e-steki: The new era (part 1: forum)

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Μπήκα να δω το site μετά από καιρό κατόπιν παρότρυνσης φίλου.

Τα εύσημα μου σε όσους συντέλεσαν στο νέο αυτό layout. Σαν προγραμματιστής φορμών ανέκαθεν δεν συμπαθούσα τα Web Applications αλλά το συγκεκριμένο UI Layout είναι πάρα πολύ καλό.

Προσωπικά δεν μαρέσουν τόσο τα χρώματα μιας και εγώ είμαι πιο σκοτεινός τύπος αλλά είναι θέμα υποκειμενικό γούστου, αλλά στα περισσότερα σημεία τα χρώματα βοηθάνε πάρα πολύ στον οπτικο διαχωρισμό των οντοτήτων της εφαρμογής. Υπάρχουν μια δυο μικρές ατέλειες όπως πχ το άσπρο μέσα στο πράσινο όπως είναι εδώ στον επεξαργαστή κειμένου αλλά πιστεύω σιγά σιγά θα διορθωθούν.Άλλωστε είναι beta.

Δεν έχω παίζει με τις επιλογές και ούτε πρόκειται καθώς δεν με αφορά ποια. Αλλά από θέμα UI Design και Layering έχει γίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλειά. Έχει επιρροές αλλά και ποιος δεν έχει αλλά προσωπικά δεν με ενδιέφερε ποτέ αυτό γενικά. Τέλος να πω ότι το UI έχει προσανατολισμό για μη εμπειρους χρήστες υπολογιστών και αυτό είναι πάρα πολύ θετικό καθώς σε τέτοιο κόσμο απευθύνεται κυρίως αυτό το φόρουμ.Συνεπώς ένα ακόμη μπράβο.

Επειδή τα γράφω λιγο προγραμματιστικά.
UI σημαίνει User Interface και εκφράζει το πως αλληλεπιδρά ένας χρήστης με μια εφαρμογή και πόσο αυτή βοηθά σε αυτό.


Ο μόνος λόγος που θα ποστάρω είναι γιατί πιστεύω ότι το έργο ενός αθρώπου ή ενός συνόλου πρέπει να αναγνωρίζεται ανεξαρτήτως. Συνεπώς παρά τις οποιεσδήποτε διαφορές μου (βλέπε υπογραφή) ήθελα να πω τα συγχαρήκια μου FOR A JOB WELL DONE.Αν υπάρχει κάποιο νέο offtopic-like tag και δεν το ξέρω βάλτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
στα Εργαλεία, οι επιλογές "Νέα μηνύματα" και "Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα" είναι η μία κάτω από την άλλη και πολύ εύκολα γίνεται λάθος κλικ...μόλις το'παθα, that is, οπότε έχασα όλα τα μηνύματα που ήθελα να διαβάσω...
Μήπως γίνεται να απομακρυνθούν αυτά τα δύο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θα πρότεινα σε όλους τους αξιότιμους θαμώνες του φόρουμ, να κάνουν υπομονή καμιά βδομαδούλα να συγκεντρώσουν τις προτάσεις τους και τα παράπονά τους και να μπουν λίγο στο κλίμα (όπως έχουμε μπει κι εμείς).

Κάποια πράγματα συνηθίζονται με τον καιρό και ίσως μετά από ένα Χ διάστημα χρήσης να μη φαίνονται τόσο σημαντικά.
Σε γενικές γραμμές το φόρουμ είναι πιο λειτουργικό από πριν και τολμώ να πω ευκολότερο στη χρήση.

Αφήστε την πρωτη εντύπωση να καταλαγιάσει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
οσον αφορα παντως στο δικο μου η/υ, δυστυχως δεν εχω την ευχερεια να ανανεωνω το software απο μονη μου.. :)

+1 ( οσον αφορά τον υπολογιστή της δουλειάς)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
στα Εργαλεία, οι επιλογές "Νέα μηνύματα" και "Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα" είναι η μία κάτω από την άλλη και πολύ εύκολα γίνεται λάθος κλικ...μόλις το'παθα, that is, οπότε έχασα όλα τα μηνύματα που ήθελα να διαβάσω...
Μήπως γίνεται να απομακρυνθούν αυτά τα δύο?


