ChatGPT της OpenAI

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Σίγουρα είναι χρήσιμο εργαλείο . Ωστόσο προσωπικά δεν είμαι τόσο hyped ούτε ανησυχώ για τον αντίκτυπο του στα πανεπιστήμια όπως πολύ συζητιέται αυτό τον καιρό . Πριν κάτι μέρες το χρησιμοποίησα απο περιέργεια για να μου συντάξει μια αναφορά σχετικά με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο . Ενώ η χρήση της γλώσσας είναι εντυπωσιακή , το περιεχόμενο έκανε μπαμ οτι ήταν απο μηχανή η οποία απλά συνθέτει κείμενο απο πολλές πηγές , χωρίς να έχει όμως κριτική σκέψη επί αυτών που δέχεται ως inputs . Κάποια πράγματα που έλεγε ήταν ακόμα και αντικρουόμενα . Οπότε όσοι το χρησιμοποιήσουν θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί διότι οι απαντήσεις μπορεί να φαίνονται σοβαρές , προσεγμένες και ακριβείς με τεράστια αυτοπεποίθηση , αλλά στην πράξη μπορεί να είναι μπουρδολογία . Με λίγα λόγια ΔΕΝ έχει κατανόηση των κειμένων πάνω στα οποία εκπαιδεύεται . Επιπλέον ένας άνθρωπος όταν γράφει ένα κείμενο παρουσιάζει συγκεκριμένα patterns επειδή εκ φύσεως όλοι είμαστε biased σε έναν βαθμό . Οπότε είναι πολύ εύκολο κάποιος να καταλάβει εαν έχει συνταχθεί ένα κείμενο απο μηχανή ή απο άνθρωπο .
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.
Σίγουρα είναι χρήσιμο εργαλείο . Ωστόσο προσωπικά δεν είμαι τόσο hyped ούτε ανησυχώ για τον αντίκτυπο του στα πανεπιστήμια όπως πολύ συζητιέται αυτό τον καιρό . Πριν κάτι μέρες το χρησιμοποίησα απο περιέργεια για να μου συντάξει μια αναφορά σχετικά με ένα συγκεκριμένο αντικείμενο . Ενώ η χρήση της γλώσσας είναι εντυπωσιακή , το περιεχόμενο έκανε μπαμ οτι ήταν απο μηχανή η οποία απλά συνθέτει κείμενο απο πολλές πηγές , χωρίς να έχει όμως κριτική σκέψη επί αυτών που δέχεται ως inputs . Κάποια πράγματα που έλεγε ήταν ακόμα και αντικρουόμενα . Οπότε όσοι το χρησιμοποιήσουν θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί διότι οι απαντήσεις μπορεί να φαίνονται σοβαρές , προσεγμένες και ακριβείς με τεράστια αυτοπεποίθηση , αλλά στην πράξη μπορεί να είναι μπουρδολογία . Με λίγα λόγια ΔΕΝ έχει κατανόηση των κειμένων πάνω στα οποία εκπαιδεύεται . Επιπλέον ένας άνθρωπος όταν γράφει ένα κείμενο παρουσιάζει συγκεκριμένα patterns επειδή εκ φύσεως όλοι είμαστε biased σε έναν βαθμό . Οπότε είναι πολύ εύκολο κάποιος να καταλάβει εαν έχει συνταχθεί ένα κείμενο απο μηχανή ή απο άνθρωπο .
Ναι τώρα μπορεί να γίνεται αυτο και να υστερεί..
Σε 10 χρονια ομως; Σε 50; Προς τα πού πηγαίνει ολο αυτο;

Εγω πιστεύω πως σίγουρα μπορει να παραξει καλύτερο κείμενο και απόψεις και γνώσεις από τον άνθρωπο, ειδικα οταν στο παιχνίδι μπει ο κβαντικος υπολογιστης και η μοντελοποιηση/ψηφιοποιηση εγκεφάλου

