Apple vs Android

Apple vs Android

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 29)
  • Android δαγκωτό

    Ψήφοι: 17 58.6%
  • Apple

    Ψήφοι: 9 31.0%
  • Δεν έχω προτίμηση

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Μ αρέσουν και τα δύο εξίσου

    Ψήφοι: 1 3.4%
  • Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα από τα δύο

    Ψήφοι: 2 6.9%

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
iphone 5s το καλυτερο μοντελο εβερ
To iPhone 5s είναι ένα από τα καλύτερα iPhone. To πρώτο smartphone που φόρεσε 64bit cpu. Φέτος πιθανόν να είναι η τελευταία χρονιά που παίρνει αναβαθμίσεις. Όποιος του αρέσει μπορεί να το αναβαθμίσεις με SE που είναι 2 χρόνια μεταγενέστερο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ψαχνω να αγορασω καινουριο κινητο αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω. Ειμαι χρονια με blackberry αλλα ηρθε η ωρα να το αποχωριστω (πιθανοτατα πριν μπω στον Ιουνιο) γιατι πλεον χρειαζομαι apps τα οποια δεν μπορω να εγκαταστησω, πχ το google home και αναγκαζομαι να το τρεχω μεσω android σε virtual box.
To budget μου ειναι 500-1000. Κατω απο 500 δεν δινω γιατι δεν θελω σαβουρα. Ενα καλο κινητο θα το ευχαριστηθω περισσοτερο και θα μου κρατησει περισσοτερα χρονια.
Ειμαι αναμεσα στα:
Samsung galaxy S9+
Samsung Galaxy S10e
Samsung Note 9 ή ακομα και το 8
iPhone X
LG G8 ThinQ
LG V40
Google Pixel 3XL

Το iPhone X το βρισκω σχετικα μικρο και επισης εκνευριζομαι αφανταστα με το itunes. Επισης δεν θελω face ID. Θα ηθελα να το αποφυγω αν πχ το samsung S9 ειναι καλυτερο. Θελω καλω multitasking, καλη καμερα και καλη κατασκευη γιατι μου πεφτει συχνα το κινητο και πολλες φορες το ξεχναω στην πισω τσεπη και δεν θελω να μου τσαλακωθει (βλ. bendgate). Επισης δεν θελω να κανω το κινητο μου restart καθε λιγο. Το blackberry μου δεν το κανω καθολου restart και ειναι παντα γρηγορο. Με τα android και τα iphones δεν ξερω τι παιζει. Εχω ακουσει οτι τα androids εχουν μια ταση να κολλανε. Ισχυει; Ή ισχυει μονο σε κατωτερα και φτηνα κινητα;

To νεο μου κινητο πρεπει να εχει τα εξης βασικα χαρακτηριστικα:
1. Αψογη οθονη με υψηλο pixel density
2. Να ειναι γρηγορο και να μη κολλαει
3. Να εχει καλη ποιοτητα ηχου και ομιλιας
4. Να εχει καλη μπαταρια (να χρειαζεται φορτισμα οταν παω για υπνο)
5. Να ειναι γερη κατασκευη

Το LG G8 το εχει μια φιλη μου και ειναι οντως καλο. Οι νυχτερινες ληψεις ειναι πολυ καθαρες και το κινητο πεταει. Το iPhone X το εχει ενας φιλος μου και ειναι ευχαριστημενος, αλλα απο τις φωτο που μου εχει στειλει, η καμερα δεν ειναι τοσο καλη οσο εκθειαζονται τα προιοντα της apple.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Ψαχνω να αγορασω καινουριο κινητο αλλα δεν ξερω τι να επιλεξω. Ειμαι χρονια με blackberry αλλα ηρθε η ωρα να το αποχωριστω (πιθανοτατα πριν μπω στον Ιουνιο) γιατι πλεον χρειαζομαι apps τα οποια δεν μπορω να εγκαταστησω, πχ το google home και αναγκαζομαι να το τρεχω μεσω android σε virtual box.
To budget μου ειναι 500-1000. Κατω απο 500 δεν δινω γιατι δεν θελω σαβουρα. Ενα καλο κινητο θα το ευχαριστηθω περισσοτερο και θα μου κρατησει περισσοτερα χρονια.
Ειμαι αναμεσα στα:
Samsung galaxy S9+
Samsung Galaxy S10e
Samsung Note 9 ή ακομα και το 8
iPhone X
LG G8 ThinQ
LG V40
Google Pixel 3XL