πάντως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις μιας που το έπαθες αυτό (το έχω πάθει κι εγώ στο παρελθόν)
όταν σου βγάζει το μενού ότι δεν υπάρχουν νέα μηνύματα (μιας που τα έχεις ήδη σημειώσει όλα ως διαβασμένα), σου δίνει την επιλογή να δεις τα ποστ των τελευταίων 24 ωρών... είναι μια βοήθεια τουλάχιστον :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
πάντως υπάρχει κάτι που μπορείς να κάνεις μιας που το έπαθες αυτό (το έχω πάθει κι εγώ στο παρελθόν)
όταν σου βγάζει το μενού ότι δεν υπάρχουν νέα μηνύματα (μιας που τα έχεις ήδη σημειώσει όλα ως διαβασμένα), σου δίνει την επιλογή να δεις τα ποστ των τελευταίων 24 ωρών... είναι μια βοήθεια τουλάχιστον :)
δε το είδα ρε γμτ...και το ήξερα ότι υπάρχει..το βγάζει μόνο στο μήνυμα ότι είναι όλα διαβασμένα? Μήπως κι αυτό να πήγαινε στα εργαλεία ως επιλογή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Για να πατάτε το link για νέα μηνύματα μπορείτε να χρησιμοποιείτε και αυτό:
Η τελευταία φορά που επισκεφθήκατε το site ήταν Σήμερα στις 14:39. Απο τότε, δημοσιεύτηκαν χ μηνύματα και σας εστάλησαν χ προσωπικά μηνύματα.
.... που βρίσκεται πάνω-πάνω στο πλαίσιο με το username και το avatar σας.

Οι φράσεις που σας έχω κάνει bold, μπορεί να μη ξεχωρίζουν στο παραπάνω πλαίσιο, αλλά είναι υπερσύνδεσμοι. ;)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Done! Τωρα καταλαβα γιατι λενε ολοι οτι ειναι μικρα τα γραμματα! Επισης εφτιαξε το πορτοκαλι αλλα το προβλημα με το πρασινο κουτακι της αναζητησης παραμενει...

Και στον υπολογιστη στο γραφειο, με αναλυση 1280χ1024 παλι το ιδιο.. Δεν παιζει να φτιαχτει ε? Ισως αν αλλαζα γραμματοσειρες εδω να δουλευε, αλλα σπιτι που το δοκιμασα παραμενει το προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δε το είδα ρε γμτ...και το ήξερα ότι υπάρχει..το βγάζει μόνο στο μήνυμα ότι είναι όλα διαβασμένα? Μήπως κι αυτό να πήγαινε στα εργαλεία ως επιλογή?


ναι το βγάζει εκεί... σε αυτό το μήνυμα
αλλά και τώρα αν ξαναπατήσεις διαβασμένα όλα τα forums (μιας που... τι έχει βγει μωρέ επιπλέον απ την ώρα που το διάβασες ε? :P) θα το δεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
Βρηκα και κατι αλλο!
Στο παλιο στεκι, σε καθε ενα μνμ υπηρχε απο κατω μια λιστα με τα μελη που ειχαν επισκευτει το θεμα τις τελευταιες 10 [?] μερες. Τωρα γιατι δεν υπαρχει? Ή υπαρχει και δεν το βλεπω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ουσιαστικά τα βασικά χρώματα είναι 4. Και έλεος τώρα που το κόκκινο είναι χρώμα του e-steki, εμφανίζεται σε ελάχιστα εικονίδια στα οποία είναι απαράιτητο. Με την ίδια λογική, τα windows σου έχουν άπειρα χρώματα, μιας και τα εικονίδια τους είναι εντελώς πολύχρωμα.
Προφανως δεν ανεφερα τα βασικα, αλλά ολα τα χρωματα, γιαυτο ανεφερα και το κοκκινο. :) Η ουσια ειναι : πολλα χρωμματα σε webpage = bad. Και ας μην παρομοιαζουμε με τα windows, δεν ειναι η "ιδια λογικη". Αν ηταν, θα βλεπαμε ολο τον κοσμο να παραπονιεται για τα χρωματα και τα εικονιδια τους. Αλλωστε εχουν themes βασικου χρωματος. Περα απο το οτι στα windows μπορει ο καθενας να βαλει οτι χρωματα θελει. (και τα mac εχουν ενα σωρο GUI αλλά αρεσουν).

