Apple

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Υπάρχουν φήμες ότι στα επόμενα MacBook θα επανέλθει το magsafe και οι sd card readers. Θαρρώ το magsafe δεν θα έχει καμία σχέση με την αντίστοιχη θύρα του 2015 αλλά θα μοιάζουν με το φετινό magsafe των iPhone. To ερώτημα είναι που ακριβώς θα το βάλουν. Πίσω από την οθόνη, κάτω από το laptop στις θύρες.

Άλλη φήμη είναι ότι θα επανέλθουν οι sd card στους Αpple υπολογιστές. Το θεωρώ πισογύρισμα και πισογύρισμα. Εδώ δεν έχουν θύρα ethernet, την sd card θυμήθηκαν. Θα προτιμούσαν να προσθέσουν και άλλες thunderbolt στα φθηνότερα MacBook.

Τέλος έχουν κατάργηση του Touch Bar. Μου άρεσε και δυστυχώς δεν βγήκε ποτέ σε desktop πληκτρολόγιο. Δίνει την δυνατότητα στο προγραμματιστή να προσθέσει δυναμικά πλήκτρα στις εφαρμογές του κάτι που είναι game changing. Αν του προσθέτανε και δόνηση θα ήταν ιδανικό.
 

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Ασχετο με τη συζτηση αλλα σχετικο με macbook. Θελω να συνδεσω δευτερο εξωτερικο μονιτορ στο μακ, και το dock που εχω δυστυχως εχει μια θυρα usb c, μια hdmi και 2 θυρες usb.

Επίσης ειναι ετσι σχεδιασμενο που πιανει και τις 2 θυρες του μακ (ειναι αυτα τα satechi που κουμπωνουν πανω στο μακ). Καμια ιδεα με ποιο τροπο μπορω να κανω τη δουλεια μου? Το μονο που ερχεται στο μυαλο ειναι να αγορασω ξεχωριστο ανταπτορα usb-hdmi...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Φαντάζομαι και οι 2 οθόνες έχoυν hdmi.

Θέλει προσοχή γιατί στα Mac δεν υποστηρίζεται διπλό hdmi από την ίδια πόρτα σε extend mode με τα απλά usb-c hub. Στο amazon βάζουν αυτή τη φωτογραφία. Πρακτικά δεν έχουν δύο hdmi αλλά ειναι 1 splitter.



1) Πάρε 2 τέτοια


2) ή 1 τέτοιο


Αυτός είναι thunderbolt 3 αντάπτορας και όχι απλός usb-c και υποστηρίζει 2 hdmi (δεν ειναι hdmi splitter).

Σημείωση:




Έχω αυτόν τον αντάπτορα αν συνδέσω σε αυτόν την 1080p οθόνη με hdmi και τη οθόνη 4k/60hz (έχει θύρα usb-c) ταυτόχρονα δεν δείχνει η 4κ. Βέβαια στο ενσωματωμενο hub της οθόνης έχω συνδεμένα κάμποσα πράγματα και ίσως ξεμαίνει από ενέργεια. Παίζει να συμβαίνει επειδή είναι μούφα ο αντάπτοράς μου ενώ εσένα είναι καλός. Σε κάποιους αυτή η λύση δουλεύει.

Το δικό μου έχει άλλες 2 thunderbolt από την άλλη πλευρά συνεπώς δεν με απασχολεί.

Πάρε 1 τέτοιο
συνδύασε το με το hub που έχεις. Αν δεν δουλεύει πάρε αλλο 1
και βάλε 1 σε κάθε θύρα. Πάρτα από amazon στο link που έχω στο 1 ή σε κάποιο skroutzoμαγαζο. Στο istorm ο αντίστοιχος της apple κάνει 90 ευρώ. Αν είναι να δώσεις 90 πάρε thunderbolt 3 hub που έχω στη λύση 2.



Μπορείς να ψάξεις και εδώ για άλλες λύσεις από κάποιους που είχαν το ίδιο προβληματισμό με σένα:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Στο Apple Arcade προστέθηκαν δημοφιλή παιχνίδια. Μερικα από αυτά τροποποιήθηκαν ώστε να μην εχουν διαφημίσεις, in app purchases και micro-transactions.

Φανταστικό update από την Apple.

  • Really Bad Chess
  • Sudoku Simple
  • Backgammon
  • Tiny Crossword
  • Solitaire
  • Monument Valley
  • Mini Metro
  • Threes!
  • Fruit Ninja Classic
  • Chameleon Run
  • NBA 2K21 Arcade Edition
  • Simon's Cat: Story Time Tactile Games
  • Star Trek: Legends
  • The Oregon Trail
  • Cut the Rope Remastered
  • SongPop Party
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Έχει apple σε 12'
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Εντυπωσιακά τα AirTags. Η καλύτερη εφαρμογή των beacon. Κάνει tracking τα αντικειμενά σου χρησιμοποιώντας τις apple συσκευές είτε ειναι δικά σου ή κάποιου ξένου. To χειριστήριο μου αρέσει πολύ.

