Eurovision 2024

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Βγες λιγο εξω απο το echo chumber.Και δεν λεω τις δυνατοτητες του καλλιτεχνικα αλλα για το ιδιο το τραγουδι.
Το ίδιο το τραγούδι είναι πανέξυπνο και στιχουργικά και μελωδικά. Πήρε το βραβείο του καλύτερου στίχου στη φετινή eurovision και όχι άδικα. Είναι πραγματικά σαν ποίημα κάποια σημεία του. Πχ αυτό με τους αμμωνιτες που λέει
Και κυρίως αυτό με το σπάσιμο του κώδικα του 0 και 1
Πραγματικά respect ειναι μουσική διάνοια ο άνθρωπος

Το νόημα του είναι πώς ο ίδιος βρήκε το δρόμο του σεξουαλικα σε έναν κόσμο που τον επιτασσε σε στερεότυπα. Και ο τρόπος που διηγείται την ιστορία του είναι ο,τι καλύτερο. Δεν προκαλεί δεν υπερπροβαλλει δεν απολογείται δεν επιτίθεται. Και σαν άνθρωπος, άμα τον δεις στους τροπους του σε τυχαίες αλληλεπιδρασεις του, είναι ο,τι πιο γλυκό, ανθρώπινο, αληθινό, καλοκαρδο υπάρχει. Άξιζε από πολλές απόψεις που βγήκε πρώτος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,750 μηνύματα.
Γενικά τα αποτελέσματα του televoting συνάδουν με αυτά που είχα στο μυαλό μου. Οπότε δεν νομίζω να είναι και τόσο αναξιόπιστα γιατί οκει, common sense ποια ήταν αντικειμενικά καλά τραγούδια. Υπάρχουν βέβαια δύο ερωτηματικά όπως γιατί η Ιρλανδία μας περνάει. Οκει το τραγούδι μας δεν ήταν και τόσο καλό για να είναι μέσα στην 5αδα σίγουρα, αλλά δεν ήταν και τόσο κακό.

Και έπειτα, δεν είχα προβλέψει την Ουκρανία στην τρίτη θέση. Επίσης καλό τραγούδι αλλά όχι και τόσο καλό για να είναι τρίτο.

Λόγω των δύο προηγούμενων κρατάω και μια επιφύλαξη στο οτι δεν υπάρχει λίγο μαγείρευμα και στο televoting ή οτι ο κόσμος που ψηφίζει δεν τρολλάρει και λίγο.

Η Ουκρανία είχε ωραίο τραγούδι πάντως, ειδικά τα σκηνικά της είναι πολύ υψηλού επιπέδου. Τώρα όσο αφορά την Ιρλανδία είναι όντως ένα ερώτημα το πως πήγε καλά, θεωρούσα ότι δεν θα ξεπερνούσε τους 100 βαθμούς στο televoting. Γενικά όμως στις πρώτες θέσεις βρέθηκαν ποιότητα τραγούδια, δηλαδή το Ισραήλ που σάρωσε στα 12αρια είχε ένα πολύ ωραίο τραγούδι, η Κροατία είχε φανταστική σκηνική παρουσία που σου έδινε ενέργεια, η Ουκρανία είχε ωραίο τραγούδι όπως η Γαλλία και η Ελβετία. Σίγουρα ο Ελβετός όμως έφαγε πολύ σπρώξιμο από τις επιτροπές και αυτό φάνηκε από την μεγάλη απόκλιση που είχε σε σχέση με το televoting.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.


Ωπ; Ωπ;

Είπαν κοινώς "είμαστε Ελληνες Τούρκοι της Δ. Θρακης". Τωρα τι παει να πει έλληνες τουρκοι και γιατι οχι ελληνες μουσουλμάνοι, θα σας το εξηγησει η ΕΡΤ ίσως (ίσως και οχι) που έστειλε την Σαττι απευθείας με τα λεφτά μας.