Επι του παρόντος πάντως, 50 χρήστες έχουν ορίσει τη συγκεκριμένη επιλογή και μόνο 13 απο αυτούς έχουν βάλει να εμφανίζονται στο ίδιο χρώμα όλα τα ποστς. Οι υπόλοιποι 37 έχουν ορίσει να εμφανίζεται το κάθε ποστ στο δικό του.
17 τακτικοι χρηστες ειναι πολλοι ηδη (και ειναι νωρις ακομα). Δε νομιζω οτι πρεπει μονο στατιστικά να το βλεπουμε. Αλλωστε το να μπουν επιπλεον επιλογες δεν καταργει τις υπαρχουσες, ισα ισα δεν αφηνει κανεναν παραπονουμενο. :)

Πιο πάνω λες οτι τα χρώματα είναι πολλά, τώρα ζητάς περισσότερα; :wacko:
Βρε μη βιαζεσαι οταν διαβαζεις :P Ειπα "μια προταση πανω σε αυτο" και μιλουσα για τις επιλογες χρωματων ποστς και σε περιπτωση που δεν υπαρξει skin. Σε αυτην την περιπτωση παραπανω επιλογες χρωματων στα ποστς (οχι παραπανω χρωματα παντου γενικοτερα στο site ) φυσικα και θα βοηθησουν να καλυψουν κι αλλα γουστα μια και τα υπαρχοντα χρωματα ποστς ειναι και λιγα και εντονα/φωτεινα.

Περι skin : Οταν λεω skin (ισως δεν ειναι ο καλυτερος ορος) δεν εννοω να αλλαξουν τα γραφικά και το σχεδιο που ειναι πολυ καλα. Μονο τα χρωματα. Και ενταξει νομιζω ολοι θελουμε το στεκι να αναγνωριζεται απο άλλα χαρακτηριστικά που το ξεχωριζουν (πχ το επιπεδο, τα μελη, τον σχεδιασμό, την ευχρηστια κλπ) και οχι πχ "α εκεινο το πρασινο-πορτοκαλο-μωβ-μπλε-λαδι φορουμ" :P. Και ενταξει βρε Πανο, τι σχεση εχει ενα φορουμ με το ντυσιμο του συντροφου μας ; Η κοπελα μας ειναι το φορουμ ; Ή φορουμ ειναι η κοπελα μας ; :P Ασε που κανείς δε θα θελε η κοπελα του να ντυνεται καθε μερα πορτοκαλι-μπλε,μωβ-λαδι-πρασινο ελεκτρικ :P

Το φόντο στα ποστς είναι κατά 90% άσπρο. Το χρώμα των γραμμάτων είναι πολύ κοντά στο μαύρο. Για να υπήρχε μεγαλύτερη αντίθεση θα έπρεπε να είναι το φόντο άσπρο και τα γράμματα μαύρα.
Μιλας με νουμερα που ομως απο μονα τους δε βοηθανε. Σου λεω τι βλεπει το ματι. Εχουμε backround, quote backround, text, πλαισιο στο ιδιο χρωμα (με αποχρωσεις). Ειναι λιγο toomuch-ισμός imo.Δεν λεμε να αλλαχτει αυτο που θελετε, απλα να υπαρχουν παραπανω επιλογες.

