Eίναι ο άνθρωπος μονογαμικό όν;

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
δεν είμαι σχεδόν καθόλου ρομαντικός, αντίθετα ο ρομαντισμός και οι ρομαντικοί άνθρωποι δεν με φτιάχνουν. Δεν είναι ότι δεν θέλω πολυγαμικά σχήματα, απλά δεν μπορώ να νοιώσω εκεί μέσα. Το'χω προσπαθήσει γιατί μου άρεσε πολύ ως ιδέα και φαντασίωση αλλά τελευταία στιγμή με ξενέρωσε.


Αυτο που λες ειναι ασχετο με τη συζητηση που ειχαμε προηγουμενως. Το προσωποποιεις.
(Ειναι γεγονος πως ο καθεις που απαντα εχει παντα στο μυαλο του τα δικα του και ειναι κριμα να μη γινεται συζητηση αντικειμενικα.)
Παρολαυτα, αφου το εκθετεις σαν προσωπικη σου εμπειρια, εχω να σου πω πως αυτο δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τη γενικοτερη φυση του ατομου. Το οτι σου αρεσε θα πρεπε να σε βαλει σε σκεψεις. Οπως ειπε και η αντεργουοτερ, τα ενστικτα του ανθρωπου ειναι ζωωδη κι αλλοτε χαλιναγωγουνται, αλλοτε οχι. Και η χαλιναγωγηση εχει να κανει, πιστευω με το control που χεις μαθει να κανεις στη ζωη. Αν μια ζωη πχ ειναι καποιος ερμαιο των παθων του, δεν προκειται ποτε να πετυχει self control και να σταματησει στα επιτρεπτα ορια. Αυτο δουλευεται.

Δεν κατάλαβα πού κολλάει αυτό. Εγώ ρώτησα, πώς μπορείς να διακηρύττεις οτι αγαπάς κάποιον κι αυτός εν γνώσει σου και με τη συγκατάθεσή σου να κοιμάται με άλλες-ους.


Κολλαει στην ερωτηση σου που δεν ηταν σαφης οπως τωρα.
Συμφωνα με την πρωτη ερωτηση σου - πως μπορεις ναγαπας καποιον που παει με αλλες?- κολλα η απαντηση μου.
Σε αυτην που δινεις τωρα με υπογραμμισμενο το εν γνωσει σου, το διακηρυττεις πως αγαπας, τη συγκαταθεση σου, και παλι θεωρω πως προκειται για ατομο με χαμηλη αυτοεκτιμηση αυτος που αποδεχεται κατι τετοιο, βολεψακιας κι εγωιστης. Δεν προκειται σιγουρα για αγαπη. Για να αγαπας τον αλλο και να τον σεβεσαι οφειλεις πρωτα να αγαπας τον εαυτο σου. Δεν αγαπας τον εαυτο σου οταν σε κοροιδευουν και καθεσαι. Αρα δεν αγαπας κανεναν.

edit: Σε μια σειρα θελησα να γραψω πως θεωρω τον Ντοκτωρα ''ρομαντικο'' για συγκεκριμενους λογους. Ομως προτιμησα να του δωσω επιπλεον πληροφοριες οφ καμερα, γιατι προκειται για προσωπικα δεδομενα δικα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
επιπλεον πληροφοριες θα σου δωσω αλλη στιγμη οφ καμερα

:worry::worry::worry::worry::worry::worry::worry:

Τόσην ώρα μιλάμε ον κάμερα; Πού την κρύβετε;:worry:

(Himela φτιάχνεται πανικόβλητη)

Σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά δεν μπορούσα να μην το πω.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αυτο που λες ειναι ασχετο με τη συζητηση που ειχαμε προηγουμενως. Ο καθενας παιρνει τη κουβεντα οπως θελει.
(Ειναι γεγονος πως ο καθεις που απαντα εχει παντα στο μυαλο του τα δικα του και ειναι κριμα να μη γινεται συζητηση αντικειμενικα.)
Παρολαυτα, αφου το εκθετεις σαν προσωπικη σου εμπειρια, εχω να σου πω πως αυτο δεν εχει καμια απολυτως σχεση με τη γενικοτερη φυση του ατομου. Το οτι σου αρεσε θα πρεπε να σε βαλει σε σκεψεις. Οπως ειπε και η αντεργουοτερ, τα ενστικτα του ανθρωπου ειναι ζωωδη κι αλλοτε χαλιναγωγουνται, αλλοτε οχι. Και η χαλιναγωγηση εχει να κανει, πιστευω με το control που χεις μαθει να κανεις στη ζωη. Αν μια ζωη εισαι ερμαιο των παθων σου, δεν προκειται ποτε να πετυχεις self control και να σταματησεις στα επιτρεπτα ορια. Αυτο δουλευεται. Ρομαντικο σε θεωρω γενικοτερα και επιπλεον πληροφοριες θα σου δωσω αλλη στιγμη οφ καμερα απο που το διαπιστωνω αυτο.
Ειναι ωραιο να πεταμε στα συννεφα γιατι αυτο μας βολευει, οταν ερθει η ωρα της κρισης ομως εκει σε θελω μαστορα.

