Apple

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,830 μηνύματα.
Τα λεφτά σίγουρα τα αξίζουν. Το hype δεν αξίζουν. Και επειδή δεν ξέρω αν θα έχω πάλι ευκαιρία για iPhone μετά το τωρινό μου, θα αλλάξω σίγουρα σε Samsung.
Όχι πέρα από τη πλάκα δεν αξίζουν. Απλά έχουν θεωρηθεί μεγάλη μάρκα στο Ελλάντα γιατί θέλουμε να αντιγράφουμε τα αμερικανάκια. Αν κάνεις συγκρίσεις στο skroutz θα δεις ότι πραγματικά κινητά των 150-200 ευρώ android πατάνε κάτω και με διαφορά κινητά της apple 500+ ευρώ. Μία απλή έρευνα θέλει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Δεν κάνεις σωστές έρευνες αγοράς Φωτάκο!! Δες τα χαρακτηριστικά των κινητών που παίρνεις!! Μην ενθουσιάζεσαι από μια μάρκα :bye2:
Ναι επειδή ξέρω να ψάχνω για αυτό παίρνω Apple. Είδα και το s20 που είχα που σε 4 μήνες κόλλαγε.

Εδώ βλέπουμε ότι το iPhone 11 του 2019 νικάει στα τεστ το Samsung s22 που βγήκε πριν 4 μήνες.😉😉

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όχι πέρα από τη πλάκα δεν αξίζουν. Απλά έχουν θεωρηθεί μεγάλη μάρκα στο Ελλάντα γιατί θέλουμε να αντιγράφουμε τα αμερικανάκια. Αν κάνεις συγκρίσεις στο skroutz θα δεις ότι πραγματικά κινητά των 150-200 ευρώ android πατάνε κάτω και με διαφορά κινητά της apple 500+ ευρώ. Μία απλή έρευνα θέλει.
Γιάννη μου αστο δεν έχεις γνώση πάνω στο θέμα. Αν είχες θα ήξερες ότι το iOS της Apple είναι πολύ πιο ελαφρύ σαν softaware και δεν θέλει 200 πυρήνες για να τρέξει.😉😉
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ναι επειδή ξέρω να ψάχνω για αυτό παίρνω Apple. Είδα και το s20 που είχα που σε 4 μήνες κόλλαγε.

Εδώ βλέπουμε ότι το iPhone 11 του 2019 νικάει στα τεστ το Samsung s22 που βγήκε πριν 4 μήνες.😉😉

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Γιάννη μου αστο δεν έχεις γνώση πάνω στο θέμα. Αν είχες θα ήξερες ότι το iOS της Apple είναι πολύ πιο ελαφρύ σαν softaware και δεν θέλει 200 πυρήνες για να τρέξει.😉😉
To 11 που έγινε χαμός για το άθλιο τατσ που έχει;; :lol:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,830 μηνύματα.
Γιάννη μου αστο δεν έχεις γνώση πάνω στο θέμα. Αν είχες θα ήξερες ότι το iOS της Apple είναι πολύ πιο ελαφρύ σαν softaware και δεν θέλει 200 πυρήνες για να τρέξει.😉😉
ε όχι και να με λένε ότι δεν έχω γνώσεις τα apple fanboys. Είπαμε κάπου ώπα.

Είναι απλά τα πράγματα Φώτη. Τη βρίσκεις με το να κάνεις επίδειξη ακριβών πραγμάτων. Κατανοητό αλλά εγώ τη βρίσκω αλλιώς μωρέ αδερφάκη μου. Γουστάρω να κάνω επίδειξη της φτώχειας μου. Καθείς ό,τι έχει. Peace <3
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Όχι πέρα από τη πλάκα δεν αξίζουν. Απλά έχουν θεωρηθεί μεγάλη μάρκα στο Ελλάντα γιατί θέλουμε να αντιγράφουμε τα αμερικανάκια. Αν κάνεις συγκρίσεις στο skroutz θα δεις ότι πραγματικά κινητά των 150-200 ευρώ android πατάνε κάτω και με διαφορά κινητά της apple 500+ ευρώ. Μία απλή έρευνα θέλει.
Έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου αλλά θεωρώ το iPhone το ultimate τέρας. Κανένα παράπονο πέρα από την μπαταρία I think. Η κάμερα άψογη, σίγουρα πουλάει και το ίδιο το design που είναι όμορφο και προσεγμένο, γρήγορο, μπορεί να τρέξει τα πάντα, οπότε δεν ξέρω γιατί να προτιμήσω ένα Android αν έχω budget άνω των 500€ :sorry:
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Όχι πέρα από τη πλάκα δεν αξίζουν. Απλά έχουν θεωρηθεί μεγάλη μάρκα στο Ελλάντα γιατί θέλουμε να αντιγράφουμε τα αμερικανάκια. Αν κάνεις συγκρίσεις στο skroutz θα δεις ότι πραγματικά κινητά των 150-200 ευρώ android πατάνε κάτω και με διαφορά κινητά της apple 500+ ευρώ. Μία απλή έρευνα θέλει.
Αντικειμενικά μιλώντας τώρα, προφανώς τα προϊόντα της Apple είναι υπερτιμημένα σε σχέση με την πραγματική τους αξία και προφανώς ένα σημαντικό ποσοστό της τιμής είναι το μήλο από πίσω, αλλά η σύγκριση με κινητά low-end είναι άτοπη. Το ότι είναι υπερτιμημένα δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι καλές συσκευές, έχοντας φυσικά κι αυτές κάποια αρνητικά (η μπαταρία για παράδειγμα είναι πληγή).