Το iPhone X το βρισκω σχετικα μικρο και επισης εκνευριζομαι αφανταστα με το itunes. Επισης δεν θελω face ID. Θα ηθελα να το αποφυγω αν πχ το samsung S9 ειναι καλυτερο. Θελω καλω multitasking, καλη καμερα και καλη κατασκευη γιατι μου πεφτει συχνα το κινητο και πολλες φορες το ξεχναω στην πισω τσεπη και δεν θελω να μου τσαλακωθει (βλ. bendgate). Επισης δεν θελω να κανω το κινητο μου restart καθε λιγο. Το blackberry μου δεν το κανω καθολου restart και ειναι παντα γρηγορο. Με τα android και τα iphones δεν ξερω τι παιζει. Εχω ακουσει οτι τα androids εχουν μια ταση να κολλανε. Ισχυει; Ή ισχυει μονο σε κατωτερα και φτηνα κινητα;

To νεο μου κινητο πρεπει να εχει τα εξης βασικα χαρακτηριστικα:
1. Αψογη οθονη με υψηλο pixel density
2. Να ειναι γρηγορο και να μη κολλαει
3. Να εχει καλη ποιοτητα ηχου και ομιλιας
4. Να εχει καλη μπαταρια (να χρειαζεται φορτισμα οταν παω για υπνο)
5. Να ειναι γερη κατασκευη

Το LG G8 το εχει μια φιλη μου και ειναι οντως καλο. Οι νυχτερινες ληψεις ειναι πολυ καθαρες και το κινητο πεταει. Το iPhone X το εχει ενας φιλος μου και ειναι ευχαριστημενος, αλλα απο τις φωτο που μου εχει στειλει, η καμερα δεν ειναι τοσο καλη οσο εκθειαζονται τα προιοντα της apple.

Nelliel εγώ έχω iPhone X και είναι τέλειο.Τωρα αν δεν θες iPhone τότε για εμένα πάντα πας σε Galaxy s9+.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Αυτο που δεν μου αρεσει στο iphone X ειναι η οθονη του. Μου φαινεται αρκετα στενη. Η αλλη μου επιλογη ειναι το iphone XS αλλα το θεωρω κοροιδια να πληρωσω πανω απο χιλιαρικο για κινητο. Ακομα και το χιλιαρικο το θεωρω υπερβολικο για κινητο αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι το νεο norm στα κινητα. Τα animojis και οι λοιπες φανφαρες δεν με ενδιαφερουν. Το θελω για να κανω την δουλεια μου, να βγαζει καλες φωτο, να μην κολλαει και να μην ενοχλει στα ματια (δεν μπορω χαλια οθονες με ξεθωριασμενα χρωματα και χαμηλη αναλυση). Παιχνιδια δεν παιζω, οποτε δεν με νοιαζει ο επεξεργαστης.

Με προβληματιζει πολυ η αποδοση στα android και αρχιζω να σκεφτομαι ακομα και το iphone 8 plus που εχει αυτα που θελω και πιο φαρδια οθονη, αλλα με ενοχλει το bezel. Εχει κανεις το samsung S9 ή το S8? Κολλανε; Θελουν συχνα επανεκκινηση; Μεταξυ samsung και LG ποιο ειναι καλυτερο; Εχω την εντυπωση οτι τα samsung ειναι υπερτιμημενα.

Οσο και αν αντιπαθω την apple, με βλεπω να καταληγω εκει. Αν παρω το 8, πιστευω θα μου παει 1 χρονο και μετα θα μπορεσω να το πουλησω για κανενα 600αρι και να παρω το XS που θα εχει πεσει η τιμη του. Με τα ακουστικα τι παιζει στα iphones?

Οποτε σκεφτομαστε τωρα και το: iphone 8+ vs iphone X
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Αυτο που δεν μου αρεσει στο iphone X ειναι η οθονη του. Μου φαινεται αρκετα στενη. Η αλλη μου επιλογη ειναι το iphone XS αλλα το θεωρω κοροιδια να πληρωσω πανω απο χιλιαρικο για κινητο. Ακομα και το χιλιαρικο το θεωρω υπερβολικο για κινητο αλλα πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι το νεο norm στα κινητα. Τα animojis και οι λοιπες φανφαρες δεν με ενδιαφερουν. Το θελω για να κανω την δουλεια μου, να βγαζει καλες φωτο, να μην κολλαει και να μην ενοχλει στα ματια (δεν μπορω χαλια οθονες με ξεθωριασμενα χρωματα και χαμηλη αναλυση). Παιχνιδια δεν παιζω, οποτε δεν με νοιαζει ο επεξεργαστης.

Με προβληματιζει πολυ η αποδοση στα android και αρχιζω να σκεφτομαι ακομα και το iphone 8 plus που εχει αυτα που θελω και πιο φαρδια οθονη, αλλα με ενοχλει το bezel. Εχει κανεις το samsung S9 ή το S8? Κολλανε; Θελουν συχνα επανεκκινηση; Μεταξυ samsung και LG ποιο ειναι καλυτερο; Εχω την εντυπωση οτι τα samsung ειναι υπερτιμημενα.