'Ημουν παλιότερα. Δεν είμαι πια ρομαντικός και βλέπω ότι δεν λειτουργώ ερωτικά όταν μου βγάλει ρομαντισμό η απέναντι μου. Δε με ξέρεις καθόλου συγνώμη. Το ότι θα μου άρεσε το πολυγαμικό σχήμα τρελλά αλλά δεν το κανα ήταν επειδή θέλω να έχω αποκλειστικότητα και όχι επειδή είμαι ρομαντικός ή στα σύννεφα, ούτε λόγω συντηρητισμού. Μου αρέσουν πολύ οι κτητικές γυναίκες, και θέλω κι εγώ να νοιώθω ότι έχω την αποκλειστικότητα, αλλά ρομαντισμό δυσκολεύομαι πολύ να βγάλω. Είδες που έπεσες έξω; Πιστός είμαι μέχρι θανάτου, και συναισθηματικός, ρομαντικός όμως σχεδόν καθόλου. Μου προκαλούν αλλεργία και οι ρομαντικές γυναίκες, ροζ συννεφάκια, μωρουλίνι μου, ηλιοβασιλέματα και τέτοιες άλλες βλακείες με ξενερώνουν τελείως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
:worry::worry::worry::worry::worry::worry::worry:

Τόσην ώρα μιλάμε ον κάμερα; Πού την κρύβετε;:worry:

(Himela φτιάχνεται πανικόβλητη)

Σόρρυ για το οφ τόπικ αλλά δεν μπορούσα να μην το πω.:redface:

Δε θεωρω σωστο να κανω αναλυση του ντοκτωρα δημοσια οταν δεν το εχει ζητησει. Δε μαρεσει να εκτιθενται οι ανθρωποι. Ειναι απλη λογικη και δικη μου επιλογη.
Μην εισαι τοσο περιεργη Χιμελιτα!!:P:P

πολυ εγωιστικο ακουστηκε αυτο μαιντ μου. οταν αγαπας, οταν ερωτευεσαι δε το ελεγχεις. επιμενεις ακομα και οταν ξερεις πως δεν υπαρχει μελλον. το πολεμας, προσπαθεις. υπερισχυει ο ερωτας και οχι η λογικη. σορυ για το οφ τοπικ αλλα δεν αντεχα να μην απαντησω εδω.:redface:

Αλλο αγαπη, αλλο ερωτας, μην τα συγχεουμε. Ναι, οταν εισαι ερωτευμενος τα παραβλεπεις ολα διοτι ο ερωτας ειναι τυφλος, θεοστραβος στην πραγματικοτητα. Κανεις, λες πραματα που δεν εισαι εσυ.
Για να αγαπησεις εναν ανθρωπο ομως, πρωτα αγαπας τον εαυτο σου. Το να καθησεις σε μια κουφια σχεση εκει που ο αλλος σε απατα, σε κοροιδευει απο πισω σου κι εσυ απλως να διακυρρυσεις πως αγαπας, οχι για μενα δεν ειναι αγαπη αυτο. Η αγαπη μπορει να υπαρχει ακομα κι αν αποφασισεις να τον διωξεις απο τη ζωη σου ακριβως γιαυτο το λογο, επειδη υποτιμα τη νοημοσυνη σου και παει με αλλες απο πισω απο την πλατη σου. Στην αγαπη δεν κανεις σκοντο. Η αγαπη λοβ εχει λογικη, ο ερωτας δεν εχει.
Ο ερωτας ειναι υπουλος. Αν καταφερει να εξελιχθει σε αγαπη αρχιζει να πιανει χωρο και η λογικη.

