E-mail vs. Γράμμα

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
νταξ το γραμμα δεν βολευει οσο το e-mail ,ειδικα για μεγαλες αποστασεις
μικρη αλληλογραφουσα και μ αρεσε πολυ
γενικα ειναι πιο ωραιο να στελνεις γραμμα, το μειλ ειναι πιο απροσωπο αλλα πιο ευχρηστο
Έχεις δίκιο...Όπως έχουν πει όμως και σε προηγούμενα ποστ στο γράμμα αποτυπώνεις καλύτερα με τον γραφικό σου χαρακτήρα τα συναισθήματα της στιγμής εκείνης που το έγραφες..
Ωστόσο και το e-mail αν και το χρησιμοποιώ δεν συγκρίνεται με το παραδοσιακό γράμμα.
δεν θυμάμαι να έχω στείλει σε κανέναν γράμμα.μέιλ έχω στείλει μετρημένα στα δάκτυλα και μόνο για πολύ σοβαρά θέματα.
γενικά,δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτεερα κανένα από τα δύο είδη,αλλά προτιμώ τα μέιλ διότι αφενός είσαι σίγουρος ότι το "γράμμα" (έστω υπό ηλεκτρονική μορφή) θα πάει τον προορισμό του και αφετέρου στον 21ο αιώνα να στέλνεις γράμματα(όχι ραβασάκια,γράμματα) μου φαίνεται κάπως περίεργο να μη διευκολύνουμε τη ζωή μας με τα σύγχρονα μέσα
Δεν είναι καθόλου περίεργο ρε Τρελή Φιλόσοφε:P
Ίσα ίσα σε βοηθά όταν γράφεις ένα γράμμα..Τι και αν ζούμε σε έναν άλλο αιώνα;
Δεν μπορεί η τεχνολογία να αντικαταστήσει τα παλιά ωραία γράμματα:P
Νομίζω έχουμε 2013...
Και τι με αυτό;:whistle:

Πρόσφατα ξεκίνησα να ανταλλάσω γράμματα με φίλους και φίλες που ζουν στο εξωτερικό. Ε λοιπόν, ποτέ δεν περίμενα ότι είναι τόσο δύσκολο να γράφεις. Με τον υπολογιστή έχουμε χάσει την καθημερινή τριβή στην γραπτή σύνταξη ενός κειμένου , το οποίο θεωρώ και απαράδεκτο.

Για αυτό το λόγο τίθεμαι υπερ των γραμμάτων, όταν οι περιστάσεις το επιτρέπουν. :)
Σωστή θα συμφωνήσω:redface:
εξαρτάται σε ποιον το στέλνεις και για ποιόν λόγο. Και τα δύο χρήσιμα.
Είναι και το καθένα έχει τα δικά του υπέρ.:PΑλλά αλλά:P.....
Γράμμα σήμερα στελνουν μόνο οι εφορίες και οι τραπεζες.
Και όσοι θέλουν να παραμείνει ζωντανός ο παραδοσιακός τρόπος αλληλογραφίας μεταξύ φίλων,οικογένειας και συντρόφων κτλ κτλ :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Barista. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Τα χρησιμοποιώ και τα δύο. Πάντως πράγματι το γράμμα δίνει άλλη αίσθηση :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Τα χρησιμοποιώ και τα δύο. Πάντως πράγματι το γράμμα δίνει άλλη αίσθηση :inlove:
Πες τα πες τα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αχ, γράμμα και πάλι γράμμα:inlove:. Και μόνο η αίσθηση ότι κρατάς στο χέρι το χαρτί, είναι άλλη και πάντα χαίρομαι όταν λαμβάνω ένα! Εκτός από τους λογαριασμούς που μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι:knife: όταν τους βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vogue001

Νεοφερμένος

Ο Mαριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
e-mail,είναι δωρεαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
:):D τα γράμματα είναι πιο προσωπικά, έχουν μία νοσταλγική διάθεση και εκπέμπουν τρυφερότητα :inlove: αν βέβαια γράφονται από ερωτευμένους. Τα email είναι πάντα πιο απρόσωπα :/:
Μόνο οι ερωτευμένοι είναι τρυφεροί; Όχι.

Σε κάθε περίπτωση το γράμμα είναι μια περισσότερο προσωπική και τρυφερή κίνηση. Η αίσθηση του χαρτιού που άγγιζε ο άνθρωπος που το έγραψε σε σένα, η πίεση του στυλό ή της πένας επάνω στο χαρτί, ο τρόπος που έγραφε μπορούν να πουν πολλά για εκείνον. Όταν διαβάζω σε βιβλία τους ήρωες να στέλνουν ραβασάκια ο ένας στον άλλον συγκινούμαι για τις εποχές που αυτό ήταν καθημερινή πραγματικότητα.

