1-1-2024 - Νέα τιμολόγια ρεύματος (πράσινα, μπλε, κίτρινα, πορτοκαλί)

Τι χρώμα θα διαλέξετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 13)
  • Πράσινο

    Ψήφοι: 9 69.2%
  • Μπλε

    Ψήφοι: 2 15.4%
  • Κίτρινο

    Ψήφοι: 1 7.7%
  • Πορτοκαλί

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Τίποτα

    Ψήφοι: 1 7.7%

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,656 μηνύματα.
Παιδιά οχι εκπρόθεσμα! Είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορείτε να κάνετε
Και εμένα ο νέος λογαριασμός ήρθε σχεδόν διπλάσιος . Και έχω καθυστέρησει δυο μέρες να τον πληρώσω μετά τη λήξη του. Τι έπεται τώρα;
Μεγάλο λάθος. Χάνεις για ολο το τετράμηνο εκκαθάρισης την έκπτωση συνέπειας του παροχου που λογικά θα ειχες. Πχ στην προτεργια ενδεικτικά είναι 22λεπτα αντί για 8 λεπτά ξέρω γω η κιλοβατώρα
Και αυτή τη τιμή θα πληρώνεις και για τους 4 μήνες παρολο που εκπρόθεσμα βγήκε μόνο ο ενας στους 4.

Μεγάλη προσοχή ποτέ μα ποτέ εκπρόθεσμα ούτε για μία ώρα. Ιδανικά βαλτε πάγια εντολή σε τράπεζα
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,466 μηνύματα.
Παιδιά οχι εκπρόθεσμα! Είναι το μεγαλύτερο λάθος που μπορείτε να κάνετε

Μεγάλο λάθος. Χάνεις για ολο το τετράμηνο εκκαθάρισης την έκπτωση συνέπειας του παροχου που λογικά θα ειχες. Πχ στην προτεργια ενδεικτικά είναι 22λεπτα αντί για 8 λεπτά ξέρω γω η κιλοβατώρα
Και αυτή τη τιμή θα πληρώνεις και για τους 4 μήνες παρολο που εκπρόθεσμα βγήκε μόνο ο ενας στους 4.

Μεγάλη προσοχή ποτέ μα ποτέ εκπρόθεσμα ούτε για μία ώρα. Ιδανικά βαλτε πάγια εντολή σε τράπεζα
Η γλαυκη μονο άφησε εκπροθεσμο τον αυτον εδω που λεει.

Εγω δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑΝ απο τους 4 μηνες εκπροθεσμους. 10 μερες νωριτερα τους πληρωνω
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,656 μηνύματα.
Έστω και ένας εκπρόθεσμος είναι αρκετός για να ακυρώσει την έκπτωση για ολόκληρο το τετραμηνο, με αποτέλεσμα ειτε να πληρώνει τους επόμενους 3 στην κανονική τιμή ειτε τον εκκαθαριστικό στην κανονική, δε θυμάμαι ποιο από τα δύο, αλλά είναι μεγάλο φάουλ, το τονιζαν να το προσεχουμε αυτό από το Γενάρη όλοι
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,466 μηνύματα.
Ενδιαφέρον.

Μου ρθε νεος -στο πράσινο τιμολόγιο- αντί για έναντι όπως ήταν η σειρά του να ρθει, εκκαθαριστικός διμήνου (γράφει 60τόσες μέρες Εκκαθαριστικός) με πολύ νορμάλ κατανάλωση.

Το ενδιαφέρον δεν ειναι αυτό όμως, αλλα οτι στην πίσω σελίδα έχει μια υποσημειωση οτι "έχετε ενταχθει στο μηνιαίο κύκλο καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ, με μηνιαία έκδοση λογαριασμου".

Οχι οτι με χαλάει, αλλά ουδέποτε το ζήτησα.

Τώρα θα ρχονται καθε μηνα δηλαδη εκκαθαριστικοί;

Για δειτε κι εσεις τους δικούς σας μηπως άλλαξε κάτι και σε σας.


Τι στο διάολο κάθε μηνα αλλάζουν κι απο κάτι;

Πέρσι καλοκαίρι, διορθώσεις απο μονοι τους
Το χειμώνα - άνοιξη χρεωσαν τα νεφρά τους
Το Μαιο καταργουν τους Έναντι και στελνουν διμηνο εκκαθαριστικο
Κι απο Ιουνιο μηνιαιο εκκαθαριστικο;

Ότι θέλουν κάνουν.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,940 μηνύματα.
Ενδιαφέρον.