Δεν κατάλαβα.
Κανουμε ποστ. Aν αφησουμε το mouse πανω σε ενα απο τα κουμπια εργαλειων (bold,italics,insert picture,etc) δειχνει εξηγηση τι ειναι το κουμπακι.Αν παμε το mouse διπλα , δεν δειχνει την περιγραφη του επομενου εργαλειου, αλλα μενει στην προηγουμενη. Για 5 δευτερολεπτα, και μετα δε δειχνει τπτ. Δεν ξερω απο αυτα, αλλά καπου πρεπει να υπαρχει εντολη που να λεει ποσο γρηγορα και για ποση ωρα θα εμφανιζεται το mouse over text. Λεπτομερεια, απλά ετυχε να την δω.

Ποιά είναι πια βρε παιδιά αυτά τα γραφιικά που είναι μεγαλα στα ποστς ;
Οχι στα ποστς, γενικα σε ολο το site λεγαμε.

Και τι σε νοιάζει; Αφού δεν έχεις έρθει ποτέ σε meeting. :P
Ε νταξει, για αλλους, λιγο-πολυ γνωσους λογους, ομως.Οχι επειδη δε νοιαζομαι (κι εγω και άλλοι που τυχον δεν εχουν ερθει). Παντως ερθουμε δεν ερθουμε, ολοι θα τυφλωθουμε :P

Διορθώθηκε το εμφανισιακό bug στην επεξεργασία υπογραφής.
Αν εννοεις στο popup εμενα ακομα ειναι εξαφανισμενα τα γραφικα στο δεξι του μερος.


Παντως χαιρομαι που ειστε απο πανω και ακουτε τα μελη (που δε γκρινιαζουν, συμβουλευουν,επισημαινουν,σχολιαζουν καλοπροαιρετα), και διορθωνετε αμεσως. :) Συγχαρητηρια και παλι. :)
Πηγαμε 16% ; :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μπραβο σας παιδια!!! εμενα μου αρεσουν πολυ ολα τα χρωματα (παρ'όλο που νομιζω οτι δεν βλεπω εντελως σωστα τη σελιδα γιατι χρησιμοποιω ΙΕ6 οπως με πληροφορησε η μισελ :redface:).

Αν δεν έχεις τα δικαιώματα εγκατάστασης μπορείς να βάλεις Portable Firefox ή Portable Opera. Ωστόσο αν μιλήσεις στον admin του Η/Υ/Δικτύου σίγουρα θα συμφωνήσει για το update. Είναι πολύ τρύπιο πρόγραμμα ο IE6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ και δεν το 'ξερα κι εγώ αυτό με το portable, και παιδευόμουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
ρε παιδια που ειναι η γκαλερη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
δεν είναι ακόμα έτοιμη Κακερλάκι μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μέχρι χθες το βράδυ υπήρχε εδώ ένα μήνυμα της Michelle που με παρότρυνε να πω αν η Ηλιούπολη είναι πόλη κλπ, τώρα δεν το βρίσκω, αλλά επειδή είμαι περήφανη Ηλιουπολίτισσα δηλώνω ότι, ναι, η Ηλιούπολη είναι ένας πολύ ωραίος Δήμος, και θα ήταν πολύ ωραία αν έμπαινε στη λίστα των επιλογών του προφίλ :D Αυτά! :D
Προστέθηκε. :)
Στα στατιστικα ενος θεματος, εκει που λεει "το τελευταιο μνμ δημοσιευτηκε απο το ταδε μελος", το ταδε δεν ειναι bold. Μπορειτε να το κανετε γιατι μπερδευομαι και διαβαζω το μελος που εχει ξεκινησει την κουβεντα? :worry:


Done. :)
Μπήκα να δω το site μετά από καιρό κατόπιν παρότρυνσης φίλου.

