Apple

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Πλήρης ταύτιση
Εγώ τον τελευταίο μήνα βρίσκοντας σε προσφορά το iPhone 11 έχοντας ήδη 5 χρόνια xiaomi το οποίο αποδείχθηκε πάρα μα πάρα πολύ πιστό😂.
Είμαι "παιδί" της Samsung, αλλά σκέφτομαι να δώσω άλλη μια ευκαιρία στην apple (είχα δοκιμάσει και παλιότερα ένα). Το 13 σκέφτομαι, απλά δεν ξέρω αν όντως αξίζει ή θα πετάξω 1.000€ στα σκουπίδια.
Επισης, η αλήθεια είναι ότι γενικά αποφεύγω να έχω ακριβά πράγματα πάνω μου, αλλά ίσως το τολμήσω :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Ειλικρινά η μάνα των Samsung αυτό το μοντέλο :hehe:
Ένα σου λέω. Η μητέρα μου το κράτησε από το 2016-2021.😆😆
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ είμαι "παιδί" της Samsung, αλλά σκέφτομαι να δώσω άλλη μια ευκαιρία στην apple (είχα δοκιμάσει και παλιότερα ένα). Το 13 σκέφτομαι, απλά δεν ξέρω αν όντως αξίζει ή θα πετάξω 1.000€ στα σκουπίδια.
Επισης, η αλήθεια είναι ότι γενικά αποφεύγω να έχω ακριβά πράγματα πάνω μου, αλλά ίσως το τολμήσω :P
Έχω το iPhone 13. ΟΡΜΑΑΑΑ
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Εγώ είμαι "παιδί" της Samsung, αλλά σκέφτομαι να δώσω άλλη μια ευκαιρία στην apple (είχα δοκιμάσει και παλιότερα ένα). Το 13 σκέφτομαι, απλά δεν ξέρω αν όντως αξίζει ή θα πετάξω 1.000€ στα σκουπίδια.
Επισης, η αλήθεια είναι ότι γενικά αποφεύγω να έχω ακριβά πράγματα πάνω μου, αλλά ίσως το τολμήσω :P
Εγώ δεν θα σκεφτόμουν σε καμία περίπτωση να αλλάξω το κινητό μου και ας το έχω από το 2017 αλλά άρχισε να κάνει αρκετά νερά δυστυχώς και δεν έχω βρει κάποιο μοντέλο που να μου αρέσει από τα καινούρια της xiaomi
Για iPhone δεν είχα κοιτάξει ποτέ όμως έπεσε μια διαφήμιση από skroutz και με έχει βάλει σε τρελό διλλημα.
Εσύ ήσουν ικανοποιημένη όταν είχες δοκιμάσει;
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Ειλικρινά η μάνα των Samsung αυτό το μοντέλο :hehe:
Πες το ψέματα! Σκυλί! Και πάλι όταν το εγκατέλειψα πέρα από τη μπαταρία ήταν σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα, αλλά είχα έναν κατάλογο γνωστής αλυσίδας και είχα έντονο eye contact με το Samsung Galaxy A50, το βρήκα σε καλή τιμή και εγένετο το κακό :lol:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Δείτε όλοι πως το iphone 6/ 6 plus παραμένει μέχρι και σήμερα το πιο πετυχημένο iphone, με πωλήσεις άνω των 200 εκατομμυρίων μονάδων.😁😁

