1-1-2024 - Νέα τιμολόγια ρεύματος (πράσινα, μπλε, κίτρινα, πορτοκαλί)

Τι χρώμα θα διαλέξετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Πράσινο

    Ψήφοι: 9 69.2%
  • Μπλε

    Ψήφοι: 2 15.4%
  • Κίτρινο

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Πορτοκαλί

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 1 7.7%

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Έχω τον κολλητό μου Ολλανδία πίστεψε με ξέρει καλύτερα από μας πόσο κάνουν εκεί οι τιμές στα σούπερ. Ενδεικτικα, το λάδι κανει 8€ το λίτρο. Αν θες να ρωτησω και για άλλα προϊόντα πες με να μάθω ακριβως τιμες. Είναι μερικά πράγματα που όντως εκεί είναι φθηνότερα, δε λέω για όλα.

Όσο για την εικόνα έτσι είναι η κατάσταση όντως με το ρεύμα. Αντί να κοιτάξουν να αλλάξουν όντως την κατάσταση με το απαράδεκτο χρηματιστήριο ενέργειας και να βρουν βιώσιμες λύσεις για τον μέσο πολίτη που με το ζόρι τα βγάζει πέρα, φτιάξανε 4 διαφορετικά τιμολόγια που είναι πάρε το ένα χτυπα το άλλο, απλά για να δίνουν την ψευδαίσθηση της επιλογής.

Ειλικρινά πες μου, για ποιο λόγο είμαστε η μόνη χώρα στην ψωροευρωπη που έχει το 100% της ηλεκτρικής ενέργειας μέσα στο χρηματιστήριο ενέργειας και όχι απλώς ένα ποσοστό της συνολικής; Γιατι το 100%; Αυτό δημιουργεί το ξεκάθαρο ολιγοπωλιο των λίγων παρόχων που αισχροκερδουν εις βάρος όλων μας. Πώς το εξηγείς;
Στις πολιτισμενες ευρωπαϊκές χώρες ένα μικρό ποσοστό της ηλεκτρικής ενέργειας περνάει μέσα στο χρηματιστήριο ενέργειας, πχ 20-30%. Για κανένα λόγο το 100%.

Θες να ρωτήσω ποσο έχουν εκεί την κιλοβατωρα και το φυσικό αεριο;

Όντως είμαι προβληματισμένος με το τι να επιλέξω και ποιο τιμολόγιο συμφέρει καλύτερα, ούτε εγώ ξέρω.

Η φάση που έχω βάλει επίσημα στοιχεία που συγκρίνουν τις τιμές στα Ελληνικά και στα ολλανδικά supermarket όμως συνεχίζεις τα fake news για δικούς σου λόγους. Δεν είναι μόνο το λάδι στα supermarket αλλά χιλιάδες προϊόντα.