Μου ρθε νεος -στο πράσινο τιμολόγιο- αντί για έναντι όπως ήταν η σειρά του να ρθει, εκκαθαριστικός διμήνου (γράφει 60τόσες μέρες Εκκαθαριστικός) με πολύ νορμάλ κατανάλωση.

Το ενδιαφέρον δεν ειναι αυτό όμως, αλλα οτι στην πίσω σελίδα έχει μια υποσημειωση οτι "έχετε ενταχθει στο μηνιαίο κύκλο καταμέτρησης από τον ΔΕΔΔΗΕ, με μηνιαία έκδοση λογαριασμου".

Οχι οτι με χαλάει, αλλά ουδέποτε το ζήτησα.

Τώρα θα ρχονται καθε μηνα δηλαδη εκκαθαριστικοί;

Για δειτε κι εσεις τους δικούς σας μηπως άλλαξε κάτι και σε σας.


Τι στο διάολο κάθε μηνα αλλάζουν κι απο κάτι;

Πέρσι καλοκαίρι, διορθώσεις απο μονοι τους
Το χειμώνα - άνοιξη χρεωσαν τα νεφρά τους
Το Μαιο καταργουν τους Έναντι και στελνουν διμηνο εκκαθαριστικο
Κι απο Ιουνιο μηνιαιο εκκαθαριστικο;

Ότι θέλουν κάνουν.
Μου έρχονται μηνιαίοι λογαριασμοί (σε όλη την περιοχή...), εδώ και 4 μήνες περίπου. Η καταμέτρηση γίνεται μια φορά τον μήνα και εν συνεχεία εκδίδεται ο λογαριασμός. Εννοείται εκκαθαριστικός.

Κι όμως...Άποψή μου είναι ότι είναι πολύ καλύτερα έτσι. Με τους "έναντι" λογαριασμούς χρέωναν σχεδόν ό,τι ήθελαν, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε υψηλό έναντι και χαμηλό εκκαθαριστικό...

Με τους μηνιαίους - εκκαθαριστικούς - ξέρεις, ακριβώς, τί σου γίνεται και πράττεις ανάλογα, στον επόμενο λογαριασμό...
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 29,466 μηνύματα.
Μου έρχονται μηνιαίοι λογαριασμοί (σε όλη την περιοχή...), εδώ και 4 μήνες περίπου. Η καταμέτρηση γίνεται μια φορά τον μήνα και εν συνεχεία εκδίδεται ο λογαριασμός. Εννοείται εκκαθαριστικός.

Κι όμως...Άποψή μου είναι ότι είναι πολύ καλύτερα έτσι. Με τους "έναντι" λογαριασμούς χρέωναν σχεδόν ό,τι ήθελαν, με αποτέλεσμα να πληρώνουμε υψηλό έναντι και χαμηλό εκκαθαριστικό...

Με τους μηνιαίους ξέρεις, ακριβώς, τί σου γίνεται και πράττεις ανάλογα, στον επόμενο λογαριασμό...
Γι αυτο είπα οτι δε με χαλάει, ασχέτως αν δεν το επέλεξα.

Εμενα μου κανανε το γαμήσι του αιωνα το χειμωνα. Μου στειλανε σχεδον μηδενικο λογαριασμο χειμωνα με διορθωσεις ταχα μου ταχα μου και ο επομενος ήρθε με μαζεμενη όλη τη μετρηση που δεν ειχαν έρθει οι τυποι να μετρήσουν, με τα καινουρια φουλαριστά τιμολόγια και μου φυγε μισο χιλιαρικο.

Εννοείται καλύτερα μου βγήκε έτσι τωρα, κι ακομα καλύτερα αν θα ειναι μηνιαίο. Άλλο ενα 50αράκι το μήνα κι άλλο 500 το τετράμηνο με τις αναλογίες της καριόλας, πάνω απο τοσα πληρωνεις νεφρό.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,940 μηνύματα.
Γι αυτο είπα οτι δε με χαλάει, ασχέτως αν δεν το επέλεξα.

Εμενα μου κανανε το γαμήσι του αιωνα το χειμωνα. Μου στειλανε σχεδον μηδενικο λογαριασμο χειμωνα με διορθωσεις ταχα μου ταχα μου και ο επομενος ήρθε με μαζεμενη όλη τη μετρηση που δεν ειχαν έρθει οι τυποι να μετρήσουν, με τα καινουρια φουλαριστά τιμολόγια και μου φυγε μισο χιλιαρικο.