 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Εγώ δεν θα σκεφτόμουν σε καμία περίπτωση να αλλάξω το κινητό μου και ας το έχω από το 2017 αλλά άρχισε να κάνει αρκετά νερά δυστυχώς και δεν έχω βρει κάποιο μοντέλο που να μου αρέσει από τα καινούρια της xiaomi
Για iPhone δεν είχα κοιτάξει ποτέ όμως έπεσε μια διαφήμιση από skroutz και με έχει βάλει σε τρελό διλλημα.
Εσύ ήσουν ικανοποιημένη όταν είχες δοκιμάσει;
Δεν έχω άποψη, γιατί το κράτησα μόνο έναν μήνα, μιας και δεν μπορούσα να προσαρμοστώ χδ. Δεν το πέταξα προφανέστατα, αλλά το έδωσα.
Κοίτα και γω θέλω να αλλάξω,γιατί μου κάνει νερά αυτό που έχω. Γενικά είμαι από τους ανθρώπους που δένονται με τα πράγματα -αν και είναι κακό αυτό- οπότε αν κάτι δεν τα φτύσει δεν το αλλάζω. Αρχικά σκεφτόμουν είτε το Α53 ή το S21 της Samsung, αλλά με ψιλοέψησαν για iphone.
Είμαι σε τεράστιο δίλλημα!
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Δεν έχω άποψη, γιατί το κράτησα μόνο έναν μήνα, μιας και δεν μπορούσα να προσαρμοστώ χδ. Δεν το πέταξα προφανέστατα, αλλά το έδωσα.
Κοίτα και γω θέλω να αλλάξω,γιατί μου κάνει νερά αυτό που έχω. Γενικά είμαι από τους ανθρώπους που δένονται με τα πράγματα -αν και είναι κακό αυτό- οπότε αν κάτι δεν τα φτύσει δεν το αλλάζω. Αρχικά σκεφτόμουν είτε το Α53 ή το S21 της Samsung, αλλά με ψιλοέψησαν για iphone.
Είμαι σε τεράστιο δίλλημα!
Ωχ τόσο δύσκολο είναι στην χρήση;
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Προσωπικά αξίζουν μέχρι και τελευταίο ευρώ τα Apple προϊόντα. Βγάζουν αρκετά χρόνια καλής λειτουργίας, έχουν ωραίο design (υποκειμενικό βέβαια στοιχείο αυτό), και επειδή στις μέρες μας το κινητό είναι το θησαυροφυλάκιο μας (έχουμε φωτογραφίες, βίντεο, μορφωνόμαστε, εργαζόμαστε, επικοινωνούμε, ενημερωνόμαστε και γενικά τα κάνουμε όλα) το να δώσεις 1000-1300€ για ένα κινητό σε καμία περίπτωση δεν είναι ακραία αγορά ή πολυτελής. Αν νομίζει κάποιος πως το να δώσεις 1000€ για ένα τέτοιο γκάτζετ που το χρησιμοποιείς παντού και πάντα, είναι μεγάλο ποσο ή θέμα συζήτησης, μάλλον δεν έχει να ασχοληθεί με αλλά πράγματα και αναλώνεται σε βλακειουλες.
Σαφώς έχει κινητά με 200,300,500,800€ όπως και κινητά με 2000€ αλλά τα 500€ πάνω ή κάτω στην τιμή αυτών των προϊόντων δεν θα έπρεπε να γίνονται θέμα προς συζήτηση σε καμία περίπτωση.

Άνθρωποι που ζουν σε συνθήκες ένδειας, τα βγάζουν τσίμα τσίμα και πολλές φορές ούτε έτσι και το 50αρικο το μήνα αν καταφέρουν να μαζέψουν είναι άθλος, εννοείται δεν συμπεριλαμβάνονται στους παραπάνω. Καλώς και τα σκέφτονται αυτά χρήματα εννοείται.