IMG_2361.png



IMG_2360.png


Όσο αφορά το ρεύμα εξακολουθώ να πιστεύω ότι η φωτογραφία που έβαλες ήταν άκυρη με το θέμα καθώς δεν προσφέρει κάτι. Το τιμολόγια δεν είναι τα ίδια σε καμία περίπτωση, ίσα ίσα μπορεί να την πατήσεις άσχημα αν επιλέξεις το λάθος τιμολόγιο καθώς οι τιμές τείνουν να αυξηθούν στο μέλλον με τα τρέχοντα δεδομένα. Τέλος όσο αφορά το χρηματιστήριο ενέργειας (ξεκίνησε από τον ΣΥΡΙΖΑ) δεν είναι κακή σαν ιδέα καθώς σε περιόδους μείωσης των τιμών έχεις όφελος, οι τιμές της ενέργειας έχουν εκτιναχθεί σε όλες τις χώρες της Ευρώπης τα τελευταία 2 χρόνια με αποτέλεσμα ένα μεγάλο ποσοστό των πολιτών να μην είναι σε θέση να πληρώσει τους λογαριασμούς του πλέον. Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι επειδή η Ευρώπη εδώ και 3 χρόνια στο όνομα της «πράσινης αναπτυξης» κλείνει το ένα εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος μετά το άλλο. Θέλουν πράσινη ανάπτυξη χωρίς να είναι έτοιμη και χωρίς να έχουν φτιάξει τις κατάλληλες υποδομές πρώτα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Αν δεν δηλώσει κάποιος μπαίνει απευθείας στο πράσινο, με δυνατότητα όμως να επιλέξει κατόπιν σε ποιο από τα υπόλοιπα θα θέλει να είναι.
Mα το θεμα ειναι οτι δενε χω κληθει να δηλωσω..πως θα γινει αυτο.Αυτο ρωταω! Αλλιως βασικα και αναγκαστκα στο μπλε θα μπω..αλλα που,πως και ποτε θα δηλωσω; Αυτο ρωταω το καψερο.. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω τι είναι αυτά που λέτε αλλά κάθομαι και τα διαβάζω όπως και να έχει
Εισαι αδιαβαστη Γιαδικιαρογλου! Αποβαλεσσε!
1701756317271.png
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,664 μηνύματα.
Mα το θεμα ειναι οτι δενε χω κληθει να δηλωσω..πως θα γινει αυτο.Αυτο ρωταω! Αλλιως βασικα και αναγκαστκα στο μπλε θα μπω..αλλα που,πως και ποτε θα δηλωσω; Αυτο ρωταω το καψερο.. :hehe:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Ούτε σε μένα έχει έρθει ειδοποίηση ακόμα. Και δεν έχω ακούσει κανέναν από τους γνωστούς μου να το έχει λάβει.
Υποθέτω θα έρθει αργότερα (ενδεχομένως και την τελευταία στιγμή, ως συνήθως συμβαίνει).:hmm:
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου ηρθε μηνυμα απο την Δεη οτι εχουν επελθει τα 12 χρονια οποτε πρεπει να καταθεσω νεο ηλεκτρολογικο σχεδιο .
Επι της ευκαιριας ειπα να βαλω και νυχτερινο οποτε βαζοντας το νυχτερινο μου αλλαζουν μετρητη και αυτοματα θα με πανε στο πορτοκαλι αν και ηθελα το πρασινο ...

Ειδωμεν ολα υπο δοκιμη ,ελπιζω να μπορεις να αλλαξεις αργοτερα ...

μήνυμα μου ειχε ερθει εδω και καιρο και στην εφαρμογη και στο μειλ με την απαραίτητη φορμα και σχεδον καθε εβδομαδα ερχεται και υπενθύμιση
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ερώτημα πρωτο: δεν βαριέστε κάθε τοσο να αλλάζεις;
Φυσικά και βαριέμαι, αλλα όπως είπα ειναι αρπακτικά, αν δεν τους χορέψεις θα σε χορέψουν.
1 online αίτηση κάνεις, τηλεφωνική επιβεβαίωση και αλλαζει. δεν είναι κάτι τραγικό. ούτε πληρώνεις πέναλντι.
ερώτημα δεύτερο: το πληρώνεις ελάχιστα δεν μου λέει κάτι, αν καις 10 κιλοβατώρες ελάχιστα θα πληρώσεις, ανά κιλοβατώρα πες μας όπως πολύ καλά έφερες το παράδειγμα του πεθερού.
καίω 300-500 τον μήνα
πήγα elpedison economy plus που έδινε 50ρικο
μετα ήρων που επίσης έδινε 50ρικο
και τώρα elpedison smart που δίνει 100ρικο.
τρίτο ερώτημα: και όταν όπου να ναι έχεις περάσει από όλους τι γίνετε; Δεν θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να γίνεις “μέσος ανυποψίαστος καταναλωτης”;
Για αυτό έγιναν τα νέα τιμολόγια, ωστε να περιοριστεί το χάος
για κάθε πάροχο 1 πράσινο ένα κίτρινο και να μπορείς να συγκρίνεις που θα πας.
Αν θέλεις να είσαι ανυποψίαστος και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο τότε δεη είναι μονόδρομος.
εχει αποδειχθεί τους τελευταίους μήνες οτι ούτε μεταβάλει ακραία τις τιμές ούτε νεα προγράμματα δημιουργεί ακριβαίνοντας τα παλιά. έχει μια τιμή η οποία είναι στον μέσο όρο και τέλος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επι της ευκαιριας ειπα να βαλω και νυχτερινο οποτε βαζοντας το νυχτερινο μου αλλαζουν μετρητη και αυτοματα θα με πανε στο πορτοκαλι αν και ηθελα το πρασινο ...
για να μπείς πορτοκαλί πρέπει να βάλουν και σιμ και να έιναι συνδεδεμένος με το σύστημα.
το λέω γιατί και εγω ψηφιακό νυχτερινό έχω αλλα δεν έχουν βαλει σιμ οπότε δεν πάει πορτοκαλί.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Mα το θεμα ειναι οτι δενε χω κληθει να δηλωσω..πως θα γινει αυτο.Αυτο ρωταω! Αλλιως βασικα και αναγκαστκα στο μπλε θα μπω..αλλα που,πως και ποτε θα δηλωσω; Αυτο ρωταω το καψερο.. :hehe:
Εμενα μου ήρθε ειδοποίηση από τον παροχο για το νέο τιμολόγιο, μου περιγράφει το νέο στο οποίο θα μπω και στο τέλος μου λέει πως έχω τη δυνατότητα να καταγγείλω τη σύμβαση αυτή μέχρι 31/01/2024 για να αλλάξω τιμολόγιο και να πάω σε κάποιο άλλο από τα 4. Ουσιαστικά η επιλογή σου δίνεται νομιζω με αυτή τη φόρμα καταγγελίας και αλλαγής.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
για να μπείς πορτοκαλί πρέπει να βάλουν και σιμ και να έιναι συνδεδεμένος με το σύστημα.
το λέω γιατί και εγω ψηφιακό νυχτερινό έχω αλλα δεν έχουν βαλει σιμ οπότε δεν πάει πορτοκαλί.
μηπως στους καινουργιους μετρητες βαζουν ήδη ?
οποτε αν δεν εχει sim ΑΝ θελω μπαινω ,σωστα ?