Είχα πιο παλιά κινητά της κατηγορίας αυτής και δεν είναι συγκρίσιμα, αλλά σίγουρα τα ίδια χαρακτηριστικά μπορείς να τα βρεις σε ένα Android μεσαίας κατηγορίας και όχι απαραίτητα high-end. Η τελική απόδοση του κινητού εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις και από το λογισμικό φυσικά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,830 μηνύματα.
Έχουν περάσει πολλά κινητά από τα χέρια μου αλλά θεωρώ το iPhone το ultimate τέρας. Κανένα παράπονο πέρα από την μπαταρία I think. Η κάμερα άψογη, σίγουρα πουλάει και το ίδιο το design που είναι όμορφο και προσεγμένο, γρήγορο, μπορεί να τρέξει τα πάντα, οπότε δεν ξέρω γιατί να προτιμήσω ένα Android αν έχω budget άνω των 500€ :sorry:
εσύ έχεις μπάτζετ άνω των 500 ευρώ ημείς έχομεν μπάτζετ κάτω των 150 ευρώ. Στη ζωή μου ως τώρα δύο κινητά android γνώρισα. Μέχρι τα μέσα του λυκείου κινητό με κουμπάκια είχα καθώς δεν υπήρχαν λεφτά.

Απλά προσωπικά μάρκες όπως η Samsung, η Cubot και η Xiaomi είναι υπερβολικά καλές.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
ε όχι και να με λένε ότι δεν έχω γνώσεις τα apple fanboys. Είπαμε κάπου ώπα.

Είναι απλά τα πράγματα Φώτη. Τη βρίσκεις με το να κάνεις επίδειξη ακριβών πραγμάτων. Κατανοητό αλλά εγώ τη βρίσκω αλλιώς μωρέ αδερφάκη μου. Γουστάρω να κάνω επίδειξη της φτώχειας μου. Καθείς ό,τι έχει. Peace <3
Γιάννη αν ήξερες το πρώτο πράγμα που θα έλεγες είναι οτι τα Apple εχουν λιγότερα χαρακτηριστικά καθώς είναι πολύ πιο ελαφρύ σαν software. Αυτό φαίνεται όταν τα 4πυρηνα iPhone ρίχνουν 100.000 plus διαφορά στα 8πυρηνα android στα τεστ που γίνονται.😊😉
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Συμβουλή για κάποιον που σκέφτεται αν πρέπει να πάρει iphone ή να παραμείνει στη samsung: Μη διαβάσεις το θρεντ :dizzy2:

Ο κάποιος είμαι εγώ :lol:
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Ναι επειδή ξέρω να ψάχνω για αυτό παίρνω Apple. Είδα και το s20 που είχα που σε 4 μήνες κόλλαγε.

