1-1-2024 - Νέα τιμολόγια ρεύματος (πράσινα, μπλε, κίτρινα, πορτοκαλί)

Τι χρώμα θα διαλέξετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Πράσινο

    Ψήφοι: 9 69.2%
  • Μπλε

    Ψήφοι: 2 15.4%
  • Κίτρινο

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Πορτοκαλί

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 1 7.7%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,985 μηνύματα.
Η κρατική επιδότηση τελειώνει από 1-1-2024 και θα δημιουργηθούν 4 διαφορετικοί τρόποι υπολογισμού στα νέα τιμολόγια. Δημιούργησα αυτό το θέμα για να κατανοήσουμε τις διαφορές και να αποφασίσουμε ποιο μας συμφέρει να διαλέξουμε.
 

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Προς το παρόν δεν ξέρουμε ποιο μας συμφέρει, γιατί το πράσινο και το κίτρινο τιμολόγιο εξαρτώνται πολύ από την τιμή χονδρικής του ρεύματος, την οποία πρέπει να μαντέψουν οι εταιρείες για το πράσινο τιμολόγιο και εμείς για το κίτρινο τιμολόγιο, καθώς η τελική τιμή για την τιμή χονδρικής που θα καθορίσει το κίτρινο τιμολόγιο θα αποκαλυφθεί 2-3 μήνες μετά τον μήνα κατανάλωσης. Στο πράσινο οι τιμές θα αποκαλύπτονται κάθε 1η του μήνα. Κι όλα αυτά χωρίς να ξέρουμε ποιες τυχόν εκπτώσεις θα παίξουν.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,866 μηνύματα.
Εμενα λυστε μου την εξης απορια.
Ποτε και πως θα επιλεξουμε τιμολογιο; Διοτι αν δεν το κανουμε λεει..θα μας βαλουν αναγκαστικα στο πρασινο νομιζω.Οποτε..εγω..που,πως και ποτε θα κληθω να αποφασισω;

Τη βοηθεια του κοινου περικαλω.. :hehe:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Εμάς η ΔΕΗ μας έβαλε από μόνη της στο Πράσινο τιμολόγιο όμως μπορούμε να κάνουμε αλλαγή αν θέλουμε.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εμενα λυστε μου την εξης απορια.
Ποτε και πως θα επιλεξουμε τιμολογιο; Διοτι αν δεν το κανουμε λεει..θα μας βαλουν αναγκαστικα στο πρασινο νομιζω.Οποτε..εγω..που,πως και ποτε θα κληθω να αποφασισω;

Τη βοηθεια του κοινου περικαλω.. :hehe:

Στο πράσινο τους βάζουν όλους στην αρχή νομίζω όπως έβαλαν εμάς 😅😅.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,664 μηνύματα.
Αν δεν δηλώσει κάποιος μπαίνει απευθείας στο πράσινο, με δυνατότητα όμως να επιλέξει κατόπιν σε ποιο από τα υπόλοιπα θα θέλει να είναι.

Απ'όσα έχω καταλάβει το κίτρινο είναι κυμαινόμενο τιμολόγιο, τουτέστιν σκαμπανεβάσματα σαν χρηματιστήριο και (άλλη δουλειά δεν είχαμε) θα πρέπει να παρακολουθούμε τις τιμές καθημερινά. Πολύπλοκο και ασύμφορο μου φαίνεται αυτό.

Το μπλε είναι το πιο ακριβό από τα υπόλοιπα, έχει όμως το αβαντάζ οτι δεν επηρεάζεται από τις διεθνείς τιμές, είναι σταθερό και μάλλον θα το προτιμήσω.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αν δεν δηλώσει κάποιος μπαίνει απευθείας στο πράσινο, με δυνατότητα όμως να επιλέξει κατόπιν σε ποιο από τα υπόλοιπα θα θέλει να είναι.

Απ'όσα έχω καταλάβει το κίτρινο είναι κυμαινόμενο τιμολόγιο, τουτέστιν σαν χρηματιστήριο και (άλλη δουλειά δεν είχαμε) θα πρέπει να παρακολουθούμε τις τιμές καθημερινά. Πολύπλοκο και ασύμφορο μου φαίνεται αυτό.

