Apple

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Πάντως με το Skroutz και παρόμοια sites προσέχετε τις απομιμήσεις σε φορτιστές ειδικότερα. Είναι πολύ σύνηθες να πωλούνται εκεί. Ως αποτέλεσμα τα φτύνει η μπαταρία γρήγορα. Προτιμήστε τα μαγαζιά π.χ. Κωτσόβολος, Γερμανός διότι είναι ελεγμένα from what I know. Και ας τα πάρετε 5-10€ παραπάνω.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Φιλε το π30 απο σκρουτζομαγαζο το πηρα και οπως ειπα ειναι αψογο παντως.Τωρα οντως καλη η ιδεα του black friday αλλα δεν πολυβιαζομαι να αλλαξω κινητο.Ε κατω απο 650-700 δεν γλυτωνω να τα δωσω η αληθεια ειναι...
Το ιδιο κινητό έχω και εγώ. Αν άλλαζα τώρα, μάλλον θα πήγαινα σε pixel.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Who cares ? Εγω ξερω οτι απο τους Κινεζους αγορασα ενα κινητο κατω απο 150Ε το οποιο εγγυημενα θα μου κρατησει για πολλα χρονια , την δουλεια μου την κανω στο 100% .Αν και η καμερα με χαλαει λιγο σε αυτα τα κινητα το βραδυ . Το αλλο μειονεκτημα που μεχρι στιγμης δεν φαινεται να εχω θεμα ειναι οτι θα βγαινουν νεα κινητα με νεα πραγματα που εγω δεν θα εχω .Π.χ το παλιο κινητο μου δεν ειχε face ID , τωρα εχω :girl_angel:
Η ίδια η xiaomi όταν πας nα ενεργοποιήσεις το face unlock σου λέει ότι είναι λιγότερο ασφαλές από το PIN και δαχτυλικό αποτύπωμα. Δεν είναι FaceID απλώς θέλει να μοιάσει με FaceID.

Από τα σχόλια στο skroutz και στα αντίστοιχα του gsmarena καταλαβαίνεις ότι το κινητό έχει σοβαρά θέματα:
Από αδύναμο wifi, απώλεια σύνδεσης μέχρι brickαρισμα σε επανεκκίνηση (dead boot).

Την δουλειά σου τι κάνεις το θέμα είναι πως τι κάνεις.

ΥΓ: Το 99% των χρηστων apple απλα εχει το κινητο για το μηλαρακι που ειπε και ο fmar και να φλεξαρουν οτι το πηραν 1Κ παρολο που μπορουν να κανουν την ιδια δουλεια με ενα πιο φθηνο κινητο .....γουστα ειναι αυτα οκ ,ο καθενας με τις επιλογες του
Το αντίθετο συμβαίνει. Αυτός που έχει xiaomoκινητο σχολιάζει αρνητικά αυτόν που έχει iPhone (όχι απαραίτητα ακριβό iPhone). Έχει γεμίσει ο τόπος με κινητά που φαινομενικά μοιάζουν με premium και και μόλις ένα έμπειρο χέρι τα αγγίζει καταλαβαίνει τη φθήνια τους. Η Αpple δεν είναι Ferrari ή Porche. Απευθύνεται στη μάζα και προσφέρει λύσεις από 500 ευρώ. Είτε πάρεις το iPhone των 500 είτε των 1500 η Apple σου συμπεριφέρεται ως πελάτης το ίδιο.

