[2020] Τι "κρατάμε" και τι "πετάμε" - Ευχές για το 2021

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Χρόνια πολλά, καλές γιορτές. Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες/ εορτάζουσες :)
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Christmas46.gif


Χρόνια Πολλά σε όλους, με υγεία και αγάπη. :santa:
 

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Χριστός ετέχθη!
Χρόνια πολλά με υγεία και ευτυχία στον καθένα ξεχωριστά
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Χρόνια πολλά σε όλους/ες! :D Να ειστε ολοι καλα! :)
"
Χριστούγεννα είναι όταν αγαπάς.
Χριστούγεννα είναι όταν βλέπεις το καλό εκεί που δεν φαίνεται.
Χριστούγεννα είναι όταν έχεις ένα καλό λόγο να πεις και τον λες.
Χριστούγεννα είναι όταν χαίρεσαι με τη χαρά του άλλου.
Χριστούγεννα είναι όταν αφήνεις μια όμορφη σκέψη, όπου κι αν πας.
Χριστούγεννα είναι όταν δίνεις, χωρίς να περιμένεις.
Χριστούγεννα είναι όταν μοιράζεσαι.
Χριστούγεννα είναι όταν είσαι ο καλύτερός σου φίλος.
Χριστούγεννα είναι όταν σου χαμογελάς στον καθρέφτη κι ας μην το ‘χεις εύκολο.
Χριστούγεννα είναι όταν δίνεις τον καλύτερό σου εαυτό.
Χριστούγεννα είναι όταν λες την αλήθεια σου κι ας ζορίζεσαι.
Χριστούγεννα είναι όταν σε αφήνεις να δακρύζεις.
Χριστούγεννα είναι όταν είσαι εσύ.
Χριστούγεννα είναι όταν ακούς χωρίς να κρίνεις.
Χριστούγεννα είναι όταν ξεκινάς ένα βιβλίο κι ας μην το τελειώσεις.
Χριστούγεννα είναι όταν έχεις σχέδιο στη ζωή σου.
Χριστούγεννα είναι κι όταν δεν έχεις.
Χριστούγεννα είναι όταν ξέρεις να λες ΝΑΙ αλλά και ΟΧΙ.
Χριστούγεννα είναι όταν ανακαλύπτεις τη μαγεία μέσα στη στιγμή.
Χριστούγεννα είναι όταν αφήνεις τον κόσμο καλύτερο από ότι τον βρήκες
Χριστούγεννα είναι όταν πιστεύεις στον Άγιο Βασίλη κι ας σε πρόδωσε.
Χριστούγεννα είναι όταν εκτιμάς κάθε σου ανάσα. Καμία δεν είναι δεδομένη.
Χριστούγεννα είναι όταν αγαπάς.
Τότε κάθε μέρα είναι Χριστούγεννα." (Stefanos Xenakis)


fce220314a89813ba1eae516dcf45d12.jpg
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Αφηνω αυτο εδώ για καλη χρονιά😊
Ευχομαι καλη χρονιά με υγεια σε ολους/ες και οτι ποθει ο καθενας! 😊