Οσο και αν αντιπαθω την apple, με βλεπω να καταληγω εκει. Αν παρω το 8, πιστευω θα μου παει 1 χρονο και μετα θα μπορεσω να το πουλησω για κανενα 600αρι και να παρω το XS που θα εχει πεσει η τιμη του. Με τα ακουστικα τι παιζει στα iphones?

Οποτε σκεφτομαστε τωρα και το: iphone 8+ vs iphone X


Κοιτά εγώ έχω το iPhone X 256Gb μαύρο,το πήρα από Γερμανία τα Χριστούγεννα 1.100€.
Είναι πολύ καλο κινητό αλλά εγώ είμαι fan της Apple και δεν ξέρω αν είμαι αντικειμενικος.Το 8+ είναι πολύ καλό κινητό αλλά με bezels.Τι λες για iPhone XR?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Αpple

Ανεξάρτητα από το design του, το iPhone 8/8 plus είναι περσινό κινητό και έχει μεγάλη διάρκεια ζωής και κατά τη γνώμη μου το πιο value4money κινητό της apple. Στο skroutz πουλιέται 500 ευρώ (600 το 8 plus) άρα μην περιμεχεις μετά από ένα χρόνο να το διώξει με 600 ευρώ. To 8 θα το έπαιρνα χαλαρά. Το 8 plus το θεωρώ κακή αγορά γιατί με 660 ευρώ (τιμή skroutz) παίρνεις το Xr.

Το iPhone X είναι περσινό μοντέλο που δεν βγαίνει πια. Αυτό κρατάει τη τιμή του σταθερή. Συνεπώς αν το πάρεις θα κρατήσει για περισσότερο χρονικό διάστημα τη τιμή σε σύγκριση με το 8. Αν έχεις βλέψεις να το διώξεις σε ένα χρόνο το Χ είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Το θέμα είναι με τα iPhone είναι ότι έχουν δικιά τους λογική. Δεν είναι πιο εύκολα όπως φημολογούνται και οι περισσότεροι δεν ξερουν πώς να τα χρησιμοποιήσουν με αποτέλεσμα να μην μπορούν απλές ενέργειες όπως να μεταφέρουν τις photos από το κινητό στο pc. Αν είσαι στη κατηγορία ανθρώπων που δεν θέλουν να ανεβάζουν στα σύνεφα φωτογραφίες και προσωπικά δεδομένα το iPhone είναι κακή επιλογή καθώς η λογική του iPhone εδώ και χρόνια στηρίζεται στο cloud.

Android

Τα Huawei λόγω του εμπάρκου θα ρίξουν την τιμή τους σύντομα. Και να μην το πάρει πίσω ο Τραμπ το εμπάρκο η Ηuawei θα φτιάξει δικό της λειτουργικό που στηρίζετε στο open source κομμάτι του android (δηλαδή android χωρίς προεγκατεστημένα google service).

Από android θα έπαιρνα το Google Pixel 3a (3a XL) που ανακοινώθηκαν πριν λίγες μέρες. Stock Αndroid που θα παίρνει αναβαθμίσεις day 1. Το προτιμώ από κινεζιες τύπου Xiaomi, oneplus. H Samsung μετά το βατερλώ με το αναδιπλούμενο έχει χάσει τελείως την αξιοπιστία της.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν θελω να ανεβαζω φωτο και προσωπικα στοιχεια στο cloud. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κανω μεταφορα φωτογραφιων στο λαπτοπ μου;
Εχω βρει καποιες καλες προσφορες:
Samsung galaxy S9: 450
Google Pixel 3XL: 550

Αν περιμενω λιγο ακομα ισως πετυχω προσφορα σαν την προσφορα που πετυχα σε ipad περυσι. Τον Νοεμβριο βρηκα το ipad (το μοντελο που παιρνει sim) του 2017 στα 225.

Δεν ξερω αν εχει σημασια στην επιλογη iphone ή android, αλλα προσφατα πηρα 3 google home mini και αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερα να παρω android?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Δεν θελω να ανεβαζω φωτο και προσωπικα στοιχεια στο cloud. Δεν υπαρχει αλλος τροπος να κανω μεταφορα φωτογραφιων στο λαπτοπ μου;
Εχω βρει καποιες καλες προσφορες:
Samsung galaxy S9: 450
Google Pixel 3XL: 550

Αν περιμενω λιγο ακομα ισως πετυχω προσφορα σαν την προσφορα που πετυχα σε ipad περυσι. Τον Νοεμβριο βρηκα το ipad (το μοντελο που παιρνει sim) του 2017 στα 225.

