Aπεργίες παντού!

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Κοιτάχτε. Ο καθένας μπορεί να έχει όποια ιδεολογία θέλει.
Αλλά παρακαλώ μην συγκρίνουμε τις εθνικές επαναστάσεις με τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που βαριούνται να δουλέψουν και το ρίχνουν στο συνδικαλισμό και την "ιδεολογία" για να καλύψουν τις αδυναμίες τους και να βγάζουν λεφτά εις βάρος αυτών που δουλεύουν. Αυτοί είναι οι εκμεταλλευτές όχι οι επιχειρηματίες. Και στο κάτω-κάτω, οι επιχειρηματίες δουλεύουν καθημερινά σκληρότατα για να διατηρήσουν αυτά που έχουν (τα οποία απέκτησαν με δικό τους ιδρώτα). Οι "επαναστάτες" (της φάβας) που γεμίζουν τις σχολές σήμερα πότε δούλεψαν (όχι τον κόσμο) για να έχουν και διεκδικήσεις; Όχι πως έχουν διεκδικήσεις πέραν από την εξασφάλιση στο δημόσιο τομέα για να τα ξύνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Κοιτάχτε. Ο καθένας μπορεί να έχει όποια ιδεολογία θέλει.
Αλλά παρακαλώ μην συγκρίνουμε τις εθνικές επαναστάσεις με τα κακομαθημένα πλουσιόπαιδα που βαριούνται να δουλέψουν και το ρίχνουν στο συνδικαλισμό και την "ιδεολογία" για να καλύψουν τις αδυναμίες τους και να βγάζουν λεφτά εις βάρος αυτών που δουλεύουν. Αυτοί είναι οι εκμεταλλευτές όχι οι επιχειρηματίες. Και στο κάτω-κάτω, οι επιχειρηματίες δουλεύουν καθημερινά σκληρότατα για να διατηρήσουν αυτά που έχουν (τα οποία απέκτησαν με δικό τους ιδρώτα). Οι "επαναστάτες" (της φάβας) που γεμίζουν τις σχολές σήμερα πότε δούλεψαν (όχι τον κόσμο) για να έχουν και διεκδικήσεις; Όχι πως έχουν διεκδικήσεις πέραν από την εξασφάλιση στο δημόσιο τομέα για να τα ξύνουν...

Ως προς τους μαθητές: Λογικό είναι τα παιδάκια που είναι πάνω στη τρέλα τους 16 χρονών να ζητάνε καταλήψεις για να χάσουν μάθημα. Όμως έχει και μια βάση νομίζω όλο αυτό. Την αδιαλλαξία της κυβέρνησης και το λάνθασμένο εκπαιδευτικό σύστημα της προβαλλόμενης ως υποχρεωτικής, δυστυχώς, εκπαίδευσης των μαθητών. Η πράξη είναι μεν αξιόποινη αλλά και οι μαθητές δε μπορούν να συνδικαλιστούν και να στείλουν επιτροπές στο υπουργείο για συζήτηση. Είναι μικροί ακόμη. Οπότε ακολουθούν το ρεύμα της κατάληψης το οποίο και βοηθά (μερικές φορές).

Ως προς τους φοιτητές: Θα περιμένατε να πω ότι οι φοιτητές σαν πιο ώριμοι καλά κάνουν και κλείνουν τα πανεπιστήμια. Ε, όχι... Σαν πιο ώριμοι θα έπρεπε να διεκδικήσουμε το δίκιο με το μέρος μας. Αλλά αυτό δεν έγινε από τους γελοίους τραμπουκισμούς των παρατάξεων. Η κομματικοποίηση στα πανεπιστήμια οδήγησε σε αυτή τη στείρα αντιπαράθεση με την αδιαλλαξία της κυβέρνησης με συνέπεια το φοιτητικό κίνημα (το οποίο στον 20ο αιώνα επενέβαινε όταν οι βολεμένοι 30ρηδες σιωπούσαν) να έχει παρακμάσει. Και οι φοιτητές να δυσφορούν και οι ίδιοι με τη κατάσταση. Δε με νοιάζει αν χάσω μερικές ώρες μαθημα ακόμη και έτος. Ας κάνω το πανεπιστήμιο σε 5 χρόνια. Το ζήτημα είναι ότι αυτό μπορεί να γίνει χωρίς να κερδίσει κανένας. Όταν βλέπω συνεχόμενα "-1" σε απόψεις υπέρ των καταλήψεων κάτι με πιάνει. Μάλλον χάσαμε το παιχνίδι. Και η μ*****α είναι ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα έρθουν σα φυσιολογικό και απολύτως αποδεκτό από όλους. :wall:

