Eurovision 2022

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
Αποκλειστικό. Το app της eurovision σε development κατάσταση.
44.png
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,068 μηνύματα.
Αν η Ουκρανία συμμετάσχει, εν όψει του πολέμου και της υποστήριξης του κόσμου που έχει, θα κερδίσει ;)
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το 1976 η Ελλάδα συμμετείχε στο διαγωνισμό της eurovision με τη Μαρίζα Κωχ και το τραγούδι "Παναγιά μου" το οποίο κατήγγειλε την τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Δεν έδειξαν οι Ευρωπαίοι και ιδιαίτερη συμπάθεια στην Ελλάδα. Το τραγούδι ήρθε 13ο (από 18). Μάλιστα η χώρα μας κατηγορήθηκε ότι με το τραγούδι αυτό έκανε φτηνή πολιτική προπαγάνδα έξω από το κλίμα της eurovision.


Η Μαρίζα Κωχ τραγούδησε με δική της ευθύνη , καθ' ότι οι διοργανωτές της είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη για την σωματική της ακεραιότητα , γιατί υπήρχαν φήμες ότι Τούρκος ελεύθερος σκοπευτής θα στραφεί εναντίον της την ώρα που θα τραγουδούσε. Και αυτό γιατί το τραγούδι της είχε πολιτικό χαρακτήρα και στρέφονταν ενάντια στην Τουρκική εισβολή στην Κύπρο δύο χρόνια πριν την διεξαγωγή του διαγωνισμού....
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Το 1976 η Ελλάδα συμμετείχε στο διαγωνισμό της eurovision με τη Μαρίζα Κωχ και το τραγούδι "Παναγιά μου" το οποίο κατήγγειλε την τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Δεν έδειξαν οι Ευρωπαίοι και ιδιαίτερη συμπάθεια στην Ελλάδα. Το τραγούδι ήρθε 13ο (από 18). Μάλιστα η χώρα μας κατηγορήθηκε ότι με το τραγούδι αυτό έκανε φτηνή πολιτική προπαγάνδα έξω από το κλίμα της eurovision


Η Μαρίζα Κωχ τραγούδησε με δική της ευθύνη , καθ' ότι οι διοργανωτές της είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη για την σωματική της ακεραιότητα , γιατί υπήρχαν φήμες ότι Τούρκος ελεύθερος σκοπευτής θα στραφεί εναντίον της την ώρα που θα τραγουδούσε. Και αυτό γιατί το τραγούδι της είχε πολιτικό χαρακτήρα και στρέφονταν ενάντια στην Τουρκική εισβολή στην Κύπρο δύο χρόνια πριν την διεξαγωγή του διαγωνισμού....
τότε ψηφίζαν από ότι ξέρω επιτροπές... τώρα λόγω social media ενώ η κατάσταση μοιάζει το κοινό αίσθημα παγκοσμίως κατευθύνεται υπερ της Ουκρανίας.
πχ μεγάλες επιχειρήσεις κολλώσοι αναστέλουν την λειτουργιά του στην Ρωσιά, αθλητικές διοργανώσεις ακυρώνονται κοκ.
'Επίσης οι big 4 ειναι πολιτικά υπέρ της Ουκρανίας...

πιστεύω αν η Ουκρανία στείλει μια συμβολική μπαλάντα για την ειρήνη στην eurovision o κόσμος θα την βάλει στη πρώτη θέση... οι επιτροπές όμως είναι άλλο θέμα.
Γενικά οποια χώρα στείλει τέτοια θεματολογία θα πάει καλά...
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,762 μηνύματα.
Το 1976 η Ελλάδα συμμετείχε στο διαγωνισμό της eurovision με τη Μαρίζα Κωχ και το τραγούδι "Παναγιά μου" το οποίο κατήγγειλε την τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Δεν έδειξαν οι Ευρωπαίοι και ιδιαίτερη συμπάθεια στην Ελλάδα. Το τραγούδι ήρθε 13ο (από 18). Μάλιστα η χώρα μας κατηγορήθηκε ότι με το τραγούδι αυτό έκανε φτηνή πολιτική προπαγάνδα έξω από το κλίμα της eurovision.


Η Μαρίζα Κωχ τραγούδησε με δική της ευθύνη , καθ' ότι οι διοργανωτές της είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν καμμία ευθύνη για την σωματική της ακεραιότητα , γιατί υπήρχαν φήμες ότι Τούρκος ελεύθερος σκοπευτής θα στραφεί εναντίον της την ώρα που θα τραγουδούσε. Και αυτό γιατί το τραγούδι της είχε πολιτικό χαρακτήρα και στρέφονταν ενάντια στην Τουρκική εισβολή στην Κύπρο δύο χρόνια πριν την διεξαγωγή του διαγωνισμού....
μεγαλα καρυδια θες να κανεις κατι τετοιο.οχι απλα μεγαλα τεραστια.ενα επισης καταπληκτικο τραγουδι ηταν του 1994 της ελινας κωνσταντοπουλου για το μακεδονικο ζητημα.ισως η πιο πορωτικη συμμετοχη eurovision ever.δυστυχως παντα στελνουμε ξενοφερτα χωρις ουσια
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Τωρα νομιζω πραγματικα ησυχασα και μπορω να ηρεμησω.