Είναι σαν να λες ότι προτιμάς να κάνει το Αθήνα - Θεσσαλονίκη με τη παλιά εθνική γιατί είναι πιο φθηνά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Πολυ σωστο.Ειμαι κατοχος huawei p30 2 χρονια και περα απο 2 3 κολληματα τρεχει σφαιρα και η μπαταρια ειναι σε παρα πολυ καλη κατασταση.Το s8 που ειχα, μετα το πρωτο 1.5 χρονο ετρωγε ενα δυο κολληματα τον μηνα ενω η μπαταρια ειχε γινει τραγικη σε ουτε 15 μηνες.Επειδη η huawei δυστυχως δεν εχει google services και επειδη κανενα αλλο αντροιοντ κινητο μεχρι στιγμης δεν μου γεμιζει το ματι σκεφτομαι και εγω σε 1-2 χρονια να παω πρωτη φορα σε apple μετα απο 4 αντροιντ (1 Huawei 3 samsung).Ξερετε κανενα σαιτ εκτος απο σκρουτζομαγαζα με καλες τιμες iphone???
Κοίταξε σε ευρωπαϊκό amazon.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.
Είναι σαν να λες ότι προτιμάς να κάνει το Αθήνα - Θεσσαλονίκη με τη παλιά εθνική γιατί είναι πιο φθηνά.
Δεν είναι και τόσο εύστοχο αυτό.
Πιο εύστοχο είναι ότι μπορείς να κάνεις το Αθήνα-Θεσσαλονίκη με το αμάξι σου ή να νοικιάσεις ελικόπτερο.

Με το ελικόπτερο θα πας πιο γρήγορα και πιο άνετα αλλά το 90% καλύπτεται με το αυτοκίνητο.

Και αυτό γιατί πλέον για κάποιον που το κινητό το θέλει για social media, chat, κανα λαιτ παιχνιδάκι, youtube και χαλαρό browsing(το 90% δηλαδή) η διαφορά ενός κινητού 400-500€ με ένα του χιλιάρικου οποιασδήποτε εταιρείας δεν επηρεάζει σε κάτι ουσιαστικό.
Δεν είναι ότι με ένα κινητό των 500 ευρώ θα κολλάει το youtube πχ.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Εμένα ευτυχώς έχουν λειτουργήσει και τα δύο κομπλε .....μέχρι στιγμής .Το παλιό εν τω μεταξύ το έχω ακόμα ,το χρησιμοποιώ για να διαβάζω αποκλειστικά βιβλία .Επίσης τα έχω ενεργοποιημένα όλα τα pin κλπ ........εδώ που τα λέμε Περα απ' την πλάκα ,ποιος κρατάει στο κινητό του σημαντικά αρχεία ?
Η ίδια η xiaomi όταν πας nα ενεργοποιήσεις το face unlock σου λέει ότι είναι λιγότερο ασφαλές από το PIN και δαχτυλικό αποτύπωμα. Δεν είναι FaceID απλώς θέλει να μοιάσει με FaceID.

Από τα σχόλια στο skroutz και στα αντίστοιχα του gsmarena καταλαβαίνεις ότι το κινητό έχει σοβαρά θέματα:
Από αδύναμο wifi, απώλεια σύνδεσης μέχρι brickαρισμα σε επανεκκίνηση (dead boot).

Την δουλειά σου τι κάνεις το θέμα είναι πως τι κάνεις.


Το αντίθετο συμβαίνει. Αυτός που έχει xiaomoκινητο σχολιάζει αρνητικά αυτόν που έχει iPhone (όχι απαραίτητα ακριβό iPhone). Έχει γεμίσει ο τόπος με κινητά που φαινομενικά μοιάζουν με premium και και μόλις ένα έμπειρο χέρι τα αγγίζει καταλαβαίνει τη φθήνια τους. Η Αpple δεν είναι Ferrari ή Porche. Απευθύνεται στη μάζα και προσφέρει λύσεις από 500 ευρώ. Είτε πάρεις το iPhone των 500 είτε των 1500 η Apple σου συμπεριφέρεται ως πελάτης το ίδιο.

Είναι σαν να λες ότι προτιμάς να κάνει το Αθήνα - Θεσσαλονίκη με τη παλιά εθνική γιατί είναι πιο φθηνά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κοίταξε σε ευρωπαϊκό amazon.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
........εδώ που τα λέμε Περα απ' την πλάκα ,ποιος κρατάει στο κινητό του σημαντικά αρχεία ?
email, φωτογραφίες, τραπεζικές και λοιπές συναλλαγές. Ενοείται ότι δεν κρατάμε σημαντικά αρχεία αποκλειστικά στο κινητό γιατί μπορεί να το κλέψουν ή να χαλάσει. Τα σημαντικά αρχεία όλα στο cloud.