Φίλε Tetragrammaton υπάρχει λόγος για τον οποίο έγιναν οι καταλήψεις. Οι επαγγελματίες επαναστάτες φωνάζουν δικαίως και όσο και αν τους λες κακομαθημένα πλουσιόπαιδα (που μερικοί απο αυτούς είναι) ο σκοπός τους είναι δίκαιος.

Για να μη παρεξηγηθώ: Δεν κάνω κριτική στους συμφορουμίτες μιας και η στάση τους είναι απόρροια ακριβώς των λανθασμένων κινήσεων των φοιτητών. Αλλά η φράση Οι "επαναστάτες" (της φάβας) που γεμίζουν τις σχολές σήμερα πότε δούλεψαν (όχι τον κόσμο) για να έχουν και διεκδικήσεις; Όχι πως έχουν διεκδικήσεις πέραν από την εξασφάλιση στο δημόσιο τομέα για να τα ξύνουν... με προσβάλλει σα φοιτητή.Δεν είμαι σε παράταξη αλλά δείξε λίγο έλεος δεν είναι όλα έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Θα το ξαναπώ: Η κατάληψη δημοσίου κτιρίου, είναι ποινικό αδίκημα και θα έπρεπε να τιμωρείται δικαστικά. Σε άλλη χώρα, οι καταληψίες σήμερα θα ήταν στη φυλακή, ανεξαρτήτου οικονομικού ή κοινωνικού επιπέδου.
Επίσης, οι καταλήψεις των μαθητών δεν είναι μορφή διαμαρτυρίας, είναι μόδα.
Οταν διαμαρτύρεται κάποιος, υποτίθεται πως έχει αιτήματα.


Συμφωνω μαζι σου με χιλια!!!:thumbup:
μονο ως προς το κομματι που λες οτι οι καταληψιες των μαθητων ειναι απλα για χαβαλε.
κατα τα αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να φυλακιζουμε παιδακια 16-17 χρονων που πανω στην τρελα τους μπορει να κανουν και καποια απερισκεψια. οταν μιλαμε για φοιτητες εκει αλλαζουν τα πραγματα, αλλη ηλικια αλλα μυαλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να ρωτησω εγω κατι σαν ξανθια, επειδη μιλατε για ακυρες καταληψεις στα πανεπιστημια?
Το "Πολυτεχνειο" το 1973 το θυμομαστε ακομα?
Με αυτα που διαβαζω αναρωτιεμαι ποσο ακυρη και παρανομη ηταν και η τοτε εξεργεση των φοιτητων, και πως θα ημασταν τωρα εαν δεν ειχαν αγωνιστει ολα εκεινα τα παιδια....

Ας μην τα ισοπεδωνουμε ολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το μόνο κακό με τις καταλήψεις και ο λόγος, για τον οποίο διαιωνίζονται, είναι το ότι δεν ακούγονται. Είτε στο δημόσιο σχολείο κάποιου προαστίου είτε στο κεντρικό του ΕΜΠ κάνει κανείς κατάληψη, ποσώς και επηρεάστηκε η κοινή γνώμη.

Βέβαια αν κάνει κανείς κατάληψη σε ένα λειτουργικό κτίριο, όπως το εργοστάσιο της ΔΕΗ, επηρεάζεται πιο άμεσα η κοινή γνώμη.
Άλλο αν η κυβέρνηση καταφέρνει να το μειώνει και αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δεν είναι όλα ίσα και όμοια!!!!
άλλο να κάνεις κατάληψη για να ρίξεις τη χούντα κι άλλο να κάνεις κατάληψη για να αλλάξει σχήμα η τυρόπιτα και από στρογγυλή να γίνει τετράγωνη. Νομίζω ότι όταν το παρακάνουμε και προβαίνουμε σε πολύ σοβαρές πράξεις διαρκώς, αυτές τότε χάνουν τη σοβαρότητά τους. Το ίδιο συμβαίνει και με τις απεργίες, όταν γίνονται συνήθεια χάνουν και τη δύναμή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γεγονός. Στο Πολυτεχνείο είχα βαρεθεί να "κάνω" κατάληψη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το ίδιο συμβαίνει και με τις απεργίες, όταν γίνονται συνήθεια χάνουν και τη δύναμή τους.

