Apple

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Αντικαταστάθηκαν τα βασικά μοντέλα των MacBook Pro, air και mini. Συνεπώς το performance είναι καλύτερο αναλογικά με τον core i3 και τον i5 8ης γενιας.
Το πιο φρηνό macbook που μπορώ να πάρω πόσο κάνει;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Είναι 100 - 200 ευρώ φθηνότερα από τα αντίστοιχα περσινά μοντέλα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
To Matlab θα τρέχει native σε M1 Mac
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
new era


Single Core benchmarks



Multi Core benchmarks


Τo Geekbench τρέπει με rosseta 2 (εξομοίωση). Τα νούμερα είναι εκπληκτικά και game changing.
To μόνο αρνητικό είναι ότι η προσθήκης 16gb RAM και SSD στοιχίζει και οι τιμές ξεφεύγουν. Σε λίγες μέρες θα έχουμε και πρώτα review.

1605169578519.png






MacBook Air 13
M1 8-Core/8GB/256GB/7-Core GPU – €1179
M1 8-Core/8GB/512GB/7-Core GPU – €1549
MacBook Pro
M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU – €1599
M1 8-Core/8GB/512GB/8-Core GPU – €1849
Mac Mini
M1 8-Core/8GB/256GB/8-Core GPU – €879
M1 8-Core/8GB/512GB/8-Core GPU – €1149

H Apple φέτος κλείνει στόματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Πάμε να δούμε τα οικονομικά στοιχεία της apple για το τρίτο τρίμηνο καθώς και της ανταγωνίστριας Samsung.

Apple Q3
•Revenue: 64.7 billion dollars
•Net profits: 12.7 billion dollars
•IPhone sales: 42.7 million units
•IPad sales: 13.9 million units

Results for the first 9 months of 2020
•Revenue: 182.7 billion dollars
•Profits: 35.2 billion dollars
•IPhone Sales: 127 million units
•IPad sales: 37.27 million units

Samsung Q3
•Revenue: 57.27 billion dollars
•Net profits: 8.27 billion dollars
•Smartphones Sales: 78.27 Million Units
•Tablet sales: 9.4 million units

Results for the first 9 months of 2020
•Revenue: 147 billion dollars
•profits: 16.97 billion dollars
•Smartphones Sales: 194 million units
•tablets sales: 21.7 million units
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
1500 ευρώ το καινούργιο MacBook Pro. Όσο πάει και πέφτει η τιμή τους, από χρόνο σε χρόνο.

Απορία @akikos, από 17/11 που θα είναι διαθέσιμα τα καινούργια με το M1, θα κυκλοφορύν μόνο τέτοια; Εννοώ, τα επόμενα μοντέλα θα είναι όλα M1 ή θα βγουν και μοντέλα με άλλο είδος επεξεργαστή άρα και διαφορετική, ενδεχομένως υψηλότερη τιμή;
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
εδώ η άποψη μου για τους νέους επεξεργαστές της apple.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Απορία @akikos, από 17/11 που θα είναι διαθέσιμα τα καινούργια με το M1, θα κυκλοφορύν μόνο τέτοια; Εννοώ, τα επόμενα μοντέλα θα είναι όλα M1 ή θα βγουν και μοντέλα με άλλο είδος επεξεργαστή άρα και διαφορετική, ενδεχομένως υψηλότερη τιμή;
MacbookAir: Αντικατάστάθηκε με M1
MacBook Pro 13" 2 thunderbolt : Αντικαταστάθηκε με M1
MacBook Pro 13" 4 thunderbolt : Δεν αντικαταστάθηκε με M1
MacBook Pro 16" 4 thunderbolt : Δεν αντικαταστάθηκε με M1

Ότι δεν αντικαταστάθηκε κυκλοφορεί κανονικά. Πέρσυ η Apple ειπε ότι σε χρόνια (1 από τωρα) δεν θα υπάρχει intel MacBook.