Δημόσιο πρόσωπο με κίνδυνο να τον παρακολουθήσουν και χρησιμοποιεί Android...
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Protonmail
τραπεζικές και λοιπές συναλλαγές
ProtonVPN + Paypal
Τα σημαντικά αρχεία όλα στο cloud.
Ξεχωριστο protonmail ειδικα φτιαγμενο για τετοια αρχεια που η συνδεση σε αυτον τον λογοριασμο γινεται αποκλειστικα με VPN στο σπιτι και με δεδομενα




Δεν νομιζω να διαρευσουν πουθενα εκτος βεβαια αν ειμα τιποτα σημαντικο προσωπο που εκει δεν την γλιτωνει κανεις με τιποτα . Πιστευω τα παραπανω καλυπτουν καποιον βασικο χρηστη ακομα και με android
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Protonmail

ProtonVPN + Paypal

Ξεχωριστο protonmail ειδικα φτιαγμενο για τετοια αρχεια που η συνδεση σε αυτον τον λογοριασμο γινεται αποκλειστικα με VPN στο σπιτι και με δεδομενα




Δεν νομιζω να διαρευσουν πουθενα εκτος βεβαια αν ειμα τιποτα σημαντικο προσωπο που εκει δεν την γλιτωνει κανεις με τιποτα . Πιστευω τα παραπανω καλυπτουν καποιον βασικο χρηστη ακομα και με android

στην ευπ δουλεύεις και θες τόση ασφάλεια;

το vpn τι το θες φοβασαι μη μαθει ο ISP σου ποιον email client χρησιμοποιείς;
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Το όνειρο μου γίνεται πραγματικότητα.

Θα βγαίνουμε έξω χωρίς πορτοφόλι, λεφτά, διπλώματα κ.λπ. Τώρα αρκεί να μπει όλη αυτή τη τεχνολογία σε τσιπάκι μέσα μας.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
στην ευπ δουλεύεις και θες τόση ασφάλεια;

το vpn τι το θες φοβασαι μη μαθει ο ISP σου ποιον email client χρησιμοποιείς;
PayPal την εχω ενεργοποιημενη μονο για ηλεκτρονικες συναλλαγε

Το VPN μου ειναι μονημα ανοιχτο σε kill switch mode το οποιο αν το VPN δεν συνδεθει σε σερβερ τοτε δεν εχω προσβαση στο ιντερνετ .Δλδ ,πρωτα πρεπει να συνδεθει το VPN σε σερβερ και μετα μου δινει προσβαση στο ιντερνετ ....αλλιως ειναι σαν να μην εχω ιντερνετ .Το εχω κανει να ανοιγει ο υπολογιστης και αυτοματα να ανοιγει το VPN και το VPN να συνδεθει αυτοματα σε σερβερ .Οποτε δεν μου ειναι καθολου πολυπλοκο
1658869146894.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το vpn τι το θες φοβασαι μη μαθει ο ISP σου ποιον email client χρησιμοποιείς;
Αμα συνδεομαι σε καφετερειες ή καποιος σπασει τον κωδικο του σπιτιου ....τοτε δεν μπορει να εχει προσβαση στα αρχεια μου με τον παραπανω τροπο
1658869341793.png
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
Το όνειρο μου γίνεται πραγματικότητα.