Τα εύσημα μου σε όσους συντέλεσαν στο νέο αυτό layout. Σαν προγραμματιστής φορμών ανέκαθεν δεν συμπαθούσα τα Web Applications αλλά το συγκεκριμένο UI Layout είναι πάρα πολύ καλό.

Προσωπικά δεν μαρέσουν τόσο τα χρώματα μιας και εγώ είμαι πιο σκοτεινός τύπος αλλά είναι θέμα υποκειμενικό γούστου, αλλά στα περισσότερα σημεία τα χρώματα βοηθάνε πάρα πολύ στον οπτικο διαχωρισμό των οντοτήτων της εφαρμογής. Υπάρχουν μια δυο μικρές ατέλειες όπως πχ το άσπρο μέσα στο πράσινο όπως είναι εδώ στον επεξαργαστή κειμένου αλλά πιστεύω σιγά σιγά θα διορθωθούν.Άλλωστε είναι beta.

Δεν έχω παίζει με τις επιλογές και ούτε πρόκειται καθώς δεν με αφορά ποια. Αλλά από θέμα UI Design και Layering έχει γίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ δουλειά. Έχει επιρροές αλλά και ποιος δεν έχει αλλά προσωπικά δεν με ενδιέφερε ποτέ αυτό γενικά. Τέλος να πω ότι το UI έχει προσανατολισμό για μη εμπειρους χρήστες υπολογιστών και αυτό είναι πάρα πολύ θετικό καθώς σε τέτοιο κόσμο απευθύνεται κυρίως αυτό το φόρουμ.Συνεπώς ένα ακόμη μπράβο.

Επειδή τα γράφω λιγο προγραμματιστικά.
UI σημαίνει User Interface και εκφράζει το πως αλληλεπιδρά ένας χρήστης με μια εφαρμογή και πόσο αυτή βοηθά σε αυτό.


Ο μόνος λόγος που θα ποστάρω είναι γιατί πιστεύω ότι το έργο ενός αθρώπου ή ενός συνόλου πρέπει να αναγνωρίζεται ανεξαρτήτως. Συνεπώς παρά τις οποιεσδήποτε διαφορές μου (βλέπε υπογραφή) ήθελα να πω τα συγχαρήκια μου FOR A JOB WELL DONE.Αν υπάρχει κάποιο νέο offtopic-like tag και δεν το ξέρω βάλτε το.
Ευχαριστούμε πολύ! Όπως ακριβώς το κατάλαβες είναι, έχει σχεδιαστεί με βάση τους χρήστες που είναι εντελώς άπειροι, που ίσως δεν έχουν χρησιμοποιήσει ποτέ και άλλο forum. Όσοι είναι πιο έμπειροι θα βρουν την άκρη, ενώ κυρίως οι άπειροι είναι που χρειάζονται βοήθεια. Τι εννοείς για το άσπρο μέσα στο πράσινο;

στα Εργαλεία, οι επιλογές "Νέα μηνύματα" και "Σημειώστε όλα τα forums ως διαβασμένα" είναι η μία κάτω από την άλλη και πολύ εύκολα γίνεται λάθος κλικ...μόλις το'παθα, that is, οπότε έχασα όλα τα μηνύματα που ήθελα να διαβάσω...
Μήπως γίνεται να απομακρυνθούν αυτά τα δύο?
Done.
Και στον υπολογιστη στο γραφειο, με αναλυση 1280χ1024 παλι το ιδιο.. Δεν παιζει να φτιαχτει ε? Ισως αν αλλαζα γραμματοσειρες εδω να δουλευε, αλλα σπιτι που το δοκιμασα παραμενει το προβλημα.
Ανέβασες screenshot? Δεν θυμάμαι. Για δες μήπως έφτιαξε πάντως, δοκίμασα κάτι.