Πήγε να το μαζέψει μετά αλλά ελα που δε μαζεύεται.
Έλληνες Τούρκοι; Έλληνες Τούρκοι;;; Τι είναι αυτά ρε; Κι η τραγουδίστρια εν τω μεταξύ από ό,τι διάβασα ο πατέρας της είναι από μουσουλμανική χώρα.
Είπα δεν ασχολούμαι με αυτό το πανηγύρι, αλλά πλέον αυτά που κάνουν είναι προδοτικά για τη χώρα. Το επόμενο τραγούδι που θα στείλουν να έχει και τουρκικούς στίχους μέσα. Έλεος κάπου.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,545 μηνύματα.
Έλληνες Τούρκοι; Έλληνες Τούρκοι;;; Τι είναι αυτά ρε; Κι η τραγουδίστρια εν τω μεταξύ από ό,τι διάβασα ο πατέρας της είναι από μουσουλμανική χώρα.
Είπα δεν ασχολούμαι με αυτό το πανηγύρι, αλλά πλέον αυτά που κάνουν είναι προδοτικά για τη χώρα. Το επόμενο τραγούδι που θα στείλουν να έχει και τουρκικούς στίχους μέσα. Έλεος κάπου.
Δε συνηθίζω να συμφωνώ με δαύτον εδω, αλλά εν προκειμένω τα είπε καλά (πριν γινει ολο αυτό):


 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,638 μηνύματα.
Θα παρέχουμε τόσα προσωπικά δεδομένα για έναν διαγωνισμό τραγουδιού;
Δεν παρέχεις τίποτα στη eurovision
Η ταυτοποιηση θα γίνεται σε επίπεδο εθνικου φορέα του κράτους. Μετά το κράτος θα συλλέγει τις ψήφους θα τις επιβεβαιώνει ως έγκυρες (αυτή θα είναι η μόνη δουλειά του, η επιβεβαίωση της εγκυροτητας) και μετα θα προωθεί το σύνολο των έγκυρων ψήφων στον ραδιοφωνικό φορέα της χώρας πχ σε εμάς την ΕΡΤ. Και τέλος η ερτ θα στέλνει τις ψήφους στη eurovision. Απλό είναι.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
Δε συνηθίζω να συμφωνώ με δαύτον εδω, αλλά εν προκειμένω τα είπε καλά (πριν γινει ολο αυτό):

Μια χαρά τα λέει. Κατά του Ισραήλ είμαι, το είπαμε, αλλά ακόμα και η αντίδρασή της δεν ήταν αντίδραση Ελληνίδας προς το Ισραήλ, αλλά μουσουλμάνων και ατόμων με μουσουλμανικό background κατά του Ισραήλ.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,136 μηνύματα.

