Apple

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εξαιρετικό προμο, δείχνει ακριβώς αυτα για τα οποια δεν πρόκειται να χρησιμοποιησεις το κινητό συνήθως
Σιχαίνομαι τις σκηνοθετημένες μετά το covid παρουσιάσεις. Προτιμούσα τις live με το κοινό.

Δείχνει ο,τι πιο fake και ασυνήθιστο υπάρχει σε use case ρε παιδιά για πόσο χαπατα μας περνάνε ολους μας σαν καταναλωτες ρε σεις;;

Ο,τι βίντεο και φώτο βγάζετε καθημερινά θα το έχετε πάνω σε τρίποδο; Ή θα τραβήξετε action movie με κινητό αντι για κάμερα; Ή παίζετε high end games στο κινητό αντι για το pc και θέλετε τα πενταδιαστατα γραφικα; Κουμπί shortcuts και usb-c λες και ανακαλύπτουν τον τροχό ου-α-ου!!!! Ελατε τώρα!
Φέτος είχαμε ουσιαστικές αλλαγές. Για πρώτη φορά σε smartphone 3nm επεξεργαστή. Κορυφαίο υλικό στο κέφυλος που το ξέρουμε από το Apple Watch ultra. Μπορεις να ενεργοποιείς shortcuts μέσω του κουμπιου που αντικαθιστα τη σίγαση. Τα shortcuts στο iPhone είναι αυτοματισμοι και όχι απλές συντομεύσεις που μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους. Μέχρι τώρα μπορουσες να τις ενεργοποιησεις μεσω του Siri και τώρα σου δίνεται η δυνατότητα μέσω του κουμπιού που απαξιώνεις.

Κατά τα άλλα ο καθένας χρησιμοποιεί το smartphone διαροετικά. Μπορεί εσένα να σου φαίνονται αχρείαστα κάποια πράγματα αλλά για άλλους δεν είναι. Για το gaming είχαμε για πρώτη φορα ray tracing σε smartphone. Οταν ολοι πανε στην ευκολη λύση του cloud η Apple προσπαθεί να τρέξει τα παιχνιδια local και native. Σε λίγα χρόνια θα συνδέεις το iPhone στην tv μέσω airplay και θα παίζεις.

Η Apple αύξησε το gap από τον ανταγωνισμό πολύ παραπάνω φέτος.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,498 μηνύματα.
Σιχαίνομαι τις σκηνοθετημένες μετά το covid παρουσιάσεις. Προτιμούσα τις live με το κοινό.


Φέτος είχαμε ουσιαστικές αλλαγές. Για πρώτη φορά σε smartphone 3nm επεξεργαστή. Κορυφαίο υλικό στο κέφυλος που το ξέρουμε από το Apple Watch ultra. Μπορεις να ενεργοποιείς shortcuts μέσω του κουμπιου που αντικαθιστα τη σίγαση. Τα shortcuts στο iPhone είναι αυτοματισμοι και όχι απλές συντομεύσεις που μπορούν να συνδυαστούν μεταξύ τους. Μέχρι τώρα μπορουσες να τις ενεργοποιησεις μεσω του Siri και τώρα σου δίνεται η δυνατότητα μέσω του κουμπιού που απαξιώνεις.

Κατά τα άλλα ο καθένας χρησιμοποιεί το smartphone διαροετικά. Μπορεί εσένα να σου φαίνονται αχρείαστα κάποια πράγματα αλλά για άλλους δεν είναι. Για το gaming είχαμε για πρώτη φορα ray tracing σε smartphone. Οταν ολοι πανε στην ευκολη λύση του cloud η Apple προσπαθεί να τρέξει τα παιχνιδια local και native. Σε λίγα χρόνια θα συνδέεις το iPhone στην tv μέσω airplay και θα παίζεις.

Η Apple αύξησε το gap από τον ανταγωνισμό πολύ παραπάνω φέτος.
δεν ξερω ρε συ, το να αυξανεις το performance μου φαίνεται περιττο καθως ποσο απαιτητικη χρηση να κανεις στο κινητο; να ανοιξεις 20 καρτελες browser; να κανεις video editing; αντε να παιξεις κανενα παιχνιδι. DeX δεν ειναι παντως το iPhone. Για hardcore gaming πας στο ωραιο σου το λαπτοπ με RTX 4070 ξερω γω και με μεγαλη οθονη.

Η εκδοση στο Pro Max στα 512GB πόσο θα κοστιζει στην Ελλαδα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Ακόμα ένα φανταστικό smartphone απι την Apple, το οποίο θα είναι ξανά το Best selling όλου του πλανήτη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Έχω το iPhone 13 και σκέφτομαι να αναβαθμίσω στην σειρά 15. Αξίζει το iPhone 15 plus κατά την γνώμη σας ή όχι??
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Το καλό είναι ότι υπάρχει μία κάποια μείωση στις τιμές σε σχέση με πέρυσι. Το απλό iPhone 15 έπεσε πάλι κάτω από το ψυχολογικό όριο των 1.000€.