Το μπλε είναι το πιο ακριβό από τα υπόλοιπα, έχει όμως το αβαντάζ οτι δεν επηρεάζεται από τις διεθνείς τιμές, είναι σταθερό και μάλλον θα το προτιμήσω.

Παίζει να πάμε και εμείς στο μπλε καθώς με όλα αυτά που γίνονται οι τιμές ενέργειας θα ανέβουν ξανά.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,018 μηνύματα.
Εξαρταται. Αμα είσαι αργόσχολος ή σ αρεσει να τζογαρεις με την τυχη σου, πας στο κιτρινο και στο πορτοκαλί, να σου λεει το χρηματιστηριο αν πρέπει να βαλεις πλυντηριο να πλυνεις τα σώβρακα.

Αμα είσαι δε βαριεσαι ωχ αδερφέ, μπλε και μπορει να φτασεις να πληρωνεις τον κουκο αηδονι

Αμα εισαι σκέτο "βαριέμαι", πράσινο κι οπως τύχουν όλα.

Είμαι αναμεσα στα δυο τελευταία. Αμα το καπέλο για την ασφάλεια της σταθερότητας ειναι μικρό, τότε μπλε. (πχ αν το πράσινο εχει 20 την κιλοβατωρα και το μπλε 22). Αν το καπέλο ειναι βύσμα, πχ απο 20 πράσινο σε 30 το μπλε, τοτε πράσινο.

Η απάντηση ειναι σε όλα, εξαρταται. Αφηστε να τον δουμε και μετα τον επιλέγουμε.
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,664 μηνύματα.
Εξαρταται. Αμα είσαι αργόσχολος ή σ αρεσει να τζογαρεις με την τυχη σου, πας στο κιτρινο και στο πορτοκαλί, να σου λεει το χρηματιστηριο αν πρέπει να βαλεις πλυντηριο να πλυνεις τα σώβρακα.

Αμα είσαι δε βαριεσαι ωχ αδερφέ, μπλε και μπορει να φτασεις να πληρωνεις τον κουκο αηδονι

Αμα εισαι σκέτο "βαριέμαι", πράσινο κι οπως τύχουν όλα.

Είμαι αναμεσα στα δυο τελευταία. Αμα το καπέλο για την ασφάλεια της σταθερότητας ειναι μικρό, τότε μπλε. (πχ αν το πράσινο εχει 20 την κιλοβατωρα και το μπλε 22). Αν το καπέλο ειναι βύσμα, πχ απο 20 πράσινο σε 30 το μπλε, τοτε πράσινο.

Η απάντηση ειναι σε όλα, εξαρταται. Αφηστε να τον δουμε και μετα τον επιλέγουμε.
Ακριβώς γι αυτό χρειαζόμαστε λίγο παραπάνω χρόνο, για να μελετήσουμε/λογαριάσουμε τους όρους,τις συνθήκες. Μέχρι τότε, πράσινο και...βλέπουμε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Ακριβώς γι αυτό χρειαζόμαστε λίγο παραπάνω χρόνο, για να μελετήσουμε/λογαριάσουμε τους όρους,τις συνθήκες. Μέχρι τότε, πράσινο και...βλέπουμε.
Ερώτηση, μπορούμε να δούμε από τώρα την διαφορά στο κοστος μεταξύ του πρασίνου και μπλε τιμολογίου??
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,664 μηνύματα.
Παίζει να πάμε και εμείς στο μπλε καθώς με όλα αυτά που γίνονται οι τιμές ενέργειας θα ανέβουν ξανά.
Το βλέπω λίγο σαν τα επιτόκια δανεισμού που, σχεδόν πάντα, όσοι επιλέγουν κυμαινόμενα την πατάνε.