 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Τωρα νομιζω πραγματικα ησυχασα και μπορω να ηρεμησω.

Ρεεεεεεεεε αυτό σχολίαζα τώρα, πολύ βαρετό μου φάνηκε. Καί τό video clip ενώ η έχει όμορφα πλάνα είναι υπερβολικά αργό
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Καθε περισι και καλυτερα..
Πλάκα πλάκα πιστεύω ότι αν βγάζαμε ένα τραγούδι σάν τό alcohol is free που είχε μεν ελληνικό στοιχείο αλλά δεν ήταν cringe θα μπορούσαμε άνετα να το πάρουμε. έχουμε τόσο όμορφες μουσικές έτσι λίγο πιο ρεμπέτικο/λαϊκό ή ακόμα και με κάτι σε στυλ"εξωτικό χαρμάνι" από τη Μπαλτατζή. Δηλαδή οκ, ωραίος ο ξένος ήχος αλλά νομίζω ότι πλέον εκτιμάται περισσότερο κάτι λίγο που να έχει να κάνει και Με τη χώρα
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,787 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα πιστεύω ότι αν βγάζαμε ένα τραγούδι σάν τό alcohol is free που είχε μεν ελληνικό στοιχείο αλλά δεν ήταν cringe θα μπορούσαμε άνετα να το πάρουμε. έχουμε τόσο όμορφες μουσικές έτσι λίγο πιο ρεμπέτικο/λαϊκό ή ακόμα και με κάτι σε στυλ"εξωτικό χαρμάνι" από τη Μπαλτατζή. Δηλαδή οκ, ωραίος ο ξένος ήχος αλλά νομίζω ότι πλέον εκτιμάται περισσότερο κάτι λίγο που να έχει να κάνει και Με τη χώρα
Ναι διοτι ο εντελως ξενος ηχος ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και υπαρχουν τα αλλα πιο αυθεντικα.Εμεις πρεπει να βαζουμε το κατιτις μας.Αυτο μου αρεσει παντα και στις συμμετοχες της Τουρκιας..θελω να βλεπω και το εξωτικο,ανατολιτικο,..αλλιως δεν μου λεει τιποτα.
Η ελεναρα η παπαρηζου κερδισε και διοτι βεβαια ηταν αψογη αλλα και επειδη το τραγουδι ειχε την ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΝΌΤΑ!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Ναι διοτι ο εντελως ξενος ηχος ειναι κατι πολυ συνηθισμενο και υπαρχουν τα αλλα πιο αυθεντικα.Εμεις πρεπει να αβζουμε το κατιτις μας.Αυτο μου αρεσει παντα και στις συμμετοχες της Τουρκιας..θελω να βλεπω και το εξωτικο..αλλιως δεν μου λεει τιποτα,
Η ελεναρα η παπαρηζου κερδισε και διοτι βεβαια ηταν αψογη αλλα και επειδη το τραγουδι ειχε την ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΠΟΝΤΙΑΚΗ ΛΥΡΑ ΚΑΙ ΝΌΤΑ!
Εεεεεεε ναι όπως και πέρσι πχ η Ουκρανία που έφερε κάτι τελείως απόκοσμο ή η Ρωσία πχ πήγαν πολύ καλά (μ αρέσει που αναφέρω τίς συγκεκριμένες δύο χώρες αλλά πραγματικα ήταν από τίς αγαπημένες μου συμμετοχές). Η Έλενα ήταν θεά και με το I would die for you!
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Έχουμε αρκετά χρόνια να στείλουμε κάτι πρωτότυπο πάντως σαν χώρα....οκ καλές φωνές έχουμε στείλει αλλά πάντα το ξεχωριστό κερδίζει η έστω εξασφαλίζει θέση στα τοπ 3
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα πιστεύω ότι αν βγάζαμε ένα τραγούδι σάν τό alcohol is free που είχε μεν ελληνικό στοιχείο αλλά δεν ήταν cringe θα μπορούσαμε άνετα να το πάρουμε. έχουμε τόσο όμορφες μουσικές έτσι λίγο πιο ρεμπέτικο/λαϊκό ή ακόμα και με κάτι σε στυλ"εξωτικό χαρμάνι" από τη Μπαλτατζή. Δηλαδή οκ, ωραίος ο ξένος ήχος αλλά νομίζω ότι πλέον εκτιμάται περισσότερο κάτι λίγο που να έχει να κάνει και Με τη χώρα
Το alcohol is free είναι ύμνος.:pfff:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το alcohol is free είναι ύμνος.:pfff:
Νομίζω από αυτά που έχουμε στείλει σαν ελληνική συμμετοχή, τα top 5 θα ήταν:
1) Alcohol is free
2) My number one (sorry Έλενα φίλη μου)
3) My secret combination
4) Shake it
5) Yiassou Maria
Και να βάλουμε και Ελλάδα χώρα του φωτός γιατί αν καί δε τό έζησα η Γαρμπή ήταν μία θεά
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,570 μηνύματα.
Προσωπικά μου άρεσε και θεωρώ ότι έχει πιθανότητες ως audio, το τι θα γίνει στη σκηνή θα κρίνει και τη θέση.
Η Ελλάδα είναι από τις λίγες χώρες που δοκιμάζει διαφορετικά είδη. Όχι ότι δεν παίζουμε συνήθως σειφ, δεν πάμε σε πειραματικά τραγούδια εύκολα, αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια έχουμε προσπαθήσει αρκετά. Χορευτικά, mid tempo, μπαλάντες, σε ελληνικά, στα αγγλικά κτλ. Το θεωρώ λάθος να μένουμε κολλημένοι στις λύρες και στα μπουζούκια/έθνικ κάθε φορά. Το κάναμε το 18 τελευταία φορά (πήγαμε να το ξανακάνουμε το 21) και σίγουρα θα το ξανακάνουμε μέσα στις επόμενες χρονιές (άλλωστε φέτος το έκανε η Κύπρος, δεν θα λείψει από τη σκηνή). Η Ελλάδα έχει και άλλη πλευρά, πιο σύγχρονη και δεν καταλαβαίνω που είναι κακό να αναδειχθεί. Έχουν και τα παιδιά σαν την Αμάντα την ευκαιρία να δείξουν τις ικανότητές τους. Τώρα αν δεν άρεσε το συγκεκριμένο είναι άλλο θέμα, αν και πιστεύω ότι είναι καλή δουλειά και η κοπέλα έχει πολύ ωραία φωνή. Μου βγάζει κάτι από Lorde και εμφανισιακά και μουσικά. Θα μπορούσαμε βέβαια να δούμε ίσως κάτι σύγχρονο και στα ελληνικά που επίσης τα έχουμε συνδέσει κυρίως με έθνικ συμμετοχές ενώ μπορούν να υπάρξουν και με τέτοια κομμάτια.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,929 μηνύματα.
Με διαφορά το καλύτερο ελληνικό τραγούδι που έχουμε στείλει ποτέ από το "die for you" και μετά.
Το τραγούδι υποστηρίχθηκε τόσο πολύ από τους Έλληνες στον ελληνικό τελικό που νίκησε το ίδιο το σύστημα που προωθούσε το τραγούδι της πρωτοεμφανιζόμενης τότε Πέγκυς Ζήνας. Αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν ένας ανεξήγητος πόλεμος εναντίον του Ρακιντζή. Η πλειοψηφία επηρεάστηκε και το θεωρεί έκτρωμα ακόμα και σήμερα.

