[2020] Τι "κρατάμε" και τι "πετάμε" - Ευχές για το 2021

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Γεια και χαρά σε όλους! :clapup:

Σε αυτό το θέμα λέγαμε αυτά που θέλαμε να κάνουμε το 2020. Νομίζω οτι ο Θεός γελούσε πολύ και είπε να το γλεντήσει λίγο μαζί μας!

Ενώ τελειώνει σιγά σιγά (και βασανιστικά... ) το 2020, ας κρατήσουμε την ελπίδα οτι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα κι ας γράψουμε εδώ τί κρατάμε και τι πετάμε από το 2020 και τί ευχόμαστε να γίνει το 2021.

2112212.png
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα τα κρατάω και δεν πετάω τίποτα. Η ζωή δεν είναι μόνο χαρές, ευτυχία και τραλαλα, είναι επίσης και πόνος, απογοήτευσεις, λύπη και δυστυχία. Όλα έχουν κάτι να διδάξουν και ολα έχουν την θέση τους στην ζωή. Ας έρθει το 21 και ας φέρει ο, τι θέλει. Αρκεί να ζούμε να νιώθουμε ότι ζούμε.
 

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Σαν χρονιά να φύγει και να μην ξανά γυρίσει από άποψη πανδημίας και καραντίνας.
Σε προσωπικό επίπεδο, σαν χρονιά ούτε κρύο αλλά ούτε ζέστη. Είχε τις δυσκολίες της, είχε και τις χαρές της αν και απ'ότι φαίνεται, θα κλείσει με έναν πολύ ευχάριστο τρόπο. Θα κρατήσω και τα άσχημα γιατί με πείσμωσαν και τα καλά ως μια ανταμοιβή για τους τόσους κόπους, προσπάθειες.
Για το 2021, εύχομαι υγεία, να επιστρέψουμε στην κανονικότητα, ο κορονοϊός να αποτελέσει παρελθόν και ο καθένας να εκπληρώσει τους περισσότερους προσωπικούς στόχους που θα θέσει!
 

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όλα τα κρατάω και δεν πετάω τίποτα. Η ζωή δεν είναι μόνο χαρές, ευτυχία και τραλαλα, είναι επίσης και πόνος, απογοήτευσεις, λύπη και δυστυχία. Όλα έχουν κάτι να διδάξουν και ολα έχουν την θέση τους στην ζωή. Ας έρθει το 21 και ας φέρει ο, τι θέλει. Αρκεί να ζούμε να νιώθουμε ότι ζούμε.
Αυτό. Και πόσο ανάγκη είχα να το ακούσω/διαβάσω σ' αυτή τη φάση.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Νομίζω ξερετε ολοι τι θα απαντησω εδω. :bleh:
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
115139.jpg


Ας μη κοροϊδευόμαστε. Το 2020 ήταν "η χρονιά του κορωνοϊού". Χρονιά δοκιμασίας σε συλλογικό επίπεδο, που λίγο-πολύ μας έχει επηρεάσει όλους.
Σε ατομικό επίπεδο, ήταν για μένα χρόνος γεμάτος από συγκρούσεις(εσωτερικές και μη) , απόγνωσης, διάψευσης των ελπίδων μου και απώλειας αγαπημένων πλασμάτων.
Ισορροπίες ανατράπηκαν, έχασα το βηματισμό μου.

Αδιαπραγμάτευτα λοιπόν, αφήνω πίσω τα λάθη μου και κρατάω όσα διδάχτηκα από αυτά.


Ευχή μου το 2021 να είναι, απλά, καλύτερο.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.

Πόσο χειρότερα Χιμέλα μου. Μόνο να πεθάνω έμεινε.

Και δεν πρόκειται να πεθάνω ακόμα γιατί:

Εχω να κανω εκεινο το ταξιδι στην Κένυα και στην Ισλανδία.
Πρέπει οπωσδηποτε να βρω δουλειά ιδανικά Ελβετία άντε Γερμανία
Γιατι εχω τον γατούλη μου! Ο ΓΑΤΟΥΛΗΣ ΜΟΥ! Το μωράκι μου το τρυφερό το προβατάκι μου!

Να πα να γαμηθούν όλοι. (και κυρίως εγω με καμια παχουλή)
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,877 μηνύματα.
Θα πω δυο κλισέ αλλά πολύ σωστά:
- Να μη σού δώσει ο Θεός όσα μπορείς να αντέξεις
- Κανένα τέλος δεν έρχεται με άδεια χέρια
Αν ποτέ ξαναγίνω ευτυχισμένος, θα σε θυμηθώ και θα κανω το σταυρό μου να εισαι καλά. Ειδάλλως φίλε θα σου ζητησω τα λεφτά μου πίσω για τα κλισέ σου, να το ξερεις. :bleh:
 

Guest 882291

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν το 2020 σας φανηκε κακο, ετοιμαστειτε για το 2021, θα ειναι πολυ χειροτερο :D
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν πετάω τίποτα γιατί δεν έχει νόημα.
Αυτό που κρατάω απ το 2020 είναι ότι δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να κάνεις ευχές για το νέο έτος :P
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Κρατάμε την υγεία και πετάμε ένα σωρό σαβούρες που μαζέψαμε για κατασκευές που ποτέ δεν κάναμε.
 