Αν εμενα αυτος που αγαπαω με απατουσε και το ηξερα δε θα εμενα, θα εφευγα. Για μενα αυτο ειναι αγαπη και προς εμενα και προς τον αλλο. Ισως το δεις σαν εγωισμο. Αλλα προτιμω τον εγωισμο παρα την ταπεινωση. Αλλωστε παντα καπου πιο περα θα υπαρχει καποιος που δε θα με προδωσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Πολύ ωραία τα λες underwater. Σίγουρ περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, απλά να ρωτήσω: πώς νιώθεις όταν αγαπάς κάποιον/α και ξέρεις οτι κοιμάται με άλλη/ον;


ξερω ατομο που ενω ειχε φαει το κερατο απο εκεινη, δεν χωρισε αλλα μετα της εριξε τοσο πολυ που ουτε καν το φανταζοταν!!!
καποια τα ηξερε καποια αλλα οχι!εκεινη πως συνεχιζε να ειναι μαζι? προφανως αγαπουσε!
εκεινος πως συνεχισε? για εκδικηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όσον αφορά το θέμα μονογαμίας, θεωρώ ότι ο άνθρωπος έχει πολλές πλευρές που συχνά αντικρούονται. Μέσα σε αυτές είναι κι η ζωώδης πλευρά, που τον σπρώχνει να αισθανθεί σεξουαλική έλξη για πολλά διαφορετικά άτομα. Οι περισσότεροι άνθρωποι που έχω μιλήσει για αυτό, έχουν πει ότι έχουν αισθανθεί σεξουαλική έλξη για άλλους σε περιόδους που βρίσκονταν σε κάποια σημαντική γι'αυτούς σχέση, κάτι που αποτελεί και προσωπική μου εμπειρία.

Αυτή η άποψη φαίνεται να συμφωνεί και με τα ευρήματα της Hellen Fisher για τον ερωτευμένο εγκέφαλο, στη μελέτη του οποίου έχει αφιερώσει το χρόνο της τα τελευταία 30 χρόνια.

Σε ομιλία της που μπορείτε να βρείτε στον παραπάνω σύνδεσμο λέει χαρακτηριστικά:

[...]Αλλά αυτά τα τρία εγκεφαλικά συστήματα, (1) η επιθυμία για σεξ, (2) η ρομαντική αγάπη και (3) η προσκόλληση, δεν είναι πάντα συνδεδεμένα μεταξύ τους. Μπορεί να αισθάνεστε μια βαθιά προσκόλληση με ένα μόνιμο σύντροφο ενώ ταυτόχρονα αισθάνεστε έντονη ρομαντική αγάπη για κάποιον άλλο, ενώ αισθάνεστε σεξουαλική παρόρμηση για ανθρώπους που δεν σχετίζονται με τους άλλους συντρόφους. Εν συντομία, είμαστε ικανοί να αγαπάμε περισσότερους από έναν ανθρώπους ταυτόχρονα. [...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Να αγαπαμε ομως με τον ιδιο τροπο και τους τρεις? Ουτε κατα διανοια...

Το να συνυπαρξει η προσκολληση, οπου αγαπας τον αλλο σαν εναν ανθρωπο που καποια στιγμη για χ χρονικο διαστημα ησουν τρελλα ερωτευμενη μαζι του και σας δενουν προφανως πολλα πραγματα & καταστασεις, με τον ερωτα μας για καποιον αλλο, το καταλαβαινω. Αλλο το ειδος της μιας αγαπης και αλλο το αλλο.
Επισης το να ποθεις ερωτικα καποιον και ταυτοχρονα να αγαπας καποιον στον οποιο εισαι προσκολημμενος, να το καταλαβω...
Αλλα να εισαι ερωτευμενος, να υφισταται ερωτικη αγαπη και ταυτοχρονα να επιθυμεις ερωτικα/σεξουαλικα κι αλλα ατομα.... ε, αυτην την κατασταση δυσκολευομαι να την κατανοησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Αυτό που μου έχουν πει φίλοι σε ανοιχτές σχέσεις είναι ''όταν είναι αυτός/η ευτυχισμένος/η είμαι κι εγώ'' κι ότι έχουν προσπαθήσει πολύ να βάλουν στην άκρη τους προσωπικούς τους εγωισμούς.

Όταν κάνεις τέτοια υπεράνθρωπη προσπάθεια να αλλάξεις τον εαυτό σου, το είναι σου, τις απόψεις σου για να είσαι σε μια σχέση από την οποία τελικά παίρνεις ευτυχία από την ευτυχία του άλλου, ε συγνώμη αλλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Εγώ μιλάω για ανθρώπους όπως η Michelle πριν που είπε οτι θεωρεί την πολυγαμία φυσιολογική - οπότε θα δεχόταν ο φίλος της να κοιμηθεί με άλλη. Μπορεί λοιπόν να μου εξηγήσει τι σε κάνει να νιώθεις αυτή η γνώση;

Ποιος ο λόγος λοιπόν - ποια η έννοια - της σχέσης εξ αρχής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.