Εδώ βλέπουμε ότι το iPhone 11 του 2019 νικάει στα τεστ το Samsung s22 που βγήκε πριν 4 μήνες.😉😉
Αν κολλούσε το s20 μετά από "4 μηνες", οφείλεται σε μια από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
Α) Ελλατωματικο μοντέλο
Β) Κατάφερες κάπως να το καταστρέψεις (πορνχαμπ???)
Γ) Λες ψέματα
Δ) Το "κολλούσε" ήταν ψευδαίσθηση του μυαλό σου για να δικαιολογησεις την μετάβαση σε μηλαρακι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Αν κολλούσε το s20 μετά από "4 μηνες", οφείλεται σε μια από τις ακόλουθες περιπτώσεις:
Α) Ελλατωματικο μοντέλο
Β) Κατάφερες κάπως να το καταστρέψεις (πορνχαμπ???)
Γ) Λες ψέματα
Δ) Το "κολλούσε" ήταν ψευδαίσθηση του μυαλό σου για να δικαιολογησεις την μετάβαση σε μηλαρακι.
Μάλλον το Α.😉😉
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Γιάννη αν ήξερες το πρώτο πράγμα που θα έλεγες είναι οτι τα Apple εχουν λιγότερα χαρακτηριστικά καθώς είναι πολύ πιο ελαφρύ σαν software. Αυτό φαίνεται όταν τα 4πυρηνα iPhone ρίχνουν 100.000 plus διαφορά στα 8πυρηνα android στα τεστ που γίνονται.😊😉
Σιγά μην πετάνε και τα διαστημόπλοια του ελον μάσκ τα απλ κινητα 🤣
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
εσύ έχεις μπάτζετ άνω των 500 ευρώ ημείς έχομεν μπάτζετ κάτω των 150 ευρώ. Στη ζωή μου ως τώρα δύο κινητά android γνώρισα. Μέχρι τα μέσα του λυκείου κινητό με κουμπάκια είχα καθώς δεν υπήρχαν λεφτά.

Απλά προσωπικά μάρκες όπως η Samsung, η Cubot και η Xiaomi είναι υπερβολικά καλές.
Το κατανοώ πλήρως αυτό. Επίσης δεν είπα ότι έχω budget άνω των 500 πάντα. Επειδή κάποιος έχει iPhone (το οποίο δεν πήρα καν με το να τα σκάσω μια και έξω, το σημειώνω αυτό) δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι λεφτάς, και αντίστοιχα όποιος δεν έχει είναι φτωχός. Έτυχε απλώς να έχω το opportunity να το πάρω χωρίς να διαθέσω πολλά λεφτά. Απλώς σου λέω ότι ΑΝ είχα 500 ευρώ και πάνω και σκεφτόμουν τι κινητό να πάρω, θα έπαιρνα iPhone, για τους λόγους που ανέφερα. Βέβαια εξαρτάται και τι χρήση θέλει να κάνει ο καθένας. Πάντα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Σιγά μην πετάνε και τα διαστημόπλοια του ελον μάσκ τα απλ κινητα 🤣
Έχεις δει κανένα benchmark test στο youtube η απλά λέμε κάτι για να περνάει η ώρα?? 😉😉

Σαφώς και ο καθένας αγοράζει ότι του αρέσει και ότι μπορεί να αντέξει οικονομικά, βέβαια πλέον το iPhone δεν είναι είδος πολυτελείας, όμως πρέπει να λέμε και σοβαρά πράγματα όταν μιλάμε. Σαφώς και με ένα smartphone των 250-300€ κάνεις τη δουλειά σου. Σε καμία περίπτωση όμως ένα smartphone των 300€ δεν έχει τις ίδιες δυνατότητες με ένα smartphone των 800++ είτε αυτό λέγεται Samsung galaxy S είτε iPhone. Δες το σε παράδειγμα με αυτοκίνητα, κάνεις τη δουλειά σου με ένα Yaris και με ένα BMW x6. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι το Yaris είναι καλύτερα από τα BMW.😉😉
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Προσωπικά αξίζουν μέχρι και τελευταίο ευρώ τα Apple προϊόντα. Βγάζουν αρκετά χρόνια καλής λειτουργίας, έχουν ωραίο design (υποκειμενικό βέβαια στοιχείο αυτό), και επειδή στις μέρες μας το κινητό είναι το θησαυροφυλάκιο μας (έχουμε φωτογραφίες, βίντεο, μορφωνόμαστε, εργαζόμαστε, επικοινωνούμε, ενημερωνόμαστε και γενικά τα κάνουμε όλα) το να δώσεις 1000-1300€ για ένα κινητό σε καμία περίπτωση δεν είναι ακραία αγορά ή πολυτελής. Αν νομίζει κάποιος πως το να δώσεις 1000€ για ένα τέτοιο γκάτζετ που το χρησιμοποιείς παντού και πάντα, είναι μεγάλο ποσο ή θέμα συζήτησης, μάλλον δεν έχει να ασχοληθεί με αλλά πράγματα και αναλώνεται σε βλακειουλες.
Σαφώς έχει κινητά με 200,300,500,800€ όπως και κινητά με 2000€ αλλά τα 500€ πάνω ή κάτω στην τιμή αυτών των προϊόντων δεν θα έπρεπε να γίνονται θέμα προς συζήτηση σε καμία περίπτωση.

Άνθρωποι που ζουν σε συνθήκες ένδειας, τα βγάζουν τσίμα τσίμα και πολλές φορές ούτε έτσι και το 50αρικο το μήνα αν καταφέρουν να μαζέψουν είναι άθλος, εννοείται δεν συμπεριλαμβάνονται στους παραπάνω. Καλώς και τα σκέφτονται αυτά χρήματα εννοείται.

