ChatGPT της OpenAI

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
1683068981755.png


Κοιτάζοντας λίγο την ιστορία, βλέπω ότι η εμπορική χρήση της Τεχνητής Νοημοσύνης με αδιευκρίνιστους σκοπούς ξεκινάει μετά την πολιτική της Μεγάλης Επανεκκίνησης...από το 2003.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Ακόμη δεν είδαμε μια χρήση για όφελος της ανθρωπότητας. Μου αρέσει που για παράδειγμα η Φυσική και η Τεχνητή Νοημοσύνη μπαίνουν στην ίδια γραμμή ως επιστήμες. :) Γελάνε και τα τσιμέντα.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Ακόμη δεν είδαμε μια χρήση για όφελος της ανθρωπότητας. Μου αρέσει που για παράδειγμα η Φυσική και η Τεχνητή Νοημοσύνη μπαίνουν στην ίδια γραμμή ως επιστήμες. :) Γελάνε και τα τσιμέντα.
Εμένα στη σχολή με έχει βοηθήσει πάρα πολύ πάντως, αν βελτιωθεί κι άλλο πιστεύω η ζωή των programmers θα γίνει πολύ πιο εύκολη και θα έχουμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Εμένα στη σχολή με έχει βοηθήσει πάρα πολύ πάντως, αν βελτιωθεί κι άλλο πιστεύω η ζωή των programmers θα γίνει πολύ πιο εύκολη και θα έχουμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο

Σίγουρα αλλά δυστυχώς οτιδήποτε βγαίνει με καταναλωτικό σκοπό εκφυλίζεται και δεν χρησιμεύει για τον άνθρωπο. Για παράδειγμα, το Facebook ξεκίνησε με άλλη ιδέα και κατέληξε σε διαφορετική κατεύθυνση: έχει προφίλ και η θεία η Γιώτα που για να γράψει ένα μήνυμα έχει πατημένο caps lock και κάνει likes σε γκομενοκαταστάσεις για συγγενείς δεύτερου βαθμού. :)
 

Ecomaniac

Νεοφερμένος

Ο Ecomaniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
έχει προφίλ και η θεία η Γιώτα που για να γράψει ένα μήνυμα έχει πατημένο caps lock και κάνει likes σε γκομενοκαταστάσεις για συγγενείς δεύτερου βαθμού.
ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΠΕΡΑΣΕ ΙΑΤΡΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΞΙΟ Κ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟ( aka Γαμπρος) ΠΑΛΙΚΑΡΙ
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
θεία η Γιώτα
Η θεία η Γιώτα πάντως εμένα φέτος στις βάσεις μου κλαιγόταν ότι ο ανηψιός της πέρασε σε μια πολυ ΚΑΚΗ σχολή στο πολυτεχνείο...η σχολή ήταν η ΣΕΜΦΕ !

Κακή λογικά η ΣΕΜΦΕ αγαπητέ...ε τι...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΙ
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Εμένα στη σχολή με έχει βοηθήσει πάρα πολύ πάντως, αν βελτιωθεί κι άλλο πιστεύω η ζωή των programmers θα γίνει πολύ πιο εύκολη και θα έχουμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο
Σήμερα δηλαδή δεν είναι ;
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Σήμερα δηλαδή δεν είναι ;
Είναι αλλά όσο περνάει ο καιρός γίνεται και καλύτερο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Σίγουρα αλλά δυστυχώς οτιδήποτε βγαίνει με καταναλωτικό σκοπό εκφυλίζεται και δεν χρησιμεύει για τον άνθρωπο. Για παράδειγμα, το Facebook ξεκίνησε με άλλη ιδέα και κατέληξε σε διαφορετική κατεύθυνση: έχει προφίλ και η θεία η Γιώτα που για να γράψει ένα μήνυμα έχει πατημένο caps lock και κάνει likes σε γκομενοκαταστάσεις για συγγενείς δεύτερου βαθμού. :)
Ε εντάξει ο καθένας μέχρι όπου μπορεί ρε συ, δεν είναι κακό αυτό
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Είναι αλλά όσο περνάει ο καιρός γίνεται και καλύτερο
Καλύτερο γίνεται αλλά δυστυχώς και οι άνθρωποι γίνονται πιο "χαζοί" γιατί οι ανέσεις αυξάνονται και αυτό εκλαμβάνεται ως ευκαιρία για καθισιό .