Δεν ξερω αν εχει σημασια στην επιλογη iphone ή android, αλλα προσφατα πηρα 3 google home mini και αναρωτιεμαι αν ειναι καλυτερα να παρω android?


Κοιτά το iOS δεν συγκρίνεται σαν εμπειρία χρήσης με το Android.Το iOS είναι αποκλειστικά της Apple άρα έχεις αναβαθμίσεις ακόμα και 5 χρόνια μετά,ενώ αντίθετα το android το χρησιμοποιούν καμία 20αρια εταιρίες με αποτέλεσμα και κινητά 600€ να μην παίρνουν αναβάθμιση μετά από 2 χρόνια.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Το pixel θα δεχεται αναβαθμισεις για τουλαχιστον 3 χρονια.
Κατεληξα στο pixel, αλλα δεν ξερω ποιο να παρω. Δεν ξερω αν χρειαζομαι το XL ή το κανονικο ή ακομα το 3a.
Pixel 3: $749
Pixel 3 XL: $879
Pixel 3a XL: $649

Η διαφορα ειναι μολις $200 μεταξυ 3 XL και 3a XL. Απο κατασκευη μου φανηκαν παρομοια. Μονο στον επεξεργαστη εχουν διαφορα και στην ελλειψη διπλης καμερας μπροστα. Το ενα εχει και ασυρματο φορτισμα, αλλα προς το παρον δεν με ενδιαφερει γιατι με 2 γατες σπιτι θα βρισκω το κινητο στο πατωμα.
Ποιο να παρω?!

Το screen call παντως με εντυπωσιασε. Τελος στο σπαμ! Το google assistant που σου διαβαζει μηνυματα καθως ερχονται και σε ρωταει αν θελεις να απαντησεις, μετραει πολυ! Ειδικα εδω που βρεχει συχνα τον χειμωνα, δεν θα χρειαζεται να βγαζω το κινητο και να το εκθετω σε βροχη για να απαντω!
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Δεν ίσως πρέπει να περιμενεις το Pixel 4 και σίγουρα μέχρι αρχές Ιουνίου που είναι το WWDC της apple.

H ασύρματη φόρτιση ειναι ένα πολύ καλό χαρακτηριστικό για να το αγνοήσεις. Αναγνώριση κλήσεων spam υπάρχούν και στα iPhone μέσω εφαρμογών. Eπίσης η apple έχει πιο λεπτομερή έλεγχο στα apps που ανεβαίνουν στο App Store της. Αν εντοπίσεις παράνομη ενέργεια δεν χαρίζεται σε κανέναν developer.

To google assistant όπως παρουσιάστηκε στο google io είναι εντυπωσιακό αλλά δεν νομίζω η apple να δυσκολευτεί να κάνει κάτι παρόμοιο με το siri.

Πάντως με το iPhone δεν μπορείς να κάνεις τη κλασσικές διαδικασίες "δημιουργώ φάκελο βάζω όλα τα τραγούδια μέσα ή παίρνω τις φωτογραφίες και τα βάζω στο σκληρό". Πρέπει να δουλεύεις στο icloud αλλιως ειναι σπάσιμο νεύρων. Βέβαια ακόμα και έτσι είναι πιο ασφαλές από κάθε android κινητό.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To call screen της google στο pixel δεν ειναι το ιδιο με τα apps γιατι χρησιμοποιει ΑΙ και απανταει τις κλησεις και βλεπεις ακριβως την συζητηση που εχει το AI με το αλλο προσωπο στην γραμμη in real time. Απιστευτο και παρα πολυ χρησιμο γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να απαντησεις σε κλησεις απο telemarketers και μη, για να δεις τι θελουν. Ξερω πολλα ατομα που θα το χρησιμοποιω συχνα :D

Το ξερω οτι βολευει η ασυρματη φορτιση αλλα εμενα δεν θα με βολεψει ποτε γιατι το κινητο μου το σωζει απο πιθανες πτωσεις το καλωδιο φορτισης (με 2 γατες, εκ των οποιων η μια συνεχεια το πειραζει), δε νομιζω να χαρω ποτε την ασυρματη φορτιση :cry_x:

Δεν αντεξα και παρηγγειλα σημερα το pixel 3 XL σε λευκο, θα μου ερθει 12 ή 13 Ιουνιου. Πηγα προχθες σε μαγαζι να το πιασω και να παιξω μαζι του και μου φανηκε καλο. Το android pie μου θυμιζει αρκετα ΒΒ10 με τα gestures. Θα με βολεψει σιγουρα. Η ασφαλεια στα apps δεν με απασχολει γιατι δεν κατεβαζω απο αγνωστους developers παρα μονο απο μεγαλες εταιριες. Γενικα το κινητο το χρησιμοποιω για εμαιλ, φωτο, σερφαρισμα, social media και ως τηλεφωνο.