Θα βγαίνουμε έξω χωρίς πορτοφόλι, λεφτά, διπλώματα κ.λπ. Τώρα αρκεί να μπει όλη αυτή τη τεχνολογία σε τσιπάκι μέσα μας.
Τσιπακι μόνο όταν θα ξέρω ότι δεν έχει σοβαρά bugοπαρενεργεις
Screenshot_2022-07-27-00-35-16-990_gr.gov.wallet.jpg
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 633 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,797 μηνύματα.
αυτά τα κάνει και το TLS από μόνο του για αυτό σε ρωτάω
Έχει τόσο καλή επιτυχία όμως στο να μην γίνουν διαρροές? ή μήπως είναι πιο εύκολο κάποιος τρίτος να πάρει πρόσβαση στα αρχεία λόγω του ότι ίσως είναι basic έκδοση ....σαν να λέμε windows defender επιπέδου?
 

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Έχει τόσο καλή επιτυχία όμως στο να μην γίνουν διαρροές? ή μήπως είναι πιο εύκολο κάποιος τρίτος να πάρει πρόσβαση στα αρχεία λόγω του ότι ίσως είναι basic έκδοση ....σαν να λέμε windows defender επιπέδου?

basic εκδοση; στο πρωτοκολο που διεπει το https αναφερομαι. Ναι εχουν βρεθει καποιες αδυναμιες αλλα για προφανεις λογους patchαρονται αμεσως. Εδω που τα λεμε αν καποιος εχει τις γνωσεις, τα μεσα και κυριως το κινητρο να ψαξει zero day exploits του tls στη μαυρη αγορα ωστε να υποκλεψει δεδομενα απ το Νικο απ το Μπραχαμι, εχ... για αυτο λεω κατασκοπος εισαι;

το vpn κουβαλα δικο του encryption αλλα απαξ και το traffic σου περασει το exit node του δεν προστατευεσαι. Για αυτο οταν μιλαμε για public domains ο κυριος σκοπος ειναι η ανωνυμια οχι η κρυπτογραφηση.

τελος παντων ο καθενας κανει οτι θελει με τα λεφτα του :p
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,976 μηνύματα.
Το όνειρο μου γίνεται πραγματικότητα.

Θα βγαίνουμε έξω χωρίς πορτοφόλι, λεφτά, διπλώματα κ.λπ. Τώρα αρκεί να μπει όλη αυτή τη τεχνολογία σε τσιπάκι μέσα μας.
Ναι ρε Ακικε αυτό ήθελα από τη ζωή μου τόσο καιρό, να έχω ένα τσιπάκι μέσα μου. Ωραια όλη αυτή η τεχνολογία με την ψηφοποίηση αρκεί να είναι σε συσκευές και όχι μέσα στο σώμα μας. Ο άνθρωπος δεν είναι ρομπότ για να κυκλοφορεί με τσιπάκια μέσα στο σώμα του.😉😉
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τσιπακι μόνο όταν θα ξέρω ότι δεν έχει σοβαρά bugοπαρενεργεις
View attachment 105658
Μετά από καιρό συμφωνούμε και κάπου.😉😉
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ναι ρε Ακικε αυτό ήθελα από τη ζωή μου τόσο καιρό, να έχω ένα τσιπάκι μέσα μου. Ωραια όλη αυτή η τεχνολογία με την ψηφοποίηση αρκεί να είναι σε συσκευές και όχι μέσα στο σώμα μας. Ο άνθρωπος δεν είναι ρομπότ για να κυκλοφορεί με τσιπάκια μέσα στο σώμα του.😉😉
Το κινητό δεν είναι λύση. Μπορεί να στο κλέψουν ενώ κάνεις βουτιές στην θάλασσα.

Μένει και το πρόβλημα των κλειδιών. Χρειάζομαι 1 tesla να ξεκλειδώνει από το κινητό και έξυπνη κλειδαριά για το σπίτι.
 

Joji

Περιβόητο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,441 μηνύματα.
Σε ένα μαγαζί στην Αθήνα πουλάνε τα Airpods 50€ από 70€. Πρόκειται για απομίμηση; Όπου και να ψάξω κάνουν πάνω από 100€ αλλά και τα συγκεκριμένα πωλούνται σε κατάστημα κανονικά οπότε δεν θα έπρεπε να είναι legit;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top