Δηλαδη, οι απεργιες που γινονται τωρα, γινονται απο συνηθεια χωρις λογο?
Και εγω που νομιζα οτι ο λογος ειναι οι αλλαγες στο ασφαλιστικο...
Εκτος εαν εσεις ειστε ικανοποιημενοι με αυτες τις αλλαγες, και τοτε σεβομαι τις αποψεις σας και παω πασο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δηλαδη, οι απεργιες που γινονται τωρα, γινονται απο συνηθεια χωρις λογο?
Και εγω που νομιζα οτι ο λογος ειναι οι αλλαγες στο ασφαλιστικο...
Εκτος εαν εσεις ειστε ικανοποιημενοι με αυτες τις αλλαγες, και τοτε σεβομαι τις αποψεις και παω πασο...

Βρε Νεράϊδα δεν λέω ότι το ασφαλιστικό δεν είναι σημαντικό, όμως είναι γεγονός ότι πρέπει να αλλάξει, αν θέλουμε να γίνει βιώσιμο... Επιπλέον σκέψου και το εξής, αυτοί που κυρίως απεργούν είναι αυτοί που απολάμβαναν προνόμια όλα αυτά τα χρόνια. Εγώ δεν έχω δει πολλές ιδιωτικές εταιρείες να απεργούν, μόνο οι δημόσιοι κάνουν το χαμό. Ήξερες εσύ ότι οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είχαν ιδιαίτερη μεταχείριση όσον αφορά στους λογαρισμούς του ρεύματος που πλήρωναν και ότι είχαν μερίδιο στην ακίνητη περιουσία της ΔΕΗ; όπως και ότι οι υπάλληλοι του ΟΤΕ ότι έπαιρναν τσάμπα τηλέφωνα; Αυτά ποιος λες ότι τα πλήρωνε; εσύ κι εγώ! Επίσης ξέρω γυναίκες που είχαν βγεί από 35 χρονών στη σύνταξη επειδή είχαν ανήλικο παιδί. Ξέρεις πόσα χρόνια θα τις πληρώνουμε; Ωραίες είναι οι παροχές, αλλά να μπορεί να τις αντέξει το σύστημα. Και βέβαια να είναι ίδιες για όλους, όχι άλλες για το δημόσιο και άλλες για τις ιδιωτικές εταιρείες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Δηλαδη, οι απεργιες που γινονται τωρα, γινονται απο συνηθεια χωρις λογο?
Και εγω που νομιζα οτι ο λογος ειναι οι αλλαγες στο ασφαλιστικο...
Εκτος εαν εσεις ειστε ικανοποιημενοι με αυτες τις αλλαγες, και τοτε σεβομαι τις αποψεις σας και παω πασο...