Επισης χθες ανακαλυψα προσφορα για δωρεαν ipad και την αρπαξα (ανοιγμα λογαριασμου σε τραπεζα). Περιμενω να μου ερθει σε 1 μηνα. Ποσο αγαπω αυτη τη χωρα. Ανοιγω λογαριασμο σε μια τραπεζα, παιρνω $500 δωρο. Ανοιγω σε αλλη παιρνω δωρεαν ipad. Εχουν μεινει αλλες 2 τωρα που προσφερουν απο $300 η καθε μια. Θα μου βγει και το κινητο δωρεαν. Ισως επρεπε να αγορασω το κινητο με $100 και συνδεση στα $60/μηνα, να κανω cancel την συνδεση την επομενη μερα και να πληρωσω το προστιμο ($380) και την μια μερα χρησης ($2). Θα μου εβγαινε στα $482. Μιση τιμη. Αλλα η συνειδηση μου δεν με αφησε να το κανω. Σας ειπα οτι και τα 3 google home mini τα πηρα δωρεαν; Τα 2 μεσω του google home που ειχε στησει η google σε ενα mall τα χριστουγεννα και το αλλο δωρεαν με συνδρομη 1 μηνα στο spotify. Ετσι οπως παει, σε λιγο δεν θα χρειαζεται να δουλευω. Θα ζω απο προσφορες.

Υποστηριζει το πιο προσφατο μοντελο ipad το apple pencil? Αν ναι, αξιζει να το παρω; Φανταζομαι ναι?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
To call screen της google στο pixel δεν ειναι το ιδιο με τα apps γιατι χρησιμοποιει ΑΙ και απανταει τις κλησεις και βλεπεις ακριβως την συζητηση που εχει το AI με το αλλο προσωπο στην γραμμη in real time. Απιστευτο και παρα πολυ χρησιμο γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να απαντησεις σε κλησεις απο telemarketers και μη, για να δεις τι θελουν. Ξερω πολλα ατομα που θα το χρησιμοποιω συχνα :D

Το ξερω οτι βολευει η ασυρματη φορτιση αλλα εμενα δεν θα με βολεψει ποτε γιατι το κινητο μου το σωζει απο πιθανες πτωσεις το καλωδιο φορτισης (με 2 γατες, εκ των οποιων η μια συνεχεια το πειραζει), δε νομιζω να χαρω ποτε την ασυρματη φορτιση :cry_x:

Δεν αντεξα και παρηγγειλα σημερα το pixel 3 XL σε λευκο, θα μου ερθει 12 ή 13 Ιουνιου. Πηγα προχθες σε μαγαζι να το πιασω και να παιξω μαζι του και μου φανηκε καλο. Το android pie μου θυμιζει αρκετα ΒΒ10 με τα gestures. Θα με βολεψει σιγουρα. Η ασφαλεια στα apps δεν με απασχολει γιατι δεν κατεβαζω απο αγνωστους developers παρα μονο απο μεγαλες εταιριες. Γενικα το κινητο το χρησιμοποιω για εμαιλ, φωτο, σερφαρισμα, social media και ως τηλεφωνο.

Επισης χθες ανακαλυψα προσφορα για δωρεαν ipad και την αρπαξα (ανοιγμα λογαριασμου σε τραπεζα). Περιμενω να μου ερθει σε 1 μηνα. Ποσο αγαπω αυτη τη χωρα. Ανοιγω λογαριασμο σε μια τραπεζα, παιρνω $500 δωρο. Ανοιγω σε αλλη παιρνω δωρεαν ipad. Εχουν μεινει αλλες 2 τωρα που προσφερουν απο $300 η καθε μια. Θα μου βγει και το κινητο δωρεαν. Ισως επρεπε να αγορασω το κινητο με $100 και συνδεση στα $60/μηνα, να κανω cancel την συνδεση την επομενη μερα και να πληρωσω το προστιμο ($380) και την μια μερα χρησης ($2). Θα μου εβγαινε στα $482. Μιση τιμη. Αλλα η συνειδηση μου δεν με αφησε να το κανω. Σας ειπα οτι και τα 3 google home mini τα πηρα δωρεαν; Τα 2 μεσω του google home που ειχε στησει η google σε ενα mall τα χριστουγεννα και το αλλο δωρεαν με συνδρομη 1 μηνα στο spotify. Ετσι οπως παει, σε λιγο δεν θα χρειαζεται να δουλευω. Θα ζω απο προσφορες.

Υποστηριζει το πιο προσφατο μοντελο ipad το apple pencil? Αν ναι, αξιζει να το παρω; Φανταζομαι ναι?