Ωραίο φαίνεται πάντως το κινητό, έχει κάποιες βελτιώσεις περισσότερο ουσιώδεις από πέρυσι, χωρίς βέβαια να υπάρχει κάτι που ταράζει τα νερά.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Έχω το iPhone 13 και σκέφτομαι να αναβαθμίσω στην σειρά 15. Αξίζει το iPhone 15 plus κατά την γνώμη σας ή όχι??
Όχι. Θα κάνει κανένα 1.500άρι στην καλύτερη και η μόνη αισθητή διαφορά θα είναι σε καμία ανάλυση κάμερας ή ένα νεο feature που δεν έχουν τα προηγούμενα μοντέλα. Κατά τα άλλα θα το πάρεις για να λες «Έχω το νεότερο μοντέλο».

Υ.Γ. Τώρα είδα το βίντεο. Νόμιζα ότι δεν είχε ανακοινωθεί ακόμα το πως θα είναι. Το μόνο feature που μου αρέσει είναι αυτό στο πλαϊνό του κινητού. Αλλά και πάλι δεν νομίζω να αξίζει να δώσεις περίπου 1.000€.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Έχω το iPhone 13 και σκέφτομαι να αναβαθμίσω στην σειρά 15. Αξίζει το iPhone 15 plus κατά την γνώμη σας ή όχι??
Ρε Φώτη δε θα αλλάξεις κινητό στα δυο χρόνια. Οκ τα Samsung μου δημιουργούσαν προβλήματα στα δυο χρόνια συνήθως, αλλά με τα αιφον δεν έχεις τέτοιο θέμα. Μιλάμε για τσάμπα λεφτά και στο λέω εγώ που η σπατάλη είναι το μεσαίο μου όνομα.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.
Ρε Φώτη δε θα αλλάξεις τηλέφωνο στα δυο χρόνια. Οκ τα Samsung μου δημιουργούσαν προβλήματα στα δυο χρόνια συνήθως, αλλά με τα αιφον δεν έχεις τέτοιο θέμα. Μιλάμε για τσάμπα λεφτά και στο λέω εγώ που η σπατάλη είναι το μεσαίο μου όνομα.
I second that! Το iPhone το παίρνεις και για να το κρατήσεις περισσότερα χρόνια. Από τη στιγμή που το 15 δεν έχει καμία συγκλονιστική διαφορά από το 13 και το κινητό σου λειτουργεί μια χαρά, δεν υπάρχει κανένας μα κανένας λόγος για αντικατάστασή του.
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αλλάζω κινητό κάθε 3 χρόνια γιατί συνήθως τότε μου «αχρηστεύουν» και μου κάνουν προβλήματα. ΟΚ δικά σου είναι τα λεφτά, ότι θες θα κάνεις, απλά πολύ σπάταλο ρε παιδί μου. Εξ’άλλου δεν θα βγει εκτός κυκλοφορίας any time soon, μπορείς να το πάρεις και σε έναν χρόνο.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Ούτε για iphine 15 pro αξίζει η μετάβαση??
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,576 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά αλλάζω κινητό κάθε 3 χρόνια γιατί συνήθως τότε μου «αχρηστεύουν» και μου κάνουν προβλήματα. ΟΚ δικά σου είναι τα λεφτά, ότι θες θα κάνεις, απλά πολύ σπάταλο ρε παιδί μου. Εξ’άλλου δεν θα βγει εκτός κυκλοφορίας any time soon, μπορείς να το πάρεις και σε έναν χρόνο.
@Micro κοίτα ποια στο παίζει φτωχή και θα αλλάξει αιφον σε τρία χρόνια
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
@Micro κοίτα ποια στο παίζει φτωχή και θα αλλάξει αιφον σε τρία χρόνια
Καλά καλά… Ζήσε εσύ με το προηγούμενό μου Samsung που στους 9 μήνες χάλασε η κάμερα και δεν μπορούσα να βγάλω φώτο, και λίγο αργότερα το μικρόφωνο και δεν μπορούσα να στείλω ούτε ηχητικά, ή να μιλήσω στο τηλέφωνο, αν δεν είχα ακουστικά μαζί μου :cry_x:
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η. Έχει γράψει 2,435 μηνύματα.
@Micro κοίτα ποια στο παίζει φτωχή και θα αλλάξει αιφον σε τρία χρόνια
Εγώ με το 150€ android εδώ και 3 χρόνια και ούτε σκέφτομαι να το αλλάξω , και εσείς εδώ συζητάτε αν αξίζει να δώσετε 1500€ για νέο iPhone :eek:
Καλά για την τζοτζι δεν σχολιάζω που μου το παίζει αγνή φτώχια λαϊκή κοπελίτσα , που με ώθησε στο πεζοδρόμιο για να συντηρήσω την αγάπη μας και ανακαλύπτω σήμερα ότι είχε iphone τόσο καιρό :cry_x:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Καλά για την τζοτζι δεν σχολιάζω που μου το παίζει αγνή φτώχια λαϊκή κοπελίτσα , που με ώθησε στο πεζοδρόμιο για να συντηρήσω την αγάπη μας και ανακαλύπτω σήμερα ότι είχε iphone τόσο καιρό :cry_x:
IN MY DEFENSE, όσα κινητά είχα πριν το iPhone, έκαναν από 200€ και κάτω. Και τα άλλαξα μόνο όταν έγιναν δυσλειτουργικά! Άντε :pfff:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Εγώ με το 150€ android εδώ και 3 χρόνια και ούτε σκέφτομαι να το αλλάξω , και εσείς εδώ συζητάτε αν αξίζει να δώσετε 1500€ για νέο iPhone :eek:
Καλά για την τζοτζι δεν σχολιάζω που μου το παίζει αγνή φτώχια λαϊκή κοπελίτσα , που με ώθησε στο πεζοδρόμιο για να συντηρήσω την αγάπη μας και ανακαλύπτω σήμερα ότι είχε iphone τόσο καιρό :cry_x:

Έτσι είμαστε εμείς οι καπιταλιστες man, μπορούμε να πάρουμε iphone μόνο και μόνο για να το έχουμε ως βάση για το ποτήρι του καφέ 🙃🙃.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,478 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Έτσι είμαστε εμείς οι καπιταλιστες man, μπορούμε να πάρουμε iphone μόνο και μόνο για να το έχουμε ως βάση για το ποτήρι του καφέ 🙃🙃.
Γιατί το α’ πληθυντικό παρακαλώ; Εγώ κάνω παρέα με καπιταλιστές, δεν είμαι.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,286 μηνύματα.
Τώρα που βρήκα χρόνο θα γράψω την αποψη μου για τα νέα μοντέλα.

•iPhone 15: Είναι ένα μοντέλο το οποίο η Apple το "σκότωσε" ξανά όπως και το 14 πέρσι καθώς βάζει τους περσινούς επεξεργαστές με σκοπό να ωθησει τους καταναλωτές προς την Pro σειρά. Βέβαια ο A16 bionic παραμένει πιο ισχυρός από κάθε android επεξεργαστή και δεν θα έχει κανένα θέμα, συν ότι φέτος έχουμε το Dynamic island που δίνει έναν νέο αέρα στο τηλέφωνο. Το βασικότερο μειονέκτημα παραμένει η μικρή μπαταρία. Στο μοντέλο αυτό αξίζει να πάνε όσοι έχουν από iphone 11 και κάτω καθώς οι υπόλοιποι δεν θα δουν κάποια βασική διαφορά.

•iphone 15 plus: Για εμένα είναι η πιο value for money συσκευή καθώς συνδυάζει εξαιρετικά μεγάλη μπαταρία και οθόνη σε τιμή αρκετά χαμηλότερη σε σχέση με το 15 Pro max. Το μόνο αρνητικό είναι ο περσινός επεξεργαστής που όμως δεν θα έχει κανένα θέμα στον ανταγωνισμό. Στο μοντέλο αυτό αξίζει να πάνε όσοι έχουν iphone 12/12 pro και κάτω.

•iphone 15 Pro/ Pro max: Φέτος η Apple τα έδωσε όλα για όλα στις ναυαρχίδες της καθώς ο A17 Bionic μπορει να τρέξει παιχνίδια του Playstation 5, πράγμα απίστευτο για ένα smartphone. Οι κάμερες κλασικά είναι οι καλύτερες του ανταγωνισμού ενώ στο video δεν έχει καν ανταγωνιστή. Θεωρώ ότι στο μοντέλο αυτό αξίζει να πάνε όσοι έχουν iphone 13 και κάτω καθώς θα δουν αρκετές διαφορές


•Εγώ όλως έχω πει από πέρσι είμαι fan των απλών μοντέλων και όχι των pro. Ο λογος είναι επειδή με 400-500€ λιγότερα κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου, πραγματικά δεν ξέρω ποιος χρειάζεται τα Pro μοντέλα σε daily basis. Άρα σαν πρώτη επιλογή μου θα έβαζα το iPhone 15 plus 128Gb και σαν δεύτερη το απλό iPhone 15 128GB, αν και δεν ξέρω αν θα με βόλευε ένα τόσο μεγάλο smartphone σε καθημερινή βάση. Τα Pro μοντέλα δεν είναι καν στις επιλογές μου για τους λόγους που προανέφερα



 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top