Αν κάποιος σκέφτεται ότι πήρε ένα κινητό 1000€ και ανέβηκε κοινωνική τάξη ή έγινε φιρμάτος κλπ. Μάλλον δύσκολα πολύ βγήκαν αυτά τα 1000€ και μετά από υπερφόρτωση του μυαλού του με προβληματισμούς του τύπου αξίζει δεν αξίζει κλπ κλπ.
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Συμβουλή για κάποιον που σκέφτεται αν πρέπει να πάρει iphone ή να παραμείνει στη samsung: Μη διαβάσεις το θρεντ :dizzy2:

Ο κάποιος είμαι εγώ :lol:
Πλήρης ταύτιση
Εγώ τον τελευταίο μήνα βρίσκοντας σε προσφορά το iPhone 11 έχοντας ήδη 5 χρόνια xiaomi το οποίο αποδείχθηκε πάρα μα πάρα πολύ πιστό😂.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Προσωπικά αξίζουν μέχρι και τελευταίο ευρώ τα Apple προϊόντα. Βγάζουν αρκετά χρόνια καλής λειτουργίας, έχουν ωραίο design (υποκειμενικό βέβαια στοιχείο αυτό), και επειδή στις μέρες μας το κινητό είναι το θησαυροφυλάκιο μας (έχουμε φωτογραφίες, βίντεο, μορφωνόμαστε, εργαζόμαστε, επικοινωνούμε, ενημερωνόμαστε και γενικά τα κάνουμε όλα) το να δώσεις 1000-1300€ για ένα κινητό σε καμία περίπτωση δεν είναι ακραία αγορά ή πολυτελής. Αν νομίζει κάποιος πως το να δώσεις 1000€ για ένα τέτοιο γκάτζετ που το χρησιμοποιείς παντού και πάντα, είναι μεγάλο ποσο ή θέμα συζήτησης, μάλλον δεν έχει να ασχοληθεί με αλλά πράγματα και αναλώνεται σε βλακειουλες.
Σαφώς έχει κινητά με 200,300,500,800€ όπως και κινητά με 2000€ αλλά τα 500€ πάνω ή κάτω στην τιμή αυτών των προϊόντων δεν θα έπρεπε να γίνονται θέμα προς συζήτηση σε καμία περίπτωση.

Άνθρωποι που ζουν σε συνθήκες ένδειας, τα βγάζουν τσίμα τσίμα και πολλές φορές ούτε έτσι και το 50αρικο το μήνα αν καταφέρουν να μαζέψουν είναι άθλος, εννοείται δεν συμπεριλαμβάνονται στους παραπάνω. Καλώς και τα σκέφτονται αυτά χρήματα εννοείται.

Αν κάποιος σκέφτεται ότι πήρε ένα κινητό 1000€ και ανέβηκε κοινωνική τάξη ή έγινε φιρμάτος κλπ. Μάλλον δύσκολα πολύ βγήκαν αυτά τα 1000€ και μετά από υπερφόρτωση του μυαλού του με προβληματισμούς του τύπου αξίζει δεν αξίζει κλπ κλπ.

Αυτό ακριβώς που λες. Οι περισσότεροι όταν ακούνε Apple ταυτόχρονα ταυτίζουν το Brand με πολύ ακριβά προϊόντα τα οποία για να τα αποκτήσεις πρέπει να είσαι παμπλουτος. Αυτό είναι εντελώς άκυρο, apple μπορείς να αγοράσεις και 1.000€ μισθό να παίρνεις. Δεδομένου ότι αλλάζουμε smartphone κάθε 2-3 χρόνια 30€ να βάζεις στην άκρη κάθε χρόνο σε 3 χρόνια έχεις 1.080€ άρα άνετα αγοράζεις Apple devices.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Εγώ αγοράζοντας Apple πάντως έχω στο μυαλό μου να το κρατήσω τουλάχιστον 4 χρόνια, γύρω στην τριετία κρατούσα προηγούμενα κινητά μου (το Samsung J5 2016 για παράδειγμα). Έτσι μόνο για να πούμε ότι κάνουν μία κάποια απόσβεση, άλλωστε δεν κάνω και καμία τρελή χρήση. Μου αρέσει το brand εμένα προσωπικά και τα παίρνω για να τα χρησιμοποιώ εγώ, όχι για να τα δείχνω, οπότε δε με νοιάζει να έχω και το τελευταίο μοντέλο εφόσον και αυτό που έχω ήδη κάνει τη δουλειά του μια χαρά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top