[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Τίποτα δεν αλλάζει πια σ' αυτόν τον τόπο... Οι πιτσιρικάδες που πέρυσι τον Δεκέμβρη διαδήλωναν έξω από τα αστυνομικά τμήματα πως "αλήτες είναι τα ΜΑΤ κι οι ασφαλίτες" λίγους μήνες μετά δήλωναν στο μηχανογραφικό τους την police academy ως πρώτη τους επιλογή...

Καλά αυτό είναι λίγο παρακινδυνεμένο να το λες χωρίς αποδείξεις οτι ήταν όντως τα ίδια παιδιά. Αλλά και τα ίδια να ήταν, ποιος μου λέει οτι δεν το κάνουν με την ελπίδα οτι αυτοί δε θα γίνουν όπως αυτούς, οτι θέλουν να αλλάξουν κάτι σε αυτό το σώμα, θέλουν να βοηθήσουν την πατρίδα, θέλουν απλά να έχουν ένα σταθερό μισθό βρε αδελφέ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
Τίποτα δεν αλλάζει πια σ' αυτόν τον τόπο... Οι πιτσιρικάδες που πέρυσι τον Δεκέμβρη διαδήλωναν έξω από τα αστυνομικά τμήματα πως "αλήτες είναι τα ΜΑΤ κι οι ασφαλίτες" λίγους μήνες μετά δήλωναν στο μηχανογραφικό τους την police academy ως πρώτη τους επιλογή...
Μην υποτιμας τοσο ευκολα την επιμονη, τη πιστη και την αξια αυτων των παιδιων!!;)


Εδω θα ειμαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Καλά αυτό είναι λίγο παρακινδυνεμένο να το λες χωρίς αποδείξεις οτι ήταν όντως τα ίδια παιδιά. Αλλά και τα ίδια να ήταν, ποιος μου λέει οτι δεν το κάνουν με την ελπίδα οτι αυτοί δε θα γίνουν όπως αυτούς, οτι θέλουν να αλλάξουν κάτι σε αυτό το σώμα, θέλουν να βοηθήσουν την πατρίδα, θέλουν απλά να έχουν ένα σταθερό μισθό βρε αδελφέ;
Με βάση τα στατιστικά μιλάω... Τι εννοείς όταν μιλάς για "αλλαγές" σε ένα (αστυνομικό) σώμα , που εκ φύσεως ενέχει την βία ως συστατικό του; Όσο για τους οικονομικούς λόγους που προβάλλεις, you have a point, η αναγκαιότητα πάντα περιορίζει τις επιλογές... Τέλος τα περί "βοήθειας προς την πατρίδα", στην Ελλάδα του 2010, που όλοι σκίζονται να βγουν Ι5 όταν πάνε στρατό ή να υπηρετήσουν στα σύνορα Παπάγου-Χολαργού (για να μην είναι μακρυά από τη μαμά...), τα ακούω βερεσέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Με βάση τα στατιστικά μιλάω... Τι εννοείς όταν μιλάς για "αλλαγές" σε ένα (αστυνομικό) σώμα , που εκ φύσεως ενέχει την βία ως συστατικό του; Όσο για τους οικονομικούς λόγους που προβάλλεις, you have a point, η αναγκαιότητα πάντα περιορίζει τις επιλογές... Τέλος τα περί "βοήθειας προς την πατρίδα", στην Ελλάδα του 2010, που όλοι σκίζονται να βγουν Ι5 όταν πάνε στρατό ή να υπηρετήσουν στα σύνορα Παπάγου-Χολαργού (για να μην είναι μακρυά από τη μαμά...), τα ακούω βερεσέ.

Για δείξε μου τα στατιστικά...

Το αστυνομικό σώμα δε (θέλω να πιστεύω οτι) έχει τη βία ως συστατικό του. Είναι ένα μέρος του το οποίο ΕΠΙΛΕΓΕΤΑΙ αν θα είναι μεγάλο ή μικρό, αν θα γίνει σωστή "χρήση" και τον τρόπο που θα γίνει. Οι (λάθος) άνθρωποι κάνουν τη (λάθος) χρήση του. Γι΄αυτό μιλάω για αλλαγές. Αστυνομία δεν είναι μόνο αυτοί που πετάνε δακρυγόνα και δέρνουν στις πορείες. Είναι κι αυτοί που μας προστατεύουν, εξιχνιάζουν σπείρες ναρκωτικών, εγκλήματα, ληστείες, αυτοί που μας βοηθούν αν το χρειαστούμε.