Και τι εννοώ με αυτό . Προσωπικά μου έκανε εντύπωση οτι είχα διαβάσει παλιότερα κάπου , πως στις γλώσσες ορισμένων λαών οι οποίοι δεν βασίζονται τόσο πολύ στην τεχνολογία όσο εμείς , και τα επαγγέλματα τους επομένως είναι πιο χειρονακτικά (λαοί στην Ασία και την Αφρική για παράδειγμα ) , δεν έχουν λέξη για την άσκηση , την εκγύμναση ή το γυμναστήριο .

Και εαν το καλοσκεφτείς βγάζει απόλυτο νόημα . Εαν δουλεύεις όλη μέρα στο χωράφι και τρέχεις πάνω κάτω , δεν έχεις χρόνο ούτε να ανησυχείς , ούτε να σκέφτεσαι υπερβολικά αλλά ούτε και για να κάθεσαι . Άρα να πας γυμναστήριο να κάνεις τι ; Δεν υπάρχει ανάγκη για γυμναστήριο , και για αυτό δεν υπάρχει καν κάποιος όρος που να αντιστοιχεί στις έννοιες εκγύμναση ή γυμναστήριο ή άσκηση . Αντίθετα ο σημερινός άνθρωπος σε πιο δυτικές κοινωνίες που λιώνει σε ένα γραφείο και δεν απαιτείται ιδιαίτερος σωματικός κόπος για να εργαστεί , πρέπει να πάει γυμναστήριο για να διατηρηθεί υγιής σωματικά .

Ακριβώς το ίδιο τώρα γίνεται και εδώ αλλά όχι σε επίπεδο σώματος αλλά μυαλού . Όσο βγαίνουν νέα εργαλεία ο περισσότερος κόσμος μαθαίνει να κάθεται γιατί όλα του είναι έτοιμα με λίγα κουμπιά ή λίγες εντολές . Φυσικά δεν του φταίνε τα εργαλεία επειδή ο ίδιος αφήνει το μυαλό του να ατροφήσει , αλλά λεω ποια είναι ορισμένα κακά που προκύπτουν λόγω της λανθασμένης αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών .
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Καλύτερο γίνεται αλλά δυστυχώς και οι άνθρωποι γίνονται πιο "χαζοί" γιατί οι ανέσεις αυξάνονται και αυτό εκλαμβάνεται ως ευκαιρία για καθισιό .

Και τι εννοώ με αυτό . Προσωπικά μου έκανε εντύπωση οτι είχα διαβάσει παλιότερα κάπου , πως στις γλώσσες ορισμένων λαών οι οποίοι δεν βασίζονται τόσο πολύ στην τεχνολογία όσο εμείς , και τα επαγγέλματα τους επομένως είναι πιο χειρονακτικά (λαοί στην Ασία και την Αφρική για παράδειγμα ) , δεν έχουν λέξη για την άσκηση , την εκγύμναση ή το γυμναστήριο .

Και εαν το καλοσκεφτείς βγάζει απόλυτο νόημα . Εαν δουλεύεις όλη μέρα στο χωράφι και τρέχεις πάνω κάτω , δεν έχεις χρόνο ούτε να ανησυχείς , ούτε να σκέφτεσαι υπερβολικά αλλά ούτε και για να κάθεσαι . Άρα να πας γυμναστήριο να κάνεις τι ; Δεν υπάρχει ανάγκη για γυμναστήριο , και για αυτό δεν υπάρχει καν κάποιος όρος που να αντιστοιχεί στις έννοιες εκγύμναση ή γυμναστήριο ή άσκηση . Αντίθετα ο σημερινός άνθρωπος σε πιο δυτικές κοινωνίες που λιώνει σε ένα γραφείο και δεν απαιτείται ιδιαίτερος σωματικός κόπος για να εργαστεί , πρέπει να πάει γυμναστήριο για να διατηρηθεί υγιής σωματικά .