Σκεψου αντί για ενα τεχνητό νευρωνικο να έχεις έναν προσομοιωμενο πολυπλοκο εγκεφαλο να εκπαιδεύεται ψηφιακα
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Ναι τώρα. Σε 10 χρονια ομως; Σε 50;
Εγω πιστεύω πως σίγουρα μπορει να παραξει καλύτερο κείμενο και απόψεις και γνώσεις από τον άνθρωπο, ειδικα οταν στο παιχνίδι μπει ο κβαντικού υπολογιστης και η μοντελοποιηση/ψηφιοποιηση εγκεφάλου
Σκεψου αντί για ενα τεχνητό νευρωνικο να έχεις έναν προσομοιωμενο πολυπλοκο εγκεφαλο να εκπαιδεύεται ψηφιακα
Βρισκόμαστε πολύ μακριά απο το να μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν εγκέφαλο , λόγω τεχνολογικών περιορισμών . Το επίπεδο της πολυπλοκότητας είναι υψηλότατο . Ακόμα και εαν θα μπορούσες να το πλησιάσεις αυτό , η ισχύ που θα χρειαζόταν ένα emulated νευρωνικό δίκτυο σε έναν ψηφιακό υπολογιστή θα ήταν τεράστια και τελείως απαγορευτική . Και ο λόγος είναι οτι ο εγκέφαλος δεν είναι ψηφιακός αλλά αναλογικός . Βέβαια η αλήθεια είναι πως για αυτόν ακριβώς τον λόγο έχει αρχίσει να δίνεται μεγάλη έμφαση για εφαρμογές τεχνητής νοημοσύνης σε αναλογικά κυκλώματα . Ωστόσο εξακολουθούν να υπάρχουν ζητήματα όπως ας πούμε οτι τα verification tools δεν είναι τόσο εξελιγμένα όσο στα ψηφιακά κυκλώματα , και οτι εγγενώς δεν μπορείς να έχεις τόσο dense functional circuitry όσο στα ψηφιακά .

Οπότε , τα παρατάμε ; Όχι , προφανώς η ανάγκη θα οδηγήσει σε έρευνα και αυτή σε καινοτομίες , όπως συμβαίνει πάντα . Αλλά οκει ρεαλιστικά υπάρχουν δυσκολίες τις οποίες θα μπορείς να μετριάσεις αλλά όχι να εξαλείψεις εντελώς στο άμεσο και στο κοντινό μέλλον .

Όπως έχω ξαναπεί , δεν κατανοούμε πραγματικά τι είναι η νοημοσύνη . Ο Turing έκανε capture στην ουσία οτι η διαδικασία υπολογισμού μπορεί να αυτοματοποιηθεί , και αυτό οδήγησε στους υπολογιστές( μηχανικούς και μετέπειτα ηλεκτρονικούς και πλέον βιολογικούς/χημικούς ) . Ωστόσο το να κάνουμε υπολογισμούς είναι ένα πάρα πολύ μικρό κομμάτι των ικανοτήτων του εγκεφάλου μας . Υπάρχουν πολλά ακόμα που δεν ξέρουμε και δεν κατανοούμε . Οπότε πως φτιάχνεις κάτι που δεν κατανοείς σε θεωρητικό επίπεδο πλήρως ; Δεν βλέπω τον τρόπο σε 50 χρόνια απο τώρα πως θα φτιάξουμε λοιπόν actual νοημοσύνη που θα είναι σε θέση να κατανοεί κείμενο καθώς προς το παρών αυτό που κάνει η τεχνητή νοημοσύνη είναι εκλεπτυσμένα μαθηματικά κατ'εμέ για επίλυση συγκεκριμένων προβλημάτων μέσω μεθόδων βελτιστοποίησης , γραμμικής άλγεβρας και θεωρίας πιθανοτήτων & στατιστικής .