"όλοι σκίζονται να βγουν Ι5 όταν πάνε στρατό ή να υπηρετήσουν στα σύνορα Παπάγου-Χολαργού (για να μην είναι μακρυά από τη μαμά...)"
Γενικεύεις επικίνδυνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
οφφ τόπικ: εγώ πάντως το κυνηγάω το Ι5


...και καθόλου δε ντρέπομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αστυνομία δεν είναι μόνο αυτοί που πετάνε δακρυγόνα και δέρνουν στις πορείες. Είναι κι αυτοί που μας προστατεύουν, εξιχνιάζουν σπείρες ναρκωτικών, εγκλήματα, ληστείες, αυτοί που μας βοηθούν αν το χρειαστούμε.
"Αυτοί που μας προστατεύουν και μας βοηθούν" κάποια άλλη στιγμή , όταν είναι σκοποί κρατητηρίων ας πούμε, μπορεί να δέρνουν δεμένους χιλιανούς μετανάστες ή αφρικανούς μικροπωλητές...Ειδήσεις βλέπεις φαντάζομαι. Το γεγονός άλλωστε ότι είναι μέλη ομάδας (Σώμα) και το ότι "εκτελούν εντολές" ελαχιστοποιεί τις όποιες ηθικές αναστολές. Τη δουλειά τους κάνουν βέβαια. Και "η δουλειά δεν είναι ντροπή" ε; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
"Αυτοί που μας προστατεύουν και μας βοηθούν" κάποια άλλη στιγμή , όταν είναι σκοποί κρατητηρίων ας πούμε, μπορεί να δέρνουν δεμένους χιλιανούς μετανάστες ή αφρικανούς μικροπωλητές...Ειδήσεις βλέπεις φαντάζομαι. Το γεγονός άλλωστε ότι είναι μέλη ομάδας (Σώμα) και το ότι "εκτελούν εντολές" ελαχιστοποιεί τις όποιες ηθικές αναστολές. Τη δουλειά τους κάνουν βέβαια. Και "η δουλειά δεν είναι ντροπή" ε; :D

Καθόλου. Αλλά πάλι γενικεύεις. "Κακοί" υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα. Γι' αυτό μιλάω για αλλαγή - ξαναλέω. Ανθρώπους που δε θα εκμεταλλεύονται την εξουσία τους αλλά θα τη χρησιμοποιούν όπως πρέπει: για καλό σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
οφφ τόπικ: εγώ πάντως το κυνηγάω το Ι5


...και καθόλου δε ντρέπομαι.

Δεν πειράζει. Αν θέλεις να "βοηθήσεις την πατρίδα" υπάρχει κι άλλος τρόπος: να γίνεις ειδικός φρουρός ή αστυφύλακας :yahoo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
οφφ τόπικ: εγώ πάντως το κυνηγάω το Ι5


...και καθόλου δε ντρέπομαι.
Τι να πω κι εγώ, που με κυνηγούσαν για να μου δώσουν το τρελόχαρτο κι εγώ παρίστανα τον λογικό, προκειμένου να μην το πάρω; :D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

da capo

Νεοφερμένος

Ο o χρήστης αποχώρησε... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
πάλι γενικεύεις. "Κακοί" υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα.


Συμφωνώ... Και η αστυνομία, όπως και κάθε θεσμός ή δημόσιος φορέας, είναι καθρέφτης της κοινωνίας μας και γι' αυτό ενέχει και την παθογένειά της. Σε βαθμό δυσανάλογο με την περιρρέουσα κοινωνική πραγματικότητα όμως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Έχοντας βοηθήσει και εγώ σε αυτό,
έχουμε βγει αρκετά :offtopic:.