Ακριβώς το ίδιο τώρα γίνεται και εδώ αλλά όχι σε επίπεδο σώματος αλλά μυαλού . Όσο βγαίνουν νέα εργαλεία ο περισσότερος κόσμος μαθαίνει να κάθεται γιατί όλα του είναι έτοιμα με λίγα κουμπιά ή λίγες εντολές . Φυσικά δεν του φταίνε τα εργαλεία επειδή ο ίδιος αφήνει το μυαλό του να ατροφήσει , αλλά λεω ποια είναι ορισμένα κακά που προκύπτουν λόγω της λανθασμένης αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών .
Ε σαυτό οι άνθρωποι φταίνε χαίρω πολύ, ας μη το κάνουν. Κανένας σωστός επαγγελματίας άλλωστε δε νομίζω να βάλει ένα εξ ολοκλήρου AI πάνω από τις δικές του γνώσεις και εμπειρίες. Απλά θα είναι ένα εργαλείο που θα μας βοηθάει να τελειώνουμε πιο γρήγορα τα πρότζεκτ χωρίς burn out. Φυσικά αυτό δεν ισχύει σε όλα τα επαγγέλματα. Το AI δεν λύνει όλα τα προβλήματα των άλλων επιστημών. Πάντως στις αφρικανικές χώρες έχουν τεράστιες πόλεις, δεν ζουν όλοι στα χωράφια, μειοψηφία είναι στην πραγματικότητα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,838 μηνύματα.

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Παιδιά υπεροχο!! Με έχει βοηθήσει πολυ, ρωτάω κάποια επιστημονική ορολογία που βλεπω σε επιστημονικά άρθρα και δεν γνωρίζω τι σημαίνουν και σε 1 λεπτο εχω μάθει ο,τι το εχω ρωτήσει!! Το χρησιμοποιώ για να μου κάνει περιλήψεις άρθρων και να διαβάζω στα γρήγορα αν θελω να βγαλω κάποια γρήγορη δουλεια… είναι απλά υπεροχο!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Το ChatGPT4 Turbo θα μπορεί να δεχτεί εως και 300 σελίδες κείμενο.
Δηλαδή σαν να λέμε ένα βιβλίο. Στην παρούσα φάση δεν λέει και πολλά αυτό αλλά ήδη μπορώ να φανταστώ εφαρμογές εαν επεκτείνουν και άλλο τις δυνατότητες του.

Οποιοσδήποτε θα μπορεί να γράφει ένα βιβλίο και να το εικονογραφεί, ενδεχομένως να παράγει ακόμα και αρχεία ήχων σαν να φτιάχνει audiobooks και διόλου απίθανο λίγο αργότερα να μπορεί να κάνει τα βιβλία ταινίες. Και όλα αυτά ενδεχομένως με κάποια κλικς. Οκει προφανώς θα είναι περισσότερα απο ένα κλικ για να κάνεις fine tune το αποτελέσμα, αλλά η ουσία δεν αλλάζει σχετικά με την αστρονομική μείωση του χρόνου παραγωγής.
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,017 μηνύματα.
Παιδιά υπεροχο!! Με έχει βοηθήσει πολυ, ρωτάω κάποια επιστημονική ορολογία που βλεπω σε επιστημονικά άρθρα και δεν γνωρίζω τι σημαίνουν και σε 1 λεπτο εχω μάθει ο,τι το εχω ρωτήσει!! Το χρησιμοποιώ για να μου κάνει περιλήψεις άρθρων και να διαβάζω στα γρήγορα αν θελω να βγαλω κάποια γρήγορη δουλεια… είναι απλά υπεροχο!!
Να δεις ποσο υπεροχο θα ειναι οταν σου παρει τη δουλεια ενω εσυ το φινταρεις με δεδομενα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top