BLACK FRIDAY 2019

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Eβγαλε και τις προσφορές του ο χορηγός των unboxholics Γερμανός...

Πραγματικά :D πολύ κακές προσφορές, προσπαθώ να βρω ένα προιόν να σας δείξω και δεν μπορώ :D

https://www.germanos.gr/product/sandisk-flash-drive-ultra-flair-usb-3-0-16gb/20363967/#



https://prntscr.com/q15dec

:D το στικάκι από 8,99 το έχει 7,99 :D ρε μας δουλεύετε :D

κύριοι Καρπάδες ο Γερμανός μας δουλεύει η μου φαίνεται ; :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι γίνεται και αυτό απλά θέλω να Την πάρω μαζί μου και απο Σλοβακία Ελλάδα, κυρίως για να χωρέσουν τα δώρα και τα κρασιά που θα φέρω



Θα φέρεις δλδ κρασιά από Σλοβενία σε Ελλάδα; Σα να φέρνεις πάγο από την αίγυπτο στη Φινλανδία. :russian_roulette:

το στικάκι από 8,99 το έχει 7,99 ρε μας δουλεύετε

Τους προστατεύει ο σοσιαλισμός. Σε ελεύθερη αγορά θα τον έπινε το γερμανος γκρουπ. :(
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα φέρεις δλδ κρασιά από Σλοβενία σε Ελλάδα; Σα να φέρνεις πάγο από την αίγυπτο στη Φινλανδία.. :(
Σλοβακία είμαι όχι Σλοβενία φαστ :P έχει ένα ωραίο κρασί από κράνα και ένα άλλο με μέλι καί κάτι λικέρ με τσάι πολύ ωραίο, αν πάς να πιείς Tatra tea για την εχεμυθη!
Η Σλοβενία επίσης απίστευτα όμορφη, να πατε αν δεν έχετε πάει
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σλοβακία είμαι όχι Σλοβενία φαστ :P έχει ένα ωραίο κρασί από κράνα και ένα άλλο με μέλι καί κάτι λικέρ με τσάι πολύ ωραίο, αν πάς να πιείς Tatra tea για την εχεμυθη!
Η Σλοβενία επίσης απίστευτα όμορφη, να πατε αν δεν έχετε πάει

Ναι μπερδεύτηκα, δεν έχει καθόλου καλό κρασί. Φέρε και ελαιόλαδο αν είναι να το κάνεις έτσι.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.

Μπορείς να πάρεις αυτό:

https://www.mediamarkt.gr/el/produc...d-intel-uhd-graphics-620-full-hd-1228894.html

Και να του βάλεις την κάρτα γραφικών που θες με 138 ευρώ απ το σκρουτζ. Σου μένουν και 40 ευρώ στην τσέπη, εκτός αν θες οπωσδήποτε τη μεγαλύτερη οθόνη και το design, εγώ το λέω για να έχεις i7 επεξεργαστή. Μη με κράξετε τώρα, έχω ελάχιστες γνώσεις: μόνο τον επεξεργαστή, τον σκληρό και τη RAM κοιτάω, το παραδέχομαι εκ των προτέρων.
Απλά μου φάνηκε καλύτερο deal. :P

Σλοβακία είμαι όχι Σλοβενία φαστ :P έχει ένα ωραίο κρασί από κράνα και ένα άλλο με μέλι καί κάτι λικέρ με τσάι πολύ ωραίο, αν πάς να πιείς Tatra tea για την εχεμυθη!
Η Σλοβενία επίσης απίστευτα όμορφη, να πατε αν δεν έχετε πάει

Αχ μου είχε βάλει να δοκιμάσω ένας καθηγητής μου στη σχολή (θεούλης) ένα περίεργο λικέρ από τη Σλοβακία... Με καρύδι νομίζω; Το έχεις δει πουθενά; Ήταν τέλειο!!