Οπότε για να μη ταλαιπωρούμε τους αγαπητούς υπευθύνους και φίλους πάμε on topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Οπότε για να μη ταλαιπωρούμε τους αγαπητούς υπευθύνους
Μα τι λέτε;
Ευχαρίστησίς μας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Επιστολή της μητέρας του Α. Γρηγορόπουλου στον Ι. Τέντε

Καταγγελίες για κενά και παραλείψεις που ακολουθήθηκαν στη διαδικασία
της κύριας ανάκρισης για τη δολοφονία του Αλέξη Γρηγορόπουλου, κάνει
λόγο η μητέρα του με αναφορά της στον Εισαγγελέα του Αρείου Πάγου.
Οκτώ ημέρες από την έναρξη της δίκης στην Άμφισσα με κατηγορούμενους
τους δύο ειδικούς φρουρούς Επαμεινώνδα Κορκονέα και Βασίλη Σαραλιώτη,
η μητέρα του αναφέρεται σε σφάλματα που εμπόδισαν την ανακάλυψη της
αλήθειας και την ορθή απονομή της δικαιοσύνης και επαναφέρει την
πρόταση της η δίκη να γίνει στην Αθήνα.
Η μητέρα του Αλέξη Γρηγορόπουλου Βερτζίν Τσαλικιάν, απέστειλε μέσω του
δικηγόρου της, επιστολή στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου Ι. Τέντε, με
την οποία καταλογίζει σφάλματα και παραλείψεις κατά την ανάκριση αλλά
και στα παραπεμπτικά βουλεύματα σε δίκη των δύο ειδικών φρουρών, που
φέρονται ως υπεύθυνοι για το θάνατο του γιου της και ζητάει να μην
υπάρχει συνέχεια των σφαλμάτων και παραλείψεων στη δίκη στο Μεικτό
Ορκωτό Δικαστήριο της Άμφισσας στις 20 Ιανουαρίου 2010.

Στην επιστολή της μεταξύ άλλων αναφέρει:

"Υπό την ιδιότητα της πολιτικώς ενάγουσας στην υπόθεση της δολοφονίας
του υιού μου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου θέτω υπό την κρίση σας τα
ακόλουθα σφάλματα και παραλείψεις της μέχρι τούδε διαδικασίας, τα
οποία χωρίς να θέλω να αποδώσω σε κανέναν πρόθεση συγκάλυψης,
αντικειμενικά παρεμποδίζουν την ανακάλυψη της αλήθειας και την ορθή
απονομή της δικαιοσύνης, δημιουργούν δε προϋποθέσεις προνομιακής
μεταχείρισης των κατηγορουμένων.

Ειδικότερα:

1.Τα παραπεμπτικά βουλεύματα χαρακτήρισαν εσφαλμένα τον δόλο του
πρώτου κατηγορουμένου Επ. Κορκονέα ως ενδεχόμενο, καίτοι ήταν άμεσος
δόλος πρώτου βαθμού, με αποτέλεσμα να δημιουργείται η εντύπωση ότι
επιθυμούν να προϊδεάσουν το δικαστήριο.
2. Τόσο η ανάκριση όσο και τα βουλεύματα δεν ασχολήθηκαν με το
ενδεχόμενο να έχει τελεστεί επιπροσθέτως και απόπειρα ανθρωποκτονίας
τουλάχιστον κατά ενός ακόμη προσώπου του μαθητή Ν. Ρ., ο οποίος
κατέθεσε ότι ο Επ. Κορκονέας «πυροβόλησε προς το μέρος του» (ας μην
ξεχνάμε ότι ρίχτηκαν δύο πυροβολισμοί).
3. Ουδόλως αναζητήθηκε από τις αρμόδιες Αρχές η δεύτερη βολίδα που
έριξε ο Επ. Κορκονέας.
4. Η δίκη μεταφέρθηκε στην Άμφισσα χωρίς μάλιστα να αναμένεται η
απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, στο
οποίο προσέφυγα με αίτηση ασφαλιστικών μέτρων. Η επιλογή της Άμφισσας
δημιουργεί τεράστια ερωτηματικά, αφού:
5. Δεν κλητεύθηκαν από τον Εισαγγελέα ουσιώδεις μάρτυρες.
6. Δεν αναζητήθηκε ο υπηρεσιακός φάκελος των κατηγορουμένων,
προκειμένου να διαπιστωθεί αν υπάρχουν πειθαρχικές καταδίκες και να
εκτιμηθεί η προσωπικότητα αυτών».
Ήδη η επιστολή διαβιβάστηκε από τον Τέντε στο Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο
Άμφισσας.

Zητάει την παρέμβαση Παπανδρέου με επιστολή της
Η μητέρα του Αλέξη Γρηγορόπουλου Βερτζίν Τσαλικιάν απέστειλε επιστολή
στον πρωθυπουργό κ. Γ. Παπανδρέου την οποία κοινοποιεί και στον
υπουργό Δικαιοσύνης κ. Χ. Καστανίδη και αντιτάσσεται για ακόμη μία
φορά στην απόφαση του Αρείου Πάγου να διεξαχθεί η δίκη του ειδικού
φρουρού Επ. Κορκονέα που φέρεται ως δολοφόνος του παιδιού της, στο
Μεικτό Ορκωτό Δικαστήριο της Άμφισσας και ζητάει την παρέμβαση του
ίδιου του Πρωθυπουργού.