Bechmark που κυκλοφόρησαν δείχνουν το νέο Αir Μ1 πιο δυνατό από το 16" intel. Κρατώ μικρό καλάθι και περιμένως τους reviewer να το πάρουν στα χέρια τους. Αν οι φήμες ισχύουν μιλάμε για επίδειξη δύναμης καθώς τα πιο casual μοντέλα νικάνε τα περσινά ισχυρά intel.

Οι τιμές είναι 100 - 150 δολάρια/ευρώ πιο φθηνά από τα αντίστοιχα περσινά. Όταν θες όμως να τους προσθέσεις μνήμη και ssd (γίνεται μόνο πριν τη παραγγελεία) τότε πεφτει ενα 250αρι περίπου για κάθε αλλαγή.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Τα προϊόντα της Apple είναι πανάκριβα.Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να αγοράσει Apple αντί για κάποια άλλη μάρκα.

Εγώ ας πούμε έχω Sony Xperia XA 3 χρόνια τώρα.Τι θα κέρδιζα αν είχα αγοράσει Iphone των 400 € ;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Τα προϊόντα της Apple είναι πανάκριβα.Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να αγοράσει Apple αντί για κάποια άλλη μάρκα.

Εγώ ας πούμε έχω Sony Xperia XA 3 χρόνια τώρα.Τι θα κέρδιζα αν είχα αγοράσει Iphone των 400 € ;
Τίποτα. Και εγώ μετά από 3 iPhone θα πάω σε S20 FE!!!
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η απάντηση είναι ίδια στο ερώτημα γιατί να αγοράσει κάποιος MB, Porsche κλπ και όχι ένα Toyota, Nissan, Kia κλπ...
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
παιδιά ειναι θέμα λογισμικού.... πλέον τα iPhone είναι για όλες τις τσέπες


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τίποτα. Και εγώ μετά από 3 iPhone θα πάω σε S20 FE!!!
Πιστεύω μετά το s20 fe θα πας και παλο σε iPhone
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Τα προϊόντα της Apple είναι πανάκριβα.Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να αγοράσει Apple αντί για κάποια άλλη μάρκα.

Εγώ ας πούμε έχω Sony Xperia XA 3 χρόνια τώρα.Τι θα κέρδιζα αν είχα αγοράσει Iphone των 400 € ;
- Καλύτερη οθόνη και στη θέαση, στην αντοχή και στην αφή.
- Από το Σεμπτέμβριο του 2021 δεν θα μπορείς να φορτώσεις αρκετές ιστοσελίδες με τoν default browser. Γενικά η
-Δεν παίρνεις αναβαθμίσεις καθώς η συσκευή σου σταμάτησε στο Android 7. Συνεπώς έχεις σοβαρά θέματα ασφαλείας.

Γενικά η συσκευή σου έχει προβλήματα ασφαλείας μόλις 3 χρόνια από την αγορά της. Και αυτό για 100 ευρώ το χρόνο αν αγόραζες π.χ. το iPhone 6s αντί για το Xperia. πριν 3 χρόνια
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Εντυπωσιακό
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Υπάρχουν φήμες ότι το iPhone 7 την γλυτώνει για του χρόνου.

iOS 15 Rumored to Drop Support for iPhone 6s and 2016 iPhone SE


Δυστυχώς υπάρχουν φήμες που το Touch Bar φεύγει από τα MacBook Pro. Κατά τη γνώμη μου λάθος καθώς αν του προσθέτανε δόνηση θα ήταν τέλειως. Το χειρότερο ειναι ότι σκοπεύουν να επαναφέρουν και άλλες θύρες εκτός των thunderbolt που πραγματικα δεν βρίσκω το λόγο. Καλύτερα να προσθέσουμε επιπλέον αλλές 2 thunderbolt.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
@akikos


τι έχεις να πεις για αυτά που λέει ο παιδακης στην διαφήμιση της Apple.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top