Αστειεύεσαι;
Είναι ίσως η μοναδική φορά στη ζωή μου που τα'χω πάρει τόσο πολύ με μια απόφαση της κυβέρνησης.
Μέχρι τώρα έλεγα "ε, για να το κάνουν αυτό, κάτι παραπάνω από εμένα θα ξέρουν" σαν υπάκουο αρνί!
Τώρα, ίσως γιατί δεν έχω να σκεφτώ μόνο εμένα αλλά και το μέλλον των παιδιών μου, θεωρώ ότι η αλλαγή στο ασφαλιστικό - που θα είναι μόνο η αρχή πολλών κακών - δεν πρέπει να περάσει.
Και αν η απεργία είναι η λύση, so be it.
Όμως θα είναι η απεργία η λύση ή τελικά ότι και να κάνουμε είναι καταδικασμένο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Βρε Νεράϊδα δεν λέω ότι το ασφαλιστικό δεν είναι σημαντικό, όμως είναι γεγονός ότι πρέπει να αλλάξει, αν θέλουμε να γίνει βιώσιμο... Επιπλέον σκέψου και το εξής, αυτοί που κυρίως απεργούν είναι αυτοί που απολάμβαναν προνόμια όλα αυτά τα χρόνια. Εγώ δεν έχω δει πολλές ιδιωτικές εταιρείες να απεργούν, μόνο οι δημόσιοι κάνουν το χαμό. Ήξερες εσύ ότι οι υπάλληλοι της ΔΕΗ είχαν ιδιαίτερη μεταχείριση όσον αφορά στους λογαρισμούς του ρεύματος που πλήρωναν και ότι είχαν μερίδιο στην ακίνητη περιουσία της ΔΕΗ; όπως και ότι οι υπάλληλοι του ΟΤΕ ότι έπαιρναν τσάμπα τηλέφωνα; Αυτά ποιος λες ότι τα πλήρωνε; εσύ κι εγώ! Επίσης ξέρω γυναίκες που είχαν βγεί από 35 χρονών στη σύνταξη επειδή είχαν ανήλικο παιδί. Ξέρεις πόσα χρόνια θα τις πληρώνουμε; Ωραίες είναι οι παροχές, αλλά να μπορεί να τις αντέξει το σύστημα. Και βέβαια να είναι ίδιες για όλους, όχι άλλες για το δημόσιο και άλλες για τις ιδιωτικές εταιρείες!

επειδη εχω μαθημα και δεν προλαβαινω να απαντησω....θα επανελθω αργοτερα..αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι...τα πραγματα..ειδικα για τους υπαλληλους του ΟΤΕ και τα δωρεαν τηλεφωνηματα...αλλα ναι εχουν ειδικες χρεωσεις...
ενιγουει...θα επανελθω αργοτερα, γιατι πρεπει να γεμισει η τσεπη μου...!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Επίσης ξέρω γυναίκες που είχαν βγεί από 35 χρονών στη σύνταξη επειδή είχαν ανήλικο παιδί. Ξέρεις πόσα χρόνια θα τις πληρώνουμε; Ωραίες είναι οι παροχές, αλλά να μπορεί να τις αντέξει το σύστημα. Και βέβαια να είναι ίδιες για όλους, όχι άλλες για το δημόσιο και άλλες για τις ιδιωτικές εταιρείες!

Μήπως και το να μεγαλώνεις ένα παιδί δεν είναι full time job; Οι γιαγιάδες και οι μαμάδες μας (όσες δεν δούλευαν) δεν το έκαναν; Πληρώθηκαν ποτέ γι'αυτό; Τουλάχιστον είχαν την ικανοποίηση ότι ήταν δίπλα στα παιδιά τους όποτε τους χρειάστηκαν.
Εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμμία να βγαίνει στη σύνταξη στα 35 αλλά στα 50. Ακριβώς την καλύτερη εποχή για να βοηθήσει κάποια μάνα τα παιδιά της να μπουν στην εφηβεία ή να ενηλικιωθούν. Τόσα χρόνια δουλεύοντας και μεγαλώνοντας τα παιδιά κάθε μάνα δεν έκανε δύο δουλειές; Της το αναγνωρίζει κανείς αυτό;
Τώρα, για ποιό λόγο πρέπει να βγαίνουν μαζί στη σύνταξη αυτός που δουλεύει από τα 18 του με αυτόν που δουλεύει από τα 35 του, δεν το καταλαβαίνω. Ο πρώτος δεν εκτέλεσε τα καθήκοντά του και με το παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Μήπως και το να μεγαλώνεις ένα παιδί δεν είναι full time job; Οι γιαγιάδες και οι μαμάδες μας (όσες δεν δούλευαν) δεν το έκαναν; Πληρώθηκαν ποτέ γι'αυτό; Τουλάχιστον είχαν την ικανοποίηση ότι ήταν δίπλα στα παιδιά τους όποτε τους χρειάστηκαν.
Εγώ προσωπικά δεν έχω δει καμμία να βγαίνει στη σύνταξη στα 35 αλλά στα 50. Ακριβώς την καλύτερη εποχή για να βοηθήσει κάποια μάνα τα παιδιά της να μπουν στην εφηβεία ή να ενηλικιωθούν. Τόσα χρόνια δουλεύοντας και μεγαλώνοντας τα παιδιά κάθε μάνα δεν έκανε δύο δουλειές; Της το αναγνωρίζει κανείς αυτό;
Τώρα, για ποιό λόγο πρέπει να βγαίνουν μαζί στη σύνταξη αυτός που δουλεύει από τα 18 του με αυτόν που δουλεύει από τα 35 του, δεν το καταλαβαίνω. Ο πρώτος δεν εκτέλεσε τα καθήκοντά του και με το παραπάνω;