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
to be honest, αντικειμενικα μιλωντας ειναι δυσκολη χρονια ειδικα τωρα που πλησιαζει το 21 σε ολο τον κοσμο και οχι μονο λογω κορονοιου, ο κορονα εγινε αφορμη για να αναδειχθουν και να διογκωθουν αλλα θεματα τα οποια απο παντα υπηρχαν αλλα δεν διναμε τοση σημασια, και ισως δεν εχω νιωσει μεγαλυτερη απελπισα για το οτι δεν θα διορθωθει τιποτα στον κοσμο εκει εξω ποτε και για το ποσο μικρη επιρροη εχω σε ολο αυτο.
Γενικοτερα, αυτη η χρονια μου φανηκε σαν να περασαν 10 χρονιες μαζεμενες και καθε μερα γινοταν κατι καινουργιο. Αν μη τι αλλο δεν βαρεθηκα καθολου το 2020, (να το πω αυτο) με την κακη εννοια κυριως ΑΑΑΛΛΑ (!)
ενα απο τα πραγματα στα οποια με βοηθησε αυτη η χρονια ειναι να συνειδητοποιησω πρακτικα (θεωρητικα ναι το λεω χρονια αλλα falling on deaf ears) οτι δεν χρειαζεται να φρικαρω τοσο πολυ μεσα στη ρουτινα μου και οτι απο τη μια στιγμη στην αλλη ολη αυτη η υπερπροσπαθεια μπορει να μην εχει καμια σημασια και βασικα ουσιαστικα μιλωντας, δεν εχει. Συνειδητοποιησα το ποσο πολυ εχω δεθει με το αγχος μου και τα ασκοπα achievements τα οποια δεν χρειαζομαι οσο νομιζω, που ακομα και οταν δεν υπαρχει τιποτα να αγχωθω εξακολουθω να αγχωνομαι γιατι δεν βρισκω με τι να αγχωθω και ολα μου φαινονται ακομα πιο αγχωτικα.:stunned:
Λιγο πολυ ειναι σαν να σε ακολουθει συνεχεια ο τυπας απο την ψυχω με ενα μαχαιρι και να παιζει το πιο disturbing soundtrack στην ιστορια.
Συνειδητοποιησα επισης οτι το αγχος στη ρουτινα μου μαλλον ειναι αποτελεσμα του οτι δεν μ αρεσει ιδιαιτερα η ρουτινα μου (no shit Sherlock), και οτι δεν ξερω τι κανω με τη ζωη μου και αυτο ειναι ενταξει γιατι ποιος οντως ξερει τι κανει και τι θελει να κανει και αν θα θελει τα ιδια μετα απο ενα- δυο-δεκα χρονια . Και γενικα it is what it is, απλα κανε οτι νιωθεις και δεν χρειαζεται να ειμαι τοσο coward στα παντα μην τυχων και παει κατι λαθος και χασω χρονο απο τη ζωη μου επειδη ειμαι ηδη πολυ απασχολημενη να χανω χρονο απο τη ζωη μου σε ενα αγχωτικο comfort zone. Και αφου ο νιχιλισμος μου βρηκε ενα εξαιρετικο πατημα νομιζω και ελπιζω οτι θα με βοηθησει να παρω ευκαιριες μολις ξαναγυρισω στην κανον..ικη?? ζωη? και να βαδισω προς καλυτερες μερες, που να ειναι λιγοτερο παθητικα ψυχοφθορες at least.
Ναι, τελως παντων, το ποιντ μου ειναι το Τσωρτσιλικο if you're going through hell keep going.
 