Πως και δεν πήρες iPhone?
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To call screen της google στο pixel δεν ειναι το ιδιο με τα apps γιατι χρησιμοποιει ΑΙ και απανταει τις κλησεις και βλεπεις ακριβως την συζητηση που εχει το AI με το αλλο προσωπο στην γραμμη in real time. Απιστευτο και παρα πολυ χρησιμο γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να απαντησεις σε κλησεις απο telemarketers και μη, για να δεις τι θελουν. Ξερω πολλα ατομα που θα το χρησιμοποιω συχνα :D

Το ξερω οτι βολευει η ασυρματη φορτιση αλλα εμενα δεν θα με βολεψει ποτε γιατι το κινητο μου το σωζει απο πιθανες πτωσεις το καλωδιο φορτισης (με 2 γατες, εκ των οποιων η μια συνεχεια το πειραζει), δε νομιζω να χαρω ποτε την ασυρματη φορτιση :cry_x:

Δεν αντεξα και παρηγγειλα σημερα το pixel 3 XL σε λευκο, θα μου ερθει 12 ή 13 Ιουνιου. Πηγα προχθες σε μαγαζι να το πιασω και να παιξω μαζι του και μου φανηκε καλο. Το android pie μου θυμιζει αρκετα ΒΒ10 με τα gestures. Θα με βολεψει σιγουρα. Η ασφαλεια στα apps δεν με απασχολει γιατι δεν κατεβαζω απο αγνωστους developers παρα μονο απο μεγαλες εταιριες. Γενικα το κινητο το χρησιμοποιω για εμαιλ, φωτο, σερφαρισμα, social media και ως τηλεφωνο.

Επισης χθες ανακαλυψα προσφορα για δωρεαν ipad και την αρπαξα (ανοιγμα λογαριασμου σε τραπεζα). Περιμενω να μου ερθει σε 1 μηνα. Ποσο αγαπω αυτη τη χωρα. Ανοιγω λογαριασμο σε μια τραπεζα, παιρνω $500 δωρο. Ανοιγω σε αλλη παιρνω δωρεαν ipad. Εχουν μεινει αλλες 2 τωρα που προσφερουν απο $300 η καθε μια. Θα μου βγει και το κινητο δωρεαν. Ισως επρεπε να αγορασω το κινητο με $100 και συνδεση στα $60/μηνα, να κανω cancel την συνδεση την επομενη μερα και να πληρωσω το προστιμο ($380) και την μια μερα χρησης ($2). Θα μου εβγαινε στα $482. Μιση τιμη. Αλλα η συνειδηση μου δεν με αφησε να το κανω. Σας ειπα οτι και τα 3 google home mini τα πηρα δωρεαν; Τα 2 μεσω του google home που ειχε στησει η google σε ενα mall τα χριστουγεννα και το αλλο δωρεαν με συνδρομη 1 μηνα στο spotify. Ετσι οπως παει, σε λιγο δεν θα χρειαζεται να δουλευω. Θα ζω απο προσφορες.

Υποστηριζει το πιο προσφατο μοντελο ipad το apple pencil? Αν ναι, αξιζει να το παρω; Φανταζομαι ναι?


To "Screen Call" το είδα τώρα. Θυμάμαι κάτι αντίστοιχο που η AI έκλεινε παραγγελία πελάτη και κατέγραφε στοιχεία απαραλαβής κ.λπ. Αυτό πρέπει να είναι. Η ουσία αυτή είναι. Με το pixel παίρνεις όλες τις νέες τεχνολογίες της google μόλις αυτά γίνουν release.

Νομίζω το 3 υποστηρίζει ασύρματη φόρτιση, το 3a δεν έχει.


Υποστηρίζει μολύβι το νέο iPad. Δεν το έχω χρησιμοποήσει και δεν ξέρω αν αξίζει. Το καλό είναι ότι θα έχεις και iOS και android. Συνεπώς θα καταλάβεις τι σε βολεύει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
To call screen της google στο pixel δεν ειναι το ιδιο με τα apps γιατι χρησιμοποιει ΑΙ και απανταει τις κλησεις και βλεπεις ακριβως την συζητηση που εχει το AI με το αλλο προσωπο στην γραμμη in real time. Απιστευτο και παρα πολυ χρησιμο γιατι μπορεις να το χρησιμοποιησεις για να απαντησεις σε κλησεις απο telemarketers και μη, για να δεις τι θελουν. Ξερω πολλα ατομα που θα το χρησιμοποιω συχνα :D

Το ξερω οτι βολευει η ασυρματη φορτιση αλλα εμενα δεν θα με βολεψει ποτε γιατι το κινητο μου το σωζει απο πιθανες πτωσεις το καλωδιο φορτισης (με 2 γατες, εκ των οποιων η μια συνεχεια το πειραζει), δε νομιζω να χαρω ποτε την ασυρματη φορτιση :cry_x:

Δεν αντεξα και παρηγγειλα σημερα το pixel 3 XL σε λευκο, θα μου ερθει 12 ή 13 Ιουνιου. Πηγα προχθες σε μαγαζι να το πιασω και να παιξω μαζι του και μου φανηκε καλο. Το android pie μου θυμιζει αρκετα ΒΒ10 με τα gestures. Θα με βολεψει σιγουρα. Η ασφαλεια στα apps δεν με απασχολει γιατι δεν κατεβαζω απο αγνωστους developers παρα μονο απο μεγαλες εταιριες. Γενικα το κινητο το χρησιμοποιω για εμαιλ, φωτο, σερφαρισμα, social media και ως τηλεφωνο.