Είναι άλλο πράγμα οι παροχές για τις μητέρες και άλλο η σύνταξη. Και δεν έχει να κάνει με το αν δουλεύει κανείς από τα 18, έτσι κι αλλιώς θα βγεί νωρίτερα στη σύνταξη. Τώρα αν η 15ετία εργασίας θεωρείται αρκετή όταν έχεις ανήλικο παιδί, εγώ δεν συμφωνώ. Στα 35 είναι ικανός κάποιος να δουλεύει, ακόμα κι αν έχει παιδί. Και βέβαια σέβομαι τις μητέρες και θεωρώ ότι πρέπει να έχουν περισσότερες παροχές, όπως περισσότερη άδεια, μεγαλύτερα επιδόματα, καλύτερο ωράριο, κλπ. αλλά η σύνταξη στα 35 ή στα 40 είναι too much. Άσε που αυτό ισχύε μόνο για τις γυναίκες που δούλευαν στο δημόσιο, διότι στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχουν αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ο λογος που γινονται οι κινητοποιησεις στην δεη ειναι οτι τα λεγομενα υγειη ταμεια.Αυτα που δεν εχουν ελλειματα.Θα πρεπει να καλυψουν για αυτα που εχουν.Αρα με αυτο τροπο μπορουν να παρουν χρηματα οι διαφοροι απο τα αποθεματα των χρηματων που δουλευαν οι εργαζομενοι στην Δεη για να τα δωσουν υποτιθεται αλλου.Για αυτο διαμαρτυρονται..Αυτο ειναι μια γρηγορη εξηγηση.Γιατι συνηθως οπως καταλαβα καταδικαζουμε τις απεργειες χωρις να ακουσουμε τα αιτηματα.

Επισης απευθυνομαι στην philis ως γυναικα της παρεας 18 με 22 δεν ειναι παιδια ?Και ζητατε φυλακιση ?Για μια νεανικη τρελα να καταστραφει η ζωη τους?Δεν μπορει να τα καταστρεψει αυτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

FaniFox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Είναι άλλο πράγμα οι παροχές για τις μητέρες και άλλο η σύνταξη. Και δεν έχει να κάνει με το αν δουλεύει κανείς από τα 18, έτσι κι αλλιώς θα βγεί νωρίτερα στη σύνταξη. Τώρα αν η 15ετία εργασίας θεωρείται αρκετή όταν έχεις ανήλικο παιδί, εγώ δεν συμφωνώ. Στα 35 είναι ικανός κάποιος να δουλεύει, ακόμα κι αν έχει παιδί. Και βέβαια σέβομαι τις μητέρες και θεωρώ ότι πρέπει να έχουν περισσότερες παροχές, όπως περισσότερη άδεια, μεγαλύτερα επιδόματα, καλύτερο ωράριο, κλπ. αλλά η σύνταξη στα 35 ή στα 40 είναι too much. Άσε που αυτό ισχύε μόνο για τις γυναίκες που δούλευαν στο δημόσιο, διότι στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχουν αυτά.