"Κάθε μέρα που ξυπνάς, Κάποιος σου έχει ήδη κάνει ένα Τεράστιο Δώρο. Ένα Δώρο που συνήθως ξεχνάς να συνειδητοποιήσεις και φυσικά να ευχαριστήσεις.
Κάποιος σου έχει χαρίσει άλλη μια μέρα, ή 24 ώρες ή 1,440 λεπτά. Αν το συνδυάσεις και με τα χεράκια σου που πιάνουν, τα πόδια σου που πατάνε, τα μάτια σου που βλέπουν, τα αυτιά σου που ακούνε, τα παιδάκια σου που είναι καλά, την ειρήνη και τη δημοκρατία που έχει αυτή η υπέροχη χώρα και το ζεστό κρεβάτι που σε περιμένει στο τέλος μιας δύσκολης μέρας, τότε θα συνειδητοποιήσεις ότι τα Δώρα είναι αμέτρητα. Τεράστια ιστορία τα Δώρα της Ζωής, της Υγείας και της Αρτιμέλειας. Μόνο όταν τα χάσεις, συνειδητοποιείς τι είχες και δεν εκτίμησες. Και φυσικά δεν είναι δεδομένα. Για κανέναν. Τώρα στις Γιορτές, μας ακούω που ευχόμαστε συνέχεια για Υγεία. «Εννοείται πρώτα από όλα υγεία». Γιατί καπάκι θα γκρινιάξεις σα να μην έχει αύριο. Είναι σαν να λες Ευχαριστώ σε Αυτόν που και σήμερα στη χάρισε και με το που θα στρίψει – μη σε δει κιόλας – το πετάς. Θάνατος είναι η γκρίνια. Κυριολεκτικός. Όχι μεταφορικός.
Αν θυμάσαι οι σοφές γιαγιάδες μας, πριν πέσουν για ύπνο το έλεγαν σαν προσευχή και σταύρωναν κιόλας: «Να ξημερώσει ο Θεός τη μέρα». Είναι μεγάλη ιστορία να ξημερώσει ο Θεός κι αυτή τη μέρα. Είναι Τεράστιο ΔΩΡΟ. Και φυσικά δεν είναι δεδομένο. Για 60 εκατομμύρια συνανθρώπους μας, δεν την ξημέρωσε φέτος. Λιγότεροι από 2 εκατομμύρια λόγω covid. Η γη γυρνούσε προ covidκαι θα συνεχίσει να γυρνάει και μετά covid οπότε σταμάτα επιτέλους να ασχολείσαι μόνο με αυτό, σα να μην έχει τίποτα άλλο, γιατί φθείρει αφάνταστα την υγεία σου. Από covid, εάν προσέξεις, δεν θα αρρωστήσεις αλλά δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να μην αρρωστήσεις από αυτόν τον συνεχή κι ανεξέλεγκτο φόβο.
Είμαστε αχάριστοι κι αγνώμονες. Θεωρούμε Δεδομένο το ΔΩΡΟ της Ζωής. Αλλά δεν είναι. Θεωρούμε ότι Αυτός που μας το έδωσε χθες, θα μας το ξαναδώσει και σήμερα. Μη σου πω ότι μας το χρωστάει κιόλας. Κανένας δεν σου χρωστάει τίποτα φιλαράκο. ΚΑΝΕΝΑΣ και ΤΙΠΟΤΑ. Μόνο εσύ σου χρωστάς και τις πιο πολλές φορές ξεχνάς να σου δώσεις. Όταν πραγματικά συνειδητοποιήσεις ότι Κανένας δεν σου χρωστάει, τότε θα ανασκουμπωθείς και θα αρχίσεις επιτέλους να περπατάς, να τρως σωστά, να ευγνωμονείς, να χαμογελάς και να βγάλεις με, ή χωρίς τη βοήθεια ειδικών, όλα αυτά τα χρόνια τοξικά συναισθήματα από την ψυχή σου, που κάθε μέρα σου κατατρώνε την υγεία χειρότερα από το σαράκι το ξύλο. Η Ευγνωμοσύνη έρχεται σαν ευλογία όταν συνειδητοποιήσεις ότι ΤΙΠΟΤΑ από αυτά που έχεις σήμερα δεν είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ. ΤΙΠΟΤΑ. Επειδή στο έκανε και χθες Κάποιος Δώρο δεν σημαίνει ότι θα στο ξανακάνει και σήμερα. Δεν στο χρωστάει. Πάρτο επιτέλους χαμπάρι.
Μιλούσα προχθές με ένα φίλο:
Τι κάνεις?
Δεν ξέρω Στέφανε. (έντονος προβληματισμός) Δεν ξέρω το αύριο τι θα μου φέρει. (Λογικό. Γι’ αυτό το λένε αύριο)
Για μένα λοιπόν πια τα πράγματα είναι πολύ απλά. Δεν έχω τίποτα δεδομένο. Όταν λέμε τίποτα, εννοώ ΤΙΠΟΤΑ. Κάθε μέρα που έρχεται είναι ΔΩΡΟ. Με το που ξυπνάω και βλέπουν τα μάτια μου και πατάνε τα πόδια μου, έχω ένα τεράστιο χαμόγελο (εννοείται δεν έχω λύσει κι εγώ τα θέματά μου). Ξεκινάω όμως τη μέρα μου με γκολ από τα αποδυτήρια μόνο και μόνο που και Σήμερα πέρασε ο Άγιος Βασίλης και μου χάρισε απλόχερα ζωή, υγεία, αρτιμέλεια και φαγάκι.
Κάθε μέρα λοιπόν κάνω ταμείο.
ΣΥΝ ΜΙΑ (και σήμερα).
Κάποιος μου τη χάρισε.
Δεν μου τη χρωστούσε." (Stefanos Xenakis)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαιρετώ την παρέα. Χρόνια πολλά σε όλους και καλό (καλύτερο θα'ναι σίγουρα, χειρότερο δεν γίνεται) νέο έτος!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,009 μηνύματα.
Λίγες ώρες μείνανε για το τέλος αυτής της τρισκατάρατης χρονιάς που θα μείνει για πάντα χαραγμένη στις μνήμες όλων μας...