Επισης χθες ανακαλυψα προσφορα για δωρεαν ipad και την αρπαξα (ανοιγμα λογαριασμου σε τραπεζα). Περιμενω να μου ερθει σε 1 μηνα. Ποσο αγαπω αυτη τη χωρα. Ανοιγω λογαριασμο σε μια τραπεζα, παιρνω $500 δωρο. Ανοιγω σε αλλη παιρνω δωρεαν ipad. Εχουν μεινει αλλες 2 τωρα που προσφερουν απο $300 η καθε μια. Θα μου βγει και το κινητο δωρεαν. Ισως επρεπε να αγορασω το κινητο με $100 και συνδεση στα $60/μηνα, να κανω cancel την συνδεση την επομενη μερα και να πληρωσω το προστιμο ($380) και την μια μερα χρησης ($2). Θα μου εβγαινε στα $482. Μιση τιμη. Αλλα η συνειδηση μου δεν με αφησε να το κανω. Σας ειπα οτι και τα 3 google home mini τα πηρα δωρεαν; Τα 2 μεσω του google home που ειχε στησει η google σε ενα mall τα χριστουγεννα και το αλλο δωρεαν με συνδρομη 1 μηνα στο spotify. Ετσι οπως παει, σε λιγο δεν θα χρειαζεται να δουλευω. Θα ζω απο προσφορες.

Υποστηριζει το πιο προσφατο μοντελο ipad το apple pencil? Αν ναι, αξιζει να το παρω; Φανταζομαι ναι?


Έχω εγώ το Apple Pencil και μπορώ να σου πω ότι τα σπάει.Σε κάνει να νιώθεις επιχειρηματίας.Επισης δεν χαλάς και την οθόνη της συσκευής με δαχτυλιες.Αρα αν μπορείς να το αγοράσεις.Φυσικα και ναι.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μου ηρθε το πιξελ πριν 2 μερες και εχω να πω οτι τα σπαει. Απο που να ξεκινησω και που να τελειωσω. Η καμερα; Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Η!!! Συγκρινα ληψεις με εναν φιλο μου που εχει το iphone XS και η διαφορα ηταν τεραστια. Ειδικα στις σκοτεινες ληψεις. Τετοιες φωτο, χωρις φλας, σε σκοταδι, δεν βγαζω ουτε με την dslr μου, εκτος αν την στησω σε τριποδα. Με το πιξελ δεν παει να κουνιεται το χερι σου; Η φωτογραφια βγαινει πεντακαθαρη. Πραγματικα ειναι απο αλλο πλανητη η καμερα.

Το ΑΙ στο τηλεφωνο εξισου υπεροχο. Το screen call ηδη μου εχει γινει συνηθεια. Τελος τα τηλεφωνα απο ατομα που σε πρηζουν με τις ωρες. Απανταει το ΑΙ για εσενα. Το λογισμικο αψογο. Παει σφαιρα και εχει gestures που μου θυμιζουν πολυ το BB10 OS. To haptic feedback ανετο και το ευχαριστιεσαι. Το integration με google drive, google photos, κτλ αψογο. Εχω απεριοριστο χωρο στο google photos για φωτογραφιες και βιντεο σε original αναλυση. Ηδη εχω τραβηξει παρα πολλες και μου ειναι στα 0.0KB/15GB. Ουσιαστικα οτι φωτογραφια/βιντεο εχει τραβηχτει στο πιξελ δεν το μετραει το google drive. Αν το κινητο σου γεμισει και δεν εχεις αλλο χωρο, κανει backup ολες σου τις φωτο/βιντεο στο drive και τα σβηνει απο το κινητο αφηνωντας μονο αυτες των τελευταιων 2 μηνων. Ουσιαστικα δεν ανησυχεις καθολου για αποθηκευτικο χωρο. Ο φιλος μου με το iphone ηδη ψαχνοταν σημερα να παρει το πιξελ. Εβλεπε βιντεο στο youtube πως να κανει την μεταβιβαση :rofl:

Στο κουτι μαζι με το τηλεφωνο, υπηρχε fast charger, βυσμα για να συνδεεις κανονικα ακουστικα σε usb-c, ακουστικα και βυσμα usb-c/usb 3.
Πιστευω πως η google επιφυλασσει περισσοτερες εκπληξεις στο μελλον με την καμερα και το ΑΙ. Το google assistant δεν συγκρινεται με το siri. Ειναι ετη φωτος μακρια. Ειδικα οταν μπαινει στο παινχιδι και το google home.