ΥΓ: Όταν έρθεις Ελλάδα, μην ξεχάσεις να πάρεις τα κραγιόν που λέγαμε, τα superstay :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,859 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις αυτό:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hp-notebook-15-da1036nv-intel-core-i7-8565u-8gb-256gb-ssd-intel-uhd-graphics-620-full-hd-1228894.html

Και να του βάλεις την κάρτα γραφικών που θες με 138 ευρώ απ το σκρουτζ. Σου μένουν και 40 ευρώ στην τσέπη, εκτός αν θες οπωσδήποτε τη μεγαλύτερη οθόνη και το design, εγώ το λέω για να έχεις i7 επεξεργαστή. Μη με κράξετε τώρα, έχω ελάχιστες γνώσεις: μόνο τον επεξεργαστή, τον σκληρό και τη RAM κοιτάω, το παραδέχομαι εκ των προτέρων.
Απλά μου φάνηκε καλύτερο deal. :P
Δεν έχει usb-c αυτος που προτείνεις άρα δεν μπορείς να του κουμπώσεις εξωτερική κάρτα γραφικών. Για το cpu η πρόταση του fockou είναι καλύτερη επίσης.

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-8565U+@+1.80GHz&id=3308
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-9300H+@+2.40GHz&id=3448

και επίσης έχει και κάρτα γραφικών. Αν και του fockou είναι ακριβότερη πρόταση, η διαφορά τιμής δικαιολογείται απόλυτα γι' αυτα τα παραπάνω που προσφέρει.
 

grtt

Δραστήριο μέλος

Ο grtt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Από προϊόντα δε θα πάρω τίποτα..όμως μια και πρέπει να ανανεώσω την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου, είδα ότι από αύριο η ασφαλιστική μου έχει black friday προσφορά με 30% έκπτωση την οποία λέω να εκμεταλλευθώ!! :thumbsup:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις αυτό:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_hp-notebook-15-da1036nv-intel-core-i7-8565u-8gb-256gb-ssd-intel-uhd-graphics-620-full-hd-1228894.html

Και να του βάλεις την κάρτα γραφικών που θες με 138 ευρώ απ το σκρουτζ. Σου μένουν και 40 ευρώ στην τσέπη, εκτός αν θες οπωσδήποτε τη μεγαλύτερη οθόνη και το design, εγώ το λέω για να έχεις i7 επεξεργαστή. Μη με κράξετε τώρα, έχω ελάχιστες γνώσεις: μόνο τον επεξεργαστή, τον σκληρό και τη RAM κοιτάω, το παραδέχομαι εκ των προτέρων.
Απλά μου φάνηκε καλύτερο deal. :P



Αχ μου είχε βάλει να δοκιμάσω ένας καθηγητής μου στη σχολή (θεούλης) ένα περίεργο λικέρ από τη Σλοβακία... Με καρύδι νομίζω; Το έχεις δει πουθενά; Ήταν τέλειο!!

ΥΓ: Όταν έρθεις Ελλάδα, μην ξεχάσεις να πάρεις τα κραγιόν που λέγαμε, τα superstay :P

Orechovica λέγεται λέει μία φίλη μου αλλά δεν τό έχω δοκιμάσει η αλήθεια είναι. Έχει ένα ωραίο πολωνικό soplica λέγεται αλλά είναι με φουντούκι που είναι πολύ πολύ καλό καί τα κραγιόν μάλλον θα τά πάρω από την Ελλάδα γιατί εδώ έχω βρει μόνο αυτά που είναι σε μορφή κραγιόν στιλό. Μάλλον ξέφυγα απο το θέμα αλλά δε βαριέσαι :P
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,078 μηνύματα.
Τι ξεφτιλίκια είναι αυτά ρε. Εξίμισι κατοστάρικα για το σαπάκι και το λέμε και υπερπροσφορά;

Να ανοίξουν τον κουμπαρά και να δώσουν κανένα laptop με RTX 2070 στα 1300 ευρώ να πω ναι.

Και δεν είναι ότι δεν γίνεται. Γίνεται. Αλλά σαπάκι με 1050 2 γενιές πίσω;

Black Friday σημαίνει στο κόστος. Σημαίνει τα ρίχνουμε τουλάχιστον 35%-40% κάτω. Κι αυτό το χω δει μόνο στα Όμεν ένα 33% ίσα ίσα να πει 999 ευρώ να μην ακούγεται χιλιάρικο. Γειά σου ρε Έλληνα μανατζαραίε, έβαλες το χέρι στην τσέπη πάλι, ίδρωσες. Συναρπαστική προσφορά.