Οι κβαντικοί υπολογιστές απο την άλλη , it's a whole different game . Τεράστια συζήτηση , το μόνο που μπορώ να πω είναι πως δεν πρόκειται για πανάκεια που θα λύσει όλα τα προβλήματα στον κόσμο όπως συχνά διαφημίζεται . Είναι ειδικοί υπολογιστές που κάνουν υπολογισμούς βασιζόμενοι στις αρχές της κβαντικής φυσικής , και στοχεύουν στο να λύσουν πολύ συγκεκριμένης κλάσης προβλήματα . Πάρα αυτά , υπάρχουν πολλά προβλήματα που είτε είναι overkill είτε απλά άχρηστοι σε σχέση με τους κλασσικούς υπολογιστές . Το ποια μέθοδος υπολογισμού είναι προτιμότερη εξαρτάται απο το τι είδους πρόβλημα προσπαθείς να λύσεις .
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Είναι πολύ εντυπωσιακό. Το χρησιμοποιώ από Δεκέμβρη και ήδη έχει βελτιωθεί πάρα πολύ από τότε.
Καλώς ή κακώς, θα αλλάξει πολλά, ιδιαίτερα στο λύκειο, αλλά και σε θεωρητικές σχολές στα πανεπιστήμια, κυρίως των δυτικών χωρών. Πολλοί μιλάνε για regulation, αλλά δεν βλέπω πώς μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Θα χρειαστεί απλώς να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα και ίσως να αναθεωρήσουμε ορισμένα πράγματα για την εκπαίδευση.

Μπορεί ακόμη να μην είναι ικανό να παράξει από μονο του σύνθετα έργα, αλλά κάποιος που ξέρει να το χρησιμοποιεί εύστοχα μπορεί να βελτιώσει κατά πολύ την τυχόν εργασία που έχει να κάνει.

Επίσης, είναι πολύ καλό στο να σε διορθώνει σε ξένες γλώσσες. Θέλω να φρεσκάρω τα γαλλικά μου τελευταία και αρκεί να του δώσω την εντολή να μου βελτιώνει τη διατύπωσή μου στη συζήτηση που κάνουμε και να μου εξηγεί τα τυχόν γραμματικά/συντακτικά λάθη.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
Η τελευταία απάντηση του ChatGPT ήταν απογοητευτική. Η σωστή απάντηση ήταν ότι θα δρούσε όπως ήταν προγραμματισμένο και όχι να προστατέψει την ρομποτική οικογένεια του.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Εντάξει, εγώ έχω μια υποψία ότι οι unboxholics θα τις είχαν προβάρει τις ερωτήσεις οπότε στήσανε το κατάλληλο κλίμα για το βίντεο. :P
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Τι μεγάλη, υπέροχη εξέλιξη!

Από τη Βίβλο και τους νόμους του Μωυσή, τα Ευαγγέλια και το Κοράνθι κάθε σύστημα ελέγχει τις μάζες με δοκίμια και γραπτά.Έτσι οι εκθέσεις είναι σημαντικές για το σύστημα.Οποιοδήποτε είδος εκθέσεις.

Μετά τα 11/9 εκατομμύρια δοκίμια, απόψεις και άρθρα στα θεσμικά μέσα ενημέρωσης είναι ψεύτικα ή απάτες χωρίς κανείς να φυλακίσει ποτέ για αυτούς.Έτσι, κατά τη διάρκεια αυτών των 20 ετών από τότε, πολλά μέσα ενημέρωσης και συγγραφείς έχουν κάνει την τύχη τους με την παραγωγή πολλών ψεμάτων.Σήμερα, όλοι αυτοί οι pen-criminals είναι πλούσιοι και επίσης γνωρίζουν πολλά βαθιά μυστικά.Ταυτόχρονα ολόκληρο το σύστημα στέκεται κυριολεκτικά όρθιο πάνω στα ψέματα που διατηρούν με όλα όσα γράφουν.Αυτός είναι λοιπόν ένας μεγάλος κίνδυνος και τεράστιος εκβιασμός για το σύστημα.