Όπως έχω ξαναπεί (και με έχουν κράξει :P) εμένα ο κορονοϊός μού βελτίωσε τη ζωή. Δεν είμαι πλέον υποχρεωμένη να ανέχομαι κοινωνικές συναναστροφές που αν δεν ήταν η πανδημία δε θα μπορούσα να είχα αποφύγει. Ως εσωστρεφές άτομο δε μού λείπουν πολύ ούτε οι έξοδοι ούτε με πειράζει να μείνω σπίτι.

Παρ' όλα αυτά για μένα το 2020 θα μείνει στη μνήμη μου ως καταραμένο γιατί είχα μια τεράστια απώλεια.

Show must go on.

ΥΓΕΙΑ και καλά ξεμπερδέματα!

2020-to-2021-celebration-free-vector.jpg
 

Dr.

Νεοφερμένος

Ο Dr. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλή χρονιά με υγεία. Και να εμπιστεύεστε και να εκτιμάτε του Ιατρούς που αγωνίζονται για εσάς
 

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καλή χρονιά να έχουμε, με υγεία και ευτυχία, και ας κρατήσουμε μόνο τα καλά -ακόμα κι αν είναι λίγα- από την προηγούμενη χρονιά ❤️
 

Συνημμένα

  • 020441.641318.5295.png
    020441.641318.5295.png
    383.9 KB · Εμφανίσεις: 96

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Καλή χρονιά να έχουμε, με υγεία και ευτυχία πρωτίστως! Να έχουμε ό,τι ποθούμε στη ζωή μας, να επιτύχουμε τους στόχους που έχουμε θέσει και να έρθουμε κοντά με αγαπημένα πρόσωπα, πράγμα που μάς στέρησε σε μεγάλο βαθμό το 2020!
 
Τελευταία επεξεργασία:

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το 2020 ήταν πολύ δύσκολο για όλους, όμως εκτιμήσαμε την οικογένειά μας, τους φίλους μας και την υγεία μας... Αρα μας αφήνει σοφότερους. ΚΑΛH ΧΡΟΝΙA σε όλους, με υγεία, αγάπη και ελευθερία... :clapup:
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.
Το 2020 ηταν καλη χρονια για εμενα

1) Ειχα μια εξαιρετικη πορεια στο πανεπιστημιο.
2)Γνώρισα πολλά καινούρια άτομα
3) Έκανα ένα καινούριο φίλο
4) Ολα τα πρόσωπα μου ηταν ασφαλής.

Ευχομαι το 2021 να φερει το τελος της πανδημιας ετσι ωστε να γυρισουμε στην κανονικοτητα.

Καλη χρονια με υγεια σε ολους.

Χρόνια πολλα και σε εμας που γιορταζουμε σημερα 😁😁
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Καλή Χρονιά να έχουμε με υγεία και ευτυχία, προφανώς το 2020 μας άλλαξε σε μεγάλο βαθμό τα σχέδια μας αλλά είναι για να μας υπενθυμίσει ότι δεν μας σταματάει τίποτα και να προχωράμε μπροστά στη ζωή μας.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Το 2020 ηταν καλη χρονια για εμενα

1) Ειχα μια εξαιρετικη πορεια στο πανεπιστημιο.
2)Γνώρισα πολλά καινούρια άτομα
3) Έκανα ένα καινούριο φίλο
4) Ολα τα πρόσωπα μου ηταν ασφαλής.

Ευχομαι το 2021 να φερει το τελος της πανδημιας ετσι ωστε να γυρισουμε στην κανονικοτητα.

Καλη χρονια με υγεια σε ολους.

Χρόνια πολλα και σε εμας που γιορταζουμε σημερα 😁😁
χρονια πολλα επειδη εβαλες το οτι γιορταζεις και να εισαι καλα!Οτι ποθεις ευχομαι να το βρεις! :thumbup: :)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,205 μηνύματα.

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top