Απο το blackberry μου εχουν λειψει 2 πραγματα: το πληκτρολογιο (πραγματικα ειναι αλλη αισθηση, πιο γρηγορο και δεν εκανα σχεδον κανενα λαθος οταν εγραφα μηνυματα) και το hub. Ειδικα στο email management το hub ειναι οτι καλυτερο βγηκε ποτε σε κινητο. Τωρα ψαχνομαι να δω αν με βολευει πιο πολυ το gmail ή το outlook app. Μαλλον στο outlook θα καταληξω γιατι μου φαινεται πιο πρακτικο οταν εχεις 5-6 λογαριαμους email.

Αυτη την φωτο τραβηξα στις 8 το βραδυ, ενω φυσουσε:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Κάποιοι απορρίπτουν το pixel επειδή θεωρούν ότι "ακριβό" γι αυτά που προσφέρει. Προτιμούν τα τουμπανιασμένα κινέζικα τύπου xiaomi/οneplus. Μόνο και μόνο που θα παίρνει day one όλες τα νέα χαρακτηριστικά για μένα σβήνει όλους τους αντιπάλους.

Αυτό που μου αρέσει στο iPhone είναι ότι κάθε χρόνο υπάρχει αναβάθμιση με νέα χαρακτηριστικά και κάθε χρόνο έχεις καινούρια πράγματα να δεις. Στο android αυτή την αίσθηση την προσφέρει μόνο τα google pixel.

To google photo το χρησιμοποιώ και εγώ λόγω του τζάμπα χαρακτήρα του. Ευτυχώς που αποφάσισες και εσύ να χρησιμοποποιήσεις cloud υπηρεσίες. Ανέβασες και τις φωτογραφίες από τη dslr στο google photos. To google assistant όντως είναι πολύ μπροστά, αλλά το siri θα απαντήσει το φθινόπωρο.

Η δύναμη του iPhone ειναι τα apps. Αν εξαιρέσεις τα γνωστά apps που έχουν αναπτύξει δικα του εργαλεια ανάπτυξης λογισμικού, οι μικρότεροι δημιουργοί κάνουν πιο εύκολα καλό "app" στο iOS από ότι στο Αndroid.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Κοιτα, το να παρω ενα κινεζικο 50πυρηνο με 100GB ram δεν μου λεει τιποτα αν δεν εχει καλο λογισμικο. Και τα iphones εχουν χαλια χαρακτηριστικα μπροστα στα κινεζικα. Ποιο κινητο ομως λειτουργει αψογα; Επισης για καποιον λογο ειναι τα flagships πιο ακριβα.
Το βλεπω και στην δουλεια με το samsung tab E 2018 vs ipad 2018. Το low end tablet δεν τραβαει. Μισο χρονο το εχουμε και ηδη σερνεται. Ναι μεν ως λογισμικο το θεωρω πιο user friendly και πιο καλο για multitasking, αλλα ως εκει. Ολα τα υπολοιπα ειναι χαλια. Βεβαια απο κατι αλλα tablets ειναι καλυτερο (επεσε χωρις θηκη στο πατωμα με την οθονη προς τα κατω και δεν εσπασε), αλλα δεν μπορει να συναγωνιστει high end tablets.

Με τετοια καμερα δεν επαιζε να μη χρησιμοποιησω το google photos. Θα μου γεμισει το κινητο σε χρονο dt. Πραγματικα υπεροχες φωτο. Ηδη εχω βγαλει 1GB φωτογραφιες τις τελευταιες 2 ημερες! Πλεον δεν χρειαζεται να κουβαλαω την dslr μου σε καθε ταξιδι! :D
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
:confused: Το live caption του google pixel 4 είναι φοβερό:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
το recorder app και το νεο google assistant που λειτουργει offline ειναι για μενα μεχρι τωρα τα πιο χρησιμα εργαλεια στο 4 που ευτυχως θα ερθουν και στο 3 μαζι με το astrophotography. To google assistant εχει ξεφυγει εντελως απο τον ανταγωνισμο. Δεν συγκρινεται πλεον ουτε με alexa ουτε με siri. To alexa ειναι πολυ χαλια παντως.



Ανυπομονω για το recorder app να ερθει στο 3. Θα μου λυσει τα χερια στα meetings, ειδικα οταν κραταω minutes. Θα στελνω το transcript αντι να γραφω με τις ωρες.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top