Τα 35 και τα 40 μου φαίνονται και εμένα υπερβολικά αλλά όπως είπα δεν είδα καμμία μητέρα να βγαίνει σε τέτοια ηλικία. Ακόμα και στο δημόσιο είδα να βγαίνουν στα 50. Για τα 50 μιλάω και εγώ. Ειδικά άν μια μητέρα εργάζεται από τα 18 ή τα 20της, τα 50 μου φαίνονται μια χαρά ηλικία δεδομένου του γεγονότος ότι καλά όλα για έξτρα παροχές αλλά μου φαίνεται ανέφικτο να εφαρμοστούν στον ιδιωτικό τομέα. Το βλέπω να βγαίνουν όλες στην ανεργία πολύ πριν πατήσουν τα 50, πόσο μάλλον τα 55...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
αν διαβασεις καλα αυτα που εγραψα θα καταλαβεις οτι ειμαι εναντιον στη φυλακιση!! το τονισα αυτο!! οταν ειπα για φοιτητες δεν εννοουσα οτι δεχομαι τη φυλακιση αλλα αντιθετως θεωρω οτι σε αυτες τις ηλικες εισαι πιο ωριμος και δικεδικεις τα δικαιωματα σου με αλλο μυαλο και επιχειρηματα! αυτη τη διαφοροποιηση εννουσα: στον τροπο που δεικδικουν τα δικαιωματα τους και τους λογους που κινουνται σε καταληψη! ελπιζω να σε διαφωτισα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως η σειρά είναι ως εξής:
Στην αρχή δεν επενδύονταν τα λεφτά των ταμείων, ήταν σε λογαριασμούς με επιτόκια μικρότερα από τα τρέχοντα. Δηλαδή "δώρο" στις τράπεζες (κρατικές τότε) και στην εκάστοτε κυβέρνηση.
Μετά ήρθε η εποχή να πάιξουνε τα χρήματα των ταμείων στο χρηματιστήριο.
Μέση οδός πουθενά!!!!!!!!
Τώρα τα ταμεία είναι προβληματικά και θα τα πληρώσουμε πάλι εμείς γιατί τόσα χρόνια είχαν κακή διαχείρηση.
Όλα τα υγειή ταμεία έχουν και άλλα έσοδα πέραν των εισφορών των εργαζομένων (αγγελιόσημο, "δικηγορόσιμο", .....). Αντίθετα το ΙΚΑ χρησιμοποιήθηκε για κοινωνική πολιτική (π.χ. ένταξη απόρων) χωρίς να του δωθεί κανένας επιπλέον πόρος.
Επίσης κάθε ειδική παροχή έχει δωθεί για κάποιο λόγο: πχ το ρεύμα στους ΔΕΗτζήδες είχε δωθεί έναντι αυξήσεων κάποτε που δεν μπορούσαν να τους δώσουν αύξηση.
Ας δούνε πρώτα τις παράνομες συντάξεις - υπάρχουν περιοχές της Ελλάδας που έχουν 5πλάσια ποσοστά αναπηρικών από το μέσο όρο - , ας δώσει το κράτος και οι επιχειρήσεις αυτά που χρωστάνε, ας δουν όλες τις επιχειρήσεις που έχουν πολλούς εργαζόμενους ακριβώς στο όριο των ενσήμων για να βγάζει ο εργαζόμενος δικαίωμα ασφάλισης υγείας (μυρίζει μαύρα μεροκάματα) και αφού βάλουν κάποια τάξη να μας πουν πόσα τους λείπουν.
Αλλά όχι είναι πολύ πιό εύκολο να αυξήσουν τα χρόνια, να μειώσουν τα επικουρικά, κλπ κλπ και όλα να μείνουν πάλι ανεξέλεγτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Μαλιστα..Το κειμενακι ετσι οπως εγραψες την τελευταια προταση δεν ξεκαθαριζει τι εννοεις.Λες αλλη ηλικια αλλα μυαλα.Μετα δεν μπορει να ξερει κποιος τι θες να πεις με αυτο.Ειπες και οτι συμφωνεις μαζι του και προτεινει φυλακιση.Τωρα ,νομιζω κατι καταλαβα.Οχι,τελειως αλλα οκ δεν πειραζει μην αγχωνεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
δεν αγχωνομαι γιαυτο σου εξηγησα για να μην παρεξηγηθω! μπορει και εγω να μην το διατυπωσα σωστα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kinezoula

Νεοφερμένος

Η kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Ε,ναι συμβαινουν αυτα .Δεν πειραζει..Μπορει εγω να μην καταλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top