Mεταξύ των άλλων, ανέφερε ότι "επιτακτική ανάγκη και ελάχιστο χρέος
στη μνήμη του νεκρού παιδιού μου με αναγκάζει να σας γράψω την παρούσα
επιστολή, σε μια ύστατη προσπάθεια να διασφαλιστεί μια δίκαιη δίκη για
τη δολοφονία του, αφού προηγούμενες αιτήσεις μου και παραστάσεις των
δικηγόρων μου προσέκρουσαν, εντελώς αδικαιολόγητα κατά την άποψή μου,
στον κυματοθραύστη κρατικών και Πολιτειακών Οργάνων".

Παράλληλα, αναφέρεται στις δυσκολίες διεξαγωγής της δίκης στην Άμφισσα
υπογραμμίζοντας ότι χθες η μητέρα της εισήχθη στο Λαϊκό νοσοκομείο
μετά από πτώση κάτι που δημιουργεί τεράστια προβλήματα για την
μεταφορά της στην Άμφισσα που θα διεξαχθεί η δίκη. Ακόμα, στην
επιστολή της αναφέρει ότι της είναι αδιανόητο ότι η συντεταγμένη
πολιτεία φέρεται ότι αδυνατεί να εγγυηθεί τη διεξαγωγή μιας εκ
προοιμίου δίκαιης δίκης, επιλέγοντας τόπο διεξαγωγής της την Άμφισσα.


πηγή


Ντρέπομαι για την ελληνική δικαιοσύνη που φτάνει μια μητέρα στο σημείο ουσιαστικά να παρακαλάει δημοσίως για τα πιο αυτονόητα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δεν πρόλαβε να ξεκινήσει η δίκη Γρηγορόπουλου
Αναβολή για την δίκη των δύο ειδικών φρουρών που κατηγορούνται για την ανθρωποκτονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου το Δεκέμβριο του 2008 στα Εξάρχεια.


Αναβολή για την δίκη των δύο ειδικών φρουρών που κατηγορούνται για την ανθρωποκτονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου το Δεκέμβριο του 2008 στα Εξάρχεια.


Ο βασικός κατηγορούμενος την δίκης αιτήθηκε την διακοπή λόγω αδυναμίας του συνηγόρου του Αλέξη Κούγια να παραστεί στην δίκη. Ο κ. Κουγιας παρίσταται στη δίκη για την υπόθεση του αυστραλού Ντουζόν που έχασε το περασμένο καλοκαίρι την ζωή του στη Μύκονο
Από την πλευρά την οικογένειας Τσαλικιάν υποβληθεί αίτημα διακοπής καθώς η γιαγιά του μαθητή νοσηλεύεται στο Λαϊκό νοσοκομείο.
Ο Επαμεινώνδας Κορκονέας κύριος κατηγορούμενος διώκεται για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο, ενώ ο Βασίλης Σαραλιώτης, για απλή συνέργια.
Μετά την απόφαση για τη διακοπή της δίκης η πολιτική Αγωγή υπέβαλε στο αίτημα στο δικαστήριο να κληθεί για κατάθεση στο δικαστήριο ο ιατροδικαστής κ. Μανώλης Μιχαλοδημητράκης ο οποίος διενήργησε πραγματογνωμοσύνη ως διορισμένος από την υπεράσπιση τεχνικός σύμβουλος.
Το δικαστήριο επεσήμανε ότι δικονομικά δεν είναι σε θέση σε αυτή τη φάση να προχωρήσει στη κλήτευση μάρτυρα, δεδομένου ότι απουσιάζει ο συνήγορος του ενός εκ των κατηγορουμένων.





κλικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.


Νέα αναβολή της δίκης για την υπόθεση δολοφονίας του 15χρονου Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου από τον ειδικό φρουρό Επαμεινώνδα Κορκονέα, αποφάσισε το Μικτό Ορκωτό Δικαστήριο Άμφισσας. Το δικαστήριο έλαβε αυτή την απόφαση λόγω ανυπέρβλητου κωλύματος της εισαγγελέως, η οποία έχασε προσφιλές της πρόσωπο.