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,995 μηνύματα.
Μια χαρά τα λέει. Κατά του Ισραήλ είμαι, το είπαμε, αλλά ακόμα και η αντίδρασή της δεν ήταν αντίδραση Ελληνίδας προς το Ισραήλ, αλλά μουσουλμάνων και ατόμων με μουσουλμανικό background κατά του Ισραήλ.
τι λες ρε ηλια ? χριστιανος εισαι? Ξερεις τι εχουν κανει οι εβραιοι στον χριστιανισμο? Δεν σε βολευει να το πας εκει. Καλα εκανε η μαριναρα.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
τι λες ρε ηλια ? χριστιανος εισαι? Ξερεις τι εχουν κανει οι εβραιοι στον χριστιανισμο? Δεν σε βολευει να το πας εκει. Καλα εκανε η μαριναρα.
Μια χαρά ξέρω, μην ανησυχείς. Ξέρω και οι μουσουλμάνοι τι έχουν κάνει στον Χριστιανισμό.
Τέλος πάντων, είναι δυνατόν να βάζουμε άτομα σε Ελληνική αποστολή που αποκαλούν τους εαυτούς τους Τούρκους από τη Θράκη; Αν το δέχεστε δεν είστε Έλληνες, εσύ που διερωτάσαι αν είμαι Χριστιανός.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,995 μηνύματα.
Μια χαρά ξέρω, μην ανησυχείς. Ξέρω και οι μουσουλμάνοι τι έχουν κάνει στον Χριστιανισμό.
Τέλος πάντων, είναι δυνατόν να βάζουμε άτομα σε Ελληνική αποστολή που αποκαλούν τους εαυτούς τους Τούρκους από τη Θράκη; Αν το δέχεστε δεν είστε Έλληνες, εσύ που διερωτάσαι αν είμαι Χριστιανός.
Μπα σορρυ δεν με ενδιαφερει το πανηγυρακι της γιουροβιζιον για να με πειραξει,απλα φετος ειδα λιγο τον τελικο επειδη ειμαι αρρωστος και δεν ειχα κατι αλλο να κανω.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.
Οι eurofans θα αμολήσουμε την Bambie κατά των συντηρητικών στοιχείων!! :wizard::wizard::wizard:
Ξανά λέω, την 5λφα δε τη δείξανε στον τελικό.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,580 μηνύματα.
έθνικ μείξη ήταν το σύνολο, μια multicultural παραγωγή . Τώρα θα μου πείτε χάθηκαν οι αυτόχθονες καλλιτέχνες ;έλα ντε ;
Αυτό ακριβώς είναι και η Μαρίνα βρε παιδιά. Μισή Ελληνίδα, μισή μεσοανατολίτισσα. Και όλοι αυτοι έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει στη δύση με επιρροές από τις χώρες καταγωγής τους. Αυτό ήταν το τραγούδι μας και η πρόταση μας. Μίξη Ελλάδας-Βαλκανίων/ανατολής (γλώσσα, ζουρνά, χοροφευτικό, η ψηλή εισαγωγή) με δύση (ραπ, μπιτ, πάλι κομμάτια χορογραφίας, φωτισμοί/γραφικά, ρούχα). Νόμιζα πως ειδικά εδώ μέσα θέλετε να δείχνουμε την εθνική μας ταυτότητα και σας ενοχλεί που μια σύχγρονη καλλιτέχνιδα το έκανε; Θα δείτε πολλούς νέους νομίζετε να θέλουν να χορέψουν πιασμένοι ή να ακούσουν ζουρνάδες αλλιώς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επειδή εγώ ζω στην πραγματική ζωή και όχι σε ουτοπίες θα εμπιστευτώ τα εκατομμύρια ανθρώπους που ψήφισαν υπέρ της Κροατίας και του Ισραήλ και όχι 150 πολιτικές μαριονέτες που έδωσαν μαζικά 12αρια στην Ελβετία.🙂🙂
Στην κυριολεξία είπες ότι ψήφισες δυο φορές Ελβετία εχθές, σήμερα γιατί χτυπιέσαι που νίκησε;
Γίνεται πανικός στο στάδιο, η τελευταία μου ψήφος πήγε στην Κροατία. Ψήφισα τα εξής παιδιά:

