάτησε σε έλεγχο αστυνομικών έλαβε από το διευθυντή της Αστυνομίας ηθικό έπαινο! Και τώρα, αντί να τον στηρίζει, η Πολιτεία τον έχει βάλει στο μάτι, επειδή έτυχε εκείνο το ζωντόβολο να πέσει τέζα. Ήταν η κακιά η ώρα. Ήξερε καλά πως δεν έπρεπε να σηκώνει όπλο, παρά μόνο αν κινδύνευε η ζωή του ή η ζωή άλλων πολιτών μπροστά του. Γιʼ αυτό το γυάλιζε, το χάιδευε, το έπαιζε στα χέρια του, σημάδευε αλλά δεν έριχνε παρά μόνο στον αέρα. Γνώριζε άλλωστε τι περιπέτειες πέρασαν άλλοι συνάδελφοί του όταν έριξαν στο ψαχνό, ακόμη κι αν ο νεκρός ήταν ένα από αυτά τα μαλακιστήρια που κρύβουν ο κεφάλι τους σηκώνοντας το πουλόβερ ή βάζοντας μαντίλια σαν γκόμενες που δεν αντέχουν την μπόχα.

Τώρα ξέρει καλά πως την έχει βάψει. Οι δικοί του τον έχουν αδειάσει γιατί φοβούνται να μην μπλέξουν. Στα κανάλια λένε για τον καημένο τον Αλέξη που πέθανε και παρουσιάζουν τον Νώντα, που δεν σηκώνει μύγα στο σπαθί του, σαν όρθιο κτήνος που καθάρισε εν ψυχρώ ένα παιδάκι. Ήθελε να ʽξερε τι θα έλεγαν όλοι αυτοί αν τους φώναζαν γουρούνια και δολοφόνους, τους πετούσαν μπουκάλια στο κεφάλι, τους έφτυναν και προσπαθούσαν να τους κάψουν. Τι θα σκέφτονταν αν προσπαθούσαν να βγάλουν το μεροκάματο για να θρέψουν πέντε στόματα και κάτι χορτασμένα παλικαράκια του γλυκού νερού τούς πετροβολούσαν βρίζοντας τη μάνα και τη γυναίκα τους. Μόνο από φάπες καταλαβαίνουν τα κωλόπαιδα…Αν βρισκόταν στην ίδια θέση ξανά, δεν θα το ξανάκανε. Γνωρίζοντας πως δεν υπάρχει κάλυψη πια από τους από πάνω, θα ʽπαιρνε βαθιές ανάσες και θα έφευγε τρέχοντας για να μην μπλέξει. Θα πήγαινε στο Τμήμα μέχρι να συνέλθει και μετά θα ξανάβγαινε στο δρόμο κι όποιο μακρυμάλλικο έβρισκε θα το ξεμονάχιαζε και θα του έριχνε μερικές ψιλές για να τον θυμάται. Ονειρευόταν να γίνει αστυνομικός για να καθαρίσει τον τόπο από κάτι τέτοιους αληταράδες. Ο Νώντας, ο Ράμπο, ο σταρ των ειδικών φρουρών, έμεινε μόνος του πίσω από τα σίδερα. «Μπάτσοι-γουρούνια-δολοφόνοι». Ο απαίσιος ήχος δεν φεύγει από το κεφάλι του. Και δεν έχει το πιστόλι στην τσέπη, για να το χαϊδέψει και να ηρεμήσει».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε ότι είναι υπέρ του καψίματος της σημαίας. Προσωπικά θα προτιμούσα να μη γινόταν ούτε αυτό ούτε τα σπασίματα στους δρόμους ούτε καμια από τις σπασμωδικές προκλητικές κινήσεις οι οποιες αντί να αφυπνίσουν την κοινή γνώμη τελικά τη στρέφουν εναντίον τους.

Παρόλα αυτά, στο δικό μου σύστημα αξιων ο σεβασμός στα εθνικά σύμβολα έρχεται ΜΕΤA από το σεβασμό στον άνθρωπο. Και επειδή σεβασμό στον άνθρωπο δε βλέπω στην κοινωνία που ζούμε, θεωρώ ότι οι μεγαλοστομες καταδίκες εναντίον αυτών που καίνε το σύμβολο λειτουργούν αποπροσανατολιστικά από αυτά που θα έπρεπε πραγματικά να μας απασχολούν. Και δε γουστάρω να παίζω το παιχνίδι εκείνων που τους βολεύει ο συγκεκριμένος αποπροσανατολισμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
βοηθηστε τους αστυνομικους και θα μας βοηθησουν...Μην είστε αρνητικα προκατειλημμενοι απεναντι τους και δεν θα είναι και αυτοι απεναντι σας.....

Ε ?Τι λετε?;):)
και καις το εθνοσημο?σε κλωτσαει το γαιδουρι και συ χτυπας το σαμαρι?

Λέμε να αποφασίσεις κατ' αρχήν με ποιόν να τα βάλουμε. :P

Μάλιστα... Τόλμησε κανείς να μιλήσει για πατριωτισμό και να καυτηριάσει τα άσχημα της Αριστεράς; Βάλ'του μια Χρυσή Αυγή και βγάλ' τον από το παιχνίδι. Είναι παλιά λύση και μάλιστα δοκιμασμένη. Αλλά μπορώ να σε δικαιολογήσω εν μέρει... Φαίνεται ότι νιώθεις βολικά να αντιπαρατίθεσαι με άτομα επιπέδου Χρυσής Αυγής...

btw πιτγ21 ακόμη και έτσι να είναι πρώτος εσύ μου παρέθεσες γεγονότα επί Σοβιετικής ένωσης και ανοιγμάτων προς τον Κεμάλ, με γύρισες πόσα χρόνια πίσω, σε γύρισα στις τελευταιές βουλευτικές εκλογές, με έστειλες στη πηγή της αριστεράς, σε πήγα στη πηγή της δεξίας.:eek:
Eίναι συζήτηση και θα ανεχθείς κάθε πτυχή της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Φαντασμένε, τέτοιου είδους «ψυχογραφίες» στην εφημερίδα του Τριανταφυλλόπουλου βρίσκεις άφθονες. Αμφιβάλλω όμως κατά πόσον τέτοιου είδους άρθρα αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα ή απλώς τον τρόπο με τον οποίο ο γράφων την έχει πλάσει στο μυαλό του (ή ως τέτοια θέλει να την περάσει για άλλους λόγους...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ο Μακης ειναι δηλωμενος αριστερος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top