Αλλα να εισαι ερωτευμενος, να υφισταται ερωτικη αγαπη και ταυτοχρονα να επιθυμεις ερωτικα/σεξουαλικα κι αλλα ατομα.... ε, αυτην την κατασταση δυσκολευομαι να την κατανοησω.

Επειδή κάτι είναι μακριά από τον τρόπο που εσύ αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει. Ο καθένας είναι διαφορετικός, αλλά σημαντικό είναι να καταλαβαίνουμε και τον άλλον, κι ας έχει τελείως διαφορετική κοσμοθεωρία από εμάς.

Όταν κάνεις τέτοια υπεράνθρωπη προσπάθεια να αλλάξεις τον εαυτό σου, το είναι σου, τις απόψεις σου για να είσαι σε μια σχέση από την οποία τελικά παίρνεις ευτυχία από την ευτυχία του άλλου, ε συγνώμη αλλά υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Εγώ μιλάω για ανθρώπους όπως η Michelle πριν που είπε οτι θεωρεί την πολυγαμία φυσιολογική - οπότε θα δεχόταν ο φίλος της να κοιμηθεί με άλλη. Μπορεί λοιπόν να μου εξηγήσει τι σε κάνει να νιώθεις αυτή η γνώση;

Ποιος ο λόγος λοιπόν - ποια η έννοια - της σχέσης εξ αρχής;

Γαλάζιο bold: δεν είπα πουθενά για υπεράνθρωπη προσπάθεια. Για να είναι τόσο χαλαροί και να περνάνε τόσο καλά δε νομίζω ότι κάνουν καταναγκαστικά έργα.

Πορτοκαλί bold: δεν καταλαβαίνω την διαφορά μεταξύ των ατόμων που αναφέρω κι αυτών που λες ότι θεωρούν την πολυγαμία φυσιολογική. Οι φίλοι μου που είναι σε ανοιχτές σχέσεις θεωρούν την πολυγαμία πολύ σημαντική, για ποιό διαφορετικό λόγο θα έκαναν τέτοιου είδους σχέσεις? Παρόλα αυτά αισθάνονται ορισμένες φορές τσιμπηματάκια ζήλειας, γνωρίζοντας όμως πόσο σημαντική είναι γι'αυτούς η πολυγαμία προσπαθούν να νικήσουν την ζήλεια και να αφήσουν τον σύντροφό τους να την βιώσει κι αυτός .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Συγνώμη, εφόσον κάποιος έχει έρθει σε σεξουαλική επαφή με περισσότερους από έναν ανθρώπους, δε σημαίνει αυτόματα ότι παύει να είναι μονογαμικός;
Ή η μονογαμία είναι κάτι που αλλάζει ή που ανανεώνεται ως ιδιότητα ανά κάποια χρονικά διαστήματα;

Ο άνθρωπος φυσικά και είναι πολυγαμικό ον, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί για πολλά χρόνια να είναι σταθερός σε μια σχέση, χωρίς σεξουαλικές επαφές με άλλα πολυγαμικά όντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Επειδή κάτι είναι μακριά από τον τρόπο που εσύ αντιλαμβάνεσαι κάποια πράγματα δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνει. Ο καθένας είναι διαφορετικός, αλλά σημαντικό είναι να καταλαβαίνουμε και τον άλλον, κι ας έχει τελείως διαφορετική κοσμοθεωρία από εμάς.

Δεν τον ακυρωνω λεγοντας πως δεν μπορω να κατανοησω...
Προσπαθω να αντιληφθω πως νοιωθει και τον τροπο που πραττει...
Αναρωτιεμαι μηπως τελικα ερμηνευουμε τον ερωτα διαφορετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Με παράδειγμα: ποιος ο λόγος η Λίτσα να έχει σχέση με το Μανώλη όταν αυτή μπορεί (και θέλει) να κοιμάται με άλλους και αυτός μπορεί (και θέλει) να κοιμάται με άλλες; Τι είδους αγάπη είναι αυτή; Τι είδους σχέση είναι αυτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
μονογαμικο τι σημαινει?οτι αν κανει μια σχεση ,μετά αν διαλυθει αυτη δεν θα κανει καμια αλλη στο μελλον?υπερβολικο...
να ορισουμε τις εννοιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Με παράδειγμα: ποιος ο λόγος η Λίτσα να έχει σχέση με το Μανώλη όταν αυτή μπορεί (και θέλει) να κοιμάται με άλλους και αυτός μπορεί (και θέλει) να κοιμάται με άλλες; Τι είδους αγάπη είναι αυτή; Τι είδους σχέση είναι αυτή;
Το σεξ δεν προϋποθέτει απαραιτήτως ούτε έρωτα, ούτε αγάπη, οπότε δεν καταλαβαίνω που έγκειται ο προβληματισμός σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Με παράδειγμα: ποιος ο λόγος η Λίτσα να έχει σχέση με το Μανώλη όταν αυτή μπορεί (και θέλει) να κοιμάται με άλλους και αυτός μπορεί (και θέλει) να κοιμάται με άλλες; Τι είδους αγάπη είναι αυτή; Τι είδους σχέση είναι αυτή;