Εννοείται καλύτερα μου βγήκε έτσι τωρα, κι ακομα καλύτερα αν θα ειναι μηνιαίο. Άλλο ενα 50αράκι το μήνα κι άλλο 500 το τετράμηνο με τις αναλογίες της καριόλας, πάνω απο τοσα πληρωνεις νεφρό.
Έτσι είναι. Είναι καλύτερα. Θα το δεις...

Κάπου εδώ να πω (και όποιος θέλει ας το προσέξει...) ότι καλό θα ήταν μια μέρα πριν την ημερομηνία καταμέτρησης, που αναγράφεται πάνω στο λογαριασμό, να ελέγχουμε και μόνοι μας το ρολόι. Για να διαπιστώνουμε, στο λογαριασμό που θα εκδοθεί, ότι τα νούμερα είναι τα ίδια...

Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και άντε να μπλέξεις με την ΔΕΗ ύστερα και να βρεις το δίκιο σου...

Ίσως το όποιο πρόβλημα λυθεί με τους έξυπνους μετρητές, που κάποια στιγμή θα αντικαταστήσουν τα παλιά ρολόγια.
 

Phoenix_

Νεοφερμένος

Η Phoenix_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ζενίθ Power Home Choice (κίτρινο τιμολόγιο) ή Protergia (πράσινο τιμολόγιο);

Έχεις κανείς γνώμη; 🤔

Με προβληματίζει πολύ που, στην πρώτη περίπτωση, η τιμή της κιλοβατώρας είναι βάσει χρηματιστηριου.
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 379 μηνύματα.
Ζενίθ Power Home Choice (κίτρινο τιμολόγιο) ή Protergia (πράσινο τιμολόγιο);

Έχεις κανείς γνώμη; 🤔

Με προβληματίζει πολύ που, στην πρώτη περίπτωση, η τιμή της κιλοβατώρας είναι βάσει χρηματιστηριου.

Και στο πράσινο βάσει χρηματιστηρίου ειναι
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,656 μηνύματα.
⚡️ Μεταβολή στην τιμή του ρεύματος στις χώρες της Ευρώπης (15 Ιούνη 2024)

📈 ΕΛΛΑΔΑ: +25%
📉Όλες οι άλλες χώρες από -4% έως -135%

📊 Εξετάζοντας μόνο τις χώρες της Ε.Ε. την ίδια μέρα η τιμή του ρεύματος στην 🥈Ελλάδα (102,22) ήταν η δεύτερη υψηλότερη, με την 🥇 Ιταλία (103,43) στην πρώτη και την 🥉 Πολωνία (82,24) στην τρίτη θέση.
FB_IMG_1718476705970.jpg

FB_IMG_1718476709503.jpg
SmartSelect_20240615_213758_Instagram.jpg


Από αισχροκερδεια όλα καλά. Είμαι σίγουρος ότι κάποιος σοβαρός λόγος θα υπάρχει. Ας πούμε τα κουνούπια που κυκλοφορούν ή το traffic στο μανχαταν. Ή ξέρετε το γνωστό, ο πόλεμος στην Ουκρανία και ο πόλεμος στο Ισραήλ που επηρεάζουν μόνο εμάς και την Ιταλία. Τι άλλο θα βρουν να πούνε για να δούμε. Α ναιι, ότι δεν φυσουσε τόσο.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,062 μηνύματα.
Από αισχροκερδεια όλα καλά. Είμαι σίγουρος ότι κάποιος σοβαρός λόγος θα υπάρχει. Ας πούμε τα κουνούπια που κυκλοφορούν ή το traffic στο μανχαταν. Ή ξέρετε το γνωστό, ο πόλεμος στην Ουκρανία και ο πόλεμος στο Ισραήλ που επηρεάζουν μόνο εμάς και την Ιταλία. Τι άλλο θα βρουν να πούνε για να δούμε. Α ναιι, ότι δεν φυσουσε τόσο.
Ποτέ δεν υπήρχε αισχροκέρδεια. Το κράτος αναγκάζει τους παραγωγούς να προβλέψουν τις τιμές. Αυτές ανέβηκαν και τώρα οι παραγωγοί αυξάνουν τις τιμές στα πράσινα για να αποσβέσουν την αύξηση που δεν πρόβλεψαν. Γι' αυτό επιλέγουμε κίτρινα για να μην πληρώνουμε το ρίσκο του παραγωγού.

Επίσης στη χώρα μας υπάρχει ζήτηση λόγω κλιματιστικών και μειωμένη προσφορά με αποτέλεσμα να αγοράζουν οι παραγωγοί από χρηματιστήριο ενέργειας με αποτέλεσμα οι τιμές να ανεβαίνουν.

ςερςρςρς.png

 
Top