Το "τυράκι" φαίνεται, η "φάκα" μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ερώτηση, μπορούμε να δούμε από τώρα την διαφορά στο κοστος μεταξύ του πρασίνου και μπλε τιμολογίου??
Δεν ξέρω, δεν έχω προς το παρόν ασχοληθεί ειδικά. 'Εχουμε χρόνο ακόμα.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,778 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι είναι αυτά που λέτε αλλά κάθομαι και τα διαβάζω όπως και να έχει
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,985 μηνύματα.

Σύμφωνα με αυτά που λέει το πάνω βίντεο. Τα εξηγεί καλά αλλά τα συμπεράσματα βέβαια που βγάζει είναι χαζά.
- Στο μπλε ο πάροχος καλείται να βάλει μια σταθερή τιμή για ένα μεγάλο διάστημα που ακολουθεί. Ο πάροχος αναγκαστικά θα βάλει μεγάλη τιμή έτσι ώστε να έχει μεγάλο περιθώριο. να μην πάθει ζημιά σε περίπτωση που οι τιμές ανέβουν. Απορρίπτεται.
- Πράσινο όπως το μπλε αλλά η τιμή αλλάζει κάθε μήνα. Καλείται πάλι ο πάροχος να προβλέψει τη τιμή συνεπώς πρέπει να έχει αυτό το περιθώριο ασφαλείας σε μικρότερο βαθμό. Απορρίπτεται.
- Το κίτρινο δεν ξέρεις την τιμή εκ των προτέρων. Σου έρχεται η τιμή kwh στο τέλος του μήνα. Ο πάροχος εδώ δεν χρειάζεται περιθώριο ασφάλειας. Μπορεί να υπολογίσει το κέρδος του όσο οριακά το θέλει. Επίσης δεν το παιρνει να υπερχρεώσει τους πελάτες γιατί αυτοί θα νευριάσουν και θα αλλάξουν εταιρεία. Δεν το απορρίπτω. Υπό συζήτηση αλλά καλύτερα από τα άλλα πάνω.
- Πορτοκαλί. Ξέρεις live τη τιμή kwh. Ξέρεις πόσο πληρώνεις τη στιγμή που καταναλώνεις. Το καλύτερο από όλα. Δυστυχώς χρειάζεται έξυπνους μετρητές που λογικά τους βάζουν οι πάροχοι. Αν μπορώ να βάλω βέβαια θα το κανω. Εγκρίνεται. Αν ξέρεις πόσο καταναλώνεις και τη τιμή της kwh μπορείς να αλλάξεις προγραμματισμούς έτσι ώστε πληντυρία, θερμοσίφωνες κ.λπ. να ενεργοποιούνται όταν πρέπει. Απορώ γιατί το κράζουν. Εγκρινεται με τα 1000.

Συνεπώς διαλέγω το κίτρινο γιατί δεν μπορώ αυτή τη στιγμή το πορτοκαλί. Οι πράσινοι και οι μπλε θα την πατήσουν. Ακόμα και αν τους κάτσει 1 εξάμηνο το επόμενο θα τους γυρίσει μπούμερανγκ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξαρταται. Αμα είσαι αργόσχολος ή σ αρεσει να τζογαρεις με την τυχη σου, πας στο κιτρινο και στο πορτοκαλί, να σου λεει το χρηματιστηριο αν πρέπει να βαλεις πλυντηριο να πλυνεις τα σώβρακα.
Διαφωνώ τζόγος είναι τα μπλε και το πράσινο γιατί αφορούν το μέλλον. Αν πέσουν οι τιμές την πάτησες. Στα αλλά οι εταιρείες έχουν μεγαλύτερα περιθώρια να προσφέρουν καλές τιμές. Αν γίνει σεισμός, πόλεμοι κ.λπ. καταλαβαίνεις ότι θα ανέβει το ρεύμα από μόνος σου. Δεν χρειάζεται να στο πει κανένας πάροχος. Στο πορτοκαλί έχεις και το περιθώριο να περιορίσεις τις καταναλώσεις σου σε έκτακτα γεγονότα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,018 μηνύματα.
Το βλέπω λίγο σαν τα επιτόκια δανεισμού που, σχεδόν πάντα, όσοι επιλέγουν κυμαινόμενα την πατάνε.