η σωματικη απιστια του ανδρα εχει λιγοτερη βαρυτητα και αντικτυπο στη σχεση ενω της γυναικας η συναισθηματικη...
ο ανδρας κοινως πολυ πιο ευκολα απο τη γυναικα μπορει να κανει σεξ με αλλες γυναικες χωρις να επηρεατει συναισθηματικα και χαλασει τη σχεση του,,ενω η γυναικα για να εχει φτασει στη σωματικη επαφη εχουν σοβαρεψει τα πραγματα..

τον ανδρα τον ενδιαφερει η σαρκα ενω τη γυναικα το συναισθημα περισσοτερο..ειναι αλλος τροπος σκεψης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Το σεξ δεν προϋποθέτει απαραιτήτως ούτε έρωτα, ούτε αγάπη, οπότε δεν καταλαβαίνω που έγκειται ο προβληματισμός σου.

Οπότε θες να πεις οτι μόνο στην αγάπη υπάρχει μονογαμία; Όταν η Λίτσα αγαπήσει κάποιον, θα γίνει μονογαμική;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
η σωματικη απιστια του ανδρα εχει λιγοτερη βαρυτητα και αντικτυπο στη σχεση ενω της γυναικας η συναισθηματικη...
ο ανδρας κοινως πολυ πιο ευκολα απο τη γυναικα μπορει να κανει σεξ με αλλες γυναικες χωρις να επηρεατει συναισθηματικα και χαλασει τη σχεση του,,ενω η γυναικα για να εχει φτασει στη σωματικη επαφη εχουν σοβαρεψει τα πραγματα..

τον ανδρα τον ενδιαφερει η σαρκα ενω τη γυναικα το συναισθημα περισσοτερο..ειναι αλλος τροπος σκεψης..

Δε μιλάμε για απιστία, μιλάμε για περιπτώσεις που είναι ξεκάθαρο σε μια σχέση οτι κι οι δύο πάνε και με άλλους. Και αυτό το υποστήριξαν και γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ε ,αυτο δεν ειναι σχεση...χωριζεις και τελειωνεις..και παει ο καθενας με αυτον που αγαπαει περισσοτερο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Οπότε θες να πεις οτι μόνο στην αγάπη υπάρχει μονογαμία; Όταν η Λίτσα αγαπήσει κάποιον, θα γίνει μονογαμική;:hmm:
Όχι, θέλω να πω ότι μπορούν να σε έλκουν σεξουαλικά πολλά άτομα, αλλά πολύ δύσκολα θα ερωτευτείς 2 ή παραπάνω ανθρώπους ταυτόχρονα (όχι ότι το αποκλείω). Ο έρωτας, σε αντίθεση και με το σεξουαλικό πόθο και την αγάπη, είναι εκ φύσεως αποκλειστικός.

Άγγελε, ως γυναίκα σε διαβεβαιώ ότι αυτό που λες δεν ισχύει. Κάλλιστα μπορεί να μας έλκει κάποιος μόνο για σεξ και τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άγγελε, ως γυναίκα σε διαβεβαιώ ότι αυτό που λες δεν ισχύει. Κάλλιστα μπορεί να μας έλκει κάποιος μόνο για σεξ και τίποτα παραπάνω.
Απλά οι περισσότερες δεν το ομολογούν, ενώ για μας φαίνεται απόλυτα φυσικό να το πούμε. Αλλά αυτή η συζήτηση έχει να κάνει με κοινωνικά στερεότυπα και κατάλοιπα του παρελθόντος (μαζί με άλλα, τύπου "μόνο η γυναίκα μαγειρεύει").

Προφανώς και τα δύο φύλα έχουν ανάγκη το καλό σεξ, Άγγελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top