Βρηκα και κατι αλλο!
Στο παλιο στεκι, σε καθε ενα μνμ υπηρχε απο κατω μια λιστα με τα μελη που ειχαν επισκευτει το θεμα τις τελευταιες 10 [?] μερες. Τωρα γιατι δεν υπαρχει? Ή υπαρχει και δεν το βλεπω?
Ευχαριστώ πολύ!! Δεν μπορώ να καταλάβω πως το ξέχασα :redface: Προστέθηκε.
Προφανως δεν ανεφερα τα βασικα, αλλά ολα τα χρωματα, γιαυτο ανεφερα και το κοκκινο. :) Η ουσια ειναι : πολλα χρωμματα σε webpage = bad. Και ας μην παρομοιαζουμε με τα windows, δεν ειναι η "ιδια λογικη". Αν ηταν, θα βλεπαμε ολο τον κοσμο να παραπονιεται για τα χρωματα και τα εικονιδια τους. Αλλωστε εχουν themes βασικου χρωματος. Περα απο το οτι στα windows μπορει ο καθενας να βαλει οτι χρωματα θελει. (και τα mac εχουν ενα σωρο GUI αλλά αρεσουν).
Είναι επικύνδυνο να βάζεις πολλά χρώματα σε μια ιστοσελίδα, αλλά όχι απο μόνο του bad. Απλά είναι εύκολο να "ξεφύγεις", γι'αυτό πολλές φορές χρησιμοποιούνται μόνο ένα ή δύο που είναι πιο "ασφαλές".
17 τακτικοι χρηστες ειναι πολλοι ηδη (και ειναι νωρις ακομα). Δε νομιζω οτι πρεπει μονο στατιστικά να το βλεπουμε. Αλλωστε το να μπουν επιπλεον επιλογες δεν καταργει τις υπαρχουσες, ισα ισα δεν αφηνει κανεναν παραπονουμενο. :)
Πλέον είναι 18 που έχουν βάλει να τα βλέπουν όλα το ίδιο και 44 που έχουν ορίσει να τα βλέπουν στο χρώμα τους. Νομίζω οτι διακρίνεται μια σαφής τάση. Απο κει και πέρα, υπάρχει και το προσωπικό γούστο.
Βρε μη βιαζεσαι οταν διαβαζεις :P Ειπα "μια προταση πανω σε αυτο" και μιλουσα για τις επιλογες χρωματων ποστς και σε περιπτωση που δεν υπαρξει skin. Σε αυτην την περιπτωση παραπανω επιλογες χρωματων στα ποστς (οχι παραπανω χρωματα παντου γενικοτερα στο site ) φυσικα και θα βοηθησουν να καλυψουν κι αλλα γουστα μια και τα υπαρχοντα χρωματα ποστς ειναι και λιγα και εντονα/φωτεινα.
Αυτό θα το κάνει τσίρκο για τους προαναφερθείς 44 (και όσους -χιλιάδες- δεν έχουν καν συμπληρώσει αυτή την επιλογή που είναι ουσιαστικά στο default, δηλαδή να βλέπουν το κάθε ποστ στο χρώμα του). Υπάρχουν ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ χρώματα ήδη στο e-steki.

Μιλας με νουμερα που ομως απο μονα τους δε βοηθανε. Σου λεω τι βλεπει το ματι. Εχουμε backround, quote backround, text, πλαισιο στο ιδιο χρωμα (με αποχρωσεις). Ειναι λιγο toomuch-ισμός imo.Δεν λεμε να αλλαχτει αυτο που θελετε, απλα να υπαρχουν παραπανω επιλογες.
Το quote δεν έχει σκοπό να διαβάσεις το κείμενο στο οποίο αναφέρεται απο εκεί, αλλά με μια ματιά να καταλάβεις σε τι αναφέρεται, έχοντας το διαβάσει ήδη. Το θέμα είναι πόσο ευανάγνωστο είναι το κύριο κείμενο. Δεν κάνουν όλοι εκατό quotes μέσα στα posts τους :bleh:

Κανουμε ποστ. Aν αφησουμε το mouse πανω σε ενα απο τα κουμπια εργαλειων (bold,italics,insert picture,etc) δειχνει εξηγηση τι ειναι το κουμπακι.Αν παμε το mouse διπλα , δεν δειχνει την περιγραφη του επομενου εργαλειου, αλλα μενει στην προηγουμενη. Για 5 δευτερολεπτα, και μετα δε δειχνει τπτ. Δεν ξερω απο αυτα, αλλά καπου πρεπει να υπαρχει εντολη που να λεει ποσο γρηγορα και για ποση ωρα θα εμφανιζεται το mouse over text. Λεπτομερεια, απλά ετυχε να την δω.
Αυτό δεν εξαρτάται απο το φόρουμ αλλά απο τον browser σου. There's nothing we can do about it. Απορώ βασικά πως σου φαίνεται οτι ΤΩΡΑ είναι έτσι. Ανέκαθεν ήταν έτσι και δεν γίνεται να ήταν αλλιώς. :blink: Ίσως απλά τώρα χρειάστηκες περισσότερο τα tooltips επειδή άλλαξαν τα εικονίδια.

Αν εννοεις στο popup εμενα ακομα ειναι εξαφανισμενα τα γραφικα στο δεξι του μερος.
Μπορείς να ανεβάσεις screenshot? Με refresh είναι το ίδιο;


Παντως χαιρομαι που ειστε απο πανω και ακουτε τα μελη (που δε γκρινιαζουν, συμβουλευουν,επισημαινουν,σχολιαζουν καλοπροαιρετα), και διορθωνετε αμεσως. :) Συγχαρητηρια και παλι. :)
Πηγαμε 16% ; :clapup:
Όσα bugs και να φτιαχτούν, δεν πάει 16% με τόσο μικρές αλλαγές. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Μου αρέσει τόσο πολύ η διαμόρφωση του forum που θέλω να το επισκέφτομαι συνέχεια για να "παίζω" μαζί του και να μου φτιάχνει η ψυχολογία με το χαρούμενο design.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου αρέσει τόσο πολύ η διαμόρφωση του forum που θέλω να το επισκέφτομαι συνέχεια για να "παίζω" μαζί του και να μου φτιάχνει η ψυχολογία με το χαρούμενο design.:P
Τότε έχει πετύχει το σκοπό του :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι επικύνδυνο να βάζεις πολλά χρώματα σε μια ιστοσελίδα, αλλά όχι απο μόνο του bad. Απλά είναι εύκολο να "ξεφύγεις", γι'αυτό πολλές φορές χρησιμοποιούνται μόνο ένα ή δύο που είναι πιο "ασφαλές".
Ακριβως. Και αυτο λενε μερικα παιδια και συμφωνω. Οτι ξεφυγε λιγο το θεμα με τα χρωματα. Δεν ειναι απλά πολλά δλδ, αλλά και φανταχτερα στο ματι. Και για μια σελιδα που θα επισκεφτουμε 1 το μηνα δεν πειραζει. Αλλα για καθημερινη χρηση,οπως ενα φορουμ, δεν βολευουν τοσο εντονα χρωματα. Γιαυτο τουλαχιστον καλο θα ταν να μπορουσαμε μερικοι να εχουμε και μια πιο απαλη επιλογη για τα ματια μας (μερικοι εχουν και πιο ευαισθητα πλακα πλακα).

Πλέον είναι 18 που έχουν βάλει να τα βλέπουν όλα το ίδιο και 44 που έχουν ορίσει να τα βλέπουν στο χρώμα τους. Νομίζω οτι διακρίνεται μια σαφής τάση. Απο κει και πέρα, υπάρχει και το προσωπικό γούστο.
Αυτοι οι 44 μπαινουν καθημερινα ; ;) Και αν το παμε ετσι, εφοσον το να υπαρχουν ολα τα χρωματα στα ποστ ειναι default, τοτε παντοτε θα ειναι πολυ περισσοτεροι οι χρηστες με αυτη τη ρυθμιση, παρα με τη ρυθμιση να ειναι ολα ενα χρωμα.Επομενως τα σκετα νουμερα δεν εχουν σημασια. Και ειπαμε, δεν χειριζοσαστε νουμερα αλλά ανθρωπους.