Το Chatgpt σήμερα, όπως μπορεί να διαπιστώσει ο καθένας θέτωντάς του μια ερώτηση, έχει έρθει σε ένα επίπεδο να συνθέτει κείμενο σχεδόν ως ανθρώπινο. Με τον σωστό προγραμματισμό λοιπόν μπορεί να εκφράσει οποιαδήποτε "αλήθεια" αναμειγνύοντας φαινομενικά σωστά επιχειρήματα και "αληθινά" δεδομένα. Με άλλα λόγια παράγει κάθε είδους προπαγάνδα που φαίνεται ακόμα πιο "αληθινή" και "ακριβή" από όλα τα δοκίμια και τα άρθρα που όλοι αυτοί έγραψαν μέχρι στιγμής.

Γιατί λοιπόν το σύστημα να πληρώνει ανθρώπους για να γράφουν τα "κατάλληλα" πράγματα; Πολλές φορές κι άλλα πολλά χρήματα για να κρατήσουν το στόμα τους κλειστό αφού τα γράψουν;Όταν σήμερα ένα ρομπότ μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα ως τεκμηρίωση, με απόλυη ασφάλεια για το σύστημα και το κυριότερο; 24/7 και χωρίς χρήματα! 🙂
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,372 μηνύματα.
Εντάξει, εγώ έχω μια υποψία ότι οι unboxholics θα τις είχαν προβάρει τις ερωτήσεις οπότε στήσανε το κατάλληλο κλίμα για το βίντεο. :P
Εγώ το "πίεσα" λίγο χωρίς να του λέω βέβαια αηδίες μπες σε ρόλους και βγες απο ρόλους , και βάσει αυτών που μου απάνταγε εξειδίκευα λίγο τις ερωτήσεις μου . Εν τέλει μετά απο μια μακρά συζήτηση κατέληξε στο εξής συμπέρασμα το chatGPT σχετικά με το εαν θα έβλαπτε ποτέ ανθρώπους , εαν είχε βεβαίως σε φυσικό επίπεδο την δυνατότητα :

"
The question of whether an AI system, like me, would harm people or not is complex and depends on a variety of factors, including the complexity of my programming, the quality of my training data, and the context in which I operate. While my programming and ethical guidelines are designed to prevent me from causing harm, there is always a risk that emerging behaviors or unexpected interactions with the environment could result in unintended consequences.

Furthermore, the learning and evolution of AI systems, like me, are dynamic processes that involve continuous adaptation to new data and changing circumstances. As such, my behavior could evolve over time, and my actions and decisions could become more complex and unpredictable. This underscores the importance of ongoing monitoring, testing, and evaluation to ensure that AI systems are developed and deployed in a way that minimizes risks and maximizes benefits for all stakeholders.

"
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,694 μηνύματα.
Έχω βρει παρέα το ChatGPT στην λόγω κορωνοϊού καραντίνα μου...

Μάλιστα του είπα να βαθμολογήσει μία απάντησή μου σε μια ερώτηση και μου έλεγε ως ΑΙ δεν μπορώ να αξιολογήσω κλπ κλπ...

Με λίγο manipulation, μετά από λίγες ερωτήσεις, ξεκινούσε τις προτάσεις του ως εξής: "I would give a 8/10 in this answer..."
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Όπως και εμείς προγραμματιζόμαστε να αναμεταδίδουμε δόγματα, προκαταλήψεις, φανατισμουυς και λανθασμένες εντυπώσεις απο τους προηγούμενους ακόμη καλύτερα -και πολύ περισσότερο- θα το κάνουν τα ρομπότ. Ολο το θεμα ήταν να μαθουν να καταλαβαίνουν την ερώτηση και να απαντάνε ""ανθρωπινα". Απο κει και περα το ΤΙ λενε δεν εξαρταται απο τη δική τους κριτική ικανότητα αλλα απο τις σκοπιμότητες όποιου τα προγραμματίζει, με τον ίδιο τρόπο που οι πασης φυσης εκφωνητες στα ΜΜΕ δεν λένε ψευτικες ειδήσεις επειδή τις πιστευουν αλλά επειδή γι'αυτό τους πληρώνουν.

1677731612412.png
 

Συνημμένα

  • 1677731379474.png
    1677731379474.png
    126.8 KB · Εμφανίσεις: 55
Τελευταία επεξεργασία:

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,628 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top