Για πρακτικούς λόγους βέβαια γράμματα γράφω πολύ σπάνια, όμως μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα e-mail γι' αυτό συνοδεύω τα δώρα μου πάντα από γραπτές κάρτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Teaser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι να χω στείλει ποτέ μου γράμμα,αντιθέτως αρκετά e-mail..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Η rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Εχω μια πολυ καλη φιλικη σχεση μεσω αλληλογραφιας.
Φυσικα μικροτερη,αλλα θυμαμαι να περιμενω τον ταχυδρομο με τοση ανυπομονησια που στο τελος καθε μερας που δεν ερχοταν το αναθεματισμενο γραμμα,γκρινιαζα απειρα πολυ:P
Σε καποια γενεθλια μου μαλιστα,ελαβα οχι γραμμα,αλλα ολοκληρο κουτι με πραγματα-δωρα:redface:
Γενικα,προσωπικα εξωτερικευομαι πολυ με το γραπτο λογο και για πολλα χρονια χρησιμοποιουσα γραμματα, γραμματοσημα και ταχυδρομεια κατα κορρον.
Δε φοβαμαι να παραδεχτω παντως, πως τωρα το εμαιλ ειναι η ευκολη λυση και οτι η πλειοψηφια(και εγω τωρα πια) αν ειχε να επιλεξει, φυσικα θα επελεγε το μειλ,ως πιο γρηγορο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτάτε την περίσταση και την περίπτωση! Κάθε μέσο υπάρχει για τους σκοπούς του, δεν χρειάζετε να γινόμαστε ρετρολάγνοι θεΐκοποιόντας τα γράμματα, ούτε όμως πρέπει να κλείσουμε τα ΕΛΤΑ επειδή πλέον υπάρχει το hotmail.
Όταν θες απλά να επικοινωνίσεις με κάποιον, δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις φάκελο, γραμματόσημα και να πληρώσεις κίολας. Με ένα γράμμα όμως μπορείς να πας πέρα από τα πλαίσια της απλής επικοινωνίας. Γράμματα δεν στέλνω καθόλου συχνά. Όταν όμως στέλνω βλέπω πως και ο παραλήπτης του δίνει μεγαλύτερο βάρος, όπως και εγώ.
Βέβαια τώρα πλέων, που όλοι επικοινωνούν μέσω facebook, θα γίνει και το e-mail "παλιομοδίτικο" και "ρομάντικο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Βασικά εδώ και χρόνια έχω ξεχάσει τι θα πει γράμμα. Μόνο e-mails.
Καμιά φορά όμως, αν λάβω κάποια κάρτα ευχών (Χριστούγεννα ή Πάσχα) μπορώ να πω ότι την κοιτάζω με απορία και ταυτόχρονα με χαρά. Συγκινούμαι που κάποιος μπήκε σε όλη αυτή την διαδικασία.... να αγοράσει κάρτα, να την γράψει, να πάει στο ταχυδρομείο να την στείλει. Το εκτιμώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω κυριως γραφω στο χαρτι... Ειμαι λιγακι ρομαντικη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα κανένα από τα δύο αλλά νομίζω θα προτιμούσα γενικά το email.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια τα πάντα μέσω mail εξαρτάται και απο τον αποδέκτη βέβαια άν δέν χρησιμοποιεί Ίντερνετ αναγκαστικά γράμμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Γράμμα.
Αν και δεν έχω στείλει και δεν μου έχουν στείλει ποτέ. Θα πρέπει να είναι πολύ τυχεροί οι άνθρωποι που έχουν ζήσει μια άλλη εποχή με ρομαντισμό. Τώρα τα ισοπεδωσαμε όλα. Σου στέλνει στο φβ ο κάθε κατακαψερος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra17478

Νεοφερμένος

Η dimitra17478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γράμμα.
Αν και δεν έχω στείλει και δεν μου έχουν στείλει ποτέ. Θα πρέπει να είναι πολύ τυχεροί οι άνθρωποι που έχουν ζήσει μια άλλη εποχή με ρομαντισμό. Τώρα τα ισοπεδωσαμε όλα. Σου στέλνει στο φβ ο κάθε κατακαψερος.


Πω πω πω!!!!!!!!!Νιώθω πολύ μεγάλη τώρα!Σχεδόν τεράστια!

Εχω ζήσει την εποχή με τα γράμματα και πράγματι ήταν πολύ όμορφα γιατί αυτή η αναμονή είχε μία απερίγραφτη γλύκα και αγωνία κάποιες φορές.Το θετικό με την εξέλιξη ,είναι ότι τώρα υπάρχει μια αμεσότητα τουλάχιστον ως προς τον χρόνο.Είναι πολύ πιο εύκολο να γνωρίσεις κόσμο, να μιλήσεις σε αγνώστους ,να αποκτήσεις γνώσεις.Δεν είναι απαραίτητα ισοπέδωση.
Κάθε εποχή έχει την γλύκα της.Στο κάτω κάτω αν θες μπορείς να στείλεις και γράμμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γράμμα.
Αν και δεν έχω στείλει και δεν μου έχουν στείλει ποτέ. Θα πρέπει να είναι πολύ τυχεροί οι άνθρωποι που έχουν ζήσει μια άλλη εποχή με ρομαντισμό. Τώρα τα ισοπεδωσαμε όλα. Σου στέλνει στο φβ ο κάθε κατακαψερος.


Το ξερεις οτι ο λογαριασμος στο Facebook και γενικοτερα η χρηση της τεχνολογιας ειναι προαιρετικη ε; Το ταχυδρομειο ακομα ανοιχτο ειναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Το ξερεις οτι ο λογαριασμος στο Facebook και γενικοτερα η χρηση της τεχνολογιας ειναι προαιρετικη ε; Το ταχυδρομειο ακομα ανοιχτο ειναι :P


Και ποιος θα σου απαντήσει νομίζεις; Ο κανένας!
Ταχυδρομείο ούτε οι γιαγιάδες οι φιλενάδες μου πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top