Αυτό θα το κάνει τσίρκο για τους προαναφερθείς 44 (και όσους -χιλιάδες- δεν έχουν καν συμπληρώσει αυτή την επιλογή που είναι ουσιαστικά στο default, δηλαδή να βλέπουν το κάθε ποστ στο χρώμα του). Υπάρχουν ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ χρώματα ήδη στο e-steki.
Μα ηδη ειναι τσιρκο για τους 44 (διασημους τους καναμε :P ) Αν θα χει και +1-2 πιο νορμαλ/σοβαρο χρωμα οπως αυτα που ανεφερα, αυτο θα κανει τη διαφορα ; :confused:
Ανεφερα και το ενδεχομενο των skins παντως, σαν εναλλακτικη και σε αυτο.

Το quote δεν έχει σκοπό να διαβάσεις το κείμενο στο οποίο αναφέρεται απο εκεί, αλλά με μια ματιά να καταλάβεις σε τι αναφέρεται, έχοντας το διαβάσει ήδη. Το θέμα είναι πόσο ευανάγνωστο είναι το κύριο κείμενο. Δεν κάνουν όλοι εκατό quotes μέσα στα posts τους :bleh:
Οχι ακριβως. Η εννοια της παραθεσης, ειναι να μεταφερεις κομματια στο ποστ σου για να τα διαβαζεις την ωρα που απαντας για να εχεις συνοχη. Και μετα ο αλλος που σε διαβαζει να τα διαβασει και αυτος γιατι σιγα μη θυμαται ακριβως τι ειχε πει. Εν πασει περιπτωση, μην στεκομαστε στο φοντο του quote μονο. Το νοημα ειναι οτι ολα στο ματι εχουν παρομοια χρωματα και η αντιθεση οχι τοσο καλη.

Αυτό δεν εξαρτάται απο το φόρουμ αλλά απο τον browser σου. There's nothing we can do about it. Απορώ βασικά πως σου φαίνεται οτι ΤΩΡΑ είναι έτσι. Ανέκαθεν ήταν έτσι και δεν γίνεται να ήταν αλλιώς. :blink: Ίσως απλά τώρα χρειάστηκες περισσότερο τα tooltips επειδή άλλαξαν τα εικονίδια.
Το δοκιμασες ; Αν εφταιγε ο Firefox τοτε δε θα το εκανε παντου ; Στα εμοτικονς πχ, δε το κανει.

Μπορείς να ανεβάσεις screenshot? Με refresh είναι το ίδιο;
image1fi6.jpg

Aυτο που σου λεγα για την υπογραφη : Νομιζα οτι εκει που λεει Επιλογη 1 βαζαμε την διευθυνση απομακρυσμενης εικονας και τελος. Ομως αυτο δεν επιανε. Μονο οταν εκει που τωρα ειναι η εικονα, εβαλα τα img tags με την url της εικονας, επιασε. (να την φορτωνει απο αλλου και οχι να την ανεβαζει στον σερβερ του φορουμ).

Όσα bugs και να φτιαχτούν, δεν πάει 16% με τόσο μικρές αλλαγές. ;)
15.1% ; Να ξερουμε οτι βοηθαμε ρε παιδι μου.:)


ΥΓ: την εικονα την πασπατεψα με το resize thingy, αλλα επανερχεται πεισματικα στο οριτζιναλ μεγεθος, σορρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
@Lorien κάθε φορά διαβάζεις 1 Ποστς αρά βλέπεις 3 χρώματα κάθε φορά (αν εξαιρέσουμε avatars και smilie).

Y.γ.: CRT έχεις; Γενικά τι οθόνη έχεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top