• Κροατία: 3 ψήφοι
• Ελβετία: 2 ψήφοι
• Ισραήλ: 1 ψήφος
• Κύπρος: 1 ψήφος

Τέλος από εμένα, καλά αποτελέσματα σε όλους και σε όλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,995 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς είναι και η Μαρίνα βρε παιδιά. Μισή Ελληνίδα, μισή μεσοανατολίτισσα. Και όλοι αυτοι έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει στη δύση με επιρροές από τις χώρες καταγωγής τους. Αυτό ήταν το τραγούδι μας και η πρόταση μας. Μίξη Ελλάδας-Βαλκανίων/ανατολής (γλώσσα, ζουρνά, χοροφευτικό, η ψηλή εισαγωγή) με δύση (ραπ, μπιτ, πάλι κομμάτια χορογραφίας, φωτισμοί/γραφικά, ρούχα). Νόμιζα πως ειδικά εδώ μέσα θέλετε να δείχνουμε την εθνική μας ταυτότητα και σας ενοχλεί που μια σύχρονη καλλιτέχνιδα το έκανε; Θα δείτε πολλούς νέους νομίζετε να θέλουν να χορέψουν πιασμένοι ή να ακούσουν ζουρνάδες αλλιώς.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Στην κυριολεξία είπες ότι ψήφισες δυο φορές Ελβετία εχθές, σήμερα γιατί χτυπιέσαι που νίκησε;
Απο στιχους ομως μεμετσι μου καλυτερα να ακουγα σνικ. Πιο πολυ νοημα θα ειχαν...
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,580 μηνύματα.
Απο στιχους ομως μεμετσι μου καλυτερα να ακουγα σνικ. Πιο πολυ νοημα θα ειχαν...
Τότε άκου σνικ; Τι σχέση έχουν πάλι οι στίχοι. Εγώ έγραψα για την ταυτότητα του κομματιού που πάλι βρήκαν κάποιοι να κλαφτούν, ενώ τάχα μας δεν τους νοιάζει καν ο διαγωνισμός
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,995 μηνύματα.
Τότε άκου σνικ; Τι σχέση έχουν πάλι οι στίχοι. Εγώ έγραψα για την ταυτότητα του κομματιού που πάλι βρήκαν κάποιοι να κλαφτούν, ενώ τάχα μας δεν τους νοιάζει καν ο διαγωνισμός
Το μισο τραγουδι ειναι οι στιχοι. Και ξαναλεω εμενα μ αρεσει η μαριναρα και αμα κοινο και επιτροπες δεν ψηφιζαν βαση gender politics και πολιτικων συμφεροντων επρεπε σιγουρα να μπει 10δα το τραγουδι
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,136 μηνύματα.
Τότε άκου σνικ; Τι σχέση έχουν πάλι οι στίχοι. Εγώ έγραψα για την ταυτότητα του κομματιού που πάλι βρήκαν κάποιοι να κλαφτούν, ενώ τάχα μας δεν τους νοιάζει καν ο διαγωνισμός
Προφανώς και δεν με νοιάζει σαν μουσικός διαγωνισμός, που θα πεις ότι κλαιγόμαστε κιόλας. Ούτε καν τον παρακολούθησα. Αλλά εννοείται ότι θα με νοιάξει όταν αυτοί που εκπροσωπούν τη χώρα μου προβαίνουν σε αναγνώριση τουρκικής μειονότητας. Αυτονόητα θα με ενοχλήσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,580 μηνύματα.
Το μισο τραγουδι ειναι οι στιχοι. Και ξαναλεω εμενα μ αρεσει η μαριναρα και αμα κοινο και επιτροπες δεν ψηφιζαν βαση gender politics και πολιτικων συμφεροντων επρεπε σιγουρα να μπει 10δα το τραγουδι
Ποιος ψήφισε μέσω gender politics γιατί γράφετε πάλι μπαρούφες; Ένα κάρο μέλη της κοινότητας πήραν τρομερά χαμηλά ποσοστά ή και κόπηκαν γιατί μόνο εσείς νομίζετε ότι αυτά αρκούν για να νικήσει κάποιος. Η Ελβετία είχε φωνάρα και καραστρέιτ να ήταν θα είχε σίγουρα πρωτιά, όπως ο Γάλλος που ήταν τελειώς συμβατικός στη σκηνή αποθεώθηκε και η Αρμένισα με το παραδοσιακό τσίμπησε 100 ψηφουλάκια απο τις επιτροπές. Το δικό μας ήταν πολύ χορευτικό μάλλον για τα γούστα τους. Θα μπαίναμε δεκάδα αν δεν προμοδοτούσαν Πορτογαλία και Σουηδία όπως κάθε χρόνο, με τόσο χαμηλό televoting που είχαν θα τις περνάγαμε.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,090 μηνύματα.

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,580 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top