Είναι λάθος να μην στέλνουμε τραγούδια στην γλώσσα μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,175 μηνύματα.

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,694 μηνύματα.
Bonsoir! This is *me* calling!

Σας παραθέτω λοιπόν ένα πρώτο top 10! :music2:

1) Ιταλία 🇮🇹
2) Σουηδία 🇸🇪
3) Γαλλία 🇫🇷
4) Ισπανία 🇪🇸
5) Κύπρος 🇨🇾
6) Ηνωμένο Βασίλειο 🇬🇧
7) Γερμανία 🇩🇪
8) Ολλανδία 🇳🇱
9) Βέλγιο 🇧🇪
10) Ελλάδα 🇬🇷
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Bonsoir! This is *me* calling!

Σας παραθέτω λοιπόν ένα πρώτο top 10! :music2:

1) Ιταλία 🇮🇹
2) Σουηδία 🇸🇪
3) Γαλλία 🇫🇷
4) Ισπανία 🇪🇸
5) Κύπρος 🇨🇾
6) Ηνωμένο Βασίλειο 🇬🇧
7) Γερμανία 🇩🇪
8) Ολλανδία 🇳🇱
9) Βέλγιο 🇧🇪
10) Ελλάδα 🇬🇷
Τελευταία και καταιδρωμενη την Ελλαδιτσα..... :cry_x:


Εγώ πάλι όσο και αν μου αρέσε της Amanda θα ήθελα να δω και κανένα ανάλογο σαν του 2010
 
Top