Απών από το Δικαστήριο ήταν ο Κορκονέας, ο οποίος από εχθές τα ξημερώματα έχει μεταφερθεί στο ψυχιατρείο των φυλακών Κορυδαλλού.

Όπως έγινε γνωστό, ο Κορκονέας παρουσίαζε «παράξενη» συμπεριφορά τις τελευταίες ημέρες. Προχθές μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Άμφισσας, από όπου οι γιατροί αποφάσισαν να μεταφερθεί στο Ψυχιατρικό Κατάστημα του Κορυδαλλού. Από ό,τι έχει γίνει γνωστό, ο Κορκονέας άρχισε να σπάει ότι υπήρχε μέσα στο κελί του, αποκαλώντας τους σωφρονιστικούς υπαλλήλους «σατανάδες».

Επίσης, φώναζε «πάρτε τον ήλιο από πάνω μου», αναφερόμενος στην *λάμπα του κελιού του.
Υπενθυμίζεται ότι δεν είναι η πρώτη φορά που ο Κορκονέας δημιουργεί τέτοιο επεισόδιο.

Τον Δεκέμβριο του 2009, όταν ακόμα κρατείτο στις φυλακές Δομοκού, ο Κορκονέας είχε έρθει στα χέρια με τον συγκρατούμενο του και επίσης κατηγορούμενο για συνέργεια στην δολοφονία του Α. Γρηγορόπουλου, Βασίλη Σαραλιώτη. Όπως είχε τότε είχε γίνει γνωστό ο Κορκονέας επαναλάμβανε στον Σαραλιώτη «είσαι δαίμονας» και τον καλούσε να πει το «Πάτερ ημών».

Το υπουργείο Δικαιοσύνης είχε ωστόσο διαψεύσει τότε το περιστατικό.

Ο κατηγορούμενος για τη δολοφονία του Αλέξανδρου Γρηγορόπουλου υποβάλλεται σε ψυχιατρική εξέταση, προκειμένου να διαπιστωθεί εάν αντιμετωπίζει όντως κάποιο ψυχιατρικό πρόβλημα ή προσποιείται ψυχικές διαταραχές προκειμένου να αποφύγει γενικότερα στη πολύκροτη δίκη του, που συνεχίζεται στην Άμφισσα.
Χθες, άλλωστε, ο συνήγορος του Αλέξης Κούγιας δήλωσε πως: «Η βούλησή μου είναι η δίκη να συνεχιστεί, ακόμη και χωρίς την παρουσία του Επαμεινώνδα Κορκονέα», επισημαίνοντας ότι ο κατηγορούμενος έχει υπογράψει σχετικό πληρεξούσιο.


* * * * * * * * *
Μάλιστα !

Και το ερώτημα μου τώρα εμένα είναι το εξής : Τσάμπα καίει η ...*λάμπα ή ...τσάμπα γίνεται μια δίκη ??

Και θα το θέσω πιο κομψά και πιο ...σωστά .
Ας αφήσουμε στην άκρη την καχυποψία που λογικό είναι να μας διακατέχει και ας υποθέσουμε πως
όντως ο άνθρωπος αντιμετωπίζει ψυχολογικά προβλήματα .
Τα ερωτήματα : Αυτά τα ψυχολογικά προβλήματα προέκυψαν τώρα ή υπήρχαν και κατά τη διάρκεια της
πράξης που τέλεσε ?
Αυτό μπορεί να το διαπιστώσει μια τωρινή ψυχιατρική εξέταση ?
Και έστω ότι τώρα πάσχει , λόγω συγκυριών , συνθηκών , η φυλάκιση , το στρες κλπ .
Αν τότε δεν έπασχε και διέπραξε την πράξη χωρίς κανένα ψυχολογικό πρόβλημα τι γίνεται σε αυτή τη περίπτωση ?
Και ένα τελευταίο , ένας ψυχολόγος μπορεί με πάσα βεβαιότητα να αποφανθεί αν κάποιος το "παίζει" τρελλός
αλλά δεν είναι ?