δεν ξερω ακομα να σου πω ,τωρα εκανα αιτηση και περιμενω να εχω και το σχεδιο του ηλεκτρολογου για να παω απο εκει να το καταθεσω και να δω τελικα τι και πως ...
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,742 μηνύματα.
Δεν έχω προλάβει να ψάξω τι και πως και δε
θα παίζω τζόγο με το ρεύμα παρακολουθώντας τα χρηματιστήρια οπότε απλά θα διαλέξω αυτό που δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα απολύτως.

Αυτό που θα διαλέξει κανείς τώρα έχει το δικαίωμα να το αλλάξει μέσα σε κάποιο χρονικό διάστημα;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,274 μηνύματα.
Αν δεν δηλώσει κάποιος μπαίνει απευθείας στο πράσινο, με δυνατότητα όμως να επιλέξει κατόπιν σε ποιο από τα υπόλοιπα θα θέλει να είναι.

Απ'όσα έχω καταλάβει το κίτρινο είναι κυμαινόμενο τιμολόγιο, τουτέστιν σκαμπανεβάσματα σαν χρηματιστήριο και (άλλη δουλειά δεν είχαμε) θα πρέπει να παρακολουθούμε τις τιμές καθημερινά. Πολύπλοκο και ασύμφορο μου φαίνεται αυτό.

Το μπλε είναι το πιο ακριβό από τα υπόλοιπα, έχει όμως το αβαντάζ οτι δεν επηρεάζεται από τις διεθνείς τιμές, είναι σταθερό και μάλλον θα το προτιμήσω.
Ναι, κι εγώ προτιμώ την μπλε σταθερότητα. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,983 μηνύματα.
Εσυ καλα κανεις και διαφωνείς, μπορει να χεις περασμενο το κινητο σκουλαρίκι και να ελέγχεις τον έξυπνο μετρητή και να σου λεει "κανε μπανιο 3 τη νυχτα, ειναι χαμηλα το χρηματιστηριο ενεργειας, αναψε το θερμοσίφωνα".

Εγω το κορμί μου θέλω να το πλένω 3 το απόγευμα και να καιω 4 χιλιαδες βατ και να το αφηνω και μιση ωρα παραπανω γιατι μ αρεσει το λαμπάκι όπως φωτάει. Δε θελω να κοιταω κινητα, να μελεταω τιμολόγια. Πληρώνω για να χω λιγοτερο άγχος, περισσοτερη ελευθερία χρόνου.

Αν το ψαχνα με περτικαλιά, μπορει να γλιτωνα Χ ευρω το τετράμηνο. Δε μ ενδιαφέρει να τρέξω να βρω το απόλυτα πιο οικονομικο ρευμα για να γλιτωσω καποια ευρω. Κοστολογω το χρονο μου πολύ ακριβότερα και δε με νοιαζει και να πληρωσω παραπανω απο σενα για να την εχω καλά και αραχτά.
Δεν χρειάζεται να κοιτάς κάθε λίγο το χρηματιστήριο ενέργειας να δεις πότε έχει μειωμένο ρεύμα. Είναι προβλέψιμα καθώς είναι φθηνότερο όταν έχει μειωμένη ζήτηση. Το πορτοκαλί τιμολόγιο σου δίνει τη δυνατότητα φθηνότερης χρέωσης βάζοντας το πλυντήριο να δουλεύει βράδυ, δουλεύεις μια γεώτρηση το βράδυ να αντλήσει νερό, φορτίζοντας το Τεσλα βράδυ.