Αν κάποιος σκέφτεται ότι πήρε ένα κινητό 1000€ και ανέβηκε κοινωνική τάξη ή έγινε φιρμάτος κλπ. Μάλλον δύσκολα πολύ βγήκαν αυτά τα 1000€ και μετά από υπερφόρτωση του μυαλού του με προβληματισμούς του τύπου αξίζει δεν αξίζει κλπ κλπ.
Το πρόβλημα στο σκεπτικό σου είναι ότι θέτεις κάποιες Χ χρησιμοτητες του κινητού, δικαίως, οι οποίες βέβαια στις μέρες μας δε δικαιολουνται από τις υπάρχουσες τιμές. Προσωπικά έχω το huawei p30 pro εδώ και 2,5 χρόνια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Και ερωτώ, ποιες λειτουργίες του κινητού των 1300ε (άσχετα αν είναι αιφοουν ή σαμσουνγκ) είναι 2,5 φορές καλύτερες ώστε να δικαιολογείται αυτή η διαφορά στη τιμή;
Τα κινητά έχουν μένει εξαιρετικά στατικά τα τελευταία χρόνια, με μόνη διαφορά την τιμή που ανεβαίνει δυσανάλογα πάνω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα κινητά έχουν μένει εξαιρετικά στατικά τα τελευταία χρόνια, με μόνη διαφορά την τιμή που ανεβαίνει δυσανάλογα πάνω.
Διαφωνώ. Παλιά τα κινητά κάνανε 500 ευρώ αλλά κάθε χρόνο θέλανε άλλαγμα. Τώρα αν πάρεις το iPhone 11 με 500 κάτι ευρώ είναι υπερsmooth. H διαφορά είναι ότι θα σταματήσει να παίρνει update νωρίτερα. Τα κινητά τώρα είναι πολύ πιο ακριβά με 5 χρόνια πιο πριν γιατί έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Είναι κακό που θα σταματήσει να παίρνει update; Γιατί και εγώ το ίδιο είχα δει σε προσφορσ 450 ευρώ
Διαφωνώ. Παλιά τα κινητά κάνανε 500 ευρώ αλλά κάθε χρόνο θέλανε άλλαγμα. Τώρα αν πάρεις το iPhone 11 με 500 κάτι ευρώ είναι υπερsmooth. H διαφορά είναι ότι θα σταματήσει να παίρνει update. Τα κινητά τώρα είναι πολύ πιο φθηνά με 5 χρόνια πιο πριν γιατί έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.
Είναι κακό που θα σταματήσει να παίρνει update; Γιατί και εγώ το ίδιο είχα δει σε προσφορσ 450 ευρώ
Το iPhone 11 βγήκε το 2019, άρα δεδομένου ότι η Apple δίνει 5-6 χρόνια update θα παίρνει κανονικά αναβάθμιση μέχρι το 2024-2025😁😁
 

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Είναι κακό που θα σταματήσει να παίρνει update; Γιατί και εγώ το ίδιο είχα δει σε προσφορσ 450 ευρώ
το διόρθωσα. Εννούσα ότι θα σταματήσει να παίρνει update νωρίτερα από τα φετινά. Έχει αρκετά χρόνια ζωής ακόμα το 11. Φέτος σταματά το 7. Έχουμε Χ - 8, Χr, 11. >3 χρόνια λογικά.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Μετά θα μείνεις με την τελευταία έκδοση. Μια χαρά θα είσαι όμως για 3 χρόνια ακόμα.
Και μια τελευταία ερώτηση
Για κάποιον που προσέχει γενικά τα κινητά του και δεν κάνει υπερβολική χρήση
Περίπου πόσα χρόνια μπορεί να διαρκέσει;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,287 μηνύματα.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,031 μηνύματα.
Και μια τελευταία ερώτηση
Για κάποιον που προσέχει γενικά τα κινητά του και δεν κάνει υπερβολική χρήση
Περίπου πόσα χρόνια μπορεί να διαρκέσει;
Είμαι στα 4.5 χρόνια με το X που το πήρα όταν βγήκε και πάει ακόμα μπομπα. Έχω αλλάξει μπαταρία μια φορά και τώρα έχει πέσει πάλι όποτε το ρίχνει λιγο, αλλά γενικά μια χαρά.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και μια τελευταία ερώτηση
Για κάποιον που προσέχει γενικά τα κινητά του και δεν κάνει υπερβολική χρήση
Περίπου πόσα χρόνια μπορεί να διαρκέσει;
Δεν υπάρχει standard απάντηση. Το iPhone 7 με πολύ βαριά χρήση μου δουλεύει άψογα πέρα από την μπαταρία που θεωρείται αναλώσιμη. Οταν λέω βαριά να είναι 6 ωρα ανοιχτό το κινητό να δουλεύει η cpu στο 50%.

Άλλοι που μπορεί να του κάνουν ελαφριά χρήση και να χαλάσει το touchID μετά που δεν επισκευάζεται.

Το κινητό έχει παγκόσμια εγγύηση 1 χρόνο και αν είναι αγορασμένο από Ελλάδα 2. Αν βγάλει τα 2 χρόνια χωρίς πρόβλημα δύσκολα θα χαλάσει στο 3ο. Προσοχή όμως αλλαγές μπαταρίας κ.λπ. σε εξουσιοδοτημένα και όχι στα φθηνά. Οι περισσότεροι που έχουν πρόβλημα είναι επειδή αλλάξανε μπαταρίες ή οθόνες σε μη εξουσιοδοτημένα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top