Πολλά τα ερωτήματά μου , αν έχουμε πρόθυμους ψυχολόγους και ψυχιάτρους εδώ , καλό θα ήταν να μας διαφωτίσουν για την τρέλλα ή την "τρέλλα" , κι εμάς τους λοιπούς πριν .... τρελλαθούμε με αυτά που διαβάζουμε !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Ένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος ειδικευμένος (πολλά θέλω ε; ) πρέπει να μπορεί να το καταλάβει αυτό - γι' αυτό άλλωστε πληρώνεται και το πόρισμά του έχει βαρύτητα. Αν λοιπόν το παίζει τώρα τρελός, εντάξει δε μου κάνει εντύπωση. Αν τρελάθηκε μετά το έγκλημα στα αλήθεια, μπορώ να πω πως δε μου κακοπέφτει - τι φυλακή τι ψυχιατρείο. Αν όμως ήταν ήδη τρελός από πριν - που η πράξη του κάπως μου το δείχνει, αρχίζουμε ένα φαύλο κύκλο για το γιατί αυτός ο άνθρωπος κουβαλούσε όπλο, γιατί δε διεγνώστη η τρέλα του, πάμε για κόψιμο "μεγάλων" κεφαλιών. Αλλά ξέχασα, στην Ελλάδα βρίσκομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
τι φυλακή τι ψυχιατρείο

καλε τι εχουν τα ψυχιατρια μια χαρα ειναι, καμια σχεση με την φυλακη εισαι σοβαρη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
καλε τι εχουν τα ψυχιατρια μια χαρα ειναι, καμια σχεση με την φυλακη εισαι σοβαρη?

Ναι δεν έχεις άδικο. Αλλά τουλάχιστον δε θα κυκλοφορεί ελεύθερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ντρέπομαι για την ελληνική δικαιοσύνη που φτάνει μια μητέρα στο σημείο ουσιαστικά να παρακαλάει δημοσίως για τα πιο αυτονόητα πράγματα.

Παλιό αστείο: Γιατί η Ελβετία έχει Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας;
Μπα, εμείς γιατί δηλαδή έχουμε Υπουργείο Δικαιοσύνης;:P:D

Όπως έγινε γνωστό, ο Κορκονέας παρουσίαζε «παράξενη» συμπεριφορά τις τελευταίες ημέρες. Προχθές μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο της Άμφισσας, από όπου οι γιατροί αποφάσισαν να μεταφερθεί στο Ψυχιατρικό Κατάστημα του Κορυδαλλού. Από ό,τι έχει γίνει γνωστό, ο Κορκονέας άρχισε να σπάει ότι υπήρχε μέσα στο κελί του, αποκαλώντας τους σωφρονιστικούς υπαλλήλους «σατανάδες».

Τον Δεκέμβριο του 2009, όταν ακόμα κρατείτο στις φυλακές Δομοκού, ο Κορκονέας είχε έρθει στα χέρια με τον συγκρατούμενο του και επίσης κατηγορούμενο για συνέργεια στην δολοφονία του Α. Γρηγορόπουλου, Βασίλη Σαραλιώτη. Όπως είχε τότε είχε γίνει γνωστό ο Κορκονέας επαναλάμβανε στον Σαραλιώτη «είσαι δαίμονας» και τον καλούσε να πει το «Πάτερ ημών».
Είναι δυνατόν να μη βλέπει παντού μπροστά του τον Σατανά ο φουκαράς ο Κορκονέας, με τέτοιο συνήγορο που διάλεξε; Να δείτε που θα έρθει κι ο Μητσοτάκης για μάρτυρας υπεράσπισης...:lol: :loltooth:


καλε τι εχουν τα ψυχιατρια μια χαρα ειναι, καμια σχεση με την φυλακη εισαι σοβαρη?
Ε, μη βλέπεις που εγώ κι εσύ νιώθουμε στο ψυχιατρείο σαν στο σπίτι μας, στους άλλους μπορεί να πέφτει λιγάκι βαρύ το τρελάδικο, ντα;:hehe::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.



Όλες οι πολύκροτες δίκες
και δη αυτή
που έχει μεγάλη διείσδυση
στο σύνολο της κοινωνίας μας,
έχουν μια βασανιστική εξέλιξη.

Υπομονή.


Ανεξαρτήτος αποτελέσματος της δίκης πάντως.

Κρίμα για την οικογένεια του θύματος,
κρίμα για την οικογένεια του θύτη,
κρίμα για όλους μας.

Μα ποιο πολύ κρίμα για το αδικοχαμένο παληκαράκι
που δεν θα μπορέσει να συνεχίση να είναι μέρος
αυτής της υπέροχης περιπέτειας που λέγεται ζωή.

Κρίμα.





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top