Το "τυράκι" φαίνεται, η "φάκα" μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ξέρω, δεν έχω προς το παρόν ασχοληθεί ειδικά. 'Εχουμε χρόνο ακόμα.
Μα γι αυτο εγινε ολο το μανούριασμα με το χρηματιστηριο ενεργειας.

Για να γυρίσουν σε δευτερο χρόνο να σου πουν αμα δε θες τα 20 εκατοστα να γινουν 30 και να σε σκίσουν ως το λάρρυγγα, κατσε και φαε το μπλε με τα 27 σταθερό να σου κανει διατρηση στομάχου.

Και τωρα θα κερδισουν και απο τους δυο. Κι απο τους μπλε που θα πληρωνουν premium φόβου, για ενα χρονο και μετα βλέπουμε, και απο τους κυμαινομενους που θα μεινουν στον αέρα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διαφωνώ τζόγος είναι τα μπλε και το πράσινο. Αν ποσού οι τιμές την πάτησες. Στα αλλά οι εταιρείες έχουν μεγαλύτερα περιθώρια να προσφέρουν καλές τιμές. Αν γίνει σεισμός, πόλεμοι κ.λπ. καταλαβαίνεις ότι θα ανέβει το ρεύμα από μόνος σου. Δεν χρειάζεται να στο πει κανένας πάροχος. Στο πορτοκαλί έχεις και το περιθώριο να περιορίσεις τις καταναλώσεις σου σε έκτακτα γεγονότα.
Εσυ καλα κανεις και διαφωνείς, μπορει να χεις περασμενο το κινητο σκουλαρίκι και να ελέγχεις τον έξυπνο μετρητή και να σου λεει "κανε μπανιο 3 τη νυχτα, ειναι χαμηλα το χρηματιστηριο ενεργειας, αναψε το θερμοσίφωνα".

Εγω το κορμί μου θέλω να το πλένω 3 το απόγευμα και να καιω 4 χιλιαδες βατ και να το αφηνω και μιση ωρα παραπανω γιατι μ αρεσει το λαμπάκι όπως φωτάει. Δε θελω να κοιταω κινητα, να μελεταω τιμολόγια. Πληρώνω για να χω λιγοτερο άγχος, περισσοτερη ελευθερία χρόνου.

Αν το ψαχνα με περτικαλιά, μπορει να γλιτωνα Χ ευρω το τετράμηνο. Δε μ ενδιαφέρει να τρέξω να βρω το απόλυτα πιο οικονομικο ρευμα για να γλιτωσω καποια ευρω. Κοστολογω το χρονο μου πολύ ακριβότερα και δε με νοιαζει και να πληρωσω παραπανω απο σενα για να την εχω καλά και αραχτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Το βλέπω λίγο σαν τα επιτόκια δανεισμού που, σχεδόν πάντα, όσοι επιλέγουν κυμαινόμενα την πατάνε.

Το "τυράκι" φαίνεται, η "φάκα" μετά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν ξέρω, δεν έχω προς το παρόν ασχοληθεί ειδικά. 'Εχουμε χρόνο ακόμα.

• Μπλε σταθερό

IMG_2356.png



• Πράσινο / κυμαινόμενο

IMG_2355.jpeg



Αν κάποιος κάψει 1.500 kWh στον εκκαθαριστικό λογαριασμό τότε θα έχουμε :

Α) Μπλε : (0.179*1,500) + 5 = 273.5€

Β) Πράσινο: (0.145*1,500) + 3.5 = 221€


Διαφορά : 52.5€, δεν την λες και μικρή.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,018 μηνύματα.
• Μπλε σταθερό

View attachment 126588


• Πράσινο / κυμαινόμενο

View attachment 126589


Αν κάποιος κάψει 1.500 kWh στον εκκαθαριστικό λογαριασμό τότε θα έχουμε :