Σα μια πρόσφατη διαφήμιση γνωστής πολυεθνικής ονόματα δε λέμε "συναρπαστική εμπειρία" γιατί βάλανε ένα κανάλι με λάιφστάιλ. Κόψε τα πάγια 30% κάτω να δεις πως συναρπάζομαι φίλε μου! Τι να το κάνω το λαιφστάιλ; Να βλέπω πως γυρίζει τον κόσμο μια ινφλουένσερ με muscle cars και να τσιμπάει μισθάρα;

Ναι, συναρπαστικά πράγματα, μεγάλες προσφορές, υπερπροσφοράρες!

Και παραληρούμε μαζικώς οι καταναλωτές, "πυρ ομαδόν" φεύγουνε τα 200ευρα από τη χαρά, δεν προλαβαίνουμε να δίνουμε τις δεσμίδες για να προλάβουμε τις υπερπροσφορές της Black Friday.


Αφήστε θα τα κάνω ταξίδι και θα το πάρω το λάπτοπ από Ζυρίχη σε λίγους μήνες. 10 χρόνια με το παροπλισμένο, άλλος ένας τι θα πειράξει.
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Ο Kotsovolos δίνει την eos m100 με 279 ευρώ :D ..... αρκετά καλή τίμη.. και αξιόλογη κάμερα +70 ευρώ για 4 ετή εγγύηση...

Επίσης παιδιά εταιρίες αυτή την περίοδο δίνουν εντολές να πέσουν οι τιμές και μπορείς να βρεις χρυσές ευκαιρίες :D

Για τους hater του ελληνικού ΒLACK FRIDAY υπάρχει και το amazon όπως είπαμε.


...

https://www.photoagora.gr/fwtografia/d-slr-cameras/nikon-d750-body.html
H φωταγορά και ο Κοτσόβολος δίνουν την canon d750 800 ευρώ τρελή προσφορά παιδιά :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,859 μηνύματα.
Τι ξεφτιλίκια είναι αυτά ρε. Εξίμισι κατοστάρικα για το σαπάκι και το λέμε και υπερπροσφορά;

Να ανοίξουν τον κουμπαρά και να δώσουν κανένα laptop με RTX 2070 στα 1300 ευρώ να πω ναι.

Δεν θα ανοίξουν τον κουμπαρά γιατί κάτι τέτοιο δεν αξίζει στο μέσο καταναλωτή. Oi καλές προσφορές προϋποθέτουν ικανοποιητικές πωλήσεις όλη τη χρονιά. Δεν μπορεί όλη τη χρονιά ψωνίζουμε απ' έξω σε κινεζομάγαζα και amazon, και το Black Friday να απαιτούμε εκπτώσεις 70%.

Αν γίνει καμία καλή προσφορά εδώ θα γίνει από τους κατασκευαστές (όπως έκανε η sony με το playstation). Στις περισσότερες περιπτώσεις οι "καλές" προσφορές του μεγάλων μαγαζιών θα είναι στα επίπεδα των skroutzoμαγαζων που τα κάνουν παραεισαγωγή.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Δεν έχει usb-c αυτος που προτείνεις άρα δεν μπορείς να του κουμπώσεις εξωτερική κάρτα γραφικών. Για το cpu η πρόταση του fockou είναι καλύτερη επίσης.

https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-8565U+%40+1.80GHz&id=3308
https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-9300H+%40+2.40GHz&id=3448

και επίσης έχει και κάρτα γραφικών. Αν και του fockou είναι ακριβότερη πρόταση, η διαφορά τιμής δικαιολογείται απόλυτα γι' αυτα τα παραπάνω που προσφέρει.

Κοίτα, σίγουρα ξέρεις καλύτερα από μένα τα specs, στο εγγυώμαι αυτό. Απλά εξακολουθεί να μου φαίνεται ακριβό το λαπτοπ που έδειξε, δεδομένου ότι αν βάλεις λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη παίρνεις μακράν καλύτερο.