Απογοήτευση το Apple TV. Βάλτε τον Α14Χ. Όχι Α12Χ που ειναι 2 ετών. Έλεος.

Μου αρέσουν τα iMac. Μπορεί στο μάτι να ειναι άσχημα αλλά είναι πολυ λεπτά.


Το iPad Pro με Μ1 cpu πλέον είναι εργαλείο. Aπλώς το θεωρώ για εξειδικευμένο κοινό για να εκμεταλευτή την ισχύ του.

Magic keyboard με TouchID
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
image.jpeg

Αύριο το βράδυ έχουμε την έναρξη του WWDC 2021, του developer συνεδρίου της Apple, που θα γίνει για μια ακόμα μόνο φορά μόνο δικτυακά.

Έχουμε φήμες να παροσυσιαστούν τα πρώτα (πραγματικά) επαγγελματικά MacBook με arm επεξεργαστή. Ελπίζω στα MacBook Pro να μην προσθέσουμε εξειδικευμένες θύρες τύπου sd card. Το θεωρω πισογύρισμα αν γίνει κάτι τέτοιο. Αν τα casual μοντέλα έριξαν σαγόνια τώρα...

Θα παρουσιαστεί τα νέα λειτουργικά των apple συσκευών. Δεν θέλω μεγάλες αλλαγές και να βελτιώσουν τη σταθερότητα.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Αύριο το βράδυ έχουμε την έναρξη του WWDC 2021, του developer συνεδρίου της Apple, που θα γίνει για μια ακόμα μόνο φορά μόνο δικτυακά.

Έχουμε φήμες να παροσυσιαστούν τα πρώτα (πραγματικά) επαγγελματικά MacBook με arm επεξεργαστή. Ελπίζω στα MacBook Pro να μην προσθέσουμε εξειδικευμένες θύρες τύπου sd card. Το θεωρω πισογύρισμα αν γίνει κάτι τέτοιο. Αν τα casual μοντέλα έριξαν σαγόνια τώρα...

Θα παρουσιαστεί τα νέα λειτουργικά των apple συσκευών. Δεν θέλω μεγάλες αλλαγές και να βελτιώσουν τη σταθερότητα.
Να δουμε ποτε θα προσθεσουν οθονες αφης :lol:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Να δουμε ποτε θα προσθεσουν οθονες αφης :lol:
H oθόνη αφής στοιχίζει και καλώς δεν την βάζουν γιατί θα έπεφτε η ποιότητα στις οθόνες. Μπορείς με ένα iPad να κανείς επέκταση οθόνης και να χρησιμοποιήσεις το αφής.


Το πιο cool πράγμα που παρουσιάσανε σήμερα είναι αυτό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

H μεγάλη έκπληξη έγινε με το iOS 15. Όσες συσκευές θα πάρουν iOS 14 παίρνουν και iOS 15 κάνοντας το iPhone 6s (2015) /se 1st generation τα πιο μακροβιότερα iPhone που έχουν βγει.
Θυμίζω ότι ο ανταγωνισμός (εκτός της google) κάνει 2 major update ακόμα και στις ναυαρχίδες.




1788374.png

Tο macOS σταματά την υποστήριξη σε κάποιες συσκευές. Θεωρώ λάθος αυτή τη πολιτική της Apple. Η υποστήριξη στα Mac πρέπει να είναι τουλάχιστον 10χρονη αλλιως χάνει από τον ανταγωνισμό (windows 10, linux).
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
H oθόνη αφής στοιχίζει και καλώς δεν την βάζουν γιατί θα έπεφτε η ποιότητα στις οθόνες. Μπορείς με ένα iPad να κανείς επέκταση οθόνης και να χρησιμοποιήσεις το αφής.


Το πιο cool πράγμα που παρουσιάσανε σήμερα είναι αυτό.
ναι αλλα θα κουβαλας 2 συσκευες. Το λαπτοπ που πηρα εχει καλυτερη αναλυση και φωτεινοτητα απο αυτα της apple και το κοστος δεν ηταν μεγαλο. Ενταξει το πετυχα σε προσφορα στα $1750 απο $4000 αλλα τα mac δεν τα λες και οικονομικα. Πιστευω μια οθονη αφης δεν θα ανεβαζε το κοστος πανω απο $200
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ναι αλλα θα κουβαλας 2 συσκευες. Το λαπτοπ που πηρα εχει καλυτερη αναλυση και φωτεινοτητα απο αυτα της apple και το κοστος δεν ηταν μεγαλο. Ενταξει το πετυχα σε προσφορα στα $1750 απο $4000 αλλα τα mac δεν τα λες και οικονομικα. Πιστευω μια οθονη αφης δεν θα ανεβαζε το κοστος πανω απο $200
Μπορείς να βρεις link από amazon ή κάπου αλλού του μοντέλου που πήρες;
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Part Number: 20UB000SUS​


ναι αλλα θα κουβαλας 2 συσκευες. Το λαπτοπ που πηρα εχει καλυτερη αναλυση και φωτεινοτητα απο αυτα της apple και το κοστος δεν ηταν μεγαλο. Ενταξει το πετυχα σε προσφορα στα $1750 απο $4000 αλλα τα mac δεν τα λες και οικονομικα. Πιστευω μια οθονη αφης δεν θα ανεβαζε το κοστος πανω απο $200
To thinkpad έχει χειρότερο cpu και από το δικό μου MacBook Pro του 2018. Βέβαια τη διαφορά θα την κατλάβεις σε βαριές εργασίες (εξομοίωση, 4k rendering).