Jocaste

Νεοφερμένος

Η Jocaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Έμενα το 2020 μου έφερε αυτά που ήθελα: πτυχίο και δουλειά. Σε προσωπικό επίπεδο ήταν μια πολύ καλή χρονιά. Αυτό που θα έδιωχνε είναι οι δύο περιοδοι της καραντίνας.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Forgetit

Νεοφερμένος

Η Forgetit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Το 2020 μας έστειλε διακοπές.
Από τη δουλειά,τις σκέψεις,τα χόμπι,τις συναναστροφές.
Κάποιοι βρήκαν τον εαυτό τους(που είναι να σηκώσουν το χέρι να τους δούμε).
Κάποιοι βρήκαν φίλους,έχασαν φίλους,βρήκαν γκόμενα,έχασαν γκόμενο,έμαθαν να μαγειρεύουν,πήραν κιλά,έχασαν όρεξη,διάβασαν βιβλία,άρχισαν ψυχανάλυση,πέταξαν όλα τα περιττά από τις ντουλάπες,είπαν ψέματα,πλήρωσαν πρόστιμα,έσκισαν το χαρτί της κλήσης,άλλαξαν απορρυπαντικό πλυντηρίου ρούχων,έφτιαξαν χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια -ενεκα ανύπαρκτης διανομης- είδαν ειδήσεις,διάβασαν στατιστικά, απέκτησαν ιατρικές γνώσεις,έγιναν μάντεις,θυμήθηκαν τα προ 20ετιας φλερτ τους,θυμηθηκαν ότι συζούν με κάποιον/α και ότι καιρός είναι να κάνουν και κανά σεξ μαζί,έστρωσαν σεμεδακια στο τραπεζάκι της τηλεόρασης,πέταξαν όλα τα σεμεδακια της γιαγιάς,αλεσαν όλες τις εμπειρίες τους με λίγη ζάχαρη-ή με πολύ αλάτι και παραθειο ....

Μπορώ να γράφω ατελείωτα...

Τα ίδια θα επιθυμούσα και από το 21,δεν μας έλειψε τίποτε φέτος


Άντε και με τη νίκη (αν θέλετε τη Νίκη τη γειτόνισσα,σας την εύχομαι )

:santa::clapup::weak::hello:
 

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Πετάμε ολο το 2020 στα σκουπίδια και φύγαμε για το 2021 :laugh:
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Μα τι χρονιά! Θα μας μείνει αξέχαστη! Κι ελπίζω όλοι μα μαστε γεροί και να τη θυμόμαστε μέχρι τα βαθιά μας γεράματα.
Και για μένα ήταν σκληρή χρονιά ως συνέχεια ενός δύσκολου 19, αλλά πραγματικά πήρα πολλά μαθήματα. Κυρίως έμαθα να βλέπω πιο καθαρά τους ανθρώπους, κατάλαβα ακόμη περισσότερο τι θέλω και τι όχι από τη ζωή μου, έμαθα να βάζω τα όριά μου καθώς αυτό σημαίνει αυτοσεβασμός. Είχα χρόνο να σκεφτώ, να ξεσκαρτάρω και να επαναπροσδιορίσω τις προτεραιότητές μου και τις επιλογές μου.
Το σημαντικό: να ζω όσο γίνεται περισσότερο σύμφωνα με τις επιθυμίες μου και να μην χάνω το χρόνο μου σε ανούσιες ή χειριστικές συναναστροφές σε κανένα τομέα της ζωής σου. Το πιο σημαντικό: να γίνομαι καλύτερος άνθρωπος.

Και το 21 θα πάθουμε και θα μάθουμε, θα χαρούμε και θα κλάψουμε! Τουλάχιστον ας έχουμε ένα καλύτερο έδαφος να χτίσουμε τις ζωές μας γιατί το 20 χάσαμε και τα πιο καθημερινά πράγματα. Για κάποιους το 20 ήταν το τέλος και για τους δικούς τους ένα ατέλειωτο πένθος. Ας μάθουμε από αυτό τον πόνο, από αυτή την απροσδόκητη πανδημία που τάραξε τις καταναλωτικές, δήθεν τέλειες ινσταγκραμικές μας ζωές. Ας μας απομακρύνει το 20 από τον υλισμό, ας μάθουμε να κοιτάμε την ουσία!
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Όλα τα κρατάω και δεν πετάω τίποτα. Η ζωή δεν είναι μόνο χαρές, ευτυχία και τραλαλα, είναι επίσης και πόνος, απογοήτευσεις, λύπη και δυστυχία. Όλα έχουν κάτι να διδάξουν και ολα έχουν την θέση τους στην ζωή. Ας έρθει το 21 και ας φέρει ο, τι θέλει. Αρκεί να ζούμε να νιώθουμε ότι ζούμε.
Ακριβως να ειμαστε καλα και οτι θελει ας ερθει.
Ενα πραγμα ειναι βεβαιο σιγουρα κανεις μας δεν ειναι ιδιος μετα απο ολα αυτα που ζησαμε, θελω να πω αλλαξαν πολλα σε πολλους τομεις και επαναπροσδιορισαμε αξιες και πραγματα και ανθρωπους που ειχαμε για λιγο παραβλεψει.
Υγεια και ολα θα ερθουν. ;)
Κι αν δεν ερθουν θα τα κανουμε εμεις να ερθουν τρεχοντας! :D :panwkatw:
Καλες γιορτες με υγεια χαρα κι αγαπη! ;)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top