Προσωπικά ή θα έπαιρνα κάτι πιο φτηνό απλά για να κάνω τη δουλειά μου, ή θα τα σκαγα μια φορά να πάρω μια υπερπαραγωγή και να το έχω για μια δεκαετία. Συνήθως ακολουθώ τη 2η τακτική και έχω ακόμη συσκευές απ' το 2004 που λειτουργούν άριστα. (Απλά για να μπορείς να το κάνεις αυτό πρέπει να θέτεις προτεραιότητες και να ψωνίζεις σπανιότερα και προσεκτικότερα. Το Black Friday δεν ξέρω κατά πόσο συμβαδίζει με αυτή τη νοοτροπία).
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
...

https://www.photoagora.gr/fwtografia/d-slr-cameras/nikon-d750-body.html
H φωταγορά και ο Κοτσόβολος δίνουν την canon d750 800 ευρώ τρελή προσφορά παιδιά :D

Τώρα γίνομαι πάρτυ πουπερ, το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ!

Εδώ πχ έχουμε καραμπινάτη παγίδα για τον καταναλωτή. Η φωτογραφική αυτή είναι τέρας: full-frame, ISO 51200, εστίαση 51 σημείων, γενικώς απίστευτα χαρακτηριστικά. Όντως δε βρίσκεις εύκολα ένα τέτοιο σώμα σε αυτή την τιμή. Το θέμα ποιο είναι...

1ον: Αν δεν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος (ή έστω να έχεις επαγγελματικά skills στη φωτογραφία), δεν πρόκειται να εκμεταλλευτείς ούτε το 1/10 των δυνατοτήτων αυτής της κάμερας.

2ον: Εάν κάποιος θέλει να βγάζει κοντινές φωτογραφίες, τον συμφέρει μια DSLR με crop αισθητήρα, καθώς η μεγέθυνση που προσφέρει πολλαπλασιαζεται επί 1,5 συνήθως. Επομένως παίρνεις πχ έναν σταθερό φακό 50αρη και συμπεριφέρεται σαν 75αρης (όσο πιο μεγάλη η μεγέθυνση που κάνει, τόσο πιο ακριβός ο φακός).

3ον: Ωραίο το σώμα με 800 ευρώ, αλλά οι φακοί για τις full-frame συνήθως είναι πιο ακριβοί, ενώ δεν μπορούν να υποστηρίξουν για crop. Αντίθετα οι crop DSLR υποστηρίζουν και των crop και των full-frame. Συν ότι η ποιότητα του φακού μετράει πολύ περισσότερο απ' το σώμα.

4ον: Απ' τη στιγμή που δεν είναι mirrorless, ενδέχεται να είναι πολύ ογκώδης και βαριά για να χρησιμοποιηθεί χωρίς τρίποδο (ειδικά αν βάλεις και μεγάλο φακό, εξωτερικό φλας και έξτρα μπαταρία).


Γι' αυτό σε ακριβά χόμπυ όπως η φωτογραφία, όταν λέμε ότι κάτι είναι για επαγγελματική χρήση, είναι για επαγγελματική χρήση (ή για κάποιον με οικονομική άνεση και μεγάλο ταλέντο).

Εν τω μεταξύ οι φωτογραφικές είναι από τα λίγα προϊόντα που, παραδόξως, η τιμή τους δεν έχει να κάνει με την ανθεκτικότητά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τώρα γίνομαι πάρτυ πουπερ, το ξέρω, αλλά δεν μπορώ να κρατηθώ!

Εδώ πχ έχουμε καραμπινάτη παγίδα για τον καταναλωτή. Η φωτογραφική αυτή είναι τέρας: full-frame, ISO 51200, εστίαση 51 σημείων, γενικώς απίστευτα χαρακτηριστικά. Όντως δε βρίσκεις εύκολα ένα τέτοιο σώμα σε αυτή την τιμή. Το θέμα ποιο είναι...