Α) Μπλε : (0.179*1,500) + 5 = 273.5€

Β) Πράσινο: (0.145*1,500) + 3.5 = 221€


Διαφορά : 52.5€, δεν την λες και μικρή.
Αρκει να εισαι σιγουρος οτι κοιτας τα σωστα ποσα γιατι βλεπω εχει κλιμακες ανα 500κβ
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,985 μηνύματα.
Αν κάποιος κάψει 1.500 kWh στον εκκαθαριστικό λογαριασμό τότε θα έχουμε :

Α) Μπλε : (0.179*1,500) + 5 = 273.5€

Β) Πράσινο: (0.145*1,500) + 3.5 = 221€


Διαφορά : 52.5€, δεν την λες και μικρή.
Το πράσινο σε δεσμεύει. Για να έχει τόσο μικρή τιμή σε σχέση με το μπλε υπολογίζουν ότι στο επόμενο εξάμηνο οι τιμές θα μειωθούν. Μην βλέπεις τον 1 μήνα αλλά τους άλλους που ακολουθούν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Αρκει να εισαι σιγουρος οτι κοιτας τα σωστα ποσα γιατι βλεπω εχει κλιμακες ανα 500κβ

Οι τιμές είναι ίδιες για όλες τις κλίμακες εκτός αν καις πάνω από 500 kWh το μήνα, πράγμα δύσκολο καθώς εμείς για 4 μήνες είχαμε 1.700 kWh με κλιματισμό full.

IMG_2357.png


IMG_2358.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αρκει να εισαι σιγουρος οτι κοιτας τα σωστα ποσα γιατι βλεπω εχει κλιμακες ανα 500κβ

Απλα το πράσινο είναι 0.145 με την επιδότηση, οι επιδοτήσεις όμως κόβονται από το 2024 με αποτέλεσμα η τιμή να πηγαίνει στα 0.170 😑😑.
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
To καλύτερο θα είναι το πορτοκαλί γιατί θα πηγαίνει ανάλογα με τις τιμές χοντρικής σε πραγματικό χρόνο και ο πάροχος θα παίρνει το ποσοστό του. αλλα θέλει να έχεις έξυπνο μετρητή συνδεδεμένο με sim στο δίκτυο.

Το μπλέ θα είναι το πιο ακριβό, γιατί οι πάροχοι θα βαράνε τιμές απο πρίν για να μην ρισκάρουν αυξηση στο χρηματιστήριο ενέργειας.
το πράσινο θα βγαίνει βάση τιμών χοντρικής των 2 προηγούμενων μηνων και μαθηματικού τύπου του κάθε παρόχου.
Το κίτρινο είναι θωλά νερά, αλλα ίσως αποδειχθεί καλή επιλογή. (τιμολόγηση βάση τιμών χοντρικής κάθε τέλος του μήνα)

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα το πιο οικονομικό απο τα πράσινα θα είναι το δεη 4all (πράσινο)
Για όποιον θέλει σταθερό μπλε το πιο οικονομικό είναι της we energy στα 0,16/Kwh
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
To καλύτερο θα είναι το πορτοκαλί γιατί θα πηγαίνει ανάλογα με τις τιμές χοντρικής σε πραγματικό χρόνο και ο πάροχος θα παίρνει το ποσοστό του. αλλα θέλει να έχεις έξυπνο μετρητή συνδεδεμένο με sim στο δίκτυο.

Το μπλέ θα είναι το πιο ακριβό, γιατί οι πάροχοι θα βαράνε τιμές απο πρίν για να μην ρισκάρουν αυξηση στο χρηματιστήριο ενέργειας.
το πράσινο θα βγαίνει βάση τιμών χοντρικής των 2 προηγούμενων μηνων και μαθηματικού τύπου του κάθε παρόχου.
Το κίτρινο είναι θωλά νερά, αλλα ίσως αποδειχθεί καλή επιλογή. (τιμολόγηση βάση τιμών χοντρικής κάθε τέλος του μήνα)

Με τα μέχρι τώρα δεδομένα το πιο οικονομικό απο τα πράσινα θα είναι το δεη 4all (πράσινο)
Για όποιον θέλει σταθερό μπλε το πιο οικονομικό είναι της we energy στα 0,16/Kwh
Εσύ προτείνεις το πράσινο η το μπλε καλύτερα??
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Top