Προσωπικά ΔΕΗ θα μείνω. Η λογική ότι όποιος διαλέγει το κίτρινο και το προτοκαλί πρέπει να παρακολουθεί τις τιμές ενέργειας συνεχώς είναιι λάθος. Απλώς δεν βάζει το πάροχο να προβλέψει τις τιμές που έχει κόστος για το καταναλωτή.

Όσοι διαλέξετε το μπλε να βάλετε στο μυαλό σας ότι αυτή τη φορά δεν θα σας επιστρέψει το κράτος λεφτά κλέβοντας τα από τους παρόχους βαφτίζοντας τα αισχροκέρδεια. Λες και όταν γινόταν αντίστροφα θα αισχροκερδούσαν οι πολίτες.

IMG_8366.PNG

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το πράσινο σε δεσμεύει. Για να έχει τόσο μικρή τιμή σε σχέση με το μπλε υπολογίζουν ότι στο επόμενο εξάμηνο οι τιμές θα μειωθούν. Μην βλέπεις τον 1 μήνα αλλά τους άλλους που ακολουθούν.
Λάθος έκανα ότι είχα μπει για το μπλε ισχύει για το πράσινο. Το μπλε είναι μακράς διαρκείας σταθερή τιμή άρα λογικό είναι να είναι και πολύ πιο ακριβό γιατί οι εταιρείες θέλουν να μειώσουν το ρίσκο. Αν κάποιος θέλει να πληρώνει ένα 50αρι ή παραπάνω για να έχει την ασφάλεια της σταθερής τιμής ας πάει. Μόνο σε περίπτωση ακραίως συνθηκών όπως έγινε με το πόλεμο με την Ρωσία θα κερδίσουν.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,640 μηνύματα.
Screenshot_20231220_192234_Chrome.jpg



Αυτός είναι καθηγητής στη σχολή των Ηλεκτρολόγων σε εμάς
Εξηγεί τα τιμολόγια ενεργειας
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Εχεις ιδεα αν ειναι φθηνα ή ακριβα;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν χρειάζεται να κοιτάς κάθε λίγο το χρηματιστήριο ενέργειας να δεις πότε έχει μειωμένο ρεύμα. Είναι προβλέψιμα καθώς είναι φθηνότερο όταν έχει μειωμένη ζήτηση. Το πορτοκαλί τιμολόγιο σου δίνει τη δυνατότητα φθηνότερης χρέωσης βάζοντας το πλυντήριο να δουλεύει βράδυ, δουλεύεις μια γεώτρηση το βράδυ να αντλήσει νερό, φορτίζοντας το Τεσλα βράδυ.

Προσωπικά ΔΕΗ θα μείνω. Η λογική ότι όποιος διαλέγει το κίτρινο και το προτοκαλί πρέπει να παρακολουθεί τις τιμές ενέργειας συνεχώς είναιι λάθος. Απλώς δεν βάζει το πάροχο να προβλέψει τις τιμές που έχει κόστος για το καταναλωτή.

Όσοι διαλέξετε το μπλε να βάλετε στο μυαλό σας ότι αυτή τη φορά δεν θα σας επιστρέψει το κράτος λεφτά κλέβοντας τα από τους παρόχους βαφτίζοντας τα αισχροκέρδεια. Λες και όταν γινόταν αντίστροφα θα αισχροκερδούσαν οι πολίτες.

View attachment 126779
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Λάθος έκανα ότι είχα μπει για το μπλε ισχύει για το πράσινο. Το μπλε είναι μακράς διαρκείας σταθερή τιμή άρα λογικό είναι να είναι και πολύ πιο ακριβό γιατί οι εταιρείες θέλουν να μειώσουν το ρίσκο. Αν κάποιος θέλει να πληρώνει ένα 50αρι ή παραπάνω για να έχει την ασφάλεια της σταθερής τιμής ας πάει. Μόνο σε περίπτωση ακραίως συνθηκών όπως έγινε με το πόλεμο με την Ρωσία θα κερδίσουν.
Για το πρασινο τι λες;
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
17.5 λεπτά είναι πολύ ακριβά όταν το πράσινο της ίδιας εταιρείας παίζει στα 11 με 12 λεπτά
 
Top