Bέβαια το MacBook Air Μ1 μπορεί να έχει πολύ καλύτερο cpu αλλά έχει χειρότερη οθόνη, αρχίζει με 8gb RAM και δεν μπορεί να δουλέψει και ως tablet με αφή. Αλλά έχει σαφώς μικρότερη τιμή.

Υπερβολικά τα 4000 αλλά κάνα 2500 θα έκανε με τέτοια οθόνη και αυτονομία το Thinkpad.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
To thinkpad έχει χειρότερο cpu και από το δικό μου MacBook Pro του 2018. Βέβαια τη διαφορά θα την κατλάβεις σε βαριές εργασίες (εξομοίωση, 4k rendering).

Bέβαια το MacBook Air Μ1 μπορεί να έχει πολύ καλύτερο cpu αλλά έχει χειρότερη οθόνη, αρχίζει με 8gb RAM και δεν μπορεί να δουλέψει και ως tablet με αφή. Αλλά έχει σαφώς μικρότερη τιμή.

Υπερβολικά τα 4000 αλλά κάνα 2500 θα έκανε με τέτοια οθόνη και αυτονομία το Thinkpad.
δεν κανω βαριες εργασιες αλλιως θα επαιρνα P series ή το nano
Eπισης το κοστος ανεβαινει λογω vPro επεξεργαστη, κατασκευης (αλουμινιο, μαγνησιο) και επισης εχει πραγματα που δινω ιδιαιτερη εμφαση οπως οι κωδικοι στην εκκινηση και στον σκληρο, το thinkshutter στην καμερα, fingerprint reader/IR camera για windows hello, spill resistant πληκτρολογιο και φυσικα το ιδιο το πληκτρολογιο που δεν συγκρινεται με κανενα αλλο σε λαπτοπ στην αγορα. To mac pro 13" με 16GB ram μου βγαινει στα $2700 και δεν εχει καν οθονη αφης και η διαφορα στην τιμη δεν δικαιολογει με τιποτα το κοστος του καλυτερου επεξεργαστη. $2000 ισως. $2700 και χωρις δυνατητα να γινεται ταμπλετ? Με τιποτα δεν θα τα εδινα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
δεν κανω βαριες εργασιες αλλιως θα επαιρνα P series ή το nano
Eπισης το κοστος ανεβαινει λογω vPro επεξεργαστη, κατασκευης (αλουμινιο, μαγνησιο) και επισης εχει πραγματα που δινω ιδιαιτερη εμφαση οπως οι κωδικοι στην εκκινηση και στον σκληρο, το thinkshutter στην καμερα, fingerprint reader/IR camera για windows hello, spill resistant πληκτρολογιο και φυσικα το ιδιο το πληκτρολογιο που δεν συγκρινεται με κανενα αλλο σε λαπτοπ στην αγορα. To mac pro 13" με 16GB ram μου βγαινει στα $2700 και δεν εχει καν οθονη αφης και η διαφορα στην τιμη δεν δικαιολογει με τιποτα το κοστος του καλυτερου επεξεργαστη. $2000 ισως. $2700 και χωρις δυνατητα να γινεται ταμπλετ? Με τιποτα δεν θα τα εδινα.
Το MacBook Pro M1 δεν εχει να προσφέρει πολλά παραπάνω από το Air. Πληρώνεις το Touch Bar που θα καταργηθεί στα επόμενα (μάλλον)

Στα ίδια λεφτά παίρνεις
MacBook Air M1 16 RAM 512gb

ggg.png

Στην Ελλάδα κάνει 1758 ευρώ αλλά στην Αμερική έχει λιγότερο δολλάρια.

ή παίρνεις το intel MacBook Pro με τι 4 thunderbolt.
fff.png


Βέβαια δεν έχουν τα πλεονεκτήματα που έχει του Thinkpad που ανέφερες παραπάνω αλλά φαίνεται ότι η Apple έχει ρίξει τις τιμές και πολλές φορές είναι κάτω από τον ανταγωνισμό (τουλάχιστον Αμερική).
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ότι έχει ρίξει τις τιμές συμφωνώ. Το air ξεκινάει από $1300+tax εδώ και δεν το λες ακριβό. Αλλά έχει 8gb ram. Προσωπικά θα το έπαιρνα αν δεν είχα την επιλογή ThinkPad ή surface pro.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top