1ον: Αν δεν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος (ή έστω να έχεις επαγγελματικά skills στη φωτογραφία), δεν πρόκειται να εκμεταλλευτείς ούτε το 1/10 των δυνατοτήτων αυτής της κάμερας.

2ον: Εάν κάποιος θέλει να βγάζει κοντινές φωτογραφίες, τον συμφέρει μια DSLR με crop αισθητήρα, καθώς η μεγέθυνση που προσφέρει πολλαπλασιαζεται επί 1,5 συνήθως. Επομένως παίρνεις πχ έναν σταθερό φακό 50αρη και συμπεριφέρεται σαν 75αρης (όσο πιο μεγάλη η μεγέθυνση που κάνει, τόσο πιο ακριβός ο φακός).

3ον: Ωραίο το σώμα με 800 ευρώ, αλλά οι φακοί για τις full-frame συνήθως είναι πιο ακριβοί, ενώ δεν μπορούν να υποστηρίξουν για crop. Αντίθετα οι crop DSLR υποστηρίζουν και των crop και των full-frame. Συν ότι η ποιότητα του φακού μετράει πολύ περισσότερο απ' το σώμα.

4ον: Απ' τη στιγμή που δεν είναι mirrorless, ενδέχεται να είναι πολύ ογκώδης και βαριά για να χρησιμοποιηθεί χωρίς τρίποδο (ειδικά αν βάλεις και μεγάλο φακό, εξωτερικό φλας και έξτρα μπαταρία).


Γι' αυτό σε ακριβά χόμπυ όπως η φωτογραφία, όταν λέμε ότι κάτι είναι για επαγγελματική χρήση, είναι για επαγγελματική χρήση (ή για κάποιον με οικονομική άνεση και μεγάλο ταλέντο στη φωτογραφία).

Εν τω μεταξύ οι φωτογραφικές είναι από τα λίγα προϊόντα που, παραδόξως, η τιμή τους δεν έχει να κάνει με την ανθεκτικότητά τους.


Η συγκεκριμένη κάμερα είναι όντως πολύ καλή ωστόσο σε τέτοια τιμή την βρίσκεις και σε σκρουτζομαγαζα. Το θέμα είναι να βγει kit σε προσφορά για τέτοιες κάμερες και όχι σκέτος ο σκελετός. Άσε που όποιος ξέρει από φωτογραφία μετά από μια φάση επενδύει περισσότερο στον φακό και όχι στο σώμα. Τέλος το 51200 iso παίζει να είναι ότι πιο άχρηστο
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη κάμερα είναι όντως πολύ καλή ωστόσο σε τέτοια τιμή την βρίσκεις και σε σκρουτζομαγαζα. Το θέμα είναι να βγει kit σε προσφορά για τέτοιες κάμερες και όχι σκέτος ο σκελετός. Άσε που όποιος ξέρει από φωτογραφία μετά από μια φάση επενδύει περισσότερο στον φακό και όχι στο σώμα. Τέλος το 51200 iso παίζει να είναι ότι πιο άχρηστο

Τα kit συνήθως είναι πακετάκια με μέτρια προϊόντα σε μια συμφέρουσα τιμή. Που και πάλι, επειδή το σύνολο έρχεται πιο φθηνά, δε σημαίνει ότι συμφέρει να τα σκάσεις όλα μαζί.

Πρώτον εξαρτάται από τη ρευστότητα που έχεις κάθε μήνα και πόσα λεφτά θα σου μείνουν μετά στην τσέπη και δεύτερον, πολλές φορές αν δε χρησιμοποιήσεις πρώτα ένα προϊόν δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι εξαρτήματα χρειάζεσαι. Μπορεί να πάρεις 3 φακούς μαζί και ο ένας να μη σε βολέψει ποτέ. Καλύτερα, πιστεύω, να ξεκινήσεις με τον βασικό και να δεις πού υπολείπεται, τι παραπάνω χρειάζεσαι. Με παράδειγμα τον εαυτό μου που, πριν πάρω DSLR, λιγουρευομουν κάτι τηλεφακούς, ενώ όταν ξεκίνησα μαθήματα σε όμιλο κατάλαβα ότι χρειάζομαι έναν σταθερό 50αρη για Street photography.

To ISO 51200 ειλικρινά έχω περιέργεια να δω τι αποτέλεσμα δίνει. Σίγουρα η συγκεκριμένη φωτογραφική έχει και τα κατάλληλα stabilizers και ρυθμιστές κόκκου, οπότε σε αστροφωτογραφίες πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον. Αλλά μόνο εκεί.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ελεγα οτι δεν θα αγορασω αλλα ηλεκτρονικα, αλλα βρηκα ενα Qi wireless charger απο $40 στα $5 (=3 ευρω) και το πηρα χωρις 2η σκεψη :D Ειναι οτι πρεπει για την δουλεια ειδικα τις μερες που ξεχναω να φορτισω το κινητο το βραδυ και αναγκαζομαι να κουβαλαω τον φορτιστη.
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Τα kit συνήθως είναι πακετάκια με μέτρια προϊόντα σε μια συμφέρουσα τιμή. Που και πάλι, επειδή το σύνολο έρχεται πιο φθηνά, δε σημαίνει ότι συμφέρει να τα σκάσεις όλα μαζί.

Πρώτον εξαρτάται από τη ρευστότητα που έχεις κάθε μήνα και πόσα λεφτά θα σου μείνουν μετά στην τσέπη και δεύτερον, πολλές φορές αν δε χρησιμοποιήσεις πρώτα ένα προϊόν δεν μπορείς να γνωρίζεις εκ των προτέρων τι εξαρτήματα χρειάζεσαι. Μπορεί να πάρεις 3 φακούς μαζί και ο ένας να μη σε βολέψει ποτέ. Καλύτερα, πιστεύω, να ξεκινήσεις με τον βασικό και να δεις πού υπολείπεται, τι παραπάνω χρειάζεσαι. Με παράδειγμα τον εαυτό μου που, πριν πάρω DSLR, λιγουρευομουν κάτι τηλεφακούς, ενώ όταν ξεκίνησα μαθήματα σε όμιλο κατάλαβα ότι χρειάζομαι έναν σταθερό 50αρη για Street photography.

To ISO 51200 ειλικρινά έχω περιέργεια να δω τι αποτέλεσμα δίνει. Σίγουρα η συγκεκριμένη φωτογραφική έχει και τα κατάλληλα stabilizers και ρυθμιστές κόκκου, οπότε σε αστροφωτογραφίες πιστεύω θα έχει ενδιαφέρον. Αλλά μόνο εκεί.

Ως προς τους φακούς θα συμφωνήσω για αυτό θεωρώ το kit καλή επιλογή. Επειδή στην πορεία ουσιαστικά θα επιλέξεις τι φακούς θες για την κάμερα σου. Τώρα όσον αφορά αυτό το iso πραγματικά δεν ξέρω τι ρυθμιστές κόκκου χρειάζονται για να βγει μια σεβαστή φωτογραφία. Ακόμα και σε astrophotography πολλοί που ασχολούνται δεν ξεπερνάνε το 6400
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ως προς τους φακούς θα συμφωνήσω για αυτό θεωρώ το kit καλή επιλογή. Επειδή στην πορεία ουσιαστικά θα επιλέξεις τι φακούς θες για την κάμερα σου. Τώρα όσον αφορά αυτό το iso πραγματικά δεν ξέρω τι ρυθμιστές κόκκου χρειάζονται για να βγει μια σεβαστή φωτογραφία. Ακόμα και σε astrophotography πολλοί που ασχολούνται δεν ξεπερνάνε το 6400

Μπορεί να είναι καλό σε περίπτωση που δεν έχεις τρίποδο, ξέρω γω; Μπορεί να θες να πιάσεις μια κινούμενη σκηνή στο σκοτάδι, οπότε θες μεγάλη ταχύτητα κλείστρου. Τι να σου πω, θα σε γελάσω... Εμένα πλάκα πλάκα φτάνει μέχρι 25600, θα το δοκιμάσω και θα σου πω. :P
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,859 μηνύματα.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top